NS-personeel blijft morren r VVD bereidt terugkeer Wiegel in landelijke politiek voor Vernietiging Iraakse munitie Uitkomst peiling spoorwegbonden vandaag onzeker Edith Cresson nieuwe premier in Frankrijk s,rrwsul 'A Cao-akkoord Overheid gaf opdracht illegale gifstort Alphen aan den Rijn in textiel Nieuwe rectrix voor Barlaeus 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Aanhoudend koud Wisselende bewolking en ?iog een en kele bui. Temperatuur 10 all graden. Krachtige noordwestenwind. 234e jaargang no. 114 Donderdag 16 mei 1991 NIEUWE/GEBRUIKTE TEL. 01172-1890. BOULEVARD 6. 4511 AC 8RESKENS UTRECHT (GPD,ANP) - Terwijl het hoofdbestuur van de Ver- voersbond FNV het NS-akkoord over extra beveiliging voor de conducteurs vandaag met een positief advies aan de leden voorlegt heeft de centrale ka dergroep (30 kaderleden) van de bond woensdag in Utrecht be sloten om met een neutraal ad vies te komen. Volgens een woordvoerder van de vervoersbond FNV vindt het kader het akkoord dat na 15 uur onderhandelen uit de bus kwam te mager voor een positief advies i te veel om te verwerpen. Ook gezien de emoties van de afgelo pen dagen onder het NS-perso- neel houdt het kader zich liever op de vlakte. De woordvoerder wil niet de uit spraak voor zijn rekening nemen dat de FNV-conducteurs het ak koord zullen omarmen. Zeker in Amsterdam, waar de plannen voor de wilde staking van dins dag werden geboren en de actie voerders het akkoord kraakten, rekenen de vakbondsbestuur ders bepaald niet op een warm onthaal. Integendeel. Maar ook over de reacties elders in den lande is evenmin iets met zeker heid te voorspellen. Emoties „Het kon wel eens een dubbeltje op zijn kant worden. Niet alleen inhoudelijke argumenten spelen mee. Ook emoties spelen begrij pelijkerwijs een grote rol in deze zaak", aldus FNV-bondsbe- stuurder Koster. Niet alleen de emoties rond de tragisch dood van de NS-conducteur in Harlin- gen. Maar ook emoties omdat het akkoord pas in de kleine uur- i was bereikt, toen de meeste actievoerders na een lange dag vol hoogspanning naar huis wa ren gegaan in de overtuiging dat het woensdag op staken zou uit draaien. Dat er de volgende dag toch een akkoord op tafel lag is veel conducteurs nogal rauw op het dak gevallen, denkt Koster. Ook zijn er nogal hooggespan nen verwachtingen gewekt. Met name de aanvankelijke gehoor de - niet reële - eis dat niet alleen de risicotreinen maar alle trei nen twee conducteurs zouden moeten krijgen is min of meer een eigen leven gaan leiden. Ho norering van die eis zou hebben betekend dat er circa tweedui- CVan onze correspondent PARIJS - Edith Cresson wordt de nieuwe Franse mi- nister-president, de eerste vrouwelijke premier in de Franse geschiedenis. Cresson neemt vandaag het roer over van Michel Rocard die gister morgen zijn ontslag heeft aan geboden aan president Fran cois Mitterrand. De ontslagaanvraag van Ro card kwam niet onverwacht. Al vanaf dinsdagmorgen gons de het in politiek Parijs van de geruchten. Hoewel Rocard zelf zijn ontslag heeft aangeboden, is het geen geheim dat hij dat gedaan heeft op verzoek van de president. In een televisietoespraak gaf Mitterrand gisteravond uitleg bij de reorganisatie van de re gering. Volgens Mitterrand heeft Frankrijk dringend nieuw elan nodig om zich goed te kunnen voorbereiden op het Europa zonder grenzen van 1992. Volgens hem is Edith Cresson daarvoor de aangewe zen persoon. Zij staat bekend als een zeer dynamische en vechtlustige politica en heeft ruime politieke ervaring. In 1981 werd ze door Mitterrand benoemd tot minister van landbouw; in 1983 kreeg ze de portefeuille buitenlandse han del en van 1988 tot oktober vo rig jaar was ze minister van eu- ropese zaken. Begin oktober nam ze ontslag omdat ze zich niet meer kon verenigen met het volgens haar veel te voor zichtige beleid van de regering Rocard. Rocard was sinds mei 1988 premier van een socialistisch minderheidskabinet. Enkele malen moest hij van bijzonde re volmachten gebruik maken om wetgeving door de Assem- blée Nationale te krijgen. Hij geldt als één van de populair ste politici van Frankrijk en was in opiniepeilingen de bes te kanshebber om Mitterrand in 1995 op te volgen als presi dent. In hoeverre de premierswisse ling ook een ingrijpende wijzi ging van het beleid inhoudt, is nog moeilijk in te schatten. De nieuwe premier maakt van daag de namen van haar mi nistersploeg bekend. PARIJS - Edith Cresson, de eerste vrouwelijke premier i Frankrijk, die vandaag in functie treedt (archieffoto AP) zend conducteurs extra hadden moeten komen. Een onhaalbare kaart. Want het zal al een hele toer worden om de 250 conduc teurs die nu uit de bus zijn geko men te kunnen werven. Maar ook dat aspect draagt er toe bij dat veel conducteurs eerder sprake zal zijn van een kater dan van een tevreden gevoel, rede neert Koster. CNV Bestuur en topkader van de Ver voersbond CNV zullen het ak koord met een „gematigd posi tief' advies vandaag aan de le den voorleggen. Dat heeft een woordvoerder van de bond mee gedeeld. De reacties waren zeer divers maar over het algemeen wordt het akkoord als redelijk positief ervaren. Vooral kaderleden uit het oosten, noorden en zuiden van het land zijn over het resul taat te spreken. Alleen die uit het westen vinden het akkoord nogal mager. Kaartje Minister Maij-W.eggen (verkeer en waterstaat) neemt binnen kort een beslissing over een plan van de Nederlandse Spoorwe gen om een nieuw treinkaartje in te voeren. Dit heeft een woord voerder van het departement gisteren desgevraagd bekendge maakt. Het gaat om het boord- waltarief, een soort strippen kaart, die de treinreiziger behal ve aan de NS-loketten ook bij agentschappen buiten de sta tions kan kopen. De NS verwachten dat de invoe ring van het nieuwe kaartje een (Slot zie pagina 3 kolom 1Barcelona. Duur weer Het weerbericht wordt peper duur. De prijs van de satellietge- gevens zal omhoog schieten om dat de Verenigde Staten niet langer het leeuwedeel van de kosten voor hun rekening willen nemen. Instituten in andere lan den, zoals het KNMI, moeten dus meer gaan betalen en dat kan alleen door ta- C riefsver hoging. w Weervissers 'Bijeb komen de Vissers', heet de documentaire die Rietske van Raay en António de Menêzes maakten over de weervisserij in Nederland. De film laat zien hoe in deze vorm van visse rij de laatste 400 jaar fT niets is veranderd. I Tussenbalans De rijksbezuinigingen in hel ka der van de Tussenbalans heb ben ook vervelende consequen ties voor de kinderbescherming in Zeeland. Dit betoogden verte genwoordigers van de Zeeuwse Raad voor de Kinderbescher ming dinsdag tegen over staatssecretaris ~7 mr A.Kosto. I United Manchester United behaalde gisteravond in Rotterdam einde lijk het internationale succes waar de club al zo lang op wacht. Met 2-1 iverd de Europese finale voor bekerwin naars gewonnen van 25 Vermoeide Busn moet meer rust houden WASHINGTON (UPI/DPA) - De Amerikaanse president George Bush heeft last van vermoeid heid en moet de komende we ken vaker rust nemen. Dit is een gevolg van een ziekte aan zijn schildklier, aldus woordvoer der Marlin Fitzwater van het Witte Huis woensdag. Bush wordt behandeld voor de ziekte van Graves, die zich open de toen hij tijdens het jog gen last kreeg van een onregel matige hartslag. Hij werd daar voor behandeld met radioactief jodium en slikt nu medicijnen om zijn hartslag te vertragen en om zijn bloed te verdunnen. Verder verkeert hij in blakende gezondheid, aldus Fitzwater. De Vermoeidheid overviel de presi dent dinsdagavond toen hij weg doezelde tijdens een galadiner voor de Britse koningin Eliza beth. Laatste politieke gevangenen weg uit Robbeneiland JOHANNESBURG (AP) Woensdag zijn de laatste poli tieke gevangenen vertrokken van het Zuidafrikaanse Robbe neiland, de gevangenis waar Nelson Mandela, leider van het ANC, meer dan 20 jaar werd vastgehouden. Robbeneiland blijft dienst doen als gevangenis voor criminelen die om andere dan politieke re denen zijn veroordeeld. BATUFA - Nederlandse militairen maken zich klaar om een hoeveelheid in noord-Irak gevonden munitie te laten ontplof fen. In dit geval gaat het om granaten die afkomstig zijn uit een voormalig Iraaks opleidingskamp. De drie man van de Explo sieven Opruimings Dienst en de pioniers van de mariniers vin den nog steeds onontploft oorlogstuig. Ieder dag rond het middaguur wordt de verzamelde munitie op geblazen, in hoeveelheden die in ons land niet in één keer mogen worden vernietigd. Intussen trekken ook uit Iran duizenden vluchtelingen naar de veiligheidszone die de geallieerden heb ben ingesteld, waardoor de hulpoperatie daar overbelast dreigt te raken. Eerste luitenant Jan ten Hove van de mariniers zei dat de geal lieerden eigenlijk alleen gerekend hebben op de Iraakse Kurden uit Turkije. Volgens het Amerikaanse leger zijn 221.000 van hen tot nu toe teruggekeerd (foto ANP HAARLEM (ANP) - Werkgevers en vakbonden in de textielin dustrie hebben woensdag een principe-akkoord bereikt voor een 1-jarige cao. Voor 1991 is een loonsverhoging overeengekomen van 3 procent per 1 januari en 0,75 procent per 1 oktober. Tevens wordt meer aandacht geschonken aan het ouderenbeleid en de beperking van het ziekteverzuim. Dit heeft de stichting Federatie Neder landse Textielindustrie in Haar lem woensdagavond meege deeld. Verder is overeengekomen dat de semi- en volcontinudienst bij cao wordt geregeld. Friese commissaris voelt voor vice-premierschap Hans Wiegel DEN HAAG (GPD) - De VVD bereidt de terugkeer in de landspolitiek van de Friese Commissaris der Koningin Hans Wiegel voor. Wiegel heeft zijn oog laten vallen op het vi ce-premierschap in een nieuw kabinet. De huidige politiek lei- der van de VVD, Frits Bolke- stein, is bereid plaats te maken voor een come-back van Wiegel in de nationale politiek. Maar Bolkeslein ontkent ten stellig ste dat er al harde afspraken zijn gemaakt over wie de VVD- lijsttrekker wordt bij nieuwe verkiezingen. Dat is de balans van een dag vol verwarring in VVD-gelederen. die woensdagmiddag begon met het bericht in het dagblad Het Parool dat Bolkstein en Wiegel een akkoord zouden hebben be reikt over het lijsttrekkerschap voor de liberale oppositiepartij. Het bericht werd in eerste in stantie bevestigd door de VVD, maar fractievoorzitter Bolke- stein ontkende het later weer op een inderhaast ingelaste pers conferentie. Ook Wiegel deed het bericht af als „een canard" (een journalistieke blunder). Wiegel zou er weinig voor voelen in de toekomst weer in de Ka merbankjes zitting te nemen. Een terugkeer in de landspoli tiek zou hem minstens het vice- premiersehap moeten opleve ren. Als plaatsvervangend mi nister-president zou hij dan ech ter niet belast moeten worden met het leiden van een normaal departement, maar minister zonder portefeuille moeten wor den. Een dergelijke constructie is in de na-oorlogse politieke ge schiedenis nog nooit vertoond, maar verdient volgens Bolke- stein 'serieuze' studie. D66-leider Van Mierlo reageerde buitengewoon laatdunkend op dit idee: ..Ik kan me voorstellen dat de WD, na het echec met De Korte en Van Aardenne, een vi ce-premier wil die geen vinger uitsteekt, 't Is goed als Wiegel belooft echt niks te doen". Bolkestein prees Wiegel gisteren als „de meest populaire politi cus in Nederland", en zei dat de partij "zich gelukkig mag prij zen met een dergelijke troef'. Wiegel wordt alom in de VVD ge zien als de enige die het op kan nemen tegen CDA en D66 en de (Slot zie pagina 3 kolom 6) AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse ge meenteraad heeft woensdagavond met al gemene stemmen de be noeming goedgekeurd van mevrouw drs. H.M. Wildeboer-Jager tot rec trix van het Barlaeus Gymnasium. Daarmee is een einde ge komen aan de onver kwikkelijke gang van za ken rond de benoeming van een schoolhoofd voor het hoofdstedelijk gymnasium. De school is bijna een jaar geleid door een interim-rector, A. Wijkamp. Hij had tot taak gekregen de rust op de school te doen terug keren na het turbulente jaar dat was gevolgd op de benoeming van C. de Vries-Lentsch. De Vries-Lentsch was benoemd in het kader van het Amsterdamse beleid dat tot doel had om meer vrouwen op ho ge functies binnen het onderwijs te krijgen. Binnen het Barlaeus be stond al voor het aantre den van de rectrix grote oppositie en die werd al leen maar heviger toen zij eenmaal in functie was. Binnen een j aar escaleer de de zaak zodanig dat De Vries-Lentsch be sloot de handdoek in de ring te gooien. ALPHEN AAN DEN RIJN (GPD) De gemeente Alphen aan de Rijn en de provincie Zuid-Hol land hebben giftig afval laten storten in de Coupépolder bij Alphen. Uit processen-verbaal in de strafzaak tegen afval- transporteur Kemp uit Hazers- woude blijkt dat gemeente en provincie daartoe zelfs op dracht hebben gegeven. De Alphense burgemeester M. Paats geeft toe dat hij heeft ge weten van de illegale stort van uiterst giftige rommel, afval van bedrijven, garages, ziekenhui zen enz. uit heel West-Neder land, in de Coupépolder, Boven dien erkent hij dat de gemeente raad is misleid over de rol van de gemeente daarin. Paats deed zijn bekentenis te genover een redactieteam van NOS-Laat, dat gisteravond uit gebreid aandacht besteedde aan de gifaffaire in Alphen aan den Rijn. Kemp is voor zijn rol tot driejaar cel veroordeeld. Uit verklarin gen blijkt dat veel meer bedrij ven zich schuldig hebben ge maakt aan de stort van soms le vensbedreigend materiaal. Van wege personeelsgebrek is het justitieel dossier echter geslo ten. Een in dienst van de gemeente opererende controleur van de stortplaats weigerde wel eens een vrachtwagen met verdacht materiaal'. Maar een paar uur la ter kreeg hij dan de opdracht van hogere ambtenaren van ge meente of provincie de lading toch te laten lossen. „Als je bestuurt kun je geen schone handen houden", aldus burgemeester Paats. Naar aan leiding van de uitspraken van de burgemeester zijn de Alphense fractievoorzitters gisteravond in spoedzitting bijeengekomen. (Advertentie) In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. - U hebt 'm zo in huis. «"I f\ U' hoeft alleen maar IV1 de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdellng abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlisslngen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1