Adjunct sociale dienst ontkent Kappen in woud van borden Gastvrijheid onder controle in beeld Ontwikkeling van Vlissingen-Oost dankzij Hoechst Vlissingers in actie 'mobiel zonder auto' Wetenschappelijke functie bibliotheek wellicht toch gered Gevangenisstraf voor stelen, helen, dealen provincie 13 jaar geëist wegens fraude met uitkering Mulder V erkeer sr eglement Terminus ZATERDAG 18 MEI 1991 A. van Eenennaam in Vlissingen: Gebruik de auto bewuster (foto Osear van Beest) VLISSINGEN - Het is allemaal nog bescheiden, maar je moet ergens beginnen. Met die ge dachte begonnen twaalf Vlis singers in 1989 aan de actie 'mo biel zonder auto'. Ze streefden ernaar hun eigen autogebruik met minimaal tien procent te rug te dringen. Aan het begin, halverwege en op het eind van het jaar noteerden ze de kilome terstand en vergeleken die met het jaar daarvoor. In 1990 reden ze gezamenlijk 25.000 kilometer minder. Afge zet tegen het totaal aantal kilo- meters in Nederland zet de be ing weinig zoden aan de ;$jk, maar volgens A. van Eenen haam, een van de initiatiefne mers, moet je klein beginnen. i.Twaalf apostelen hebben Euro pa bekeerd tot het Christendom. Ais je niet optimistisch aan een actie werkt, bereik je niets." Voor alle duidelijkheid: de actie- poep heeft niets tegen het ge bruik van de auto. „Het is een buitengewoon makkelijk ver voermiddel. We moeten ons er whter bewust van zijn, dat onze Kinderen ook nog moeten kun- Advertentie Onze gordijnen.. een bekroning van uw interieur. Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077 nen leven. Elke mogelijkheid om hun wereld leefbaar te houden moetje volgens mij aangrijpen." Behoud schepping Van Eenennaam is de actie be gonnen, omdat hij vond dat hij niet moest wachten op wat an deren deden. „De Wereldraad van Kerken heeft in 1989 gespro ken over onder andere het be houd van de schepping. Zij heb ben tot nu toe nog niets con creets kunnen doen. Wij probe ren op onze eigen manier iets te doen, al is dat op kleine schaal. We dringen niemand iets op. Mensen die zich aanmelden, moeten zelf bepalen hoeveel ki lometer ze minder rijden." De actiegroep heeft inmiddels contact gehad met de Echte Ne derlandse Fietsers Bond (ENFB). Die vindt het een goede actie. Samenwerking is op dit moment echter nog niet aan de orde. Van Eenennaam wil eerst de zaken op orde hebben in VI is- singen. Hij is tevreden als twee honderd autobezitters hun auto bewuster gaan gebruiken. Welke acties daarna gevoerd gaan wor den, weet hij nog niet. Misschien dat hij contact zoekt met de ge meente Vlissingen. Wie weet groeit het initiatief uit tot een Zeeuwse actie. Het beperken van het autoge bruik is volgens Van Eenen naam geen opgave. „Het is een consequentie van een keuze die je in je leven maakt. Als je iets wilt, moet je daar ook iets voor opzij zetten. Overigens is het he lemaal niet moeilijk te besparen. Ik vat het wel eens samen met de spreuk 'Verwondering is het be gin van de wetenschap'; als je er op let merk je pas hoe veel je je auto overbodig gebruikt. Al die kleine stukjes kun je makkelijk op de fiets doen. Het is nog ge zonder ook." Welkom in Zeeland, maar wel graag met een deugdelijke caravan, luidde gistermiddag het devies voor binnenkomende toeristen op de Grevelingendam foto Pieter Honhoff) BRUINISSE - ,,'t Is zeker een gouden handel voor je om hier te staan", vraagt een Brabantse toerist aan de uitbater van de frietkraam op de Grevelingendam. De pinkstergast heeft net op last van de politie zijn auto en caravan op de weegschaal moe ten zetten, die net tegenover de snackwagen is opgesteld. Alsof ze het speciaal doen voor zijn kinderen: „Kijk papa: een friet tent, mogen we nu een frietje." Maar de snackkoning aan de poort van Zeeland is helemaal niet blij met de grootscheepse controle op aanhangwagens en cara vans, die vrijdagmiddag in Bruinisse plaatsvond: „Normaal heb ik veel meer klanten, nu blijven er juist veel mensen weg. Die politieagenten schrikken de klanten alleen maar af." A. Gerards, coördinator van de actie, zegt dat hij nauwelijks ne gatieve reacties heeft gehoord: „De meeste toeristen toonden be grip voor de controle. Het verliep allemaal heel gemoedelijk." Ook over het verloop van de actie, een initiatief van de verkeers- groep Muddelburg en de rijkspolitie Schouwen-Duiveland, kan hij tevreden zijn. Zestig caravans en aanhangwagens werden ge keurd. Slechts drie caravans bleken niet in orde. De eigenaars hiervan kregen een boete. Voor de frietbakker zijn verkeerscontroles inmiddels een ver trouwd beeld. Want de rijkspolitie ziet de Grevelingendam als een ideale plek om verkeer van de weg te halen. „Natuurlijk is het goed om controles te houden. Alleen komt het niet gastvrij over. Ze zouden hier beter toiletten kunnen neerzetten. Dan pas kan je met een gerust hart uitroepen: welkom in Zeeland". Om zijn woorden kracht bij te zetten sluit de patatboer zijn snackwagen, zet zijn auto ervoor en vertrekt demonstratief rich ting Bruinisse. De toeristen tillen echter minder zwaar aan de controle: „Ach", zegt een man uit Schijndel, „het is toch goed dat ze regelmatig controleren. Er rijdt immers veel rommel op de weg". MIDDELBURG - „Zeg, doe jij nou ook even die riem om, want anders kan ik straks voor jou betalen". Menig au tobestuurder heeft het moe ten zeggen tegen de passagier naast zich. Straks hoeft de be stuurder niet meer bang te zijn voor de nalatigheid van die ander een bon te krijgen, want dan zijn zowel bestuur der als passagier ieder voor zich strafbaar als ze geen gor del dragen. Er zijn meer veranderingen rond het gordel dragen in aan tocht: bij het achteruitrijden moetje 'm net zo goed om heb ben. En bestuurders, die voor het laden en lossen van goede ren over korte afstand dikwijls in- en uit moeten stappen, zijn binnenkort niet langer vrijge steld van de draagplicht. Je zult maar bakker zijn en in je wijk voor elk halfje wit of zakje krentebollen met die au tobretels moet gaan zitten hannesen. „Och, dat valt alemaal best mee", zegt voorlichter Tom Muller van de Zeeuwse rijks politie sussend. „Gewoon een kwestie van aanleren. Het kost misschien een seconde om dat ding aan te gespen en nog een seconde om met een druk op de knop de riem weer los te maken". De maatregelen rond het dra gen van de autogordel hebben te maken met de samenstel ling van een nieuw Reglement Verkeersregels en Verkeerste kens. Per 1 november van dit jaar treedt het reglement in werking. Het oude ging al mee sinds 1966. Er is in die tijd nog al wat gebeurd rond de regels en tekens. Wegbeheerders wis ten om een antwoord te geven op het stijgend verkeersaan bod soms niets anders te ver zinnen dan maar weer nieuwe verkeerstekens te plaatsen. Hup. het zoveelste bord erbij. De situatie werd er op bepaal de plaatsen niet veel duidelij ker door. Verder gingen weg gebruikers meer zelf beoorde len of een bepaalde maatregel wel erg zinvol was. En de poli tie kon op de duur in die wir war van toestanden ook niet meer op juiste wijze de nale ving van de regels controleren. Dus ging het reglement op de helling. „Een hele goeie zaak", zegt rijkspolitiewoordvoerder Muller er van. „Vereenvoudi ging, snoeien in het woud van borden en de eigen verant woordelijkheid van de wegge bruiker aanscherpen, daar ko men de veranderingen zo'n beetje op neer". Voor zaken diè nu zijn geschrapt, blijft de politie de mogelijkheid hou den om via een kapstokartikel Behalve een vermindering van het woud aan verkeersborden wil het nieuwe verkeersreglement de weggebruiker meer eigen verantwoordelijkheid geven foto Ruben Oreél) i i n ii i11iii11iii 11 i i i 11 i i i iemand alsnog te grazen te ne men. „Iemand die ergens op een stille polderweg met losse handen rijdt moet dat zelf we ten. Maar doe je dat in een drukke Paul Krugerstraat in Vlissingen dan kan zo iemand op grond van het kapstokarti kel een bekeuring krijgen we gens het in het gevaar brengen van het verkeer". In de nieuwe situatie wordt volgens Muller vooral de rela tie met de wegbeheerders be langrijk. De taal van de weg moet spreken. De situatie moet duidelijk maken wat er van een weggebruiker ver wacht wordt. Boekje In een door Den Boer Ver- keersleermiddelen in Vlissin gen uitgegeven boekje worden de veranderingen die aan staande zijn nog eens duide lijk op een rijtje gezet. Een kleine greep. Bestuurders zijn straks ook verplicht om voet gangers die op het punt staan een voetgangersoversteek plaats op te gaan, ongehin derd doorgang te verlenen. Wat verder moet is richting aangeven bij het wegxijden en wisselen van rijstrook. En een vluchtstrook is geen verleng stuk van een invoegstrook maar alleen voor noodsitua ties bedoeld. Op mini-roton des krijgt het verkeer op de ro tonde als regel voorrang op het verkeer dat de rotonde na dert. Nieuw is dat een doorge trokken gele streep straks be tekent, dat het verboden is om er te stoppen. Een parkeerver bod zal worden aangegeven door een onderbroken gele streep. Deze regel wordt overi gens geleidelijk ingevoerd. Pas in 1995 wordt de doorge trokken gele streep een 'stop- streep'. Knarsetandend moest de poli tie in het verleden ervaren dat ze achter een verkeersbord in de vorm van zo'n omgekeerd tomatensoepbord. dus met ro de rand en wit binnenvlak, au to's zagen staan. Alleen het constateren van het inrijden van zo'n gesloten weg kon'met een bon 'beloond' worden. In de nieuwe situatie wordt niet langer over inrijden gesproken maar over gebruikers van zo'n weg. En parkeerders vallen daar ook onder. Kassa dus voor het rijk. Nu in de nieuwe benadering de weggebruiker een veel grotere eigen verantwoordelijkheid krijgt in het interpreteren van de regels, verandert er ook het een en ander voor de rijscho len. Andy Louwe Kooijmans van 'Actief in Middelburg: „Je bent nu bij de theorie voor een deel bezig bepaalde regels er ingestampt te krijgen. Straks zullen we in onze instructie nog meer de nadruk moeten leggen op het aankweken van inzicht". De woordvoerder van 'Actief noemt het een hele vooruitgang, dat er in de om schrijving van de regels een beter Nederlands wordt ge hanteerd en dat allerlei moei lijke zinsformuleringen zijn vermeden. „Ik verwacht dat de lesboeken ook veel beter begrijpelijk zul len zijn". Aart Lodder van het regionaal orgaan verkeersvei ligheid juicht het toe, dat de bezem is gehaald door het reglement. „Een totale vereen voudiging wa$ hard nodig. Het was allemaal wel erg ingewik keld geworden". Lodder vindt dat er nu haast moet worden gemaakt met de voorlichting aan het publiek. De aanpas singen overziende heeft hij nog een aarzeling. Hij vindt het vreemd dat deskundigen op afstand hebben bepaald wat goed is voor de weggebrui ker. Een beetje meer voeling met de doelgroep had zeker geen kwaad gekund. Lodder: „Ik ben benieuwd hoe het er over een jaar voor staat". Jacques Cats DEN HAAG - Er is nog hoop op behoud van de wetenschappe lijke steunfunctie van de Zeeuwse bibliotheek te Middel burg. De Tweede Kamer neemt geen genoegen met het zonder meer schrappen van de weten schappelijke taken bij biblio theken. Er is bij minister drs H. d'Ancona van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur (WVC) op aangedrongen het voorgeno men bezuinigingsplan terug te nemen. Door het opheffen van de wetenschappelijke steun functie bij de bibliotheken, waaronder de Zeeuwse, wil de minister ongeveer 7 miljoen gulden binnen halen. Het CDA-kamerlid drs M. Beine- ma noemt het 'een complete ramp' wanneer bij de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg de wetenschappelijke steunfunctie verdwijnt. Het betekent dat mensen - onder wie vooral zelf- studenten - voor hun informatie zijn aangewezen op bibliothe ken buiten de provincie. „Dat kost ze veel extra tijd en het is een belasting voor de bi bliotheken elders", aldus Beine- ma. Hij wijst erop dat het wegha len van de steunfunctie in het bijzonder aankomt in een pro vincie als Zeeland, waar geen universiteit met bijbehorende wetenschappelijke functie aan wezig is. Universiteiten Als er dan toch bezuinigd moet worden op de steunfunctie, doe dat dan alleen bij universiteits bibliotheken en niet bij de bi bliotheken met alleen een steun functie. is de minister gevraagd. Dat levert dan een besparing op van 4,5 mihoen gulden. Beinema heeft goede hoop dat d'Ancona gevoelig zal zijn voor de argumenten en de Zeeuwse bibliotheek alsnog zal ontzien bij het hanteren van het snoei mes. Het CDA-kamerlid voegt eraan toe dat bij een gebaar van de minister, een bewijs van goe de wil van het Zeeuwse provin ciebestuur niet zal misstaan. „Gedeputeerde staten zouden zich dan nog eens moeten bera den op hiin bezuinigingsplan nen voor de Zeeuwse biblio theek", meent Beinema. TOT VANAVOND... Uw ouders vinden het zeker geslaagd als u ze vanavond mee uit eten neemt in Terminus! Bel 01100-30085 en uw avond is bijzonder geslaagd. TOT VANAVOND! r HOTEL RESTAURANT STATIONSPLEIN 1 - GOES Drs Verburg bij jubileum: (Van onze verslaggever) AMSTERDAM - De komst van Hoechst naar het Sloegebied in 1966 heeft een belangrijke bij drage geleverd aan de ontwik keling van de zeehaven Vlissin- gen-Oost. Het eerste bedrijf dat hier begon, was weliswaar de reparatiewerf Scheldepoort, maar deze vestiging werd be schouwd als een logische stap in een natuurlijk proces: van de Vlissingse binnenstad naar een gebied met méér armslag. De keus van Hoechst voor Midden- Zeeland bracht het haven- en industriegebied evenwel zijn economische volwassenheid. Oud-staatsraad en voormalig di recteur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, drs M. C. Verburg, be lichtte vrijdag de rol die Hoechst in deze provincie heeft gespeeld en thans nog speelt. Hij trad op als spreker tijdens de jaarlijkse relatiedag van Hoechst Holland NV in Amsterdam. Deze dag stond in het teken van het 25-ja- rig bestaan van de Hoechst-ves- tiging in Vlissingen. Verburg stelde vast dat bedrij ven als Hoechst niet alleen di recte werkgelegenheid met zich mee hebben gebracht. Met hun onderzoek en ontwikkeling en ook met hun technische dienst verlening vormen ze een inno verende factor van belang en ze hebben een uitstralende wer king naar bedrijven die zich toe leggen op toelevering, uitbeste ding en dienstverlening, zoals transportbedrijven, ingenieurs bureaus, uitzendbureaus en in industriële schoonmaak gespe cialiseerde bedrijven. Verburg vond het opmerkelijk dat deze uitstraling in Zeeuwsch-Vlaanderen groter is dan in Midden-Zeeland. Als ver klaring daarvoor gaf hij het gro tere achterland van de Zeeuws- Vlaamse industrie en de be scheiden industriële traditie van Midden-Zeeland, waar de Koninklijke Maatschappij De Schelde vroeger geen bedrijven duldde die concurreerden op de arbeidsmarkt. De komst van Hoechst heeft dat volgens Ver burg sterk veranderd. Naar de mening van Verburg heeft Zeeland door zijn krachti ge groot-industrie en zijn ligging duidelijke kansen op het gebied van het midden- en kleinbedrijf en op dat van schone technolo gie. Deze laatste sector heeft een geschat jaarlijks marktaandeel in de Europese Gemeenschap van 80 miljard gulden. De belangrijkste voorwaarde om uit die ruif mee te eten is, be toogde Verburg, de aanleg van de Westerschelde oeververbin ding, die hij als laatste schakel tussen Rijnmond enerzijds en de groeigewesten rond Gent, Brug ge, Kortrijk en Noordwest- Frankrijk anderzijds zag. Ver burg: „Kortrijk geldt als het be langrijkste high-tech ontwikke lingsgebied. Met de steun van de groot-industrie, die voortdurend streeft naar innovatie, kan Zee land zich hier inschakelen." Man bekent 14 inbraken VLISSINGEN - De 41-jarige R. E. E., zonder vaste woon- of ver blijfplaats, die deze week in Vlissingen op heterdaad werd betrapt op een poging tot in braak, heeft vrijdag bekend veertien inbraken te hebben ge pleegd in Vlissingen en Oost- Souburg. De man - een bekende van de politie - had het vooral gemunt op sieraden, video-ap- paratuur en cheques. De totale waarde van de gestolen spullen bedraagt tienduizend gulden. De politie heeft een aantal che ques teruggevonden. De siera den en video-apparatuur zijn nog niet boven water. E. is vrij dag voorgeleid aan de officier van justitie, die heeft besloten de man nog een aantal dagen vast te houden in afwachting van de resultaten van het ver volgonderzoek. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 36-jarige Vlissinger A. J. S. veroordeeld tot achttien maanden gevange nisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk voor heling en handel in heroïne en amfetami ne. Na de aanhouding van de al langdurig aan heroïne verslaaf de S. trof de politie in zijn wo ning een enorme stapel gestolen spullen aan, die hij als betaling voor drugs had ontvangen. Er was twee jaar tegen hem geëist. De Vlissingse heroïnegebruiker A. E. M. E. (22) werd veroordeeld tot tien maanden waarvan de helft voorwaardelijk voor zijn aandeel in een grote serie kle- dingdiefstallen op Walcheren en in Haamstede. De eis tegen hem was vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk. Zijn vrien din S, W. Z. de J. (21) werd voor deelnemen aan de diefstallen conform de eis tot acht maanden waarvan vier voorwaardelijk veroordeeld. A. F. L. B. (27) uit Goes kreeg vijf tien maanden waarvan vijf voor waardelijk opgelegd voor heroï- neverkoop en meedoen aan de zelfde diefstallen. Er was vijftien maanden tegen hem geëist. Zijn auto werd conform de eis ver beurd verklaard. Zijn 25-jarige vriendin moet zes maanden uit zitten en houdt nog drie maan den tegoed, geheel conform de eis, omdat zij ook deelnam aan de kledingdiefstallen. De beide vrouwen haalden de spullen daadwerkelijk uit de winkels weg. Alle betrokkenen gaven te ken nen met hun verslaving te willen kappen en moeten zich voor dat- doel na het uitzitten van hun straf onder toezicht van de re classering stellen. Die gaat in het oog houden of ze succes heb ben met hun afkickpogingen. Zoniet dan kan het voorwaarde lijk deel van hun straffen alsnog ten uitvoer gelegd worden. hercontroles vastgesteld, maar deze vonden nooit plaats. Vol gens M. maakte B. de rapporta-' ges over de Antilliaanse cliënte steeds zelf. Het dossier van de vrouw berustte, als enige van al le dossiers van uitkeringsge rechtigden, in een bureaula van B. Aanvankelijk zochten de eigen sociale rechercheurs de zaak uit, waarbij de Antilliaanse vrouw de eerste verdachte was. Zij bleek echter part noch deel aan de fraude te hebben. Later zette de politie het onderzoek voort. Toen M. gearresteerd werd vond de politie in zijn zak een papier tje, waarop in detail stond ge schreven wat hij, naar hij zelf verklaarde, in opdracht van zijn baas als lezing van de feiten moest geven. Hij mocht, aldus M., de naam van B. niet noemen. Niets mis B. hield ter zitting vol dat er niets mis was met de beslissin gen die hij over de uitkering nam en vond dat hem 'wellicht enige onzorgvuldigheid' te verwijten was. Zo zou een hem 'onbekend vrouwspersoon' in februari 1990 telefonisch gemeld hebben dat de Antilliaanse voor 1 juni naar haar vaderland zou vertrekken. In juli van dat jaar zou een niet nader genoemde Antilliaanse in stelling namens haar gevraagd hebben haar uitkering nog twee maanden te laten doorlopen. De vrouw zelf wist van niets. Officier van justitie mr C. van Ginkel verweet B. 'enorm ge draai'. Wat hij op de zitting van de rechtbank te berde bracht week sterk af van wat hij in no vember tegenover de politie had verklaard. Mr Van Ginkel vond de oplichting met de uitkering bewezen. Bovendien was B. het indienen van valse declaraties voor reis- en verblijfskosten ten laste gelegd. Hij diende nota's in voor de kosten van het bijwonen van beroepszaken in Middel burg en Den Haag over afgewe zen uitkeringen, waar hij in werkelijkheid nooit bij geweest was. De officier vond dat er overstel pend bewijs voor de fraude was en eiste tegen B. een jaar gevan genisstraf. M. hoorde voor zijn rol een halfjaar eisen. Hij mag de straf afdoen met 240 uur dienst verlening. Beide mannen had den nog niets op hun strafblad staan. De rechtbank doet 31 mei uit spraak. MIDDELBURG - Onder tranen Uwoer de voormalige ad- Lt-directeur N. N. A. B. (42) an de sociale dienst in Terneu- ,en vrijdag voor de Middel burgse rechtbank zijn onschuld an de fraude die vorige zomer ,jj deze instelling aan het licht Wam. Hij wordt ervan ver- jacht de uitkering van een i vrouvv, die al in juli 1989 voor goed naar de Antillen was ver- {r0kken, nog ruim een jaar te hebben laten doorlopen en het 1 jf|d samen met een 51-jarige 1 ambtenaar van de dienst, A. G. M in zijn zak te hebben gesto- ke'n. in totaal zo'n 18.000 gulden. M daarentegen bekende ruiter lijk zijn aandeel in het bedrog. Begin 1989 wendde een vrouwe lijke cliënt zich tot hem met de waag of de sociale dienst haar terugreis naar Curagao zou kun nen betalen. Hij verwees haar naar de adjunct-directeur, die iiaar beloofde zijn best te doen. Een paai' maanden later kwam jj opnieuw bij M. met de bood schap dat vergoeding van de reis imogelijk was en dat zij van B. (en speciale rekening moest lopenen, waarvoor zij M. als ge machtigde moest aanwijzen. Dat deed zij op 4 juli in het bijzijn ran M. en kort daarna reisde zij af. De bedoeling was dat M. even tuele nabetalingen van de reke ning zou opnemen en overma ken naar Curagao. Het geld voor de tickets had zij al op haar oor spronkelijke rekening gehad. M. had van B. vier inkomstenfor mulieren gekregen, die de vrouw bij hem thuis ondertekende. M. zei toen nog geen flauw vermoe den te hebben gehad dat er iets met deugde. Toen de vrouw goed en wel terug was op de Antillen zou B. vol gens M. voorgesteld hebben het geld dat nog op haar rekening werd gestort samen te delen. M. zei dat hij uit angst voor zijn chef niet durfde te weigeren. Tot en met juli vorig jaar nam M. maan delijks de 1380 gulden uitkering van de rekening van de vrouw op. Toen sprak een collega van de financiële dienst hem erover aan dat er iets niet klopte. Bureaula B. had 15 februari en 6 juli nog persoonlijk beslist dat de uitke ring van de vrouw moest doorlo- zonder de regels van de daarbij zelf in acht te ne- Zo had hij wel data voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 13