Brussel bouwt en verpaupert SSSSN Het gat van Europa PZC reportage ZATERDAG 18 MEI 1991 Brussel, nu al de hoofdstad van Europa, wordt in het kielzog van de aan invloed winnende Europese Gemeenschap hoe langer hoe meer het centrum van de eurocraten. In het stadsbeeld is dat merkbaar. Moderne kantoorkolossen in beton en glas verrijzen in het hart van de stad, projectontwikkelaars maken van Brussel de grootste bouwput van Europa. Vrijheid-blijheid is nog altijd het uitgangspunt van het Belgische bouwbeleid. Kantoorcomplexen ontnemen het zicht op historische gevelpartijen. Monumentenzorg heeft weinig in de pap te brokkelen, er wordt net zo gemakkelijk gesloopt als gerestaureerd. Brussel, hoofdstad van Europa. Die centrumfunctie brengt welvaart. Maar hoe zit het met de leefbaarheid van een stad, waar de bouwkundige willekeur niet wordt beteugeld? De gerestaureerde Sint-Michielskathedraal verdwijnt binnenkort achter een modern kantoorcomplex (fotografie Roland de Bruin De treinreiziger die uit het onder grondse Centraal Station naar de op pervlakte was gekomen, had tot voor twee jaar een onbelemmerd zicht op het oude hart van Brussel. Met achter zich het in art-decostijl opgetrokken stationsge bouw en iets naar rechts de statige Sint- Goedele-kathedraal, werd zijn oog vanzelf naar de boven de eeuwenoude trapgevel- tjes uitstekende torenspits van het stad huis en de Grote Markt getrokken. Maar direct voor zich zag hij een lelijk, rommelig plein, met veel rijdend en gepar keerd blik. Een driehoek, waarvan de ver ste punt de voetgangers naar de histori sche Grote Markt leek te zuigen. Dit was het Europakruispunt, waar de paden van de Europese reiziger, van de bezoeker van de oude 'lage stad' en die uit de modernere 'hoogstad', geacht werden elkaar te krui sen. Die naam staat er nog, maar het uit zicht verdwijnt. De treinreiziger kijkt nu tegen de achter kant van drie nieuwe, met rode baksteen beklede blokkendozen, die een paar mo derne hotels en kantoren herbergen. Com pleet met trapgeveltjes, om ze toch maar een pseudo zeventiende-eeuws cachet te geven. Zoals de Amerikanen hun 'oude' gebouwen restaureren en de valse indruk weten te wekken dat zij er al honderden jaren staan. Maar onder de baksteen is het al beton wat de klok slaat. Als de reiziger over een paar jaar omkijkt, ziet hij ook niets meer van de kathedraal, die ook wel de Sint-Michiel wordt ge noemd, naar de schutspatroon van de stad. Dit meesterwerk van Brabantse go tiek is dan wellicht volledig aan het oog onttrokken door twee kantoor- en woon torens van beton, glas en staal. Is daar voor vijfenvijftig jaar gewerkt aan de res tauratie van een van de mooiste gothische kerken van de lage landen? Een paar honderd meter verderop ligt, verstopt achter de winkels van de Nieuw- straat, het Martelarenplein. Een volstrek symmetrisch, door neo-klassieke gevels omzoomde rechthoek, met het monument voor de Belgen die vielen in de ontvoog dingsstrijd tegen de Hollanders. Het had een van de schitterendste pleinen van de stad kunnen zijn. Had. Want men heeft de panden, uit het eind van de achttiende eeuw, laten verkrotten. Dichtgespijkerde ramen, afgebladderde gevels, daken waar de leien afvallen. Er wordt al jaren gepraat over restauratie, maar tot nog toe is er niets gedaan, omdat men het maar niet eens kan worden welke overheid die taak op zich moet nemen. Als er. niet gauw wat gebeurt hoeft het niet meer. Dan zijn de panden zo ver heen, dat alleen nog sloop rest. Het is symptoma tisch voor het Brusselse stedebouwkun dig beleid. Historische panden (en daarvan heeft Brussel er veel) worden even gemakkelijk gerestaureerd als gesloopt. Monumenten zorg is er jaren niet geweest. De beroemde Grote Markt heeft pas sinds 1977 de status van monument. Amsterdam heeft tien keer zoveel geklasseerde gebouwen als Brussel. Projektontwikkelaars en aanne mers wordt weinig in de weg gelegd. Bouwkundige willekeur heeft in heel Brussel zijn sporen nagelaten. Gat van Europa Een paar kilometer verderop, aan het eind van de uitsluitend uit kantoorgebouwen opgetrokken Wetstraat en Belliardstraat, wordt het Gat. van Europa langzaam ge vuld. Een gigantische bouwput, waarin meer dan tien torenhoge hijskranen de he le dag een surrealistisch ballet opvoeren. Hier, tegenover het van de televisie be kende stervormige Berlaymont-gebouw van de Europese Commissie; moet de EG ook bouwkundig een gezicht krijgen. De put bevat de fundamenten voor wat over enkele jaren het gebouw van de Raad van Ministers van de Europese Gemeen schap moet worden. Hier zullen de EG-mi- nisters vergaderen over de toekomst van 'ons' Europa in een uit beton en vooral heel veel glas opgetrokken paleis van meer dan 200.000 vierkante meter. Het wordt een indrukwekkend gebouw, een van de grootste in een verenigd Europa dat dan wellicht al 24 landen omvat. Aan de andere kant van de bouwput wordt gewerkt aan de Espace Leopold, een complex van kantoren en een grote vergaderzaal, dat gebruikt zal worden door het Europees Parlement. Eigenlijk mag dat niet. Frankrijk houdt overheve ling van het parlement naar Brussel te gen. Daarom gaat dit het 'Internationaal Congrescentrum' heten, waar het parle ment 'toevallig' terecht kan in een zaal met precies evenveel stoelen als er leden zijn. En waai1 nu nog het dertien etages hoge Berlaymont staat, verrijst straks waar schijnlijk een nog zeven verdiepingen ho ger gebouw voor de 13.000 ambtenaren van de Europese Commissie, die nu over meer dan dertig gebouwen verspreid zit ten. Het Berlaymonstre, zoals het wel wordt genoemd, moet worden gesloopt omdat de bouwers er dertig jaar geleden ontoelaatbare hoeveelheden kankerver wekkend asbest in verwerkt hebben. Geen EG-ambtenaar zal een traan laten om de sloop van het gebouw, dat met zijn honderden piepkleine, onleefbare kamer tjes eerder op een ambtelijke legbatterij lijkt. Een Britse architect heeft al een schets voor een nieuw gebouw gemaakt. Het enige probleem is wie dit alles gaat betalen. De EG zegt geen geld te hebben, en de Belgische staat - die nu het Berlay mont aan de Commissie verhuurt - zit ook al op zwart zaad. Goudmijn Op een ruimte van minder dan een vier kante kilometer zullen hier straks zo'n vijftienduizend Eurocraten werken. Hoe meer er komen, hoe meer er gebouwd wordt. Voor projektontwikkelaars is Brussel momenteel dan ook een goud mijn. Het toenemend belang van de Euro pese Gemeenschap vergroot ook dat van de 'hoofdstad van Europa', hoewel Brus sel dat officieel, ook na meer dan .dertig jaar, nog altijd niet is. Maar niemand twijfelt er meer aan dat de Belgische hoofdstad het bureaucratische centrum van Europa zal blijven. Ze huis vest ook de NAVO en andere instellingen. De aantrekkingskracht die daarvan uit gaat op het internationale bedrijfsleven is enorm. Honderden buitenlandse bedrij ven hebben zich al in of nabij Brussel ge vestigd en nog eens honderden zullen de komende jaren door de EG-magneet wor den aangetrokken. Vooral in de witte-boordensector. Compu terondernemingen, banken en verzeke ringsmaatschappijen. maar ook advoca tenkantoren, lobbyisten en niet-gouver- nementele organisaties trekken en masse naar Brussel. De makelaars en projektontwikkelaars Het Gat van Europa, hijskranen beheersen de skyline van Brussel kunnen de vraag nauwelijks aan. Er is be hoefte aan één miljoen vierkante meter kantoorruimte. De Brusselse vastgoed markt is de laatste jaren vooral in Britse handen terechtgekomen. Jones, Lang and Wootton, Healy and Baker of Knight, Frank and Rutley lijken gezien de vele borden met hun namen erop de stad in be zit genomen te hebben. Ook andere secto ren worden er door op sleeptouw geno men. Al die diplomaten, zakenlui en ambtena ren moeten immers ook wonen of. als ze alleen maai- op bezoek komen, slapen. Er zijn nu al meer dan vijftig hotelprojekten in uitvoering of ontwikkeling, vooral in de luxe-sector. Het aantal hotelkamers moet van 12.000 op 20.000 worden gebracht. Na deeltje: omdat zij op zakenlui mikken zul len die hotels in het weekend goeddeels leegstaan. Voordeeltje: daarom krijgt de weekend-toerist ze voor een habbekrats. Aan de noordkant van de stad breidt'ook het tentoonstellingscomplex van de Hei zei zich steeds meer uit. Aan de voet van het Atomium wordt al gewerkt aan de der tiende en veertiende hal van het centrum. Er is een recreatiepark -Bruparck - geko men dat, vooral dankzij het 26 zalen tel lende bioscoopcomplex Kinepolis, hon derdduizenden trekt. Een plan voor een internationaal telecommunicatiecen- trum (Teleport) is in vergevorderde staat, gen land worden. De leefbaarheid van de stad wordt vooral aangetast door wat er in de bouwsector gebeurt. De projektontwikkelaars plan nen er maar op los. Het lijkt er soms op alsof elk leeg plekje in de stad bebouwd moet worden. Zodra een oud pand komt leeg te staan, verschijnen de slopers en staat er een jaar later een uit geprefabri ceerde betonnen elementen gemaakt kan toorgebouw. De lucht boven Brussel wordt beheerst door hijskranen. In 1990 werd zo 260.000 vierkante meter kantoorruimte bijgebouwd. Door het enorme aanbod (er is nu 6,5 miljoen vier kante meter) blijven de prijzen redelijk: 8000 frank per vierkante meter per jaar Bovendien biedt het Brusselse gewest al lerlei gunstige fiscale en andere investe- ringsvoorwaarden. De bouwer wordt uit stedebouwkundig oogpunt ook weinig in de weg gelegd. Bouwen in Belgie is altijd al een kwestie van vrijheid-blijheid ge weest. Daarom staan er in deze stad zoveel wans makelijke kantoorgebouwen naast prach tige art-nouveau-pandjes, en wordt het zicht op fraaie geveltjes uit de gouden eeuw vaak bedorven door een vlak erach ter oprijzende torenkolos. In de jaren zes tig moest het door de bekende art-nou- veau-architect Victor Horta gebouwde Paleis voor Volksvlijt plaats maken voor een kantoortoren. De restanten van het Paleis liggen nu ergens weg te roesten. Veel mensen vragen zich af of Brussel op nieuw de fouten gaat maken uit die jaren zestig. Toen was er ook zo'n bouwgolf. Al les mocht en alles kon. Onder leiding van de toenmalige burgemeester Paul Vanden Boeynants werd het ene megalomane plan na het andere gemaakt. Naast het Noordstation moest een complete Schaarbeekse woonwijk het veld ruimen voor wat het 'Brusselse Manhattan' moest worden. Een woud van kantoortorens. Honderden woonhuizen werden gesloopt. Maar het geld raakte op en er kwam een oliecrisis. Op de vele voetbalvelden grote kaalslag is behalve de twee foeilelijke to rens van het World Trade Center tot op de dag van vandaag vrijwel niets meer ge bouwd. Maar nu het beter gaat komen de Manhattan-plannen weer uit de ijskast. Er wordt al gesproken over een projekt van minstens zes kantoortorens tot 165 meter hoogte. Alles beter dan die kale vlakte, zo rede neert men. Tenminste, wie geen hoer is. Want voor de nieuwe bouwplannen moet de rosse buurt naast het Noordstation het veld ruimen. Dat past niet tussen sjieke kantoren en hotels. Over de leefbaarheid van het nieuwe Manhattan maakt nie mand zich druk. Net als in de Belliard- en Wetstraat zal je hier straks 's avonds en in de weekends zonder iemand te raken een kanon kunnen afschieten. Elke dag komen een kwart miljoen pende laars in de stad werken om 's avonds weer naar de soms tientallen kilometers ver derop gelegen 'woonst' terug te keren. Grote delen van de binnenstad zijn niet bewoond en dus levenloos. Alleen de hore ca zorgt nog voor wat leven. Pas de laatste jaren worden hier en daar woonprojekten gestart. Maar veertig jaar geleden moes ten al vele centrumwoningen wijken voor de Noord-Zuid-verbinding. de spoorlijn die. gedeeltelijk ondergronds, het Noord station met het Zuidstation verbindt. Hier en daar gaf dat het effect van een Ber- lijnse Muur, die de stad doormidden sneed. Veel gaten zijn nooit opgevuld. Straks komt de supersnelle TGV naar Brussel, die 15 miljoen reizigers per jaar gaat aanvoeren. Er zijn al plannen voor een superstation met - natuurlijk - 400.000 vierkante meter kantoorruimte. Kostprijs minstens twintig miljard frank. De oude, deels verpauperde, stations- buurt van Sint-Gillis zal drastisch van aanzicht veranderen. Lasten Hoe aantrekkelijk het voor een stad ook lijkt om 'Hoofdstad van Europa' te zijn, zoiets heeft ook zijn schaduwzijden. En daar hebben de Brusselaars en hun politi ci de laatste tijd steeds meer oog voor. Zij vragen zich openlijk af of hun stad die Eu ropese titel wel aankan. Of die Europese magneetfunctie Brussel niet veel eerder schade zal toebrengen dan voordeel ople veren. Wegen de lusten wel tegen de lasten op? Is Brussel niet te klein, te vol. te druk? De wegen kunnen het al maar groeiende ver keer nu al niet aan. De BRT-radio noemt zelfs de files in de stad. waardoor ook de Antwerpenaar of Kortrijker hoort dat het 'sterk vertraagd verkeer is op de kleine ring tussen Madou en de Kruidtuin'. De vele tunnels, aangelegd ter gelegenheid van de Wereldtentoonstelling van 1958, kunnen de verkeersstromen van 1991 niet verwerken. Omwille van de bereikbaarheid worden nu nieuwe tunnels gegraven, die weer nieuw verkeer zullen aantrekken. Straks komt de TGV naar Brussel, maar dat zal eerder de luchtreiziger aanspreken - die nu aankomt en vertrekt van een vliegveld waarvoor een derde-wereldland zich zou schamen - dan de automobilist uit de au to jagen. Toch steunt 80 procent van de Brusselaars de Europese ambities van hun stad. Maar evenzovelen vrezen voor de leef baarheid. Zij klagen dat de toevloed aan hoogbetaalde buitenlanders het leven in hvrn stad flink duurder heeft gemaakt. Hoewel Brussel zeker niet een van de duurste steden van Europa is (Parijs en Londen zijn stukken prijziger) stijgen de kosten van levensonderhoud met de inko mens van de 'inwijkelingen'. Vooral wo nen is de laatste jaren een dure zaak ge worden. Voor een simpel driekamer-appartement in de stad wordt al gauw een huurprijs van 40.000 frank (2.250 gulden) gevraagd. Een luxere flat in de fraaie buitenwijken krijg je al niet meer voor minder dan 60.000 frank. De tienduizenden 'rijke' buitenlan ders die in de villa's en herenhuizen van de oostelijke en zuidelijke randgemeenten wonen (de beide Woluwes, Oudergem, Uk- kel en Watermaal-Bosvoorde), betalen nog veel meer voor hun onmiskenbare woongenot. Samensmelting Het grote Brussel zoals wij dat kennen, met een miljoen inwoners, is een samens melting van negentien zelfstandige ge meenten, elk met een eigen burgemeester en gemeenteraad, waarvan Brussel (met 140.000 inwoners) er slechts een is. Een kwart miljoen is buitenlander, meren deels 'traditionele' migranten, uit het Middellandse-Zeegebied. Zij wonen in de oude stedelijke gebieden, zoals Sint- Joost-ten-Noode, Sint-Gillis en Schaar beek en vormen daar soms 40 procent van de bevolking. De problemen die dat meebrengt zijn hier niet anders dan in andere Noordeuropese steden. Maar ook het opnemen van de ongeveer 30.000 witte-boorden-buitenlan ders gaat niet probleemloos. In sommige (vooral Vlaamse) dorpen rond Brussel wo nen meer Britten, Amerikanen, Fransen, Nederlanders, Duitsers of Japanners dan Belgen. Behalve over de hoge prijzen klaagt mén nog niet. Of het moeten de Vlamingen zijn die een minderheid in ei- Een stedebouwkundig concept is er niet. Het is bouwen zonder een greintje mense lijkheid. Het magische woord 'Europa' is genoeg. En zegt men niet altijd dat een Belg met een baksteen in de maag wordt geboren? Dat de Marollen. de eeuwenou de volkswijk met de bekende vlooien markt. verpaupert of gastarbeiders in pu re getto's wonen, wil men dan al gauw ver geten. 'Europa' zal de hoofdstad van Euro pa welvaart brengen. Maar welzijn? Hans de Bruijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 23