ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Blanken leveren slag met politie Bangladesh heeft direct ruim een miljard aan hulp nodig Wiegel volgend jaar beschikbaar voor de politiek Resultaat van dagenlang werk Zilveren huwelijksfeest Popconcerten voor hulp aan Kurden Waarnemers Zuid-Afrika spreken van historische confrontatie Carter mogelijk naar Suriname Miljoen buitenlanders in Nederland op bezoek 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Wolkenvelden Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Kans op mist van zee. Mid- Zaemperatuur 14 graden. Tot krach tig toenemende zuidwesten wind. 234e jaargang no. 111 Maandag 13 mei 1991 UUR KODAK EXPRESS PQ.J.Q KWALITEITS KLEURENFOTO'S SERVICE Beter: niet duurder! FOTOBVERSCHOORE Ellen Leur Goes Hulst Middelburg Middelhorr Vlissingen Zieriku r ^an onze correspondent JOHANNESBURG - De Zuid- afrikaanse politie heeft zater dagslag geleverd met een leger van tweeduizend blanke boeren die een krottenkamp bij Ven- Iersdorp, ten westen van Johan nesburg hadden aangevallen. Bij deze 'historische confronta- tie' tussen politie en boeren zijn vier boeren gewond geraakt. De boeren waren uit alle delen van Zuid-Afrika gekomen om zwarten te verjagen van land bij een boerderij, Goedgevonden, die zij enkele weken geleden hadden 'gekraakt'. Van dat land zij dertien jaar geleden De boeren gingen in de vroege ochtend tot de aanval over, waarbij zij de verraste bewoners met hagel beschoten, met mes sen bewerkten en met stokken sloegen. Minstens tien mensen raakten gewond. Een onbekend aantal krotten werd met de grond gelijk gemaakt. De schietpartij vond plaats toen een groep boeren een cordon van de politie doorbrak, die vervol gens het vuur opende. Het was de eerste maal in bijna zeventig jaar dat de politie met scherp schoot op blanke oproerkraai ers. In 1922 werd een opstand van blanke mijnwerkers met ge weld neergeslagen. Politieke waarnemers noemden de slag bij Goedgevonden gisteren een 'his torische gebeurtenis'. Dat de po litie, voornamelijk bestaand uit Afrikaners, het vuur zou openen op hun 'volksgenoten', werd voor onmogelijk gehouden. Na hun schermutseling met de politie hergroepeerden de boe ren zich en trokken zij naar een ander krottenkamp bij Venters- dorp, Tshing, waar zij hun woede op de bewoners koelden en een grote ravage aanrichtten. Rechter De inderhaast naar Ventersdorp getogen minister van Politie, Adriaan Vlok, en een leider van de extreem-rechtse Konserva- tieve Partij, Harzenberg, wisten de boeren tenslotte te bewegen hun actie te staken. Vlok haalde de boeren over de uitspraak van de rechter af te wachten die over enkele weken zal beslissen over de aanspraken op Goedgevon den. Hij maakte ook de afspraak dat zij op 1 juni op zijn kantoor hun grieven te berde kunnen brengen. De leider van de neo-fascistische Afrikaner Weerstandbeweging (AWB), de in Ventersdorp wo nende Eugene Terreblanche, DEN HAAG (GPD) - Hans Wie gel, commissaris van de konin gin in Friesland en oud-vice- premier, is vanaf volgend jaar weer beschikbaar voor de lan delijke politiek. In het RTL-pro- gramma De Vierde Kamer zei Wiegel zondag dat hij in 1992 'vrij man' is, omdat hij dan na 10 jaar de gelofte heeft ingelost dat hij zijn post in Friesland niet als duiventil zou gebruiken. Onbekende vlucht voor politie en verdrinkt ROERMOND (ANP) - Uit een grindgat in het buurtschap Osen, tussen Thorn en Roer mond, is zondagmiddag het stoffelijk overschot van een nog onbekende man opgehaald. Za terdagavond bevond deze man ach samen met zes anderen op een landtong in een grindgat. Toen de politie poolshoogte kwam nemen sprong de man in het water en zwom weg. Hij kwam daarbij in moeilijkheden, waarna een politieman hem na sprong, maar de drenkeling kon niet meer worden gered. Duikploegen van de Roermond- se brandweer en van de rijkspoli tie te water, hebben urenlang naar het stoffelijk overschot van rip man gezocht. Het werd pas DDR, had vorige maand de ontrui ming van Goedgevonden geëist en gedreigd het recht in eigen hand te nemen, als de politie niet zou optreden. Hoewel Terre blanche en een groep aanhan gers tijdens de aanval op Goed gevonden wel ter plekke waren, zouden zij niet de hand hebben gehad in de acties. Woonoorden Bij nieuwe onlusten tussen aan hangers van het ANC en de Zulu- beweging Inkatha zijn zondag in het zwarte woonoord Kagiso minstens 25 doden gevallen. Vol gens een politiewoordvoerder viel een meute van duizend Zu lu's gisterochtend vroeg een krottenkamp aan. Ooggetuigen vertelden dat de Zulu's met pantserwagens van de politie naar het kamp waren gebracht. Daar richtten zij met allerlei wapens, waaronder ge weren, een slachting aan onder de slapende bewoners en legden zij tientallen hutten in de as. Een verslaggeefster van een radio station zei dat de politie pas uren na de aanval verscheen. WASHINGTON (ANP) - Verschillende politieke groeperingen in Suriname hebben een beroep gedaan op oud-president Carter van de Verenigde Staten, na de verkiezingen van 25 mei te helpen bij het lot stand komen van een stabiele en democratische regering. Dit heeft de Latijnsamerikaanse medewerker van het Carter-Centrum in Atlanta, Robert Pastor, dit weekend in Atlanta gezegd. De rol van Carter zou zijn, te voorkomen dat de militairen opnieuw een democratisch proces na het houden van de verkiezingen zouden verstoren. Pastor is de vorige maand met de premier van Belize, George Price, naar Suriname geweest. SCHEVENINGEN - De 52-jarige Amerikaan Gerry Kirk heeft het weer geklaard. De gekende zandbeeldhouwer uit het Amerikaan se San Diego heeft na dagenlang werken, met hulp van studenten va/i de Technische Universiteit in Delft, het Middeleeuws kasteel, waarin 1800 ton Brabants hoekig rivierzand zit verwerkt, voltooid. Het zandkasteel van 37 bij 20 bij 10 op het Scheveningse strand was een enorme publiekstrekker (foto Arthur BastiaanselANP) Ondanks het feit dat „de Friezen mij nog niet kwijt willen" sluit Wiegel een terugkeer naar de Haagse politiek niet uit. Zij ne venfuncties in het bedrijfsleven mogen daarbij geen belemme ring vormen, zo liet Wiegel we ten. In datzelfde jaar zal volgens de voorspelling van de voormalige WD-leider het huidige kabinet vallen. Anders dan de geluiden van de laatste tijd ziet Wiegel momenteel niets in een kabinet zonder het CDA. „Het CDA-pro- gram ligt nog altijd het dichtst bij het WD-program". Brinkman Ook bewierookte Wiegel in de tv-uitzending CDA-fractievoor- zitter Brinkman, die genoemd wordt als toekomstig premier na het eventuele vertrek van Lub bers. „Een perfecte man" vindt Wiegel van Brinkman. „Iemand met een groot politiek gevoel en die recht door zee is". Het was Wiegel die als minister van bin nenlandse zaken Brinkman als topambtenaar naar voren schoof. Brinkman heeft Wiegel al als een mogelijke vicie-pre- mier genoemd. Uit een NIPO-enquête blijkt Wiegel na premier Lubbers het meeste vertrouwen van de kie zers te hebben. Daarna volgen D66-leider Van Mierlo, CDA- ffactieleider Brinkman en vice- premier Kok, terwijl de huidge WD-leider Bolkestein het min ste vertrouwen van de kiezers krijgt. DHAKA/LUXEMBURG (GPD/ REUTER/UPI) - Bangladesh heeft direct ruim 1 miljard gul den nodig als hulp voor de acht miljoen overlevenden van de wervelstorm van twee weken geleden. Zij hebben bijna alles verloren bij het vernietigende natuurgeweld. Dit heeft de Ben- galese minister van financiën zondag gezegd. Op langere termijn wil het land voor ruim 2,5 miljard gulden hulp hebben van rijke landen en internationale organisaties om de bewoners van de verwoeste gebieden te helpen en hun bezit tingen te herbouwen. Bangladesh heeft inmiddels in totaal 440 miljoen gulden aan in ternationale hulp ontvangen. Bij de cycloon die de Golf van Bengalen op 29 april trof met snelheden tot 235 km per uur zijn meer dan een miljoen huizen verwoest of beschadigd en bijna een miljoen stuks vee omgeko men. Er zijn vijftig bruggen en 2.000 scholen vernield en 180 ki lometer oeverbescherming weg gespoeld. Bijna een miljoen ton rijst te velde en in silo's is niet meer te oogsten of te gebruiken. Officieel staat het dodencijfer op 140.000, maar volgens hulporga nisaties ligt het getal dit tussen de 200.000 en 500.000. Mariniers Dertig Amerikaanse mariniers zijn zondag in Bangladesh aan gekomen om mee te helpen aan de hulpverlening aan de miljoe nen slachtoffers van de wervel storm. Honderd anderen worden in de loop van deze week ver wacht. De VS sturen ook tegelijk helikopters mee voor de distri butie van voesel en medicijnen. De Verenigde Staten hebben al ruim zeven miljoen dollar (bijna 14 miljoen gulden) bijgedragen in de hulp. LEIDSCHENDAM (ANP) - Ongeveer een miljoen buitenlandse toe tsten hebben het afgelopen Hemelvaartweekeinde Nederland be zocht. Dat zijn er evenveel als vorig jaar. Dat heeft h,et Nederlands ureau voor Toerisme (NBT) zondagmiddag bekendgemaakt. veel Duitsers, waaronder een groot aantal uit de voormalige p. §!as v°oral het grote aantal Franse toeristen opvallend. In tankrijk was ook 8 mei dit jaar een vrije dag. Behalve de hotels en m bungalowparken deden door het redelijke weer ook campings de «gelopen dagen goede zaken. Naast het miljoen buitenlanders rachten ook nog eens 800.000 Nederlanders een korte vakantie door ln eigen land. Grootste trekpleister was weer de Keukenhof waar 85.000 bezoekers erden geteld. Maar ook het Noorder Dierenpark Emmen (43.000 indh1^' ^adurodam (40.000), de Flevohof (34.000) stonden sterk sn j^ëstelling. Daarnaast bezochten grote aantallen toeristen Peciale attracties zoals het enorme zandkasteel in Scheveningen. i^J^delijke Fietsdag van de ANWB op zaterdag telde dit jaar °0 deelnemers tegen 60.000-het vorig jaar. AMSTERDAM - Na afloop van de voorstelling van het Nationaal Ballet ter glegenheid van het zilveren huwelijk van koningin en prins stonden hun zonen in de rij voor een glaasje. Van links naar rechts: prins Friso, prins Constantijn, kroonprins Willem Alexander, prins Claus en konin gin Beatrix. De feestelijkheden werden gevierd met familie en vrienden in het Amsterdamse Muziektheater foto Arthur Bastiaansel AN Pi Midden-Oosten De Verenigde Staten en de Sov jetunie toonden zich gisteren op timistisch over de kans op vrede in het Midden-Oosten. De minis ters van Buitenlandse zaken van beide landen, Baker en Bessmertnych (foto), ont moeten elkaar vandaag voor de tweede keer. Beide ministers reizen door het Midden-Oos ten om met de betrok- O kén landen te praten. O Brand Een uitslaande brand bij Boon Chemie op het industrieterrein in Middelburg heeft zondagmid dag voor zo'n drie ton schade veroorzaakt. De brand ging ge paard met dikke, zwarte rook- ivolken die ver uit de omtrek nieuwsgieri- C gen aantrokken. w Romario Opnieuw speelde Romario weer galoos. Het resultaat ivas een 3-0-zege op Willetn II. Daarmee blijft PSV concurrent Ajax nog steeds voor in de race naar de landstitel. Het betere doelsaldo van de Eindhovense club kan beslissend Q zijn. w Sprintkanon Jean Paid van Peppel is hard op weg om weer het sprintkanon van het profpeloton te worden. De door Peter Post afgedankte renner won zaterdag zijn derde etappe in cle Ronde van Spanje. I O De EG-landen trekken samen 140 miljoen gulden uit voor hulp aan Bangladesh. Nederland neemt daarvan bijna acht mil joen gulden voor zij rekening. De ministers van financiën van de EG werden het daar zaterdag in Luxemburg over eens. Hun col lega's van buitenlandse zaken nemen vandaag in Brussel het formele besluit voor het hulp programma. Omdat het potje voor noodhulp op de EG-begroting voor dit jaar nu al volledig leeg is, betalen de lidstaten de 140 miljoen direct uit eigen zak. Volgens minister van financiën Wim Kok zullen de plannen voor. hulp waaraan momenteel in Nederland wordt gewerkt opgenomen worden in de acht miljoen aan hulp. Maai* de reeds verleende hulp zal niet met de Nederlandse EG-bijdra- ge worden verrekend. Plundering Groepjes uitgehongerde Benga lezen hebben voedselwinkels en opslagplaatsen geplunderd langs de zuidoost-kust van Bangladesh en in de havenstad Chittagong. Dit hebben verslag gevers ter plaatse en kranten zondag gemeld. Volgens officiële cijfers zijn tien miljoen mensen dakloos geraakt. Slechts twintig procent van hen heeft in tenten kampen onderdak gevonden, de rest leeft onder de blote hemel in barre omstandigheden. Zes districten in het noordoos ten en oosten zijn inmiddels ge troffen door overstroming. Door aanhoudende hevige regen zijn rivieren buiten hun oevers getre den. Meer dan half miljoen men sen zouden ingesloten zijn door het water. Intussen waarschuw den weerkundigen voor nieuwe wervelstormen. Boven de Anda- manzee, waar de vorige wervel storm is ontstaan, hebben ze een lage drukgebied gesignaleerd dat een nieuwe cycloon kan voortbrengen. LONDEN (AP) - Rod Stewart in Zwitserland en Chris de Burgh in Londen hebben zondag het spits afgebeten van een interna tionaal popconcert om geld in te zamelen voor de Kurdische vluchtelingen die langs de gren zen van Irak zijn gestrand. De optredens in het Wembley - stadion werden afgewisseld met satellietbeelden van concerten elders in de wereld. De muziek werd uitgezonden naar 34 lan den waaronder de Sovjetunie, Japan en de Verenigde Staten. Ook werden filmbeelden ge toond van de vluchtelingen en oproepen gedaan voor donaties aan het Rode Kruis, dat hoopt meer dan 35 miljoen gulden bij een te krijgen. De Burgh, de eerste musicus die zijn medewerking aanbood, opende het concert. Het publiek, overwegend jong, heette vervol gens de veteraan Tom Jones uit bundig welkom. In Wembley tra den verder op Alison Moyet, M.C. Hammer. Lisa Stansfield en Alexander O'Neal. In Den Haag zong Peter Gabriel, begeleid door Sting, Games Wi thout Frontiers, om vervolgens Sinead O'Connor aan te kondi gen. In Rotterdam traden de New Kids on the Block op, in Oakland (California) Whitney Houston en in Fort Lauderdale (Florida) Hall and Oates. Paul Simon liet per satelliet van zich horen uit Manchester in Enge land. Verscheidene zangers toonden zich bezorgd dat het geld dat zondag werd ingezameld uitslui tend naar de Kurden zou gaan, en dat de hongerende Afrikanen en door een orkaan getroffen Bengalezen met leger handen zouden blijven. Het Rode Kruis zei dat door opnbrengsten van de concerten geld dat anders voor de Kurden zou worden ge bruikt, nu aan Bangladesh en Afrika kan worden besteed. Advertentie In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. - U hoeft alleen maar 1%# de bon in të vullen. Dan krijgt u al het nieuws dageüjks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaat sneller 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1