Kokkelstand is sterk uitgedund Nieuw bloed voor wipschutters 'Piekopvang' voor gestage stroom toeristen open Provincie vist naar motieven studenten voor studie elders Zeeuwse bollenpracht 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. zeeuwse almanak Gebaar Beroepsvissers verwachten slecht jaar Onzekere toekomst voor schildpadden Haastige fietser blokkeert Schroebrug MIDDELBURG - De intocht van toeristen is vrijdag volgens een woordvoerder van de rijks politie Zeeland rustig verlopen. Verkeersproblemen hebben zich nergens voorgedaan. Al leen bij de traditionele knel punten (de bruggen bij Bruinis- se en Kats) deden zich korte ver keersopstoppingen voor. Tot Iaat in de avond liep het verkeer gestaag binnen, aldus de poli tie. Omstreeks 17 uur werd al beslo ten de minikampeerterreinen in de gemeenten Domburg en Me- liskerke toestemming te geven vijf extra eenheden toe te laten. Veere en Valkenisse, twee ande re Walcherse gemeenten met veel mini-campings, volgden twee uur later met de piekop vang. Tot het openstellen van de zogeheten overloopterreinen kwam het vrijdagavond niet. Op allerlei lokaties deelden me dewerkers van de VW folders uit, waarin de toeristen gewezen werden op de gevolgen van ille gaal kamperen, 's Avonds om acht uur bezochten ambtenaren - gewapend met de informatie brochures - van de kustgemeen- ten lokaties waar veel wildkam- peerders komen. Die voorwaar schuwing is tot stand gekomen na de ervaringen op Hemel vaartsdag. Omstreeks 23 uur werd harder opgetreden tegen wildkampeerders. Wie zich dan nog op verboden terrein bevond, werd op de bon geslingerd. Veere's burgemeester A. H. den Boon. voorzitter van het coördi natieteam dat toeziet op het in goede banen leiden van de kam- peerdrukte. sprak vrijdagavond laat van een 'rustig begonnen' Pinksterdrukte. „We hebben de indruk dat onze informatie de gasten goed heeft bereikt. Heel veel mensen zijn op de hoogte van de maatregelen Het team kwam al om 19 uur bijeen in het bureau van de rijkspolitie in Middelburg om zich op de hoog te te laten stellen van de situatie en een inventarisatie te maken van open kampeerplaatsen in de provincie. Rond die tijd kostte het niet veel moeite om nog een plekje te vinden. Commissaris van de koningin dr C. Boertien en recreatie-gedeputeerde G. de Vries-Hommes lieten zich infor meren over de maatregelen te gen het wildkamperen. MIDDELBURG - Met het de ein dexamenpapiertjes al bijna op zak, maakt opnieuw een jaar gang jeugdige knappe koppen aanstalte Zeeuland te verlaten. Elders lonkt de universiteit of de school voor beroepsonder wijs. Aan de andere kant: som mige Zeeuwse scholen krijgen straks ook weer een stroompje nieuwe studenten van elders de lokalen binnen. Maar gezien de omvang van de exodus zet dat niet veel zoden aan de dijk. Het provinciebestuur ziet die ontwikkeling met lede ogen aan. Om te bezien hoe Zeeland zoveel mogelijk jongeren vast kan hou den, laat het provinciebestuur momenteel nagaan waarom jon geren niet, of juist wel, voor een opleiding in het Zeeuwse kiezen. Het provinciaal opbouworgaan, Stichting Zeeland, voert het on derzoek uit. Het onderzoek moet uitwijzen hoe groot, of hoe gering de aan trekkingskracht is van de Zeeuwse scholen voor hoger en middelbaar beroepsonderwijs. Men hoopt aan de weet te komen of maatregelen kunnen worden getroffen die de Zeeuwse scho len aan meer leerlingen helpen. Zo wil de provincie weten welke opleidingen verbeterd zouden (Slot zie pagina 17 kolom 1) Advertentie ii 111 ii M 11 Het was al even nacht, toen een Middelburgs echtpaar met de auto naar huis terug kerend van een avondje met kennissen, zich genood zaakt zag ergens onderweg sterk af te remmen. Want midden op straat stond een man breed met de armen te zwaaien. Toen de auto zachtjes door kwam, liep de persoon naar de kant van de weg. Voorbij rijdend draaide de automo bilist het portierraampje open en beet de breed geba- rende man toe: „Maak datje thuis komt, dronkenlap. Straks gebeuren er nog on gelukken." En snel trok hij op. Na een paar honderd meter te hebben doorgereden, werd het voor de automobi list pas duidelijk. Beschaamd sprak hij tot zijn vrouw: „Ik zal mijn lichten maar eens aan doen." zeeland ZATERDAG 18 MEI 1991 VLISSINGEN - Wat de mond niet zeggen kan... De toeristen die het Pinksterweekeinde in Zeeland doorbrengen kunnen niet al leen genieten van zon, zee en strand maar ook van typisch Ne derlandse bollenpracht. De fleurige rode tulpen op de foto be vinden zich op Walcheren, tussen Dishoek en Zoutelande. Een eerste vereiste bij de tulpenteelt is zoet water, dat in Zee land niet overal voorhanden is. Op Walcheren is het gefotogra feerde perceel tulpen om die reden dan ook één van de weinige. Gladiolen brengen een ander probleem met zich mee: er moet steeds van perceel gewisseld worden omdat anders droogrot kan ontstaan. Het is nog te vroeg voor de gladiolen, die het grootste deel van de Zeeuwse bollenteelt uitmaken. In 1990 werd een oppervlakte van 462 hectare gebruikt voor de bollenteelt, waarvan ruim 300 hectare gladiolen. Behalve gladiolen en tulpen worden er in Zeeland ook irissen, narcissen en lelies verbouwd, vooral op Zuid-Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen. (foto Lex de Meester) VLISSINGEN - Ruim 500 schildpadden in de Vlis- singse Reptielenzoo Iguana gaan een onzekere toekomst tegemoet. Er is momenteel een discussie gaande over de vraag wat er met de rep tielen moet gebeuren. De zeldzame en bedreigde pan- nekoekschildpadden en de iets minder zeldzame lui paardschildpadden zijn de overlevenden van een partij van 800 stuks die twee maanden geleden op Schip hol in beslag werd genomen door de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij. De dieren zijn zo goed en zo kwaad als het ging opgekale faterd in de reptielenzoo. En kele honderden overleefden de wrede verpakkingsme thoden van de handelaren niet. Beheerder Ad Bom van Iguana vindt dat de schild padden zo snel mogelijk te rug moeten naar hun norma le omgeving in Afrika. Bo vendien vindt hij dat er drin gend duidelijkheid nodig is over de gang van zaken in dit soort gevallen. Het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Vis serij staat namelijk op het standpunt dat de wilde schildpadden, die eenmaal in handen van mensen zijn geweest, 'biologisch dood' zijn. Zij zouden een terug keer naar hun natuurlijke omgeving niet overleven. Adviezen van wetenschap pers en van de organisatie van het Wereld Natuur Fonds die zich bezighoudt met de handel in wilde die ren en planten (Traffic) zou den volgens een woordvoer der van het ministerie in die richting wijzen. Wat er dan wèl met de dieren moet ge beuren, daarover heeft het ministerie nog geen stand punt ingenomen. Woordvoerder A. van Kre- veld van het Nederlandse bureau van Traffic laat een aanzienlijk genuanceerder geluid horen. Terugkeer kan wel, maar onder strikte voor waarden en niet zonder goe de begeleiding. Van Kreveld heeft juist deze week bericht ontvangen dat een Tanza- niaanse schildpaddendes- kundige bereid is de reïntro- ductie van een gedeelte van de pannekoekschildpadden onder zijn hoede te nemen, fiij ziet ae zaak van ae schildpadden vooral als een vingerwijzing voor de toe komst: er moet een samen hangend beleid komen, zo dat er duidelijkheid wordt geschapen. Het aanbod uit Tanzania biedt een kans om te onderzoeken of terugzet ten van de dieren zinvol is. Iguana-beheerder Bom meent dat het argument dat de schildpadden 'biologisch dood' zijn, geen hout snijdt. „Er worden in Nederland toch ook allerlei dieren in het wild uitgezet?" Dat een Tanzaniaanse bioloog be reid is mee te werken, ziet Bom als ondersteuning van zijn standpunt dat er wel een mogelijkheid is de dieren weer los te laten. „Het lijkt mij dat het een communica tiestoornis tussen mensen is dat ze niet terug kunnen. En wie zijn wij om deze dieren te veroordelen de rest van hun dagen in een hokje te slij ten?" Jeugd op de wip: het spel en niet de knikkers foto Willem Mieras) Eeuwenoude traditie wordt voortgezet OVEZANDE - Na bijna een uur in de striemende wind te hebben gestaan is het tijd voor koffie met veel melk er in. Maar ze gunnen zichzelf nauwlijks de tijd die op te drinken. Ze zijn gekomen om de vogels van de wip te schie ten en dat zullen ze dan doen ook. Vanaf de dijk is het een fraai gezicht: zo'n vijftien jon gens en een paar meisjes, va- riérend in de leeftijd van 8 tot 15 jaar, behendig manoeuve- rend met pijl en boog om de gekleurde pluimen uit de mast te schieten. Ze behoren tot de nieuwe groep van 24 jeugdleden van het district Zuid-Beveland van de Neder landse Bond van Wipschut ters. Veelal aangespoord door vader, moeder, broer of zus hebben ze zich aangemeld en zetten daarmee een eeuwen oude traditie voort: het wip- schieten. Rinus Verdonk is een wip- schutter in hart en nieren. De 38-jarige Kloetingenaar heeft het dan ook met de paplepel ingekregen. Vooral in de vakantie, als het mooi weer was, trok-ie er samen met z'n vader op uit om te gaan schie ten. „En dan waren we zelden op tijd thuis", lacht Verdonk. Zijn zoons Tom (10) en Ruud (11) zijn minstens zo enthou siast. Twee jaar geleden be gonnen ze voor met de sport en maken nu deel uit van de pas opgerichte jeugdafdeling van het Zuidbevelandse district. Het wipschieten is een volks sport die al eeuwen wordt beoefend, voornamelijk in Zuid-Nederland. Op dit mo ment is het vrijwel uitsluitend een Zeeuwse aangelegenheid; de afdelingen Zuid-Beveland en Zeeuws-Vlaanderen vor men met zo'n 800 leden samen de Nederlandse Bond van Wipschutters. In Belgie is de sport aanmerkelijk populair der. Daar hanteren bijna 30.000 schutters regelmatig de schuttersboog. Essentie van de sport is om met houten pij len de 'vogels' van een 27 me ter hoge mast (de stenge) te schieten. Het bovenste deel van de stenge is voorzien van de zogenoemde prang, waarop de 'vogels' (plastic klosjes met gekleurde veren erop) in een soort pyramidevorm beves tigd zijn. Op de hoogste top prijkt de hoofdvogel, goed voor een score van 4 punten. Esmeralda Steenbakker, een van de vier meisjes van de jeugdafdeling, maakt zich op om te gaan schieten. Met een gekromde rug richt zij haar pijl op een van de zijvleugels. Tjak; het kleine veren gevaar te suist van de hoge mast naar beneden. Er klinkt gejuich. Es meralda blijft er zelf nogal nuchter onder; alsof er niets gebeurd is, sluit ze weer ach teraan in de rij. Begeleider Bas de Jonge legt de jeugdige schutters nog eens uit hoe te richten. Met de benen zijde lings ruim uit elkaar gezet, de rug naar achteren gebogen en de blik vast op de prang ge richt, wordt de boog strak ge spannen. En dan: schieten. Familiesport De laatste jaren was de aan winst van nieuwe jeugdleden bij de 22 Zuidbevelandse wip- schuttersverenigingen mager. Voor Rinus Repkes, secretaris van de Verenigde Sociteiten van Kwadendamme (waarin de vier schutterijen uit het dorp verenigd zijn) aanleiding om de jeugdtraining nieuw le ven in te blazen. Moeilijk te vinden waren de schuttertjes niet. Menig ouder lid van het district wist binnen de familie wel iemand warm te maken. Repkes: „Het wipschieten is echt een familiesport. Bij de wedstrijden gaat het gelukkig ook niet zozeer om de prijzen, maar veel meer om de gezellig heid." Het wipschieten is een buiten sport bij uitstek. In talloze Zuidbevelandse gemeenten wordt er ieder weekeinde een veldje voor vrijgemaakt. Soms op een gemeentelijk sportter rein, zoals in 's-Heerenhoek of Heinkenszand, een ander keer op een schapewei, zoals bij de jeugdtrainingen in Ovezande. Het wipschieten is een buiten sport bij uitstek. In talloze Zuidbevelandse gemeenten wordt er ieder weekeinde een veldje voor vrijgemaakt. Soms op een gemeentelijk sportter rein, zoals in 's-Heerenhoek of Heinkenszand, een ander keer op een schapewei, zoals bij de jeugdtrainingen in Ovezande. Tussen de opgedroogde uit werpselen vallen daar de ge schoten pijlen naar beneden. Niemand die er meer op let. Het draait immers om het spel, niet om de knikkers. Mark Mol Volgens de politie heeft de stremming van de brug nauwe lijks verkeersproblemen opgele verd. Het verkeer moest via de Stationsbrug worden omgeleid. Bang voor uitroeiing zegt. Hol- stein niet te zijn. „Kokkels plan ten zich op een geweldige ma nier voort." In verband met de achteruitgang van de kokkel- n i YERSEKE - In de Waddenzee lijken dit jaar uitzonderlijk weinig kokkels te zijn. De situa tie in de Oosterschelde is iets beter. Tijdens onderzoek naar de kokkelstand is het tweeklep pige weekdier de afgelopen we ken in de Waddenzee nauwe lijks aangetroffen. Ook op de Oosterschelde lijkt voor kokkelvissers weinig te halen te zijn. Het Rijksinstituut voor visse- rijonderzoek RIVO rondt medio volgende maand de kokkelin ventarisatie af. M. van Stralen van het RIVO in Yerseke bevestigt de indruk dat MIDDELBURG - Een onbeken de fietser heeft vrijdagmorgen door zijn capriolen de Middel burgse Schroebrug 35 minuten geblokkeerd. Volgens een woordvoerder van de politie reed hij onder de slagbomen door, terwijl de brug al omhoog ging. De fietser gleed onderuit en koos vervolgens rap het ha- zepad. Om ongelukken te voorkomen drukte de dienstdoende brug wachter op de 'noodstop', waar door de brug kwam vast te zit ten, Medewerkers van de techni sche dienst moesten eraan te pas komen om de brug verder omhoog te laten gaan. de kokkel dit jaar erg schaars is op het Wad. Oorzaken: weinig broedval vorig jaar, de intensie ve visserij het afgelopen seizoen, de ijsgang in februari en de mate waarin eidereenden en andere vogelsoorten zich aan kokkels te goed hebben gedaan. Op de Oosterschelde is minder ijs voorgekomen en er heeft ook niet zoveel vraat door vogels plaatsgehad. Onderzoek Secretaris Jaap Holstein van de kokkelsector van de Vereniging tot Bevordering van de Zeeuwse Visserijbelangen (Zevibel) zegt ernstig rekening te houden met een slecht jaar voor de kokkel vissers. De kokkelsector laat, los van het ministerie, een eigen onderzoek uitvoeren. Dat onderzoek geeft min of meer hetzelfde beeld te zien. Mogelijk is de strenge winter een oorzaak van de matige kokkel stand, oppert Holstein. „Er is veel ijsgang geweest. Die schot sen schuiven de bovenste laag van de zandplaten af. Juist op die laag zitten de jonge kokkel tjes". Schommeling Het RIVO toonde vorig jaar al aan dat de kokkelstand de afge lopen jaren sterk verminderd is. Wat daarvan de precieze oor zaak is, heeft het RIVO niet met zekerheid kunnen vaststellen. Dat er structureel wat mis is met de kwaliteit van de Waddenzee, lijkt Holstein onwaarschijnlijk. „We hebben in het verleden wel vaker slechte jaren gahad. Een echt patroon zit daar niet in. Het heeft te maken met natuurlijke schommelingen' stand vaardigde het ministerie van visserij vorig jaar een vangstverbod uit in delen van de Waddenzee en de Oosterschel de. Natuurbeschermers hadden daartoe opgeroepen, omdat ze nadelige gevolgen verwachten voor de scholeksters. De Raad van State schorste het ministeriële besluit echter, na dat de beroepsvisserij bezwaar had aangetekend. Dat gebeurde met name op juri dische gronden: bescherming van natuurbelangen mag niet via de Visserijwet gebeuren. Inmiddels is de wetgeving aan gepast. énkele van tie in de Vlissingse reptielenzoo Iguana 'opge lapte' schildpadden (foto Oscar van Beest Naam: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar. PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 51