Conservenindustrie onder vuur Houston laatste kans voor ernstig zieke Goese jongen Zeeuws-Vlaamse huisarts krijgt bevallingen niet meer betaald Bonden tevreden over nieuw bod van Hydro Agri Fietsendief krijgt boete en voorwaardelijk Dienstverlening voor molesteren van terrasgasten Provincie licht distributie en vervoer door Iedereen loopt weg met onze leningen. provincie 13 Inspectie: te veel lawaai, geestdodend werk en te lange dagen Inbraak in woning in Middelburg WOENSDAG 22 MEI 1991 fljSSlNGEN - In bijna alle i Lnservenbedrijven voor jfoente en fruit in Zeeland en L„ groot deel van Noord-Bra bant mankeert wel iets aan de arbeidsomstandigheden. Dat blijkt uit een onderzoek dat de arbeidsinspectie in de laatste maanden van vorig jaar hield. De steekproef onder veertien bedrijven bracht een te hoog ge luidsniveau en te lange werktij- denaan het licht. Ook het mono tone, geestdodende werk dat uit 'handeling bestaat (vaak de lopende band) komt te 'veel voor. ie arbeidsinspectie wees 150 on- ernemingen op omstandighe- en die niet voldeden aan de [ettelijke bepalingen. De be drijven krijgen de kans om die 'gebreken' te herstellen. Ge beurt dat niet binnen een be paalde termijn, dan volgt een formele eis en uiteindelijk een proces verbaal. De inspecteurs controleerden in een periode - het najaar - dat dé bedrijven op volle toeren draai den: de oogst wordt rond die tijd in de potjes en blikken gestopt. Het districtshoofd van de ar beidsinspectie, R. Laterveer, vertelt dat de dienst geen echte gevaarlijke situaties constateer de, maar dat een aantal zaken 'beslist' moet worden verbeterd. „In de grote hallen rammelen de potjes en blikken enorm op een lopende band. Schadelijke ge luidsniveaus van meer dan ne gentig decibel komen veelvuldig voor. Op termijn word je daar doof van." Volgens het rapport zijn koptelefoons en oorpluggen meestal aanwezig, maar gebrui ken veel werknemers deze be scherming niet. 62 uur Werktijden van 62 uur per week zijn in de conservenindustrie geen uitzondering. Debet daar aan is de seizoensdrukte. In een beperkt tijdsbestek moet de oogst immers in glas of blik zit ten. Volgens Laterveer zijn in de toekomst extra controles op de werktijden niet uitgesloten. De arbeidsinspectie lette ook op arbeidsomstandigheden die niet wettelijk zijn vastgelegd, „De zitjes bij de machines zijn niet al tijd in orde. Als je daar de hele dag op zit, heb je na een paar da gen geheid pijn in je rug", vertelt Laterveer. „Soms worden maar een paar houten kistjes ge bruikt." De controle in de con servenindustrie is geen toeval streffer, geeft hij aan. „We bezoe ken regelmatig de bedrijfstak ken waar iets loos kan zijn. Je moet vissen waar wat te vangen Geestdodend De namen van de gecontro leerde bedrijven wil Laterveer niet prijsgeven. „We willen on dernemingen niet aan de schandpaal nagelen, het is maar een steekproef. Alleen als een werkgever pertinent weigert ge breken te verhelpen, zoekt de in spectie als sanctie contact met de media." De conservenfabriek Coroos- trom in Kapelle behoort tot de ondernemingen die de inspectie dienst vorig jaar bezocht. De controleurs klaagden bij Co- roostrom over de werktijden, het lawaai en het geestdodende een voudige werk. „Hoe goed je iets ook regelt, het wordt nooit hon derd procent. Het verschil tus sen het optimale en de perfectie blijft", verzucht hoofd perso neelszaken A. Mesman. „Gebre ken zijn er altijd, geld om ze te verhelpen niet voldoende. Het beschikbare kapitaal moetje nu eenmaal verdelen. Er zijn econo mische belangen, arbeidsom standigheden die je kunt verbe teren en tal van andere zaken." Hij betoogt dat lange werktijden in het najaar moeilijk zijn te voorkomen. „De natuur geeft het tempo aan: binnen een be paalde periode moet de groente zijn ingeblikt. Dat kun je niet beïnvloeden, evenmin als de hoeveelheid die van het land komt." Monotone arbeid is ook onvermijdelijk, Veel werk kan niet worden gemechaniseerd. „Degene die een machine uit vindt die groente kan sorteren, is in één klap rijk." Ziekenfonds: alleen verloskundigen TERNEUZEN - Huisartsen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen krijgen geen vergoeding meer van het ziekenfonds voor 'het doen van bevallingen' bij zie kenfondsverzekerden. Onder druk van de Nederlandse Or ganisatie van Verloskundigen (NOV) en de Ziekenfondsraad heeft het Algemeen Zieken fonds voor West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen (AZWZ) de samenwerkings overeenkomst tussen huis artsen en verloskundigen in de regio opgezegd. Dit betekent dat zwangere vrouwen (met uitzondering van particulier verzekerden) min of meer wor den verplicht hun bevalling te regelen via een verloskundige. De nieuwe situatie is ontstaan doordat verloskundige M. van Veen uit Terneuzen het pri maat voor haar werkgebied heeft opgeëist. Zij beroept zich daarbij op de Ziekenfondswet uit 1966, die stelt dat een ver loskundige het 'eerste recht' heeft op het begeleiden van zwangerschappen van zieken fondsverzekerden in de streek waar zij zich heeft gevestigd. Deze regeling heeft tot doel dat vroedvrouwen 'een economi sche haalbare praktijk kunnen opbouwen'. Sinds ongeveer drie jaar was er in Zeeuwsch- Vlaanderen een afwijkende re geling van kracht die een sa menwerking tussen huisartsen en de beide verloskundigen in Terneuzen en Axel mogelijk maakte. Deze onderlinge af spraak is nu van tafel. Onpraktisch „De overeenkomst werkt niet in de praktijk", motiveert Van Veen haar stap. „Het meren deel van de huisartsen ver zuimt z'n patiënten in te lich ten over de mogelijkheid te kunnen kiezen tussen hen en een verloskundige voor de zwangerschapsbegeleiding. Op zo'n manier hebben wij geen enkele financiële basis en zijn we afhankelijk van het handjevol zwangere vrouwen dat we krijgen toegeschoven. Dus moeten we de letter van de wet maar toepassen en ons pri- maatrecht opeisen, net als in de rest van het land gebruike lijk is." Directeur C.H. Wellhüner van het AZWZ is alles behalve ge lukkig met de situatie. „Ik had het idee dat de samenwer kingsovereenkomst een goed alternatief was. Ik vind het jammer, maar leg me neer bij de wet." Volgens Wellhüner is de ziekenfondswet uit 1966 evenwel niet meer tot op de let ter toepasbaar in de jaren ne gentig. „Destijds was het mis schien wel terecht dat verlos kundigen financieel in bescher ming werden genomen, maar tegenwoordig wordt toch wat genuanceerder gedacht. Waar om mogen de mensen zelf niet kiezen wie ze hun zwanger schap toevertrouwen? Wat je vaak ziet, is dat een huisarts een soort familiedokter is. Bij alle ziekten kan hij komén op draven. Worden bevallingen hem ontnomen, dan raken de blijmoedige dingen van het vak op de achtergrond." De voorzitter van de Plaatselij ke Huisartsen Vereniging (PHV) Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren, dr P. R. L. Vercauteren, laat er geen misverstand over bestaan dat zijn achterban er niet eens over peinst de verlos kunde op te geven. „Verloskun de is één van de specifieke as pecten uit ons vak waarvoor we hebben gekozen. En dat blijven we gewoon doen. Ook voor mensen uit het ziekenfonds", aldus Vercauteren. Hoe het met de kostenvergoe ding gaat, kan hij nog niet zeg gen. „Dat is van ondergeschikt belang. We moeten nog bekij ken hoe we dat oplossen", al dus de PHV-voorzitter. Vol gens Vercauteren 'is het nog niet gezegd' dat ze van het zie kenfonds geen vergoeding meer krijgen voor hun verlos kundige praktijkdeel. Zieken fondsdirecteur Wellhüner maakt daarentegen duidelijk dat de huisartsen 'geen cent meer krijgen'. „Dat geld gaat nu naar de verloskundigen. Ik kan het maar één keer uitge ven." Hij benadrukt dat zie kenfondsverzekerden niet bang hoeven te zijn achteraf alsnog tegen een rekening aan te lopen van de huisarts die ze voor de zwangerschap hebben ingeschakeld. „Dat is verbo den", aldus Wellhüner. Verloskundige M. van Veen:...een economische haalbare prak tijk opbouwen... (foto Caviile Schelstraete) Colin Breas: Amerikaanse behandeling laatste strohalm (foto Willem Mieras) Actie stichting Help Colin!' GOES - 'Help Colin!' Die noodkreet is de naam van de slichting die geld gaat inza melen voor de 16-jarige Colin Breas uit Goes. De jongen heeft een gezwel in de herse nen. Daarvoor ondergaat hij begin juni een behandeling bij dokter Burzinsky in Hous- '°n, Texas. Voor reis, verblijf en behandeling is in totaal zo'n twee ton nodig. De tumor 's levensbedreigend. „Hous- lon is de enige plaats waar ze me nog kunnen helpen", aldus Colin. „In Nederland weten ze geen oplossing." Go situatie van Colin leek uit zichtloos, totdat de familie Breas in de krant las over de reis naar Houston van de drie- Jarige Anouk Schelkens uit Vogelwaarde. Zij liet zich kort geleden voor een hersentumor behandelen door de succesvol te Amerikaanse specialist Burzinsky. Dat pakte positief U|t, voor zover op dit moment vastgesteld kan worden. De fa milie Breas hoopt dat Colin ook gebaat zal zijn bij behan deling door Burzinsky. Door toedoening van medicijnen moet de tumorgroei geremd worden. En het gezwel moet slinken. Twee jaar geleden merkte Co lin voor het eerst dat er iets mis was met zijn gezondheid. „Plotseling kreeg ik vreselijke hoofdpijn en witte vlekken voor mijn ogen", herinnert hij zich. „In het Goese Ooster- scheldeziekenhuis constateer den ze een hersenbloeding. Een dag later stelden ze in het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis vast dat de bloeding was veroorzaakt door een goedaar dige, langzaam groeiende tu mor. Opereren is onmogelijk want het gezwel is helemaal met het goede hersenweefsel vergroeid." De jongen heeft de afgelopen maanden veel moeten door staan. Door de eerste bloeding werd hij half blind. Zijn VWO- opleiding aan het Goese Ly ceum moest hij staken omdat zijn concentratievermogen hem in de steek liet. Kerstmis 1990 werd hij opnieuw vrese lijk ziek. Uit onderzoek bleek dat de tumor gegroeid was en de druk op de hersenen veel te groot werd. Na een operatie om die druk te verminderen kreeg Colin opnieuw een bloe ding. Het zicht van zijn nog goede oog verminderde tot de helft. En Colins geheugen raakte aangetast. Bedenkingen „De Nederlandse specialisten zeggen dat de behandeling die ik gekregen heb alles is wat de medische wetenschap op dit moment te bieden heeft", zegt Colin. „Ze hebben hun beden kingen tegen de nog niet offi cieel erkende methodes die Burzinsky toepast. Maar voor mij is het de laatste strohalm." Mevrouw I. Tierie, moeder van Colins beste vriend, is begon nen met de sponsoractie. „Geld is hard nodig, want de ouders van Colin kunnen het niet alleen betalen", zegt de voorzitter van de stichting Help Colin. „En net als bij Anouk is het maar zeer de vraag of de foncisen een deel van de kosten voor rekening willen nemen. Het gaat im mers om een niet erkende be handelingsmethode." De stichting wil onder meer het bedrijfsleven en verenigin gen benaderen. Ook het Goese lyceum is bij de actie betrok ken. Mevrouw Tierie wil er alles aan doen om Colin te helpen. „Het grijpt me enorm aan wat er met, hem gebeurt. Sporten kan hij bijvoorbeeld ook niet meer. En dat terwijl hij daar zo van houdt." SLUISKIL - De industriebon den FNV, CNV en Unie BLHP en de directie van Hydro Agri heb ben een 'voorzichtig akkoord' bereikt in dé CAO-onderhande- lingen. De stikstofproducent bleek na een lange rij gespreks rondes maandagavond toch nog bereid om haar werknemers te gemoet te komen. Het resultaat werd behaald tijdens een inder haast ingelast gesprek op twee de Pinksterdag. De directie rea geerde daarmee op het ultima tum van de bonden dat vorig week afliep. Met de toenadering van het Hy dro Agri-management zijn de ac tie-draaiboeken van de bonden voorlopig weer even in de kast gezet. Tijdens algemene leden vergaderingen, die donderdag worden gehouden, moet blijken of het personeel even enthou siast is over het bod als FNV-dis- trictsbestuurder G. L. Deleij. Volgens hem is er veel verbeterd en wordt het jongste bod 'posi- Wandeltocht waterwingebied VROUWENPOLDER - De afde ling Walcheren van de Konink lijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging houdt het ko mend weekeinde een voorjaar wandeling in het waterwinge bied Oranjezon. Het vertrek punt is achter camping De Zandput in Vrouwenpolder. Za terdag 25 mei is het hek open vanaf 13.30 uur en zondag vanaf 11.00 uur. Om 16.00 uur gaat het weer dicht. Bij de ingang is een routebeschrijving verkrijgbaar. MIDDELBURG - De bewoners van een huis in de Beneluxlaan in Middelburg ontdekten dins dagmorgen de sporen van een tijdens hun afwezigheid gepleeg de inbraak. De daders kwamen het huis binnen via een boven licht aan de achterzijde van de woning. Er wordt onder meer een videorecorder en een verza meling sieraden vermist. De in braak moet gepleegd zijn tussen zondag en dinsdagochtend. MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft de 21-jarige Vlissinger J. J. de L. veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk en 750 gulden boete voor een poging een fiets te stelen. De L. werd door de po litie in zijn woonplaats betrapt toen hij bezig was met een be- tonschaar een kettingslot door te knippen. De reden voor de diefstal was het feit dat De L. kort daarvoor de fiets was kwijtgeraakt die hij bij het Vlissingse station had gesto len. De eigenaar zag hem op zijn karretje rijden en pakte zijn ei gendom terug. Voordien had De L. ook al eens een fiets gestolen. „Het is de makkelijkste manier om aan een fiets te komen", leg de hij uit. Officier van justitie mr Kiepe veronderstelde dat een beton- schaar waarschijnlijk duurder is dan een tweedehands fiets. Hij eiste, omdat De L. al voor de der de keer op dit punt in de fout ging. twee weken voorwaarde lijk en duizend gulden boete. Po litierechter mr B. Boekhout ma tigde de boete met het oog op De L.'s lage inkomen. De beton- ^schaar werd door hem conform cle eis verbeurd verklaard. MIDDELBURG - 'De 21-jarige Vlissinger A. C. R. had vorig jaar augustus met drie van zijn skinheadvrienden grote con sternatie veroorzaakt op een ca féterras in de gemeente Valke- nisse. Dinsdag stond hij terecht voor de politierechter in Mid delburg voor mishandeling, be dreiging met zware mishande ling en verzet tegen de politie. De jongelui fietsten langs het terras waar iemand hen iets in de geest van 'kale lummel' na riep. Dat lieten zij niet over hun kant gaan. Een meter of vijftig verder keerden zij om. Met zijn vieren stapten zij op het terras af en vroegen dreigend wie hen uit gescholden had. R. wachtte het antwoord niet af en begon met een terrasstoel in het rond te slaan, waarbij hij iemand een forse klap tegen het been bezorg de. Daarna sloeg hij een bierglas ka pot en probeerde hij dat een an dere bezoeker in het gezicht te drukken. Hij bracht daarmee geen noemenswaardig letsel toe, waarna hij dezelfde man een stomp in het gezicht gaf. Nadat de politie kort daarna op het to neel was verschenen, vocht R. als een bezetene met een wacht meester om aan arrestatie te ontsnappen. De politieman liep daarbij diverse lichte kwetsuren op. De drie vrienden van R. wer den niet handtastelijk. Levensstijl Politierechter mr B. Boekhout stelde aan de hand van de lengte van R.'s haardos vast dat hij het 'skinhead-wezen' al geruime tijd de rug had toegekeerd. R. beves tigde dat hij inmiddels zijn le vensstijl drastisch had veran derd en dat hij tegenwoordig werkt voor de kost. Hij schreef de oorzaak van het gebeurde toe aan de invloed van zijn 'verkeer de vrienden' en aan het feit dat hij nogal wat drank had ge bruikt. Officier van justitie mr Kiepe vroeg zich af of er inderdaad een radicale verandering in R.'s le ven was gekomen, daar hij in het verleden al eens was veroor deeld voor geweldpleging. Hij vond dat R. zich zo ernstig had misdragen dat er een gevange nisstraf voor moet worden opge legd. Zijn eis was vier weken. Advocaat mr D. J. Olie betoogde dat een gevangenisstraf veel zou kapotmaken, nu R. juist weer op de goede weg was. Hij stelde voor om de vrijheidsstraf voor zijn cliënt om te zetten in 'arbeid ten algemenen nutte'. De poli tierechter vond met het oog op wat de slachtoffers is aangedaan gevangenisstraf op zijn plaats, maar besloot toch tot vijftig uur dienstverlening als stimulans voor R. om op het rechte pad te blijven. Borden gestolen GROEDE - In de nacht van maandag op dinsdag zijn in de Voorstraat in Groede acht weg markeringsborden gestolen. De borden, rood-wit gestreept, zijn eigendom van de Fa. Van F. uit Middelburg. tief voorgelegd' aan de leden. „Ik ben in ieder geval tevreden, maar het personeel geeft don derdag de doorslag." De directie toonde zich maan dagavond bereid om twee extra ATV-dagen op te nemen in de nieuwe CAO. Aanvankelijk wil de zij niet meer geven dan één extra dag. De VUT-leeftijd wordt tot 1994 vastgesteld op 61 jaar. De bonden wilden een ver schuiving van 62 naar 60 jaar, maar dat zit er voorlopig nog niet in. In 1995 wil de directie weer een halfjaartje opschuiven door de VUT-leeftijd vast te stel len op 61,5 jaar. Werknemers bo ven de zestig jaar krijgen, vol gens het eindbod, vijf extra se niorendagen. Het management wil nog steeds de koopkracht garantie niet hoger stellen dan een kwart procent, maar heeft wel toegezegd dat als de inflatie meer stijgt dan verwacht er een aanpassing mogelijk is. Het loon wordt stapsgewijs verhoogt naar vier procent in april 1992. Volgend jaar gaan de lonen in april drie procent omhoog en in oktober nog eens driekwart pro cent. De ledenvergaderingen worden morgen, donderdag gehouden in de Ilalle in Axel om 10.00 uur en om 19.30 uur. MIDDELBURG - De provincie Zeeland laat een onderzoek houden dat inzicht moet ver schaffen in de Zeeuwse situatie op het gebied van transport en distributie. Uit het onderzoek moet ook naar voren komen wat de toekomstige ontwikkelingen op dat terrein zijn en waar de provincie aanknopingspunten kan vinden voor een beleid voor gemeenten en de provincie. De nadruk zal op het wegvervoer liggen. Onderdeel van het on derzoek is een schriftelijke en quête onder de ruim 200 be roepsvervoerders in Zeeland. Deze enquête wordt eind van de maand verspreid. Uit de studie moet verder blij ken wat de sterke en zwakke plekken zijn van het Zeeuwse vervoer en wat cle kansen en be dreigingen zijn. De havens van Terneuzen en Vlissingen worden in het geheel meegenomen. De aanbevelingen, indien nodig per deelregio uitgewerkt, zullen worden vervat in een actieplan dat de volgende bestanddelen kent: versterking van het beroeps vervoer over de weg; verbetering van de fysieke be drijfsomgeving: organisatie en financiering. De looptijd van het onderzoek wordt geschat op vijf maanden. Met inbegrip van de vakantiepe riode zal het resultaat oktober/ november gereed zijn. De pro vincie wil het bureau Buck Con sultants International te Nijme gen voor het onderzoek inscha kelen. De kosten die daarmee gemoeid zijn bedragen 120.000 gulden. Van de ruim 16.000 bedrijfsvesti gingen in Zeeland behoren er 1164 tot de 'brede' transport- en opslagsector. Uit gegevens, van de beide Zeeuwse kamers van koophandel blijkt dat er in to taal 6537 personen in deze bran che werken. (Advertentie) Bijvoorbeeld met een Senioren Lening van de Verenigde Spaarbank. Een uitkomst voor mensen die een dagje ouder zijn. U kunt hem aanvragen tot uw 75ste jaar, zelfs op basis van een AOW-uitkering. Het bedrag van de lening kan varieren van f 1.000,- tot zelfs f25.000,-. Een Senioren Lening is bij de Verenigde Spaarbank even voordelig als een gewone lening, alleen wordt de schuld bij overlijden niet kwijtgescholden. Overigens kunt u dit risico tegen een geringe premie meeverzekeren. Kom eens langs bij de Verenigde Spaarbank en laat u vrijblijvend informeren. Er is altijd wel een kantoor van de Verenigde Spaarbank bij u in de buurt - en u bent op werkdagen van harte ^£5 welkom tot 5 uur's middags. 53E Hi effectief per jaar) De Verenigde Spaarbank doet meer voor de particulier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 25