'ROVINCIALE ZEEUWSE COÜRflM Spoorwegstaking van de baan Vrijwillig eigen risico ziektekostenverzekering Vergeefs wachten op de trein Baker: in principe akkoord conferentie Midden Oosten Britse vorstin in VS Winnie Mandela tot zes jaar veroordeeld ADVERTEREN IN DE REKREATIEKRANT? fK lSS-directie werft 250 conducteurs voor risicotreinen Kruiswerk dreigt met acties Weer rellen in Brussel Kamer wil meer snijden in subsidies Werk hervat in metaal (gfes) EXTENDE ITRECHT (GPD) - Een drei- {(nde 24-uurs staking; bij de Ne- erlandse Spoorwegen is van ie baan. De NS hebben gister- nond na een lange dag onder- landelen toegezegd 250 extra (onducteurs aan te trekken. Dat tindbod is rond middernacht (oor de Vervoersbonden FNV i„ CNV en de spoorwegvak- iond FSV geaccepteerd. De tonden zullen het bod vandaag ai morgen met een positief ad- tics voorleggen aan de leden. Oe vakbonden hadden aanvan kelijk geëist dat er 300 conduc es extra zouden worden aan- cesteld. om het mogelijk te ma- jen dat er op zogeheten risico lenen twee conducteurs mee souden rijden. Toch toonden de eierhandelaars zich na afloop fin het overleg zeer tevreden «er het resultaat van 250. „Er is Sructureel iets gedaan aan de taligheid van de conducteurs", ildus CNV-bestuurder J. van der Camp. Ook zijn FNV-collega J. Coster was tevreden. FSV-be- iluurder H. Marijs noemde het getal van 250 het meest haalba re, „Dat kost de NS al tussen de 15èn 20 miljoen", aldus Marijs. Aan het begin van de avond zag liet er nog niet naar uit dat de slaking te vermijden zou zijn. Een voorstel van de NS ter ver groting van de veiligheid in de treinen werd toen nog als 'vol strekt onvoldoende' van de hand gewezen. t moment liepen in het hoofdkantoor van de NS in Utrecht de gemoederen flink op, vooral omdat de NS-top 'niet buiten wilde komen' om het bod toe te lichten. De Am sterdamse actieleider B. Jansen kon zijn tranen bijna niet be dwingen toen hij met overslaan- Somber weer «iel bewolking en perioden met regen Maximum temperatuur rond 11 gra jen Tot krachtig toenemende noord- 234e jaargang no. 113 Woensdag 15 mei 1991 Bel voor informatie - 01184-84317 - 01155- 8000 wêbêêêêêêêêêiêëêêiêêli de stem de ruim honderd aanwe zige conducteurs en machinis ten toesprak; „We zijn vandaag behandeld als stukken vuil door onze werkgever", zei hij geëmo tioneerd. Risicotreinen Later op de avond ging de NS-di- rectie door de bocht. Volgens een woordvoerster van de NS zal het aan te trekken personeel vooral worden ingezet op risico treinen. Momenteel rijden er we kelijks 150 treinen door het land die dit stempel dragen. Overi gens heeft de NS dagelijks 4000 treinen op de baan. Volgens de bonden zijn er honderden risico treinen, waaronder alle treinen die na 22.00 uur rijden. Eerder op de dag had de NS al voorgesteld twee keer zoveel treinen als 'risi- cotrein' te bestempelen. Afge sproken is nu dat het begrip risi- cotrein beter gedefinieerd zal worden. Het is de bedoeling dat alle ris- cotreinen twee conducteurs krij gen. Volgens NS-directeur Ploe ger heeft het geen zin om op alle treinen twee conducteurs te zet ten. „Er zijn treinen waarbij ze elkaar in de weg zouden lopen", zo zei de president-directeur gis teren aan het einde van de mid dag op een persconferentie. Van de nieuwe conducteurs wil de NS er vijftig uit de gesubsi dieerde 'zwakkere groepen' op de arbeidsmarkt aantrekken. Om het werven te vergemakke lijken verruimt de NS met on middellijke ingang de leeftijds grenzen voor aspirant-conduc teurs tot 18 en 45 jaar. Voorts wil de NS het aantal por- UTRECHT (ANP) - Leden van de Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkunde (NMV) ac cepteren de onlangs bereikte cao voor het kruiswerk (30.000 werknemers) niet. Als de werkgeversorganisatie LVT vandaag niet met een beter bod komt, zijn er vanaf 27 mei zondagsdiensten te verwachten. Dat heeft een NMV-woordvoer- ster dinsdagavond meegedeeld. Op de vergaderingen bleken de NMV-leden in het kruiswerk het jcao-pakket veel te mager te vin den. Er lag een loonsverhoging- van 3,5 procent, maar de NMV had 5,5 procent geëist. Verder wil de NMV al dit jaar de functie waardering invoeren. De werk geversorganisatie wil dat over twee jaar uitspreiden. BRUSSEL (RTR) - In Brussel 'ijn dinsdagavond opnieuw rel len uitgebroken tussen Noord- ifrikaanse jongeren en de poli tie. gewelddadigheden deden ach ditmaal voor in Sint Joost jn het noordoosten en Molen heek in het westen van de Belgi sche hoofdstad, twee verpauper de wijken waar veel buitenlan ders wonen. |n Molenbeek vielen honderden hdogers het politiekantoor aan, aldus getuigen en agenten. „Ze bijten met benzinebommen en gooien ruiten in", meldde een ZAANDAM - Een eenzame reiziger wacht op het station van Zaandam vergeefs op de trein. Door acties van NS-personeel werd het treinverkeer in de Randstad enkele uren vrijwel lamgelegd (foto ANP) - -o—- van het bestookte bureau. In Sint Joost maakten toO tot 200 met stokken bewa pende betogers amok. DEN HAAG (GPD) - Er komt een vrijwillig eigen risico in het nieuwe stelsel van ziektekos tenverzekering. Staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) heeft dit de Kamer namens het kabinet in een brief laten we ten. CDA en PvdA hebben posi tief op het besluit gereageerd. In 1995 moet er een ziektekos tenverzekering zijn die circa 95 procent van alle zorg omvat, al dus Simons. Voor deze verzeke- riftg zal enerzijds een vaste jaar premie in guldens betaald moe ten worden (de nominale pre mie), anderszij ds een inkomen safhankelijke premie. In afwijking van het regeerak koord heeft het kabinet nu be sloten dat de nominale premie geen 15 maar 18 procent zal be dragen. Dat betekent een pre mie per persoon van circa 500 gulden in plaats van 400 gulden. Een verzekerde kan echter, al dus Simons, de nominale premie verlagen door een eigen risico te nemen. Het nemen van een ei gen risico wordt niet verplicht. Op die manier moeten verzeker den die het niet kunnen betalen beschermd worden, aldus de be windsman. Het vrijwillige eigen risico zal gelden aan de voet: vanaf de eer ste gulden die voor een voorzie ning betaald moet worden, zo blijkt uit de brief. Het nemen van een eigen risico is niet aan een maximum gebonden. Dat wordt aan de eigen keuze van verzekerde en verzekeraar over gelaten. Bij een eigen risico van circa 1200 gulden per persoon kan de totale nominale premie worden 'afgekocht'. Moedig CDA-kamerlid Lansink noemde het besluit van het kabinet in" een reactie moedig. „Ik kijk er positief tegenaan", zo zei hij. De christen-democraat wees erop dat enkele maanden geleden de invoering van een eigen risico of eigen bijdragen in de nieuwe ziektekostenverzekering nog onbespreekbare zaken waren. Van Otterloo (PvdA) zei „rede lijk positief' te zijn over het be- sluit. Vooral het feit dat mensen zelf kunnen kiezen of zij een ei gen risico nemen en daar niet toe verplicht worden, spreekt de PvdA aan. De sociaal-democra ten hebben nog wel zorgen over de hoogte van de nominale pre mie. Mogelijk kan een hogere werkgeversbijdrage de koop krachteffecten daarvan nog te niet doen, aldus Van Otterloo. In het kabinet lagen oorspron kelijk twee varianten ter tafel: een verhoging van de nominale premie gekoppeld aan een eigen risico of handhaving van de no minale premie op 15 procent ge koppeld aan een verplichte ei gen bijdrage, waarvan de hoogte afhankelijk zou zijn van het in komen. Simons en premier Lub bers voelden oorspronkelijk het meest voor de tweede oplossing. ^•MAN/DAMASCUS (RTR/DPA/AFP/AP) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Ames Baker, heeft dinsdag in Amman gezegd dat y Principe goedkeuring heeft van alle bij het rabisch-Israelisch conflict betrokken partijen darmee hij tot dusverre gesproken heeft, voor vredesconferentie. Die zal worden geleid door Washington en Moskou. A'le partijen hebben in principe hun instemming °«uigd om directe vredesonderhandelingen te be- Smnen gebaseerd op de VN-resoluties 242 en 338". aldus Baker na een gesprek met koning Husayn va" Jordanië. H'J gaf echter toe dat de rol die de Verenigde Naties °Pzo'n conferentie moeten vervullen een obstakel bleef. Syrië liet tegelijkertijd weten dat de VN een belangrijke rol moeten spelen. Israel is daar tegen. Koning Husayn zei dat Jordanië zou overwegen samen met de Palestijnen een delegatietè vormen, als de „Palestijnse broeders" daarom vroegen. Hij wilde niet zeggen of hij daarmee doelde op de PLO. Israel is tegen een deelname van de PLO aan een conferentie, terwijl de Arabieren dat juist wel wil len. De Sovjetminister van buitenlandse zaken, Alek- sandr Bessmertnych, bracht dinsdag opnieuw een bezoek aan Syrië om het vredesinitiatief van zijn Amerikaanse collega te steunen. De hoop op vrede neemt toe. aldus Bessmertnych in Damascus. WASHINGTON - President Bush en koningin Elizabeth bij de ontvangst van de Britse vorstin in het Witte Huis aan het begin van het staatsbezoek aan de VS (foto Jerome Delay!AFP) tofoons uitbreiden van 100 tot 150 stuks. Het bestaande 'porto- foonnet' heeft niet meer capaci teit. Ook heeft de NS een onder zoek toegezegd naar de moge lijkheid van invoering van een systeem dat conducteurs in staat stelt contact op te nemen met de machinist van hun trein. Verder zullen er voortaan steek- sproefsgewijs kaartcontroles ko men op de perrons. Treinverkeer lam Gisteren heeft tot 's avonds laat het treinverkeer in vooral de Randstad grotendeels stil gele gen. In de enkele trein die nog wel reed zaten bijna geen men sen. In het noorden en zuiden van het land vielen de gevolgen van de 'wilde staking' gisteren mee. Hoewel veelal vertraagd re den daar nog wel stoptreinen. De wilde acties van gisteren leid den niet tot veel verzuim bij be drijven en instellingen. Ook scholieren die gisteren eindexa men moesten doen, hadden al voorzorgsmaatregelen genomen zodat er nauwelijks van de aan gekondigde noodregeling be hoefde te worden gebruikge maakt. Het vervoer van post per trein tussen de twaalf expedi tieknooppunten liep vertraging op. Taxibedrijven en het streek vervoer per bus hadden profijt van de actie. Zie ook pagina 11 (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Cultuur De Tweede Kamer las staatsse cretaris Van Rooy (buitenlandse handelgisteren, stevig de les over het belang van de Neder landse cultuur. Aanleiding was de volgens de kamerleden scha mele drie ton die zij uittrekt voor de presentatie van Nederland als themaland op de Frankfurter Buchmes- O sein 1993. O Fosforfabriek Het Hoechst-concern heeft be sloten zijn fosforproduktie in Vlissingen te concentreren. De produktie in de Duitse vestiging Knapsack wordt binnen twee jaar afgebouwd. Dit betekent voorlopig behoud en wellicht uitbreiding van de werkgelegenheid in O Vlissingen. I O Betalingsverkeer De grote Nederlandse banken zijn het najaren praten eens ge worden over het weghalen van de scheiding tussen het. girale circuit van de Postbank en dat van de andere banken. Daar mee kan het Nationale Beta lingscircuit NBC sneller worden inge- E! voerd. w Cruijff Alle drukte rond mogelijke sup- portersrelleji vanavond in Rot terdam bij de EC U-finale bissen Manchester United en Barcelo na is niet besteed aan Johan Cruijff. Het is typisch Neder lands om daarover te vindt de 19 zeuren' coach van Barcelona. School Alkmaar vergeet examen af te nemen ALKMAAR (GPD) - Het Alk- waard College in Alkmaar is maandag vergeten het centraal examen Nederlands voor lager huishoudelijk en nijverheids onderwijs C- en D-niveau af te nemen. De 40 getroffen leerlin gen van Alkwaards llino-sectie Alcmere moeten het examen nu op 14 juni maken. „Een vervelende zaak", aldus di rectrice H. Kieft. „We hebben ons examenrooster gemaakt op basis van de eerste gegevens van het ministerie van onderwijs. Daarin stond Nederlands voor dinsdag gepland. De roosterwij- ziging uit Den Haag - waarin het examen naar maandag van negen tot elf uur werd verscho ven is hier blijven liggen". De fout werd om half negen ont dekt. Kieft: „Te laat om alle 40 leerlingen nog te vragen of ze wilden komen. We hebben de on derwijsinspectie gevraagd of we om half elf konden beginnen, omdat we dan wel de meesten zouden hebben opgetrommeld. Dat verzoek is afgewezen". De 40 gedupeerden moeten nu op de eerste dag van het tweede tijdvak (de herexamens), vrijdag 14 juni, aantreden. „Anders had den ze op 6 juni de uitslag gehad. DEN HAAG (GPD) - Een kamer meerderheid bestaande uit CDA, PvdA en VVD wil verder snijden in subsidies. De VVD acht daarbij besparingen van 2 miljard gulden extra mogelijk, te bereiken in 1994. Dat bleek gisteren tijdens een overleg tussen de kamercom missie voor de rijksuitgaven en minister Kok (financiën) over de subsidies. Zoals bekend besloot het kabinet bij de Tussenbalans en de Kaderbrief over de begro ting 1992 totaal 4 miljard gulden te bezuinigen op de subsidies. Volgens WD-kamerlid De Kor te kan het kabinet meer doen bij het bezuinigen op subsidies. Bij de circa 700 kleinere subsidies is nog een miljard gulden te halen, aldus de liberaal. Eenzelfde be drag valt nog te bezuinigen op de 25 grotere subsidieregelingen die het kabinet al onder de loep heeft genomen. Kok kondigde aan dat hij het kabinet zal voor stellen om dit jaar nog zeven her- overwegings-onderzoeken te doen naar subsidieregelingen. Dat beleid wil hij ook de komen de jaren voortzetten. Vrouw ANC-leider in beroep (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Winnie Mandela is dinsdag door het ge- reclisthof van Johannesburg tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens de ontvoering van vier jonge mannen en tot één jaar wegens medeplichtig heid aan hun mishandeling. Zij is in afwachting van een beslis sing over hoger beroep tegen dit vonnis op borgtocht (200 rand, 140 gulden) vrijgelaten. Me vrouw Mandela had de uit spraak onbewogen aangehoord, maar lachte en groette honder den aanhangers met gebalde vuist, toen ze het gerechtsge bouw verliet. Nelson Mandela was gisteren niet in de volgepakte rechtzaal. Hij sprak in Stellenbosch, in de Kaapprovincie, studenten toe. Na afloop herhaalde hij zijn ge loof in de onschuld van zijn vrouw. „Het laatste woord in de ze zaak is nog niet gesproken", zei hij onder verwijzing naar het hoger beroep. Rechter Stegmann die maandag al haar schuld bewezen had geacht, zei in een toelichting op het vonnis, dat de omstreden vrouw van de ANC-leider haar verantwoordelijkheid als ge meenschapsleider niet had be grepen. Hij noemde ontvoering na moord de zwaarste misdaad en verklaarde dat dat in de straf tot. uitdrukking moet worden ge bracht. De vier jonge mannen waren in december 1988 in haar opdracht ontvoerd om hen te beschermen tegen de vermeende avances van een priester. Volgens Steg mann is elke oplossing die de slachtoffers van hun vrijheid be rooft. een slechte. Mevrouw Mandela behoorde dit te weten, aldus de rechter. DEN HAAG (ANP) - Dinsdag avond rond 23.00 uur had de In dustriebond FNV de meeste le denvergaderingen in de metaal bedrijven achter de rug. In to taal stemden 4.554 werknemers voor de nieuwe metaal-cao, 1.211 tegen en waren er 138 onthou dingen. De Industriebond FNV heeft voor de ledenvergaderin gen nu 130 bedrijven bezocht. Nergens wordt meer gestaakt, aldus een woordvoerster. Hij constateerde bij haar voorts een 'compleet ontbreken van mededogen' met de slachtoffers. Stegmann had maandag haar alibi aanvaard, dat ze op het mo ment van mishandeling niet in Soweto was, maar in Brandfort. in de provincie Oranje Vrijstaat. Niettemin was ze medeplichtig, omdat ze zich na terugkeer niet had bekommerd om de slachtof fers, van wie met name de toen 14-jarige Stompie Moeketsie er ernstig aan toe was. Haar mede-beklaagden, Morgan en Falati, kregen voor hun aan deel in de zaak één jaar voor waardelijk (Morgan) en zes jaar (Falati). Falati werd door Steg mann de 'drijvende kracht' ach ter de ontvoering en mishande ling genoemd. Morgan had de bus bestuurd waarmee het vier tal op 29 december 1988 was ont voerd. Deze unieke 3-delige aluminium ladder is verkrijgbaar in twee lengtes, 7 en 8 m. De ladder is voorzien van automatische schommelhaken, gevelrollen en in kunststof zelf- geieidende pro fielen, waardoor optimaal ge bruiksgemak is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1