Bloedworst is zo oud als de wereld Lekker happen in een haring De smaak van bloemen Body-painting Madonna-look Hollandse nieuwe Romantiek op het bord mode Bloemkool is nog tot daar aan toe. Bijna niemand beseft bij het eten van deze populaire groen te, dat hij de bloem van de kool- plant zit te verorberen. Bloemkool geurt je ook niet tegemoet, zoals een roos dat kan doen. Daarnaast is bloemkool in al zijn bescheiden heid gewoon wit, een beetje goor- wit vaak. Toch bieden bloemen on eindig veel culinaire mogelijkhe den. Zó veel zelfs dat Elisabeth de Lestrieux en Jelena de Beider ruim tweehonderd forse pagina's wisten te vullen in een boek met tips en aanwijzingen voor de toepassing van bloemen in de keuken. De Smaak van Bloemen is een prachtig plaatwerk dat niet alleen praktische gebruiksmogelijkhe den bezit maar tegelijk een lust is voor het oog. In de honderden kleurenfoto's treft ons vooral de harmonie tussen de uitgebeelde planten, bloemen, gerechten en ac- cesoires als aardewerk, kristal en keukengerei. Een werk dat getuigt van smaak en liefde voor de natuur aan tafel 11111111111 èn de kookkunst. Want het is meer dan een kijkboek voor de koffieta fel. Romantisch Als de liefde door de maag gaat, mag De Smaak van Bloemen daar bij de weg wijzen. „Zeg het met bloemen" geldt ook voor de keu ken. Wat is romantischer dan een etentje waarbij bloemen niet al leen naast het bord maar ook öp het bord prijken. Koken met bloemen is een avontuur dat nooit eindigt. Door bloemen te plukken wanneer ze op hun mooist zijn en ze vervolgens te conserveren door drogen, inleggen of versuikeren, bewaar je de geur en de smaak van de lente of de zo mer tot diep in de winter. „Pluk 365 paardebloemen, voor elke dag van het jaar n", adviseert Jelena de Beider. De heerlijkste elixirs, ge leien en suikersnoepjes vinden hun basis in bloemen. Ui en bies look verliezen hun waarde niet wanneer ze ip het zaad zijn gescho ten. De bloemen en zaadbollen gaan gewoon door de sla. Van paarde- tot passiebloem en van ar tisjok tot anijs, allemaal zijn ze te eten en een sieraad voor de eetta fel. Wat dacht u bijvoorbeeld van balsempopulier-siroop of bruids tranen van ma-de-liefste? Je kunt er een hobby van maken al die geu rige en smakelijke bloemigheden te creëren om er verrassend mee voor de dag te komen tijdens een etentje of bij een feestje. Elisabeth de Lestrieux is bekend door haar boeken en artikelen over bloemen en planten en zij is vaste groenmedewerker van het NCRV- programma Passage. Jelena de Beider wijdde veertig jaar van haar leven aan de opbouw van de bomen- en plantentuin, het Arboretum van Kalmthout en van Hemelrijk. Rien van Reems De Smaak van Bloemen, ondertitel: De verfijnde kunst van het koken met bloe men, is een uitgave van Terra. De prijs is 130,- ISBN-nummer 90 0255 4-15 S Bloedworst is, zo wordt wel beweerd, de oudste worst die we kennen. Een worstsoort die bestaat sinds het varken als 'huisdier' wordt gehouden. Een worst ook die culinair hoog ge noteerd staat en internationale bekendheid geniet. Dit in te genstelling tot verschillende andere worstsoorten die het varken oplevert en die net als bloedworst zijn gemaakt van een deel van het beestje waar we eigenlijk niet zo goed raad mee weten. Bloedworst bijvoorbeeld is ver vaardigd van het bij de slacht opgevangen bloed, dat wordt gemengd met bloem, specerijen en eventueel stukjes spek. An dere delen van het varken die af zonderlijk moeilijk in de keuken zijn te verwerken worden regio naal tot soms opmerkelijke worstsoorten verwerkt. Vooral in Frankrijk, waar alles wat het varken oplevert onder de verza melnaam 'charcuterie' aan de man en vrouw wordt gebracht, kun je heel aparte gerechten te genkomen. Niet iedere Neder lander op vakantie durft zich er aan te wagen. Zij die het wel doen, kijken soms vreemd op. Zoals het gezelschap Zeeuwen dat het afgelopen weekeinde van Hemelvaartsdag in Azay- le-Rideau in de Loirestreek een regionaal gerecht kreeg voorge zet. Monsieur Thierry Poireau kondigde trots aan dat hij een specialiteit van de streek had Waargemaakt: 'andouillettes'. Hij zei het zo stralend dat ieder een zich al bij voorbaat verkneu terde bij het idee dat er binnen enkele minuten een Franse gastronomische lekkernij op ta fel zou komen. Het voorgerecht, een groenteterrine, was uitste kend en de verwachtingen wa ren hooggespannen toen mon sieur Poireau een grote schaal met mooi bruin gebraden wor sten op tafel zette. Het zag er bij zonder smakelijk uit en de Zeeu wen tastten toe. Na de eerste hap echter viel er een stilte, ze keken elkaar verbijsterd aan. „Ik vind dit niet zo erg lekker", zei er een voorzichtig. „Je proeft de stal", merkte een ander op, de kleine kaart - i i i i i i i i i i i i i Wat een derde proefde wil ik hier niet herhalen, maar wat hij zei was weinig vleiend voor de kookkunst van monsieur Poi reau. Prijs De volgende dag stonden de Zeeuwen voor de etalage van een slager in Azay-le-Rideau. Middenin, voor het raam stond een fraaie beker, gewonnen tij dens een nationaal concours, met jzijn andouillettes, worstje gevuld met stukken varken soor, -maag, -darmen en ik weet niet wat nog meer. Er omheen lagen de andouillettes, met kruiden, met specerijen of in een jasje van tijm en rozemarijn. De Fransen zijn er kennelijk gek op maar de Zeeuwen gruwden. Met bloedworst, in de Franse keuken bekend als 'boudin noir', door de Engelsen verbas terd tot 'black pudding' is het heel anders gesteld. Zowel in Engeland als in Frankrijk zijn er bloedworstgenootschappen, zo als de Confrérie des Chevaliers du Goüt-Boudin, die proeverij- en organiseren. In beide landen worden internationale wedstrij den voor slagers gehouden waar ook Nederlanders aan deelne men. Het basisrecept is eenvou dig, eeuwenoud, maar nog steeds populair: Gebakken bloedworst met uienringen Ingrediënten: een half pond bloedworst, een grote ui in rin gen gesneden, boter en wat bloem. Bereiding: snijd de bloedworst in plakken en wentel ze door wat bloem. Bak ze snel aan twee kanten bruin in de boter en bak daarna de uienringen op laag vuur glazig. Serveren met ge kookte aardappelen en gebak ken appeltjes of met rode kool. Rien van Reems De Franse schilder Jan Pierre Guy demon streert zijn kunnen op het lichaam van een starlett, tijdens het filmfestival in Cannes. Terwijl het model rustig haar sandwich eet, beschildert Guy haar huid in verschillende kleuren. Een nieu we mode-trend zal het niet worden, hoewel de su perstrakke body's en leggings met schilderachtige motieven die in diverse mode-collecties zijn terug te vinden, in de verte wel aan body-painting doen denken. 111111111111 li 11r De invloed van het popfenomeen Madonna op de mode valt niet te ontkennen. De bustiers, de blote buik, superkorte rokjes of shorts en het blonde kapsel, kortom de Madonna-look wordt door vele jongeren nagevolgd. In Cannes, ivaar zich dezer dagen het filmfestival afspeelt, wordt het publiek in de hele stad geconfronteerd met gro te muurposters waarop Madonna als een Marilyn Monroe-achtige droomvrouw staat afgebeeld. Duizenden 'Madonnaholics' wilden in de festival stad dan ook een glimp van hun idool opvangen, De ster woonde daar de première van In bed with Madonna bij, een pikante documentaire over de zangeres tijdens haar Blond ambition tour. Blond is de popster in ieder geval niet meer. Madonna verscheen met donker, opgestoken haar en droeg een vrij sobere, lange creatie van haar vaste ont werper Jean-Paul Gaultier. Maar onder het glan zende roze gewaad droeg de popster een Gaul- tier-bustier en een taillehoge strakke broek met korte pijpjes. Madonna zou Madonna niet zijn als ze dit ensemble niet even aan de menigte zou to nen. ZATERDAG 18 MEI 1991 Het gaat goed met de Hollandse Nieuwe Haring, want de populariteit van deze delicatesse groeit nog steeds. De afgelopen jaren nam de afzet telkens licht toe, ondanks de noodzakelijke vangstbeperking om de haringstand op peil te houden. Vanaf 22 mei zal de Hollandse Nieuwe, vangst 1991, weer overal te koop zijn. De verwachtingen ten aanzien van de kwaliteit liggen op hetzelfde niveau als vorig jaar, en dat belooft dus weer wat. Of er echter ook in de toekomst voldoende haringen zullen zijn, valt nog te bezien. Recent onderzoek naar de ha ringconsumptie, uitgevoerd door het Landbouw-Economisch Instituut, levert enkele interessan te gegevens op. Zo blijkt dat de consumptie van haring steeds minder seizoengevoelig is. Er is een duidelijke trend waarneem baar dat de Nederlander het gehe le jaar door wel trek heeft in deze zilte lekkernij. Door de wettelijke bepaling om haring in te vriezen, is het mogelijk het hele jaar door ha ring van 'Hollandse Nieuwe-kwali- teit' te nuttigen. Opvallend is verder dat met de toe name van de consumptie ook de wijze van consumeren verandert. Hoewel de haring nog veruit het meest 'kaal' wordt gegeten, neemt het aantal mensen dat de vis 'aan gekleed' nuttigt, dan wel in een sa lade verwerkt, langzaam maar ze ker toe. Haring eten vergt klaarb lijkelijk enige ervaring, want de groep 'zware' haringeters laat de vis beduidend vaker simpelweg aan de staart in het keelgat glijden dan zij die slechts incidenteel ha ring consumeren. Haringstand Met de haringconsumptie gaat het dus goed; helaas kan dat niet ge zegd worden van het haringbe stand in de Noordzee. Visserijbio- loog drs A. Corten, van het Rijksin stituut voor Visserij Onderzoek Echte Boudin Noir uit de Loire-streek, met gebakken uien. Een gewone Nederlandse bloedworst mag ook en is net zo lekker foto Rien van Reems De echte haringeter laat de vis vaker simpelweg aan de staart in het keelgat glijden fpto Peter Senteur) (Rivo). maakt zich ernstig bezorgd over de ontwikkeling van de ha ringstand in de Noordzee, Evenals in voorgaande jaren is in 1990 het haring-quotum overschreden. De in EG-verband gemaakte quo tum-overeenkomsten worden door de verschillende landen nog steeds slecht nageleefd. De voornaamste oorzaak van de overschrijding ligt bij de industrie visserij van enkele Scandinavi sche landen. Deze vorm van visse rij legt zich toe op de vangst van minderwaardige vissoorten om er vervolgens vismeel en olie van te maken. In de Noordzee mag al 20 jaar niet meer op haring gevist worden met de bedoeling de vangst tot vismeel te verwerken. De industrievisserij is daarom te genwoordig gericht op enkele klei nere soorten, zoals sprot en zand- spiering. Helaas worden deze soor ten vaak aangetroffen op plaatsen waar jonge haring opgroeit, zoals in de ondiepe wateren langs de Ne derlandse en Deense kust. Vooral de vangst aan sprot bevat vaak een aanzienlijke bijvangst aan jon ge haring. Schaarser In het verleden is getracht de bij vangst van jonge haring aan ban den te leggen door een wettelijk voorschrift dat vissers verbiedt om meer dan 10 procent jonge haring tussen sprot aan te voeren. In de tijd dat er nog veel sprot in de Noordzee voorkwam (en weinig jonge haring) lukte het de vissers wel om de haring-bijvangst bene den de 10 procent te houden. De af gelopen jaren is de sprot echter steeds schaarser geworden, en mo menteel is de 'sprotvisserij' (niet te verwarren met sportvisserijgro tendeels gericht op jonge haring. De vangst aan jonge haring is na tuurlijk schadelijk voor de volwas sen haringstand in de komende ja ren. Biologen hebben uitgerekend, dat 1 kilo jonge haring overeen komt met een verlies van 1,75 kilo aan volwassep haring in latere ja ren. Alleen al voor 1991 wordt ver wacht dat de vangst aan jonge Noordzeeharing in totaal 120.000 ton zal bedragen. Dat betekent een verlies van 210.000 ton volwassen haring in de komende jaren. Verkwisting Vroeger is berekend dat de Noord zee bij optimaal beheer jaarlijks 500.000 a 600.000 ton volwassen consumptieharing zou kunnen produceren. Bij de huidige ver kwisting van jonge haring komen we daar echter lang niet aan toe. De maximaal toegestane vangst voor 1991 bedraagt 372.000 ton en voor volgend jaar wordt een vrij wel gelijke hoeveelheid voorge steld. Wil de visserij in de toekomst het maximale rendement van de haringstand benutten, dan zullen er volgens drs A. Corten verder gaande maatregelen tegen de in dustrievisserij genomen moeten worden. Tilly Sintnicolaas Bloemen strelen de zintuigen. Niet alleen die van het oog en de neus; ook de tong krijgt haar deel. Weinigen van ons zullen regelmatig een bloemetje - nee, niet naast, maar öp hun bord krijgen. Daarvoor moet je een restaurant bezoeken en dan nog een ietwat extravagant etablissement ook, want dat je bloemen kunt eten weten we wel, maar we durven het niet echt aan. Het zijn waarschijnlijk de felle kleuren en bedwelmende geuren die ons daarvan weerhouden. Mais, kip en kwark met dille en goudsbloemen: een van de zinnenprikkelende suggesties uit het boek De Smaak van Bloemen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 39