ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroaten zijn voor afscheiding Russen mogen in 1993 vrij naar buitenlandse bestemming reizen Miljoen buitenlandse bezoekers Serviërs boycotten referendum Jongen uren vermist na diefstal moeders auto Walesa vraagt Israël vergiffenis voor in oorlog aangedaan leed ideeën! Club topambtenaren: schaf collectieve pensioenplicht af 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Wolkenvelden kolenvelden, kans op zon en droog. De temperatuur loopt op naar 17 gra den in Oost-Zeeland, aan de kust 15 graden. De westenwind is matig. 234e jaargang no. 117 Dinsdag 21 mei 1991 Van onze correspondent BUDAPEST/ZAGREB - Een overweldigende meerderheid van de Kroatische bevolking heeft zondag in een referendum ingestemd met onafhankelijk- Veertig doden in India bij verkiezingen (Van onze correspondent NEW DELHI - Op de eerste van de drie dagen durende verkie- tingen in India zijn meer dan veertig mensen omgekomen bij geweldsuitbarstingen. De ver vroegde verkiezingen moeten uitmaken of ex-premier Rajiv Gandhi met een meerderheid weer aan de macht kan komen of dat India geregeerd zal wor den door wankele coalities. Geweld is een bekend verschijn sel bij verkiezingen in India. Dit jaar was de politie ongeruster dan ooit omdat religieuze en et nische geschillen het laatste j aar enorm zijn opgelopen. Meer dan 15 miljoen politie-agenten wa ren paraat. Cocaïne uit Suriname onderschept ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft in het Pinksterweekeinde samen met de douane in totaal ruim 700 ki lo cocaïne in beslag genomen. De in beslag genomen partijen zijn enkele miljoenen guldens waard. Het gaat om twee partij en die in beide gevallen per schip werden aangevoerd uit Suriname. Dit heeft de Rotter damse politie maandagavond bekend gemaakt. heid van de republiek. De op komst was zeer hoog: meer dan negentig en in sommige dorpen zelfs honderd procent. De uit slag was geen echte verrassing. Uit enquetes vooraf was al ge bleken dat 70 tot 90 procent van de Kroaten voor afscheiding zouden stemmen. De dorpen in de door Serviërs bewoonde Krajina, die zich vori ge week in een eigen referendum hadden uitgesproken voor aan sluiting bij Servië, boycotten de stemming. De bevolking was vooraf opgeroepen om niet mee te doen en er warén ook geen stembussen. Ook in andere ge bieden van Kroatië met een Ser vische minderheid; vooral in Slavonië, ondervond de organi satie van het referendum tegen stand. In sommige gevallen moest er bewapende begeleiding aan te pas komen om de stembussen langs Servische patrouillepos- ten op de plaats van bestem ming te krijgen. In Borovo Zelo, het dorp waar meer dan twee we ken geleden 13 Kroatische agen ten werden vermoord, kon het referendum vanwege tegen stand van de bevolking hele maal niet doorgaan. De dorpe lingen hadden zaterdag zelf een volksstemming georganiseerd, waarin ze zich in navolging van de Krajina bij Servië aansloten. Kritiek Ondanks de gigantische op komst was er overigens ook kri tiek op het referendum. Die richtte zich vooral op de formu lering van de vraag over de onaf hankelijkheid van Kroatië. Die was zodanig opgesteld, dat de regering alle ruimte houdt om te kiezen tussen een confederatie met andere republieken of totale onafhankelijkheid. Uit onder zoek blijkt dat 56 procent van de DEN HAAG/UTRECHT (GPD) -Een 10-jarige jongen uit Voor schoten is in het Pinksterweek einde urenlang spoorloos ge weest, nadat de auto waarin hij zat te wachten werd gestolen. Een nog onbekende man nam in de nacht van zaterdag op zon dag het voertuig mee toen de moeder van de jongen in Den Haag de politie waarschuwde, omdat ze op straat een gewonde motorrijder had zien liggen. Zondagmorgen om half twaalf werd haar zoon teruggevonden in Utrecht, waar ook de auto was achtergelaten. De ouders waren volkomen (Van onze correspondent IEL AVIV De Poolse presi dent, Lech Walesa, heeft giste- ren het joodse volk gevraagd pm vergiffenis voor wat het in de Tweede Wereldoorlog door Polen is aangedaan. In een rede voor de Knesset, het Israëlische Parlement, zei hij dat het Poolse volk, zelf slachtoffer van de Na- ;,s' de joden zo veel mogelijk heeft geholpen. „Maar onder de o'en waren er ook die slecht ebben gehandeld en daarvoor traag ik u, jn uw eigen land, vergeving". Walesa is gistermiddag in Israel aangekomen voor een officieel staatsbezoek van vier dagen. Hij ^'besprekingen voeren met on der anderen president Chaim Herzog en premier Jitschak Sha- d|lr en een bezoek brengen aan Vashem. het herinnerings- wseum aan de zes miljoen jo- kiezers de ingewikkelde formu lering absoluut niet heeft begre pen. Zelfs beter geschoolden hadden er moeite mee. Veel Serviërs, en niet alleen de radicale nationalisten in de Kra jina, ergerden zich er bovendien aan dat in de referendumtekst uitdrukkelijk onderscheid tus sen Kroaten en nationale min derheden in de republiek is ge maakt. Daar komt bij dat er een zeer in tensieve propagandacampagne is gevoerd om ja te stemmen bij dit referendum. Begin vorige week verspreidde het Kroati sche ministerie van binnenland se zaken duizenden affiches in het land. In Zagreb hing de op roep om ja te stemmen winkel aan winkel. Op de televisie wer den iedere avond spotjes ver toond, waarin de kijker haarfijn werd uitgelegd hoe hij op het re ferendum moest stemmen: ja op het blauwe biljet (voor de onaf hankelijkheid en nee op het rode biljet (voor een federatie met Joegoslavië). De uitslag van de volksstem ming is zonder enige twijfel beïn vloed door de gewelddadighe den en politieke verwikkelingen van de afgelopen drie weken. De dood van de agenten in Borovo Zelo en van verschillende bur gers elders in Kroatië veroor zaakte een diepe schok. De uitslag van het referendum kan nauwelijks nog invloed heb ben op de Servisch-Kroatische verhoudingen. Die zijn toch al meer dan slecht, zeker na de jongste gebeurtenissen in het staatspresidium vorige week. Toen blokkeerden de Servische afgevaardigden de benoeming van de Kroaat Stipe Mesic tot president. Mesic heeft zich giste ren overigens desondanks in het presidentiële kantoor gemeld om met zijn werk te beginnen. Leger Hij meent dat het grondwette lijk niet mogelijk was om hem niet te kiezen. Er bestaat nog steeds onduidelijkheid over zijn positie. Verschillende deskundi gen hebben verklaard dat hij on danks de Servische tegenstem men hoe dan ook staatshoofd is. Belangrijk is de vraag hoe het le ger over zijn benoeming denkt, want de president is tegelijker tijd ook opperbevelhebber en verantwoordelijk voor de inzet van het leger bij conflicten. Een uitweg uit de constitutione le krisis tekent zich voorlopig nog niet af. De presidentiele raad moet er verder over verga deren, maar wanneer dat ge beurt, is nog niet bekend. Moge lijk wordt eerst het federale par lement of het constitutionele hof geraadpleegd. Voorlopig heeft Joegoslavië officieel in ieder ge val geen staatshoofd. overstuur. Hevig geschokt wa ren de vader en moeder ook nog eens toen bleek dat de gewonde motorrijder een bij de Haagse politie bekende simulant was. De man heeft er volgens een poli tiewoordvoerder een gewoonte van gemaakt om 'gewond' op het wegdek te gaan liggen. De si mulant had overigens niets met de diefstal van de auto te maken. Uit een buurtonderzoek zondag morgen in de omgeving waar de auto werd aangetroffen bleek dat het voertuig met de jongen omstreeks half zes in de ochtend moet zijn geparkeerd. De jongen heeft vervolgens nog urenlang in de auto gezeten. LISSE - Lange rijen bezoekers lopen langs de bloeiende Keukenhof, een van de grote trekpleisters van het afgelopen Pinksterweek einde (foto Koen SuycklANP) LEIDSCHENDAM (ANP) - Rond een miljoen buitenland se toeristen hebben de Pink sterdagen in Nederland door gebracht. Bovendien hielden ook ongeveer een miljoen Ne derlanders een korte vakan tie in eigen land. Dat heeft het Nederlands Bureau voor Toe risme (NBT) maandag be kendgemaakt. Het toeristisch bedrijfsleven is „zeer tevre den", aldus het bureau. Ner gens hebben zich knelpunten voorgedaan. Ook het verkeer werd zonder veel problemen verwerkt. Zeeland trok naar schatting 250.000 toeristen, zo'n 50.000 minder dan vorig jaar. De pro vinciale VVV en de recreatie sector spraken van een ge slaagd weekeinde. Door het te genvallende weer bleef de ver wachte toestroom van mensen die op het laatste moment een overnachtingsplaats zochten beperkt. Alleen op Schou- wen-Duiveland moest een overloopterrein worden open gesteld. Bij veertien grenspunten heeft het NBT het Pinksterweekein de tellingen laten houden. Daaruit bleek dat van de ruim een miljoen buitenlandse gas ten ongeveer 75 procent uit Duitsland afkomstig was. Ook veel toeristen uit Frankrijk, België, de Scandinavische landen en Italië bezochten ons land. Het aantal buitenlandse toeristen was gelijk aan dat in het Hemelvaartsweekeinde en lag zelfs iets boven het aantal van Pinksteren vorig jaar. Spreiding Het vakantiebezoek spreidde zich volgens het NBT goed over het hele land, met een ac cent op de watersportgebie den, de kust en de steden. Vooral de bungalowparken, de campings en de hotels in de wat goedkopere categorie wa ren in trek. Nederlanders kozen voor een actief weekeinde op en rond het water of op de fiets. Opval lend is dat veel meer dan voor heen accommodatie tevoren wordt geboekt en dat veel minder op de bonnefooi wordt gezocht, aldus het NBT. Het bureau meldt grote be langstelling voor de vele eve nementen in het Pinkster- weekeinde in ons land. Het Duke Town-jazzfestival in Den Bosch trok een kwart mil joen bezoekers, het Pink Pop Festival 50.000 belangstellen den. De organisatoren van de Friese Elfstedentocht schre ven 16.000 deelnemers in. Een kastelentocht in Noord-Bra bant boekte 20.000 inschrijvin gen. Het NBT heeft berekend dat in ons land door Nederlandse en buitenlandse toeristen circa ƒ200 miljoen is besteed. De buitenlandse toeristen be steedden circa 50 miljoen. (Zie ook pagina 5) den die zijn omgekomen in de Duitse vernietigingskampen. Walesa zal verder christelijke heilige plaatsen bezoeken in Je ruzalem, Nazareth en Bethle hem. In zijn rede voor de Knesset her innerde de Poolse president er aan dat de geschiedenis van de joden in Polen duizend jaar te rug gaat. „Joden uit alle hoeken van de wereld waren altijd wel kom in Polen. Ze voelden zich er thuis". Maar de Tweede Wereld oorlog bracht Auschwitz, Tre- blinka en Sobibor. Parlementsvoorzitter Dov Shi- lansky, zelf een overlevende van de kampen, premier Jitschak Shamir, die zijn hele familie in Polen verloor, en oppositieleider Shimon Peres, vroegen in hun toespraken aandacht voor de te genstelling tussen de Poolse col laborateurs en de Polen die jo den een schuilplaats boden. (Van onze correspondent) MOSKOU Voor het eerst in de geschiedenis heeft de Sovjet- Unie een emigratiewet. De con servatieven in het Sovjet-parle ment gaven na twee jaar touw trekkerij en een afsluitend emo tioneel debat maandag hun ver zet op: met 320 stemmen voor, 37 tegen en 32 onthoudingen werd de wet aangenomen. Dit betekent echter niet dat van af nu het vrije reizen voor de Sov jet-burger een recht is. De con servatieve weerstand leidde er maandag toe dat de wet pas per 1 januari 1993 van kracht zal worden. Formele aanleiding daarvoor was het kostenargument. Uit breiding van douaneposten, grensbewaking, consulaten, ver beterde verbindingen ter land en in de lucht, gaat de Sovjet staat miljarden roebels kosten. Verwacht wordt dat miljoenen Sovjet-burgers (de schattingen lopen uiteen van vijf tot twintig miljoen) naar het buitenland willen afreizen zodra dit moge lijk is. De.'Wet op In- en Uitreizen', zo als de emigratiewet officieel heet. legt de regels vast voor de vorig jaar ingezette liberalise ring van het reisverkeer. Die zorgde er overigens voor dat 3,7 miljoen Sovjet-burgers in 1990 een uitstapje naar het buiten land maakten en vierhonderd duizend - voornamelijk joodse burgers - emigreerden. te-Huiswoordvoerder Fitzwater. Hij doelde op de naai- westers parlementair gebruik wat vreemde gewoonte van de Sov jet-volksvertegenwoordiging om eerst een wet in hoofdlijnen aan te nemen en er daarna nog eens duchtig met wijzigings voorstellen aan te gaan sleute len. Paspoort De nieuwe wet bepaalt dat de autoriteiten binnen een korte, vastgestelde termijn een inter nationaal paspoort moeten ver strekken aan een burger die het land wenst te verlaten. Tegen een afwijzing - de wet noemt als een van de gronden 'veiligheid van de staat' - kan bij de rechter beroep worden aangetekend. Voorvechters van vrij reizen in het parlement, zoals ex-Izvestia hoofdredacteur Ivan Laptjev en Fjodor Burlatsky, hoofdredac teur van het weekblad Ogonjok. kraaiden maandag victorie. Burlatsky: ,,Dit is een histori sche daad". Maar de reactie uit de Verenigde Staten was minder juichend. „We zijn blij met deze stap, maar het is pas een eerste", aldus Wit- Advertentie) Politie De kleine politiekorpsen op het platteland moeten agenten inle- veren ten gunste van Amster dam. Rotterdam en Zuid-Lim burg. Dat is de strekkiJig van een vertrouwelijk rapport met aan bevelingen voor de herverdeling van de O politiesterkte. O HHHK Wild kamperen De verbodsborden, verhoging van de boetes en de voorlich tingscampagnes lijken effect te sorteren: het illegaal kamperen in het Pinksterweekeinde in Zee land is relatief binnen de perken gebleven. Toch toerden er nog 250 bekeurin gen uitgedeeld. Ajax Ajax blijft volop in de titelrace. De regerend latidskampioen nestelde zich gisteren naast PSV op kop van de eredivi sie door met 2-0 vati Feyenoord te winnen. .1 I Paul Schipper Paul Schipper heeft zaterdag een contract getekend, dat hem voor een seizoen bindt aan eer- ste-divisieclub FC Zeeland. Mid delburg raakt behalve Schipper ook Roy Hendriksen kwijtdie voor RBC tekende. Ook Mike But, Jan de Rijke, Jan Alleman en Daan Eikenhout overwegen Middelburg te verrui len voor de Zeeuwse profclub. DEN HAAG (GPD) - Een club van invloedrijke topambtena ren adviseert het kabinet de huidige pensioenplicht af te schaffen. In een vertrouwelijk advies schrijven de topambte naren, verenigd in de Centrale Economische Commissie (CEC), dat werknemers zelf moeten weten of zij aan een collectieve pesioenverzekering meedoen. En zo ja, bij welk pensioenfonds en welke premie zij daar onge veer voor willen neertellen. De Centraal Economische Com missie vindt het pensioenstelsel in ons land niet meer van deze tijd. Het zou beter zijn, vindt de CEC, als de pensioenfondsen el kaar moeten beconcurreren om de gunst van de verzekerde. De CEC schrijft dat de pensioen premie wordt ervaren als een doodgewone belasting. Veel be ter is het als de verzekerde een duidelijke relatie ziet tussen de premie en de opbrengst. De topambtenaren denken dat hun voorstellen ook een gunstig effect hebben op de economie. Omdat pensioenfondsen elkaar niet beconcurreren is er geen en kele prikkel om risicodragend te beleggen. Dat is een nadeel, vindt de CEC. want juist jonge bedrijven die snel groeien zijn op risico-kapitaal aangewezen. De CEC oordeelt positief over het spaaroverschot dat ons land kent. Maar het is jammer dat 80 procent van de gezins-spaarte- goeden 'vast' zitten, omdat het zogenoemde contractuele be sparingen zijn. Dat zijn vooral pensioengelden, maar ook spaarhypotheken en koopsom polissen. Deze contractuele spaarvorming zijn fiscaal veelal aantrekkelijker dan 'vrije' be sparingen. Dat onderscheid moet weg. vindt de CEC. Loskade 45, Middelburg 01180-29101 De gereserveerde reactie van Washington geeft in elk geval aan dat de VS nog niet denkt aan toekenning van de door Moskou zo begeerde status van Meest Bevoorrechte Handelsna tie. Een Congresresolutie heeft deze zgn. MFN-status verbon den met het van kracht worden van emigratiewetgeving in de Sovjet-Unie. Het wanhoopsoffensief van de conservatieven tegen de wet leidde vorige week tot driemaal toe tot uitstel van stemming. Ook gisteren werd het onderste uit de demagogische kan ge haald. Afgevaardigden waar schuwden voor een AIDS- en porno-golf en andere verrukkin gen van westerse decadentie. Ook werd gewaarschuwd voor een uittocht van 'intellectuelen' en 'specialisten'. Die waarschu wing werd echter krachtig te gengesproken door de Lenin- gradse prof. Denisov. „Er is nog voldoende patriottisme aanwe zig onder de academici. Boven dien, als onze hele Academie van Wetenschap naar de VS zou emi greren, betekent dat de vernieti ging van de Amerikaanse weten schap van binnenuit". In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. - U hebt in zo in huis. «4 U hoeft alleen maar W$ de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 JERUZALEM - De Poolse president Walesa (r) wordt bij zijn aan komst in Israel verwelkomd door de Israëlische premier Shamir WO Patrick Baz/ANP) loivrrt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1