WAO is Kok een crisis waard GIRO 797, DEN HAAG Legitimatieplicht voor zwartrijder Nautisch priegelwerk met stokjes NS wil deskundige inzake veiligheid bij gesprek met bonden Top Kohl-Gorbatsjov voor zomervakantie Werken in Zeeland Maij voert in 1992 snelheidsbegrenzer in binnen- en buitenland pvdA-leider neemt afstand van oude idealen Van der Stoel minister van staat DE SAMENWERKENDE HULPORGANISATIES Beschermde zone in Noordzee ZATERDAG 18 MEI 1991 3 ngH haag (gpd) - Vice-pre- -jer vvim Kok voorspelt een ka binetscrisis als het kabinet de IfAO zou willen afschaffen. Het idee van cda-fractievoorzitter Brinkman om arbeidsonge schikten alleen nog een mini mum-uitkering te geven, wijst Kok categorisch van de hand. Dat maakt de PvdA in dit kabi net niet mee. Er komt geen af schaffing van de WAO voor mensen die geen alternatief hebben", aldus Kok gisteren in ten interview met NRC-Han- delsblad. De pvdA-leider schetst in het in terview de hoofdlijnen van de toekomstige PvdA. Hij neemt daarbij afstand van oude PvdA- Idealen en van standpunten die hij eerder als vakbondsleider heeft ingenomen. „Er moet een beter evenwicht komen tussen rechten en plichten. Er is ook te reel verzorging. Er is verloede rd ontstaan", aldus Kok. tegenstelling tot wat hij in het ^rieden gezegd heeft, meent Kok nu dat er een groter verschil m inkomen moet komen tussen verkenden en niet-werkenden. Dat is goed voor een flexibele arbeidsmarkt". Daarom wil hij, net als CDA-minister Bert de Vries (sociale zaken) het zogehe- is dat duizend gulden. De Vries hoord. We zijn teveel het slacht- arbeidskosten worden verlaagd, ten arbeidskostenforfait verho- wil het verhogen naar vijftien- offer geweest van een gelijk- Het bedrag dat werkgevers kwijt gen. Dat is een hogere belastin- honderd gulden „Daar heb je in heidssyndroom". zegt Kok. zijn om een werknemer in dienst gaftrek voor werkenden. Nu nog het verleden anders over ge- Hij noemt het belangrijk dat de te nemen moet lager, zonder Bush blijft optimistisch WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush heeft gisteren gezegd dat er „goede redenen voor optimisme" zijn over de mogelijkheid dat Israël en de Arabische staten zullen deelnemen aan een vredescon ferentie over het Midden-Oos ten. De Amerikaanse pogingen om zo'n conferentie georganiseerd te krijgen zullen daarom worden voortgezet, aldus Bush na een gesprek met minister Baker buitenlandse zaken), die giste ren terugkeerde van zijn vierde reis in korte tijd door het Mid den-Oosten. In de Amerikaanse kranten van gisteren worden anonieme Ame rikaanse regeringsfunctionaris sen geciteerd, die zeggen dat het Witte Huis kennelijk te optimis tisch is geweest, en dat duidelijk is dat Israël en de Arabische lan den geen snel vredesproces wen sen. Daarom is het optimisme dat Bush gisteren toonde, opval lend. CARPIQUET- De Fransman Claude Fauehon is een handig en zeer geduldig man. Dat blijkt uit zijn hobby: scheepsmodellen bou wen van luciferstokjes. Voor het 1.70 meter lange 18de eeuwse fregat La Venus (achtergrond) had hij 7.000 uur en 94.560 stokjes nodig. Daarbij vergeleken was het kleine galjoen op de voorgrond een peuleschil (foto Mychèle Daniau/AFP) DEN HAAG (GPD) - Wie zich in de toekomst zonder kaartje in trein, tram, bus of metro begeeft, zal zich bij controle moeten kunnen legitimeren. De boete zal in de toekomst worden vastgesteld op zestig gulden. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Eerder had minister Maij-Weggen (verkeer) de boete voor zwartrijden verhoogd van 25 naar 100 gulden. Zij kwam daardoor in aanvaring met het openbaar ministe rie en haar collega van justitie, die de straf veel te hoog vonden. De legitimatieplicht wordt ingevoerd om de overtreders ook werkelijk te kunnen straffen. Nu nog geven veel rei zigers zonder kaartje een valse naam op aan de contro leur. Een projectgroep van de departementen van ver keer en justitie adviseert het kabinet voorlopig nog af te zien van het afsluiten van perrons of het invoeren van conducteurs op bus en tram, hoewel dat de beste metho de is om het zwartrijden tegen te gaan. ITRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen willen bij het hernieuwde overleg met de vakbonden over bestrijding van agressie in de treinen een veiligheidsdeskundige inscha kelen. Die zou als adviseur in het overleg moeten worden be trokken. Dat schrijft de president-direc teur van NS, drs. L. Ploeger, in een brief aan de vakbonden. De gezamenlijk te kiezen deskundi ge zou in staat moeten zijn om de afspraken tussen NS en de bon den te beoordelen op hun doel treffendheid. Ter verklaring schrijft de president-directeur DEN HAAG (ANP) - Oud-minis- ler Van der Stoel van buiten landse zaken wordt minister van staat. Dat heeft het kabinet vrijdag besloten. Van der Stoel was minister van buitenlandse zaken in het kabi net-Den Uyl (1973-1977) en in het tweede kabinet-Van Agt (1981- 1982). Minister van staat is een functie die bekleed wordt door staatslie den in ruste. In deze functie is men hoofdzakelijk actief bij het adviseren van de koningin. Mo menteel zijn er al vijf ministers van staat: dr. M. Ruppert. dr. J. Zijlstra, dr. I. Samkalden. mr. EH.Toxopeus enjhr. mr. E. Van tennep. Schoolexamens leveren bijna 800 klachten op DEN HAAG (ANP) - Het Lande lijk Aksiekommitee Scholieren OAKS) heeft de afgelopen week bijna 800 klachten binnenge togen van scholieren die exa men doen. Vooral donderdag bleek een topdag met niet min der dan 300 telefoontjes. De klachten hadden toen vooral betrekking op de zwaarte van de examens. Donderdag werd de kennis op het gebied van de Duitse en Engelse taal getest, "et Haagse Tinbergen college *as vrijdagochtend de examens Nederlands kwijt. Ten einde raa(l werden bij een naburige school examens geleend zodat de test toch kon worden afgeno men. dat NS in het overleg van dins dag in het vuur van de strijd en kele toezeggingen heeft gedaan, waarvan „de effectiviteit voor wat betreft agressieverminde ring voor ons niet echt vast stond". De vakbonden zijn niet onver deeld gelukkig met de suggestie van Ploeger. De Vervoersbond FNV heeft er geen bezwaar tegen dat NS zich wil laten adviseren over de effecten van allerlei maatregelen, maar de bond heeft zelf geen behoefte aan een extra gesprekspartner. „Het personeel zelf heeft voldoende deskundigheid". aldus een woordvoerder. De Vervoersbond CNV deelt die mening van de FNV-bond. Of het hernieuwde overleg tot het door de bonden gewenste re sultaat zal leiden, is overigens nog maai- zeer de vraag. Ploeger toont zich in zijn brief zeer zui nigjes. Het budget voor de dins dag overeengekomen maatrege len mag niet worden overschre den. Hooguit kan binnen het re sultaat „met prioriteiten wor den geschoven", zegt de hoofd directie van NS in een verkla ring. Na hun collega's van FNV en CNV hebben gisteren ook de bij de FSV aangesloten conduc teurs het met NS bereikte ak koord unaniem afgewezen. De belangrijkste eisen van de FSV stemmen overeen met die van de Vervoersbond FNV. Bomaanslagen winkelcentrum Johannesburg JOHANNESBURG - Een Zuidafrikaanse vrouw krijgt eerste hulp na een bomexop- losie in een winkelcentrum in Johannesburg. Bij de ontplof fing raakten zes mensen ge wond. Explosievendeskundigen van de politie maakten twee ande re bommen onschadelijk voor het hoofdbureau van politie en een bankgebouw. Donderdag avond vielen zeven gewonden bij een bomexplosie in een res taurant. Niemand heeft de verantwoor delijkheid voor het plaatsen van de bommen opgeëist. Een politiewoordvoerder verklaar de dat in alle gevallen kleef- mijnen waren gebruikt. De bommen werden in voorname lijk door blanken bewoonde delen van de stad gevonden. Het Afrikaans Nationaal Con gres heeft de jongste aansla gen veroordeeld (foto Denis FarrelllAP) BERLIJN - De Duitse kanselier Kohl zal nog voor de zomer vakantie een topontmoeting hebben met Sovjet-president Gorbatsjov. Dat deelde de Duit se regeringsleider donderdag mee op een persconferentie naar aanleiding van zijn zondag beginnende Amerika-bezoek. Kohl wilde niet ingaan op be richten dat Moskou de Duitsers om 30 miljard mark (ongeveer 35 miljard gulden) extra steun heeft gevraagd om de economi BANGLADESH Artsen zonder Grenzen. Memisa. Mensen in Nood, Novib/Gast aan Tafel, Het Nederlandse Rode Kruis, Stichting Oecumenische Hulp, Terre des Hommes, Tear Fund, Unicef Nederland. sche problemen te kunnen aan pakken. De kanselier duidde in direct wel op de bereidheid de Russen te helpen toen hij zei dat de aftocht van de Sovjettroepen uit Oost-Duitsland duurder zal worden dan de begrote 13 mil jard mark (14,5 miljard gulden). Kohl zette zich op zijn perscon ferentie in voor het verblijf van Amerikaanse troepen in Euro pa. „De garantie voor onze vei ligheid blijft de NAVO en het transatlantische partnerschap. Daartoe hoort een substantiële aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Europa. Onze ge meenschappelijke veiligheid is ondeelbaar en er kan in de toe komst geen partiële verant woordelijkheid bestaan, die in overigens het netto inkomen van de werknemer te veriagen- Dat levert naar zijn mening ar beidsplaatsen op. Om dat te be reiken wil Kok de belastingen verlagen en tegelijkertijd nog meer aftrekposten schrappen. De Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid heeft onlangs voorgesteld het mini mumloon te verlagen voor jon geren. omdat dat toch vaak tweeverdieners zijn. „Daar moe ten we echt over durven naden ken. Hebben we de moed om de kostwinnersgedachte voor nieu we generaties te laten vallen. Het kabinet moet zichzelf de op dracht geven fundamenteel te bekijken waar je uitkomt als je het minimumloon voor deze groepen verlaagt". Hoogste Britse onderscheiding Schwarzkopf LONDEN (RTR) - Generaal Nor man Schwarzkopf, bevelvoer der van de Amerikaanse troe pen in de Golfoorlog, zal maan dag van koningin Elisabeth II van Groot-Brittannië de hoog ste Britse militaire onderschei ding krijgen. Dit heeft het Brit se ministerie van buitenlandse zaken vrijdag bekendgemaakt. De Britse vorstin die momenteel een bezoek brengt aan de Ver enigde Staten, zal „Stormin Nor man" onderscheiden op de luchtmachtbasis MacDill in Flo rida. Volgens het ministerie zal ook de Saudische legerleider prins Khaled bin Sultan gerid derd worden. Beiden worden be noemd tot „Commander in the Military Division of the Most Ho nourable Order of the Bath". Wanneer de Saudische generaal zal worden onderscheiden is nog onduidelijk. Een van de belangrijkste industrieën in Zeeland, het chemiebedrijf Hoechst (1000 werknemers), heeft deze week bekend gemaakt dat de werkgele genheid voor de komende tien jaar kan worden vei lig gesteld door de beslissing van het Duitse moeder concern om de gehele fosforproduktie in Vlissingen-Oost te concentreren. Uitgesproken voordeel van de lokatie in Zee land tegenover een andere Hoechst-vestiging - Knapsack bij Keulen - was de ligging aan het diepe vaarwater van de Wes- terschelde, voor de aanvoer per schip van de ruwe grondstof. Daarmee is nog eens opnieuw bevestigd hoe zwaar de gunsti ge positie van de zeehavenindustriegebieden in Zeeland telt bij vitale beslissingen in ondernemingen, die van zo'n strate gische ligging afhankelijk zijn. Hoechst besloot in 1966 om zich als eerste nieuwkomer te vestigen in het toen net droog gelegde Sloegebied, Het bedrijf is, samen met het Ameri kaanse chemieconcern Dow, trendsetter geworden voor de naoorlogse industriële ontwikkeling in deze provincie. Het heeft mèt anderen die dit voorbeeld volgden, nieuwe en an- derssoortige werkgelegenheid gebracht. En het heeft, anno 1991, besloten de verantwoordelijkheid daarvoor te besten digen. Wie 25 jaar later de balans opmaakt van wat er sinds de komst van Hoechst in het industriële klimaat van Zee land is veranderd, moet vooral nuchter zijn. Het chemiebe drijf zelf draaide gisteren in Amsterdam, met als gastspreker de toenmalige Zeeuwse industriepromotor drs M. C. Ver burg, de film nog eens terug. De onderneming vestigde zich hier in een periode die bol stond van hoogdravende toe- komstvisoenen en zeehavenplannen. Maar tussen de ver wachtingen van toen en de werkelijkheid van nu ligt een ont wikkeling. waarin Zeeland heeft moeten leren zijn sociaal- economische draai te vinden. Daarbij ging het er vooral om de functie van de zogeheten basis-industrieën (Hoechst. Dow, Pechiney, Total op waarde te schatten. Als onmisbaar draagvlak voor het aantrekken van bedrijven met nieuwe technologieën en als stimulans voor de opbouw van een be langrijk stuk werkgelegenheid in de sector van de dienstver lening. Het was een tijd van wederzijdse verkenning, tussen de Zeeuwse samenleving en de chemische industrie. Een kwart eeuw na dato is er sprake van gewenning. De pioniers van de moderne zeehavenindustrie langs de Westerschelde hebben, met hun activiteiten en met hun uitstraling naar de economie als geheel, Zeeland aan het den ken gezet over de vraag hoe deze provincie op het punt van de leefbaarheid de bakens moet uitzetten naar de toekomst. Als daarbij iets is duidelijk geworden, dan is het dat groot scheepse ontwikkelingen niet in de schaal van deze provincie passen De lessen uit de sector van toerisme en recreatie zijn wat dat betreft, verhelderend. Zeeland is gebaat bij een so ciaal-economisch patroon, dat variatie kent en zekerheid biedt. Daarover wordt veel deskundig en bestuurlijk gefilo sofeerd. Daarover worden politieke stellingen betrokken. Daarover wordt soms veel waars gezegd, maar soms ook veel onzin verkondigd. Wat telt zijn de resultaten die deze provin cie uit het slop hebben gehaald en die een bodem hebben gelegd voor de toekomst. De basisindustrie heeft destijds, door zich te vestigen langs de Westerschelde, het voortouw genomen. En daarmee ook verplichtingen geschapen. Ze heeft tot op heden aangetoond dat dergelijke ondernemings beslissingen geen gril zijn geweest. Voor werken en wonen in Zeeland blijft houvast in de industrie erg bepalend. vdM. Kabinet geeft 2,5 miljoen voor Buchmesse DEN HAAG (GPD) - Het kabi net heeft gisteren besloten 2,5 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor een grote Neder landse presentatie op de Frank furter Buchmesse in 1993. Na wekenlang touwtrekken tussen de ministeries van wvc, buiten landse zaken en economische zaken, heeft het kabinet giste ren de knoop doorgehakt. Premier Lubbers toonde zich gisteren, na afloop van de minis terraad. duidelijk ongelukkig dat de departementen onderling niet tot een oplossing konden komen over een zo gering be drag. „We hebben er zeven minu ten over gesproken in de minis terraad. Dat was zo kort, omdat we hadden afgesproken dat voor elke minuut discussie betaald zou moeten worden", zei hij cy nisch. Uiteindelijk wordt het bedrag van 2,5 miljoen gulden opge bracht door vier departemen ten. WVC neemt het grootste deel voor zijn rekening. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft vrijdag besloten een mi lieuzone in de Noordzee in te stellen, waarbinnen diverse ac tiviteiten sterk aan banden worden gelegd. De zone omvat de hele kuststrook en een flink deel van het noordelijk deel van het Nederlands Continentaal Plat. De bedoeling van het in stellen van de milieuzone is om het ecosysteem in de hele Noordzee aanzienlijk te verbe teren. Het Watersysteemplan Noord zee. waar het instellen van de mi lieuzone een onderdeel van vormt, moet er uiteindelijk voor zorgen dat het ecosysteem in de Noordzee zich verbetert tot de situatie waarin het zich in 1930 bevond. Door het „dynamisch karakter" van de Noordzee zal een scherper beleid binnen de milieuzone een positieve invloed hebben op de rest van de Noord zee, zo is de verwachting. strijd is met dit principe". Voor Kohl blijft de NAVO dus belang rijker dan de nieuw leven inge blazen Westeuropese Unie, WEU, die naar zijn mening niets meer dan de Europese peiler van een collectief veiligheidssys teem kan zijn. Na de eenwording moeten de Duitser meer verantwoording dragen voor de mondiale ont wikkelingen, betoogde Kohl. die tegelijk te hoge verwachtingen temperde door te zeggen dat de eenwording alleen dit jaar al 100 miljard mark kost. „En dat is zelfs voor de VS een aanzienlijk bedrag". De kanselier wil de Amerikanen daarom oproepen meer te investeren in de ex- DDR. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil een snelheidsbegrenzer voor vrachtwagens en bussen verplicht stellen. De maatregel gaat naar verwachting in de loop van 1992 in. Dat heeft minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) vrijdag na afloop van het kabinetsberaad meegedeeld. De snelheidsbegrenzer is een belangrijk onderdeel van het Meerjarenplan Verkeersveilig heid waar het kabinet vrijdag overeenstemming over bereikte. Volgens Maij-Weggen blijkt uit „objectief cijfermateraal" dat 60 pro cent van de vrachtwagenchauffeurs regelmatig te hard rijdt. Het aantal overtredingen vertoont volgens de bewindsvrouw sinds ja nuari 1991 een scherp stijgende lijn. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Temeuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3