Pinkster zonder recorddrukte Je leert wèl je te beheersen Geen verscherpte controle op afval uit Zuid-Holland CNV Zeeland wil handhaving van kleine scholen Borssele maakt kans op centrale voor warmtekracht Verkeersgedrag jeugd slechter Wel stroom gasten verwacht, maar minder dan vorig jaar Dow steekt 10 miljoen in onderzoek Gedeputeerde Dijkwel in IPO 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. zeeuwse almanak Misverstanden /lEIis ndf» PZC zeeland VRIJDAG 17 MEI 1991 VLISSINGEN - Zeeland ver nacht het komende weekeinde Kn forse stroom gasten, maar „n recorddrukte zoals vorig jaar werd geboekt, zal waar schijnlijk uitblijven. Reden: bet voor de tijd van het jaar on- ninstige weer en voorspellin gen die slechts op een voorzich tige verbetering duiden. Illega le kampeerders zullen met pinksteren op dezelfde manier «orden aangepakt als met He melvaartsdag- Directeur R. H. ter Heide van de provinciale VVV stelde donder dag vast dat de belangstelling VOor een lang weekeinde in Zee- and flink aantrekt. Hij voorzag notere drukte dan met Hemel vaartsdag en zo hoort het naar zijn idee ook. In verband met het matige weer houdt Ter Heide er rekening mee dat de drukte vrij laat op gang zal komen. „Met een temperatuur van 12 graden zetten we natuurlijk laag in", vond hij, „maar volgens de laat ste weerberichten mogen we Tweede Pinksterdag op een graad of achttien rekenen. Dat komt wat meer in de goede rich ting." Kampeerterreinen, bungalow parken, hotels en pensions heb ben - ook pal aan de kust - nog plaats. Ter Heide: „Die bezet ting biedt een wisselend beeld. Sommige hotels aan de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen, Walche ren en Schouwen-Duiveland zijn tot de laatste kamer bezet. Maar andere hebben nog ruimte. Dat geldt ook voor populaire bunga lowparken als Hof Domburg en Port Zélande. En in het vakan tiewoningenaanbod waarvoor wij als Provinciale WV bemid delen zijn nog een stuk of tien woningen beschikbaar." Naar aanleiding van de ervarin gen aan de vooravond van He melvaartsdag heeft het coórdi- natieteam met de besturen van de recreatiegemeenten afge sproken dat alle plekken die ge liefd zijn bij zwartkampeerders vrijdag en zaterdag tussen 20 en 21 door medewerkers van de ge meenten worden bezocht. Zij zullen, mogelijk ten overvloede, maar in ieder geval bij wijze van voorwaarschuwing, de kam- peerfolder uitreiken aan re creanten die er met camper, ca ravan of tent staan. Die folder gaat vergezeld van het welgemeende advies zo snel mo gelijk een plek op een camping op te zoeken, want na 21 uur trekt de politie erop uit. het bon- boelye in de aanslag. Volgens Den Boon zullen veertig tot vijf tig van die populaire illegale kampeerstekken op deze manier worden langsgegaan. Campings EINDHOVEN - Borssele maakt joede kans op de bouw van een warmtekrachtcentrale met een ermogen van 250 Megawatt. )at deelde directievoorzitter drs H. van Meegen van de NV Elektriciteits-Produktiemaat- schappij Zuid-Nederland (EPZ) donderdag mee bij de presenta tie van het jaarverslag over 1990. De brandstof zal worden geleverd door de Total-raffina- derij. Een haalbaarheidsonder- toek moet uitwijzen of de warmtekrachteenheid voldoen de rendement oplevert. Het is de bedoeling dat de vrijkomen de warmte voor een deel in stoom wordt teruggeleverd aan de raffinaderij. De warmtekrachtcentrale zal gebruik maken van een bijzon dere brandstof, namelijk het zo geheten vacuüm residu van de Total-raffinaderij. Die teerachti- ge brandstof komt vrij na de raf finage van ruwe olie tot gangba re brandstoffen. „We zijn nog be zig om te kijken of het haalbaar is, vooral de residuënkant", al dus directeur ir A. Tiktak van de EPZ. De elektriciteitsproduktiemaat- schappij weet namelijk nog niet of de warmte moet worden opge wekt via olievergassing of dat de olie moet worden gestookt in een ketel. Een tweede vraag is of deze methode een milieutechni sche verantwoorde oplossing biedt. Hij schatte de kansen op een warmtekrachteenheid bij Borssele 'redelijk' in. Het minis terie van milieu heeft zich vol gens Tiktak bereid verklaard in vesteringen te plegen in het pro ject, omdat de warmtekracht centrale een oplossing kan bie den voor de afvalproblematiek van de raffinaderij. De bezetting van de campings aan de kust is volgens de WV- directeur 'redelijk tot goed'. In het achterland is evenwel nog volop plaats beschikbaar. De voorzitter van het coordinatie- team dat de kampeerdrukte in goede banen moet leiden, Veeres burgemeester A. H. den Boon, had donderdag een iets ander beeld van de belangstelling voor kamperen in Zeeland. Zijn con clusie was dat een flink aantal kampeerterreinen aan de kust al helemaal is volgeboekt. Ook ver scheidene minicampings kun nen rekenen op de maximale be zetting van tien eenheden. Folders Den Boon veronderstelde dan ook dat in de loop van het pink- sterweekeinde zal worden beslo ten overloopterreinen open te stellen en minicampings toe stemming te geven vijf extra eenheden toe te laten. Dat is een van de maatregelen die het coör dinatieteam achter de hand heeft. Inmiddels is ook besloten de folder die kampeerders infor meert over wat mag en niet mag. zowel vrijdag als zaterdag uit te reiken. Vrijdag van 15 tot 21 uur en zaterdag van 11 tot 17 uur. De folders worden uitgedeeld bij de Schroeweg in Middelburg, het einde van de vierbaansweg A 58 in Vlissingen, de tol van de Zee landburg, de verkeerslichten bij Serooskerke op Schouwen- ...Duiveland en op de veerplei- nen in Vlissingen, Breskens, Kruiningen en Perkpolder HM Tijdelijke opslag in Nieuwdorp GOES-De Zuidhollandse gifaf faire vormt voor het dagelijks bestuur van de stortplaats Mid den-Zeeland voorlopig geen aanleiding om de grote hoeveel heden afval die straks vanuit Zuid-Holland naar Zeeland ko men, extra te controleren. De komende jaren wordt ongeveer 100.000 ton huishoudelijk afval uit Zuid-Holland naar de stort plaats bij Nieuwdorp gebracht. Volgens dagelijks bestuurslid A. P. Bruinooge zijn de recente ont hullingen over de betrokken heid van de provincie Zuid-Hol land bij het destijds zo gerucht makende gifschandaal in Al phen aan de Rijn, geen redenen tot het treffen van verscherpte maatregelen. Hij verklaarde dat donderdag middag in een reactie op de be richten, dat zowel de gemeente Alphen aan de Rijn als de pro- nncie Zuid-Holland een kwalij ke rol hebben gespeeld bij de Al- phense gifaffaire. Provincie en gemeentebestuur zouden op dracht gegeven hebben tot het storten van giftig afval. Dagelijks bestuurslid Brui- nooge (wethouder van Reimers- waali meent, dat het niet nood zakelijk is het afval dat Zuid- Holland richting Zeeland zendt met een extra argwanende blik te bekijken; het afval zal op de gebruikelijke manier via bemon stering worden gecontroleerd. Volgens Bruinooge biedt de overeenkomst, die met het Pro vinciaal Afvalverwijderingsbe- drijf Zuid-Holland NV is geslo ten, voldoende waarborgen dat net afval geen giftige stoffen be- Het dagelijks bestuur van de ge meenschappelijke regeling vuil stortplaats Midden-Zeeland heeft zich overigens nog niet met oe recente ontwikkelingen bezig gehouden. „Maar we zullen de kwestie zeker nog wel een keer in Man gepakt na Poging inbraak VLISSINGEN - De gemeentepo- htie van Vlissingen heeft woensdagavond in West-Sou- ourg op verdenking van poging tot inbraak de 41-jarige R. E. E., tonder vaste woon- of verblijf plaats, aangehouden. De man 111 nog vast in het politiebu reau. was bezig in te breken aan de «htereijde van een woning aan J* Nieuwe Vlissingseweg toen hjJ werd gestoord door een buur man, De man achtervolgde de Scsnapte inbreker tot hij werd geholpen door een surveillance lan de politie. het d.b. tegenkomen", aldus Bruinooge. Bestuursvoorzitter ir. J. L. M. Mandos was donder dag piet bereikbaar voor een reactie. Zoals gemeld, wordt het Zuid hollandse afval in Midden-Zee land slechts tijdelijk opgesla gen. Uiterlijk in het jaar 2000 moet het weer terug zijn. Zuid- Holland kampt op dit moment met een groot capaciteitspro bleem als gevolg van de dioxi ne-affaire; een aantal verbran dingsinstallaties moest worden gesloten. De transactie levert de stortplaats Midden-Zeeland ongeveer 3 miljoen gulden op. TERNEUZEN - Van de 440 Terneuzense basisschool leerlingen die donderdag uit handen van wethouder W. de Zeeuw van Terneuzen hun verkeersdiploma ontvingen was er slechts één die zowel het praktisch als theoretisch examen foutloos wist af te leggen. Zestig leerlingen zak- ten.Victor Hanenburg, leer ling van basisschool De Hille, werd gisteren voor zijn fout loos parcours dan ook even in het zonnetje gezet. Naast zijn diploma ontving de jongen een button van Veilig Ver keer Nederland. Dat meer dan 60 Terneuzense leerlingen zakten voor het ex amen was voor de plaatselijke afdeling van WN 'een teken aan de wand'. „Een fors aan tal", meende mevrouw Vos- senberg van WN-Temeuzen, „en dat is een grote teleurstel ling. We vrezen dat de lande lijke tendens dat kinderen zich minder van een juist ver- keersoptreden gaan aantrek ken, niet aan Zeeuwsch- Slot zie pagina 13 kol 7 Steeds vaker verschijnen op verkeersexamen scholieren met fietsen die reglementair niet in orde zijn (foto Camile Schelstraete) Verbaal geweld op de Zeeuwse lijn VLISSINGEN/ROOSEN- DAAL - Af en toe blijft er voor een conducteur niets anders over dan de noodrem. De beambten van de Nederlandse Spoorwegen treden hun klan ten tegemoet met pet, strop das en stempeltang en hopen dat de reizigers aan hun ver zoek een vervoersbewijs te to nen zonder tegenstribbelen voldoen. Maar dat werkt de laatste jaren niet meer. Schreeuwen, schelden, spu gen en bedreigingen zijn aan de orde van de dag in de Ne derlandse treinstellen. In Zee land is het niet anders, zegt een conducteur. „Ik doe dit ze ven jaar. Je leert wèl je te be heersen." De 120 conducteurs die hun vaste diensten draaien op het spoortraject Vlissingen-Roo- sendaal weten donders goed op welke dagen je maar beter verlof kunt nemen. De late trei nen op de donderdagavond: daar hebben ze zonder uitzon dering een hekel aan. En de za terdagavond: als de reizigers dan na een avond stappen luid ruchtig en door alcohol bene veld via het spoornet terug naar huis willen, trekken steeds meer controleurs zich vroegtijdig terug in hun hokje. Liever werkloos toezien dan met gescheurd overhemd en blauw oog naar huis, beaamt een van hen. Zo erg als in de Randstad is het in het Zuidwesten nog niet. verzekert Frans Baselier. pro cesmanager van dit rayon. Hij geeft directe leiding aan de conducteurs. Die ondervinden op het Zeeuwse lijntje vaker problemen dan elders in het rayon, bevestigt hij wat terug houdend. „Maar het aggressie- probleem is toch niet zo heel erg groot. We hebben een eigen Met alleen een pet en een kaartjestang tegen dagelijkse plagerijen en bedreigingen heeft een trein conducteur niet veel te zeggen ifoto Ruben Oreel actieplan. Met voorlichting op scholen en af en toe extra be zetting op de trein. Ikzelf en mijn collega rijden ook regel matig mee. In uniform of in burger, tussen de reizigers. Om alles zelf te kunnen observe ren." Personeel dat bedreigd is, kan volgens Baselier 24 uur per dag terecht bij de twee procesma nagers. Want wat doet een con ducteur in zijn eentje tegen een groep geagiteerde lieden zon der betalingsbewijs? „We zeg gen altijd: ga niet over tot ac tie, maar laat ze met rust. De conducteur kan assistentie vragen via Telerail, de spoorte- lefoon. Dan komt op het vol gende station de spoorwegpo litie te hulp", antwoordt Base lier. Een alarmsysteem dat de con ducteur bij zich draagt is beter, erkent hij. „Alleen het perso neel op de internationale trei nen heeft portofoons. We wa ren al bezig om meer porto foons beschikbaar te krijgen." „Sta je een keer met tien man aan weerskanten, dan kom je dus nooit bij je Telerail grijnst de conducteur. „Mij is het overkomen dat drie man nen achter me aankwamen. Ik kon maar één ding: terugslaan. Die drie zijn opgepakt, geluk kig." De NS werkt aan trainingen voor conducteurs. „Geen kara- teles. maar zelfverdediging hoort er wel bij", zegt Baseher. „Het wordt een training in het omgaan met moeilijke klan ten. aanvullend op de cursus klantbehandehng die de con ducteurs in hun opleiding krij gen. We gaan probleemsitua ties naspelen en met het perso neel bekijken hoe je dat kan oplossen." De conducteur: „Een jaar gele den was er zo'n groep uit Krab- bendijke. Met twintig man te gelijk de coupé binnen. Een flinke slok op, vaak zijn er wat meisjes bij. je weet hoe dat gaat. 'En Wat Mot Jij'. Alle maal haantjes. Er zijn collega's die zeggen: daar ga ik niet doorheen. Eigenlijk hebben ze gelijk. Het is de officiële richt lijn. Maar ik kan dat niet over me heen laten gaan. Die gasten denken dat ze alles kunnen." Risico's De conducteur in kwestie is een redelijk breedgeschouder de jongen. Hij kent de vaste zwartrijders en de stappers in middels wel. Ze kennen hèm ook. „Ik pik de zwartrijders er uit voor de trein gaat rijden. Daarmee neem je risico's. Maai' ik kan het niet negeren. Er zitten ook gewone reizigers in de trein. Moet je die herrie schoppers hun gang laten gaan?" Collega's met een min der stevige constitutie en een voorzichtiger inborst doen dat wel. Over verbeteringen door de aangekondigde maatregelen halen zowel Baselier als de conducteur hun schouders op. De laatste: „Het is een maat schappelijk probleem. Er komt dus 250 man extra personeel. Maar hoe controleer je óf die en waar ze komen? Er komen vijf tig extra portofoons. Die ko men dus heus niet op deze lijn terecht maar in de Randstad. Tja, bezuingingen, hè. Laatst was er een feestje bij de NS. Voor het kader. Goed eten en drinken, boottochtje over de Oosterschelde, alles piekfijn in orde. Kosten: vier ton", knikt de NS-beambte somber. „Dat zijn een héle hoop portofoons ja." Claudia Sondervan VLISSINGEN - Het Christelijk Nationaal Vakverbond in Zee land wil dat het huidige beleid voor de instandhouding van scholen in kleine kernen wordt voortgezet. De christelijke vak centrale in deze provincie vindt het uitgangspunt grote scholen TERNEUZEN - Dow Chemical gaat 10 miljoen gulden investe ren in nieuwe onderzoeksfacili teiten op het bedrijfsterrein in Terneuzen. De leiding heeft hiertoe besloten wegens het groeiend aandeel van het con cern in de kunststoffenmarkt en de toenemende behoefte aan nieuwe kunststoffen. De inves tering heeft een directe invloed op de werkgelegenheid. Ver wacht wordt dat het aantal on derzoeksmedewerkers zal stij gen van 130 nu tot 200 in het jaar 2000. De nieuwe onderzoeksfacilitei ten omvatten een nieuwe machi nehal. laboratoria, kantoor- en conferentieruimtes voor de afde lingen Research, Technical Ser vice Development en Applica tion Development en vormen een aanvulling op de bestaande researchvoorzieningen. „Dow wil zo goed mogelijk in spelen op de behoefte van de markt aan kunststoffen. Dit vergt echter onderzoek en ont wikkeling om nieuwe produkt- toepassingen te vinden en be staande produkten zo goed mo gelijk aan te passen aan de wen sen van de klant", zei ir J. Ra- (Slot zie pagina 13 kolom 7) daar waar het kan en kleine scholen daar waar het moet weliswaar goed, maar maakt zich toch bezorgd om de gevol gen voor Zeeland. Toepassing van de opheffings normen die staatssecretaris Wallage van onderwijs in zijn no titie Toerusting en bereikbaar heid van basisscholen heeft voorgesteld, betekent volgens het CNV een regelrechte bedrei ging van het voortbestaan van een groot aantal Zeeuwse basis scholen in kleine kernen. De werknemersorganisatie kiest voor instandhouding van kleine scholen in verband met handha ving van het sociaal-cultureel welzijnsbeleid in kleine kernen. Het CNV vindt het onaanvaard baar dat de opbrengst van de schaalvergroting, die over een periode van tien jaar op onge veer 475 miljoen gulden wordt geschat, alleen ten goede komt aan scholen met meer dan 180 leerlingen. De afkeuring geldt ook het feit dat de overgebleven kleine scholen zelfs op onder wijsgevenden moeten inleveren. Dat laatste kan oplopene tot een kwart. Rust In een brief aan onder andere het ministerie van onderwijs en we tenschappen wijst het CNV-Zee- land erop dat de basisscholen nog maar enkele jaren een grote herschikkingsoperatie achter de rug hebben. Het is naar de me ning van het verbond daarom zaak de scholen nog enkele jaren rust te gunnen. Niet om stil te staan, maar om de gewenste kwaliteitsvergroting te berei ken. Om de voortgaande schaal verkleining tegen te gaan, zou volgens het CNV voorlopig ook kunnen worden volstaan met verhoging van de stichtingsnor men en stimulering van bestuur lijke schaalvergroting tussen scholen. MIDDELBURG - De Zeeuwse gedeputeerde A. J. Dijkwel (D66) is donderdag benoemd tot lid van het algemeen bestuur van het Inter provinciaal Overleg (IPO). Hij wordt eveneens lid van het dagelijks bestuur van het IPO, alsmede voorzitter van de IPO-commissie Wel zijn. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 I I I I I I I I I M I I I I I I I I I I I I I I I I Mosselen: bijna iedereen weet wel wat dat zijn. Maar zolang is het niet geleden dat ze in grote delen van het land geen mosselen bliefden. Omdat ze vond men zo op steenkolen leken. Over asperges bestaan nu nog steeds misverstanden. Deze week vroeg in een Mid delburgse supermarkt een man op hoge toon naar de chef. Wat dat voor een manier van doen was, deed de man boos. Mensen zomaar bedotten met zulke slechte asperges „Ik heb ze nu al een week in een vaas met water staan", schalde de man door de zaak. „maar bloeien, ho maar!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 49