Funny Girl op Nederlandse leest geschoeid Pianoconcerten van Mozart kunst cultuur Jazz Orgelconcert Kerkconcert Concert Mozart Nijntje Boys Orgelconcert Sim Bolus Session Band Jazzfestival Sharon Kwartet Steel Jazzfestival Deelder King VRIJDAG 17 MEI 1991 Dit najaar gaat de musical 'Funny Girl' in ons land in première. De oorspronkelijk Amerikaanse musical wordt door Joop van den Ende getransformeerd tot een honderd procent Nederlandse musical. Terwijl in Carré 'Les Miserables' nog volle zalen trekt, werkt onder zijn hoede een team aan een puur Nederlandse versie van de musical waarmee Barbra Streisand als actrice haar naam vestigde. Werd 'Barnum' nog naar Ame rikaans model gebracht, met dansen, decors, kostuums en re- quisieten uit Amerika. Van 'Funny Girl' wordt alleen nog het door Coot van Doesburg vertaalde script van Isobel Lennart ge bruikt. Verder krijgt de show een totaal Nederlandse aanpak. Simone Kleinsma speelt met on der anderen Dolf de Vries en Hans van der Gragt en drieëntwintig zangers en dansers de hoofdrol Na de jaren zestig-sfeer van 'Sweet Charity' mag Kleinsma zich wen telen in een wereld van vooroorlog se Broadway-glitter en -klater goud. En dat alles in nieuw ontwor pen kostuums, balletten en regie. Nieuw is ook het draaiende po dium, met een vloer van harde lak, een Amerikaanse theatervinding. De toepassing van die draaischijf moet het mogelijk maken dat de vele scènes en changementen in de voorstelling naadloos op elkaae aansluiten. Het verhaal is dat van de Ameri kaanse revuester Fanny Brice, eer, authentiek gegeven dat alle ruim te biedt voor een kleurrijke show, Fanny trad op in de befaamde Ziegfeld-revues, waarin ook men sen als W.C. Fields, Fred Astaireen de nog piepjonge Lucille Ball op traden. 'Funny Girl', met een budget vani miljoen gulden, reist langs diverse grotere schouwburgen. „De show is tweemaal groter dan 'Cabaret', een grotere reisvoorsteling is echt niet mogelijk", aldus producent Van den Ende. Dus wordt het toch tijd voor een eigen theater in Am sterdam. Hij denkt zelfs aan een ei gen Nederlandse musical. „Nee, geen 'Bleke Bet' als musical Maar we denken wel aan een de be werking van een beroemde ro man." Funny Girl gaat op 4 oktober te Utrecht in première en is d onder meer te zien in Rotterdam (12 december t/m 5 januari), Alk maar (7 t/m 12 februari), Hoorn (21 t/m 26 februari) en Amsterdam, Carré (5 maart t/m 5 april). Hans Visser Simone Kleinsma en Hans van der Gragt spelen de hoofdrollen in de Nederlandse versie van de musical Funny Girl (foto Jan Swinkels) Van de vijf pianisten die zich in de opnamestudio de afgelopen jaren met Mozarts complete pianoconcerten hebben bezig gehouden, zijn er twee nog doende. Alfred Brendel (Philips), Vladimir Ashkenazy (Decca) en Malcom Bilson (pianoforte, DGG) gingen voor en rondden inmiddels af. Van de Japanse Mitsukio Uchida (Philips) en de Hongaar Andras Schiff (Decca) verscheen onlangs een nieuwe bijdrage in hun nog lopende project. Samen brengen ze vier piano concerten bijeen die met el kaar een fascinerende kijkje geven op de manier, waarop Mozart de ontwikkeling van het genre schraagde en bepaalde. Uchida speelt met het Engels Kameror kest onder leiding van Jeffrey Tate het milde zeventiende concert in Bes kv 450 nummer en zijn opvol ger in C, het martiale kv 451; twee van de in totaal zes concerten die Mozart in 1784 schreef met als op merkelijk trekje de toegenomen zelfstandigheid van de blazers. Van Schiff, de Camarata van het Mozarteum Salzburg en dirigent Sandor Vegh brengen de concer ten nummer 22 in Es, groots in con ceptie en vol grandeur, en het zo fijnzinnig lyrische nummer 23 in A kv 488. Muziek, waarin nadrukke lijker dan in de concerten uit 1784 expressieve dieptewerking is aan gebracht. Voor een groot deel komt die voor rekening van de bla zers, het markantst in het schrij nende andante van kv 482: ..Van nu af aan", noteert Jeremy Siep- mann in de voortreffelijk leesbare documentatie, „spelen de blazers de centrale rol in de uitstraling van het concert als emotioneel dra ma." Het komt me voor, dat de luiste raar met geen van beide nieuwe cd's mistast. Maai' in tegenstelling tot een eerdere opname - van kv 456 en kv 459 - miste ik in de uit voering van Uchida iets van de on derhuidse diepgang die mede een kenmerk is van de meeste concer ten uit 1784 en in ieder geval vankv 450. Mozart klinkt zeker en ele gant, maar de vertolking blijft mi) iets te dicht bij de oppervlakte. Zij neemt het eerste deel van kv 451 wat te snel om het bijna agressief martiale karakter van de muziek volledig recht te doen (net Brendel) en treft de sfeer minder dan Perahia (CBS) of - romanti scher van aanpak - Barenboim (EMI). Maar beter dan al die ande ren zorgt ze met het Engels Kamer orkest en Tate voor een fraaie wis seling van maat (en karakter) aan het slot van de finale. Directe, pri ma opname maar korte speelduur op Philips (426 305-2,47 minuten). 1111111 ii Is de jongste bijdrage van Uchida aan haar cyclus niet de sterkste in de reeks, bij Schiff en de Camarata uit Salzburg is dat onmiskenbaar wel het geval. In technisch opzicht is het bij beide pianisten allemaal piekfijn in orde, maar de vertolkin gen van Schiff zijn krachtiger, per soonlijker gestempeld, zonder dat ze romantisch van aard worden ol de essentie van Mozart missen. In tegendeel: in beide concerten zi hij kernachtige accenten. Hij kiest in de langzame delen niet voor elegantie, maar voor diepgang en neemt daar de tijd voor en spran kelt in de finales niet minder dan Uchida. Mooie, overtuigende re sultaten levert dat op, ook door het lucide en betrokken aandeel van het orkest en dirigent Vegh. Een voltreffer, deze Decca (425 855-2,63 minuten). Kees Cijsouw VLISSINGEN ZATERDAG 1 JUNI Zhe Swinyinij Soul machine Voorverkoop 7,50. VRIJDAG 7 JUNI JLouis JLane in concert Voorverkoop 17,50, kassa 22,50 Voorverkoop: Cosmo, Hooizolder, Frapo's VRIJDAG DINSDAG MAANDAG Toots Thielemans VERWACHT 9 Het Schelde Jazz Festival in Terneuzen gaat vrijdag 24 mei de tweede dag in met concerten van onder anderen het Archie Shepp Quartet, Lilian Boute her Music Friends en Hoivling Wilfand his band <20.00 uur). Het Zeeuws Orkest geeft vrijdag 24 mei een concert in de Grote kerk in Goes <20.00 uur) Het Zeeuws Orkest concerteert zaterdag 25 mei in de Con certzaal in Middelburg 20.00 uur). De derde dag van het Schelde Jazz Festival in Terneuzen bestaat zaterdag 25 mei uit een kroegtocht <11.00 uur), con certen in de jazztent <14.00 uur) en optredens in Porgy and Bess <21.00 uur). Het Schelde Jazz Festival in Terneuzen wordt zondag 26 mei afgesloten met het traditionele sluitingsconcert in Porgy and Bess 16.00 uur). Voorafgaand zijn er podiumconcerten en streetparades in de binnenstad (14.00 uur). Poppentheater Sim Bolus brengt woensdag de kinder voorstelling Ei, ei, dit ben jij in het Goese Ambachtscentrum <14.30 uur). Het poppentheaterprogramma De wolf en de kip in de lo pende poppenkast van Parabel, is woensdag 29 mei te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg <15.00 uur). Het Zuidelijk Toneel speelt donderdag 30 mei Eindspel in schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom <20.0 uur). DONDERDAG ZATERDAG Streetparades, podiumconcerten en een slotconcert beslui ten zaterdag het Middelburgs jazzfestival (13.00 uur). In de binnenstad van Middelburg treden vijf bands op. De vier podiumconcerten vinden plaats op de Markt, de Lange Delft, de Nieuwe Burg en bij De Herberg. Vanaf 16.30 uur treden alle deelnemende bands gezamelijk op in een jam ses sion op de Markt. De afsluiting vindt 's avonds plaats in de Stadschouwburg, waar Trio Pim Jacobs en Rita Reijs. King Pleasure en the Biscuit Boys, The Kirby Legacy Fapy La- fertin, The Temperance Seven, De Houdini's, de Emil van Egdom Band, Capelino en Trio Arturo vanaf 21.00 uur optre den. Organist Iman de Zwarte geeft maandag (tweede pinkster dag) een concert op de orgels van de Opstandingskerk in Wissenkerke (20.00 uur). Marion Goedhart (hobo) en Marieke Burger (dwarsfluit) ver lenen medewerking. Op het programma staan werken van onder anderen Pergoli, Handel en Mozart. Dit concert is het eerste uit en zomerserie van drie. Organist/clavecinist Stoffel Gunst en fluitiste Trudie Gunst concerteren maandag (tweede pinksterdag) in de Ne derlandse hervormde kerk in Kapelle (20.00 uur). Het programma vermeldt werken voor orgelsolo, orgel en dwarsfluit en clavecimbel en dwarsfluit van onder anderen Walther, Telemann, Stamitz, Bach, Mozart en Beethoven. In het Middelburgse Minitheater geven Heieen Stroo-van de Panne (sopraan) en Leny Stokman-de Graaf (piano) za terdag een concert (20.30 uur). Mozart staat centraal tijdens dit concert. De beide concer tanten brengen liederen en aria's van de componist ten ge hore. De kindermuziekvoorstelling Nijntje gaat logeren is woensdag te zien in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). Het verhaal wordt voor een groot gedeelte 'verteld' door de muziek die geïnspireerd is op geluiden die de kinderen ken nen uit hun eigen omgeving. Hierbij schreef Dick Bruna de teksten. Elementaire uitingen van emoties worden door middel van zang weergegeven. In jongerencentrum Brogum in Zierikzee treedt zaterdag de band Good Old Boys op (22.30 uur). De groep speelt bluesrock en covers van ZZ Top, Rory Gal lagher, Cream en Steve Marriot. De Kamper organist Klaas J. Mulder geeft dinsdag een or gelconcert in Nieuwe Kerk te Middelburg (20.00 uur). Het programma van dit eerste concert in een serie van twaalf, bevat werken van Bach, Mozart, Walond, Rheinber- ger, Mendelssohn, Tours, Widor en een Koraalfinale van Mulder. WOENSDAG Poppentheater Sim Bolus speelt woensdag in het Goese Ambachtscentrum Ei, ei, dit ben jij (14.30 uur). In deze voorstelling krijgen de kippen in het kippenhok het flink met elkaar aan de stok over wie de mooiste is. Het gaat zo ver dat de kippen geen eieren meer leggen. Kukel de haan probeert de ruzie te sussen. De Happy Smiles Session Band verzorgt woensdag een op treden in tapperij Happy Buccaneer in Vlissingen (21.30 uur) Het optreden staat dit keer in het teken van de percussie. Verschillende gastmusici zullen een nadere uitwerking ge ven aan het themar Het Sharon Kwartet. nans uuner ireeat met zijn 1 ough 1 enors op tijdens het Middelburgs jazzfestival (foto Henny Miltenburg) De Middelburgse oratoriumvereniging Tot Oefening en Uitspanning zingt zaterdag in de Middelburgse Concert zaal (20.00 uur). Het concert bevat overwegend geestelijke werken van Mo zart: het motet Excultate Jubilate kv 165, de Vesperae So- lemnis kv 339 en de Krönungsmesse kv 139. Solisten zijn de sopraan H. Kaasschieter, tenor J. v. d. Lans en bas M. Dirks. De begeleiding is in handen van de Chapelle de Lorraine uit Brussel. Dit ensemble speelt ook een Divertimo. Het geheel staat onder leiding van Jo Ivens. De Groningse band Steel against Steel treedt zaterdag op in De Piek in Vlissingen (22.00 uur). Steel against Steel brengt gedegen hardrock en zorgde al eerder voor een enthousiast publiek in De Piek. In Terneuzen begint donderdag het 19e Schelde Jazz Festi val in Porgy and Bess met een optreden van het Toots Thie lemans Trio. (21.00 uur). Na het optreden van Toots Thielemans betreden de Seven Steps het podium van Porgy and Bess (23.00 uur). Tijdens dit vierdaags Schelde Jazz Festival treden ruim veertig bands op. De tweede dag van het Middelburgse jazzfestival staat van daag (vrijdag) in het teken van de kroegentocht. In achttien horeca-gelegenheden staan live-concerten op het program ma (21.00 uur). Het programma: The New Dixie Dawn (7e Hemel), New Or leans Red Beans (La Baguette), Anouman (Harlekijn), Den nis Brown Creole Jazzband (Alassio), Mc Anthony's Blues Band (Americain), Storyville Jazzband (De Geere), Cosa No stra Jass Gang (C'est si Bon), Marktown Syncopators (De Herberg), Rick de Vito Band (Seventy Seven), Jan Boes Quartet ('t Boompje), Hans Duffer Tough Tenors (Dange- roe), South Jazz Band (De Mug), Adrian Angel and Friends (De lachende vis). De Keesjes (De Postkoets), Flavium (Bloesbak). Bringin the Bees (Solo), Ixie Dixie Jazband (En tree) en Captain Gumbo (Meccano). Jules Deelder (foto A. M. C. Fok) Jules Deelder geeft zaterdag een voorstelling in het Ter neuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). Schrijver, dichter en performer Deelder brengt zijn vierde theatershow Deelder draait door. Zijn eigenzinnige opvat ting van theater maken staat in directe lijn met alle andere eigenzinnige facetten van Deelders werk en leven. Het Sharon Kwartet concerteert vandaag (vrijdag) in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). Het strijkkwartet bestaat uit Gil Sharon (viool), Rodica- Daniela Ciocoiu ((viool), Georg Haag (altviool) en Catalin Ilea Meier (cello). Het programma omvat werken van Franz Schubert: Quartettsatz in c kl terts opus posth. D 703, Strijkkwartet in Bes grote terts opus 168 posth. Dl 12, Strijkkwartet in a kleine terts opus 29 D 804 Rosamunde. De Zeeuwse band King for a Day treedt vandaag, vrijdag, op in de Walk-Inn in Vlissingen (21.30 uur). Het repertoire van King for a Day bestaat uit eigen symfoni sche rock waarin voor de goede luisteraar flarden van werk van groepen als Led Zeppeling Guns 'n' Roses en The Beat les zijn te horen. King for a day.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 22