COURAN ruim 200.000 doden SPRINT PHOTO Metaalwerkgevers bieden tot zeven procent in twee jaar Militairen bouwen vluchtelingenkampen Blokkade bij Shell Moerdijk Kamervragen over contact Hollandse Signaal met Irak 15Vm21 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Post per f juli duurder ie Paviljoen 'De Meerkoet' Tien miljoen mensen in Bangladesj door ramp getroffen kunst cultuur Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 3 DEN HAAG (GPD) - PTT Post voert met ingang van 1 juli een algehele tarievenverhoging door. Brieven tot 20 gram, druk- werk en (briefkaarten worden [e' 5 cent duurder. Poststukken e- tussen 20 en 50 gram gaan tien in prijs omhoog en brieven tussen 50 en 100 gram drie stui vers. Dit heeft PTT Post giste- ren bekendgemaakt. De laatste - aanpassing van de posttarieven dateert van juli 1986. Volgens PTT Post moet de ver hoging beschouwd worden als een „onvermijdelijke correctie" |l wegens gestegen loonkosten en jolde voortschrijdende inflatie. Sinds 1986 zijn de loonkosten bij de posterijen met 14 procent ge- stegen. Daarnaast houdt de ta- riefsverhoging verband met een f stijging in de verrekening van de kosten gemoeid met internatio- e, naai postverkeer, een gevolg van een beslissing van de Wereld postunie waarbij nagenoeg alle [l nationale posterijen zijn aange- I' sloten. Sinds de verzelfstandiging van PTT Post op 1 januari 1989 wor den de posttarieven niet meer vastgesteld door de minister van verkeer en waterstaat. Voorge stelde wijzigingen in de tarieven worden overigens wel getoetst door het ministerie. Deze toet sing van de nieuwe posttarieven heeft volgens PTT Post inmid dels plaatsgevonden. Partijenpost Voor de zakelijke markt heeft de tariefsverhoging verschillende gevolgen, aldus PTT Post. Wat betreft de partijenpost binnen land is er sprake van verschillen- 1 de tariefsverhogingen. De tarie- 1 venwijziging voor postzendin- gen naar het buitenland is afge- stemd op de verhogingen die in het binnenland worden doorge- J voerd. (Advertentie café-restaurant vanaf 4 mei weer geopend 01198-1795 MOERDIJK - De personelschef van Shell- Chemie Moerdijk kon donderdagmorgen door de spiegel van zijn jeep zien hoe voor de in gang van het bedrijf een file ontstond. Leden van de Industriebond FNV blokkeerden gedu rende drie kwartier de twee toegangspoorten, waardoor veel personeelsleden voor het hek moesten blijven. De onderhandelingen over een nieuwe cao voor alle werknemers van Shell in ons land lie pen vorige week op niets uit. Met het loonbod van Shell kan de Industriebond wel leven, maar niet met de geboden vrije tijd in de vier en vijf-ploegendienst. Shell loopt volgens de bond vijf tot zes vrije da gen achter in vergelijking met andere bedrij ven in de (petro)chemie (foto Paul StolklANP) Wisselend bewolkt Vanochtend veel bewolking, maar vanmiddag af en toe zon. Maximum temperatuur 10 graden. Vrij krachtige wind. 234e jaargang no. 104 Vrijdag 3 mei 1991 UVi* 1 Vlissingen, Wolstraat 78 idL%ice\ Middelburg, Korte Delft 1b Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service SCHIPHOL - Zwaaiend naar de fotograaf liepen deze Nederlandse militairen donderdag naar het vliegtuig dat hen naar het noorden van Irak zou brengen. Daar zullen zij helpen bij de opbouw van tien kampen voor in totaal tweehonderdduizend Kurdi- sche vluchtelingen (foto Fans van der Linde!ANP) DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- Kamerlid II. Vos zal minister Andriessen van economische zaken vragen contact op te ne men met Hollandse Signaal (HSA) in Hengelo, om dat be drijf er op te wijzen dat even tuele contacten met Irak over de levering van wapensyste men „een onbegaanbare weg" vormen. Hij zei dat gisteravond in een uitzending van de actua liteitenrubriek Nieuwslijn. Vos reageerde op een documen taire waarin werd gesuggereerd dat HSA ondanks het wapenem bargo met Irak wilde praten over de levering van zeven Goal keeper-systemen. Dit zijn snel vuur-kanonnen die marinesche pen kunnen beschermen tegen aanvallen van vliegtuigen en ra ketten. Een anonieme wapenhandelaar, die van Nieuwslijn de schuil naam Ian Jones kreeg, liet in het programma faxen en bandopna men zien van zijn contacten met HSA. In die contacten, waarbij 'Jones' zei dat ze werden onder houden vanuit de Iraakse am bassade in Londen, meldde hij twee klanten in het Midden-Oos ten te hebben. HSA accepteerde een uitnodiging in Parijs over een transactie te onderhande len. Dat contact vond echter niet plaats. Uit de opmerkingen van 'Jones' had HSA volgens Nieuwslijn moeten afleiden dat de Goalkeepers voor Irak be stemd waren. Het bedrijf liet gisteren weten steeds te hebben getwijfeld aan de identiteit en integriteit van 'Jones', maai- dat het aantal van zeven Goalkeepers overeen komt met aanbiedingen die het bedrijf eerder deed aan twee lan den in het Midden-Oosten. Daarvan is de Nederlandse over heid op de hoogte, aldus HSA. (Advertentie) Peiling: PvdA zakt verder weg DEN HAAG (ANP) - Het drama tische verlies voor de PvdA in opiniepeilingen zet onvermin derd door. De partij zou slechts 29 van de huidige 49 zetels over houden. De WD doet het niet slecht met een winst van vier in vergelij king met de 22 van de verkiezin gen in september 1989. De riante winst van D66 houdt aan met nu 19 zetels. Dit leert de meest recente regu liere enquête van bureau Inter view ten behoeve van intern par- tijgebruik. Het CDA herstelt zich enigszins van het eerdere verlies en zou 50 van de huidige 54 zetels overhouden. De PvdA zit drie zetels lager dan bij een verkiezingsonderzoek van medio april. D66 is met 31 ze tels de PvdA nu royaal voorbij gestreefd als tweede partij. Zelfs de WD zit de sociaal-democra ten volgens de peiling op de hie len. Groen Links staat op 7 ze tels (winst van één) terwijl de kleine rechtse partijen zich handhaven op samen 6 zetels. De Zeeuwse judoka Marion van Dorssen mag van dejudobond naar de Europese kampioenschappen naar Praag. Irene de Kok, die Van Dorssen twee keer versloeg, blijft kwaad thuis en richt zich nu op het komende WK en de Olympische Spelen van 1992. En verder: KNVB- voorzitter Kees Blomaard wil betalingen toestaan in het amateur voetbal - De 'te lichte' John van de Wiel bedwingt Gari Kasparov - sport in het weekeinde - denksportpagina. Zo /m Z7 de slachtoffers te brengen wor den kolossaal genoemd. De reddingsacties komen heel langzaam op gang door gebrek aan vliegtuigen en helikopters. De hulp moet door de lucht ge beuren, omdat de wegen onder water liggen en de bruggen on dermijnd zijn of ingestort. De Bengaalse regering heeft een dringende oproep gedaan voor het zenden van onder meer wa- terzuiveringspillen, medicijnen, dekens, tenten en kleren. Er is ook een dringende behoefte aan transport- vliegtuigen en vooral helikopters. De Europese Gemeenschap heeft intussen 23 miljoen gulden aan noodhulp beloofd voor de slachtoffers van de ramp, vooral bestemd voor de aankoop van voedsel. Amerika heeft voor een miljard gulden aan medicijnen toegezegd. Minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking heeft 2 miljoen gulden uitgetrok ken. Ook Groot-Brittannië, Duitsland, Japan en Saudi-Ara- bië hebben steun toegezegd. De wervelstorm is de zwaarste sinds de ramp van 1970 waarbij in Bangladesh een half miljoen mensen om het leven waren ge komen. In 1985 werd het land op nieuw door een cycloon getrof fen. Elfduizend mensen op de ei landen Charfashion en Urirchar kwamen toen om het leven. Waarschuwing De Bengaalse autoriteiten heb ben twee dagen tevoren de men sen aan de zuidoostelijke kust gewaarschuwd voor de storm. Zestigduizend mensen waren er op uitgetrokken om miljoenen mensen naar de tijdelijke schuil plaatsen te brengen. Het zijn de mensen die hun huizen weiger den te verlaten, die in de storm zijn omgekomen. Hardere stakingsacties na mislukken CAO-overleg Vertraging SINGAPORE - De wervelstorm die afgelopen dinsdag de kust van Bangladesh teisterde, heeft aan ruim 100.000 mensen het le- ven gekost, hebben reddings werkers en autoriteiten giste- ren gezegd. De Bengaalse Rode Halve-Maan-organisatie noem de zelfs een aantal van 150.000. Reddingswerkers vrezen dat het dodental nog zal stijgen tot ten minste 200.000, wanneer meer gegevens binnenkomen uit de getroffen gebieden. De autoriteiten hebben nog geen compleet beeld van de om vang van de ramp, omdat de ver bindingen met de rampgebieden nog niet zijn hersteld. Er zijn ook niet voldoende vliegtuigen om op verkenning uit te gaan. Minister van staat Luftar Rah man Khan zei gisteren niet ver baasd te zijn als het dodental.de 100.000 zal overschrijden. Het of ficiële dodental staat op bijna 39.000. Minister van informatie kolonel Achmed verklaarde te genover het staatsnieuwsagent- schap BSS dat alleen al in het Chittagong-district 25.000 men sen waren omgekomen. Achmed zei dat zeker tien mil joen mensen door de ramp zijn getroffen en schat dat 90 tot 95 procent van de huizen in het rampgebied is verwoest. Voor de overlevenden dreigen epide mieën en honger door het grote aantal lijken en kadavers en door de ravage die is aangericht aan huizen, winkels, regerings gebouwen en het landbouware aal. Een verslaggever van de BBC, die in een legerhelikopter boven het rampgebied vloog, vertelde dat het landschap bezaaid lag met lijken van bejaarden en kin deren en met kadavers, half be graven in de modder. De storm, die vergezeld ging van windvla gen van 250 kilometer per uur, had bomen ontworteld, duizen den hutten met de grond gelijk gemaakt en grote gebieden on der water gezet. Op de gronden die boven het wa ter uitstaken, zwaaiden mensen met vlaggen wanhopig om hulp, vertelde de Britse journalist. Hun overlevingskansen zijn ge ring. Er zijn niet genoeg helikop ters om hen op te pikken of voed sel, medicijnen en kleren te droppen. De logistieke proble men om de hulpgoederen naar Senaat: houding VS redde Husayn Ie WASHINGTON - De Ameri- kaanse neutraliteit in de bur- k geroorlog in Irak heeft een staatsgreep door militairen en de oppositie tegen Saddam Hu- sayn verhinderd. Dat staat in ie een rapport van de Amerikaan- t se senaatscommissie voor bui lt- tenlandse zaken. Het rapport is geschreven door Peter Galbraith, die tijdens de opstand enige tijd bij de Kurden in Irak doorbracht. Volgens Gal ij! braith onthielden hoge ofïïcie- F, ren uit het Iraakse leger hun y!; steun aan de rebellie van de Kur- den, omdat zij meenden dat de ^opstand niet de Amerikaanse ei: steun genoot en tot mislukken Ijgedoemd was. ^Volgens het rapport stonden Iraakse militairen in «jaart, toen de opstand op zijn hoogtepunt was, in contact met een in Bay- rut zetelende oppositiegroep om te spreken over de omverwer ping van Husayn. In de groep hadden zich Kurden, shi'iten, sunnieten en andere dissidenten verenigd om Husayn te verdrij ven. AMSTERDAM (GPD) - De kop pen zijn in de metaalindustrie nu stevig tegen elkaar gebonkt. Het overleg over een nieuwe cao voor de ruim 200.000 werk nemers zit vast. Een poging om het gesprek gisteren weer los te trekken leek een goede kans van slagen te hebben, maar ging toch de mist in. De werkgevers delegatie gaf de indruk enigs zins ontgoocheld te zijn, de klei ne vakbond Unie BLIIP had wel willen doorpraten, maar de gro te Industriebond FNV en de wat kleinere, maar in deze cao-bot sing zeker niet minder zelfbe wuste Industrie- en Voedings bond CNV wensten niet verder te wijken. Einde gesprek, de sta kingen worden geïntensiveerd. Om directe salarisverhoging gaat het volgens de vakbonden niet bij de stakingen. Er zit wel iswaar nog een gat tussen wat de vakbeweging wil en wat de on dernemers bereid zijn te geven, maar daarover maakt men zich aan de onderhandelingstafel nog het minst druk. Het irriteert de bonden echter wel dat werk geversonderhandelaar Blankert almaar geen eindbod over de sa larissen wil doen. Bij het afbreken van de laatste onderhandelingsronde, op 18 april, had Blankert voor het per soneel in de 'grootmetaal' een loonsverhoging gedurende de komende twee jaar in het ver schiet van alles bij elkaar 6,5 procent. Het was geen eindbod, liet hij toen weten, maai- daar mee zou hij komen als op de an dere punten overeenstemming zou zijn bereikt of nabij zou zijn. Blankert kwam tegenover de bonden niet verder dan dat zijn bod „marktconform" zou zijn. Tegenover verslaggevers preci seerde hij later wèl: „Drie a 3,5 procent, en volgend jaar weer; niet zo moeilijk uit te rekenen dus, twee keer 3,5 procent". Ge prikkeld reageerde later de tweede onderhandelaar van de Industriebond FNV, Ties Ha gen: „Waarom zegt-ie dat niet aan de onderhandelingstafel?". Voor de Industriebond FNV zou het bod overigens te laag zijn ge weest. Alleen al in 1991 wil de bond 4 procent, en met het oog op de economische onzekerhe den van volgend jaar (het gevaar van stijgende inflatie met name) zou er volgend jaar in elk geval nog eens 5 procent bij moeten. De bond voelt echter niet veel voor een tweejarige cao. Maar ook wanneer het op een éénjari ge cao zou moeten uitkomen, heeft Blankert al een percentage in het hoofd. Hij zou dan aanslui ten bij wat in de metaalnijver heid, de 'kleinmetaal', is over eengekomen: 3 procent per 1 mei en nog eens 0,75 procent per 1 ja nuari 1992, alsmede extra verho gingen voor de laagste groepen en de jongeren met een diploma. Ook dat bod heeft Blankert ech ter nog niet officieel ingebracht, met daardoor weer dezelfde irri tatie bij de bonden. Overigens staat in het wensenlijstje van de Industriebond CNV een looneis van 3,5 procent, een kwart pro cent minder dus dan wat de on dernemers bereid zijn te bieden. Met haar stakingsacties wil de vakbeweging echter meer en an dere doelen bereiken dan de loonsverhoging. Er moet een re geling komen dat mensen die al 40 jaar in de bedrijfstak werken de vut in kunnen. Nu kan dat al leen als ze ook 59 jaar oud zijn. Normaal kan iemand in de grootmetaal de vut in als hij of zij 60 jaar is. Als, zoals de bonden willen, ie dereen na 40 dienstjaren de pijp aan Maarten zou kunnen geven, vertrekken volgens de ondeme- mersonderhandelaars te snel te veel werknemers. Eerste FNV- onderhandelaar Hil Peperkamp vindt echter dat Blankert niet moet overdrijven, en niet de si tuatie van één bedrijf moet be schouwen als representatief voor de hele bedrijfstak. Tot en met 1993 zou het om ruim 2800 mensen gaan. Peperkamp zegt eventueel te willen praten over een vierdaag se werkweek voor ouderen, maar daarop reageren de werkgevers niet. Zo min als die voelen voor arbeidstijdverkorting voor men sen die in twee- of drie-ploegen dienst werken. En als het gaat om een bepaalde aanpak van de bestrijding van ziekteverzuim en het voorkomen van langduri ge arbeidsongeschiktheid, of als het gaat om een aanvulling op de wao-uitkering van mensen die op latere leeftijd arbeidson geschikt worden, botsen de on derhandelaars ook. Blankert begint gevaar te zien voor metaalbedrijven waarvan (Slot van pagina 3 kolom 6) De verstilde beweging en de jacht op het licht van schilder Georges Seurat in het Parijse Grand Palais. Verder in de bijla ge Kunst Cultuur: London- beat verovert de wereld met mooie en gladde zang De licht voetigheid van Motor Mama Marjan Berk Hans Sleeuwen- hoek stopt met Rondom Tiert maar blijft een NCRV-gezicht Joodse kunstenaars werkten na 1945 mee aan de wederopbouw Uit-agenda en exposities. Er dreigt forse vertraging voor de bouw van een hotel- en ap partementencomplex op de plaats van het vroegere Badho tel in Domburg. Campinghouder L. Wattel heeft een be- zwaarschrift inge- O diend. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1