ROVINCIAIE ZEEUWS Bush wordt onwel bij joggen Haven-cao: 12,5 pet meer loon Aanpak hogere inkomens als de koppeling vervalt Zweden wint songfestival Beroepsvervoer wil eigen radio Koninklijk paar bij dodenherdenking Reddingsoperaties in Bangladesh door noodweer uitgesteld Amerikaanse president met onregelmatige hartslag in ziekenhuis Joegoslavische leger grijpt in bij conflicten i Kabinet bereikt compromis 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Enkele buien Bewolkt en enkele buien. Middagtem- peratuur 10 graden. NoordJioor- doostelijke wind 3 tot 4 Bft. Minimum temporatuur vannacht 5 graden. 234e jaargang no. 106 Maandag 6 mei 1991 1 UUR FOTO SERVICE KODAK EXPRFSS KWALITEITS KLEURENFOTO'S Beter: niet duurder! FOTO IVERSCHOORE RESS m ITO'S - VERSCHO Ellen Leur Goes Hulst Middelburg Middelhorms Vl>ss>ngen Z<e: kzi iVan onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri kaanse president Bush (66) is ook zondag in het Bethesda Ma rine Ziekenhuis nabij Washing ton gebleven, waar hij zaterdag werd opgenomen met een te snelle en onregelmatige hart slag. Zijn woordvoerder. Marlin Fit zwater, zei zondag aan het eind van de ochtend dat de president nog altijd een onregelmatige hartslag heeft, maar verder geen symptomen van een slechte ge zondheid vertoont en zich „pri ma" voelt. Zaterdagmiddag kreeg Bush al een medicijn toegediend dat zijn hartslag moet reguleren. Fit- zwater zei zondag dat een twee de medicijn wordt geprobeerd. „Iedereen denkt dat de behan deling goed verloopt. We moeten alleen geduldig zijn en wachten op het moment waarop de medi cijnen beginnen te werken". Van onze correspondente BUDAPEST - Het Joegoslavi sche leger heeft zaterdag van de n Presidentiële Raad toestem- rij ming gekregen om in te grijpen bij conflicten tussen nationale minderheden in het land. Op merkelijk is dat ook de Kroati sche vertegenwoordiger in het staatspresidium. Stipe Mesic, met de inzet van het leger ak koord ging. Het was voor het Landbouw zorgt voor algenplaag bsLO (DPA) - Onderzoekers frezen dat de kust van Noorwe gen binnenkort te maken krijgt met een enorme plaag van gifti ge algen, als gevolg van land bouwgif van het Europese vaste land. Dit meldde de krant „Af- tenposten" zondag, op gezag van het instituut voor zee-ondër- zoek in Bergen. DEN HAAG (GPD) - Als de kop peling tussen lonen en uitkerin gen in 1992 niet meer kan wor den toegepast, zullen naast de uitkeringen ook de hogere inko mens een stapje terug moeten doen. Die 'politieke verplich ting' is het kabinet zaterdag aangegaan in de onderhande lingen over nieuwe bezuinigin gen. Daarmee is een voorlopig compromis gevonden voor de tegenstrijdige opvattingen van de regeringspartijen over de koppeling. De 'intentieverklaring' vast te houden aan een gelijke inko mensontwikkeling, is nog niet concreet uitgewerkt. Dat moet deze zomer gebeuren, wanneer het kabinet in juli vaststelt of de koppeling overeind blijft. Maar het compromis effende zaterdag binnen het kabinet wel de weg naar overeenstemming over de hoofdlijnen van de begroting voor volgend jaar en een nieuw .bezuinigingspakket van 3,6 mil jard gulden. Details over het ak koord zijn niet bekendgemaakt. De regeringspartijen CDA en PvdA wilden gisteravond dan ook niet reageren op de afspra ken van het kabinet. Het kabinet besloot zaterdag formeel vast te houden aan het wetsontwerp dat de koppeling regelt, inclusief de bepalingen wanneer de koppeling terzijde kan worden geschoven. De be langrijkste uitzonderingsrege- AMSTERDAM (ANP) - In ecn gezamelijk initiatief hebben organisaties van het Nederlandse beroepsver voer een aanvraag inge diend bij het Commissa riaat voor de Media voor het verkrijgen van een vergun ning voor een eigen radio station. De zender zou zich moeten richten op een ver strekken van „verkeers technische informatie" aan het zakelijk verkeer op de Nederlandse (water)wegen. De Stichting Radio RPM (Rotaties Per Minuut) heeft dit zaterdag bekend ge maakt. RPM wil een zender met een programma-opbouw die ver gelijkbaar is met een nieuws zender als CNN, die ieder kwartier actuele verkeers- en weersinformatie brengt. Omdat de doelgroep bestaat uit vrachtwagenchauffeurs en schippers heeft de stich ting niets aan uitzendingen via de kabel, maar zal zij een etherfrequentie ter beschik king moeten krijgen. Bush, aldus zijn vrouw Barbara zondagochtend, ziet er „gewel dig!' uit. „Hij voelt zich goed. en heeft geen pijn. Hij sliep van nacht als een baby".. En Bush' stafchef, John Sununu. zei na een bezoek aan het ziekenhuis: „Hij voelt zich goed. Hij wordt alleen opstandig, omdat hij naar huis wil". Bush werd in het ziekenhuis op genomen nadat hij zaterdag middag in Camp David, het pre sidentiële buitenverblijf, een half uurtje had hardgelopen. Te gen meerennende veiligheids agenten klaagde hij toen dat hij zich abnormaal moe voelde en buiten adem was. De altijd in het gevolg van de president meereizende arts stel de daarop vast dat Bush een sterk onregelmatige hartslag had en adviseerde opname in het Bethesda Marine Zieken huis. Daar kwam Bush om zes uur 's avonds aan. Direct werd een electrocardio gram gemaakt, en werden ande re onderzoeken gedaan maar, al dus Fitzwater zaterdagavond, „niets wijst op een abnormale conditie. Er is geen aanwijzing dat de president een hartaanval heeft gehad". Fitzwater zei zaterdag nog dat verwacht werd dat Bush zon dagochtend het ziekenhuis zou kunnen verlaten en maandag al weer zijn normale werkschema wilde hervatten. Maar daarop kwam de woordvoerder zondag aan het eind van de ochtend te rug. omdat de hartslag van Bush nog altijd te snel en te onregel matig was. Een voortdurende onregelmati ge en snelle hartslag (met vaak meer dan 150 hartslagen per mi nuut in plaats van de normale 70 slageni kan het gevolg zijn van vermoeidheid, maar ook van een potentieel gevaarlijke aandoe ning zoals verharding van de aderen die van en naar het hart lopen. Volgens de Amerikaanse Hart Vereniging lijden jaarlijks 1.5 tot 2 miljoen Amerikanen aan een periode van versnelde en onre gelmatige hartslag. De meesten van hen herstellen daarvan weer zonder blijvende problemen. Maar voor 225.000 van hen leidt de aandoening tot verdere com plicaties. met name tot beroer tes. Dat komt omdat de versnel de en onregelmatige hartslag tot bloedklonters kan leiden, die weer voor verstopping van de bloedvaten naar de hersenen kunnen zorgen. Gezondheidsfanaat President Bush heeft altijd een zeer goede gezondheid gehad. Dat werd nog in maart bevestigd door een uitgebreid medisch on derzoek. De president is een ge zondheidsfanaat. die. als staats zaken hem niet bezighouden, zich bij voorkeur overgeeft aan activiteiten als joggen, tennis sen en golf spelen. eerst dat Kroatië te kennen gaf de toestand zelf niet meer in de hand te hebben. Direct na dat besluit heeft het le ger extra versterkingen naar de Servische gebieden in Kroatië gestuurd. Volgens de Presiden tiele Raad, waarin alle republie ken zijn vertegenwoordigd, is optreden van het leger de enige mogelijkheid om een openlijke burgeroorlog in Joegoslavië te voorkomen. Aanleiding tot de beslissing waren de bloedige confrontaties tussen Servische nationalisten en de Kroatische politie, die in de afgelopen dagen naar schatting 17 mensen, waar onder 13 Kroatische agenten, het leven kostten. De Oostenrijkse regering heeft toeristen uit dat land inmiddels een bezoek aan Joegoslavië af geraden. De overkoepelende or ganisatie van Oostenrijkse reis bureaus heeft terugbetaling van reeds geboekte reizen toege zegd. ling is dat het aantal uitkeringen niet te snel moet stijgen. Juist op dat punt waarschuwde premier Lubbers zaterdag na afloop al dat „we net aan de verkeerde kant van de streep zitten". Door „met spoed het werkgele genheidsbeleid nieuwe impul sen te geven", zoals het in krin gen rond het kabinet werd ge noemd, hopen de ministers de toename van het aantal uitke ringen net op tijd tot staan te brengen. Verder zal deze zomer de traditionele oproep aan de so ciale partners worden gedaan om de lonen te matigen. Dit in het belang van de handhaving van de koppeling. Over het minimumloon zijn za terdag geen besluiten genomen, aldus Lubbers na afloop. Maar de discussie komt deze zomer zo goed als zeker terug in het kabi net. De ministerraad besloot wel al vast de belastingaftrek voor ar beidskosten (het arbeidskosten forfait) te verhogen van 1000 naar 1500 gulden per jaar. Zo moet het voor uitkeringstrek kers aantrekkelijker worden te gaan werken. Nu is de netto-uit kering soms hoger dan het netto te verdienen loon. De kosten van de maatregel worden waar schijnlijk gedekt via het laten vervallen van het reiskostenfor fait (de belastingaftrek voor reis kosten tussen woon- en werk plek). Carola juicht na haar overwinning: foto Anja NiedringhauslAFP) ROME (GPD) - De Zweedse vocaliste Carola heeft zaterdag met het liedje 'Fangad av en stormvind' (door de storm overvallen) de stormachtig verlopen finale van het 36e Eurovisie Songfesti val gewonnen. Weliswaar eindigde Carola gelijk (146 punten) met Amina Anna- bi Laurence, de uit Tunesië stammende, maar voor Frankrijk uitkomende actrice-zangeres, maar de gewijzigde regels van het festival staan niet meer toe, dat meer landen een aflevering van het festival winnen. Carola bleek van vijf jury's tien punten te hebben gekregen, Ami na scoorde twee keer tien punten. Dat verschil deed haar liedje „C'est le dernier qui a parlé qui a raison" de das om. Als derde eindigde het Israëlische duo Oma en Moshe Datz met het liedje „Kann". Israël verzamelde 139 punten, waarbij vooral opviel dat de Oostenrijkse jury geen enkel punt voor „Kanrii' over had en Duitsland Israël slechts vier punten toekende. Dat voor het eerst in de geschiedenis van het festival de helft van de jury's uit vakmensen (musici, vocalisten, componisten, mu ziekcritici) bestond, kon niet verhinderen dat nog steeds buur landen vooral punten aan elkaar gaven. De Zweedse zege was vooral te danken aan Scandinavische punten. Griekenland gaf overdreven veel punten aan Turkije, Malta aan Cyprus en omge keerd. enzovoorts. AMSTERDAM (ANP) - In het kader van de Nationale Her denking hebben koningin Beatrix, prins Claus en prins Wilem-Alexander de herden kingsbijeenkomst bijge woond in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. G. Peijnenburg (oud verzets man) ging in een toespraak in op het verzet. Hij herinnerde aan de jodenvervolging en het verzet daartegen via onder meer de Februari-staking. „Helpen deed het niet. het sys tematisch ophalen van joden ging door, maand na maand." In totaal werden circa 100.000 joden uit Nederland in de con centratiekampen vergast.. Peijnenburg wees op zowel de „witte als zwarte bladzijden" in de geschiedenis van de jo den in Nederland. Behalve de hulp bij het onderduiken heb ben veel Nederlanders het de Duitsers ook makkelijk ge maakt. zo zei hij. „De registra tie en transport waren ook in Nederlandse handen." Naast verzet waren er ook „diepbe- schamende feiten" zoals hulp uit zwakheid en lalheid. aldus Peijenburg. Na de bijeen komst in de kerk ging het ko ninklijk gezelschap naar de Dam waar inmiddels de stille stoet was aangekomen. Het koninklijk paar legde een krans voor het Nationaal Mo nument. Om acht uur werden twee minuten stilte in acht ge nomen ter nagedachtenis van de gevallenen. In de Nieuwe kerk in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag de tweejaarlijkse verzetsprijs uitgereikt aan de auteur en criminoloog Andreas Burnier (pseudoniem van prof dr C.I. Dessaur) en beeldend kunste naar Constant (voluit. Con stant Nieuwenhuys). Zij krij gen de prijs -elk 15.000 gulden voor de geheel eigen wijze waarop zij zich hebben ingezet voor het behoeden van de waarden van het „fragiele in dividu". Twee jaar geleden ging de prijs naai- Jan Kassies. Koningin Beatrix en prins Claus na de kranslegging foto Koen Suyk.'ANP ROTTERDAM (ANP) - De werknemers in de overslag van kolen en ertsen in de Rotterdamse haven zien hun loon de komende twee jaar stijgen met in totaal 12,5 procent. Daarnaast hebben de Ver- voersbonden FNV en CNV in een tweejarige cao nog enige uitbrei ding van de werkgelegenheid afgesproken met de havenwerkge- Bezuinigingen Het kabinet heeft besloten vol gend jaar nog eens 3.6 miljard gulden te bezuinigen. Zo kan het financieringstekort op 4.25 pro cent uitkomen. Van de maatre gelen is een deel eenmalig. Na 1992 zijn aanvullende maatrege len nodig om het tekort in 1994 op 3.25 procent uit te doen ko men. Minister Kok- komt daarvoor nog 1.5 O miljard le kort. O Kunstbende Zo'n 150 jonge amateurkunste naars streden zondag in Vlissin- gen om een plaats in de landelij ke finale van Kunstbende, een project van het ministerie van WVC om jongeren tot actieve kunstbeoefe- C ning te beivegen. w PSV Het blijft onrustig bij PSV. De spelersgroep heeft genoeg van de eigenzinnige spits Romario, die gisteren tegen Vitesse op nieuw een doelpunt maakte. Het ivas niet genoeg, want het duel eindigde Q in 1-1. Vlissingen Het bestuur van VC Vlissingen is volgens het sectiebestuur be taald voetbal vrijdag ten on rechte in paniek geraakt. Sectie bestuurslid Jaap Bontenbal rea geerde verbaasd en zei dat de deur voor de profclub nog steeds wagenwijd open staat. Vlissingen verloor ove rigens gisteren van Q VVV met 2-1. DHAKA (AFP/DPA) - De red dingsoperaties voor de getrof fen gebieden in Bangladesh zijn uitgesteld wegens noodweer. Zware regenbuien en stormen verhinderden het opstijgen van helikopters. Ook hulp vanaf zee is onmogelijk. Dit deelde het Bengalese ministerie van hulp verlening zondag mee. Een helikopter met de premiers van Pakistan en Bangladesh aan boord, moesten zondag door de storm een noodlanding ma ken. De regeringsleiders, Nawaz Sharif en Khaleda Zia. wilden de toestand in de zwaarst getroffen gebieden in ogenschouw nemen Ook Nobelprijswinnares moeder Teresa zat in de helikopter, die na dertig kilometer vanaf Dhaka niet meer verder kon vliegen. Het officiële dodental van de ramp steeg dit weekeinde tot meer dan 125.000, meldde het Bengaalse persbureau BSS. Het is nog altijd niet duidelijk hoe veel mensen er bij de wervel storm zijn omgekomen. Rege ringsfunctionarissen vrezen uit eindelijk een dodental van 150.000, oppositiepolitici hou den het op zo'n 300.000 slachtof fers. terwijl hulporganisaties schatten dat er een half miljoen doden zijn gevallen. Honderdduizenden overleven den wachten in het rampgebied op hulp. Zij dreigen van honger en dorst om het leven te komen. Een persfotograaf die met een helikopter meevloog vertelde dat de piloten niet willen landen en de noodhulppakketten naar beneden gooien, omdat zij bang zijn dat hysterische mensen op de grond de helikopter zullen he stonnen. Advertentie Naam: Adres: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 vers. verenigd in de S\'Z. Een principe-akkoord over de collectieve arbeidsovereenkomst werd zaterdagmorgen vroeg bereikt na in to taal 55 uur onderhandelen. Dit jaar stijgen de lonen met 6 procent, volgend jaar met 6.5. Beide bonden typeren dit resultaat als een „poencontract" Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller 01184-84216 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kimt missen U hebt'm zo in huis. 4|j U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1