oop op behoud steunfunctie i: Veertien maanden voor ontucht met Idnd in Sluiskil Sloop dreigt voor loodsensteiger Waterwinning Oranjezon stopt Vier tot zeventien maanden: eis voor kledingdiefstallen Mulder provincie 15 Xomende week uitsluitsel over bezuiniging bibliotheek tretfordplf door mijn hypotheek doen Zelfs mijn rozen het beter Hypotheken AUTO GARANTIE Feestelijke opening nieuw onderkomen korfballers Arnemuiden ZATERDAG 4 MEI 1991 „DDELBURG - Gedeputeerde reet de Vries-Hommes stelt al- mogelijke pogingen in het erk om de voorgestelde bi Itheekbezuinigingen op de ,e|enschappelijke steunfunc- ^teruggedraaid te krijgen. Op oi en gezamenlijke actie van alle (enschappelijke steunfunc- [sin Nederland kreeg De Vries gericht dat de bezuinigingen ieder geval niet in de voorge le vorm zullen doorgaan, jaarmee is misschien wel een etje kou van de lucht maar ie niet genoeg. Voor Zeeland Jden nog andere argumenten [We zullen alles doen om dat erantwoordelijke bestuurders i ambtenaren in te peperen", flus de gedeputeerde, jör Zeeland zou de bezuiniging •n 4.5 ton bedragen, waarmee [wetenschappelijk steunfunc- - gesaneerd zou zijn. „Voor ■land is dat een ontoelaatba- verarming. We hebben hier jn universiteiten en dus geen ltWversiteitsbibliotheken. Leer- Ogen van het Hoger Beroeps- Öierwijs, de Open Universiteit, e'we juist in de Zeeuwse biblio hebben willen onderbren- pn vanwege de steunfunctie en et grote aantal zelfstudenten luden op een onaanvaardbare ijeenkomst an commissie EUWERKERK - De commis- algemene zaken van de ge- leente Duiveland houdt dins- ag7 mei een openbare vergade- ng in het gemeentehuis in [euwerkerk. Aan de orde komt Ier meer het concept-bestem- iingsplan bedrijventerrein euwerkerk. De bijeenkomst, het gemeentehuis, begint om .30 uur. (Advertentie) Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077 manier gedupeerd worden. We mogen die mensen niet afhanke lijk maken van Rotterdam en Tilburg", vindt De Vries. Inmiddels heeft ze contact ge had met WVC-ambtenaren en de Zeeuwse kamerleden Beinema, Lilipally en Te Veldhuis. Scho len en opleidingsinstituten zijn gemobiliseerd om het Zeeuwse standpunt nogeens duidelijk te maken. Als de gedeputeerde haar zin krijgt gaat er dit week einde nog een grote lading post naar het ministerie van WVC om de Zeeuwse argumenten te on derstrepen. Gedeputeerde De Vries verwacht komende week uitsluitsel over de bezuinigin gen. Studenten van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen springen op de bres voor het behoud van de Technische Bibliotheek Zee land. Leden van de Stichting Overkoepelend Studenten Overleg <OSO) trekken maan dag en dinsdag met handteke ningenlijsten door de gebouwen van de Hogeschool om te voor komen wat onafwendbaar lijkt, de sluiting van de Technische Bibliotheek Zeeland. „We moeten iets doen", vindt OSO-voorzitter Gert Wagen voort. „Studenten hebben ge woon heel veel baat bij die bi bliotheek. En niet alleen studen ten van de Hogere Technische School (HTS), maar ook die van het Hoger Economisch en Admi nistratief Onderwijs (HEAO) en het Maritiem Instituut De Ruy- ter. Ik denk dat HEAO-studen- ten voor bedrijfsonderzoeken, projectonderwijs, zelfs meer ge bruik maken van die voorzie ning dan HTS'ers." Het einde van de Technische Bi bliotheek Zeeland (TBZ) nadert, omdat gedeputeerde staten heb ben besloten de provinciale sub sidie van 200.000 gulden in te trekken. Het bestuur van de TBZ vergadert woensdag 15 mei over de toekomst van het gespe cialiseerde uitleen- en documen tatiecentrum. De verantwoorde lijke gedeputeerde G. de Vries- Hommes is op die vergadering aanwezig. Aan haar willen de le den van de Stichting Overkoe pelend Studenten Overleg, het samenwerkingsverband van studentenverenigingen aan de Hogeschool, de handtekeningen overhandigen. Zij krijgt dan ook de resultaten van een enquête die onder studenten wordt ge houden naar het gebruik van de bibliotheek. OEN HAAG - Een 33-jarige in woner van Sas van Gent is vrij dag door het Gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot vieren- Open dag 't Hof Popkensburg iT-LAURENS - 't Hof Pop iburg in Sint-Laurens, een ingemeenschap voor echt- ïn en alleenstaanden vanaf :a 50 jaar, houdt vandaag, za- 'dag, een open dag. bewoners van 't Hof Pop- msburg aan het einde van de asteellaan in Sint-Laurens wo rn zelfstandig in een eigen huis i maken gebruik van allerlei imeenschappelijke voorzienin- :n. Zij gebruiken bijvoorbeeld izamenlijk de warme maaltijd - 1, hebben ieder een eigen moes in, maar er is ook een gemeen- happelijke tuin. De open dag iurt vandaag van 10.00 tot .00 uur. middelburg randweeroefening - Het lemisch bedrijf Hercules houdt nsdag 4 juni in samenwerking et de brandweer van de ge- eente Middelburg een brand- eeroefening op het terrein van ercules. De oefening begint om >.30 uur en duurt tot 21.30 uur. twintig maanden gevangenis straf, waarvan tien maanden voorwaardelijk. Het hof achtte bewezen dat de man in 1988 on tucht pleegde met een toen vier jarig, buitenspelend meisje in Sluiskil. Daarnaast stal hij in hetzelfde jaar twee boten. De procureur-generaal had tij dens de zitting drie jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Hij haalde de re sultaten van een psychiatrisch onderzoek aan. waarin de kans op herhaling van ontucht niet werd uitgesloten. Tijdens de zitting ontkende de man iets met het meisje te ma ken te hebben gehad. Bij de poli tie had hij indertijd wel erkend het meisje sexueel te hebben misbruikt, maar die verklaring zou onder druk tot stand zijn ge komen. Hij vroeg het hof om een lage straf, omdat hij tijdens zijn verblijf in het Rotterdamse Huis van Bewaring gelovig geworden was en inmiddels een nieuw nor men- en waardenpatroon had ontwikkeld, waarin voor on tucht geen plaats was. De alco holverslaving, waaraan hij gele den had, had hij overwonnen, zei hij. Het hof verbindt aan de straf de voorwaarde dat de man de aan wijzingen van het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs opvolgt. Doet hij dat niet. dan hangen hem alsnog tien maan den cel boven het hoofd. i Advertentie) iNagelmakers Hypotheken regelde mijn hypotheek. Van het begin tot let eind. Bleek ik er leuk aan te Verdienen. Dus in mijn nieuwe tuin •(wam een droomkas. Als ik naar ■pijn schitterende rozen kijk, denk soms aan Nagelmakers. Ik zal er eens een paar brengen. Die hebben ze wel verdiend." fagelmakers Hypotheken: onafhankelijkheid werkt ui im voordeel tegelmakers ft* voor hypotheken in de zakelijke sfeer. Nagelmakers Hypotheken B.V. Kinderdijk 30. 4331 HG Middelburg Tel.01180-3 66 22. Fax 01180-3 87 89 Nagelmakers Hypotheken Breda B.V. Chasseveld 3A. 4811 DH Breda Tel 076-22 53 77. Fax:076 -20 09 27 De loodsensteiger aan de ingang van de Vlissingse Koopmanshaven dreigt te verdwijnen (foto Lex de Meester) VLISSINGEN - De loodsen steiger bij de ingang van de Koopmanshaven in Vlissin gen dreigt te verdwijnen. De gebruikers van het voor Vlis singen zo beeldbepalende bouwwerk, de loodsboten, hebben een nieuwe aanleg plaats in de Koopmanshaven gevonden. De steiger ligt er nutteloos bij, maar blijft veel onderhoud vergen. De eige naar, het Directoraat Gene raal Scheepvaart en Maritie me Zaken (DGSM), koopt niets voor nostalgie en wil slopen. Alleen de gemeente Vlissingen kan als reddende engel optre den. DGSM heeft de steiger aan de Regionale Loodsencor- poratie Scheldemonden aan geboden, maar die past ervoor een dure onderhoudspost op de nek te nemen. „Eén paal verwisselen kost al 40.000 gul den", verklaart walcoördina- tor rededienst W. L. Wolters van het loodswezen. ..'t Is pret tig dat die loodsensteiger er is. We maken er af en toe nog ge bruik van, maar we kunnen die voorziening oo"k gemakke lijk missen." Na de afwijzende reactie van de loodsencorporatie heeft DGSM een brief geschreven aan de gemeente Vlissingen. 'Of het gemeentebestuur mis schien belangstelling heeft voor de bij Vlissingers en toe risten zo geliefde steiger'. Het college van b en w beraadt zich. „Wij moeten het intern nog bekijken", reageert ing M. Hovijn. plaatsvervangend chef nieuwe werken bij de ge meente Vlissingen, „maar in de begroting en de financiële meerjarenplanning is er geen geld voor gereserveerd." Geen monument De dienstkring Westerscheldé van Rijkswaterstaat voert voor DGSM het onderhoud aan de loodsensteiger uit. Plaatsvervangend hoofd van de dienstkring H. J. Hubregtse doet niet zo dramatisch over de ophanden zijnde sloop. „Die loodsensteiger is eind ja ren twintig aangelegd, 't Is geen monument." Hubregtse en J. Panjer, hoofd regiobeleid van DGSM regio Scheldemond, verwachten al lebei dat de gemeente Vlissin- gem overname van de steiger afwijst. „De gemeente heeft er toch ook geen werk voor", stelt Hubregtse vast. Als zijn voorspelling uitkomt en het Vlissingse college van b en w een negatief antwoord geeft op het schrijven van DGSM, gaat de sloper nog dit jaar aan het werk. Uitspraak gedeputeerde De Vries in blad Duin LEIDEN - Over vijf tot zes jaar zal de winning van grondwater in de Walcherse duinen bij Oranjezon worden stopgezet. In het gebied zal dan alleen nog een noodvoor ziening in stand worden ge houden, voor het geval de drinkwatervoorziening op Walcheren in gevaar komt. Dit stelt gedeputeerde G. de Vries-Hommes (natuur re creatie) in een interview met de redactie van het blad Duin, uitgave van de stichting Duinbehoud te Leiden. Het jongste nummer is geheel ge wijd aan de duinen in Zee land. De natuurbescherming ijvert al jarenlang voor verminde ring van de waterwinning in de duinen en zou deze het liefst helemaal zien verdwijnen. De onttrekking van het zoete wa ter in de duinen levert schade op voor natuur en landschap, is de redenering. In Zeeland is tot nu toe in de duinen alleen de winning bij Biggekerke op gehouden. Het wingebied wordt achter de hand gehou den voor het geval door cala miteiten de aanvoer van water uit Brabant stagneert. De na tuurbescherming wil dat deze situatie ook in Oranjezon - waar sinds 1892 water wordt gewonnen - ontstaat. Gedeputeerde De Vries kon digt in het blad aan dat bin nenkort een overeenkomst met Delta Nutsbedrijven wordt gesloten voor de water winning in Oranjezon. Het is de bedoeling om het oostelijk deel van de duinen te bestem men voor natuurontwikke ling. De waterwinning zal zich dan tijdelijk concentreren in het westelijk deel. „Op termijn zal de grondwaterwinning vol ledig worden stopgezet," al dus De Vries. Vorig jaar werd 262.000 kubieke meter water in Oranjezon opgepompt, in 1989 was dat 323.000 kubieke meter. De onttrekking in de duinen van Schouwen gaat in de toe komst door, laat de gedepu teerde blijken. Daar wordt de natuurlijk aanwezige hoeveel heid grondwater aangevuld door infiltratie van oppervlak tewater uit het Haringvliet. Er moet volgens De Vries-Hom mes wel een oplossing worden gezocht voor een betere voor zuivering van het infiltratie water. Voorkomen moet wor den dat er 'vreemde smetten' in het duinengebied terecht komen. Op termijn acht ze overschakeling op zogenaam de diepinfiltratie gewenst. Stuifduinen in het vroongebied bij Haamstede (foto Wim Riemens) De gedeputeerde toont zich voorstander van maatregelen in de duingebieden om de ge volgen van de recreatie voor de natuur in te perken. Ze noemt als mogelijkheid het tij delijk afsluiten van kwetsbare duingebieden. Ze staat van harté achter activiteiten om het wild kamperen - onder meer in de duinen - tegen te gaan. De Vries zegt dat het ze ker niet de bedoeling is om het aantal kampeerplaatsen in Zeeland uit te breiden „Alleen de uitbreidingen die al zijn op genomen in de bestemmings plannen. worden nog toege staan. Op Schouwen is het zelfs de bedoeling om cam pings uit het duin te verwijde ren." meldt de gedeputeerde ize noemt de Wilhelminahoeve en de Prinsenhoeve). De Vries-Hommes beschouwt de ontwikkeling van Neeltje Jans als één van de grootste successen van de afgelopen ja ren. „In dit gebied is het toch gelukt om de kustlandschap pen van Zeeland in beeld te brengen. Het educatieve pro gramma is in dit project altijd zeer belangrijk geweest. Het draagvlak voor de natuurbe scherming kan hier vergroot worden door mens en natuur dichter bij elkaar te brengen." Ze onderstreept dat het groot ste deel van het voormalige werkeiland in de monding van de Oosterschelde - 60 tot 70 procent - voor de natuur is ge reserveerd. De natuurbescherming wil in de Schouwse duinen graag een zogeheten slufter verwezen lijkt zien, een waterstroom in het duingebied, die in verbin ding staat met de Noordzee. De Vries is zeer terughoudend over het idee „De Zeeuwen zijn erg gevoelig voor de ver zwakking van de zeewering en dat is logisch. Een slufter zoals bij Neeltje Jans of het Zwin is prima, maar een slufter in de duinen van Schouwen ligt veel moeilijker. Daarbij moet je consequent zijn. Als er geen friettent in de duinen mag ko men, waarom dan wel gaan graven voor de aanleg van een slufter?" In het themanummer van Duin staan behalve het inter view met De Vries artikelen over: de toekomst van de Voordelta, boomkikkers in de duinen, de wouw op Walche ren, de vroongronden op Schouwen, de broedvogels van de Delta en het Zwin. Bij dragen worden onder anderen geleverd door Mare Janssen. Loes Bijvoet. Peter Meininger. Richard Struijk. Frans Beek man en Thijs Kramer. Duin. met 1991. 14e jaarganng nummer 2 Themanummer Zee land. 32 pagina's met vele foto's. Uitgave stichting Duinbehoud Lei den. Prijs 7.50 Vangf 7 mei ver krijgbaar m de bockhandel. MIDDELBURG - Voor een reeks diefstallen van kleding en andere spullen zijn vrijdag voor de rechtbank in Middelburg ge vangenisstraffen variërend van vier tot zeventien maanden geeist tegen twee Vlissingers en twee Goesenaren. De 27-jarige - A.F.L. B en zijn 25-jarige vrien din N.R. O. uit Goes en de 21-ja- rige S.W.Z. de J. en haar 22-jari- ge vriend A.E.M. E. uit Vlissin gen worden verdacht van dief stallen die ze als groep pleegden in winkels in Haamstede. Kou- dekerke. Middelburg. Vrouwen polder en Vlissingen. Daarbij werden de vrouwen ingezet voor het stelen. B. bestuurde de wagen en E. fungeerde soms als uitkijk. Het viertal is verslaafd aan he roïne en probeerden met de op brengst van de gestolen goede ren in hun onderhoud te voor zien. B. stond ook terecht voor het handelen in heroine in Goes. Volgens officier van justitie mr S. Tempel bleek duidelijk dat het viertal was gaan stelen toen B. werd gearresteerd voor de drugshandel en die niet kon voortzetten. De gestolen trai- ningpakken en kleding werden verkocht aan dealers, helers en aan particulieren. Af en toe le verde het viertal op bestelling. In een geval betrof zo'n opdracht een kostuum voor een trouwpar tij. De vier verdachten gaven hun misdrijven volmondig toe. Zij stelden zo snel mogelijk van hun verslaving af te willen om de zorg voor hun kinderen weer op zich te kunnen nemen. Een ver zoek van advocaat mr E.G.M. Smit om schorsing van het voor arrest voor zijn cliënten E. en De J. om opname in een ontwen ningskliniek mogelijk te maken, wees de rechter mr R.A. Fibbe af. Officier Tempel was eveneens tegen een schorsing van het voorarrest. De rechtbank was het met hem eens en liet de be straffing voor de ontwenning gaan. Weigering Rechter Fibbe tilde zwaar aan het feit dat de vier verdachten weigerden enige informatie los te laten over de adressen, in het bijzonder die van particulieren, waar de gestolen goederen wer den afgezet. Volgens hem strookte die opstelling niet met de stelling dat het viertal zich los wil maken van het criminele mi lieu. Mr. Tempel eiste tegen de Goe- senaar B. vijftien maanden ge vangenisstraf voor zijn aandeel in de diefstallen en voor de han del in heroïne, met nog eens twee maanden ten uitvoerleg ging van een eerdere veroorde ling en verbeurdverklaring van de auto Ook in zijn eis tegen N.R. O. liet Tempel de recidive zwaar wegen. De Vlissingse werd eveneens oplichting van een be drijf verweten. Ze kreeg geld los van haar toenmalige werkgever met een verzonnen verhaal over het overlijden van haar kind. Tempel vroeg 9 maanden waar van drie voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar tegen haar. De eis tegen de Vlissinger E. luidde vijftien maanden waar van vijf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. E, was tijdens een eerdere schorsing van voorarrest direct de oude weg ingeslagen en had zich na zijn vrijlating meteen bij de drié aangesloten. Tegen S.W.Z. de J. eiste de offi cier acht maanden waarvan vier voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. omdat hij bij haar de kans op recidive minder achtte. Advocaat Smit vroeg de rechtbank om de strafmaat tus sen zijn cliënten De J. en E. dich ter bij elkaar te brengen, om hun afkicken niet in gevaar te bren gen. Advocaat C. Kool was ont stemd over de onvoorwaardelij ke eis tegen B. Hij poogde vrij spraak te krijgen voor diens han del in heroïne op grond van een naar zijn mening foutieve formu lering in de tenlastelegging. Ad vocaat C, Bouwman vroeg om een lagere straf voor zijn cliënte O., daar haar aandeel in de dief stallen volgens de raadsman even groot was als dat van De J. De rechtbank doet uitspraak over veertien dagen. Een goedkeuringssticker plakken we niel zo maar op. Eerst willen we zeker zijn dat uw auto veilig is ook voor het milieu. Pas dan mag die sticker er op. Meer weten of een afspraak maken? Bel 01100-20440. Official Ford Dealer auta adria Westhavendijk 150, Goes 01100 20440 ARNEMUIDEN - De wethouder van sportzaken van Arnemui den, J. van Belzen, heeft vrijdag om 18.00 uur de vlag gehesen van de plaatselijke korfbalver eniging TOP (Tot Ons Plezier). Op deze manier kwam hij aan de sleutel van het nieuwe club gebouw, die aan het touw van de vlaggcmast was geknoopt. De stunt om een parachutist met de sleutel te laten landen kon door het slechte weer niet doorgaan. De wethouder verwijderde ook de vlag over het naambordje op het nieuwe clubgebouw. De naam van het onderkomen is niet veranderd en luidt: Het Korfje. Nadat de heer Van Bel zen de deur openmaakte, ont hulden de leden Wannes en Stien Reijnoudt in het nieuwe onderkomen de gedenkplaat ter gelegenheid van het leggen van de eerste steen. De nieuwe ac commodatie is geschilderd in de clubkleuren. De vereniging TOP viert ook een jubileum. De club bestaat vijftig jaar. In 1941 werd begonnen met twaalf leden. Inmiddels zijn dat er meer dan 225. Wethouder Van Belzen herin nerde de aanwezigen aan de ope ning van het eerste clubgebouw Het Korfje, in 1979, en aan de verbouwing in 1985. In 1988 be naderde de vereniging de ge meente voor een ander clubhuis. De vloer van Het Korfje deugde niet meer. Door het toenemend aantal leden groeide TOP er bo vendien uit. In april 1990 werd het uiteindelijke plan ingediend bij de gemeente. Deze gaf 85.000 gulden subsidie en verstrekte een lening van 55.000 gulden. In juni vorig jaar werd met de bouw begonnen. Veel bouwactivitei ten gebeurden door zelfwerk zaamheid. Ook een aantal 'vut ters' toonde zich erg actief. Bezichtigen Na de opening konden de geno digden het clubhuis bezichtigen en werd er een openings- en jubi leumreceptie gehouden. 's Avonds was er een gezellige avond voor senioren, junioren, oud-leden en andere genodig den. Ter gelegenheid van het vijftig jarig jubileum en de feestelijke opening van het clubgebouw is er voor de jeugdigen vandaag, zaterdag, vanaf 11 uur een open huis met aansluitend een geza menlijke maaltijd en 's middags een vossenjacht. Woensdagmid dag 15 mei is het clubhuis vanaf 14.30 voor de welpen gereser veerd. De pupillen schminken elkaar vrijdag 17 mei vanaf 18.30 uur en voor de aspiranten staat vrijdag 24 mei vanaf 18.00 uur 'een barbecue klaar. Vrijdagmid dag 31 mei is er een etentje voor de junioren en senioren. Wethouder J. van Belzen hijst de vlag van de korfbalvereniging TOP, geassisteerd door clubvoorzitter W. Xieuwcnhuijzen (r> (foto Lex de Meestert

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 15