Gebleekte botten in de Sinaï PZC Een hecht Nederlands detachement Namen Het vergeten vredesleger reportage zaterdag is mei 1991 29 ISRAEL Vrijheid is in Amerika nog altijd het hoogste goed. Hoewel de bureau cratie ook in de States een formidabele omvang heeft zijn er op allerlei terreinen hier minder regels dan, la ten tve zeggen, in Neder land. Dat blijkt onder meer op het gebied van naamgeving. In Nederlajid mag je je kind jiiet zomaar elke naam ge ven die in je opkomt, en er zijn Europese landen. Duitsland bijvoorbeeld, waar de regels nog veel strenger zijn. In Amerika doet niemand moeilijk over de naam die je je nakomeling wilt geven. Zo ongeveer alles mag, al schijnt er een lijn getrokken te ivorden bij drie-letter- woorden, die overigens in het Amerikaanse vier-let- ter-tvoorden heten. Dus ik had mijn zoon Ar thur, die hier geboren is, ook Tubantia mogen noe men, of Balk. En mijn doch ter Emma, die ook in Ameri ka is geboren, had ik Maij- Weggen als voornaam kun nen gevenof Kleine Moeite. Er zou geen haan naar ge kraaid hebben. De ambte naar van de burgerlijke stajid zou hooguit beleefd geïnformeerd hebben: „En hoe spel ik dat, meneer?" Gewoon al om mij heen zie ik kinderen met namen die niet alledaags zijn. Ik ken een meisje dat Courtland heet, een ander dat Wind sor heet, en maar liefst drie meisjes die Heather (hei) heten, en die allemaal rood haar, sproeten en een beu gel hebben. Maar dat is niets vergele ken bij de namen die je te genkomt op de lijst van ge registreerde namen die de burgerlijke stand van Was hington DC je desgewenst overhandigt. Laten we bij de gewone, meest voorkomende namen beginnen, om een idee te krijgen van wat op dit mo ment hier modieus is. De topnaam bij meisjes is in Washington Brittany (ook icel gespeld als Britney, Bnttani, Brittni). Dan ko men Ashley, Jasmin, Jessi ca, Tiffany, Erica, Christi na en Kiara. Voor jongens staat Antho ny op de eerste plaats met varianten zoals Antonio en zelfs Antwan), gevolgd door Michael, James, Christop her, David, Kevin en Ro bert. Marcus rukt, aldus de ambtenaren, de laatste maanden ook snel op. Bij de minder gebruikelijke voornamen vallen de geo grafische namen op. Er zijn heel wat wiegjes in Was hington, waarin zich een In dia bevindt, of een Chelsea, of een Paris. Daarnaast is er een Eritrea, China, Dal las, Milan, Sahara en een Tijuana. Een trend is verder om je dochter een naam te geven met het voorvoegsel La-, Behalve veel LaToyas (naar de zangeres LaToya Jackson, denk ik) is er ook een LaJetta, LaRonda, La- Crystal, LaKayana, LaSon- ji en LaTonta. Voor jongens is er iets dergelijks aan de hand met het voorvoegsel De- of D'-. De Andre en D'Andre zijn het meest po pulair. Prachtig klinkende, maar vrijwel zeker geheel zelfver- zonnen namen op de lijst zijn: Audreaunna, Capreis- ha, Fernishia, Fontavia, Darnethia, Latreaviette, Starquasha, Thurmalita en Elauntanyce. Dan zijn er sjieke namen zo als Fashion (mode), Gentry (adel), naast de namen van dure merken zoals Merce des, Porsche en Chanel. Misschien als tegenwicht zijn er ook zeven Washing- tonse baby's die, naar het ook hier populaire Ziveedse meubelhuis, Ikea heten, en is er zelfs één Exson. Erg merkwaardig zijn de namen die bestaan uit één enkele letter. Er is hier vol gens de lijst een babietje dat O heet, een ander dat K heet, en er zijn een paar J.C.'s. Nog minder goed na te voe len, zijn de ouders die hun kind de naam van een Ro meins cijfer hebben gege ven, Zo is er een I, zeven kinderen die II heten, twaalf kinderen die III he ten, en een die met de naam IV door het leven zal moe ten gaan. Askelop/ Middellandse zee EI Kharrubfi JBeersheba El Arish Btr. Lahfan SIN Al Militairen uit elf landen bewaken in de Sinaï de vrede tussen Israël en Egypte m syrië nsraeu .«Jeruzalem \x detail ^-A-kaart/ egypte\ jordanië De Klompenbar wordt 's avonds druk be zocht in het MFO-kamp El Gorah. Hei- neken is er natuurlijk te koop, vrijwel altijd is het er gezellig, en voor veel buitenlandse mi litairen is de aanwezigheid van Nederlandse vrouwelijke militairen een extra reden de bar van het Nederlandse detachement vaak te bezoeken. Voor de Nederlandse militairen ligt het an ders: zij worden al veel langer geconfronteerd met vrouwelijke collega's, net als de Ameri kanen. Maar Zuidamerikanen als Colombia- nen en soldaten uit Uruguay zijn dat niet ge wend. Zij vergapen zich aan het blonde volk uit Noord-West-Europa. Veel Nederlanders hebben nog een voordeel boven de andere nationaliteiten: zij zijn ge wend in het buitenland op te treden, of- zoals marechaussee eerste klas Aaltjo van der Wal - werken in een grote stad (in dit geval Am sterdam). Van der Wal is blij met de kans de Sinaï te leren kennen, en beschrijft de sfeer in het Nederlandse detachement onder com mando van overste Ab Velthuis als bijzonder ontspannen. Net als vrijwel alle Nederlanders kan hij goed opschieten met vrijwel alle andere nationali teiten, ondanks zijn werk: snelheidscontro les, het voorkomen van geweld en het oplos sen van diefstal. De Nederlanders hebben vooral problemen met de Amerikanen, die zij verwijten op te treden alsof het kamp de Amerikanen toebehoort. De Sinaï-toelage van dertig dollar per dag is genoeg voor het dagelijkse zakgeld, terwijl hij daarnaast ook nog zijn vrouw Harma voor een korte vakantie kan laten overkomen. Van der Wal zit nu twee maanden in El Go rah. Zijn werk in de Sinaï is lichter dan thuis: Amsterdammers hebben nu eenmaal eerder dan een soldaat de neiging een politieman een grote mond te geven. Met zijn collega's staat Van der Wal aan de hoofdpoort van het kamp en aan de Israëli sche grens. In het kamp en in het MFO-ge- bied controleren zij onder meer de snelheid van de militaire voertuigen. In het kamp moeten hij en zijn collega's erop toezien dat de soldaten uit Fiji bijvoorbeeld geen drup pel alcohol drinken: deze zijn er thuis niet aangewend, en kunnen het genotmiddel niet verdragen. Matroos I Mark Polanen uit Fijnaart is ver bindingsman. Hij is een van die mensen die al een groot deel van de wereld gezien heeft: Zuid-Amerika, het Navo-eskader in de Atlan tische Oceaan, de Caraïbische zee heeft hij al bezocht. Met de Colombianen en de mensen uit Fiji zijn er taalproblemen, de Britten zijn 'leuke lui'. Over de Amerikanen wil Polanen niet generaliseren. Het valt hem op dat de Nederlanders over een grote dosis aanpassingsvermogen moe ten beschikken: zij vormen een kleine groep, en iedereen die erbuiten valt loopt de kans het niet te halen. Hij of zij kan naar huis ge stuurd worden. Maar gelukkig, zegt Polanen, vormt het detachement een hechte groep, waarbinnen iedereen met iedereen optrekt, ook de overste. En - dat noemde Polanen niet - dat geldt ook voor generaal Van Ginkel. Binnen de inter nationale militaire gemeenschap hebben strakke militairen uit de VS en Groot-Brit- tannië al met verbazing geconstateerd dat Van Ginkel bereid is gewoon met de jongens op te trekken. Net als zij drinkt hij een cola aan de rand van het zwembad of laat hij zich voor een goed doel op het schandblok beko gelen. Tot dat moment was het eenvoudig 'not done' dat een commandant de lagere rangen zag staan, laat staan zich met hen be moeide. controleposten die her en der ver spreid liggen in een brede strook aan de Egyptische zijde langs de grens. De taak is zwaar: het is geen kleinigheid zo'n lange periode met tien tot dertig mensen in een klei ne post van honderd bij honderd meter te verblijven. Zij kijken uit naar Israëlische vliegtuigen die in deze van God en alleman verlaten streken het Egyptische luchtruim schenden, of zij zoeken naar Egyptische troe pen die dit gebied, ook al is het hun land, niet mogen betreden. Verve ling, hitte en de zandvlooien eisen op onverwachte momenten hun tol. Brandende zon, of een 'eens in-de-tachtig-jaar' regenstorm die 36 uur duurt en die in de hele Sinaï Aankomst van een nieuwe ploeg Nederlandse militairen in El Gorah (foto Louis Bzirgers) Bijna tien jaar wordt de vrede tussen Israël en Egypte nu al gegarandeerd door een internationale vredesmacht, de MFO. De vredesmacht bestaat uit militairen uit elf landen. Nederland is een van die landen, en levert ruim tachtig man (en vrouw) militaire politie en verbindingstroepen. Andere landen zijn de VS, Fiji, Colombia, Groot- Brittannie, Canada, Frankrijk, Italië, Uruguay, Nieuw-Zeeland en Noorwegen. Sinds enkele weken staat de MFO onder commando van de Nederlandse generaal Joop van Ginkel. In totaal werken 3000 militairen aan het behoud van de vrede in de Sinaï, een gebied dat al 4000 jaar het toneel is van oorlogen en veldslagen. Verslaggever Louis Burgers bezocht de Sinaï, vond de resten van gesneuvelde Egyptenaren, en de wrakken van tanks en voertuigen. Hij sprak er met Nederlanders die het er - ondanks alles - goed naar hun zin hebben. Observatiepost in de Sinaï (foto Louis Burgers) Yussef (of was het Ibraïm of Ab dullah?) heeft het niet ge haald. Op het slagveld van Umm Qatef in de Sinaï liggen zijn resten, gebleekt door de scherpe zon. De botten zijn kaalgepikt. Mensen of dieren hebben het geraamte uit- eengescheurd, en verspreid. Het heeft weinig meer van een mens. De roestige gebroken helm, type Sovjetunie, ligt nog naast hem. Zijn laarzen liggen op de dichtge- waaide restanten van een loop graaf. Daar ook een niet ontplofte mijn. In deze woestijn lijkt weinig de rust van de doden van twee oor logen te verstoren. In de branden de middagzon beweegt zich wei nig. Een enkele schamele kudde trekt, ver weg in het noorden, van struikje naar struikje. Enkele schapen, geiten en een kameel zoe ken een beetje groen tussen de ste nen en het zand. Een in traditio neel zwart geklede bedoeïene vrouw zit erbij. Twee keer ontmoetten Israël en Egypte elkaar op dit slagveld, dui zenden doden waren het gevolg. De rotsige heuvels van Umm Qa tef, op enkele tientallen kilometers van Israël, vormen de laatste hin dernis op de weg naar het knoop punt Abu Ageila. Verdedigers en aanvallers weten dat na een door braak hier het centrum van de Si naï open ligt. Verspreid in de woestijn liggen nog talrijke overblijfselen van het zin loze geweld. Zwartgeblakerde en verroeste resten van voertuigen en tanks, getroffen bunkers en opge blazen artilleriestellingen en loop graven tonen de intensiteit van de strijd. Overal liggen nog mijnen velden, die niemand wil of kan rui men. Bedoeïenen leveren af en toe een mijn in, ten minste als ze er niet eerst bovenop gaan staan, en zelf een oorlogsslachtoffer worden. Vrede Sinds zo'n tien jaar behoort de Si naï weer aan Egypte. Het vredes verdrag met Israël (de Camp Da vid akkoorden) legde de basis voor de teruggave van het onherbergza me schiereiland aan Egypte. Een internationale vredesmacht van een kleine 3000 mannen en vrou wen, onder wie ruim tachtig Neder landers, ziet toe op het naleven van de afspraken. De Multinational Force and Ob servers (MFO) timmert niet aan de weg, de militairen observeren en rapporteren slechts. In hun termi nologie heten grensoverschrijdin gen 'incidenten', die zonder uitzon dering 'vergissingen' blijken te zijn. Militairen uit elf verschillende lan den bewaken nu de vrede. Hun hoofdkwartier is de vroegere Israë lische luchtmachtbasis Eitam. Van hier vlogen de Israëlische commando's in juli 1976 naar het Ugandese Entebbe om de veelal joodse gijzelaars uit-het gekaapte Franse vliegtuig, afkomstig uit Tel Aviv, te bevrijden. Zij overdonder den de terroristen van de Baader- Meinhof groep en de dictator Idi Amin. Nu heet het kamp El Gorah. Lang zaam verdwijnt hier de woestijn. In het eens onvruchtbare zand staan nu de boomgaarden. Langs de we gen bieden de boeren bergen perzi ken aan. Schamele graanvelden dringen meter na meter verder de woestijn in. Zelfs druivestokken blijken met voldoende verzorging in deze troosteloze gebieden te kunnen overleven. Beter dan welk verdrag ook toont deze ontwikkeling aan, dat de vre de functioneert. Vijf jaar geleden groeide hier nog niets. Nu bouwt de Egyptische regering er eenvou dige huizen voor bedoeïenen die hun rusteloze, rondtrekkende be staan vastigheid willen geven. Zelfs een hospitaal staat op hen te wachten. De militairen van de MFO hebben een bijzondere taak. Geweld mo gen zij niet gebruiken. Volgens de commandant, de Nederlandse lui tenant-generaal Joop van Ginkel, een blozende en goedlachse vijfti ger, heeft hij niets aan soldaten die op 600 meter hun doel kunnen ra ken. Het gaat erom dat de man of vrouw goed kijkt: observeren en rapporteren. Zelfverdediging Dat vergt vooral van de Amerika nen en Colombianen, die gevechts ervaring hebben, een grote om schakeling. „Wij zijn hier op een vredesmissie", wordt Van Ginkel niet moe te verklaren. De MFO-mi- litairen dragen uitsluitend het ge weer, en dat is er alleen voor zelf verdediging. Het Nederlandse detachement werkt vanuit de twee kampen van de MFO: El Gorah (in het noorden) en het Zuidkamp bij Sharm-el- kolkende wadi's laat ontstaan, zijn de extremen waar de soldaten mee te maken hebben. Het is in die omstandigheden al een verzetje als een Israëlische jeep, de drie mitrailleurs achteloos omlaag gericht, op gezette tijden over de zandweg aan hun kant van het prikkeldraad rijdt. Bedoeïenen die de grens oversteken, een grens die zij sowieso niet erkennen, zijn goed voor een internationaal inci dent. Belang Maar de normalisatie van de ver houdingen tussen Egypte en Israël maakt de MFO niet overbodig, be nadrukken westerse diplomaten in Caïro. Eerder, zo zeggen zij, heb ben beide landen er belang bij dat de vredesmacht blijft voortbe staan. Zij zullen het zekere voor het onzekere willen nemen. Ook generaal Van Ginkel constateert dat er geen sprake van is dat Jeru zalem of Caïro de militaire potte- kijkers wil weghebben. De diplomaten stellen vast dat Is raël Egypte mogelijk op dit mo ment vertrouwt, maar men weet niet hoe lang het zo doorgaat. Het land aan de Nijl staan moeilijke economische tijden te wachten, en het is allesbehalve duidelijk hoe de bevolking de door het IMF voorge stelde bezuinigingen, belasting verhogingen en koopkrachtverlis zal verwerken. Tegelijkertijd kun nen de emoties in het Midden-Oos ten weer sterk oplopen door het vastlopen van het vredesproces, bijvoorbeeld door Israëlische on buigzaamheid. Ook Caïro steunt de MFO, als een garantie voor de vrede. De totale jaarlijkse kosten van 56 miljoen dollar, die gelijkelijk verdeeld wor den over Jeruzalem, Caïro en Was hington en met een kleine bijdrage van Japan, zijn altijd nog lager dan de prijs van een dag oorlogvoering, zegt de Egyptische minister van defensie onomwonden. Het land heeft meer dan genoeg van de oorlog. In vier oorlogen in bijna 45 jaar sneuvelden tierfclui- zenden landgenoten voor de Ara bische zaak. Nu krijgt de economie voorrang, het land moet ontwik keld worden. Lukt dat niet dan kan Caïro de nu al 54 miljoen Egyp tenaren niet meer op een fatsoen lijke manier voeden. Gebed Majoor John Robinson, plaatsver vangend commandant van het Fiji-bataljon, bevestigt tijdens een bezoek aan een van de observatie posten (OP), nummer 1/5, dat ver veling het grootste probleem voor zijn manschappen is. Daarom valt in de eenzaamheid van de woestijn de nadruk op het onderhoud van het materieel, sportactiviteiten en een gezamenlijk gebed, om zeven uur 's-avonds: alles om de ledig heid te verdrijven. Met hun vaste gebedstijden wil de Fiji-eenheid de moslims uit de om geving duidelijk maken dat er tus sen hen geen grote verschillen be staan. In Libanon, waar Fiji mee werkt aan Unifil, heeft die aanpak veel succes. De twintig tot dertig mensen van deze bewakingseenheid moeten 24 uur per dag paraat zijn, zij dienen hun radio en uitkijktoren perma nent te bemannen. Zij moeten voortdurend weten wat er in hun sector omgaat, benadrukt Robin son. Voedsel en water krijgt de ploeg uit El Gorah of (in het geval van de Amerikaanse militaire waarne mers in de zuidelijke sector) uit het Zuidkamp. Afvalwater verdwijnt in de grond, urineren gebeurt in pijpen, die het vocht diep in de aar de injecteren. De ontlasting wordt dagelijks verbrand. Het complex bestaat uit niet meer dan enkele, fel wit geverfde houten gebouwen voor slaapgelegenheid, dagverblijf, douches en voorraad- ruimtes, omgeven door prikkel draad en een brede zandstrook. Het hek voor de voertuigen zit per manent op slot. De militairen kun nen zo niet plotseling overvallen worden. Zelf kunnen de militairen hun post echter ook niet verlaten. Buiten de poort is het onveilig: bedoeïenen kunnen lastig worden, met Egypti sche politie-eenheden die de grens met Israël bewaken, zou een inci dent kunnen ontstaan. Maar voor al: overal liggen nog mijnen. OP 1/5 ligt zelfs midden in een mijnen veld, waar niemand meer precies van weet waar de explosieven lig gen. Want mijnen verplaatsen zich met het zand in de woestijn. Dat kan heel snel gaan: waar anderhal ve maand terug nog een restant van een anti-tank kanon stond, ligt nu een zandheuvel. Robinson: „Bedoeïenen lijken er een neus voor te hebben. Elke maand leveren zij vier tot vijf scherpe mijnen bij ons in. Wij bren gen ze naar El Gorah waar Ameri kaanse deskundigen ze vernieti gen." Wil Het optreden van de MFO beves tigt dat vrede in het Midden-Oos ten mogelijk is. maar alleen wan neer de wil daartoe verder gaat dan het accepteren van een onoffi ciële wapenstilstand. Israël en Egypte tonen aan dat beide partij en daar voordeel van kunnen heb ben. Maar de wil tot vrede is essen tieel. Voor de ouders van de gesneuvelde Egyptische militair kwam de vre de van 1979 te laat. Misschien heb ben zij zich ook al niet meer laten meeslepen door de euforie na de oorlog van 1973 toen het Egypti sche leger met een snelle uitval een stukje van de Sinaï wist terug te winnen. Het pompeuze oorlogsmu seum in Caïro zal aan hen dan ook niet besteed zijn. Een kwart eeuw geleden sneuvelde een zoon. Niemand heeft de moeite genomen hem fatsoenlijk te begra ven. Louis Burgers Sheikh, op de uiterste zuidpunt van het schiereiland. De Nederlan ders verzorgen de politietaken (marechaussee) en de verbindin gen (verbindingstroepen). Het waarnemen en rapporteren is voorbehouden aan troepen uit Fiji, Colombia en de Verenigde Staten. Vaak vier weken achter elkaar be mannen zij de observatie- en weg-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 29