Hulp Bangladesh komt op gang Laatste eer vermoorde conducteur Speciale regeling eindexamens in verband NS-actie CNV-bond boos over uitlating Hofstede Levenswerk De Jong klaar MEER AANBIEDINGEN Filipijnen slaan alarm voor tyfoon Walter ideeën! Opklaringen Fris met opklaringen en een enkele hui Max temperatuur 12 graden. Ma tig tot vrij krachtige noordelijke wind. 234e jaargang no. 112 Dinsdag 14 mei 1991 den haag (anp) - Op giro- tr nummer 797 voor hulp ten bate van de slachtoffers van de over stromingsramp in Bangladesh is al 3,5 miljoen gulden binnen gekomen. Dat heeft een woord voerder van Mensen in Nood na mens de Samenwerkende Hulp organisaties maandagmiddag bekendgemaakt. De inzamelactie, die nu iets meer dan een week draait, heeft Sn „snelle start", aldus de woordvoerder. „Daar zijn we te vreden over." Meerderheid tekent zich af voor cao metaal UTRECHT (ANP) - De Industriebond FNV heeft gisteren in het hele land bij bedrijven de le den geraadpleegd over de bereikte cao-resulta ten. Kort voor middernacht was de stemming bij 38 bedrijven gepeild. Voor stemden 3.200 mensen en tegen 800. Er waren honderd onthoudingen. Opvallend was de lage opkomst in enkele re gio's zoals Groningen en Drenthe waar toch veel bedrijven zitten. Ook vandaag zijn er nog le denraadplegingen. In to taal krijgen leden in hon derd bedrijven het prin cipe-akkoord ter beoor deling voorgelegd. (Zie voor opvattingen KMS pagina 9) Afgelopen vrijdag bedroeg de stand twee miljoen. De Samen werkende hulporganisaties heb ben eerder al uit eigen middelen 3,5 miljoen gulden bestemd voor de slachtoffers. De noodhulp wordt gegeven via lokale Ben gaalse organisaties. Maandag vreesden de Filipijnen door een even krachtige storm te worden getroffen als Bangla desh. De tyfoon veranderde maandagmiddag echter boven de oceaan van richting en nam in kracht af. Het meteorologisch instituut in Manila hoopte gis teravond dat de tropische wer velstorm „Walter" het noordelij ke eiland van de Filipijnen Lu- zon niet met dezelfde kracht zal treffen als de wervelstorm Bang ladesh eind april. Desondanks was maandag in ze ven provincies op de Filipijnen. alarmfase twee afgekondigd vanwege de komst van Walter. In de nacht van zaterdag op zon dag stormde de tyfoon met een snelheid oplopend tot 280 kilo meter per uur af op de Filipijnse oostkust. De kracht van de tyfoon zwakte in de loop van maandag af tot 220 kilometer per uur. Tegelijk- tijd verlegde het centrum van de tyfoon zijn koers richting Tai wan en Japan. Voor het eiland Luzon blijft het stormgevaar tot ten minste vandaag bestaan, zo meldde het meteorologisch in stituut. Amerikaanse hulp In Bangladesh worden woens dag 8.000 Amerikaanse militai ren verwacht die het land hulp zullen bieden. Hun eerste taak zal zijn het inrichten van distri- Japanner neemt dure Van Gogh mee het graf in LONDEN (ap) - Een Japanse kunstverzamelaar, Ryoei Saito, heeft te kennen gegeven dat hij na zijn dood begraven of gecre meerd wil worden met twee we reldberoemde kunstwerken, een Van Gogh en een Renoir. Dit is maandag gemeld door de Britse krant de Daily Tele graph. De schilderijen, Van Goghs 'Dr. Gachet' en Renoirs 'Au Moulin delaGalette', zijn de duurste die ooit op een veiling zijn verkocht. i verwierf beide kunstwer ken vorig jaar mei in New York voor een totaalbedrag van ruim 160 miljoen dollar. Het is niet bekend of Saito be graven danwel gecremeerd wenst te worden. Wel bekend is dat de meeste Japanners de voorkeur geven aan crematie. Een vooraanstaand deskundige, Michael Gillingham van de Lon- dense kunstfirma John Sparks, zei dat het uitgesloten is dat Sai to volslagen op eigen houtje zou mogen beslissen over de toe komst van de kunstwerken. Britse rechter verplicht kind tot abortus LONDEN (REUTER) - Een Brit serechtbank heeft maandag be paald dat een meisje van twaalf dat in verwachting is, tegen de wil van haar moeder abortus moet laten plegen. De moeder van het meisje wilde dat haar dochter de zwangerschap zou voldragen en had aangeboden voor haar dochter en de baby te zullen zorgen. De identiteit van het meisje, dat vijfmaanden zwanger zou zijn, is riet bekendgemaakt. Haar zaak was voor de rechter gebracht door maatschappelijk werksters die bang waren dat zij niet in staat zou zijn voor een baby te zorgen, Tot woensdag geen treinen naar Frankrijk UTRECHT (ANP) - Recht streeks treinverkeer vanuit Ne derland naar Frankrijk is sinds gisteravond onmogelijk door ee" staking van het Franse spoorwegpersoneel. De staking ril duren tot woensdag ochtend "6.00 uur. Treinen vanuit Nederland rijden tot die tijd niet verder dan Brus sel-Zuid. Het Franse spoor is ge- "ee' Platgelegd, aldus een NS- woordvoerder. butiepunten voor drinkwater, aldus majoor Dave Sebastian. Die distributiepunten komen vlak bij de centra waar interna tionale hulporganisaties voed sel verdelen. De Amerikanen ne men ontziltings- en zuiverings- materieel mee. De Christelijke Organisatie van Internationale Vluchtelingen hulp (ZOA) in Apeldoorn gaat nog deze week tweeduizend ge zinnen in het zuidoosten van Bangladesh voorzien van pot ten, pannen, eetgerei, emmers, drinkglazen en zaklantaarns. Dit heeft een woordvoerder van ZOA-Vluchtelingenzorg maan dag meegedeeld. Man gooit met glazen naar Corry Konings HOOGKARSPEL (GPD) - Een optreden van zangeres Corry Konings in het Westfriese dorp Hoogkarspel heeft zondag avond slechts enkele minuten geduurd. Nadat de populaire vertolkster van het levenslied in een. volle zaal met kermisgangers de eer ste tonen van een van haar hits ten gehore bracht, werden twee bierglazen in haar richting ge- _Tr. gooid. Een daarvan raakte haar WlHHCH voet, waarop de zangeres haar optreden terstond staakte. Kleuter juf Als het aan de tweede kamer ligt komt de 'kleuterjuf terug. Een meerderheid wil dat pedagogi sche academies ipabo's) de mo gelijkheid openen om zich te spe cialiseren in lesgeven aan de al lerkleinsten. De kleuterleidsters wordt node gemist, vinden de meeste frac- O ties. w Zilveren Schor Het Zilveren Schor, koninklijk geschenk bij het 25-jarig huwe lijk van (toen) koningin Juliana en prins Bemhardverdwijnt als vormingscentrum. Voor het ge bouw is een nieuwe toekomst iveggelegd als Zeeuws Sportcen trum en als water- sportcentrum voor ge- Q handicapten. w ■t, -M. T r Eidereenden De mosselbranche is door me chanisatie en uitbreiding van de visserij verantwoordelijk voor de sterke daling van de popula tie van eidereenden in het Wad- dengebied. Dat concludeert on derzoeker G. Swennen van het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee. LEEUWARDEN - Zes collega's begeleiden de kist bij de begrafenis v i de vermoorde hoofdconducteur Van der Meulen foto Paul VreekerlANP) LEEUWARDEN (GPD/ANP) - Meer dan tweeduizend NS-ers uit het hele land waren gistermiddag naar Leeuwarden gereisd om de begrafenis van hoofdconducteur Jan Wietze van der Meulen bij te wonen. Zes van zijn naaste collega's begeleidden de kist langs een erehaag van honderden geüniformeerde conducteurs naar de begraafplaats. Van der Meulen werd vorige week woensdag in de forensentrein tussen Harlingen en Leeuwarden doodgestoken door een zwar trijder. Onder de conducteurs heerste vooral verslagenheid en machte loze woede. Eerder op de dag had de Spoorwegvakbond, de FSV, er op aangedrongen de rouwplechtigheid niet aan te grijpen als protestactie. De familie van Van der Meulen had daar uitdrukke lijk om gevraagd. De toegestroomde conducteurs, machinisten en personeel van andere openbaar vervoersbedrijven konden niet allemaal in de Fenixkerk. Een groot deel ging daarom dadelijk naar de begraaf plaats. anderen volgden de dienst op monitoren die overal in het kerkgebouw waren geplaatst. Curieus genoeg viel om drie uur de stroom uit, waardoor het beeld verdween. Dat was precies op het moment dat overal in het land treinen en bussen twee minuten stil bleven staan. „De trein was zijn leven", aldus voorganger dominee Genuït. „Waar hij voor leefde is uiteindelijk zijn dood geworden". Rayon hoofd Feiko Smeding zei dat hij tot de slotsom was gekomen, dat de NS het incident niet hadden kunnen voorkomen. „Het soort mens dat Wietze om het leven bracht is een ongeleid projectiel. Hij had ook toegeslagen wanneer we met veel meer man op de trein waren geweest." Hoofddirecteur Ton Messing deelde kort na de plechtigheid mee, de aangekondigde acties te kunnen begrijpen, maar ze overbodig te vinden. Hij hoopte dat ondanks de „afschuw en emotie" de zelfbeheersing en een „gepaste waardigheid" overeind blijven. Zie ook pagina 11 Het personeel van de zaak droeg de glazengooier, een 19-jarige in woner van Schagen, over aan de politie. Collega/zanger André Hazes werd vorig jaar in West- Friesland het slachtoffer van een soortgelijk incident. Advertentie Peter Winnen overweegt te stop pen met wielrennen. De coureur uit de ploeg van Jan Raas ivordl al geruime tijd geplaagd door blessures en hield de Ronde van Spanje gisteren voor gezien. De etappe werd geroon- nen door Guido Bon- "1 tempi. I Bonden: chaos spitsverkeer Loskade 45. Middelburg 01180-29101 Geen centrale loonafspraken UTRECHT (GPD) - De Indus trie- en Voedingsbond CNV wijst de opvattingen van voor zitter Hofstede van de vakcen trale CNV over een centrale loonafspraak met kracht van de hand. Hofstede 'frustreert' de cao-onderhandelingen dit jaar en in 1992, als hij pleit voor een loonstijging in 1992 die gelijk is aan de inflatie, aldus woord voerder Immerzeel. Hofstede opperde afgelopen weekeind voor de Avro-radio dat ook daar op centraal niveau af spraken over gemaakt zouden moeten worden tussen werkge vers, vakbeweging en overheid. De Industrie- en Voedingsbond voelt niets voor centrale afspra ken zolang in politiek Den Haag pogingen worden gedaan om de uitkeringsgerechtigden uit te kleden. „Afspraken zijn pas te maken als het kabinet beseft dat een goed uitkeringssysteem (ook voor WAO-ers) aanvullend is op maatregelen ter bestrijding van ziekteverzuim en WAO". De opmerking van Hofstede komt bovendien op een moment dat de bond een metaalcao voor twee jaar heeft afgesloten, met een loonstijging voor het tweede jaar van 4 procent. „Als volgend jaar andere cao's worden afge sloten, wordt een groot aantal werknemers een hogere loons verhoging onthouden. Zij krij gen minder dan hun collega's met een tweejarige cao". Reactie Hofstede CNV-voorzitter Hofstede ver klaarde bij het EW-congres in Luxemburg nadrukkelijk dat hij niet in de verantwoordelijkheid van afzonderlijke bonden wil treden. Het CNV blijft een de centraal arbeidsvoorwaarden beleid voeren. Wel vindt hij de loonsverhogingen van 4 procent in 1992 in bankbedrijf en metaal industrie „aan de ruime kant" met het oog op het behoud van de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Behoud en uitbrei ding van kwalitatief hoogwaar dige werkgelegenheid moeten volgend jaar meer aandacht krij gen. De sombere geluiden over de ontwikkeling van de Neder landse economie en werkgele genheid worden steeds duidelij ker hoorbaar. Daaraan kan het CNV niet klakkeloos voorbij gaan, aldus Hofstede. Ook grafische bond CNV onge lukkig met uitlatingen Hofste de: pagina 13 DEN HAAG - Vanachter de lange rij delen van zijn levenswerk luistert dr. De Jong (r) naar de toespraak van minister Ritzen (onderwijs en wetenschappen) tijdens de presentatie van de laatste boeken foto Ed Oudenaarden!ANP) DEN HAAG (ANP) - De serie „Het Koninkrijk der Neder landen in de Tweede Wereld oorlog" is eindelijk echt klaar. Maandag is in Den Haag 'Reacties' gepresen teerd, het uit twee boeken be staande 14e en laatste deel. Minister Ritzen (onderwijs) nam de definitieve afsluiting van de regeringsopdracht in ontvangst. Aan 'Reacties' heeft dr L. de Jong, bewierookt en bekriti seerd schrijver van de eerste dertien delen, part noch deel gehad. Wel komt hij aan het eind met nog eens tien blad zijden wijzigingen, een aan vulling op deel 13. Deel 14 geeft in ruim duizend bladzijden een volgens uitge ver SDU representatieve keu ze uit de reacties die het werk van De Jong heeft losge maakt. Behalve reacties wor den ook de interne discussies belicht die De Jong met zijn begeleidingsgroep en andere deskundigen over zijn con cepten heeft gehad. Het idee om de serie af te sluiten met reacties van anderen werd al in 1968 door De Jong zelf ge opperd. Hij wilde niet dat al leen zijn visie bewaard zou blijven. Zie ook pagina 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - Leer lingen die vandaag te laat ko men voor het eindexamen als gevolg van ontregeling van het treinverkeer, hoeven zich daar over geen zorgen te maken. Ze mogen toch examen doen, zo heeft staatssecretaris Wallage (onderwijs) gisteren aan de scholen laten weten. De bonden van spoorwegpersoneel ver wachten dat het treinverkeer vandaag danig verstoord zal zijn als gevolg van werkonder brekingen om eisen voor betere bescherming van het treinper soneel kracht bij te zetten. Leerlingen die voor half elf arri veren. mogen gewoon aan het examen deelnemen, schrijft Wallage. Leerlingen die later dan half elf maar voor het eind van het examen de school berei ken. mogen nog deelnemen als zij 's middag geen examen doen. De tijd die hij of zij te laat is ge komen, gaat niet van de exa mentijd af. De kandidaten kun nen doorwerken tot de gestelde tijd verlopen is. Leerlingen uit de groep die 's middags ook examen hebben en leerlingen die pas na afloop van het examen arriveren, zullen het ochtendexamen tijdens de her kansing moeten doen. De spoorwegbonden verwach ten dat conducteurs uit het hele land naar Utrecht zullen reizen om kracht bij te zetten aan de ei sen die de Vervoersbonden FNV en CNV vanmorgen tijdens spoedoverleg met de NS-directie op tafel zullen leggen. Vooraf gaand aan het spoedoverleg ver wachten de bonden dat conduc teurs in het hele land het werk enige tijd zullen neerleggen. Dat zal vooral tijdens de ochtend spits tot chaotische toestanden leiden. Aanleiding tot het overleg is de moord op treinconducteur J.W. van der Meulen, die vorige week woensdag in Harlingen door een zwartrijder werd doodgestoken. Als het spoedoverleg vanmor gen niets oplevert, zal de Ver- voersbond FNV de NS-direc.tie een ultimatum stellen dat woensdagmorgen afloopt. Ten zij de directie voor dat tijdstip de vakbondseisen inwilligt,, zal de FNV-bond dan oproepen tot een staking onder hoofdconduc teurs. Of de Vervoersbond CNV zich bij die actie zal aansluiten was gisteravond nog niet be kend. De FNV-bond wil op alle zoge noemde risicotreinen ten minste twee conducteurs, portofoons voor alle 3.000 conducteurs en beperking vanm kaartcontrole in de trein. Zie ook pagina 13 Advertentie Tot nu toe was u eraan gewend dat wij vandaag met een groente- en een vleesaanbie ding kwamen. We hebben nu vanaf dinsdag nóg meer aan biedingen die ook nog eens allemaal geldig zijn tot en met zaterdag. Kijk op pagina ?0en u weetwatwij de héle week voor u in de aanbieding hebben. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1