Juridische strijd om lpg-leiding PZC Asielzoekers voelen zich helemaal thuis Zekatel moet zender RTBF1 wel doorgeven De Vlijt Bedden g: Natuurkunde èrg moeilijk Vrijwillige vangstbeperking kokkelvissers Veel activiteiten open dag van de waterrecreatie provincie leimerswaal wil zonodig politie inschakelen A/150 mensen in De Eendracht Glurende kampeerboer verliest vergunning WOENSDAG 22 MEI 1991 KKUININGEN - De gemeente Reimerswaal wil dat de Delta Misbedrijven (DNB) de aanleg de Eurogas-leiding op haar idgebied onmiddellijk stil den. De gemeente dreigt in ttnbriel'aan DNB zonodig poli- Hedwang toe te passen. Zij houdt ook de aanlegvergunning aan>totdat is uitgezocht in hoe verre de lpg-leiding toekomsti ge planologische ontwikkelin gen dwarsboomt. Reimersvvaal neemt deze straffe maatregelen nu de provincie het voornemen beeft de veiligheidszones aan weerskanten van de buis uit te breiden. DNB-directeur ir Stoter reageert dat 'zijn' juridi- iülie afdeling zich momenteel beraadt of de Reimerswaalse ei sen rechtmatig zijn. afgeeft. Om dezelfde reden heeft de AME V, eigenaar van de Bath- polders. de aannemer van het land gestuurd. Binnen de veilig heidszone van in totaal vierhon derd meter mag alleen bij hoge uitzondering (aantoonbare noodzaak) worden gebouwd. In de toetsingzone, die een kilome ter beslaat, worden huizen, scho len, winkelcentra, sporthallen, hotels en recreatieterreinen in principe geweerd. Bij dispensa tie moet de gemeente zich wel houden aan de beperkingen van de veiligheidszone. De toezeg ging van de provincie dat plano logische ontwikkelingen die (deels) binnen'jde zones vallen soepel zullen worden beoor deeld. is voor Reimerswaal niet hard genoeg. Alliance Franqaise: MIDDELBURG - De Allian ce Franqaise des Pays-Bas, een organisatie die de Fran se cultuur en taal bevordert, wil dat de Zeeuwse Kabel te levisiemaatschappij (Zeka tel) de Franstalige zender RTBF1 opnieuw doorgeeft. Vorige week sneuvelde* de zender op Walcheren en de Bevelanden ten gunste van hel Engelstalige net MTV. Zeeuwsch-Vlaanderen heeft wel drie Franstalige zen ders: Antenne2, TV5 en RTBF1. Schouwen-Duive- land telt één Franstalige net minder: TV5 en RTBF1. Vorige week kondigde Zeka tel via het informatiekanaal en in een advertentie aan RTBF1 te laten vallen. De Alliance Franqaise vindt dat 'onbegrijpelijk' en - in Euro pees verband - 'onaanvaard baar'. In een brief aan Zeka tel en een aantal Walcherse en Bevelandse gemeentebe sturen schrijft de organisatie dat het niet past om bij het naderen van Europa 1992 één van de drie Franstalige netten het veld te laten rui men voor wéér een'Engelsta lig programma. Immers, Ze katel geeft al zes Engelstali ge netten door. De Alliance Frangaise ver zoekt de gemeentebesturen en de kabeltelevisiemaat schappij er alles aan te doen om RTBF1 terug te krijgen op de kabel, zodat de keuze uit tenminste drie Franstali ge zenders op Walcheren de Bevelanden wordt hersteld. Een woordvoerdster van Ze katel zei dinsdag in een reac tie dat de gemeenten verant woordelijk zijn voor het pro gramma-aanbod. Zij- bepa len in de vergadering van prioriteitsgerechtigden wel ke zender wel en welke niet op de kabel komt. De kabel televisiemaatschappij geeft 'slechts' het signaal door. De lpg-buis komt in een be staande leidingenstraat te lig gen. De gemeenteraad nam in december een voorbereidings- besluit voor deze strook om het eigen grondgebied te bescher men. Dat besluit bepaalde te vens dat DNB de gemeente een aanlegvergunning moeten vra gen. Het nutsbedrijf, dat voor Eurogas de directie voert omdat de pijp gelijktijdig wordt aan- legd met waterleidingen voor de industrie en de fruitteelt, is het werk zonder vergunning begon nen. Volgens de gemeente Rei merswaal zijn DNB nu illegaal bezig. Zij verwacht dat het voor- bereidingsbesluit en de daarin Opgenomen verbodsbepaling- zwaarder wegen - de buis heeft immers directe gevolgen voor aan de leidingstraat grenzende gronden - dan het belang dat MIDDELBURG - Het pas inge zaaide gras komt nog niet dooi de Zeeuwse klei, maar de eerste bewoners zijn al behoorlijk in geburgerd in het asielzoekers- tentrum in Middelburg. „De s[eer is uitstekend," glundert directeur A. M. van Hoepen, 'amiddels wonen er zo'n 130 gas- 'ro in het drie weken geleden ge opende centrum. De meesten van hen zijn afkomstig uit het Limburgse Blitterswijk waar ee'i opvangcentrum gesloten *crd. Zij kennen dus het leven in groot opvangcentrum al en tobben weinig moeite zich te voegen in het ritme van De Een dacht, zoals het centrum is ge doopt. Azie, Afrika, Latijns-Amerika, Oost-Europa: de hele wereld is vertegenwoordigd in de bevol king van het AZC. ..De bewoners ïan het centrum vormen een spiegel van de spanningen in de wereld" zegt: Van Hoepen. Hij eerwacht dat er binnenkort, als de overige 150 plaatsen bezet gorden, ook Koerden naar Mid delburg zullen komen. Veel ''"chtelingen spreken wel een War woorden Engels. Frans of "Uits Voor noodgevallen be- sebikt het centrum over een tele foon met luidspreker, zodat een tolk op afstand uitkomst kan bieden. Eten De kok van De Eendracht pro beert in de loop van de week alle bewoners wat het eten betreft aan hun trekken te laten komen. Maar ook 'gewoon Hollands eten' valt prima in de smaak, blijkens de reacties toen er afge lopen zondag een bal gehakt met gebakken aardappelen en sla op het menu stond. Her en der in het centrum staan nog de bloemetjes met een wel komstkaartje. Nog vóór de eer ste gasten arriveerden, brachten kinderen van dc Rosenburch- school aan de Kruitmolenlaan Slaapkamer en beddensper/aa/zaak De Slaapvoorlichter voor Zeeland Beestenmarkt 12, Goes, tel. 01100-32213 met de aanleg van de gasleiding- is gemoeid. DNB-directeur ir Stoter betwijfelt dat. ..Het is de vraag in hoeverre het voorbereidingsbesluit de aanleg de baas is. De buis dient ook een openbaar en economisch be lang." Stillegging van het werk, ook gedeeltelijk, leidt volgens ir Stoter hoe dan ook tot een flinke schadepost. Als DNB het werk volledig staken, komt de streef datum voor oplevering van de zoetwaterpijp voor de fruitteelt (1992) in gevaar. Mocht het zover komen, dan zullen DNB alle mo gelijkheden nagaan om schade bij de gemeente Reimerswaal te verhalen. Volgens het huidige Structuur schema Buisleidingen geldt aan beide zijden van de buis een vei ligheidszone van 55 meter en een toetsingszone van 120 meter. De provincie wil deze zones verrui men tot respectievelijk 100 en 500 meter. Daarbinnen zijn pla nologische ontwikkelingen zo als de aanleg van woonwijken of bedrijfsterreinen niet of beperkt mogelijk. De gemeente Reimers waal heeft dan ook grote moeite met de normuitbreiding. Volgens de provincie ten onrech te, want voor vloeibaar gas geldt een aparte risico-analyse. ..De provincie voert niet meer dan de rijksvoorschriften uit", ver klaart beleidsmedewerker ex terne veiligheid drs A, Zwijgstra van Provinciale Waterstaat. Hij voegt eraan toe dat het voorge nomen veiligheidsbeleid tevens stoelt op het Streekplan Zee land en het provinciaal milieu beleidsplan Kerend Tij. ..Wij werken nu uit wat al lang be kend is. Bovendien beperkt de lpg-leiding Reimerswaal niet zo veel meer dan de leidingstraat nu al doet." Plannen De gemeente Reimerswaal, aan alle kanten geklemd door infra structuur, beweert het tegen deel. „Dit betekent", zegt burge meester A. Verbree. „dat er een kilometer brede strook door ons gebied loopt, die waarschijnlijk gemeentelijke plannen in de wielen zal rijden." Hij noemt de aanleg van de woonwijk Meiboom II in Krab- bendijke en uitbreidingen van de bedrijfsterreinen Oostpolder (Krabbendijké) en Olzendepol- der in Yerseke. Reimerswaal wil eerst weten welke effecten de zo nes hebben op deze toekomstige projecten. Pas daarna valt te be zien of zij de aanlegvergunning een cadeautje voor hun leeftijd genootjes: de scholieren hadden spontaan speelgoed ingeza meld. Dat kwam goed van pas voor de peuterspeelzaal waar momenteel vijftien kleine kinde ren zich prima vermaken met poppewagentjes. puzzeltjes, driewielers en tekenspullen. Veel werk in het centrum wordt verricht door vrijwilligers. Nog dagelijks melden zich mensen aan die wel een handje willen toesteken, vertelt Van Hoepen, Zij zorgen bijvoorbeeld voor de lessen Nederlands, voor de peu terspeelzaal en voor de biblio theek. Langzamerhand komen al die onderdelen op gang en be gint het leven in De Eendracht een zekere regelmaat te krijgen. GOES - Geen derde pinkster dag voor eindexamenkandi daten. Wie op de HAVO exa men deed in wiskunde A of op het VWO in Grieks of natuur kunde, moest dinsdag opdra ven voor de zoveelste beproe ving aan een eenzaam tafel tje. Examenkandidaten voor Wiskunde A waren er in Zee land nauwelijks maar voor natuurkunde blijkt de cam pagne 'Kies Exact' wel vruchten te hebben afgewor pen. Judith Matthijsse uit Oude- lande en Marleen de Vries uit Wolphaartsdijk, allebei leer lingen van het Goese Lyceum, zwoegden ,op het natuurkun- de-examen. „Niet omdat we het zo'n leuk vak vinden maar omdat we het nodig hebben". Judith gaat levensmiddelen technieken studeren in Wage- ningen en Marleen wil, na een jaar in Amerika, naar Delft om bouwkunde te gaan doen „Uitgesproken moeilijk", vonden ze het examen. „Veel moeilijker dan ik verwachtte. De examens van andere jaren, die we ook hebben gemaakt, waren gemakkelijker zegt Judith. „Er werd nogal wat in zicht gevraagd. Ingewikkelde vragen over ingewikkelde principes, die je dan weel moest toepassen op iets com pleet anders dan je gewend bent", voegt Marleen eraan toe. Dan kwamen ze er 's ochtends bij Grieks heel wat genadiger vanaf. Beide meisjes vonden de opgaven zelfs leuk om te doen. De tekst, waarover 22 vragen moesten worden beantwoord, was uit Medea van Euripides. De leerlingen hebben het hele examenjaar hun lessen Grieks aan Medea besteed en ook daarvan heb ben Marleen en Judtith geno ten. „Grieks doen we ook niet omdat we het nodig hebben voor onze verdere studie. Dat doen we gewoon omdat we het leuk vinden." Ook het stukje vertaalwerk was. vol gens de meisjes, wel te doen. „Het waren zestien regels van Euripides over Andromache, een tekst die we niet bestu deerd hebben. Het was niet makkelijk maar het ging wel redelijk", vindt Judith. Voldoende Judith prijst de dag niet voor het avond is, maar iedereen is ervan overtuigd dat zij heel examens -1 i i i i i i i rrrr goed gaat slagen. Natuurkun de mag dan haar slechtste vak zijn. ze heeft er altijd nog een voldoende voor, „Voor mij is dat anders", zegt Marleen. „Ik stond halverwege hét schooljaar op een dusdanig gemiddelde dat ik dacht dat het nooit meer goed kwam. Op een of andere manier heb ik het nog weten in te halen. Het komt erop neer dat ik tot de uitslag in een vreselijke spanning zal zitten. Wat dat betreft zit je rustiger als je weet datje gaat zakken". Ondertussen blijft het moei lijk te verkroppen dat de exa mens in de mooiste maand van het jaar vallen. Een maand waarin jongeren zich bij voorkeur zouden willen verdiepen in wat poëtischer hoofdbrekens. Hoewel ook Judith en Marleen liever in de ontluikende natuur zouden verblijven dan in een dood stille gymzaal, willen ze toch niet mopperen. „Vorig jaar vielen de mussen van het dak. Toen deden ze examen in een vreselijke hitte", herinnert Marleen zich. „Als het weer zo blijft, vind ik het wel te doen. Maar als het zo warm is datje alleen in het zwembad of aan het strand lekker zit, is het ex tra vermoeiend om examen te doen", overweegt Judith. Feest Nog een klein weekje hebben ze te gaan. De meeste eindex amenkandidaten moeten nog twee zittingen tussen de se rieus surveillerende leraren doorbrengen. Het examen duurt net met lang genoeg om er vertrouwd mee te raken. Daarna is er feest, als het goed is. Over examenfeesten heb ben Judith en Marleen nog niet nagedacht. „We hebben eigenlijk al examenfeesten gevierd, voordat het examen begon". Marleen vindt dat ei genlijk wel een goede instel ling. „Zo'n feest houden we met de leerlingen van de drie Goese scholen voor voortge zet onderwijs: Buys Ballot college, Sint Willibrord-colle- ge en het Goese Lyceum. Wie zakt heeft dan tenminste nog een leuk feestje gehad." monochromatische bundel roterende schijf met 4 gaten. luidspreker Een illustratie, behorend bij een van de 27 vragen uit het natuurkundc-examen VWO GOES - De kokkelsector be perkt dit seizoen waarschijn lijk vrijwillig de vangsten in de Waddenzee, de Oosterschei de en de Voordelta. De kokkelad- viescommissie van hel Pro- duktschap voor Vis en Vispro- dukten bespreekt vrijdag een voorstel om slechts zes tot twaalf van de 36 kotters te laten uitvaren. De vooruitzichten voor het komende seizoen zijn slecht. In de Waddenzee zijn uit zonderlijk weinig kokkels. Ook op de Oosterschelde lijkt wei nig te halen. Voor de kokkelaars reden om een voorzichtig visbe- leid te voeren. Voorzitter H. Pröpper van de kokkeladviescommissie ver klaart dat de kokkeisector bij schaarste verantwoordelijk te werk wil gaan. Vorig jaar hebben ministerie en natuurbescher- mings- en milieu-organisaties scherpe kritiek geleverd op het inhalige visgedrag van enkele kokkelaars op zowel de Ooster schelde als de Waddenzee. Hoe wel het volgens Pröpper een be perkt aantal vissers betrof, is de totale branche hierdoor in op spraak gekomen. „Men volgt ons nu met argusogen. Vooral richting natuur- en milieu-orga nisaties willen we duidelijk ma ken dat de kokkelsector een ver antwoord beleid voorstaat. Daarom gaan we met de vissers rond de tafel zitten om de vang sten vrijwillig te beperken. Dat geldt zowel voor de Waddenzee, als de Oosterschelde en de Voor delta, waar ook weinig kokkels liggen." Normaal vist de sector in de Waddenzee zo'n achtduizend ton op. Het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (Rivo). die de kokkelbestanden inventari seert, schat de voorraad voor het komende seizoen op twee- tot drieduizend ton. De schaarste is het gevolg van een lagere zaad- val in de afgelopen jaren. Een vrijwillige beperking moet er voor zorgen dat ook in volgende jaren kokkels zijn te vangen. De sector bepleit sluiting van gebie den waar veel nuljarige kokkels liggen. Pröpper voegt eraan toe dat de overheid dan ook streng moet optreden tegen vissers die de regels schenden. De voorzitter van de kokkelad viescommissie deelt mee dat een tijdelijke inkrimping van de vloot enige discussie zal vergen. Het voorstel houdt in dat kok- kelbedrijven gezamenlijk met één schip vissen, zodat binnen de branche clusters moeten wor den gevormd. Het produktschap zal het definitieve plan voorleg gen aan minister Bukman van visserij en zonodig daarover on derhandelen. Pröpper onder streept dat Bukman uiteindelijk bepaalt hoeveel vergunningen er dit jaar worden verstrekt. De minister houdt daarbij ook reke ning met eidereenden en schol eksters. Kokkels zijn het dage lijks kostje van deze vogels. Daarom bepleiten natuurorga nisaties een totaal verbod op de kokkelvisserij in de Waddenzee. Volgens Pröpper wijst een con tra-expertise, verricht in op dracht van de kokkelbranche, uit dat deze vogels geen nadelen ondervinden van de kokkelvis serij. VLISSINGEN - De nationale 'o- pen dag waterrecreatie', zater dag 25 mei, kent dit jaar in Vlis- singen tal van activiteiten op, aan en zelfs hoven (vliegeren) de Westerschelde. De organisatie is in handen van de VVV'. Bezitters van een kajuitzeiljacht kunnen om 10.00 uur deelnemen aan een wedstrijd om de Scaldis Cup. De start is bij het wrak van de Spy ros, ter hoogte van de zee vaartschool aan boulevard Ban- kert. Voor motorboten en zeil schepen begint op hetzelfde tijd stip een toertocht. De schepen moeten in de havens Terneuzen. Breskens en Vlissingen (Koop manshaven) een stempel halen. Uit iedere haven kan worden ge start. Roeiers kunnen vanaf 10.30 uur aan de riemen gaan trekken, Bij het De Ruyterplein steken de zeewaardige sloepen voor een onderlinge wedstrijd van wal. Op hetzelfde plein staan vanaf 10.00 uur kraampjes van vereni gingen, stichtingen, ambachts lieden en ondernemers. In het Vestzaktheater worden van 10.00 tot 17.00 uur doorlopend films vertoond over Walcheren en Zeeland. Het Stedelijk Mu seum houdt vanaf 15.00 uur een gratis toegankelijke expositie over het maritiem verleden van Vlissingen. Meer over de zee vaart is te zien in het Strandho- tel. Beeldend kunstenaar Leen- dert van der Pool stelt daar van 25 mei tot en met half juni zijn expositie Water en Touw ten toon. Een rondvaartboot doet om 10.30.12.30 en 14.30 uur de De Ruyterhaven aan voor een uur durende tocht langs de Boule vards richting Zoutelande Kinderspelen Bij het Badstrand aan Boule vard Evertsen begint om 11.00 uur een surfwedstrijd. Ook de jongeren worden niet vergeten: voor hen worden op het Nolle- btrand vanaf 14.00 uur kinder spelen gehouden. Het Bad strand is om dezelfde tijd het to neel van twee minder bekende sporten: kwalleballen en beach- bal. Een kwallebal is een vier ki lo zware met zand gevulde zak die een team in een kuip met wa ter moet deponeren. Twee teams van vijf veld- en twee wisselspe lers staan tegenover elkaar. Óm te verhinderen dat de tegenstan der scoort, is veel geoorloofd. Bij het beachbal proberen twee spe lers met grote houten 'tafelten- nisbatjes' een rubberen balletje buiten eikaars bereik te plaat sen. Een net scheidt de twee spe lers. Waterskiërs en jetskiërs demon streren om 14.00 uur op het Nol- lestrand hun kunsten. Op het Badstrand en het Nollestrand geven vliegeraars vanaf 14.00 uur een show synchroon-vliege- ren. Een uur later begint in het strandpaviljoen op het Nolle strand een modeshow onder ii- ve'-begeleiding van de band Covers. Meer muziek is vanaf 14.30 uur te horen in de binnen stad en op de boulevards. De Deltaband houdt daar tot 15.30 uur een streetparade. De open dag waterrecreatie eindigt in de avonduren met een optreden van het C-Side Combo in grand- café Montparnasse (20.30 uur) en een Splash-party in dancing Cosmo (21.00 uur). Brouwershaven Ook in Brouwershaven vinden zaterdag tal van activiteiten plaats voor liefhebbers van de watersport. De open dag begint om 10.30 uur met een optreden van majoret tevereniging Apollonia op de Markt. Op hetzelfde tijdstip be gint aan de Nieuwe Jachthaven een modeshow van water spor tkleding. 's Middags houdt watersportvereniging Brou wershaven een ruilbeurs voor watersportartikelen in clubhuis 't Roefje. Bij het strand Port Greve vinden de hele dag door watersportdemonstraties plaats. Liefhebbers van paarden kunnen met een huifkar een tocht maken door Brouwersha ven. De drumband van muziekver eniging Apollo zorgt, om 18.30 uur op de Markt, voor een muzi kale afsluiting van de open dag waterrecreatie. DOMBURG - De Domburger C. P. Louws krijgt als het aan het college van b en vv van Dom burg, ligt geen vrijstelling meer voor een minicamping. De ge meente reageert met dc weige ring op het feit dat Louws vorig jaar, toen hij nog wel een mini- camping exploiteerde, met een verborgen camera de douche ruimte van zijn gasten in dc ga ten hield. Hij is daarvoor inmid dels veroordeeld door de recht bank in Middelburg. Louws is in beroep gegaan tegen de weigering van de gemeente. Hij krijgt op 28 mei de gelegen heid zijn beroepschrift toe te lichten in de vergadering van de commissie algemene en be stuurlijke zaken. De gemeente motiveert haar weigering met de overweging dat het gedrag van Louws in di rect verband staat met het hou den van een minicamping. De kampeerboer heeft zich. aldus het college van b en w, 'ernstig misdragen jegens de kampeer ders'. Raadsman mr E. Schute stelt namens Louws dat de Dombur ger en zijn gezin ernstig in hun maatschappelijk bestaan wor den aangetast, terwijl Louws bo vendien al door de politierechter tot een boete (van 250 gulden) is veroordeeld. Het college is niet gevoelig voor de redenering dat de kampeerboer al voldoende gestraft zou zijn: de rechter heeft in de bepaling van de strafmaat juist laten meewegen dat Louws als gevolg van het gebeurde zijn vergunning kwijtraakte. Het collegevoorstel houdt dan ook in dat het beroep van Louws onge grond wordt verklaard. De aanleg van de zoetwaterpijp bij Krabbendijke (foto Willem Mieras) Directeur Van Hoepen even 'op bezoek' in de peuterspeelzaal van het asielzoekerscentr dracht foto Oscar van Beest)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 11