EEUWSE CQURAN Beroep Bush op Jordanië FNV-bond terug naar NS met scherpere eisen Teken protest aan als u gaat tanken. [Vandaag laatste dag!) loge lijk oplossing risis Joegoslavië Toch dikke vrienden ANWB bestrijdt file door leasen fietsen wVanDijke Unieke enquête pandaag in de PZC Minister Baker keert optimistisch in Washington terug Leven bijna drie procent duurder kunst cultuur 17 Vm 23 sport 29 en 31 Vonhoff zingt op cd-tje ten bate Veilig Verkeer BOVAG-RAI «klaringen "f ■en toe zon en een enkele bui. Maxi- n temperatuur rond 12 graden, itige tot vrij krachtige noorden- M- PINKSTERSHOW AKANT/ELAND e jaargang no. 115 dag 17 mei 1991 gissingen - ruim mderhalf miljoen kran- ielezers kunnen zich de ler dagen uitspieken iver tal van actuele za len betreffende hun in tomen en welzijn. j)e Provinciale Zeeuwse sourant en veertien an- lere dagbladen publice- :en een grote enquête. jlet gaat om verreweg jet omvangrijkste opi- lie-onderzoek dat in ons and wordt gehouden. De uitkomsten vormen ïaar verwachting een inieke graadmeter van iet welbevinden van de Nederlanders. Het onderzoek telt meer jan honderd wagen over tal van zaken, uiteenlo pend van inkomens- fcwesties tot opvattingen over gezondheid en cri minaliteit. p vindt de vragen op pa gina 26 en 27 van de bij- iage 'De STAAT van het LAND'. JERUZALEM (AFP/RTR) - De Amerikaanse president, George Bush, heeft koning Husayn van Jordanië opgeroepen deel te ne men aan een vredesconferentie over het Midden-Oosten. Het Jordaanse staatshoofd heeft Bush daarover echter geen toe zegging gedaan, zo heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater donder dag verklaard. Bush belde de Jordaanse koning woensdag op. In het telefoonge sprek zei de Amerikaanse presi dent dat Washington streeft naar een voortzetting van het vredesproces in het Midden- Oosten en het houden van een vredesconferentie. Koning Hu sayn antwoordde dat hij het Amerikaanse voorstel zal bestu deren, maar deed geen concrete toezegging over deelname aan een vredesconferentie, aldus Fitzwater. De Witte Huis-woord voerder wilde niet dieper ingaan op de inhoud van het gesprek. Het was het eerste gesprek tus sen beide staatshoofden sinds hun ontmoeting in Kennebunk- port (Maine) in augustus van het vorig jaar. Sindsdien verslech terden de Amerikaans-Jordaan se betrekkingen als gevolg van de steun van Jordanië aan Irak. Pendelmissie De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, sloot donderdag zijn vierde pendelmissie in het Midden- Oosten af en reisde terug naar Washington. Hij zal vandaag president Bush verslag doen van inspanningen om tot een vreed zame oplossing van het Ara- bisch-Israëlische conflict te ko men. Hoewel Baker er tijdens zijn vijf dagen durende missie er niet in is geslaagd Israël en Arabische 'an onze correspondente) 1REB - Na een lange dag aderen heeft het Joegosla- tie parlement donderdag- nd de vertegenwoordigers Kosovo, de Voivodina en itenegro beëdigd als lid van presidium, het hoogste tsorgaan. rmee groeide de kans op een ssing van de jongste politie- risis. Die ontstond toen het idium er woensdag niet in ;de een nieuwe president te lemen, waardoor Joegosla- van State: nzine-accijns inpassen bij licht over grens HAAG (ANP) - Als uit on- «oek blijkt dat zeer veel nsen over de grens zullen tanken na de voorgeno- verhoging van de benzi- icijns met circa 25 cent per zou die lastenverhoging og moeten worden vermin- zegt de Raad van State in advies aan de regering bij wetsvoorstel, dat verder rziet in een verhoging van de 'ïlaccijns met acht cent per j een verhoging van de die- leslag in de motorrijtuigen ting met 300 gulden en een >ging van de LPG-toeslag 95 gulden, laad meent verder dat de re- )g zich met de opbrengst ide maatregelen (635 miljoen J?n in 1991 en daarna 1405 -n gulden per jaar) rij kei lt dan verantwoord is. Ef- zoals een beperking van i autorijden omdat het te wordt, zijn over het hoofd landen over te halen deel te ne men aan een vredesconferentie, toonde hij zich optimistisch. „Ik ben niet teleurgesteld, omdat ik denk dat wij vooruitgang boe ken", zo zei donderdag Baker vlak voor zijn vertrek uit Israël. Maar in welke mate van vooruit gang sprake is, is vooralsnog on duidelijk. Volgens de Amerikaanse minis ter is het aantal punten van overeenstemming groter dan het aantal meningsverschillen. Maar Baker heeft heel weinig vië zonder staatshoofd kwam te zitten. De benoeming van de Kroaat Mesic tot staatshoofd liep stuk op drie tegenstemmen van Ser vische zijde en een stemonthou- ding van de vertegenwoordiger van Montenegro. Die protesteer de daarmee tegen het beluit van het federale parlement een week eerder om niet in te stemmen met de nieuwe Montenegrijnse afgevaardigde in het presidium. Omdat de vergadering van het federale parlement de hele dag duurde en de Montenegrijnse vertegenwoordiger daarna eerst nog eens met zijn eigen parle ment moest overleggen, werd de bijeenkomst van het staatspre- sidium tot vanmiddag ver daagd. Maar algemeen werd er gisterenavond over gespecu leerd dat de Montenegrin als nog voor Mesic zou stemmen, om daarmee een einde te maken aan de jongste crisis. Dat was een wat wilde specula tie, want Montenegro is over het algemeen een trouwe navolger van de Servische lijn. En Servië heeft met zijn tegenstemmen duidelijk gemaakt dat het abso luut niet van plan is een Kroaat als staatshoofd te accepteren. De Servische vertegenwoordi ger Jovic heeft woensdag nog wel geprobeerd een interim-pre sident benoemd te krijgen. Zijn voorstel was de vertegenwoordi ger van Bosnië-Hercegovina, niet geheel toevallig ook een Serviër. LOD - Als dikke vrienden lopen de minister van buitenlandse zaken van de VS James Baker (r) en zijn Iraelische collega Levy naar het vliegtuig waarmee Baker even later naar Washington vertrok (foto Sven NackstrandiAFPI losgelaten over zijn gesprekken tijdens zijn recente rondreizen in het Midden-Oosten. Naar de me ning van de minister is het mo gelijk om een vredesconferentie te houden indien de kwesties rond een mogelijke rol van de Verenigde Naties en de opzet van de conferentie zijn opgelost. Woordvoerder Fitzwater zei dat er op dit moment geen plannen bestaan voor een nieuw bezoek van de minister aan de regio. DEN HAAG (ANP) - De prijsin dex voor de gezinsconsumptie voor werknemersgezinnen met een inkomen beneden de loon grens van de ziekenfondsverze kering is van half april 1990 op half april 1991 met 2,6 procent gestegen. Van midden maart 1991 tot half april beliep de stij ging 0,3 procent. Als op 1 juli de accijnsverhoging voor benzine en dieselolie en de motorrijtuigenbelasting om hoog gaat, zoals voorgesteld in een wetsvoorstel dat donderdag bij de Tweede Kamer is inge diend, zal de prijsindex van de kosten van het levensonder houd daardoor in 'e'en keer met 0,4 procent stijgen. Dat schrijven minister Kok en staatssecretaris Van Amels- voort van financiën in antwoord op een vraag van de Raad van State in een begeleidend stuk bij het wetsvoorstel. Weer doden in Bangladesh na overstromingen DHAKA (RTR/DPA) - Nieuwe overstromingen als gevolg van zware regenval hebben in het noordoosten van Bangladesh wederom duizenden mensen dakloos gemaakt. Bij de nieuwe wateroverlast zijn zeker 200 mensen verdronken, aldus func tionarissen in de noordoostelij ke stad Sylhet donderdag. Op het gironummer voor hulp aan Bangladesh was gisteren 8,5 miljoen binnengekomen. UTRECHT (GPD) - De Ver- voersbond FNV wil de onder handelingen met de NS over de veiligheid van de conducteurs heropenen. De bond zal veel verstrekkender eisen stellen dan wat in het akkoord van af gelopen dinsdagavond was overeengekomen. Dat heeft de Vervoersbond donderdagavond besloten nadat in de loop van de dag alle ledenvergaderingen behalve die in Groningen het akkoord hadden verworpen. De nieuwe eisen zijn: op iedere trein van meer dan vier rijtuigen mininimaal twee conducteurs. op alle risicotreinen twee con ducteurs, waarbij deze zelf mee mogen bepalen wat risicotrei nen zijn. Bovendien mogen hier voor geen leerlingconducteurs worden ingezet. iedere conducteur moet een portofoon krijgen. Zolang dat niet kan moet iedere conducteur een directe verbinding met de machinist en de meldkamer van de Spoorwegpolitie krijgen. geen hoger tarief voor passa giers die een kaartje in de trein kopen. assistentie door de spoorweg politie op middelgrote stations, of bij ontbreken daarvan door gemeente- of rijkspolitie. over de te nemen maatrege len moeten duidelijke afspraken komen over het tijdstip van in voering. NS deelde mee dat het eindbod van afgelopen dinsdag ook echt een eindbod' is. Meer heeft het bedrijf niet te bieden maar pra ten kan altijd, zo zei een NS- woordvoerder. „Als we weer om de tafel gaan, ontstaat er een nieuwe situatie". Onderhandel aai- W. Jongsma van de Vervoersbond FNV ver klaarde gisteravond dat de bond voorlopig niet aan staken denkt. Ook het Amsterdamse actieco mité, initiatiefnemer van de wil de actie van afgelopen dinsdag. wil de nieuwe onderhandelingen met NS eerst afwachten. Over de kansen om de eisen in gewilligd te krijgen zei Jongsma: „Het zijn zeer scherpe eisen. NS zullen er goed over na moeten denken. De prijs die het bedrijf betaalt als het de eisen afwijst, is een verstoorde verhouding voor lange tijd". Ook de achterban van de Ver voersbond CNV heeft het dins dag gesloten akkoord gisteren HEN HAAG (ANP) - De ANWB heeft een kilometerreductieplan Ontworpen voor het eigen personeel. Het plan houdt onder meer >n dat andere vervoerswijzen dan alleen met de auto financieel aantrekkelijk worden gemaakt. Het voorstel is donderdag door oe hoofddirecteur van de ANWB, mr. P.A. Nouwen, aan het mi nisterie van verkeer en waterstaat aangeboden. De ANWB wil allerlei mogelijkheden gaan onderzoeken om het lantal autokilometers van het personeel te beperken. Dat kan «jvoorbeeld door thuiswerken. Bovendien wil de bond aan het personeel gratis fietsen verstrekken door middel van leasing, voor de uitvoering van het project wil de ANWB een vervoers- coördinator aanstellen. De ANWB wil naar eigen zeggen „zijn aandeel leveren in het re duceren van het aantal af te leggen autokilometers binnen het woon-werkverkeer en zakelijk verkeer van het eigen personeel". Ook zegt de organisatie op deze wijze een bijdrage te kunnen leveren aan de filebestrijding. Het plan is opgesteld met behulp van subsidie van het ministerie van verkeer en waterstaat, nadat eerder een uitgebreide enquête onder het ANWB-personeel is gehouden. Daaruit bleek al dat uit voering van de aan de personeelsleden voorgelegde maatregelen tot een flinke kilometerreductie kan leiden. De ANWB hoopt dat het voorstel een voorbeeldfunctie voor andere bedrijven en in stellingen kan vervullen. De schilder David Teniers de Jongere (1610-1690) oogstte bij zijn le ven veel bewondering. Pas nu echter, drie eeuwen na zijn dood. is er een overzichtstentoonstelling ingericht: in het Antwerpse Konink lijk Museum voor Schone Kunsten. Verder in de bijlage Kunst Cul tuur: Heere Heeresma voert Hollands realisme tot in het karikatu rale door vormdetails beheersen Willem Brakmans Inferno het levensverhaal van Gabrielle 'Coco' Bonheur Chanel meesterproe ven van het Middelburgse boekdrukkersgilde Annie M.G. Schmidt viert haar tachtigste verjaardag herinneringen van een muzikant Awakenings, film over een waargebeurd medisch drama cultu rele agenda exposities. Moreno Argentin, ivinnaar van twee klassieke wedstrijden in het voorjaar, moet de blikvan ger worden van de Ronde van Midden Zeeland Aan de vijfde (halve) triathlon van Kruinin- gen doel Pauli Kiuru mee. Deze Finse absolute wereldtopper werd in 1990 derde op de Iron Man triathlon van Haivaii (het officieuze wereldkampioen schap). GRONINGEN (ANP) „Dronken rijders doen liet tegen een boom". Dat is de titel van één van de twee liedjes die de Groningse commissaris van de konin gin Vonhoff zingt op een nieuwe cd-single. Commis saris Vonhoff wordt bij het zingen vocaal ondersteund door een koor van burge meesters uit de provincie Groningen. De single met de ludiek be doelde tekst waarin de pro blematiek van het rijden on der invloed aan de orde wordt gesteld, is een initia tief van Veilig Verkeer Ne derland en wordt dinsdag gepresenteerd. Het andere lied op de single, „De Filomaat" gaat over de fileproblematiek. Volgens een woordvoerder van Veilig Verkeer Neder land betekent de single-pre sentatie de officiële start van een project dat beoogt geld bijeen te brengen voor het bevorderen van de verkeers veiligheid in Groningen. verworpen. Kaderleden van de bond spraken gisteravond laat nog over de nu te volgen strate gie. Bestuurder J. van der Kamp sluit acties voorlopig uit en wil dat de ministeries van binnen landse zaken, jqstitie en verkeer en waterstaat bij het overleg met de NS worden betrokken. De spoorwegvakbond FSV over legt vanochtend met zijn kader- (Slot zie pagina 5 kolom 1 'N KWARTJE VOOR KOK? AMSTERDAM - NS-ers luisteren geconcentreerd tijdens d bondsvergadering over het akkoord rond de veiligheid in t foto Raymond Rutting!ANP) POSTBUS 7389.1007 JJ AMSTERDAM nOMOl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1