Inzet van leger in Kroatië SPRINT Ministerie dekt deputeerden n fiscusaffaire Harde houding vakbonden na doodsteken conducteur Overwinningsparade in Moskou attena Stappen De Klerk tegen geweld in zwarte woonoorden Oppositie verwerpt compromis Demonstraties in Belgrado Meevallende drukte in verkeer Hemelvaartsdag kunst cultuur 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. c^r fris maar mooi 0lge perioden. Maximum tempe- aftiiirrond 16 graden. Wind noord tot wrdoost matig, later vrij krachtig. 4sjaargang no. 109 10 mei 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service justitie laat Nigeriaanse drugskoeriers ongemoeid pgN HAAG (ANP) - Ni- teriaanse drugskoeriers bezit van heroïne, kunnen zich ongemoeid ophouden in de transito- juiinte van Schiphol. Justitie, politie en doua- nt zijn op de hoogte van it aanwezigheid van de smokkelaars, maar la tente gewoon weer ver- „hken. De Haarlemse officier van justitie Hemmes bevestigde dit donderdagavond in Ver onica's Nieuwslijn. Hemmes betreurt het dat de drugskoeriers ieer kunnen vertrekken van de luchthaven, maar Bijster op dat de beperk te opsporingscapaciteit op Schiphol dwingt tot hetmaken van keuzes. Volgens drugscoördina tor Weijenberg van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) be staat er een duidelijk profiel van de Nigeriaan- te drugskoeriers op Schiphol. „Zo'n 65 pro cent van hen draagt de dntgs op het lichaam. Per vlucht komen er tien iot vijftien koeriers aan op Schiphol. Men houdt tekening met de aanhou ding van een of twee smokkelaars, de rest ve- tiekt weer omgemoeid ran Schiphol," aldus Weijenberg. PvdA-Tweede Kamerlid Piet Stoffelen heeft in middels aangekondigd dathij over deze zaak mi nister Hirsch Ballin van justitie zal aanspreken. Hij wil dat in het vervolg de doorvoer van drugs Schiphol streng mrdt aangepakt. BELGRADO (AP) - Het federale leger van Joegoslavië wordt in Kroatië ingezet om verdere on lusten tussen Kroaten en Ser viërs te voorkomen. De leiders van Kroatië en Servië werden het er donderdag over eens om het federale leger meer bevoegdheden te geven bij het beteugelen van de etnische on lusten, die verleden week aan 20 mensen het leven kosten. Het akkoord tussen de twee grootste Joegoslavische deelrepublieken volgde na een marathon-verga dering van het collectieve fede rale presidentscollege. Bij de besprekingen waren ook vertegenwoordigers van de strij dende etnische groepen aanwe zig. Onderdeel van de overeen komst, waarmee een door Servië en het leger geëiste noodtoe stand wordt vermeden, is de on middellijke ontwapening van al le milities en het opzetten van onderhandelingen tussen de Kroatische autoriteiten en de Servische minderheid. President Slobodan Milosevic van Servie noemde de overeen komst „het eerste bemoedigen de teken dat wijst in de richting van een oplossing van de etni sche onlusten". Ook de Kroatische president Franjo Tudjman staat achter de maatregel om het leger in te schakelen. Hij heeft de Kroaten Grotere groepen dag/avondschool DEN HAAG (ANP) - De groeps grootte in het dag/avondonder wijs stijgt van gemiddeld 20 naar 21 leerlingen. De maatre gel gaat 1 augustus dit jaar in en betekent een vermindering van 84 arbeidsplaatsen. HAAG/MIDDELBURG - manier waarop Zeeuwse ge- meerden zichzelf en oud- ^a'smet de fiscus in het rei- brachten, was rechtmatig, mei provinciegeld betalen naheffingen inkomstenbe- tmgen was niet in strijd met Üel43 van de Provinciewet, (ministerie van binnenland aken schrijft dit in een on- weksrapport inzake de pro- male belastingaffaire, commissaris van de konin- drC. Boertien, constateert «n gevoel van blijdschap' biennee nog weer eens is Weven dat 'we geen onoir- hebben gedaan', ifputeerden, die wegens hun ebrand ROP (ANP) - Een brand Strabrecht.se heide bij opheeft 40 hectare heide «est. Het vuur brak don- tyrond half een uit en was Kuur later onder controle, werd bestreden door Kin totaal 70 man), fand ontstond doordat en- !tandelaars met behulp van ■Ssbrander een kop koffie te zetten. 10 en 11 mei 'lente' prijzen pastoe leolux artilort interlubke "teiieurverzonging Uteldeslraat 25-29 vlissingen ^■i opgeroepen om hun acties tegen de Servische minderheid te sta ken en het leger niet langer te gen te werken. Ook een groep Kroaten die in de buurrepubliek Bosnië al enkele dagen een pantserkolonne van het leger hebben ingesloten riep hij op hun blokkade te staken. Slap compromis Nationalistische oppositiegroe pen in Servië zijn het echter niet eens met de overeenkomst, die zij beschouwen als een slap com promis, dat nadelig is voor hun republiek. In de hoofdstad Bel grado kwamen donderdag 10.000 mensen op de been om hun ongenoegen te uiten over het compromis. Bij de betogers moest zowel Tudjman als de Ser vische leider Milosevic het ont gelden. Bij de demonstratie voerde on der meer Vuk Draskovic, de lei der van de nationalistische Ser vische Vernieuwingsbeweging, het woord. In een militante rede liet hij weten dat in Servie de vorming van een „regering van nationale redding" nodig is, die de voorbereiding treft voor een oorlog met Kroatië. Bij de begrafenis van een jonge soldaat die maandag bij geweld dadige protestacties tegen het leger in de Kroatische stad Split om het leven kwam noemde een generaal diens dood „een laatste waarschuwing aan het collectie ve verstand van Joegoslavië". „Eigenmachtige leiders met een lust naar dictatoriale macht kennen geen scrupules bij het manipuleren en gebruiken van burgers om hun bloedbevlekte tronen te handhaven", zei gene raal Milan Ruzinovski tijdens de plechtigheid. Federaal premier Ante Marko- vic zei woensdag geen verschui ving van de grenzen tussen de re publieken te zullen toestaan. „In overeenstemming met de grond wet", zei Markovic, „zal het Joe goslavische leger de grenzen vei lig stellen en gewapendeconflic- ten tussen etnische groepen voorkomen". rol in de affaire door de staten tot aftreden werden gedwongen, zien in de ministeriële uitspraak een reden voor een zeker 'eerher stel'. Maar de Zeeuwse staten, die zich hierover moeten bera den, slikken de resultaten van het Haagse onderzoek niet zo maar voor zoete koek. De provinciale belastingaffaire bracht de commissaris Boertien in opspraak en leidde eind fe bruari tot de val van vier gede puteerden. Dat gebeurde op ba sis van de bevindingen van de speciale statencommissie Van Waterschoot. Volgens het ministerieel rapport - opgesteld door ambtenaren en onderschreven door de minister en de staatssecretaris - belicht te deze onderzoekscommissie de affaire 'op een aantal punten niet volledig' en werden daarbij conclusies getrokken 'die niet geheel gebaseerd zijn op feiten'. Verwijten Statenleden, die lid waren van de commissie-Van Waterschoot, verwijten juist het ministerie een eenzijdige en onvolledige kijk op de zaak. Statenlid Roose (RPF/GPV) - hij was waarne mend voorzitter van de commis sie - houdt staande dat met evenveel recht kan worden vol gehouden dat de betalingen wel degelijk onrechtmatig waren. Bovendien, benadrukt hij, gaat het ministerie vrijwel geheel voorbij aan de 'onjuiste besluit vorming', waarbij 'negatieve in formatie niet aan de staten werd doorgegeven'. Overigens zijn ook minister Da- les en staatssecretaris De Graaff-Nauta 'niet gelukkig' met de wijze van besluitvor ming. Er had, vinden ze, 'be stuurlijk meer openheid be tracht moeten worden'. Dat ver wijt, aldus de bewindsvrouwen, treft echter niet alleen Boertien en de gedeputeerden in kwestie, maar ook het seniorenconvent (de fractievoorzitters), de staten commissie bestuurszaken en uiteindelijk de gehele staten, die allen 'hebben meegewerkt aan de besluitvorming terzake'. Of zoals het ministerie in het onder zoeksrapport concludeert „Het college van gedeputeerde staten mocht er gedurende deze gehele periode op vertrouwen dat voor deze handelswijze een breed draagvlak bestond in Provincia le Staten'. (zie ook pagina's 3 en 11) Sovjet-president Gorbatsjov in gesprek met een oorlogsveteraan (foto Alain-Pierre Hovasse/EPA) MOSKOU (AP) - Sovjet-burgers en militairen hebben gisteren steed aan het aandeel dat de Amerikanen hebben geleverd in de de 46ste overwinningsparade gehouden om de nederlaag van bevrijding van Europa. Oorlogsveteraan Nikolai Dezajoeba zei nazi-Duitsland te herdenken. In tegenstelling tot andere jaren verheugd te zijn dat de Amerikanen 46 jaar na de historische ont- lag de nadruk niet op het vertoon van militaire macht op het moeting aan de Elbe nu naar Moskou gekomen waren om de Sov- Rode Plein in Moskou, maar op een optocht elders in de stad, jet-burgers daar te begroeten. waarin ook Amerikaanse bands en delegaties meeliepen. in het verleden stond Overwinningsdag in de Sovjetunie in het Hoewel minister van Defensie. Dimitri Jazov. donderdag in de teken van de nederlaag die de communisten de nazi's wisten toe Pravda schreef dat de Sovjetunie de militaire gelijkheid met het te brengen. De 45ste herdenking werd vorig jaar kracht bijgezet Westen moet handhaven, werd in Moskou volop aandacht be- met een grootscheepse parade van tanks, raketten en troepen. FSV wil twee conducteurs per trein en portofoons UTRECHT (GPD) - Het was een sinister toeval. De Nederlandse Spoorwegen hadden juist in het NS-blad 'De Koppeling' bekend gemaakt dat het aantal geval len van agressie tegenover treinconducteurs belangrijk was afgenomen. De cijfers we zen het uit, ook al dachten de conducteurs op grond van hun ervaringen daar anders over. Op dezelfde dag dat de kranten deze boodschap verspreidden, woensdag, werd de 32-jarige hoofdconducteur Jan Wietse van der Meulen uit Leeuwarden door een zwartrijder neergesto ken. Het slachtoffer overleed ter plekke. Het is voor het eerst dat een per soneelslid van de Nederlandse Spoorwegen als gevolg van ge weld op de trein om het leven is gekomen. De hoofddirectie van de NS had geen enkele moeite het initiatief van de Spoorweg vakbond FSV over te nemen om op de dag van de begrafenis, aanstaande maandag, van 15.00 uur tot 15.02 uur alle treinen stil te zetten. De vakbonden sloten direct de rijen door onder de kop 'Een zwarte dag' in een gezamenlijk schrijven aan de hoofdirectie „voor de zoveelste keer" maatre gelen te bepleiten die de veilig heid van de conducteurs op de trein moeten verbeteren: twee conducteurs op de trein, alle conducteurs voorzien van een portofoon, beperking van de kaartverkoop op de trein, in gangscontroles op de stations, training van conducteurs in handelen bij agressie en ophef fing van de onderbezetting. Dinsdag hebben de gezamenlij ke vakbonden een gesprek met NS-directeur-exploitatie J. Schouten. De NS wil niet voor de begrafenis met de discusie be ginnen, maar wat de bonden be treft, gaat het tot nu toe bij de besprekingen gevolgde harmo niemodel van tafel. FSV-secre- taris H. Marijs: „Er móet iets ge beuren. We gaan onze oude eisen aanscherpen. Twee conducteurs op elke trein en versnelde invoe ring van portofoons. De druk zullen we zeker opvoeren en als we het met woorden niet berei ken. dan hou ik alle actiemoge lijkheden open". Piet Doornen, hoofdconducteur uit Eindhoven en kaderlid van de FSV. heeft weinig vleiende woorden voor de opstelling van de NS als het gaat om benade ring van het veiligheidspro bleem op de treinen. „Die cijfers over zogenaamde afname van DRIEBERGEN (GPD) - De verkeersdrukte op de wegen is gisteren meegevallen. Tussen 10 en 14 uur ontstonden er en kele files rond Eindhoven, op de A16 voor de Moerdijkbrug (10 km) en in Limburg, maar rond half drie waren die weer opgelost. De landelijke verkeersdienst in Driebergen verwacht dat het zondag drukker zal worden. „Veel mensen zijn woensdag naar hun vakantiebestemming vertrokken om er het extra lange weekeinde door te brengen. Zondag wordt weer de te rugreis aanvaard en zal het verkeersaanbod ongetwijfeld groot zijn", aldus een woordvoerder. Het vakantievervoer heeft woensdag, aan de vooravond van Hemelvaartsdag, voor lange files gezorgd. In de namiddag en begin van de avond ontstonden er files met een lengte van in totaal 100 kilometer. Normaal op woensdag is de filelengte in de avondspits zo'n 30 a 40 kilometer. Verkeer uit de Randstad richting Belgische grens zorgde voor de grootste drukte. Files deden zich onder meer voor op de wegen Utrecht-Den Bosch, Maastricht-Den Bosch en Am sterdam-Den Haag. Bij de grensovergangen waren er nauwe lijks wachttijden. Drukte Van de ondernemers had het iets drukker mogen zijn, maar voor de toerist was het een idea le Hemelvaartsdag. Het weer was goed, er waren geen noe menswaardige Jiles en nergens ivas het overvol. „Zeeland op z'n mooist," aldus de di recteur van de provin- Q dale VVV. Voorsprong kwijt PSV en Ajax staan in verlies- punten gelijk. De Eindhovena- ren verspeelden in de slotfase van het duel bij MVV een voor sprong van 3-1. Het gat met Ajax is nog twee punten, maar de landskampioen heeft een duel minder ge- TP speeld. I In het Parijse Centre Pompidou is een tentoonstelling ingericht rond Andre Breton, waar ook werk te zien is van kunstenaars die door hein zijn beïnvloed. De invloed van de paus van het surrealisme' strekte zich in de jaren '20 en '30 wereldwijd uit. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Renate Ru- benstein's intieme, bijdrage aan de levensgeschiedenis van Si mon Curmiggelt Paul Roden- ko schrijft 'literaire geschiede nis' het fenomeen Alma Mah ler: in kleine kring aanbeden, in grote kring verguisd moderne Nederlandse com ponisten op het Holland Festival Hofpop '91 in Middelburg Orloio Seunke's nieuwe film vol oude grappen culturele agenda exposities 25 t/m 31 (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - De Zuid- afrikaanse president Frederik de Klerk heeft donderdag na langdurig overleg met ANC-lei- der Nelson Mandela een aantal maatregelen aangekondigd om het geweld in de zwarte woon oorden te beteugelen. Daarmee lijkt het dreigement van het ANC om de onderhandelingen met de regering over een nieuw politiek bestel op te schorten, van de baan. Dat ultimatum is donderdag zonder gevolgen verstreken. Uit een donderdag uitgegeven verklaring van de president blijkt dat de regering groten deels aan een van de belangrijk ste eisen van het ANC is toege- moet gekomen. Het dragen van 'gevaarlijke wapens' in de woon oorden die tot onrustgebied zijn verklaard, onder andere Soweto, is met onmiddellijke ingang ver boden. maar speren zijn van dit verbod voorlopig uitgesloten. Buurtonderzoek na doodschieten pompbediende BEST (ANP) - De rijkspolitie in Best is donderdagochtend be gonnen met een buurtonder zoek in de omgeving van het pompstation waar woensdag avond een pompbediende werd doodgeschoten. Het onderzoek leverde tot nu toe weinig op. De man, een 64-jarige inwoner van Woudrichem, werd rond acht uur woensdagavond hevig bloedend door klanten aange troffen. agressie zeggen niks. Denk je dat wij nog behoefte hebben agressie-gevallen te melden als we weten dat er toch niets mee wordt gedaan? Alleen al de mel- dings-moeheid is een verklaring voor de lagere cijfers. Als ik 's avonds thuis kom. heb ik een uur nodig om te vergeten wat er is gebeurd. Dan heb ik geen zin nog eens een meldingsformulier in te gaan vullen". Steeds ernstiger Volgens de conducteuren wor den de gevallen van agressie bo vendien steeds ernstiger. Doorn en: „Vroeger werd je nu en dan eens aan je jasje getrokken, nu word je meteen in je gezicht ge spuugd als je naar een kaartje vraagt. Of ze dreigen recht streeks. vragen: wat denk je wat ik in mijn binnenzak heb zitten? Het is elke dag prijs. Is het een wonder dat bijna niemand zich nog prettig voelt in de trein?" De oogst van de afgelopen we ken spreekt volgens Doornen voor zich. Bij Alkmaar en Til burg zijn conductrices ver kracht, een Amsterdamse con ducteur liep een gebroken kaak op en in Eindhoven is een con ducteur totaal in elkaar gesla gen. „De NS zeggen te snel dat het een maatschappelijk pro bleem is waar zij weinig aan kun nen doen. Conducteur Doornen: „We zul ten hoog inzetten. Als er geen concrete plannen op tafel ko men. dan volgen harde acties. Stilleggen van de treinen, stop pen met kaartverkoop. Alles is mogelijk". Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaaf sneller. 01184-84216 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo. in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: WBÊÊÊÊÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1