Lbo-opleidingen Axel verloren Biotechnologie op proefveldje Rilland ebc I Van de nood een deugd gemaakt Informatieblad over Veerse Meer DeVlijt Bedden Expositie over de ligfiets in het Zeeuws museum provincie 17 fusieperikelen Zeeuw s-Vlaamse scholen Oud-chirurg E. L. Nauta in Middelburg overleden ZATERDAG 18 MEI 1991 tfEL-Bestuur en directie van dé Axelse scholengemeenschap 'np' Weistede' hebben besloten afdelingen Lts en Lhno van bet instituut te sluiten. De con venties zijn dat er hel ko- "en(I schooljaar geen Ieerlin- joor beide opleidingsrich- ïinjen worden aangenomen, fot de huidige brugklassers en nveedejaars (enkele tientallen) «orden verwezen naar Lbo- vlen in Hulst of Terneuzen idat alleen de leerlingen van je derde klassen volgend schooljaar hun opleiding aan DeWclstcde mogen voltooien, pe directie van de schöol heeft je ouders van de leerlingen en je hoofden van de basisscholen jde regio over het besluit en de htergronden ervan schriftelijk i de hoogte gebracht. Volgens 'gcteur M.J.. Huibregtse heeft t bestuur er alles aan gedaan je sluiting van de school of be haalde afdelingen ervan te voor- iomen. De afgelopen maanden vonden jjslebesprekingen plaats met de slgemeen christelijke scholen- meenschap Zeldenrust en de ioms-katholieke scholenge- leenschap voor Mavo en Lbo iDeSteelant, beide in Terneuzen. jet Zeldenrust bestuur wees vo- ige week de scholenfusie af, om it de mogelijkheden en gron- ien voor samengaan niet duide- ikzijn. Ingemak la de kringen van basisschool- iders is het besluit niet in goe- e aarde gevallen. Verwacht erd dat het besluit om de ihool of bepaalde opleidingen te stoten eerder zou worden inomen. Was dat gebeurd, dan mden geen eerstejaarsleerlin- Studie elders Slot van pagina 11) aten worden om Zeeuwse jon en van vertrek naai' elders te irhouden en om meer jonge ren van elders naar hier te kun- :nen halen. Er zijn de afgelopen iren diverse opleidingen bij ge- omen. Men wil weten in hoever re dat effect heeft gehad. De provincie is vooral benieuwd ije vernemen waarom jongeren soms voor opleidingen elders kiezen, terwijl ze in Zeeland de zelfde opleiding hadden kunnen ilgen. Het onderzoek is eind het jaar klaar. mis van gen meer aangemeld zijn. Hui bregtse betreurt het dat er nu wat ongemak veroorzaakt is voor ouders en leerlingen. „Als je alles tevoren weet, dan... Maar goed. het besluit is nu pas gevallen omdat het bestuur tot op het laatst getracht heeft de opleidingen te redden. De uit eindelijke beslissing is door al lerhande omstandigheden ver laat. Niettemin zullen we trach ten de leerlingen op andere scho len in de streek onder te bren gen." De Welstede-directeur kon de personele consequenties van het afbouwen van de opleidingen nog niet overzien. „Voor ko mend schooljaar geen, maar wat er daarna gebeurt, moet nog worden bekeken." De Mavo-afdeling van de Axelse scholengemeenschap blijft be houden. Eind deze maand wordt ook be kend of een fusie tussen scholen gemeenschap Petrus Hondius en de Lbo-school De Vaart mo gelijk is. De schoolbesturen (waartoe ook de gemeente Ter neuzen al gerangschikt worden omdat die met ingang van 1992 verantwoordelijk wordt voor het onderwijs aan het Petrus Hon- dius-college) voeren al geruime tijd besprekingen over een sa menwerkingsverband. In eerste instantie was door ook de scholengemeenschap voor Lbo en lbo De Leeuwtjes bij be trokken, maar deze haakte vrij snel af. Bij de besturen van de grotere Zeeuws-Vlaamse scho len bestaat weinig animo samen te smelten met nu al noodlijden de scholen (Leeuwtjes en Weiste de). Een fusie met zo'n school als nieuwe partner zou te grote per sonele consequenties hebben. Reden ook voor het Zeldenrust- bestuur af te zien van een scho lenconglomeraat van protes tants-christelijke en katholiek signatuur. Directrice D.B. de Buck van De Leeuwtjes vreest echter niet voor het voortbestaan van de opleidingen die aan de Terneu- zense school worden verzorgd. „Wij praten niet mee, maar gaan ervan uit dat we - na fusie van Petrus Hondius en Dë Vaart - toch aanhaken. De directeur-ge neraal van het ministerie van Onderwijs heeft ons verzekerd dat de opleidingen van de school, die zorgen voor een meerwaarde van het totale on derwijspakket dat in Zeeuwsch- Vlaanderen buiten ons geboden wordt, behouden blijft. Het gaat dan om het individueel lager be roepsonderwijs (lbo), het econo misch lager onderwijs (Leao) en de taalverwervingscursussen voor culturele minderheden," zei mevrouw De Buck. De Lhno- afdeling van De Leeuwtjes zal dan verloren gaan. Wethouder W. de Zeeuw (onder wijs) van Terneuzen verwacht dat eind mei duidelijk is of een fusie van De Vaart en Petrus Hondius mogelijk is. „Is dat het geval, dan zullen we met het be stuur van De Leeuwtjes (de ZLM) een gesprek hebben over de verdere toekomst van hun op leidingen in Zeeuwsch-Vlaande- ren", aldus De Zeeuw. Twee bekende verschijningen op de Gezins-Beurs Expo Goes, maar niet echt... Vlnr. Paul Brugmans en Hendrik VV'apstra {foto Willem Mieras) GOES- Leden van de fanclub van Vader Abraham moeten het toch kunnen weten. Is-ie het echt of is-ie het niet? Hen drik Wapstra (50) uit Lelystad neemt zelfs hen in de maling. Op een pas gehouden clubdag werd hij zónder moeite voor de bebaarde zanger van het smurfenlied gehouden. Ook op de gezinsbeurs Expo-Goes werd hij vrijdagavond meer malen verward nagekeken. Is 'm dat nou, of... Wapstra is er zo langzamer hand wel aan gewend. De tijd dat de oorspronkelijk uit Zee land afkomstige onderhoud- stimmerman zich stoorde aan de minder leuke kanten van de roem zijn voorbij. „In het be gin vond ik het soms ver schrikkelijk vervelend. Men sen bleven je maar aanspre ken", zegt Wapstra. Hij heeft nu van de nood een deugd ge maakt en treedt in opdracht van een Dubbelgangersbu reau uit Vlissingen regelmatig op tijdens evenementen. Soms zingt-ie een lied en een andere keer, zoals vrijdag in Goes, loopt Wapstra rustig door het publiek beroemd te wezen. Zijn dubbelganger heeft hij al een keer ontmoet. Kartner vond het leuk, maar niet meer dan dat, moet Wapstra toege ven. „Hij heeft me een klopje op de schouder gegeven. Daar is het bij gebleven." Wat Wap stra betreft is dat voldoende. „Ik mag de man graag en luis ter met plezier naar zijn mu ziek. maar ik heb ook weieens andere platen opstaan", zegt hij nuchter. Paul Brugmans (24) werkt in een exclusief restaurant in Amsterdam. Klanten spreken hem er regelmatig aan op zijn gelijkenis met een van Neer- lands bekendste voetballers. Brugmans geloofde het eerst niet zo. Na de Europa-cup fina lewedstrijd in 1988, nam hij de proef op de som. Met een dreadlock-pruik op trok hij de Amsterdamse binnenstad in om de overwinning van Oranje te vieren. „Ik wist niet wat ik meemaakte", verbaast hij zich nu nog. „Mensen schrokken zich wild. - Ze hadden Ruud Gullit immers net op de televi sie gezien." De verwarring werd compleet toen ook ver schillende media niet konden geloven dat Brugmans toch echt Brugmans was. Dat met die pruik in de stad doet-ie niet meer. Maar op feesten en partijen laat hij zich graag voorstaan een topvoetballer te zijn. En terwijl hij vrijdag in de Zeelandhallen in Goes aan omstanders het verband om zijn knie laat zien, zegt Brug mans: „Maar dan ben ik het ook wel helemaal.'' scouting kreeg materialen voor cursussen ilIDDELBURG - Tijdens een werkbezoek aan het geweste- ijk bureau van Scouting Zee and in Middelburg heeft gede- luleerde G. de Vries vier sets Materialen overhandigd voor leiderscursussen van scouting. De aankoop van die sets werd mogelijk gemaakt door een pro vinciale bijdrage van 3400 gul den. Tijdens het kennismakingsbe zoek zei De Vries-Hommes dat scouting een organisatie is die het. jongeren mogelijk maakt een 'plaats in de samenleving te zoeken', omdat het programma van scouting goed aansluit op de belevingswereld van jongeren. Zij vroeg het bestuur van Scou ting Zeeland door te gaan met de federatiebesprekingen met an dere jeugd- en jongerenwerkor ganisaties. Bijleveldhaven bestaat 5 jaar VLISSINGEN - Het vijfjarig be staan van de Bijleveldhaven in Vlissingen-Oost wordt donder dag 23 mei gevierd met de inge bruikneming van een loods- complex en twee havenkranen. Het aan de haven gevestigde op- ra overslagbedrijf Flushing Stevedoring vof viert tevens baar eerste lustrum. Zowel de haven als deze onderneming werden in mei 1986 geopend. Flushing Stevedoring organi seert het jubileum in samen werking met het havenschap Vlissingen. Directeur L. Hoogstrate van flushing Stevedoring zal om 16.00 uur op het hekraderschip Mississippi Queen de genodig den begroeten. De voorzitter van de Nationale Havenraad (in stantie die de regering over ha venzaken adviseert), mr G. Ph. Hrokx, opent drie kwartier later het loodscomplex en neemt de hranen in gebruik. Tien maanden voor diefstallen middelburg - De 37-jarige TV. B. uit Wolphaartsdijk breeg bij vonnis van de recht bank in Middelburg tien maan- gevangenisstraf opgelegd voor een serie diefstallen van onder meer een aantal buiten boordmotoren en drie aanhang wagens. J A. van der M. (45) uit Middel burg werd veroordeeld tot twee baanden voorwaardelijk en jachtig uur dienstverlening voor band- en spandiensten bij deze diefstallen. T- E. B. (30) uit Drimmelen kreeg Jen boete van 1500 gulden en ™ce maanden voorwaardelijk opgelegd voor heling van de mo foren, Groen licht voor genetisch gemodificeerde maisplant RILLAND - De Koninklijke Van der Have Groep legt vol gende maand in de Zimmer- manpolder bij Rilland een proefveldje aan met genetisch gemanipuleerde maisplanten. Het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu heeft hiervoor een definitieve beschikking en een bijbehorende 'verkla ring van geen bezwaar' afge geven. De Stichting Natuur en Milieu vecht de proef aan bij de Raad van State. Zij heeft zich van meet af aan verzet te gen biotechnologische proe ven op akkers, uit angst dat geknutselde planten in het wild levende familieleden be vruchten waardoor een geheel nieuwe variant ontstaat. Van der Have noemt de risico's ui terst klein. Het concern kan half juni toch de genetisch gemodificeerde maïs planten, omdat Natuur en Milieu geen schorsing van de proef heeft gevraagd. Deze zomer legt Van der Have ook proefvelden met erfelijk veran derde suikerbieten en kool zaad aan. Tegen de definitieve beschikking, die net binnen is en bij de gemeente Reimers- waal ter inzage ligt, kan de ko mende maand bezwaar wor den aangetekend. Deze be schikking. die op grond van de Wet Milieugevaarlijke Stoffen wordt verstrekt, geldt voor een periode van vijf jaar. Om een vinger aan de pols te houden, eist het ministerie dat Van der Have elk jaar een 'verklaring van geen bezwaar' aanvraagt. „Vrom wil de veldproeven tot in de details controleren. Daar om moeten we alle tests nauw keurig beschrijven. Ook omdat de procedures vrij langdurig en uitgebreid zijn - we moeten aan een reeks veiligheidsvoor schriften voldoen - krijgt een leek misschien de indruk dat aan proeven in de open lucht met genetisch gemodificeerde planten allerlei gevaren kle ven. Ik denk dat de overheden het naadje van de kous willen weten, omdat ze in het verle den wat gemakkelijk met nieu we technieken zijn omgespron gen. Kernenergie bijvoorbeeld staat sinds Tsjernobyl in een heel ander daglicht", zegt di rectiesecretaris mr S. G. Quast. Kloof Directeur research drs C. Noome onderkent dat over de vermeende gevaren van bio technologie een kloof gaapt tussen opvattingen van des Drie bij de veldproef met genetisch gemanipuleerde maisplanten betrokken medewerkers van Van der Have: vlnr. drs T. A. W. M. Saat (cordinator veldproeven genetisch gemodificeerde gewassen), mr S. G. Quast (directiesecretaris) en drs C. Noome (directeur research) (foto Willem Mieras) kundigen en het publiek. De wetenschappers menen dat biotechnologie in principe vol strekt veilig is. „Je weet name lijk exact watje doet. In die zin kan biotechnologie wel eens veiliger zijn dan de traditionele plantenveredeling. Maar te genstanders zeggen dat de ge volgen niet te overzien zijn." Drs Noome beklemtoont dat het inbrengen van een stukje DNA, waarin zich de erfelijke genen bevinden, van de ene in de andere plant volstrekt zon der risico is. Wel zal VanderHave de gedra gingen van alle ingebouwde ei genschappen nauwlettend vol gen. „We zullen natuurlijk steeds heel erg zorgvuldig af wegen welke erfelijke eigen schappen we aan een plant toe dienen. In theorie is het moge lijk dat je biotechnologie mis bruikt. door bijvoorbeeld een schadelijk gif in te bouwen, Maar VanderHave moet de ge netische gemodificeerde pro- dukten uiteindelijk aan boeren kwijt en als je ziet hoeveel geld met het onderzoek is gemoeid, dan is bewust misbruik uitge sloten." Mr Quast vult aan: „Je koopt toch geen auto om er ie mand mee dood te rijden." De directiesecretaris zegt dat VanderHave hoge prioriteit geeft aan een uitgebreide voor lichting over zijn biotechnolo gische activiteiten. Dat is geen overbodige luxe. want bij een aantal Rillandse boeren spookt nog steeds de verge- lingsziekte in het hoofd, die in 1987 vanuit VanderHave-kas- sen per ongeluk werd ver spreid. „Het is ook ons in be lang dat er een maatschappe lijke discussie op gang komt, want uiteindelijk genetisch ge modificeerde produkten bij boeren en consumenten te rechtkomen", beaamt mr Quast. Het maisproefveld beslaat driehonderd vierkante meter. De lapjes voor de suikerbieten en het koolzaad worden nog kleiner. In de mais is een herbi cide-resistentie ingebouwd. De plant wordt daardoor minder gevoelig voor onkruidbestrij dingsmiddelen. De suikerbie ten bevatten een gen dat ze be schermt tegen een virus-infec tie. de zogeheten rhizomania. Verder zitten er twee merkge- nen in. die als verklikkers die nen. „Die hebben geen functie, maar maken ons alleen duide lijk of de genen goed zijn inge bouwd. We gaan dus geen virus testen in het veld, wat trou wens ook niet mag. De resis tentie kunnen we gemakkelijk in het laboratorium vaststel len. Deze indicatoren zijn vol doende. Wel zullen we de plan ten in de toekomst moeten tes ten in een veld waar het virus van nature inzit", legt drs Noome uit. Ook het koolzaad bezit verklikkers.-Daarnaast is een mannelijk steriliteits-gen ingebouwd, waardoor de plan ten volledig vrouwelijk zijn ge worden. VanderHave wil zo voorkomen dat het tweeslach tige koolzaad zichzelf be vrucht. „In de praktijk", licht drs Noome toe, „krijg je door een veld mannelijke en een veld vrouwelijke planten naast elkaar aan te leggen honderd procent gekruist zaad. Dat le vert hoogwaardige kruisingen, zogeheten hybriden, op die ex tra groeikracht hebben. Het is een trucje om de traditionele handbestuiving te omzeilen. Je kunt hectares hybride zaad produceren. We hopen dat in de toekomst twee soorten zaad op de markt te brengen: het ge wone koolzaad en hybride ras sen." VanderHave verwacht over zes jaar de eerste gene tisch veranderde maisplanten te verkopen. MIDDELBURG - In zijn woon plaats Haarlem is de Middel burgse oud-chirurg E. L. Nauta overleden. Hij werd 85 jaar oud. In leven was de heer Nauta on der meer ereburger van de stad Middelburg. Hij kreeg die zeld zame onderscheiding in 1967 voor zijn bijzondere aandeel in de bevrijding van Middelburg. De heer Nauta is inmiddels ge cremeerd in Velsen. Geschiedschrijver dr L. de Jong sprak in deel 5 van 'De Bezet ting' van een 'zeldzame moed' die de heer Nauta aan de dag leg de op 4 november 1944 toen hij vanuit het bezette Middelburg in een éénpersoonskano over het geïnundeerde Walcherse land naar Zoutelande roeide om de geallieerde troepen op de hoogte te stellen van de Duitse bezettingsmacht. Kort daarna overrompelde geallieerden de Zeeuwse hoofdstad. De heer Nauta speelde verder een belangrijke rol bij het red den van een jonge, gewonde Middelburger, die op verden king van sabotage door de Duit sers zou worden gefusilleerd. De chirurg wist het verblijf van de jongeman in het Middelburgse Gasthuis net zo lang te rekken tot Middelburg werd bevrijd. VEERE - Vlak voor het begin van het zomerseizoen heeft het recreatieschap 'Veerse Meer' een informatieblad voor dag- en verblijfsrecreanten uitgegeven, het Veerse Meer Magazine. Het blad richt zich vooral op het pu bliek dat de vrije tijd door brengt op en rond het Veerse Meer. Het magazine - met een oplage van tienduizend exem plaren - wordt verspreid via re cepties van campings en andere verblijfsaccommodaties, VVV's en horecabedrijven. Vanaf 1992 komt het blad meer keren per jaar uit. Bij het recreatieschap bestond al geruime tijd behoefte aan een medium dat gerichte informatie geeft aan bezoekers van de streek. Op een mooie dag trekt het meer ongeveer vijftigdui zend recreanten. Langs het wa ter zijn bijna vierduizend lig plaatsen te vinden. De informa tie in het blad is voor een belang rijk deel in de Duitse taal ge schreven. In het eerste nummer van het Veerse Meer Magazine worden bezoekers onder meer gewezen op het behoud van een goed milieu. Daarnaast wordt gevraagd voorzichtig om te gaan met de kwestbare natuurgebie den rond het Veerse Meer. De uitgave is in nauwe samenwer king met het recreatieschap sa mengesteld door Jacques Cats Produkties uit Middelburg. Directeur A. Hoefkens van het Veerse Meer reikte de eerste exem plaren van het nieuwe Veerse Meer Magazine uit aan in de omge ving verblijvende toeristen foto Oscar van Beest) Slaapkamer en bedden speciaal zaak De Slaapvoorlichter voor Zeeland Beestenmarkt 12, Goes, tel. (1110(1-1)221.'! MIDDELBURG - Ligfietsen vormen het onderwerp van een tentoonstelling die van 7 juni tot en met 25 augustus te zien is in het Zeeuws Museum aan de Abdij in Middelburg. Aanvul lend besteedt Delta-Expo op het eiland Neeltje Jans van 15 juli tot en met 30 augustus in een kleine tentoonstelling aan dacht aan de waterfiets. Zaterdag 31 augustus houdt de Nederlandse Vereniging voor Human Powered Vehicles (NVHPV) op Neetje Jans een lig fietsevenement met een behen digheidswedstrijd, een record tijdrit over 200 meter en een kilo metertijdrit. Zondag 1 septem ber wordt een toertocht rond het Veerse Meer verreden. Het ligt in de bedoeling dat er bij voldoen de deelname ook nog een sym posium en een waterfietsevene- ment op het programma komen. De tentoonstelling in het Zeeuws Museum toont negen tien fietsmodellen die ontwik keld en vervaardigd zijn in Ne derland en hun gebruikswaard^ hebben bewezen. Deze ligfietsen verschillen in gebruik van mate riaal en constructie, plaatsing van trapas, wielaandrijving, stoel en stuur. Het bekendste model is de Roulandtfiets, de enige Nederlandse ligfiets die in produktie is genomen. Naast de modellen van de Middelburgse ligfietsbouwers B. Moens (de M5, Meer Meters Met Minder Moeite) en D. Thijs (roeifiets) zijn onder meer opgenomen de Flevobike, de Flevotrike, de Joutaligfiets en de Cha Cha-bike. Voorts is er een vooroorlogs model, de Velo- car van de Fransman Mochet, te zien. De expositie wordt vrijdag 7 juni om 15.30 uur ingeleid door de heer G. van de Beek, voorzitter van de NVHPV en hoofdredac teur van het blad 'Fiets'. De ope ning wordt verricht door de di recteur van Provinciale Water staat Zeeland, ir T. G. van der Meer. Het Zeeuws Museum is op zaterdag, zondag en maandag geopend van 13.30 tot 17.00 uur en van dinsdag tot en met vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur. \V ...also 1 abgemacht! Sie übernehmen die Vertretung WAT MOET U DAAR NU OP ZEGGEN? EBC helpt u aan het antwoord. Ga nü de taal leren die u nodig hebt! EBCis gespecialiseerd in snelle resultaten. Zowel gericht op persoonlijke als zakelijke omstandigheden. Alleen of in groepjes Engels, Nederlands, Frans, Duits, Spaans, Italiaans en Russisch. EBC TALENINSTITUUT stationsstraat 40,4611 CD Bergen op Zoom, telefoon 01640 - 65679, telefax 01640 - 66576.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 17