R0VINCIAL1 COURAN Hoop op akkoord in metaal Dodental Bangladesh tot vijftigduizend opgelopen INCROYABLE Achteraf beter af! Sombere 1 mei-viering op Rode Plein Philips: gunstige effecten Centurion reeds zichtbaar Partijen vanochtend weer om de tafel Paviljoen 'De Meerkoet' Finkensieper nooit meer psychiater 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. 10 Aanhoudend koud Ook vandaag komt het kwik niet bo- J| ven de 10 graden. Bewolkt en overwe gend droog. Vrij krachtige wind. 234e jaargang no. 103 Donderdag 2 mei 1991 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN voot fce\ lWeet 1 AMSTERDAM (GPD) - De on derhandelingen over een nieu we cao voor de ruim 200.000 werknemers in de metaal-in dustrie worden vandaag her vat. De Industriebonden van FNV en CNV hebben de metaal werkgevers gistermiddag uit genodigd voor een gesprek dat vanochtend om half elf moet be ginnen. De indruk bestaat dat nog vandaag een nieuwe cao tot stand komt. De onderhandelingen werden twee weken geleden door de bonden afgebroken nog voordat de werkgeversorganisatie FME een 'eindbod' had kunnen doen. Toen al liet ondernemersonder handelaar Blankert weten dat zijn loonbod nog wat hoger had zullen zijn wanneer het overleg niet uit elkaar was gevallen. Het zou in de richting zijn gegaan van de 3,75 procent loonsverho ging die eerder in de kleinmetaal (de metaalnijverheid met 275.000 werknemers) werd afge sproken. VUT Voor de bonden lag het knelpunt echter niet in de lonen alleen. Ze zijn minstens zo hard uit op har de afspraken over het voorko men en terugdringen van ziekte verzuim en van langdurige arbeidsongeschiktheid en op een ruimere toepassing van de vut (in de metaal bekend staand als 'sum'). In de voorstellen van de bonden moet iedereen die 40 jaar in de bedrijfstak werkt, de gelegen heid worden geboden om de baan eraan te geven en de vut in te stappen. De werkgevers wil len zo ver niet gaan. Op slag zou den 3000 tot 4000 mensen kun nen stoppen, wat in sommige be drijven tot bijna een halvering van het personeelsbestand zou kunnen leiden. De werkgevers waren al afge stapt van hun poging om de vut-leeftijd te verhogen dan wel de vut-met-60-jaar te handha ven maar dan tegen lagere uitke ringen. De vakbonden verklaar den zich bereid een groter deel van de vut-premie door de werk nemers te laten ophoesten. Nog ver van elkaar stonden de werkgevers en de vakbonden in hun opvattingen over de aanvul ling op de wao. De bonden eisen dat werknemers van 55 jaar of ouder die in de wao terecht ko men, tot hun pensioenleeftijd aanvulling op de wao-uitkering krijgen. De ondernemers heb ben aanvulling voorgesteld van af 57 jaar en dan nog slechts voor 10 procent. Te laat en te laag, volgens de bonden. Met stakingsacties in het hele land door zo'n 10.000 werkne mers in de metaal hebben de In dustriebonden van FNV en CNV gisteren geprobeerd de werkge vers onder druk te zetten. Die bleven er overigens tamelijk la coniek onder. Eerder al had Blankert opgemerkt dat derge lijk roeren van de trom er nu een maal een beetje bij hoort. Na het mislukken van de onderhande lingen twee weken geleden, riep FNV-onderhandelaar Hil Peper kamp de 1ste mei - gisteren - uit tot 'Dag van de Arbeidson rust'. Blankert: „Er mocht ken nelijk nog geen cao-akkoord ko men". Donderdag 2 mei - vandaag - was tussen ondernemers en vak beweging al afgesproken als re servedag voor de onderhande lingen. De FME was gisteren ook van plan om de bonden alsnog voor deze 2e mei uit te nodigen. Het voornemen werd doorkruist door een uitnodiging die Peper kamp gistermiddag mede na- Niet harder dan 100 km op de A16 bij Breda DEN HAAG (ANP) - De maxi mum snelheid op de A16 wordt tussen de Moerdijkbrug en Bre da teruggebracht tot 100 kilo meter per uur. Aanleiding is het ernstige ongeluk dat 6 novem ber vorig jaar op deze weg ge beurde. De snelheidsverlaging wordt vandaag van kracht. Op het tra ject mocht tot nu toe 120 kilome ter per uur worden gereden. Mi nister Maij van Verkeer nam dit besluit in overleg met haar ambtgenoot Hirsch Ballin van Justitie. Het terugbrengen van de maxi mum snelheid is slechts één van de maatregelen die Maij op sta pel heeft staan. In het najaar wordt bij Breda een mistindica- tiesysteem aangelegd. Afhanke lijk van de dichtheid yan de mist wordt op borden een adviessnel heid aangegeven. Britse soldaat belet Turkse gouverneur kamp te betreden ANKARA (RTR) - De Turkse re gering wil dat een Britse sol daat officieel zijn verontschul digingen aanbiedt omdat hij een Turkse gouverneur onder bedreiging van een geweer de toegang heeft ontzegd tot een Kurdisch vluchtelingenkamp in Yesilova. Het nieuws over het incident kwam van het Turkse semi- staatspersbureau Anatolia. Gouverneur Erdogan Ulker zei tegen Anatolia: „Geen enkele buitenlandse soldaat kan mij in mijn eigen land tegenhouden." Volgens de Turkse premier Yil- dirim Akbulut is het bericht juist. De gouverneur zou zelf ge zegd hebben door de soldaat be dreigd te zijn toen hij naar eigen zeggen het kamp wilde „inspec teren". Conservatieven dragen portretten van Stalin en Lenin (foto Anatoly SapronyenkovlEPA) (Van onze correspondent) MOSKOU - De Dag van de Ar beid was in de Sovjetunie een dag van uitersten. Somber heid troef op het Rode Plein bij de officiële 1 mei-viering, een overwinningssfeer in Si berië, waar Boris Jeltsin de stakende mijnwerkers toe roept dat 'we samen Gorbats- jov kunnen wegkrijgen', rouw in Georgië vanwege de waar schijnlijk tweehonderd do den die de aardbeving eiste en woede in Armenië over de 35 doden die dinsdag vielen bij beschietingen in Nagorno Ka- rabach. De crisissfeer kwam duidelijk tot uiting via spandoeken op het Rode Plein: Voor eenheid, tegen chaos, ja voor democra tie, nee tegen extremisme, voor volledige werkgelegen heid. Voor het eerst was de ma nifestatie niet door partij en staat georganiseerd, maar door de officiële vakbeweging. Daardoor ontbraken de partij top en de regering op het dak van het Lenin-mausoleum, evenals het corps diplomati que. De vakbond had Gor- batsjov uitgenodigd, die netjes verscheen, maar Jeltsin koos voor de mijnwerkers en Moskous burgemeester Popov liet het met de oppositie afwe ten. De enige protestuitingen kwa men van partij conservatieven die portretten van Stalin met zich meedroegen en leuzen te gen diplomatieke betrekkin gen met het 'racistische en fas cistische Israël'. Op het plen waren nauwelijks twintigdui zend mensen. Gorbatsjovs rivaal Jeltsin, naar de Koezbass afgereisd om de mijnwerkers uit te leg gen waarom hij vorige week een akkoord met Gorbatsjov sloot, tekende gisteren bij een manifestatie in Novokoez- netsk demonstratief een over eenkomst, die de Siberische kolenmijnen onder controle van de Russische republiek brengt. Volgens Jeltsin bete kent dit dat de mijnwerkers baas in eigen huis worden. Het gevolg van de overeenkomst, die volgens Jeltsin volgende week woensdag in Moskou wordt bekrachtigd door het Kremlin, zal onder meer zijn dat de mijnen tachtig procent van hun export-inkomsten in harde valuta zelf kunnen be houden in plaats van af te dra gen aan het centrale ministe rie. mens CNV-onderhandelaars Frits Hanko aan de werkgevers stuurde. In de brief zeiden de twee uit be richten te hebben begrepen dat de werkgevers met een nieuw bod zouden willen komen. Daar op werd de FME uitgenodigd tot een gesprek, vanochtend, in het hoofdkantoor van de Industrie bond FME in Amsterdam. Het antwoord van de werkgeversor ganisatie was positief. Als in dat gesprek een basis kan worden gevonden voor verdere onder handelingen, zou het cao-over leg meteen ook formeel kunnen worden hervat. Volgens Blankert waren de par tijen in het vorige overleg elkaar al zo ver genaderd op een aan tal punten lagen al akkoorden dat de verdere onderhandelin gen niet eens lang zouden hoe ven duren. De onderhandelaar van werknemersorganisatie Unie BLHP, Hennie Becking, riep de partijen al eind vorige week op om de gesprekken te hervatten. Ook naar zijn in schatting lag een cao-akkoord dicht onder bereik. café-restaurant vanaf 4 mei weer geopend 01198-1795 Miljoenen mensen dakloos, vrees voor cholera in rampgebieden (Van onze correspondent) SINGAPORE - In Bangladesh zijn volgens de laatste schattin gen 50.000 mensen omgekomen door de wervelstorm die dins dag de kust teisterde. Miljoenen mensen raakten dakloos, ter wijl de schade wordt geschat op zeker twee miljard gulden. De Bengaalse regering heeft een dringend beroep gedaan op de internationale gemeenschap om medicijnen, waterzuive- ringspillen, dekens en blik- voedsel te sturen. De Verenigde Staten hebben de regering in Dhaka voor 40 mil joen gulden aan hulpgoederen en medicijnen toegezegd. Giste ren overhandigde de Ameri- pantalons (linnen) 69,- blouse (streep/uni katoen) J>9,- 69,- blazers (linnen) >99,- 129,- sweaters -99T- 39,- EN NOG VELE ANDERE AANBIEDINGEN! Wijngaardstraat 22, Goes Korte Geere 3-7, Middelburg St. Josephstr. 13A, Bergen op Zoom Halstraat 7, Breda Waalwijk, Maastricht, Almere-H., Amsterdam, Amstelveen, Sneek, Groningen kaanse ambassadeur in Dhaka al voor vier miljoen gulden aan medicijnen en medische appara tuur. Functionarissen van het Rode- Kruis vrezen een cholera-epide- mie als de medicijnen niet tijdig de rampgebieden bereiken. Aan transportvliegtuigen heerst ge brek. De hulp moet grotendeels door de lucht gebeuren, omdat de wegen onbegaanbaar zijn en de meeste bruggen zijn onder mijnd of ingestort. De autoriteiten vrezen dat het dodencijfer nog verder zal oplo pen. De storm, die gepaard ging met windvlagen van 250 kilome ter per uur, wervelde via de Golf van Bengalen de zuidoostelijke kust binnen en verwoestte dui zenden dorpen. Twee eilanden voor de kust werden door de hui zenhoge vloedgolven van de aardbodem gevaagd. Vissers Een functionaris van het Rode Kruis, die met een helikopter bo ven een eiland voor de haven van Chittagong vloog, schatte het aantal doden op dit eiland op ten minste 6.000. In een van de dorpen werden 500 lichamen geteld. Vijfduizend vissers in 5.000 boten die tijdens de storm op zee waren, worden vermist. De golven richtten enorme scha de aan aan schepen en bruggen in de haven Chittagong. Sche pen voor de haven kapseisden en tal van bruggen stortten in. Een groot deel van deze haven stad staat blank. Daken van vele fabrieken werden door de storm weggeblazen. De regering had de bevolking ge waarschuwd voor de dreigende cycloon. Drie miljoen mensen werden uit de kustgebieden en de eilanden voor de kust geeva- cueerd. In deze gebieden wonen zeven miljoen mensen in 2.000 dorpen. De storm was de zwaarste sinds de ramp van 1970 waarbij een half miljoen mensen om het le ven kwamen. In 1985 werd het land opnieuw door een cycloon getroffen. Toen kwamen elfdui zend mensen om op de eilanden Charfashion en Urirchar. Nazi-spelletjes Het Simon Wiesenthal Centrum wil maatregelen tegen compu terspelletjes met neo-nazistische thema's. Deze circuleren onder Oostenrijkse en Duitse studen ten. De spelers worden getest op hun vermogen leiding te geven aan een con- C centratiekamp. w Boete omhoog Justitie zal de boetetarieven voor wild kamperen optrekken tot 150 gulden inplaats van de nu geldende 50 piek. Met de ver hoging komt justitie te gemoet aan verlan gens vanuit de provin- O cie. I O ■HBHHI Vogelparadijs De Westerschelde is nog steeds een vogelparadijs van interna tionale betekenis. Dat blijkt uit een onderzoek van rijkswater staat en de rijksuniversiteit Gent. De zeearm kan in dit op zicht de vergelijking met de Oosterschelde 1 C glansrijk doorstaan. I w Ajax Dennis Bergkamp bewees giste ren andermaal zijn waarde voor Ajax. De aanvaller scoorde bei de doelpunten tegen Fortuna 2-0. Ook PSV won. NEC werd met 1-0 verslagen. VC Vlissingen leed een grote neder laag in en tegen Wage- O ningen: 6-2. I Begemann wil RDM overnemen ROTTERDAM, DEN HAAG (GPD) - Het Begemann-concern wil de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) in Heij- plaat overnemen. Binnenkort zal directeur en groot-aandeelhouder Joep van den Nieuwenhuyzen van Bege mann een bod uitbrengen op alle aandelen RDM, die nu nog in handen zijn van de Nederlandse staat en worden beheerd door de Nationale Investerings Bank. Van den Nieuwenhuyzen zegt bereid te zijn de continuïteit van de levering van defensiemate rieel aan de Nederlandse strijd krachten te garanderen, evenals een garantie dat de overname geen gedwongen ontslagen tot gevolg zal hebben. ARNHEM (ANP) - Het Gerechts hof in Den Bosch heeft de tot zes jaar veroordeelde ex-psychia- ter H.O.Th. Finkensieper (57) uit Nijmegen voor zijn leven verboden het beroep van psy chiater uit te oefenen. Volgens het Hof is de kans niet uitgesloten dat Finkensieper. die door rechtbank en Hof in Arnhem veroordeeld is tot zes jaar gevangenisstraf wegens seksueel misbruik van pupillen uit de Heldring Stichtingen in Zetten, zich als psychiater op nieuw aan patiëntes zou vergrij pen. EINDHOVEN (ANP) - Bemoedi gend, maar we zijn er nog niet. Dat is volgens Philips-directeur drs. H.H. Appelo kort samenge vat de mening van de raad van bestuur over de resultaten in het eerste kwartaal. Er zijn nog tal van economische onzekerhe den. Daarom kunnen we geen enkele prognose afgeven voor het hele jaar, zei Appelo woens dag in een toelichting op de kwartaalcijfers. Volgens de financiële man bin nen de raad van bestuur werpt „operatie-Centurion", de groot scheepse bezuinigingscampag ne die topman Jan Timmer vorig jaar heeft ingezet, zijn vruchten iets eerder af dan was verwacht. In het eerste kwartaal noteerden alle produktsectoren positieve bedrijfsresultaten. Informatie systemen speelde quitte, ook bij de traditioneel verliesgevende halfgeleiders was er sprake van sterk verbeterde resultaten. De herstructureringen binnen de kernactiviteit verlichting lever den goede resultaten op. Het personeelsbestand bij Phi lips is in de eerste drie maanden van 1991 over de hele wereld met 12.100 gedaald van 275.000 tot 262.900. Over 1990 zijn er 32.000 banen verdwenen. Daarvan is 12.000 het gevolg van verkopen en verzelfstandigingen van voor malige bedrijfsactiviteiten. Vol gens operatie-Centurion moeten er vanaf 1 oktober 1990 tot eind 1991 in totaal 45.000 banen bij Philips verdwijnen. In Neder land daalde het aantal werkne mers in het eerste kwartaal van 1991 met 2.630 tot 55.999. Pagina 7: Resultaat Philips om hoog. (Advertentie) In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. - U hebt 'm zo in huis, U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdellng abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1