Actie tegen beleid gehandicapten Darwin kan wel inpakken Boom met de koffiejuffrouwen Nieuwe opzet in hulp volwassen werkzoekenden Antwoorden provincie leeuw se deelname aan protest in Den Haag op 23 mei Hypotheken met mijn hypotheek ik rustig door lezers schrijven Conferentie kaapvaart fHOLEN - „Dit is een straf, een noordeling tot levenslang", egt F. Janmaat over de voorge telde herziening van het voor- jeningenpakket voor gehandi- apten en arbeidsongeschikten. Deze rijksbezuinigingen lei- !en ertoe dat bijvoorbeeld in- •aliden straks niet meer zelf- tandig kunnen wonen." De oorzitter van de afdeling Tho- en en Sint Philipsland van de ilgemene Nederlandse Invali- len Bond (ANIB) roept alle jeeuwse gehandicapten, WAO- irs en 65 plussers op tot actie, 'anuit de provincie vertrekken londerdag 23 mei bussen naar )en Haag. De demonstranten lemen deel aan een landelijk irotest op het moment dat een (iveede kamercommissie de ge braakte plannen bespreekt. ;eif is Janmaat niet gehandi capt of arbeidsongeschikt. Als ^inistrateur kwam hij des- tjds met de ANIB in aanraking, gij voelde zich steeds meer bij iedoelgroep betrokken. Een ge- -oig daarvan is dat de afdelings- ioorzitter deze dagen de handen tol heeft aan de naderende de monstratie. De leden hebben zelf om actie jevraagd. De telefoon stond de ifgelopen dagen roodgloeiend. Mensen zijn echt bang voor wat sin Den Haag bekokstoven. Dit Omringd door giechelende koffiejuffrouwen gaf Witte gis terochtend een demonstratie van zijn tuinierskunsten. Sinds vier jaar wordt er tradi tioneel een koffiejuffrouwen- dag gehouden bij de Delta Nutsbedrijven. De medewerk sters van de kantinedienst koppelden aan de speciale dag een milieuwedstrijd. Het win nende voorstel om de plastic koffiebekertjes te vervangen door mokken en het koffie- drap te gebruiken als tuin- mest, was afkomstig van Jos de Jonge naar wie het door Witte geplante boompje is ge noemd. Negentien j aai' geleden keerde Witte terug naar zijn geboorte plaats Middelburg waar hij werd benoemd tot hoofd Per soneel Organisatie (P&O) bij de PZEM. Toentertijd was er een fusie gaande tussen het elektriciteitsbedrijf PZEM en het gasbedrijf Zegam. Witte was na veertien jaar ervaring bij het energiebedrijf in Dor- De heer J. Witte plant, omring door koffiejuffrouwen, op het terrein van Delta Nutsbedrijven Middelburg een boom {foto Oscar van Beest) drecht, de man om een afde ling P O op te bouwen. „Voor mij was het een hele uit daging. Vooral omdat hier een kerncentrale gebouwd zou worden. Borssele loopt als een rode draad door mijn werk heen", aldus Witte. De schei dende directeur maakte ver schillende fusies mee. Zoals re cent de samensmelting met de Watermaatschappij Zuid- West-Nederland en het op gaan van de PZEM-produktie- tak in de Elektriciteits-Pro- duktiemaatschappij Zuid-Ne derland. Vanwege de fusies heeft Witte zijn vertrek twee jaar uitgesteld. Nu het samengaan van de PZEM met de WMZ in juni ju ridisch wordt afgerond, vindt Witte het een mooi tijdstip om een punt achter zijn loopbaan bij het nutsbedrijf te zetten. „Sommige mensen vragen me verbaasd of ik wel weet wat ik met al die vrije tijd ga doen. Vroeger had ik altijd tijd te kort. Ik kan me echt niet voor stellen dat ik straks tijd te veel heb. Eerst neem ik vakantie". Nagelmakers Dok voor hypotheken in de zakelijke sfeer. Nagelmakers Hypotheken B.V. Kinderdijk 30, 4331 HG Middelburg Tel. 01180 -3 66 22, Fax:01180-3 87 89 Nagelmakers Hypotheken Breda B.V. Chasséveld 3A, 4811 DH Breda Tel. 076 - 22 53 77, Fax: 076 - 20 09 27 is de eerste keer dat ons district meedoet aan een georganiseer de demonstratie. Dat geeft de ernst van de situatie aan." Het district Zeeland van de bond van gehandicapten en arbeid songeschikten telt volgens Jan maat zo'n 600 leden waarvan de helft bij zijn afdeling zit. De grieven van de ANIB liegen er niet om. Onaanvaardbaar voor de bond is bijvoorbeeld het voorstel vergoedingen te schrappen voor extra kleding bij slijtage, extra verwarming, tele foonkosten en dieet. Onterecht is ook het plan voortaan een ei gen bijdrage te vragen voor rol stoelvoorzieningen, prothese, hulp in de huishouding en aan gepast meubilair. Ook het dras tisch minderen van vervoersver- goedingen kan niet door de beu gel volgens de bond. Om nog maar niet te spreken over het voorstel om een eigen bijdrage van 500 gulden te vragen voor huisvestingsvoorzieningen. En de suggestie 65 plussers de zelfde faciliteiten te geven als WAO-ers lijkt aardiger dan het is, aldus de ANIB. Want de maatregel gaat ten koste van jonge WAO-ers. „Neem nu het beknibbelen op die vervoersvergoedingen", ver zucht Janmaat. „Zo wordt de ge handicapte toch teruggetrapt in z'n hokje. Hij komt de deur niet meer uit. Het onderhouden van sociale contacten wordt bijna onmogelijk. Het hele pakket maatregelen kost de gedupeer den duizenden guldens. En dat is rampzalig als je bedenkt dat velen op bijstandsniveau leven." Volgens Janmaat zijn best ande re oplossingen denkbaar. Het aanpakken van de bureaucratie bijvoorbeeld. „Dat werkt kos tenbesparend en komt de doel matigheid ten goede. Meer cen traliseren is prima. Want nu moet een gehandicapte langs ik weet niet hoeveel loketten om iets te bereiken." Janmaat verwacht een grote op komst in Den Haag. „Alle moge lijke organisaties die te maken hebben met gehandicapten, ou deren en WAO-ers doen mee." Janmaat rekent op behoorlijk wat Zeeuwen. Hoeveel is op dit moment moeilijk in te schatten. Voorzitter F. Janmaat van de ANIB-afdeling Tholen/St. Phi lipsland (Advertentie) MIDDELBURG - Voor Jo Wit te was het planten van een boompje in de tuin van de Del ta Nutsbedrijven in Middel burg één van de laatste werk zaamheden. Over een week gaat de 62-jarige bedrijfsdi recteur Sociale Zaken met pensioen. Vrijdagmiddag hield hij een receptie voor ex terne relaties en volgende week neemt hij na negentien jaar afscheid van het perso neel. 'Mijn grote passie is geen seconde in gevaar >eweest. Integendeel, ik kan er steeds meer mee doen. Dankzij Nagelmakers Hypotheken; die een ideale hypotheek voor me regelde. Ze zijn volkomen onafhanke lijk en dat sprak me aan. Want zo voel ik me ook, als ik in mijn laatste aanwinst toer." \agelmakers Hypotheken: onafhankelijkheid werkt in uw voordeel ZATERDAG 18 MEI 1991 15 GOES - De bureaus Primaire Beroepsgerichte Volwassenen Educatie (PBVE) in Zeeland gaan binnenkort reorganiseren. De kantoren in Goes en Terneu- zen smelten dan samen. De naam verandert in Regionaal Bureau Onderwijs (RBO). Het bureau PBVE in Goes is onder deel van het Regionaal Educa tief Centrum (REC) en stelt zich ten doel volwassen werzoeken- den via een doelgerichte oplei ding aan een baan te helpen. Het RBO moet de functie gaan vervullen van 'scholingsmake laar'. De bedoeling Is dat het Re gionaal Bureau Arbeidsvoorzie ning (RBA) de behoefte aan bij- of omscholing in een bepaalde bedrijfstak signaleert. Het RBO zoekt daar de juiste opleiding en onderwijsinstellingen bij. Het RBO, dat de totale organisatie in handen heeft, zorgt ervoor dat de mensen die het arbeidsbu reau of een bedrijf levert, de scholing kunnen volgen. Het verschil met PBVE is dat nu voor alle volwassenen een baan en opleiding kan worden ge zocht. „Dus niet alleen voor mensen die het voortgezet on derwijs niet hebben voltooid", zegt A. Boelens, één van de me dewerkers van PBVE Midden- en Noord-Zeeland. De opleidin gen van PBVE duren nu één tot twee jaar. Die van het RBO zul len vaak maar een paar maan den tot hooguit een jaar in be slag nemen. Volgens Boelens zal het regelmatig om eenmalige opleidingen gaan, die specifiek op de behoeftes van een bedrijf zijn afgestemd. „Wij noemen dat specifieke scholing", legt Boe lens uit. Het scholen van werk zoekende volwassenen met een afgebroken opleiding zoals PBVE dat nu doet, gaat gewoon door. Om zo efficiënt mogelijk te blijven werken zullen de huidige PBVE-kantoren in Zeeland in- stand blijven, maar dan onder de vlag van het RBO. Er komt een nieuw kantoor in Middel burg. Nieuw Het PBVE start in september met twee nieuwe opleidingen. Het gaat om de opleidingen ma chinale verspaning en construc tiewerk voor vrouwen. In het op leidingenpakket blijven de be jaardenverzorging, groenverzor ging, bouw, metaal/lassen, elek trotechniek, installatie en schil deren. Vooral vrouwen krijgen extra aandacht bij het bureau PBVE, dat per september een speciale opleiding machinale verspaning voor vrouwen in Middelburg start. „We hebben hiervoor be wust een niet te zwaar en een re delijk schoon beroep gekozen", zegt Boelens. De PBVE-oplei- ding bestond al in Goes, maai- op Walcheren kunnen de vrouwen voor de eerste keer machinale verspaning leren. Bij het beha len van het diploma krijgen de vrouwen 1000 gulden premie en de zekerheid dat zij binnen een jaar een baan hebben. „Zo'n 90 procent van de mensen vindt al binnen een halfjaar na de oplei ding betaald werk", weet Boe lens. Het is de bedoeling dat in september naast de machinale verspaning ook een nieuwe op leiding constructiewerk voor vrouwen in Goes van start gaat. Ook hier ligt een studiepremie van 1000 gulden in het verschiet als de vrouwen hun basisdiplo ma op zak hebben. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden, De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekor ten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd. i i iiiiiiiiii i ii i i i li Spelregels van de belastingwetgeving MIDDELBURG - De zeeroverij en kaapvaart tussen 1750 en 1850 zijn de onderwerpen van een driedaagse conferentie, vol gende week in de Zeeuwse bi bliotheek. te Middelburg. De organisatie is in handen van het Scheepvaartmuseum te Am sterdam en het Instituut voor de geschiedenis van de Europese Expansie. De conferentie begint donder dag 30 mei met de ontvangst. Za terdag 1 juni is er een openbare bijeenkomst met een lezing over hedendaagse piraterij. Een gedeelte van de Zeeuwse be volking zal inmiddels wel straal- misselijk en doodmoe zijn van de bekende belastingaffaire. Mag dan niet als absoluut bewe zen gelden dat aan een aantal (ex-)gedeputeerden navorde ringsaanslagen inkomstenbe lasting werden opgelegd, com pleet met zogenaamde admini stratieve boete? Indien deze lie den dan zo overtuigd zijn dat de belastingadministratie in deze een absurde opstelling heeft in genomen, waarom zijn ze er dan niet mee naar de belastingrech ter gestapt? Het kan uitgere kend deze mensen toch redelij kerwijze bekend zijn dat een min of meer summier beroepsschrift tegen een aanslag inkomstenbe lasting binnen pakweg een kwartier geschreven is? Vervolgens heeft men die zo schandalige boete doodgewoon 'geleend' uit de kas der provin cie. Hoe zal men oordelen indien een veel lagere provinciale amb tenaar zulks gaat doen? Zomin als we iets te maken heb ben met een notoire winkeldie vegge die het proletarisch win kelen maar niet kan afleren, zo min hebben wij uiteindelijk iets te maken met zekere magistra ten die er toch wel heel eigenaar dige opvattingen op na houden over de toepassing van onze be lastingwetgeving. Laten we toch hopen dat de spel regels van onze belastingwetge ving voor werkelijk iedereen gel den, ook al is mij bekend dat on ze topbelastingadviseurs daar wel eens glimlachend de schou ders over ophalen. Emiel H. Neumann Galmgat 25 Middelburg Advertentie „Doordat het een leuke tekst is, kun je je makkelijker con centreren," meent Linda. „Je kon hele stukken weglaten. Ik had maar vierhonderd woor den nodig." De anderen kwa men ook niet aan het maxi mum aantal woorden. MIDDELBURG - Darwin kan wel inpakken met zijn evolu tieleer. Dat is de conclusie die prof dr J. Koster trekt in een betoog van 2300 woorden. Aan de VWO-leerlingen was het vrijdagmiddag de taak van zijn verhaal een samen vatting te maken van vijfhon derd woorden. Linda Mande- makers, Monique van Velzen en Saskia Matthijsse van de Stedelijke Scholengemeen schap Middelburg zijn eens gezind: „Goed te doen. De tekst was in ieder geval veel leuker dan vorig jaar, maar er stonden wel veel moeilijke woorden in. Het was heel las tig om voor woorden een nieuw begrip te verzinnen. Wat is nou een ander woord voor 'fundamentele disconti nuïteiten'?" vraagt Monique zich af. Frans De Vwo-ers met Frans in hun pakket hadden zich 's och tends al over zes teksten gebo gen, onder andere over de schrijver Camus en over de ge woonte van sommige Russen te baden in ijskoud water. Echt leuk was het allemaal niet, behalve een fragment uit een roman over een Islami tisch meisje. Zo'n tekst was nog nooit bij een examen ge weest. De teksten en vragen waren volgens Saskia moei lijk. Havo-kandidaten kregen vrij dagochtend ook zes teksten voor hun neus. Vooral de vijfde - over de naamgeving van een Frans stadje in de Middeleeu wen - bleek heel wat hoofdbre kens te hebben gekost. „De tekst was al moeilijk, maar de vragen waren nog erger", ver zucht Edwin Boogaard van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren. „Veel vra gen moest je twee keer lezen en bij alle teksten werden vra gen gesteld over de inhoud van hele alinea's." Het zat Edwin niet mee, want hij vond het examen Handels kennis 's middags ook al pit tig. Gido van der Broek en Je roen Kuiper waren het met hem eens: „Veel onverwachte vragen. We hadden geoefend op interestberekeningen. Die kregen we niet. In plaats daar van moesten we allerlei Docenten van de Oranje Nassau-Mavo en de Stedelijke Scholen gemeenschap in Middelburg hebben voor de PZC de examenop gaven, voor zover het meerkeuzevragen betreft, gemaakt. Ook voor docenten zijn examendagen lange dagen. De goede ant woorden geven we dan ook onder het nodige voorbehoud. FRANS HAVO: 1 C; 2 A; 3 B; 4 A; 5 B; 6 B: 7 B; 8 D; 9 B; 10 B; 11 C; 12 C; 13 A; 14 A; 15 B: 16 B; 17 D: 18 A; 19 C; 20 A; 21 A; '22 D; 23 B; 24 B; 25 B; 26 B, 27 A; 28 D; 29 A; 30 C; 31 C; 32 C; 33 A: 34 A; 35 A; 36 C; 37 A: 38 B; 39 A: 40 D: 41 A: 42 A; 43 A; 44 D; 45 C; 46 B; 47 D; 48 D; 49 A; 50 B. FRANS VWO: B; 2 C: 3 A; 4 A; 5 D; 6B; 7 C: 8 A: 9 B: 10 A: 11C; 12 D; 13 B; 14 A; 15 C; 16 D; 17 C; 18 A; 19 D; 20 B; 21 D; 22 B: 23 B; 24 A: 25 B; 26 A: 27 C; 28 A: 29 B; 30 C; 31 C; 33 D; 34 B; 35 D; 36 A; 37 B: 38 D: 39 E; 40 C: 41 A; 42 A; 43 B: 44 A; 45 B: 46 C: 47 D; 48 B; 49 A; 50 A. WISKUNDE LBO/MAVO-C: 1 B: 2C: 3 E; 4D; 5 E; 6 F; 7 A; 8 A; 9 D: 10B; 11C:12A;13C; 14B; 15 B: 16 E; 17 E: 18 B; 19 D; 20 D; 21 B; 22 C; 23 t/m 31 open. WISKUNDE LBO/MAVO-D: 1 B; 2 C: 3 E; 4 E; 5 B; 6 A; 7 E; 8 A; 9 B; 10B; IIC: 12 F; 13B; 14 C; 15 D: 16 B; 17 C: 18 B; 19 C; 20 D; 21 C; 22 C 23 t/m 31 open. Eindexamenkandidaten Wy tske van Huizen, Patrick Vermeule, en Jeroen Strijb (vlnr) van De Wellinge in Middelburg buigen zich buiten het examenlokaal nog eens over de opgaven foto Lex de Meester vreemde journaalposten ver werken en dat viel behoorlijk tegen." Opstellen De Lbo-leerlingen zijn nog het meest tevreden over hun exa mens. De opsteltitels vielen in de smaak bij Wytske van Hui zen (Lhno) en Jeroen Strijb (Lts), beiden van scholenge meenschap De Wellinge. „Het was voor elk wat wils. Er was een onderwerp over stijldan sen en over de keuze voor hard werken om hogerop te komen. Ik heb gekozen voor de titel 'Er was eens...' Je moest een sprookje verzinnen met een paar vaste elementen erin", vertelt Jeroen. Hij deed exa men op D-niveau. Wytske probeerde het examen op C-niveau. Het opstel moest 400 in plaats van 500 woorden zijn en er sommige titels waren anders. Wytske schreef een verhaal over het leven op een onbewoond eiland. De enige attributen waren een bed, een tafel, een koelkast en eten voor een week. „Echt een on derwerp voor mij." Wiskunde 's Middags stond wiskunde op het programma. De open vra gen op D-niveau waren erg moeilijk, maar vrijwel nie mand op De Wellinge deed dat examen. Tweeëntwintig meer keuzevragen en negen open vragen op C-niveau bleken geen onoverkomelijke moei lijkheden op te leveren. Vol gens Jeroen was het zelfs erg makkelijk. „We hebben vaak geoefend met opgaven waar je met breuken en wortels moest rekenen, maar nu kwamen er allemaal hele getallen uit. Met een beetje fantasie kwam je ook wel uit de onverwachte vragen." Leraar Max Matulessy is het met hem eens: „Alle getallen kwamen mooi uit. Daardoor hoefden de leerlingen niet zo veel te rekenen. In vorige jaren waren ze af en toe een half uur per opgave aan rekenwerk kwijt. Nu kwam het meer op inzicht aan." 'Beste-vrienden, Met groeten in naam van Jezus Christus, tk ben blij jullie te schri jven. Ik heb toevallig juli ie adres gekregen. Ik schaam me een beetje, jullie wat te vragen. Vrienden hebben me aangeraden jullie te schrijven. Ik begrijp best dat bij jullie z>eel brieven met vragen komen en ik ben bang wat te vragen. Neem me niet kwalijk, dat ik jullie tijd neem; je hebt zo weinig tijd, want je hebt veel te doen. Kunt u me helpen? Ik moet twee kinderen groot brengen en ik wil graag dat ze uit Gods Woord horen. Ik vraag u, als het mogelijk is, iets op te sturen: Bijbel, kinderbijbel, woordenboek, Evangelie. Ik zal erg dankbaar zijn voor jullie zorgen, en wens jullie de zegen van onze God.' Eér. van de honderden verzoeken om Bijbels/kinderbijbels die Stichting Hulp Oosl-Eumpa binnenkreeg. Maak vandaag nog f25,- over op giro 8887 t.n.v. Stichting Hulp Oost-Europa. Bamcveld - onder vermelding v<in: "Bijbelpakket

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 15