Gemorrel Lubbers aan de koppeling ergert de PvdA Aardbeving treft Georgië Betoging voor Russische president Vlecht voor wraak van Saddam vN-macht voor y<§ vergroten veilige Sahara zone in Noord-lrak Tientallen doden en gewonden in Sovjetrepubliek r 7, 9,11,12,13 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Regenachtig 'W Veel bewolking en af en toe regen. Ma tige tot vrij krachtige wind uit zuidoost tot oost, later oost tot noordoost. Mid- dagtemperatuur omstreeks 11 graden. !34e jaargang no. 101 )insdag 30 april 1991 i MOSKOU (AFP) - Ongeveer tienduizend mensen demonstreerden maandag in Moskou voor de Russische president Boris Jeltsin. Zij verzamelden handtekeningen om Jeltsin voor te kunnen dragen voor het ambt van Sovjetpresident. Overigens lijken rivalen Jeltsin en Gornbatsjov op een verzoening af te steven. Zij zullen morgen samen de parade voor de dag van de arbeid afnemen op het Rode Plein in Moskou ifoto Michael Evstafiev/AFP) Zie ook pagina 3 Naschokken kunnen ramp verergeren DE BILT (GPD) - Na schokken kunnen de na tuurramp in de Sovjet republiek Georgië flink verergeren. Gebouwen, die de zware aardbeving van gisteren overleef den, kunnen daardoor alsnog ineen storten. Naschokken kunnen zich de komende twee weken nog voordoen. De beving van gisteren had volgens de seismolo gische dienst van het KNMI een kracht van 7,2 op de schaal van Rich ter. Ze is daarmee vier keer zwaarder dan de vergelijkbare ramp van 7 december 1988 in de buurstaat Armenië. Daarbij vielen 25.000 do den en 18.000 gewonden te betreuren. De Sovjetrepubliek „heeft geluk gehad", vindt het hoofd van de seismologische dienst, dr. H. Haak. Het epicen trum van de schok lag in een bergachtig, dunbe volkt gebied. De aarde bestaat uit ver schillende aardschollen, die op een diepte van en kele kilometers heel langzaam langs elkaar schuiven. Gisteren moet volgens Haak een van de schollen een val van ongeveer twee meter ge maakt hebben. Om 18 minuten over elf gisterochtend ontdekte de seismograaf van het KNMI in Winterswijk de aardbeving. Binnen en kele seconden bevestig den de twee andere meetstations de zware schok. ■m Ughaans verzet noet bases irijsgeven SLAMABAD (AFP) - Onder ruk van zware land- en lucht- anvallen heeft het Afghaanse erzet een aantal bases moeten rijsgeven in de provincie Lo- ar ten zuiden van de hoofdstad abul. Daarbij heeft het verlie- en geleden, zo is maandag van 'elingelichte bronnen rond het erzet in de Pakistaanse stad Is- amabad vernomen. owel Kabul als het verzet ma- en melding van honderden do en en gewonden in Logar, dat nder controle staat van de fun- amentalistische beweging Iezb-e-Islami van Gulbuddin lekmatyar. Het regeringsleger eeft tien dagen geleden een of- insief ingezet om de mujahed- in uit het gebied rond Kabul te erjagen. Volgens het persbu- eau ANA van het verzet duur- en de hevige gevechten maan- ag voort nadat de mujaheddin ersterkingen hadden gekregen. Sudan laat politieke gevangenen vrij NAIROBI - Sudans mili taire leider generaal Omar el-Bashir heeft op een maandag begonnen conferentie over de poli tieke toekomst van het land aangekondigd alle politieke gevangenen te zullen vrijlaten. Hij noemde geen aantal, maar volgens mensen rechtenactivisten gaat het om zeker 400 men sen. Volgens ingewijden is de kans groot dat ook Su dans voormalige pre mier Sadeq el-Mahdi, die in juni 1989 door dé mili tairen gevangen werd ge nomen en later onder huisarrest werd ge plaatst, zal worden vrij gelaten. El-Mahdi ver keert in slechte gezond heid. Bij de opening van de conferentie die de weg moet vrijmaken voor het herstel van de democra tie in Sudan, liet el-Bas- hir ook weten dat zijn re gering niet langer men sen zonder proces gevan gen zal zetten. van Safwan naar Rafha, aan de Saudische kant van de grens. Daar is een kamp dat 50.000 vluchtelingen kan huisvesten. Saf wan ligt in het Iraakse deel van de gedemilitariseerde zone, waar nu nog Amerikaanse troepen zijn, maar waarvan de bewaking binnenkort wordt overgenomen door VN-waarnemers. De vluch telingen zijn voor de keus gesteld te blijven, of naar Rafha te wor den geëvacueerd. Wie weg wilde mocht alleen meenemen wat hij of zij aan bezittingen kon dragen (foto Gerard Malie!AFP) De vluchtelingen in de gedemilitariseerde zone in het zuiden van Irak zijn bang voor wraakacties van de troepen van Saddam Hu- sayn als de Amerikanen eenmaal deze zone verlaten hebben. De vlüchtelingen zijn met transportvliegtuigen overgebracht Gorbatsjov met dood bedreigd Van onze correspondent) MOSKOU - Sovjet-president Gorbatsjov wordt op 4 mei ver moord. Een anonieme beller, die zich presenteerde als 'een mentaal gezonde Sovjet-bur ger', meldde dit aan het week blad Kommersant. De 'informant' vertelde het weekblad ook dat 'een jonge, vrij onbekende generaal' Gorbats jov zal vervangen en suggereer de daarmee dat sprake is van een militair complot. Kommer sant zegt het telefoontje te be schouwen als een 'slechte grap', misschien afkomstig van 'een gek'. Het blad drukt die toch maar af: „Voor het geval dat", schrijft het. Het bestuur van Middelburg heeft gisteravond vergaderd over de problemen tussen de clubleiding en trainer Paul Te- lussa. Het bestuur weigerde de uitkomst van het beraad naar buiten te brengen, maar Telussa zelf verwacht, dat hij nog deze iveek ontsla- «i gen ivordt. I Westelijke NEW YORK/BRUSSEL (AFP/ RTR/ANP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is maandag snel en unaniem ak koord gegaan met de instelling van een VN-troepenmacht en administratief apparaat voor het houden van een referendum in de Westelijke Sahara. Na Namibia is nu deze voormali ge Spaanse kolonie die door Ma rokko sinds 1975 bezet wordt ge houden, als laatste stukje Afrika aan de beurt om voor of tegen onafhankelijkheid te kiezen, of, zoals de formule op verzoek van Marokko luidt: voor onafhanke lijkheid of voor aansluiting bij Marokko. De VN-macht, afgekort MINUR- SO, zal uit ongeveer 2.700 perso nen bestaan. Daarvan zijn de helft militairen die moeten con troleren of de 65.000 Marokkaan se soldaten en enkele duizenden guerrilleros van het bevrijdings front Polisario zoals afgespro ken op hun bases blijven. (Van onze correspondent) HAKKARI - Terwijl de eerste Kurdische vluchtelingen begin nen aan de terugtocht van Tur kije naar kamp Zakho in Noord-lrak, zijn Amerikaanse en Britse troepen oostelijk van Zakho bezig met de voorberei ding voor een nieuw kamp. Dit wordt gepland ten oosten van de Noordiraakse stad Al-Ama- diah en is allereerst bedoeld voor Kurdische vluchtelingen in het meest oostelijk deel van het Turks-Iraaks grensgebied. De Amerikanen gaan ervan uit dat het nieuwe kamp een capaci teit krijgt van 25.000 mensen, met de mogelijkheid tot uitbrei ding. De opzet van een nieuw kamp betekent dat de geallieer den de veiligheidszone in Noord-lrak eens zo groot maken. De Amerikaanse legerwoord- voerder P. Crowley zei maandag dat hij geen moeilijkheden ver wacht met Iraakse troepen die zich nu nog rond Al-Amadiah ophouden. Tien dagen geleden, toen de Amerikanen begonnen met de bouw van een kamp bij Zakho, trokken de Irakezen zich daar terug. Maar daarna verscheen een politiemacht van 300 man, deels bestaand uit leden van de geheime politie en de Republi keinse Garde. Deze verdween pas zes dagen later onder druk van de geallieerden, die vonden dat de aanwezigheid van de mili tairen de vluchtelingen ervan weerhield naar Irak terug te ke ren. De situatie in het Turks-Iraakse grensgebied is nog slecht. Vol gens luitenant-kolonel John Bond, commandant van het Amerikaanse bevoorradings centrum in Yeksekova, wordt nog steeds honger geleden. De bevoorrading van de oostelijke kampen is vorige week wel wat verbeterd. Advertentie RIYAD - Het Amerikaanse leger is begonnen met het overbren gen van Iraakse vluchtelingen uit het Iraaks-Kuwaytse grens gebied naar een nieuw kamp in Saudi-Arabië. Feest Sommige mensen hebben zondag al een plaatsje gereser veerd voor de massale straat handel in Amsterdam die afgelo pen nacht om twaalf uur zou be ginnen. De hoofdstad wacht op- nieuw een drukke viering va?i 30 april, met mogelijk twee miljoen bezoe- o kers. Lintjesregen Tussen de 2.200 en 2.300 mensen, Nederlanders en buitenlanders, krijgen dit jaar ter gelegenheid van Koninginnedag een konink lijke onderscheiding. Dat zijn er volgens de Kanselarij van de Nederlandse Orden minder dan vorig jaar, toen tegen de driedui zend mensen in de „Lintjesre gen" stonden. Zeeland Tegen de landelijke trend kre gen in Zeeland dit jaar meer mensen een onderscheiding dan vorig jaar: toen 59, nu 73. De hoogste viel toe aan oud-gede puteerde J. D. de Voogd. Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. DEN HAAG (GPD) - De PvdA is buitengewoon geïrriteerd over uitlatingen van premier Lub bers dat de koppeling tussen lo nen en uitkeringen volgend jaar waarschijnlijk niet toegepast kan worden. PvdA-fractievoor- zitter Wöltgens verwijt de mi- nister-president onrust te zaai en onder uitkeringsgerechtig den, en het „sociale klimaat on nodig aan te tasten". Als de kop peling niet kan worden toege past, moet het kabinet er „met andere middelen" voor zorgen dat er eerlijk wordt gedeeld, al dus Wöltgens. Lubbers' uitspraken staan in het blad 'De Onderneming' van de werkgeversorganisatie VNO dat gisteren verscheen. Ze komen na een week van rumoer en uitlatin gen van verschillende (CDAdmi nisters over de uitkeringen, het minimumloon en de WAO. Lub bers toonde zich vorige week weinig ingenomen met de ma nier waarop zijn collega-minis ters in het publiek de begro tingsproblemen van het kabinet bespraken. „Het zou verstandig zijn als de minister-president ook zelf zou doen wat hij de andere ministers vorige week aanried: in inter views niet de indruk wekken dat persoonlijke opvattingen de me ning van het kabinet weerspie gelen", aldus een geërgerde PvdA-ffactievoorzitter Thijs Wöltgens. De PvdA-voorman sluit niet uit dat de koppeling wordt losgelaten, maar houdt vast aan de doelstellingen van gelijke verdeling van de wel vaart. CD A-fractievoorzitter Brinkman wilde gisteren niet reageren op de uitlatingen van de premier. In 'De Onderneming' zegt pre mier Lubbers dat hij voorziet dat de koppeling tussen lonen en uitkeringen niet volledig kan LJ [#1 Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Mr1! F g g 1 In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 MOSKOU (AFP) - Bij de aardbe ving maandagmiddag in de Kaukasische sovjetrepubliek Georgië zijn 63 doden en 230 ge wonden gevallen. Dit heeft een woordvoerder van het Georgi sche parlement meegedeeld. Tegen de avond werd de regio getroffen door een tweede schok, aldus het Sovjetpersbureau TASS. Die werd om 21.33 uur plaatselijke tijd (20.33 uur Ned. tijd) gevoeld, slechts enkele mi nuten nadat het televisiejour naal beelden had getoond van puinruimende arbeiders in hét gebied. Een Sovjetonderzoeksinstituut bevestigde dat rond die tijd tweë schokken waren gemeten, van resp. 5,3 en 6,1 op de schaal van Richter. De eerste schok had een kracht van 7,2. „Ze zijn dan wel niet zo sterk als de eerste, maar nog sterk genoeg om schade aan te richten", aldus een onder zoekster. Hulpteam Een reddingsteam van het Inter nationale Rode Kruis vertrok maandag vanuit de Armeense hoofdstad Jerevan naar Georgië voor een onderzoek naar de om vang van de schade, aldus het Nederlandse Rode Kruis. De Ne derlandse arts dr. Slootman leidt daarvan het medische team. Slootman is voor het Nederland se Rode Kruis werkzaam bij het rehabilitatieprogramma in Jere van, dat in 1988 door een zware aardbeving werd getroffen. Ook twee teams van de Belgische af deling van Artsen zonder Gren zen zijn inmiddels vanuit Jere van voor onderzoek, naar het rampgebied vertrokken. Het is nog maar 2,5 jaar geleden dat fe Sovjet-republiek Arme nië door een zware aardbeving werd getroffen. Met name de ste den Leninakan en Spitak wer den toen door het geweld van de beving totaal verwoest. Volgens officiële cijfers kwamen bij die aardbeving 55.000 mensen om het leven maai- de officiële schattingen kwamen uit op bij na 70.000 doden. De beving van toen had een kracht van 7.1 op de schaal van Richter. Evenals bij de beving van maandagoch tend was er destijds sprake van een aardbevingsgebied dat zich vanuit de westelijke Kaukasus uitstrekte tot in de Sovjet-repu bliek Georgië en tot in het noor den van Turkije. De vorige aardbeving deed zich voor op 7 dec. 1988. Het duurde toen verscheidene dagen voora leer de omvang van de ramp voor de buitenwereld zichtbaar werd. Sovjetleider Michail Gor batsjov brak toen zijn bezoek aan de Verenigde Staten af we gens de ernst van de situatie. Momenteel werken de Sovjet autoriteiten aan plannen voor het herbouwen van 111 steden en dorpen die destijds geheel of gedeeltelijk werden verwoest. Alle nieuwe behuizing krijgt een zodanig stevige constructie dat ze bestand is tegen schokken met een veel grotere kracht dan die van 1988 en van maandag ochtend. In de Peruaanse hoofdstad Lima deed zich gisteren eveneens een aardbeving voor om 13.15 uur lo kale tijd (20.15 uur Nederlandse tijd). Inwoners van Lima zijn in paniek de straat op gerend. Er vielen geen slachtoffers. Paul Telussa worden doorgevoerd, omdat de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden is verslech terd. Ook zijn de loonkosten te veel gestegen, zegt Lubbers, die vindt dat hij daar vorig jaar al voor gewaarschuwd heeft. Maar toen was hij „een roepende in de woestijn", zegt de minister-pre sident. Werkgelegenheid moet boven inkomensplaatjes staan. In de Tussenbalans had het ka binet eigenlijk al een hardere toon moeten zetten, aldus de premier. Pagina 3: Lubbers bepleit her vatting centraal overleg In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. *4 O U hoeft alleen maar t\# de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dageüjks in de bus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1