Archief van Vlissingen verhuist PZC Dauwendaele op zoek naar sociale vernieuwing Avondvierdaagse van start Vrees voor afketsen kuuroordplannen Oostburg onterecht Voetbalwedstrijden op de zomeravond Prof: ondernemers moeten opgewekt de politieke arena in streek 14 Nieuw onderkomen in voormalig Gasthuis DINSDAG 14 MEI 1991 VLISSINGEN - Van het ene ui terste in het andere. Het Vlis- sings gemeente-archief was in een hoekje van het stadhuis op geborgen, maar krijgt binnen kort de beschikking over het mooiste onderkomen dat een gemeente-archief zich maar kan indenken. Het voormalige Gast huis aan de Hellebardierstraat in de Vlissingse binnenstad is volledig gerestaureerd en voor de opslag van archiefstukken is erachter een compleet nieuw gebouw neergezet. Archief-medewerker A. Meer man en studiezaalbeheerster E. Arnemuiden neemt beheer De Arne over ARNEMUIDEN - Het college van Arnemuidsen vraagt de commissie financien advies over de overname van het ver enigingsgebouw De Arne door de gemeente. Volgens burge meester drs H. Visser gaat het om een administratieve kwes tie. Tot nu toe regelden de gezamen lijke verenigingen in Arnemui den via een stichting het gebruik van het gebouw. De gemeente neemt het beheer over om rede nen van efficiëntie. „De betrok kenheid van de verenigingen is niet meer zoals die was toen De Arne als verenigingsgebouw vair start ging", legt Visser uit „Het kost veel moeite om het stich tingsbestuur bij elkaar te krij gen voor beslissingen die geno men moeten worden." De commissie financiën spreekt zich in de vergadering van mor gen, woensdag, uit over het voor stel. Op de agenda staat verder de voorjaarsnota 1991, die de stand van zaken sinds de begro-, tingbesprekingen voor dit jaar laat zien. De vergadering begint om 16.30 uur in het gemeente huis. De commissies ruimtelijke ordening en openbare werken vergaderen deze maand niet bij gebrek aan agendapunten. ARNEMUIDEN Collecte - De collecte ten ba te van de Nederlandse lever darm-stichting, die gehouden is in een gedeelte van Arnemui den, bracht 1200,45. op. L. Clarisse-Bos lopen maandag zo trots als een pauw door het ge bouw, waarin nog volop wordt gewerkt. „Ik moet er niet aan denken dat we naai- een volledig nieuw onderkomen ergens op een industrieterrein hadden moeten verhuizen", vertelt Meerman. „Dit pand heeft zo n enorme uitstraling. De oude stijl is van buiten en van binnen zo goed mogelijk gehandhaafd." Het gemeente-archief Vlissin gen komt in het Gasthuis in een omgeving die past bij de functie van een bewaar- en studieplaats voor oud archiefmateriaal. De geschiedenis straalt er vanaf. Een zandstenen poort als entree. Een brede gang die oorspronke lijk een steeg was tussen twee panden uit 1590. Burgemeester Thijssen kocht de gebouwen in 1661 en liet ze samenvoegen, waarmee het Groot Herenloge ment een feit was. Een glazen koepeltje met houtsnijwerk. Een welput, ook binnen, die wordt verlicht. Een spiltrapje naar één van de zolders. Kruiskozijnen. Het Gasthuis heeft van 1851 tot 1931, toen ziekenhuis Bethesda in gebruik werd genomen, zijn Klemodex '91 op streekschool in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM - In de streekschool in Bergen op Zoom wordt Vrijdag 31 mei de 'Klemo dex '91' gehouden. Dat is een kleding- en modemanifestatie met modeshows, vak- en pro- duktdemonstraties en exposi ties. Het evenement is georgani seerd door de Streekschool West-Brabant. De organisato ren willen het publiek kennis la ten maken met de modebranche in de regio West-Brabant en Zee land. Daarnaast wordt ook infor matie gegeven over opleidings mogelijkheden op het gebied van kleding, mode en textiel. Klemodex '91 duurt van 18 tot 22 uur. naam eer aangedaan. De rijke proveniers verbleven in grote kamers aan de voorzijde. De ar men lagen in gebouwen in de omgeving op zalen. Tot 1956 hebben bejaarden in het Gast huis gewoond. Met de opening van Ter Reede kwam het com plex leeg. De gemeente Vlissin gen had er geen functie voor, tot mede onder druk van de provin ciale archiefinspectie een nieu we lokatie voor het gemeente-ar chief moest worden gevonden. Eeri budget van 2,88 miljoen gul den werd beschikbaar gesteld. Hoofdaannemer Heeffer en Van Elzakker uit Halsteren heeft voor dat geld een nieuw maga zijn gebouwd waar 2,5 kilometer archiefmateriaal kan worden ondergebracht. Het gemeente archief heeft 1,3 kilometer in be zit. De temperatuur en de lucht vochtigheid worden in de op slagruimte nauwgezet geregeld. Dat was in het stadhuis onmoge lijk, waar de archiefspullen op zolder liggen. De indeling van het Gasthuis is bij de restauratie intact geble ven. De archivisten gaan direct bij de ingang kantoor houden in de kamer van de regentes van het ziekenhuis. De twee studie zalen bevinden zich ook op de begane grond. De studiezaal medewerkers krijgen een aparte ruimte, direct naast de grote stu diezaal. De gemeente-archivaris gaat domicilie houden in één van de kamers van de prove niers. op de eerste verdieping. Daar is ook de ontvangstruimte ingericht, voor schoolklassen, lezingen en kleine tentoonstel lingen. „Zo'n voorziening is hard MIDDELBURG - Als de ge meente Middelburg meer zou doen aan het hondepoeppro- bleem, aan het onderhoud van kinderspeelplaatsen en aan de veiligheid bij het oversteken, zouden de inwoners van de wijk Dauwendaele veel meer woon genot hebben. Projectcoördina tor Sociale Vernieuwing L.A. Vorthoren en wethouder S. Smitskamp werden maandag avond overladen met klachten op deze terreinen van ongeruste buurtbewoners tijdens een drukbezochte voorlichtings avond over sociale vernieu wing in de wijk Dauwendaele. Aan het eind van de bijeen komst verklaarden veertien be woners zich bereid zitting te ne men in een werkgroep die gaat onderzoeken hoe de sociale ver nieuwing gestalte moet krijgen. Vorthoren opende de avond met de mededeling dat niemand in staat is een precieze formulering te geven van het begrip sociale vernieuwing. Toch heeft Middel- Burgemeester licht commissie in OOSTBURG - De leden van de commissie algemeen bestuur lijke zaken in Oostburg zijn maandag door burgemeester J. Kruize ingelicht over de stand Volleybal en bowling houden nachttoernooi MIDDELBURG - De Middel burgse Bedrijfsvolleybal Ver eniging (MBV) en de Bowling Bond Middelburg houden in de nacht van vrijdag op zaterdag voor de eerste keer een geza menlijk nachttoernooi in sport hal De Kruitmolen in Middel burg. De MBV doet met 24 teams mee aan het evenement, dat de naam Tonny Leynse-nachttoernooi draagt. Voor het bowlingtoer- nooi hebben zich vijftig deelne mers aangemeld. In de kantine zal, als er tijdig vergunning wordt verleend, live muziek wor den gemaakt. De wedstrijden beginnen 's avonds om tien uur. Zaterdagmorgen rond half zes beginen de fmalepartijen. De poule-indeling bij het volleybal toernooi, poule A. DVC/Amro I, SVA/Van Marion. C'est si bon, BVC '86, Installatiebedrijf Goes, Schoon- en Elektro; poule B DVC/Amro II. Vanuus. Six Stars, KMP. M Ooms. Bowlingteam; poule C: Delta II. Oostkapelle. Marathon I, Turtles. Recrea/Keerbergen II. VC Overschie II. poule D Delta I, Kruiden Mix. CVC. S Vluggen. Recre/Keerbergen I, VC Overschie I. Marathon II houdt zich gereed als re- serveteam WESTKAPELLE Viswedstrijd - De hengel sportvereniging Westkapelle hield de zevende wedstrijd die meetelt voor het kampioen schap 1991 bij het Aardappeldal in Westkapelle. De 37 deelne mers vingen 17 boven- en 46 on dermaatse vissen. De jeugdprijs werd gewonnen door Thijs Pee- ne met 2 vissen en 201 punten, De beste hengelaar bij de senio ren werd Jan de Visser met on der meer een flinke tong en een geep van 66 cm. Uitslag: 1 J. P. de Visser 4 vissen. 954 punten. 2 C Flipse 3, 554, 3 I Verburg 6, 476. 4 N. Janisse 4,377,5 J. Peene 1,369,6 J Minderhoud 5,338.7 W. Toutenhoofd 5.333,8 J de Pagter 2. 248, 9 T Peene (jeugd) 2, 201, IC M Peene 3, 197. De pinksterwedstrijd wordt zaterdag 18 mei gehouden van 13.00 tot 16.15 uur bij Iprt Kustlicht burg met 36 andere gemeenten in Nederland zich bereid ver klaard te starten met projecten om het leefmilieu te verbeteren. In de Magistraatwijk. de Stro- menwijk en Nieuw-Middelburg zijn al projecten en onderzoeken aan de gang. Het doel van deze bijeenkomst was onder de bewo ners van Dauwendaele te inven tariseren welke specifieke ideeen zij hebben. In de vragenronde, waarin de emoties af en toe hoog opliepen, kwamen vaak dezelfde grieven naar voren. Behalve de honde- poep (kan de gemeente niet zor gen voor schepjes, zoals in de ge meente Valkenisse?) en het ge brek aan kinderspeelplaatsen, maakten nogal wat bewoners zich zorgen over de problemen met het huisvuil. Vuil ligt regel matig veel te lang bij containers of op straat en glascontainers zijn overvol. Een bijkomende er gernis is dat mensen die melding doen van te volle containers door ambtenaren nog wel eens van het kastje naar de muur wor den gestuurd. Vandalisme boezemt de Dau- wendaelers nogal angst in: slechte verlichting, onveiligheid in het winkelcentrum, graffiti en gebrek aan toezicht in de flats in het weekend waren belangrijke grieven. De verkeersveiligheid - voor het winkelcentrum Dau wendaele en vooral bij het sta tionstunneltje en direct daarop volgend de oversteekplaats bij de brug - is volgens velen ook volstrekt onvoldoende. Naast de concrete ergernissen van meerdere bezoekers, bracht een enkeling naar voren dat een mentaliteitsverandering van de bewoners noodzakelijk is: de overheid is immers niet in staat alle problemen op te lossen. Veel hangt af van de persoonlijke in zet van mensen. Tegen die ach tergrond meldden veertien wijk bewoners zich aan in een werk groep plannen te ontwikkelen om ook in Dauwendaele sociaal te helpen vernieuwen. van zaken rond de komst van een kuuroord in Cadzand. Om de 'belangen van de gemeente niet te schaden', gebeurde dat in een besloten vergadering. De Oostburgse PvdA-fractie sprak twee maanden geleden de angst uit dat het niet doorgaan van de kuuroordplannen Oost burg een kleine vijf miljoen gul den zou kunnen kosten. De Maastrichtse projectontwikke laar Bovex zou dat bedrag eisen als de plannen niet door zouden gaan, was de sociaal-democra ten ter ore gekomen. Fractievoorzitter J. de Vries was maandagmiddag echter tevre den over de informatie die de burgemeester had verstrekt. Zijn ergste vrees was weggeno men. De Vries: „De kou is van de lucht, het lijkt nu niet zo ernstig als het zich eerst liet aanzien." Overigens wilde of kon burge meester Kruize maandag nog geen verdere mededelingen doen over de voortgang bij de bouwplannen van een kuuroord. „Partijen buiten de gemeente zijn momenteel druk aan het on derhandelen. Wat ons betreft is er niets veranderd. Wij zouden nog steeds liever gisteren dan vandaag aankondigen dat het de bouw van het complex be gint." De Veste De plannen rond het Breskense zwembad De Veste lijken weer wel in een stroomversnelling te komen. Roompot Recreatiebe- heer uit Kamperland - onder steund door J. van de Velde van de Zeeuws-Vlaamse campings Pannenschuur en Zeebad - hoopt in het najaar met een aan tal plannen naar buiten te ko men. De gemeenteraad van Oostburg beslist donderdag of de gemeente een voorovereen komst met de ondernemers te kent. De gemeente blijft in elk geval vasthouden aan de eis voor een sporthal als onderdeel van het nieuwe complex. Bovendien moeten de Oostburgse bevol king en de verenigingen tegen billijke prijzen van de voorzie ningen gebruik kunnen - blijven - maken. Kruize liep maandag nog niet op de zaken vooruit. De voorovereenkomst biedt ten slotte nog geen garantie voor de al zo lang gewenste elk-weer- voorziening in het vissersdorp. Dat heeft de ervaring met het Britse Scout Travel Service, waarmee ook een voorovereen komst werd afgesloten^ de afge lopen jaren wel uitgewezen. Schoolkinderen in de rij voor het bemachtigen van een knipkaart bij het begin van de Vlissingse avondwandelvierdaagse foto Ruben Oreel) VLISSINGEN - Het Vlissingse Baskensburgplein stond maan dagavond tegen half zeven propvol auto's. Groepjes kinde ren, de één in een nog fleuriger trainingspak dan de ander, dromden samen. „Knipkaart voor de vijf kilometer Knip kaart voor de vijf kilometer Aan voorzitter Simon Buijs van wandelsportvereniging De Vro lijke Tippelaars ontsnapte nie mand. Aan hem wilde ook nie mand ontsnappen. Zijn knipje in de wandelkaart is van 'le vensbelang' bij de avondvier daagse, want: zonder dat bewijs geen medaille donderdag avond. mer." De bezorger van de pizza service moest op Buijs' gezag even het tempo verlagen. „Dat kun je niet maken", oordeelde Buijs, „hier lopen zo'n duizend kinderen." De meeste scholen uit Vlissingen en Oost-Souburg én de enige van Ritthem hebben een afvaardiging gestuurd De Vlissingse School Vereniging (VSV) heeft bijna alles uit de kast gehaald. 190 leerlingen, de Oranjeschool was met 154 kin deren een goede tweede. Eén basisschool heeft verstek la ten gaan. ..Ze konden geen bege leiders vinden", verklaarde de voorzitter van De Vrolijke Tip pelaars, „en dan houdt het op." door 'een dikke honderd man' mis en kwam uit op 1510 deelne mers. „D'r is ook zoveel concur rentie. Volgende week is er bij voorbeeld een fietsavondvier- „Hé, rustig hier op die brom- De avondvierdaagse liep daar- Maar de wandelvierdaagse houdt één specialiteit: de in tocht. Die is donderdagavond om half acht op het Stadhuis plein, met bloemen en rhuziek. De volhouders lopen met de Del ta Band. de Jeugd Delta Band en Blue Spirit voorop de laatste twee kilometer van het Stad huisplein naar de finish op het Baskensburgplein, waar - bij voldoende knipjes in de kaart - de medaille wacht. nodig", aldus Meerman, „in het stadhuis konden we bijna nie mand ontvangen." De firma Heeffer en Van Elzak ker draagt het nieuwe gemeen te-archief vandaag, dinsdag, of ficieel over aan wethouder L. C. Poppe-de Looff. De verhuisope- ratie van het stadhuis naar het Gasthuis duurt tot 1 juni en dan gaan de deuren van het nieuwe onderkomen voor het publiek open. „De gemeente heeft er veel geld voor over gehad", stelt Meerman. „We willen met pu blieksgerichte activiteiten snel waarmaken dat die investering een juiste is geweest." MIDDELBURG Fietspuzzeltocht - De mo tor- en autoclub Scheldegouwen houdt maandag (2e pinkster dag) een fietspuzzeltocht voor het hele gezin. De rit wordt aan de hand van een eenvoudige rou tebeschrijving gereden. Voor de kinderen zijn er aangepaste op drachten. Voor ieder kind die zijn controlekaart inlevert is een prijs beschikbaar. De lengte van de tocht, die de deelnemers over de binnenwegen van Walcheren voert, is ongeveer twintig kilo meter. Inschrijven kan tussen 13 en 14 uur op de Markt (voor het PZC-kantoor) in Middelburg. Viswedstrijd - De hengel sportvereniging Middelburg hield zondag een klassements wedstrijd vanaf het Eiland in Vlissingen. De vangst, voorna melijk geep, platvis, zeebaars en paling, was matig. Uitslag: 1 J. de Pundert, 5 vissen, 296 cm; 2 C J Marteijn, 4,234, 3 D Pelle- grino, 2,124; 4 P D. Nijpjes, 3, 95; 5 C. v.d. Vreede, 2,83; 6 R. de Back, 2,69; 7 J van Belzen, 2.67; 8 J. W. Kole, 1.59; 9 L. Hooftman, 1. 55; 10 Theo van Mierlo, 154 Interkerkelijke dienst In de Middelburgse Getuigenis- kerk wordt zondag 9 juni een in terkerkelijke dienst gehouden die is afgestemd op verstande lijk minder begaafden. Ad Cor- nelissen maakt de illustraties bij het verhaal dat C. Grefhorst ver telt. Heieen Stroo verzorgt de muzikale omlijsting. De dienst begint 's middags om half drie. OOST-SOUBURG Collecte - De collecte voor het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten heeft in Oost-Sou burg 2177,15 opgebracht. VLISSINGEN Philatelica - De afdeling Vlissingen van de internationale vereniging van postzegelverza melaars Philatelica houdt don derdag 16 mei in dienstencen trum Bachten Komme aan de Badhuisstraat haar maandelijk se bijeenkomst. De bijeenkomst met club vei ling en verloting be gint om 19.00 uur. VLISSINGEN - In de eerste klas van het Vlissings zomeravond voetbal is afgelopen week wei nig veranderd. VAW speelde niet en Uiterton won van Pechi- ney met 5-0. Deze week kan de beslissing vallen, als beide riva len tegen elkaar spelen. Onder aan haalde Pechiney nog een puntje tegen BW (1-1), maar aan degradatie is vrijwel niet meer te ontkomen. SSW won in de tweede klas, nu van SSVW met 4-1 en gaat regel recht op het kampioenschap ai, al weet VAW 2 nog goed te vol gen door een 4-2 overwinning op Uiterton 2. Onderaan blijft het hier spannend doordat Hoppit won van Uiterton 2 (2-1) en Hoechst Boys en LVV gelijk speelden (1-1). In de derde klas wordt anderhal ve competitie gespeeld en koplo per G Birgili heeft alle drie de wedstrijden tegen concurrent De Sloep ruim gewonnen: res pectievelijk met 4-1, 5-1 en 9-1. Het Turkse elftal steekt dan ook met kop en schouders boven de rest uit en wordt de terechte kampioen. Onderaan verloor Sportlife, on danks enkele versterkingen, met 2-0 van BW 2 en in de laat ste minuut met 2-1 van De Sloep. Dinsdag '21 mei kan er een beslis sing vallen in de topper VAW-Ui- terton. Uitslagen le klas Pechiney-Uiterton 0-5, EPZ-Snoeky 2-3. BVV-Peehiney 1-1; stand 1 Uiterton I 7-12 20-3, 2 VAW 1 6-11 KM. 3 Sunlux 7-7 10-8. 4' Snoeky 1 8-7 8-20, 5 BW 1 7-6 12-8, 6 EPZ 1 7-5 9-13, 7 Pechiney 1 8-2 5-21 Uitslagen 2e klas: Uiterton 2-VAW 2 2-4, LVV 1-Hoechst Boys 1 1-1, SSVW 1-SSW 1 1-4, Hoppit I-Uiterton 2 2-1; stand: 2 SSW 1 8-13 25-5, 2 VAW 2 7-9 14-10, 3 Hoppit 18-7 11 -15.4 LVV 1 8-7 10-15,5 Uiterton 2 8-6 11-16,6 Hoechst Boys 1 6-5 11-18, 7 SSVW 1 7-5 12-15. Uitslagen 3e klas: De Sloep-G. Birgili 1-5. BW 2-PVS 1-1, Sportlife-De Sloep 1-2, BW 2-Sportlife 2-0, De Sloep-G Birgili 1-9, stand 1 G Birgi li 1 7-13 35-6, 2 BW 2 6-8 14-7. 3 De Sloep 1 7-8 13-20, 4 PVS 1 7-5 5-12, 5 P£CZ 1 6-4 5-17,6 Sportlife 1 7-2 5-15. ZIERIKZEE - Ondernemers moeten ophouden met kanke ren op 'de politiek'. Ze dienen zich in plaats daarvan georga niseerd, blijmoedig en met goe de argumenten in de politieke voor het Schouwen-Duiveland- se bedrijfsleven in het verschiet. Herinrichting Nieuwstraat in Vlissingen VLISSINGEN - De Nieuwstraat in de Vlissingse binnenstad gaat na de zomervakantie op de schop. Het college van b en w vraagt de gemeenteraad alvast een krediet voor de herinrich ting. De gereconstrueerde Nieuw straat wordt een dertig kilome ter-zone. Snelheidsremmende voorzieningen worden aange bracht bij de kruispunten met de Dortsmansstraat en de Pro- voost-Sarazijnstraat. De be staande lantaarnpalen worden vervangen door antieke en de stoep wordt op straatniveau ge bracht, afgescheiden door paal tjes, Vlissingertjes. De maatregelen komen overeen met die in het Groenewoud, de straat die parallel loopt aan de Nieuwstraat. Bijzonder is dat in de Nieuwstraat een waterpomp terugkomt, die uit de tuin van het Stedelijk Museum aan het Bellamypark wordt gehaald. Tegelijk met deze werkzaamhe den worden de rioolhuisaanslui- tingen vernieuwd. Voor het hele karwei is in de planning voor stadsvernieuwing ruim 200.000 gulden uitgetrokken. De ge meenteraad neemt donderdag avond 30 mei een besluit over het voorstel van b en w. Gewonde visser uit ziekenhuis BRESKENS - De Bressiaanse visser J. Notebaart wordt waar schijnlijk vandaag, dinsdag, uit het ziekenhuis in Oostende ont slagen. De visserman werd vrij dag door een helikopter van zijn schip gehaald, nadat hij een in de visnetten verzeild geraakte balk tegen zijn hoofd had gekre gen. Notebaart is bemanningslid van de Engelse kotter LT 310. Het schip vaart met een geheel Ne derlandse bemanning en heeft Breskens als thuishaven. Schip per M. Versprille liet weten dat het ongelukje vrijdag ter hoogte van Westkappelle gebeurde. „Bij het opdraaien bleek in één van de netten een balk te zitten. Die kreeg Notebaart tegen zijn hoofd. We hebben zelf een ver band aangelegd en een helikop ter uit Koksijde opgeroepen om dat de centrale daar 24 uur be reikbaar is." Triathlon voor 55-plussers HEINKENSZAND - Sportfond sen Borsele haakt vrijdag 24 mei in op de 'meimaand sport- maand' met een triathlon voor 55-plussers. Deze begint tussen tien en elf uur 's morgens, bij zo wel sporthal De Zwake in 's- Gravenpolder als bij ontmoe tingscentrum De Stenge in Heinkenszand, met een fiets tocht van tien kilometer die ein digt bij De Stenge. Daarvandaan begint een wan deltocht van 2,5 kilometer naar het zwembad Stelleplas, even eens in Heinkenszand. Daar wordt een uurtje 'meer bewegen voor ouderen' gegeven. Vervol gens is er weer een wandeltocht van 2,5 kilometer naar De Sten ge. De deelnemers die de triath lon tot een goed einde brengen krijgen een medaille. Recordaantal bezoekers Renessedag RENESSE - De Renessedag, een braderie en rommelmarkt die zaterdag werd gehouden door de SV Renesse, muziekvereni ging Luctor et Emergo en de Ne derlands hervormde kerk, trok tussen de tien- en vijftiendui zend bezoekers. Volgens de voorzitter van het Renesseco- mité, J. Kraayenbrink, een re» cord. Meer dan elfhonderd men sen beklommen de kerktoren. Een team dat de toren langs de buitenkant zou bestijgen zegde af. Ook de opbrengst van de diverse evenementen bereikte een re cord: 28.000 gulden bruto. Dat betekent dat de beide verenigin gen en de kerk elk 7500 gulden aan hun kas kunnen toevoegen. GOES Concert - Het Zeeuws Orkest geeft vrijdag 24 mei een concert in de Grote Kerk in Goes. Op het programma staan werken van Mendelssohn, Mozart, C. Nielsen en E. Grieg. Er zal uitleg worden gegeven bij de uit te voeren stuk ken, onder meer over de compo sitie en de bezetting. Het Zeeuws Orkest hoopt hiermee vooral jongeren te interesseren voor klassieke muziek. Het concert begint om 20.00 uur. Zondag 26 mei wordt hetzelfde concert uit gevoerd in Middelburg. arena te begeven. Alleen dan kunnen ze. volgens de Rottcr. damse politicoloog prof drM.p C. M. van Schendelen, dat uit dé politieke ruif halen wat zij kUn. nen gebruiken. Van Schendelen gooide tijdens zijn toespraak maandagavond voor de ondernemers® Schouwen-Duiveland meteen de knuppel in het hoenderhok. Of de geachte ondernemersmis. schien dachten dat hun bedrijf het beter zou doen zonder pol! tiek? De reacties waren aarze lend positief: een wereld zonder die lastige en bemoeizuchtige politiek, dat zou de onderne mers wel wat lijken. Van Schendelen stelde hen te leur. Hij vond zijn eigen vraag onzinnig. Want de politiek is naar zijn stellige overtuiging,die hij staafde met cijfers, geen on belangrijke factor meer in het bedrijfsleven. Nee, de politiek, die zit middenin elk bedrijf. Mei dat vaststaand gegeven heeft het bedrijfsleven maar rekenin» te houden, aldus Van Schende- len. Doelen Wie slim is, gebruikt de politiek om zijn eigen doelen te realise ren. Juist dan kunnen onderne mers volgens Van Schendelen zorgen dat er regels komen die hen zinnen, dat er overheidsgeld voor hen wordt uitgetrokken.® dat er ambtenaren met hun za ken bezig zijn. De politicoloog hield de zaal voor, dat het de ondernemers ia hun eentje niet zal lukken met succes de politiek te bewerken Ze moeten samenwerken. Van Schendelen prees in dat ver band dan ook de Ondernemer kring Schouwen-Duiveland, die juist is bedoeld om de krachten in Schouws ondernemersland te bundelen. Voorzitter drs P. Schotte deelde in zijn openingswoord mee, dat het bestuur van de Ondeme- merskring onlangs met de ge meentebesturen op het voorma lig eiland om de tafel heeft geze ten. Daarmee heeft het, wellicht- onbewust, een goede stap gezet op het lobby-pad. Persoonlijke contacten zijn volgens de politi coloog" van de Erasmusuniversi- teit- enorm belangrijk, evenals het- bewerken van ambtenaren en contacten leggen met gelijk gezinde clubs. En als de onder nemerskring een voorsprong pakt op andere organisaties die om de gunst van de politiek strij den, dan ligt er volgens Var. Schendelen een mooie toekomsi Foto-expositie over ontbossing op Ambon OOST-SOUBURG - De Sou burgse werkgroep Sagu en de Utrechtse stichting Rela heb ben samen een fototentoonstel ling ingericht over ont- en her- bossing op het eiland Ambon. De expositie is tot en met 31 mei te zien in de openbare biblio theek in Oost-Souburg. Omdat de bevolking op Ambon explosief groeit, is de behoefte aan nieuwe landbouwgronden en brandhout voor de voedselbe reiding sterk toegenomen, Daar om is al dertig procent van het totale bos gekapt. Die kaalslag heeft op de hellingen geleid tot ontregeling van de waterhuis houding, iets dat volgens Sagu en Rela niet langer zo door kan gaan. Daarom ondersteunen zij een herbebossingsproject. Daar voor is een boom-adoptie cam pagne opgezet. Voor vijftig gul den kunnen belangstellenden een boom adopteren op Gunung Nona. Als bewijs krijgt men een certificaat en een foto van de be treffende boom. Op de foto-tentoonstelling wordt een beeld gegeven van de ontbossing op Ambon en er wor den oplossingen voor het pro bleem aangerdragen. De exposi tie is te zien tijdens de openings uren van de bibliotheek. Inbraken in Vlissingen OOST-SOUBURG/VLISSIN- GEN - Twee woningen aan dt Maasstraat in Oost-Souburgen een benedenwoning aan de Jan van Goyenlaan in Vlissingen zijn in de nacht van zondag op maandag het doelwit geweest van inbrekers. De buit aan de Jan van Goyen laan was het grootst. Een video recorder, twee kleurentelevisies, een magnetronoven. een scheer- apparaat en wat klein geld zijn daar ontvreemd. Een bewoner van de Maasstraat werd zondagnacht om half twee gewekt door gestommel. Hij ont dekte, eenmaal beneden, dat er iemand in zijn huis was geweest Twee portemonnees met in houd. een datarecorder, foto-ap paratuur en enkele sieraden wa ren verdwenen. De bewoners van een andere woning aan Maasstraat kwamen maandag morgen tot de ontdekking d® bij hen was ingebroken. Zij mis ten een legitimatiebewijs en een portemonnee met daarin een kleine hoeveelheid geld. Het afgelopen weekeinde is Vlissingen ook geprobeerd het postkantoor aan de Govs' Flincklaan in te breken. Eengm- te ruit van de voordeur is kapo gegooid en de geldautomaat» vernield. Een kijkje in het vernieuwde interieur v; huis in Vlissingen (foto Ruben Oreel)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 16