)iplomatieke rel met Suriname 'ROVIHCilLE ZEEUWSE COURflM Noodtoestand Joegoslavië jkt zeer nabij Rotterdam zit in de zorgen door komst van voetbalfans letaal praat vrijdag eer over nieuwe cao Aanval op pantserwagen Bangladesh belooft snelle inventarisatie van benodigde hulp BANANEN, FILETLAPJES EN YOGHURT 25, Den Haag en Paramaribo wijzen over en weer functionarissen uit VRIJDAGAVOND KOOPAVOND indelijk zon fen toe zon, in de middag en avond nu op een bui. Maximum tempera- 0 rond 13 graden. Meest matige jrdoosten wind. Ie jaargang no. 108 ensdag 8 mei 1991 DE SPECIAALZAAK TERNEUZEN Noordstraat promenade 37 MIDDELBURG Geere Passage 8-10 2 metalen spots op plaat s Naar alle kanten instelbaar, kleur wit. adviesprijs 50,-. r- Onze aanbieding v* v.d. maand ook 3 spots op plaat van 69,- voor 35,-. onze correspondenten) itMARIBO/DENHAAG - Nederlandse regering heeft jjag de Surinaamse vice- il Berrenstein en ambassa- cretaris Antonius tot onge- persoon verklaard. On- idellijk daarop heeft de Su- tse regering de Neder- vice-consul Van der en tweede-secretaris •ijan gelast Suriname bin- ■n week te verlaten, iding voor de Nederlandse issing was de uitkomst van een BVD-onderzoek dat tegen de Surinaamse diplomaten was ingesteld. Daaruit bleek wat in de Surinaamse gemeenschap al lang bekend was dat Ber renstein en Antonius in Neder land propagandabijeenkomsten organiseerden voor de NDP, de parij van legerleider Bouterse. Dat wordt gezien als 'activitei ten onverenigbaar met de diplo matieke status'. Recent zijn bei der namen in de Nederlandse pers ook in verband gebracht met de handel in cocaïne. [TERMEER (GPD) - Met gespannen verwachtingen jen vrijdagochtend in de aal-industrie de onderhan den over een nieuwe cao de ruim 200.000 werkne- lin de bedrijfstak hervat, ierkgeversorganisatie FME Sde vakbonden daartoe gis- aan het eind van de mid- uitgenodigd. bonden hebben laten weten ajaan de uitnodiging van de igevers gevolg zullen geven, ïacht wordt dat FME-voor- ïBlankert vrijdag met een [bod zal komen. Het heeft de den de laatste weken ernstig «ken dat de werkgeverson- Sandelaars daar in de ge- iken met de vakbeweging kwamen, t vorige week, toen de bon- de werkgevers voor een J Merend gesprek uitnodig- nadat onderhandelingen •n vastgelopen, liet Blan- eiging legeringrijpen GRADO (RTR/DPA) - Het joslavische leger is dinsdag ranen met het oproepen van irvisten. Ondertussen ver tak de presidentiële raad Belgrado over het mogelijk lellen van de noodtoestand einde te maken aan de m lelddadigheden tussen Ser- is en Kroaten. Ook dinsdag pl [het geweld onverminderd ,p; ui, Msprekingen in de Joegosla- öie hoofdstad vinden plaats frdreiging van een mogelijk igrijpen. Minister van de- Veljko Kadijevic riep het itspresidium in de nacht van 'e ündag op dinsdag op krachti- maatregelen te nemen om „de lien rust in het land" te her- Ben. ?ns een door het officiële al bureau Tanjug verspreide Haring van Kadijevic zullen strijdkrachten zelf tot actie tjaan als de vertegenwoordi- de republieken en pro- mes er niet in slagen het ge- Hte stoppen. „De burgeroor- Hsal begonnen", aldus Kadij- j. die er aan toevoegde dat 'leger zal schieten als het rit aangevallen. 'acht man sterke presidentië le!, met afgevaardigden van republieken en twee pro ves waarin Joegoslavië is op- r: lo verband met Hemelvaartsdag: bij de ondernemers van de: HUGE en KORTE DELFT SEGEERSSTRAAT HERERSTBAAT ST.-JANSTRAAT KOORKERKSTRAAT kd. Ver. Lange Delft e.o. Middelburg. Bij de uitzetting van de Neder landse diplomaten heeft Surina me gezocht naar functionarissen van hetzelfde niveau, de zoge naamde 'reciprociteit'. Door de uitzetting zullen de kanselarij afdeling ontwikkelingssamen werking en het toch al overbe laste consulaat getroffen wor den. De uitgezette Surinaamse vice- consul was verantwoordelijk voor de afhandeling van vele vi sa-aanvragen door journalisten in verband met de verkiezingen op 25 mei. Berrenstein was voor vakantie in Suriname en krijgt in Nederland een week om zijn spullen te pakken. Interventie In Paramaribo wordt niet aan genomen dat de uitwijzing van de diplomaten verband houdt met de discussie over een even tuele Nederlands-Amerikaanse militaire interventie in Surina me. Voor Suriname kwam het Nederlandse besluit tot uitwij zing als een donderslag bij hel dere hemel. Wel heeft een woordvoerder van het Nieuw Front, vakbondsman Fred Derby, verklaard „niets af te weten" van de maandag door de Surinaamse krant De Ware Tijd gemelde gesprekken tussen Surinaamse en Nederlandse po litici over militaire interventie kert niet het achterste van de tong zien. Wegens het oriënte rende karakter van de bijeen komst was het daartoe volgens hem niet de juiste gelegenheid. Hij joeg daarmee wel de vakbe weging tegen zich in het harnas. In de uitnodiging die gistermid dag bij de bonden werd bezorgd, meldt Blankert nog evenmin met welke voorstellen hij zal ko men om de onderhandelingen te kunnen heropenen. De bonden hadden daarvan graag een indi catie gehad. Ze gaan er echter vanuit dat de inzet van de FME nu wel zo veel handvatten zal bieden, dat er echt kan worden gepraat. Intussen zetten de bonden hun stakingsacties voort. Alleen vandaag is dat een serieuze zaak. Morgen, Hemelvaartsdag, zijn bijna alle bedrijven dicht en vrijdag is in het overgrote deel van de bedrijfstak een collectie ve atv-dag. gedeeld, kan de noodtoestand uitroepen. De scheidslijnen tus sen de verschillende bevolkings groepen in het land lopen echter ook door de raad. Westerse di plomaten zeiden dinsdag de uit komst van het crisisberaad be palend te achten voor de toe komst van Joegoslavië. De Kroatische president Franjo Tudjman ontbrak overigens bij het overleg in Belgrado. Hij vloog dinsdag naar Londen voor een kort bezoek aan de Britse hoofdstad op uitnodiging van de Conservatieve Partij. Vele reservisten in Belgrado meldden dinsdag een oproep van het leger te hebben ontvan gen. Diplomaten zeiden dat er duidelijk een mobilisatie aan de gang is, hoewel de legerleiding een dergelijke maatregel niet of ficieel heeft afgekondigd. Tanks Getuigen namen dinsdag tanks in de straten van Belgrado en op de wegen in de republiek Bos- nië-Hercegovina waar, terwijl soldaten hun onderkomens bij de Joegoslavische hoofdstad verlieten. Van legerzijde werd elk commentaar op de berichten geweigerd. Het bloedige geweld tussen Ser viërs en Kroaten ging dinsdag onverminderd voort. Duizenden mensen in de stad Polog (Bos nië) blokkeerden met auto's, bussen en karren de wegen om de doortocht van tanks en pant servoertuigen te beletten. Het zelfde gebeurde in andere ste den, aldus Tanjug. In de stad Brsadin in het oosten van Kroatië werden twee grana ten afgeschoten, in het nabijge legen Borovo werd een bom ge worpen in een door een Serviër gedreven café, terwijl in diverse Kroatische streken schotenwis selingen plaatsvonden, zo meld de Tanjug. Het leger controleerde dinsdag de doorgang over drie belangrij ke bruggen tussen Oost-Kroatië en de Servische provincie Vojvo- dina. Volgens verslaggevers hebben de militairen ook posi ties betrokken bij vele bruggen in het westen van Kroatië. Politieagenten in de Joegoslavische stad Split sleuren een Kroatische demonstrant legerpantserwagen af (foto Vojko Basic/AP) Peper tijdens zijn persconferentie (foto Ed OudeiiaardenlANP ROTTERDAM (ANP) - Burge meester Peper van Rotterdam maakt zich diepe zorgen over de Europese bekervoelbalfinale tussen Manchester United en Barcelona, die volgende week woensdag wordt gespeeld in de Kuip. De Rotterdamse politie vertrekt deze week nog een keer naar Barcelona en Manchester om duidelijk te maken dat het voor voetbalsupporters zinloos is zonder toegangsbewijs naar Rotterdam te reizen. Als de Rot terdamse politie ter plaatse de indruk krijgt dat de Spaanse en Engelse politiekorpsen niet in staat zijn de reis van tienduizen den supporters naar Rotterdam in goede banen te leiden, zal bur gemeester Peper zijn toestem ming intrekken om de finale in de Kuip te laten spelen. Peper laat zijn definitieve be sluit afhangen van de rapporta ges waarmee de Rotterdamse politie over enkele dagen terug komt uit Manchester en Barce lona. Peper maakt zich vooral zorgen over de komst van duizenden supporters zonder toegangsbe wijs naar Rotterdam. Zowel Bar celona als Manchester United hebben van de UEFA ongeveer 16.000 kaarten gekregen. Dat zijn er zeker voor de Engelse sup porters veel te weinig. Minstens 25.000 United-fans willen naar Rotterdam komen. Burgemeester Peper verklaarde dat de politie deze week in Man chester en Barcelona zal waar- (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 rr*Fvi.. "ijyui1 i'wu-- na de verkiezingen als de leger top zich verzet tegen een 'geme nebest-relatie' tussen Neder land en Suriname. Ook herhaalde Derby het officië le Nieuw Front-standpunt, dat zijn politieke combinatie for meel niet op de hoogte is gesteld van de plannen hiertoe. Derby benadrukte de „eeuwenoude, historische banden tussen beide landen, die wederzijdse ver plichtingen opleggen". Eind februari lekte een docu ment van premier Lubbers uit waarin hij gedachten ontvouw de over de betrekkingen met Su riname. In de daarin genoemde 'gemenebest-relatie' zou Neder land zorg kunnen dragen voor de Surinaamse defensie en buiten lands beleid. De premier werd hierin niet gesteund door het ka binet. De Surinaamse legertop heeft nog niet gereageerd op het be richt van De Ware Tijd. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie in Den Haag noemde het bericht over een militaire interventie in Suri name „volkomen uit de lucht ge grepen". De berichten over een interven tie houden mogelijk verband met de Nederlands-Amerikaan se vlootoefeningen die thans in het Caribisch gebied worden ge houden. Het op de Antillen ge stationeerde fregat „Piet Heyn" vaart momenteel ter hoogte van Puerto Rico naar Fort Lauder dale in Florida. Het betreft hier min of meer jaarlijkse oefenin gen die van Cubaanse zijde meermalen protesten hebben uitgelokt. Volgens een woord voerder van Defensie in Den Haag gaat het om een procedu re-oefening die al een jaar gele den is afgesproken. Gestolen Rubens duikt op in VS MIAMI(AP) - De douanedienst van Florida heeft in Miami door infiltratie in de illegale kunst handel een schilderij opge spoord van de Vlaamse meester Peter Paul Rubens, dat zes jaar geleden uit een Spaans museum werd gestolen. Vier inwoners van Miami zijn gearresteerd. Een nog onbekende Nicarua- gaanse verzamelaar wordt ge zocht. Het schilderij Aurora - De dage raad - werd op 16 september 1985 gestolen uit het museum La Co- runa in Madrid, samen met een ander werk van Rubens dat een jaar later werd teruggevonden. Een informant had de douane getipt dat het schilderij in Mia mi te koop werd aangeboden. Chemisch afval Van recycling van chemisch af val om op die manier de afval stroom in te dammen, komt wei nig terecht. De Stichting Natuur en Milieu schrijft dit m een brief aan milieuminister Alders en de- Tweede Kamer. Voor slechts 800.000 van de 1,7 miljoen ton hebben de diverse overheden program- O ma's opgesteld. Concert In Zierikzee hebben dinsdag tien legbatterij-kippen een concert gegeven in de muziektent. De dieren waren 's nachts door ein dexamen-kandidaten in het cen trum losgelaten, nadat een po ging de kippen in de school toe te laten ivas mislukt. De beesten werden na het concert in een kinderboerderij C ondergebracht. I Fruittelers Fruittelers ballen de vuist. De af gekondigde fiscale maatregelen die het aannemen van tijdelijke arbeidskrachten onbetaalbaar maken, zit hen hoog. De fruit teelt is toch al geen vetpot en ve len kunnen de loonkosten, die bijna zullen verdubbe len, niet meer opbren- T1 gen. I Van Poppel Jean-Paul van Poppel lijkt weer terug van weggeweest. De sprin ter bloeit onder voogdij van ploegleider Jan Gisbers weer op. Gistereyi ivon Van Poppel, die ooit voor de ploeg van Raas suc cessen aaneen reeg, de negende etappe in de O O Vuelta. cO schuwen dat tegen welke mis draging dan ook meteen wordt opgetreden. „Onze boodschap daar is duidelijk: komen zonder kaartje is zinloos en misdragin gen pikken we niet. Geen woor den maar daden", aldus Peper. De vrees van Peper en de Rotter damse politie wordt overigens ook gedeeld door de politie van Manchester. De Engelse politie doet morgen, donderdag een laatste, klemmend beroep op de voetbalsupporters die volgende week naar Rotterdam komen voor de bekerfinale om zich vooral toch maar te gedragen. Tijdens een speciale bijeen komst, waarvoor niet alleen de plaatselijke media zijn uitgeno digd, maar ook vertegenwoordi gers van het supporterslegioen van Manchester United, zal nog eenmaal omstandig worden uit gelegd dat tijdens het komende uitstapje naar Rotterdam niets, maar dan ook niets zal worden getolereerd. DHAKA (RTR/AFP/DPA) - De regering van Bangladesh heeft toegezegd zo snel mogelijk met een inventarisatie te komen van de benodigde, hulpgoederen voor de door een cycloon getrof fen bevolking. Tijdens een pers conferentie dinsdag zei premier Begum Khaleda Zia dat een „ge detailleerde lijst" zal worden uitgewerkt „voor onze behoefte aan hulp van de internationale gemeenschap op de korte en lange termijn." Verscheidene hulpgevende lan den en hulporganisaties hebben om zo'n lijst gevraagd. Zia zei dat hij over een dag of twee klaar zal zijn. Het officiële dodental is nu 126.000, terwijl de schade waarschijnlijk op 4,8 miljard gul den uitkomt. Ongeveer 200 mensen zijn giste ren om het leven gekomen en ze ker 1000 mensen zijn gewond ge raakt bij een nieuwe tornado die over een deel van Bangladesh trok. Dat hebben officiële bron nen in de Bengaalse hoofdstad Dhaka meegedeeld. De slachtoffers vielen vooral in de industriesteden Chhaydana en Tongi, zo'n twintig kilometer ten noorden van Dhaka. Eind deze week reist Mieke Wee- da (44) namens de stichting Oe cumenische Hulp naar Bangla desh. Enkele andere organisa ties die vanuit Nederland hulp verlenen, hebben ook medewer kers die in de buurt van Banela- desh werkten naar de hoofdstad Dhaka gestuurd. Daar moeten zij de contacten met de zusteror ganisaties in Bangladesh her stellen en inventariseren waar aan nu, of op korte termijn, zeer dringend behoefte is. Weeda keert, vermoedelijk al na een week, terug naar Nederland. Met een waslijst aan bestellingen die nodig zijn om de eerste nood te helpen lenigen. Het aantal dodelijke slachtof fers van de stormvloed werd gis teren door de Bengaalse autori teiten voorlopig op 150.000 vast gesteld. Vertegenwoordigers van hulporganisaties en lokale bestuurders houden het echter op 200.000 tot 500.000 doden. Bata doet zaken met Tsjechisch geboorteland PRAAG (RTR) - De Canadese schoenenmagnaat Tomas Bata heeft een overeenkomst geslo ten met het Tsjechische schoe- nenbedrijf dat in 1894 werd op gericht door zijn vader. I)it heeft de premier van Tsjechië, Petr Pithart, dinsdag bekendge maakt. Het akkoord is gesloten nadat Bata maandenlang vruchteloos bij de regering heeft aangedrongen op terugga ve van het vroegere familiebe zit. EXTRA (Advertentie) AANBIEDINGE 7 ONGELOOFLIJK! Zie advertentie op pag 24 Van woensdag t/m zaterdag hebben we nog meer vers-aanbiedingen. Turbana bananen, 1.69 Varkensfiletlapjes, 1 AQ 100 gra m ®s>s® -L99" X f+»7 cn Volle yoghurt, pak 1 liter 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1