Aanval ambtenaren op pensioen Veel aandacht radio en tv voor het Holland Festival PZC Betoging voor schuldverlichting Gezondheid mensen Oost-Europa slecht door milieuvervuiling Opnieuw gaswolk bij Hoogovens ontsnapt T-4 L I Koffie voor Lech Walesa NS krijgt 1,25 miljard voor grote projecten Leider internationale bende opgepakt door Rotterdamse politie Justitie: corruptie bij vreemdelingenpolitie binnen- en buitenland Afschaffing lager belastingtarief voor ouderen rtv ZATERDAG 18 MEI 1991 DEN HAAG (ANP) - Topambte naren hebben het kabinet voor gesteld ouderen over hun aan vullend pensioen ook aow-pre- mie te laten betalen. Ze zijn ook voor afschaffing van het (lage re) belastingtarief voor oude ren. Dat staat in een advies van de Centrale Economische Com missie (CEC), het belangrijkste adviesorgaan van het kabinet. Een meerderheid in de Tweede Kamer voelt niets voor het idee. Ook de christelijke vakacentra- le CNV wijst het fel af. De adviesgroep is tegen het idee van premier Lubbers om de be lastingheffing op pensioen ge deeltelijk naar voren te halen pensioensparen is vrij; de uitke ring wordt pas belast). De topambtenaren zijn voor stander van een gunstiger fisca le behandeling van vrije bespa ringen en beleggingen ten op zichte van pensioensparen. Dat kan onder meer door het minder belasten van inkomsten uit ren te en door een eind te maken aan de dubbele belasting op uitge keerde winst. De CEC stelt verder voor de mo gelijkheid te openen om bij de pensioenopbouw meer rekening Vlaamse boer moet 15 dagen van zijn erf af BRUSSEL (ANP) - De recht bank in het Belgische Gent heeft een veehouder uit Loch- risti die verboden hormoonpre paraten gebruikte om zijn vee sneller vet te mesten een merk waardige straf opgelegd: de man mag vijftien dagen zijn boerenbedrijf niet uitoefenen. Bovendien kreeg hij een boete van ruim 22.000 gulden. De man was in 1989 al eens ver oordeeld voor het toepassen van verboden hormonen. Vorig jaar werd hij opnieuw betrapt. De rechter vond het nu kennelijk welletjes en bepaalde dat hij vijf tien dagen van zijn bedrijf weg moet blijven. Een dergelijk verbod is in de Bel gische wet voorzien. Maar voor zover bekend is het nog nooit toegepast. Als het vonnis in be roep bevestigd wordt moet de veehouder dus twee weken van zijn bedrijf wegblijven. In die tijd zal hij zijn vee door een ander moeten laten verzorgen. te houden met persoonlijke voorkeuren en omstandigheden. Tarief De ambtenaren vinden dat het lage belastingtarief voor oude ren mede-oorzaak is van de hoge netto-pensioenen in ons land (90 procent van het laatst netto-ver diende inkomen, terwijl 80 pro cent voldoende wordt geacht). Een geleidelijke afschaffing kan twee miljard gulden opleveren, waarmee de belastingtarieven omlaag kunnen. Zo kan het ver schil tussen brutoloonkosten en netto-inkomens worden ver kleind, wat gunstig is voor de werking van de arbeidsmarkt. De CEC vindt verder dat over aanvullende pensioenen ook aow-premie moet worden be taald, zoals dat ook gebeurt over de aow-uitkering. Een tweede argument hiervoor is dat over in komen uit werk wel. maar over uitgesteld loon (pensioen) geen aow-premie voor een algemene basisvoorziening wordt betaald. Afgeschoten De Tweede Kamer heeft het idee van de CEC onmiddellijk afge schoten; een meerderheid van PvdA, WD en D66 voelt hele maal niets voor het plan AOW- premie te heffen over het aanvul lend pensioen. De PvdA denkt dat de inko mensverhoudingen onder be- jaarden door de suggestie van de CEC eerder schever dan rechtvaardiger zullen worden. De WD vindt het plan een straf voor mensen die zelf willen zor gen voor een goede oudedags voorziening. D66 vindt dat je ouderen niet kunt laten opdraaien voor de huidige kosten van de AOW, ter wijl er op het gebied van pen sioenbreuk nog niets is geregeld. Het CDA wil niet inhoudelijk reageren. „Wij reageren niet op losse blaadjes, maar alleen op kabinetsbesluiten", aldus de woordvoerder van de CDA-frac- tie. Het CNV reageerde bij monde van bestuurder A. de Geus fu rieus op de voorstellen. „De fi nanciële problemen van de schatkist worden weer eens af gewenteld op mensen met een uitkering," aldus De Geus. Hij wees erop dat gepensioneerden die aow-premie moeten betalen daar geen enkel extra recht mee opbouwen, maar er wel tien pro cent koopkrachtverlies voor te rugkrijgen. DELFT (ANP) - Nu de uitwisse ling van informatie met de Oosteuropese landen langza merhand normaal begint te Werkloosheid door invloed seizoen lager DEN HAAG (ANP) - De geregi streerde werkloosheid bedroeg tussen februari en april gemid deld 330.000 personen, tegen 346.000 tussen januari en maart. Dat blijkt uit cijfers die het CBS vrijdag publiceerde. De daling deed zich in voorgaan de jaren in ongeveer dezelfde mate voor en kan ten dele aan seizoensinvloeden worden toe geschreven. Het CBS wil geen conclusies verbinden aan de da ling. Aartsbisschop vindt roken een doodzonde LECCE (CIC) - Wie rookt, maakt zich schul dig aan een doodzonde. Want een roker brengt niet alleen zijn eigen ge zondheid in gevaar, maar ook die van zijn medemensen. En daar mee zondigt hij of zij te gen het vijfde gebod: Gij zult niet doden. Deze mening verdedigt aartsbisschop Cosmo Francesco Ruppi van de Zuiditaliaanse stad Lec- ce in een artikel in het katholieke tijdschrift 'Prospettive nel mondo'. Volgens de bisschop is roken een moreel pro bleem dat niet alleen de roker zelf, maar de gehe le maatschappij raakt. „Het is immoreel dat de staat verdient aan de verkoop van rookartike len", schrijft hij. Ruppi verzet zich tegen een „criminalisering van de rokers", maar wil een morele campagne tegen het roken beginnen. De aartsbisschop baarde onlangs opzien door zijn aanval op het „mis bruik" van draagbare te lefoons waarvan het ge bruik in openbare gele genheden en op straat in Italië tot een alledaags verschijnsel is g». worden. Advertentiei AMSTERDAM - Demonstranten proberen voor het gebouw van de ABN AMRO Holding aandeelhouders met grote borden duide lijk te maken waarom zij pleiten voor lastenverlichting voor de Derde Wereld. Het concern, dat gisteren het eerst een gezamelijke aandeelhoudersvergadering hield, heeft rond 10 miljard gulden in de Derde Wereld uitstaan (foto Marcel Antonisse!ANP) IJMUIDEN (GPD) - Bij Hoogovens IJmuiden is opnieuw een grote wolk oxygas ontsnapt. Ongeveer 27.000 kubieke meter giftig gas kwam, naar vrijdag bekend is geworden, donderdagochtend vrij, maar door de relatief grote hoogte van de uitstoot en de gunstige weersomstandigheden ontstond volgens de provincie Noord-Hol- land geen gezondheidsbedreigende situatie. Justitie in Haarlem zal proces-verbaal opmaken tegen Hoogovens. In „tegenstelling tot de grote oxygaswolk die in januari ontsnapte heeft Hoogovens donderdag wel op tijd de provincie ingelicht. Tus sen 3.43 en 3.55 uur ontsnapte zo'n 27.000 kubieke meter gas. Het gas dat in de oxystaalfabriek vrijkomt wordt normaal gesproken afge- fakkeld of opgevangen als brandstof voor de UNA-elektriciteitscen- worden, wordt duidelijk welke desastreuze gevolgen de verou derde en milieubelastende in dustrie heeft voor de gezond heid van de bevolking daar. „De statistieken laten aan duide lijkheid weinig te wensen over", schrijft de onderzoekor ganisatie TNO in haar vrijdag verschenen blad Toegepaste Wetenschap. Zo weet TNO te melden dat kin deren in de Bulgaarse stad Kuklen zoveel lood in hun bloed hebben dat ze, als ze in de Ver enigde Staten hadden gewoond, acuut naar een ziekenhuis zou den worden gebracht voor een ontgiftigingsbehandeling. Wie in het zwaar vervuilde Noord- Bohemen wil wonen, krijgt van de overheid een extra toeslag. In de volksmond wordt deze aange duid met „begrafenisgeld". In de sterkst geïndustrialiseerde delen van Polen, Tsjechoslowa- kije en de voormalige DDR lig gen de levensverwachtingen zo'n vijfjaar onder het gemiddel de voor die landen. Maar het ergste moet volgens TNO nog komen. De kinderen die in de rampgebieden werden geboren, hebben nu pas de mid delbare leeftijd bereikt. Hun li chamen zijn vanaf de geboorte blootgesteld geweest aan hoge concentraties ziekmakende stoffen, die de komende jaren hun tol zullen gaan eisen. Het zijn niet uitsluitend de men- sén die onder deze catastrofale vervuiling te lijden hebben. De planten- en dierenwereld is daar ernstig aangetast. Hele ecosys temen zijn vernietigd. In Polen en Bulgarije is ongeveer 80 pro cent van de bossen aangetast. In de Sovjetunie wordt een op de tien vogelsoorten, een op de vijf planten- en zoogdiersoorten en een op de vier amfibie- en rep tielsoorten met uitsterven be dreigd. „Kortom, hier is sprake van een weergaloze milieuramp", aldus TNO. De onderzoekorganisatie is er dan ook van overtuigd dat, als het IJzeren Gordijn niet was opgehaald, het ongetwijfeld eer der vroeger dan later door corro sie was bezweken. r-m WARSCHAU - De Poolse president Lech Walesa (r) krijgt een kopje koffie van premier Jan Krzysztof tijdens economisch topberaad in Warschau, waarbij werd besloten de Zloty met 14 procent te devalueren. Het Poolse parlement (Sejm) heeft vrijdag een voorstel voor een algeheel verbod van abortus, waar de Rooms-Katholieke Kerk voor had gepleit, afgewezen. Wel werd bij motie de regering gevraagd een minder liberale abortuswet te ontwerpen. Volgens de abortuswet van 1956 kon feitelijk iedere Poolse vrouw zich laten aborteren (foto Czarek SokolowskilAP) Totaalverbod op tabaksreclame nog niet in zicht DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Simons (Volksgezond heid) wil voorlopig geen totaal verbod afkondigen voor tabaks reclame. Hij zei dit vrijdag voor de NCRV-radio in reactie op een voorstel van de Europese Com missie. Deze wil tabaksreclame in de EG per 1 januari 1992 ver bieden. Volgens Simons zijn in Neder land afspraken gemaakt over het beperken van de reclame. Als de industrie zich daar aan houdt, is een totaalverbod vol gens de bewindsman niet nodig. „We moeten nagaan of de indus trie die zelfbeperking ook in acht neemt. Soms ben ik daar ook be zorgd over, dat men daar onvol doende kritisch is." Simons wil met de andere EG- landen bekijken hoe er reclame voor rookartikelen wordt ge maakt. „Ik zeg geen principieel nee tegen een totaalverbod, maar we hebben in Nederland een andere lijn gekozen die feite lijk tot dezelfde consequenties kan leiden: uitermate beperkte mogelijkheid tot tabaksrecla me, dus niet bij sportwedstijden bijvoorbeeld. Zeker geen recla me die associaties oproept: het is nog gezond ook, je bent een flinke vent als je rookt, of een be tere geliefde als je rookt. Daar moeten we volstrekt van af." Rpslo Iroimpipldpr tel. 01189-19(10 a la carte vlees- en visspecialiteit Iedere dag geopend AMSTERDAM (GPD) - Het pro gramma van het Holland Festi val wordt in de maand juni al leen op de podia van Amster damse theaters gepresenteerd. Geïnteresseerden in de rest van het land die niet in de gelegen heid zijn naar de hoofdstad te gaan, kunnen echter meegenie ten door middel van een groot aantal radio- en televisie-uit zendingen. Het festival begint op zaterdag 1 juni. Het eerste programma-on derdeel is in de middaguren een concertante uitvoering van „Oorlog en Vrede" van Prokov- jev onder leiding van Edo de Waart. De Vara-radio maakt op namen in het Concertgebouw die worden uitgezonden op 3 ju ni (Radio 4. 19.00 uur). De NOS verzorgt 's avonds op Nederland 3 van 20.00 tot 22.00 een recht streekse uitzending vanuit het Muziektheater. In aanwezigheid van koningin Beatrix en prins Claus wordt het festival daar of ficieel geopend met een uitvoe ring van de Mozart-opera „Ido- meneo, re di Creta" uitgevoerd door een aantal solisten, het Ne derlands Philharmonisch Or kest en het Koor van de Neder landse Opera. De uitzending be staat onder meer uit interviews en een reportage over de choreo graaf Jiri Kyli'an aan wie tijdens het festival een retrospectief wordt gewijd. De NOS verzorgt in de avondu ren op,Radio 4 rechtstreekse uit zendingen van de volgende mu zikale evenementen: de opera „Un re in ascolto" (4 juni), de ka meropera's „Gassir, the Hero" en „II Combattimento di Tan- credi e Clorinda" (7 juni) en het IJsbreker-concert met werk van de Spaanse componisten Ohana en De Pablo (8 juni). Verder staan op het programma concer ten door het Arditti String Quar tet (9 junii; het Radio Symfonie Orkest (13 juni), het Nieuw En semble (14 juni), het Radio Ka mer Orkest 15 juni), het Amster dams Blazers Collectief 16 juni), de pianist Joaquin Achucarro (18 juni), het Asko Ensemble (20 juni), het Residentie Orkest (21 juni), het ensemble Barcelona 216 (22 juni), de Ebony Band (23 juni), het Radio Philharmonisch Orkest (26 juni) en het ensemble Grupo Koan (29 juni). Op 26 juni wordt het concert van het Schönberg Ensemble in de Beurs van Berlage opgenomen voor uitzending op 28 juni. Muziekjournaal De omroepen brengen van maandag tot en met vrijdag op Radio 4 tussen 18.00 en 19.00 uur een „Muziekjournaal". Daarin is het festival-programma de rode draad. De VPRO heeft aange kondigd in dit journaal gesprek ken op te nemen met oud-direc teuren van het Holland Festival, waaronder de huidige directeur Jan van Vlijmen. De concerten van het Zijderoute-programma in de Grote Aula van het Trope ninstituut wordt opgenomen voor uitzending later dit jaar. NOS-Laat op Nederland tus sen 22.30 en 23.00 uur aandacht aan het festival. Vastgelegd zijn: de voorbereidingen voor de Mo zart-opera „Idomeneo, re di Cre ta" onder leiding van Frans Brüggen (31 mei), een gesprek met Theo Loevendie over zijn kameropera „Gassir, the hero" (3 juni), de reconstructie van de opera „Goyescas" van Grana- dos (12 juni), de trilogie „Les Atrides" door het Théatre du Soleil van Ariane Mnouchkine (13 juni) en een portret van de componistenfamilie Mengel berg (Karei en Mischa) op 14 ju ni. Op 24 juni brengt NOS Laat verslag uit van de flamenco-ma nifestatie in Paradiso met mede werking van onder meer de zan geres Carmen Linares. De onder werpen voor 4, 7 en 25 juni wor den later aangekondigd. DEN HAAG (ANP) - Minister Maij van verkeer heeft de Ne derlandse Spoorwegen een bij drage van 1,25 miljard gulden verleend, zo heeft haar departe ment vrijdag gemeld. Daarmee kunnen zes projecten worden gefinancierd die deel uitmaken van het bereikbaarheidsplan randstad en rail 21. Die plannen hebben tot doel de capaciteit van de NS fors uit te breiden. Van het beschikbaar gestelde bedrag gaat 740 miljoen naar de uitbreiding van de railinfra- structuur op het traject Amster- dam-Schiphol-Leiden tussen Hoofddorp en Amsterdam Rie- kerpolder. Voor de aanpassing van het emplacement Leiden in aansluiting op de al eerder in uit voering genomen spoorwegve, dubbeling tussen Leiden en Da Haag Mariahoeve komt 1021 miljoen beschikbaar. Voor de eerste fase van hetnrfr ject Rotterdam Zuid-Dordrech' en voor de aanleg van de tweeè brug over de Oude Maas is 225 miljoen uitgetrokken. Verde gaat 140 miljoen naar het vier sporig maken van het traject Gaasperdammerweg-aanslui- ting Weesp en 38,7 miljoen na» de spoorverdubbeling van het traject Hoorn-Hoorn Kersen- boogaard. In totaal wordt tot 2010 14 m jard geïnvesteerd in de NS in het stads- en streekvervoer wordt in deze periode 6 miljard gestoken. trale. Dat dat nu niet gebeurde is vermoedelijk het gevolg van het negeren van alarmsignalen en onvoldoende beveiliging van het sys teem tegen misoperaties. Door een storing in het geautomatiseerde bedieningssysteem was die morgen overgestapt op handmatige be diening. Volgens de provincie was het al de vierde maal dit jaar dat gas ont snapte, maar Hoogovens zelf houdt het op drie storingen. In voor gaande jaren ontsnapte nooit oxygas. Hoewel de concentratie don derdag groter was dan vorige keren, waren er geen gevolgen voor de volksgezondheid. Volgens woordvoerder Van der Vlis van het staal bedrijf is een vergrendeling aangebracht, waardoor herhaling niet meer mogelijk is. Verschillende leden zijn de afge lopenjaren aangehouden, ookin Nederland. In maart arresteerde de Rotterdamse politie een Ti- jarige Zaïrees die 35.000 guide van een onder valse naam gt opende rekening kwam opne men. Maar onderzoek in die za ken leidde bijna nooit naar de kopstukken. De tussenpersonen kenden hun opdrachtgevers niet. De nu aangehouden K. verbleef zelf steeds korte tijd in Europa op verschillende adressen, on der schuilnamen. De man is In het circuit vooral bekend als „Kissinger". Recente aanhou dingen in Nederland zetten de politie op het spoor van een adres in de Middellandstraat, Volgens de politie is het „opmer kelijk" dat K. daar samen met een medeplichtige kon worden aangehouden. Bij de inval in de woning vond de politie een grote hoeveelheid valse identiteitspapieren, stem pels, betalingsorders en lijsten met namen van potentiële slachtoffers, alle benodigdheden om vele tonnen te plunderen van bankrekeningen in meerdere landen in Europa. Beide aangehouden mannen, K. en de 28-jarige Zaïrees N. K„ ver keren in voorlopige hechtenis. De hoofdverdachte zal worden uitgeleverd aan België. ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft eind april in samenwerking met Bel gische collega's de al jaren ge zochte leider „Kissinger" van de internationaal opererende Zaïrese oplichtersbende „Zai rean Connection" aangehouden in een woning in de Maasstad. De politie bracht de zaak vol gens een woordvoerder pas vrij dag naar buiten om de bewijs voering niet te hinderen. Op de man, de 34-jarige H. K., is jaren lang jacht gemaakt door recherchediensten in verschil lende landen. Hij leidt een orga nisatie die de afgelopen jaren miljoenen heeft buitgemaakt door met allerhande valse docu menten bankgeld van in Zaïre verblijvende buitenlanders, vooral Europeanen, afhandig te maken. De politie omschrijft de organi satie als een omvangrijk zwen- delnet. In Zaïre legde zij de hand op bankgegevens. Met behulp daarvan werden valse betalings opdrachten opgesteld. Het geld ging naar rekeningen in Europe se landen die daar met valse identiteitspapieren waren ge opend door tussenpersonen. Die „katvangers" haalden ook het geld op. De Belgische Gerechtelijke Poli tie probeert al jaren met een spe ciaal team de bende op te rollen. AMSTERDAM (ANP) - Heeft een politieman van de vreemde lingenpolitie in Haarlemmer meer geld aangenomen in ruil voor een verblijfsvergunning? Die vraag staat op 12 juni cen traal in het proces dat dan voor de Haarlemse rechtbank dient tegen de politieman. De zaak is het gevolg van een on derzoek van de rijksrecherche naar corruptie binnen de vreem delingenpolitie, aldus vrijdag de Haarlemse persofficier van justi tie mevrouw mr C. Hemmes- Boender. Omdat de zaak nog onder de rechter is, wil zij hierover verder niets zeggen. Volgens een woordvoerder van het korps waar de verdachte werkte, is de man ontslagen toen de vervol ging door justitie een feit werd. Naar aanleiding van de aan het licht gekomen corruptie werd de manier vah werken op de afde ling vreemdelingen aangepast. Voorheen werkten de politie mensen veelal alleen, niet ge controleerd door andere colle ga's. Die sociale controle werd aangepast: solistisch opereren is afgelopen. Nederlanders genomineerd voor Europese literatuurprijs RIJSWIJK (ANP) - Marja Brou wers, Willem Frederik Her mans en Helene Nolthenius zijn door Nederland genomineerd voor de Europese prijs voor oor spronkelijk literair werk. Brou wers werd voorgedragen met „De Lichtjager", Hermans met „Au Pair" en Nolthenius met „Een man uit het dal van Spole- to". De auteurs werden uitverkoren door een nominatiecommissie onder voorzitterschap van Kees Fens. Dat deelde het ministerie van cultuur vrijdag mee. Drie vertalers zijn voorgedragen voor de Euopese prijs voor verta lingen. Het gaat om Sjaak Com mandeur voor „Het varken aar de", Piet Meeuse voor „Namens de dingen" en Frans van Woer den voor „De brug van Londen". Beide in 1989 door de Europese Commissie ingestelde prijzen bedragen 45.000 gulden. De jury maakt de prijswinnaars op 26 november in Dublin bekend. In maart dit jaar bleek uit een onderzoek van CRI in de vier grote steden dat er in Nederland een levendige handel bestaat in verblijfsvergunningen. Gedu rende drie maanden hebben de politiekorpsen van de betrok ken gemeenten tussen de 500 en 700 valse verblijfsvergunningen onderschept. De vreemdelingendiensten i Den Haag en Rotterdam ver klaarden naar aanleiding van dat onderzoek dat omkoping van politiemensen een van de manieren is waarop ille. proberen aan een valse verblijfs vergunning te komen. Geregeld zou de politie geld worden aan geboden. Via onderlinge controle probe ren de mensen bij de Haagse po litie te voorkomen dat iemandin de fout gaat. Volgens de Rotter damse politie zijn er geen recen te gevallen van corruptie be kend. Bijna twee jaar geleden werd daar wel iemand van de Vreemdelingendienst voor cor ruptie aangehouden. Ook daar is de sociale controle op elkaar groter dan elders in het korps. In het VPRO-programma F Gebouw werd vrijdag germ dat ook in Amsterdam een njks- recherche-onderzoek gaande is naar corruptie bij de Vreemde lingendienst. Van justitie was niemand aanwezig om dit te be vestigen of ontkennen. De radio- en televisie programma's voor het pinksterweekeinde vindt U op de pagina's 8 en 9. Sergeant van de week verdwijnt bij de landmacht DEN HAAG (ANP) - Tot gcnoe- gen van de vakbonden van mili tairen heeft de landmacht be sloten het fenomeen „sergeant van de week" af te schaffen. Dat is vrijdag bekend gemaakt door het ministerie van defensie. De landmacht besloot twee jaar geleden in het kader van de be strijding van het geweld in de krijgsmacht een weekdienst in te voeren voor een sergeant die als vast aanspreekpunt diende. De vakorganisaties van militair personeel waren tegen, omdat een dergelijke dienst een te zwa- re wissel trok op zowel de overi ge werkzaamheden van de dienstdoend sergeant als op diens sociale leven. Bovendien betwijfelden zij of de „sergeant van de week" een probaat mid del was tegen geweld. De landmacht heeft een evalua tie laten uitvoeren, die uitwees dat de vakbonden het bij het rechte eind hadden. Besloten is nu terug te keren naar een dage lijkse dienst van de onderofficier van compagniesdienst, een functionaris die ook buiten de normale werkuren in het onder deelsgebouw is en toezicht houdt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 2