OVINCIALE ZEEUWSE COURAN Oud-premier Gandhi vermoord Ethiopisch verzet zet strijd voort na vlucht van Mengistu Nauw samengaan Syrië en Libanon vandaag een feit Dubcek bezoekt Jeltsin wmaÊÊÊÊÊÊÊÊm 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Kohl en Bush steunen plannen Gorbatsjov legering India kondigt voor gehele land noodtoestand af Debuterend schrijver P.F. Thomése wint AKO-Literatuurprijs overvallen benzinepompstations Arrestatie verdachten dodelijke Langzaam kouder Wolkenvelden Kans op motregen, in ie middag opklaringen. De tempera tuur loopt op naar 16 graden. De ives- temoind is matig. 234e jaargang no. 118 U/oensdag 22 mei 1991 UUR KODAK EXPRESS pQ-|-Q KWAt TSKLEURENFOTO'S SERVICE Beter: niet duurder! fotoBverschoore Ellen Leur Goes Hulsl Middelburg Middelhorms Vlissingen Zierikzr Bedenktijd Het kabinet werkt momenteel aan een wet die huizenkopers drie dagen bedenktijd gunt. Spijtoptanten kunnen na die drie dagen de koop weer onge daan maken. Verder moet de ko per van een nieuw huis het recht krijgen vijf procent van de aajineemsom achter te hou- den om snel herstel van gebreken af te (T divingen. 3 Haring Liefhebbers van nieuwe haring kunnen vanaf vandaag hun hart én tong weer ophalen. Kos ten: zo ongeveer drie gulden. De echte kenner wacht liever nog een paar weken, want dan zijn ze op hun best. Gisteren werden de eerste maatjesha ringen officieel in Zee- Q land verschalkt Eurogas Reimersxvaal wil dat de Delta Nutsbedrijven onmiddellijk stopt met de aanleg van de Euro- gas-leiding op haar grondge bied. De gemeente dreigt zonodig de poli- 1 tie in te schakelen. Voetbalselectie De Zeeuwse voetbalselectie heeft gisteravond revanche ge nomen op de 9-0-nederlaag van ruim een maand geleden tegen het Belgische nationale elftal. Tegen Lokeren speelde het team van Wies van Aver- maete in Biervliet ver- "TP diend gelijk: 2-2. I BAYRUT (AP) - Ondanks groeiende tegenstand van Is rael en Libanese christenen zal Libanon vandaag een akkoord met Syrië ondertekenen waarin de samenwerking bij de weder opbouw van Libanon is vastge legd en waarmee de toekomst van het land formeel wordt ver bonden aan het machtige buur land. President Elias Hrawi en zijn Sy rische collega Hafez Assad zul len het verdrag in het presiden tiele paleis in de Syrische hoofd stad Damascus ondertekenen, zo maakte de Libanese regering dinsdag bekend. Het akkoord maakt deel uit van een vredes plan van de Arabische Liga en roept op tot Syrische-Libanese samenwerking op het gebied van veiligheid, handel, onder wijs en buitenlandse politiek. Israel en Libanese christenen verwerpen het akkoord omdat zij menen dat Libanon hierdoor een satellietstaat van Syrië wordt. Verschillende radiosta tions in Bayrut meldden dat Is rael een extra troepenmacht van 4.000 man en 50 tanks naar de door de joodse staat ingestelde veiligheidszone in het zuiden van Libanon heeft gedirigeerd. Een woordvoerder van de VN- vredesmacht in Libanon zei des ondanks dat er niets „abnor maals" was waargenomen in het zuiden van het land. (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar %\J de bon in te vullen. Dan krijgt u al het j. 'f\ nieuws dagelijks in if de bus. (ÜffeNGUl Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller 01184-84216 mm WASHINGTON (OPA) - De Amerikaanse president George Bush en de Duitse bondskanselier Helmut Kohl hebben maandag na een ontmoeting op het Witte Huis in Washing ton hun steun uitgesproken voor de hervormingspogingen van Sovjet-president Michail Gorbatsjov. De twee lieten echter in het midden of Gorbatsjov zal worden uitgenodigd voor de economische top half juli in Londen. Bronnen bij de Amerikaanse regering zeiden dat Bush en Kohl de mogelijkheden hadden besproken om de hervor mingsbeweging in de Sovjetunie te steunen. Volgens dezelf de bronnen vindt Bush de huidige economische hervormin gen niet toereikend. Op de vraag aan Bush of er voor juli nog een topontmoeting komt met Gorbatsjov antwoordde de Amerikaanse presi dent dat allereerst de problemen moeten worden opgelost bij de besprekingen over conventionele ontwapening (CFE) en het terugdringen van lange afstandsraketten (START), (Vaii onze correspondent) NAIROBI - Rebellenbewegin gen in Ethiopië hebben terug houdend gereageerd op het ver trek van president Mengistu Haile Mariam en aangekondigd de strijd voorlopig te zullen voortzetten. Mengistu trad dinsdagmorgen af en is naar het buitenland gevlucht. De macht in Ethiopië is nu tijdelijk in handen van vice-president Tes- faye Gebre-Kidan. Het Ethiopische Revolutionaire Democratische Volksfront (EPRDF), dat zegt de hoofdstad Addis Abeba tot op 75 km te zijn genaderd, heeft benadrukt de strijd pas te willen staken als het programma van de huidige over gangsregering bekend is en hier in rekening wordt gehouden met de wensen van het volk. De re bellenbeweging is bang dat de huidige leiders, die nauw heb ben samengewerkt met presi dent Mengistu, zijn politieke koers zullen voortzetten. Ook het Eritrese Volksbevrij dingsfront EPLF heeft erop ge wezen dat ook vice-president Tesfaye Gebre-Kidan een zelfde militaire bruut als Mengistu is. HET EPLF zegt niet van plan te zijn de wapens neer te leggen zo lang er niet meer duidelijkheid bestaat over de plannen van de tijdelijke regering. De kern van het nieuwe regime bestaat naast de vice-president uit premier Tesfaye Dinka en minister van binnenlandse zaken Tesfaye Wolde Selassie. Wapenstilstand Mengistu's vertrek werd dins dag om 12 uur lokale tijd be kendgemaakt door de Ethiopi sche staatsradio, die vervolgens ook meldde dat de nieuwe lei ders onmiddellijk tot een wa penstilstand willen komen met de diverse rebellenbewegingen in het land en een overgangsre gering zullen vormen. Volgens de staatsradio is Men gistu opgestapt op verzoek van diverse overheidsorganen. De Ethiopische leider is de afgelo pen weken onder steeds grotere druk komen staan als gevolg van vanuit het noorden en wes ten oprukkende rebellen. Over Mengistu's huidige ver blijfplaats bestaat nog steeds onduidelijkheid. Hij zou Ethio pië dinsdagmorgen in een klein vliegtuig hebben verlaten en naar Kenya zijn gevlogen, van waar hij koers zou hebben gezet naar Zimbabwe, waar hij een boerderij bezit. Zowel de inwoners van de hoofd stad Addis Abeba als westerse diplomaten zeiden uiterst ver rast te zijn door het nieuws van Mengistu's vertrek, maar van een juichstemming was abso luut geen sprake. Mengistu Hai le Mariam kwam in 1977 via een militaire staatsgreep aan de macht en heeft Ethiopië sinds dien met ijzeren vuist geregeerd. (Zie voor portret Mengistu pa gina 4) Advertentie HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM Sriperumpudur, 40 km van Madras NEW DELHI (REUTER/AFP/ DPA) - Oud-premier Rajiv Gandhi van India is dinsdag avond gedood bij een bomaan slag tijdens een verkiezingsbij eenkomst in de staat Tamil Na- du in het zuiden van India. De 46-jarige leider van de Congres partij en zeker tien anderen kwamen om toen in Sriperum pudur een bom ontplofte vlak nadat Gandhi uit zijn auto was gestapt. De regering heeft in al le 25 staten de noodtoestand af gekondigd. De bom ontplofte bij het podium vanwaar Gandhi zijn aanhan gers zou toespreken. Gandhis hoofd werd weggereten en zijn verminkte lijk lag in een grote plas bloed. Afgelopen nacht had nog niemand zich verantwoor delijk gesteld voor de aanslag. Kort voor hij naar de verkie zingsbijeenkomst ging, had Ra jiv Gandhi een krans gelegd bij een standbeeld van zijn moeder, Indira Gandhi, die in 1984 werd vermoord door haar Sikh-lijf- wachten. Rajiv Gandhi volgde zijn moe der op als leider van de Congres partij en was van 1984 tot 1989 premier van India. Nu maakte zijn partij volgens de jongste opiniepeilingen een goede kans de parlementsverkiezingen te winnen. De verkiezingen, die uitge smeerd over drie dagen worden gehouden, zijn zeer gewelddadig verlopen Al tijdens de campag ne van de afgelopen zes weken vielen meer dan honderd doden en sinds maandag, de eerste ver kiezingsdag, kwamen 81 mensen bij gewelddaden om het leven. Om overal voor afdoende veilig heid te kunnen zorgen, was be sloten niet in het hele land tege lijk verkiezingen te houden, maar op drie verschillende da gen. Maandag was de eerste ver kiezingsdag, donderdag en zon dag de andere dagen. In Tamil Nadu stonden de verkiezingen voor zondag op het programma. Tamils Het Indiase persbureau PTI meldde dat de politie van Ma dras (in Tamil Nadu) er rekening mee houdt dat militante Tamils de aanslag gepleegd zouden kunnen hebben. In Tamil Nadu zijn de Tamils in de meerder heid. Rajiv Gandhi was premier toen de Indiase regering in de zomer van 1987 een akkoord met de Sri- lankaanse regering sloot om een Indiase vredesmacht naar Sri Lanka te sturen om een eind te maken aan de opstand van de Tamils in Sri Lanka. Alle India- MOSKOU - Tsjechoslowaaks parlementsvoorzitter Alexander Dubcek ontmoet de voorzitter van het Russische parlement, Boris Jeltsin. Dubcek, bekend hervormer uit de jaren '60 en in 1968 door de Russen met tanks 'aan de kant geschoven' is in Moskou om het eerste congres ter ere van een andere dissident, Andrei Sacharov, bij te wonen foto APi DEN HAAG (ANP) - Een 25-jari- ge Hagenaar die dinsdagmid dag was aangehouden op ver denking van diefstal, is dins dagavond op spectaculaire wij ze uit het politiebureau Huy- genspark in Den Haag ontsnapt. Op het moment dat de verdach te na zijn verhoor naar het cel lencomplex van het bureau werd gebracht, heeft hij zich los gerukt en is tegen een vier meter hoge muur van de binnenplaats van het politiebureau geklau terd. De politie vermoedt dat hij zich aan een elektriciteitsdraad je heeft opgetrokken. Aan de andere zijde van de muur verdween hij over de daken. Een afzetting van een huizenblok en de inzet van een hoogwerker mochten niet baten. Uit onder zoek met een politiehond is ge bleken dat de man in een van de huizen is geweest en met een ge stolen fiets is ontsnapt. F-16 neergestort DEN HAAG (ANP) - Een F-16 van de Koninklijke Lucht macht is dinsdagmiddag tij dens een oefenvlucht neerge stort in de Middellandse Zee. De piloot heeft gebruik kunnen maken van de schietstoel en is korte tijd later door een heli kopter opgepikt. Hij is ter ob servatie opgenomen in een zie kenhuis. LEIDEN (ANP) - De politie heeft dinsdag avond in Leiden drie mannen aangehouden die worden verdacht van twee gewapende overvallen op tankstations met dodelijke af loop. De overvallen werden onlangs gepleegd in Maarsbergen en Best. In beide beide geval len werd de pomphouder doodgeschoten. De verdachten zijn een 20-jarige jongen uit Nij megen, een 31-jarige man zonder vaste woon- en verblijfplaats en een 19-jarige Leidse jongen die in hun gezelschap verkeerde. Dit heeft een woordvoerder van de Leidse politie meege deeld. De drie werden aangehouden in Leiden. Ze wa ren op straat herkend door de plaatselijke poli tie, die vervolgens een gunstig moment voor hun arrestatie afwachtte. De verdachten bo den geen verzet, aldus een woordvoerder van het regionaal bijstandsteam in Maarsbergen. dat het onderzoek in beide zaken in handen heeft. Het opsporingsteam had al eerder het vermoe den geuit dat beide overvallen met elkaar ver band hielden en was op zoek naai- twee van de nu aangehouden verdachten, de 20-jarige M.B en de 31-jarige T.V. De 19-jarige Leidenaar C.L. was in hun gezelschap. Het drietal wordt volgens de woordvoerder verdacht van betrokkenheid bij de moorden, op 2 mei op een 54-jarige pompbediende in Maarsbergen en op 8 mei op een 64-jarige pompbediende in Best. De drie zijn dinsdag avond voor verhoor ingesloten in het hoofdbu reau van politie in Utrecht. Zij worden de ko mende dagen verhoord. Rajiv Gandhi tijdens het stemmen maandag in New Delhi. Alge meen werd verwacht dat de verkiezingen Gandhi weer premiei van India zouden maken (foto Ajit Kumar/AP) Kabinet spreekt afschuw uit over dood Rajiv Gandhi DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering heeft „met diepe afschuw en verslagen heid" kennis genomen van de moord op de voormalige pre mier van India, Rajiv Gandhi. „India verliest in hem een inspi rerend leider, die na de geweld dadige dood van zijn moeder, In dira Gandhi, ongezocht hoge po litieke verantwoordelijkheid aanvaardde ten dienste van het Indiase volk. Gevoelens van diep medeleven gaan uit naar de echtgenote en kinderen van Ra jiv Gandhi en de gehele bevol king van India", zo luidt de offi ciële verklaring van de regering. Spectaculaire ontsnapping van verdachte Janssens, Wam de Moor en John Peereboom, koos Zuidland met meerderheid van stemmen uit zes genomineerde boeken. De vijf andere genomineerde au teurs waren Adriaan van Dis (Het beloofde larid), Patricia de Martelaere (Littekens). Geerten Meijsing (Altijd de vrouw). Mi chel van der Plas Mijnheer Ge- zelleen Anne Vegter Verse bek ken/). De jury heeft dit jaar de voor keur gegeven aan een debutant, boven een gevestigde auteur. „Het beraad van de jury heeft zich tijdens de laatste vergade ringen vrijwel onmiddellijk ge concentreerd op de vraag of zij de voorkeur moest geven aan een gevestigde auteur, in dit ge val Michel van der Plas, of aan de debutant Thomése", zo meldt het juryrapport. Toch verkoos de jury het werk van Thomése...Het respect voor de ernstige toon van dit proza, de bewondering voor het vermo gen van deze auteur om een vol komen eigen wereld op te roe pen, van Hollandse mensen in wat naar tijd en plaats uithoe ken van het menselijk bestaan genoemd kunnen worden, en de bewondering voor zijn groot sti listisch talent, hebben het uit eindelijk dan ook gewonnen van alle andere overwegingen die de jury heeft gehad", aldus het jury rapport. In geen van de 197 dooi de jury gelezen werken, trof zij een zelfde zorgvuldigheid in stijl 'aan als in de verhalen „Levia than" en „Boven aarde" uit de verhalenbundel Zuidland. se soldaten zijn inmiddels ver trokken uit Sri Lanka. (zie ook pagina 4) - AMSTERDAM (ANP) - De ver halenbundel Zuidland van dc auteur P.F. Thomése is be kroond met de AKO Literatuur prijs 1991. De voorzitter van de jury, mr. drs. Frits Bolkestein. maakte dit dinsdagavond be kend tijdens een diner in het Amsterdamse hotel Krasna- polsky. Aan de prijs, die jaar lijks wordt uitgereikt, is een be drag van 50.000 gulden verbon den. De jury, die behalve Bolkestein f bestaat uit Louis Ferron <win- inaar van vorig jaar), Marcel i T-Thomése

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1