Lbo-opleidingen Axel verloren Biotechnologie op proefveldje Rilland ebc Van de nood een deugd gemaakt Natuurontwikkeling in binnenduinrand T ienhonder dpolder DeVlijt Bedden Een Schubert-avond van smaak en niveau \V ...also 1 abgemacht! Sie übernehmen die Vertretung provincie 17 fusieperikelen Zeeuws-Vlaamse scholen ZATERDAG 18 MEI 1991 AXEL-Bestuur en directie van ié Axelse scholengemeenschap Be Weistede' hebben besloten ,f afdelingen Lts en Lhno van M instituut te sluiten. De con venties zijn dat er het ko mend schooljaar geen leerlin gen voor beide opleidingsrich tingen worden aangenomen, hat de huidige brugklassers en tweedejaars (enkele tientallen) worden verwezen naar Lbo- scholen in Hulst of Terneuzen endat alleen de leerlingen van de derde klassen volgend schooljaar hun opleiding aan Be Weistede mogen voltooien. Be directie van de school heeft he ouders van de leerlingen en he hoofden van de basisscholen inde regio over het besluit en de achtergronden ervan schriftelijk op de hoogte gebracht. Volgens directeur M.J. Huibregtse heeft het bestuur er alles aan gedaan ie sluiting van de school of be paalde afdelingen ervan te voor- tomen. Be afgelopen maanden vonden sjsiebesprekingen plaats met de algemeen christelijke scholen gemeenschap Zeldenrust en de 'ooms-katholieke scholenge meenschap voor Mavo en Lbo DeSteelant, beide in Terneuzen. Het Zeldenrust bestuur wees vo- nge week de scholenfusie af, om dat de mogelijkheden en gron den voor samengaan niet duide- B]k zijn. Ongemak hi de kringen van basisschool- ieiders is het besluit niet in goe de aarde gevallen. Verwacht serd dat het besluit om de school óf bepaalde opleidingen af te stoten eerder zou worden genomen. Was dat gebeurd, dan louden geen eerstejaarsleerlin- Studie elders iSlot van pagina 11) moeten worden om Zeeuwse jon geren van vertrek naar elders te weerhouden en om meer jonge- ;n van elders naar hier te kun nen halen. Er zijn de afgelopen jaren diverse opleidingen bijge komen. Men wil weten in hoever re dat effect heeft gehad. De provincie is vooral benieuwd te vernemen waarom jongeren gorns voor opleidingen elders kiezen, terwijl ze in Zeeland de- ,e opleiding hadden kunnen volgen. Het onderzoek is eind van het jaar klaar. Scouting kreeg materialen voor cursussen MIDDELBURG - Tijdens een werkbezoek aan het geweste lijk bureau van Scouting Zee land in Middelburg heeft gede puteerde G. de Vries vier sets materialen overhandigd voor leiderscursussen van scouting. De aankoop van die sets werd mogelijk gemaakt door een pro vinciale bijdrage van 3400 gul den. Tijdens het kennismakingsbe zoek zei De Vries-Hommes dat scouting een organisatie is die het jongeren mogelijk maakt een 'plaats in de samenleving te zoeken', omdat het programma van scouting goed aansluit op de belevingswereld van jongeren. Zij vroeg het bestuur van Scou ting Zeeland door te gaan met de federatiebesprekingen met an dere jeugd- en jongerenwerkor- gen meer aangemeld zijn. Hui bregtse betreurt het dat er nu wat ongemak veroorzaakt is voor ouders en leerlingen. „Als je alles tevoren weet, dan... Maar goed, het besluit is nu pas gevallen omdat het bestuur tot op het laatst getracht heeft de opleidingen te redden, De uit eindelijke beslissing is door al lerhande omstandigheden ver laat. Niettemin zullen we trach ten de leerlingen op andere scho len in de streek onder te bren gen." De Welstede-directeur kon de personele consequenties van het afbouwen van de opleidingen nog niet overzien. „Voor ko mend schooljaar geen, maar wat er daarna gebeurt, moet nog worden bekeken." De Mavo-afdeling van de Axelse scholengemeenschap blijft be houden. Eind deze maand wordt ook be kend of een fusie tussen scholen gemeenschap Petrus Hondius en de Lbo-school De Vaart mo gelijk is. De schoolbesturen (waartoe ook de gemeente Ter neuzen al gerangschikt worden omdat die met ingang van 1992 verantwoordelijk wordt voor het onderwijs aan het Petrus Hon- dius-college) voeren al geruime tijd besprekingen over een sa menwerkingsverband. In eerste instantie was door ook de scholengemeenschap voor Lbo en lbo De Leeuwtjes bij be trokken, maar deze haakte vrij snel af. Bij de besturen van de grotere Zeeuws-Vlaamse scho len bestaat weinig animo samen te smelten met nu ai noodlijden de scholen (Leeuwtjes en Weiste de). Een fusie met zo'n school als nieuwe partner zou te grote per sonele consequenties hebben. Reden ook voor het Zeldenrust- bestuur af te zien van een scho lenconglomeraat van protes tants-christelijke en katholiek signatuur. Directrice D.B. de Buck van De Leeuwtjes vreest echter niet voor het voortbestaan van de opleidingen die aan de Terneu- zense school worden verzorgd. „Wij praten niet mee, maar gaan ervan uit dat we - na fusie van Petrus Hondius en De Vaart - toch aanhaken. De directeur-ge neraal van het ministerie van Onderwijs heeft ons verzekerd dat de opleidingen van de school, die zorgen voor een meerwaarde van het totale on derwijspakket dat in Zeeuwsch- Vlaanderen buiten ons geboden wordt, behouden blijft. Het gaat dan om het individueel lager be roepsonderwijs (lbo), het econo misch lager onderwijs (Leao) en de taalverwervingscursussen voor culturele minderheden," zei mevrouw De Buck. De Lhno- afdeling van De Leeuwtjes zal dan verloren gaan. Wethouder W. de Zeeuw (onder wijs) van Terneuzen verwacht dat eind mei duidelijk is of een fusie van De Vaart en Petrus Hondius mogelijk is. „Is dat het geval, dan zullen we met het be- Twee bekende verschijningen op de Gezins-Beurs Expo Goes, maar niet echt... Vlnr. Paul Brugmans en Hendrik Wapstra (foto Willem Mieras) GOES- Leden van de fanclub van Vader Abraham moeten het toch kunnen weten. Is-ie het echt of is-ie het niet? Hen drik Wapstra (50) uit Lelystad neemt zelfs hen in de maling. Op een pas gehouden clubdag werd hij zonder moeite voor de bebaarde zanger van het smurfenlied gehouden. Ook op de gezinsbeurs Expo-Goes werd hij vrijdagavond meer malen verward nagekeken. Is 'm dat nou, of... Wapstra is er zo langzamer hand wel aan gewend. De tijd dat de oorspronkelijk uit Zee land afkomstige onderhoud- stimmerman zich stoorde aan de minder leuke kanten van de roem zijn voorbij. „In het be gin vond ik het soms ver schrikkelijk vervelend. Men sen bleven je maar aanspre ken", zegt Wapstra. Hij heeft nu van de nood een deugd ge maakt en treedt in opdracht van een Dubbelgangersbü- reau uit Vlissingen regelmatig op tijdens evenementen. Soms zingt-ie een lied en een andere keer. zoals vrijdag in Goes, loopt Wapstra rustig door het publiek beroemd te wezen. Zijn dubbelganger heeft hij al een keer ontmoet. Kartner vond het leuk, maar niet meer dan dat, moet Wapstra toege ven. „Hij heeft me een klopje op de schouder gegeven. Daar is het bij gebleven." Wat Wap stra betreft is dat voldoende. „Ik mag de man graag en luis ter met plezier naai1 zijn mu ziek, maar ik heb ook weieens andere platen opstaan", zegt hij nuchter. Paul Brugmans (24) werkt in een exclusief restaurant in Amsterdam. Klanten spreken hem er regelmatig aan op zijn gelijkenis met een van Neer- lands bekendste voetballers. Brugmans geloofde het eerst niet zo. Na de Europa-cup fina lewedstrijd in 1988, nam hij de proef op de som. Met een dreadlock-pruik op trok hij de Amsterdamse binnenstad in om de overwinning van Oranje te vieren. „Ik wist niet wat ik meemaakte", verbaast hij zich nu nog. „Mensen schrokken zich wild. Ze hadden Ruud Gullit immers net op de televi sie gezien." De verwarring werd compleet toen ook ver schillende media niet konden geloven dat Brugmans toch echt Brugmans was. Dat met die pruik in de stad doet-ie niet meer. Maai- op feesten en partijen laat hij zich graag voorstaan een topvoetballer te zijn. En terwijl hij vrijdag in de Zeelandhallen in Goes aan omstanders het verband om zijn knie laat zien, zegt Brug mans: „Maar dan ben ik het ook wel helemaal." Water zwembad Groede te koud GROEDE - Het zwembad van Groede gaat vandaag, zaterdag, nog niet open. De watertempe ratuur is nog maar 14,9 graden. Dorpsraad voorzitter P. Sarneel: ••Het water moet zo'n 17,5 graad zijn. Kouder is voor de gezond heid niet aan te bevelen, hoor den we van de huisarts. Wanneer het zo ver zal zijn, is niet te zeg gen. Maai- als de zon schijnt is het water zo opgewarmd." Dienstverlening voor diefstal van een fiets DEN HAAG - Wegens diefstal van een fiets in Terneuzen, de cember 1988, werd de 24-jarige L S. uit Axel vrijdag in hoger be roep door het Haagse Gerechts hof veroordeeld tot een week voorwaardelijk gevangenis straf en 20 uur dienstverlening. S. was in beroep gegaan bij het Hof tegen een eerder vonnis van do Middelburgse politierechter: ^n week gevangenis onvoor waardelijk. De man vond die straf veel te streng voor de dief stal van een fiets. Dienstverle ning zou meer op zijn plaats zijn. <ddus S. twee weken geleden bij de behandeling van zijn beroep. De aanklager bij het Hof, me vrouw mr a. Couzijn, was het echter geheel eens met een week gevangenis. Zij wees erop dat S. de diefstal pleegde terwijl hij in de proeftijd was van een andere diefstal. Zij vroeg het Hof het vonnis van de politierechter te bevestigen of S. een flink aantal uren dienstverlening op te leg gen, Het Hof deed het laatste. Groen licht voor genetisch gemodificeerde maisplant RILLAND - De Koninklijke Van der Have Groep legt vol gende maand in de Zimmer- manpolder bij Rilland een proefveldje aan met genetisch gemanipuleerde maisplanlen. Het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu heeft hiervoor een definitieve beschikking en een bijbehorende 'verkla ring van geen bezwaar' afge geven. De Stichting Natuur en Milieu vecht de proef aan bij de Raad van State. Zij heeft zich van meet af aan verzet te gen biotechnologische proe ven op akkers, uit angst dat geknutselde planten in het wild levende familieleden be vruchten waardoor een geheel nieuwe variant ontstaat. Van der Have noemt de risico's ui terst klein. Het concern kan half juni toch de genetisch gemodificeerde mais planten, omdat Natuur en Milieu geen schorsing van de proef heeft gevraagd. Deze zomer legt Van der Have ook proefvelden met erfelijk veran derde suikerbieten en kool zaad aan. Tegen de definitieve beschikking, die net binnen is en bij de gemeente Reimers- waal ter inzage ligt, kan de ko mende maand bezwaar wor den aangetekend. Deze be schikking, die op grond van de Wet Milieugevaarlijke Stoffen wordt verstrekt, geldt voor een periode van vijf jaar. Om een vinger aan de pols te houden, eist het ministerie dat Van der Have elk jaar een 'verklaring van geen bezwaar' aanvraagt. „Vrom wil de veldproeven tot in de details controleren. Daar om moeten we alle tests nauw keurig beschrijven. Ook omdat de procedures vrij langdurig en uitgebreid zijn - we moeten aan een reeks veiligheidsvoor schriften voldoen - krijgt een leek misschien de indruk dat aan proeven in de open lucht met genetisch gemodificeerde planten allerlei gevaren kle ven. Ik denk dat de overheden het naadje van de kous willen weten, omdat ze in het verle den wat gemakkelijk met nieu we technieken zijn omgespron gen. Kernenergie bijvoorbeeld staat sinds Tsjernobyl in een heel ander daglicht", zegt di rectiesecretaris mr S. G. Quast. Kloof Directeur research drs C. Noome onderkent dat over de vermeende gevaren van bio technologie een kloof gaapt tussen opvattingen van des- Drie bij de veldproef met genetisch gemanipuleerde maisplanten betrokken medewerkers van Van der Ilave: vlnr. drs T. A. W. M. Saat (cordinator veldproeven genetisch gemodificeerde gewassen), mr S. G. Quast (directiesecretaris) en drs C. Noome (directeur research) (foto Willem Mieras) kundigen en het publiek. De wetenschappers menen dat biotechnologie in principe vol strekt veilig is. „Je weet name lijk exact wat je doet. In die zin kan biotechnologie wel eens veiliger zijn dan de traditionele plantenveredeling. Maar te genstanders zeggen dat de ge volgen niet te overzien zijn." Drs Noome beklemtoont dat het inbrengen van een stukje DNA. waarin zich de erfelijke geneii bevinden, van dë ene in de andere plant volstrekt zon der risico is. Wel zal VanderHave de gedra gingen van alle ingebouwde ei genschappen nauwlettend vol gen. „We zullen natuurlijk steeds heel erg zorgvuldig af wegen welke erfelijke eigen schappen we aan een plant toe dienen. In theorie is het moge lijk dat je biotechnologie mis bruikt, door bijvoorbeeld een schadelijk gif in te bouwën. Maar VanderHave moet de ge netische gemodificeerde pro- dukten uiteindelijk aan boeren kwijt en als je ziet hoeveel geld met het onderzoek is gemoeid, dan is bewust misbruik uitge sloten." Mr Quast vult aan: „Je koopt toch geen auto om er ie mand mee dood te rijden." De directiesecretaris zegt dat VanderHave hoge prioriteit geeft aan een uitgebreide voor lichting over zijn biotechnolo gische activiteiten. Dat is geen overbodige luxe. want bij een aantal Rillandse boeren spookt nog steeds de verge- lingsziekte in het hoofd, die in 1987 vanuit VanderHave-kas- sen per ongeluk werd ver spreid. „Het is ook ons in be lang dat er een maatschappe lijke discussie op gang komt, want uiteindelijk genetisch ge modificeerde produkten bij boeren en consumenten te rechtkomen", beaamt mr Quast. Het maisproefveld beslaat driehonderd vierkante meter. De lapjes voor de suikerbieten en het koolzaad worden nog kleiner. In de mais is een herbi cide-resistentie ingebouwd. De plant wordt daardoor minder gevoelig voor onkruidbestrij dingsmiddelen. De suikerbie ten bevatten een gen dat ze be schermt tegen een virus-infec tie, de zogeheten rhizomania. Verder zitten er twee merkge- nen in, die als verklikkers die nen. „Die hebben geen functie, maar maken ons alleen duide lijk of de genen goed zijn inge bouwd. We gaan dus geen virus testen in het veld, wat trou wens ook niet mag. De resis tentie kunnen we gemakkelijk in het laboratorium vaststel len. Deze indicatoren zijn vol doende. Wel zullen we de plan ten in de toekomst moeten tes ten in een veld waar het virus van nature inzit", legt drs Noome uit. Ook het koolzaad bezit verklikkers. Daarnaast is een mannelijk steriliteits-gen ingebouwd, waardoor de plan ten volledig vrouwelijk zijn ge worden. VanderHave wil zo voorkomen dat het tweeslach tige koolzaad zichzelf be vrucht. „In de praktijk", licht drs Noome toe, „krijg je door een veld mannelijke en een veld vrouwelijke planten naast elkaar aan te leggen honderd procent gekruist zaad. Dat le vert hoogwaardige kruisingen, zogeheten hybriden, op die ex tra groeikracht hebben. Het is een trucje om de traditionele handbestuiving te omzeilen. Je kunt hectares hybride zaad produceren. We hopen dat in de toekomst twee soorten zaad op de markt te brengen: het ge wone koolzaad en hybride ras sen." VanderHave verwacht over zes jaar de eerste gene tisch veranderde maisplanten te verkopen. stuur van De Leeuwtjes (de ZLM) een gesprek hebben over de verdere toekomst van hun op leidingen in Zeeuwsch-Vlaande- ren". aldus De Zeeuw. OOSTBURG - De Verssche Pol der bij Retranehement wordt in de streekplanuitwerking West- Zeeuwsch-Vlaanderen niet lan ger gereserveerd voor natuur- bouw. In plaats daarvan moet natuurontwikkeling worden gepleegd in de binnenduinrand van de Tienhonderdpolder. Daardoor zal de reeks 'vochtige natuurgebieden' van het Zwin tot aan de Groedse Duintjes niet onderbroken worden, menen gedeputeerde staten. Gs hebben dat bepaald bij de 'definitieve vaststelling' van de streekplanuitwerking. De Ver ssche Polder wordt nu aange duid voor 'agrarische doelein den en complexen met ecologi sche en maatschappelijke bete kenis'. De gemeente Sluis loopt al jaren met plannen rond om in de Ver ssche Polder enige tientallen bungalows of zomerhuis jes te la ten bouwen. Weliswaar passen die plannen ook niet in de 'agra rische doeleinden'. Maar Sluis kan nu een bestemmingsplan voor de Verssche Polder vast stellen, dat plan vergelijken met het streekplan en vervolgens via het verzoek om een bestem mingsplanwijziging alsnog pro beren een woonparkje te creë ren. Als de Verssche Polder was gereserveerd voor natuuront wikkeling was die weg defintief afgesneden geweest. Bedrijven Gs hebben verder besloten de mogelijkheden voor vestiging van nieuwe bedrijven te versoe pelen. Langs de rand van een aantal polders kunnen eventu eel nieuwe ondernemingen een plaats vinden. Bovendien wordt het areaal bos uitgebreid en op sommige plaatsen - ten zuiden van Nieuwvliet - verschoven. Slaapkamer en bedden speciaalzaak De Slaapvoorlichter voor Zeeland Beestenmarkt 12, (Joes, tel. 01100-32213 TERNEUZEN. Zuidlandtheater Sharon Quartet, met werken van Franz Schubert Het strijkkwartet is een bij het grotere publiek wel licht onbekende maar zeker on beminde muziekvorm. Dit is volkomen onterecht. De mooi ste werken van veel componis ten zijn geschreven voor het en semble bestaande uit twee vio len. altviool en cello. Het spelen van een strijkkwartet is één van de moeilijkste vormen van kamermuziek, omdat elke onge lijkheid of onzuiverheid direct te horen is. Ook worden hoge ei sen gesteld aan een homogene klank. Bij het Sharon Quartet bestaan de uit de Roemenen Gil Sharon en Rodica-Daniela Ciocoiu, viool, Georg Haag, altviool, en Catalin Ilea-Meyer, cello, dat vrijdagavond in het Zuidland theater in Terneuzen optrad, was er wat bovengenoemde cri teria betreft geen klagen. Hoe wel behoorlijk verlaat door het drukke pinksterverkeer was er van enige onrust of problemen met concentratie niets te mer ken. Begonnen werd met de Quar- tettsatz in c, gespeeld met een mooie, dynamische afwisseling. Met name de cellist realiseerde tijdens een solo een subliem di minuendo. Het smaakvolle ge- kunst MIMI TTTT bruik van de dynamische moge lijkheden was trouwens het hele concert te waarderen. Hier en daar werd er misschien wel iets te ingehouden gemusiceerd, vooral door de eerste violist, die overigens een prachtige toon en een gerijpte muzikaliteit ten toon spreidde. Na het korte ope- ningswerk stond het Strijkkwar tet in Bes op het programma. Die uitgebreide vierdelige werk werd ook prachtig gespeeld. Vooral het waar nodig verstilde andante sostenuto met een af wisselend langzaam en vlotter thema was een adembenemende belevenis. Het daarna volgende menuet dat bij Schubert meer op een wals lijkt, werd aanvan kelijk iets te grof ingezet. Maar dit euvel werd al spoedig verhol pen. hoewel bij de pizzicati van cello en altviool de timing wat te wensen overliet. Het laatste deel 'Presto' werd genuanceerd en met een ongehaast tempo ge bracht. Na de pauze klonk het Strijkkwartet in a, bijgenaamd het 'Rosamundekwartet' met het andante op het thema uit de toneelmuziek bij 'Rosamunde'. Hierin werd wederom op uitste kend niveau gemusiceerd. Wel licht zelfs iets meer ontspannen dan' voor de pauze. Het qerste deel 'Allegro ma non troppo' kende uiterst verstilde gedeel ten. Overigens bleek in met na me enkele afsluitingen in dit kwartet de sublieme timing van dit ensemble. Zoals in de biogra fie vermeld, is het Sharon Quar tet inderdaad één van de beste strijkkwartetten van Europa. Jammer dat maar plusminus zestig toehoorders dit vrijdag avond in Terneuzen hebben kunnen beamen. Maar die heb ben dan ook veel genoten. Jos Verpoorten HULST Gemeenschapsdienst - in de kapel van de Blaauwe Hoeve in Hulst wordt vandaag (zater dag) een gemeenschapsdienst gehouden. Het thema van de bij eenkomst is 'Pinksteren, laai end vuur'. Tijdens de viering wordt speciale aandacht ge schonken aan kinderen. De mu ziek wordt verzorgd door het jongerenkoor. De aanvang is om 19 uur. Veel schade bij aanrijding Axel AXEL - Bij een aanrijding op de kruising Nieuwendijk-Vaart straat in Axel zijn vrijdagmor gen omstreeks negen uur twee personenauto's zwaar bescha digd. M. van A. uit Axel wilde vanuit de Vaartstraat de Nieuwendijk oversteken, maar vergat daarbij voorrang te verlenen aan G. S. uit Terneuzen. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. Dagverblijf in Zaamslag met cheque verrast ZAAMSLAG - Het Kinderdag verblijf De Tjasker in Zaamslag werd vrijdag aangenaam ver rast met een cheque van 10.000 gulden van bet Terneuzense aannemingsbedrijf Van der Poel. De directe aanleiding vormde de opening van het nieuwe bedrijfskantoor van Van der Poel, dat onlangs aan de Hughersluys werd gebouwd. Directeur W. P. van der Poel overhandigde de cheque aan het hoofd van het kinderdagverblijf mevrouw J. Gijsen. Het bedrag zal worden besteed aan functio neel spelmateriaal en ontwikke lingsmateriaal. Ook voorzitter P. Th. Apers van de Stichting Voorzieningen voor Gehandi capten in Midden Zeeuwsch- Vlaanderen was getuige van de schenking. De Tjasker heeft momenteel 23 gehandicapte kinderen. (Advertentie) WAT MOET U DAAR NU OP ZEGGEN? EBC helpt u aan het antwoord. Ga nü de taal leren die u nodig hebt! EBCis gespecialiseerd in snelle resultaten, zowel gericht op persoonlijke als zakelijke omstandigheden. Alleen of in groepjes. Engels» Nederlands, Frans, Duits, spaans» Italiaans en Russisch. EBC TALENINSTITUUT stationsstraat 40,4611 CD Bergen op zoom, telefoon 01640 - 65679, telefax 01640 - 66576.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 53