EG wil VN-politiemacht in Irak Politie kreeg na oproep 35 tips over lugubere vondst Maradona opgepakt voor drugbezit Wöltgens pleit voor verlagen belasting en forse milieuheffingen Speelgoedpistooltjes oorzaak confrontatie met echte pistolen Uitbreiding veiligheidszone Herbewapening Saddam gemeld Leger bezet dorpen Kroatië Streekziekenhuis Walcheren I maandag 29 april en dinsdag 30 april donderdag 9 mei en vrijdag 10 mei 9 en ibonnement evenement. Later bewolking Na het optrekken van mistbanken is het eerst nóg zonnig. Vanmiddag meer bewolking. Zwakke ■westelijke wind. Temperatuur 13 graden. uur kodak express kwaliteits kleurenfoto's SERVICE Beter: niet duurder! FOTO H VE RSCHOORE Ellen Leur Goes Hulsl Middelburg Mtddelharnis Vlissingen Zienkzee 34e jaargang no. 100 flaandag 29 april 1991 (Van onze correspondenten UXEMBURG/ZAKHO - De ngeveer duizend Nederlandse ïariniers en landmachtsolda- en die in noord-Irak de Kurdi- che vluchtelingen gaan be- chermen, komen misschien al nel weer naar huis terug. De G wil ze vervangen door een N-politiemacht, die moet zor- en voor de veiligheid van de .urden in de vluchtelingen- ampen en de dorpen. De coali- e-troepen in noord-Irak willen e veiligheidszone snel uitbrei- en. Intussen is de Iraakse pre- dent Saddam Hussayn zich olgens het Britse blad The Ob- irver aan het herbewapenen, e EG-ministers van buiten- mdse zaken steunden dit week- inde een voorstel van de Britse ünister Douglas Hurd om een chtbewapende VN-politie- lacht op te richten. De Britten ebben de permanente leden an de Veiligheidsraad van de erenigde Naties de afgelopen agen hierover gepolst. De Vei- gheidsraad zal uiteindelijk het esluit hierover moeten nemen. )e Europese ministers, die in et Luxemburgse Mondorf-les- ains bijeen waren voor infor- ïeel beraad, toonden zich en- housiast over het Britse plan. Nederland moet volgens Van den Broek bereid zijn man schappen voor de politiemacht te leveren. Ook de meeste ande re EG-landen zijn daartoe be reid. Het is volgens Van den Broek de bedoeling dat echte politiemensen of marechaussees worden gestuurd, en niet dat de daar aanwezige militairen tijde lijk 'een politiepet krijgen opge zet'. De politiemacht zou volgens de Italiaanse minister van buiten landse zaken De Michelis ten minste even groot moeten zijn als de omvang van de militaire eenheden van de geallieerden in noord-Irak. Nu zijn dat 9.000 sol daten, maar dat aantal kan de komende weken nog oplopen tot 17.000. De geallieerden achten het van wege het grote aantal vluchte lingen noodzakelijk de veilig heidszone in noord-Irak uit te breiden. „Wij moeten de zone zover uitbreiden als nodig is om de vluchtelingen voldoende be scherming te bieden", zo ver klaarde brigadier Andrew Kee ling, commandant van de Britse mariniers. De geallieerde troe pen opereren momenteel hoofd zakelijk in het gebied rond Zah- ko. Gedurende het weekeinde arri veerden de eerste honderden Kurdische vluchtelingen met Amerikaanse helikopters vanuit Turkije in het kamp bij Zakho. Amerikaanse waarnemers meld den zondag dat enkele duizen den vluchtelingen vanuit kam pen bij het Turkse Isikveren over de bergen richting Zakho trokken. De vluchtelingen zou den echter door Kurdische ver zetsstrijders zijn tegengehou den. De rebellen zouden de vluchtelingen er op wijzen dat zich nog steeds gewapenae Iraakse eenheden in Zakho be vinden. Een functionaris van het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen van de Verenigde Naties (UNHCR) meldde zondag dat 10.000 Kurdische vluchtelingen vanuit Iran naar Irak zijn terug gekeerd. In Iran verblijven mo menteel meer dan een miljoen Kurden uit Irak. Volgens het Britse zondagsblad The Observer is Irak in het diep ste geheim bezig zijn wapenarse naal weer op te bouwen. Jorda nië. waar Irak aanzienlijke banktegoeden heeft, zou een vi tale rol spelen in de wapensmok kel. Volgens The Observer heeft de Iraakse leider Saddam Husayn al onderdelen en ammunitie voor zijn tanks het land binnen gesmokkeld. alsmede zware ma chinegeweren. Het wapentuig zou afkomstig zijn uit Noord-Ko- rea en China en via Singapore naar Jordanië worden ver scheept. De Noordkoreanen en Chinezen ontkennen de aantij ging. Wapenleveranties aan Irak zijn in strijd met de VN-resoluties. Jarig Medestanders van Saddam Hu sayn grepen zondag diens ver jaardag aan om de Iraakse leider uitbundig te prijzen. De Iraakse staatstelevisie toonde zondag avond beelden van een receptie, waar de Iraakse leider felicita ties in ontvangst nam van leden van de regerende Ba'ath-partij. BELGRADO (AP) - Eenheden van het federale leger van Joegosla vië zijn zondag verscheidene dorpen in de deelrepubliek Kroatië binnengetrokken, volgens de legerleiding om botsingen tussen Ser viërs en Kroaten te voorkomen. Kroatische media meldden dat pantservoertuigen en tanks van het lègergamizoen in Knin alle toegangswegen tot het dorp Kijevo had den afgesloten en ook Vrlike en enkele andere plaatsen waren bin nengereden. Er werd geen melding gemaakt van incidenten. Het was de derde keer in twee maanden dat het federale leger in actie kwam op Serviers en Kroaten uit elkaar te houden. Op 31 maart waren bij een treffen tussen Serviers en de Kroatische politie in het nationale park Plitvice twee doden gevallen. Diego Maradona wordt in ontredderde staat weggevoerd vanuit zijn appartement in Buenos Aires (foto Daniel Luna!AFP) NIJMEGEN (GPD) - PvdA-frac- tievoorzitter Thijs Wöltgens vindt dat het kabinet de belas tingen moet verlagen in ruil voor een drastische verhoging van de energieprijzen en heffin gen op milieuvervuiling. Deze zomer zou de regeringscoalitie van CDA en PvdA een principe besluit in die richting moeten nemen. Volgens Wöltgens wor den mensen op deze manier aan gemoedigd beter om te gaan met brandstoffen en het milieu. Een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting is daar naast goed voor de werkgele genheid, aldus Wöltgens zater dag op een studiedag van de Jonge Socialisten in Nijmegen. Coalitiepartner het CDA wilde gisteravond niet reageren op het voorstel. CDA-fractievoorzitter Brinkman zei „het geheel eerst wel eens uitgerekend en uitgete kend te willen zien". Wöltgens en PvdA-voorzitter Sint moesten zich zaterdag ver dedigen tegen felle kritiek van de Jonge Socialisten op het be leid van de PvdA-ministers. Vooral de recente verwikkelin gen rond de wao, het minimum loon en de koppeling hebben veel kwaad bloed gezet bij de PvdA-achterban. Uit een opinie peiling van de Vara blijkt dat 62 procent van de Partij aan de koppeling wil vasthouden. Bij het CDA houden voor- en tegen standers van de koppeling el kaar op 35 procent in evenwicht. De Vries Wanneer werkgevers en werkne mers er samen in -slagen de arbeidsongeschiktheid terug te dringen, is het misschien niet nodig dat het kabinet ingrijpt. Dat zei minister De Vries van so ciale zaken zondag voor de Avro-radio. De Vries reageerde op uitlatin gen vari de cao-coördinator van het CNV, Terpstra. Die wees er op dat de sociale partners de laatste maanden al in zo'n tach tig industrie-cao's afspraken hebben gemaakt om arbeids ongeschiktheid te verminderen. Hij verweet de politiek dat in de discussies over de wao nooit wordt verwezen naar deze af spraken. BUENOS AIRES (Reuter) - Diego Maradona, de geschor ste topvoetballer, is in Bue nos Aires gearresteerd op ver denking van het bezit van ver dovende middelen en de ver spreiding ervan. Hij is inmid dels weer vrijgelaten. Met de voetbalster werden nog twee mannen, vermoedelijk vrien den van de speler, in hechte nis genomen. De 30-jarige Ar gentijn stond al langer onder verdenking. Hij was op 6 april door de Ita liaanse voetbalbond ge schorst voor vijftien maanden. De speler van Napoli was bij een controle na de wedstrijd tegen Bari betrapt op gebruik van cocaine. Kort voor de uit spraak van de tuchtcommis- sie was hij met vrouw en kin deren teruggekeerd naar Ar gentinië. De ooggetuigen bij zijn arres tatie meldden dat Maradona glazig uit de ogen keek en moest worden ondersteund door twee mannen. Buurtbe woners vertelden de politie, dat zij op het moment van de inval Maradona een zak uit een raam zagen gooien. In die zak, die teruggevonden werd op het dak van een slagerij, zou een halve kilo zuivere co caine hebben gezeten. Een Argentijnse rechtbank heeft de borgsom voor de voor waardelijke vrijlating van Die go Maradona bepaald op 20.000 dollar (35.000 gulden). Volgens de politie zijn sporen van cocaine ontdekt in het uri ne-monster dat Maradona moest afstaan. Onmiddellijk na de vaststel ling van de borgsom werd de voormalige voetbal-interna tional in een militair voertuig afgevoerd naar de lokaliteiten van de anti-drugs brigade van de federale politie, waar de laatste formaliteiten voor zijn vrijlating plaatsvonden. Hij had 31 uur vastgezeten. Bewakers verklaarden dat Maradona er erg slecht aan toe was geweest. Hij zou hebben gezegd: „Ik kan niet meer. Ik wil dood. Laat me met rust." Voor de delicten riskeert de gevallen voetbalster een ge vangenisstraf van maximaal zes jaar. Een deel van de straf kan daarbij worden vrijge- scholden als de veroordeelde bereid is een kuur te onder gaan in een afkickcentrum. Menselijke lichaamsdelen in sloot Aardenburg Burgemeester tegenstander van 'automatische' onderscheiding LEMMER (ANP) - Burgemeester G.F. Eijgelaar van de Frie se gemeente Lemsterland wil niet in aanmerking komen voor een koninklijke onderscheiding. Dat heeft hij zondag meegedeeld. De burgemeester zou in het kader van de jaar lijkse lintjesregen worden benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. „Ik ben niet tegen koninklijke onder scheidingen, als het maar om een onderscheiding gaat en niet om automatisme", aldus Eijgelaar. AARDENBURG - Een voorbij ganger heeft zaterdagmiddag in een droogstaande sloot langs de Draaibrugseweg tussen Draai brug en Aardenburg enkele menselijke lichaamsdelen ont dekt. Het waren twee armen en een deel van de romp van een blanke man, die, verpakt in plastic zakken, in een weekend tas en een koffer zaten. De voorbijganger waarschuwde onmiddellijk de groep West Zeeuwsch-Vlaanderen van de rijkspolitie. Daarna werden de technische recherche en het re cherche-bijstandsteam opgeroe pen. Een team van 24 recherche mensen werkt nu aan de zaak. De gevonden lichaamsdelen zul len nader worden onderzocht in het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk. De rest van het li chaam is tot op heden niet ge vonden. Het is niet bekend hoe lang de betreffende man dood is en ook niet hoe lang de li chaamsdelen in de sloot hebben gelegen. Na de lugubere vondst werd de (Slot zie pagina 7 kolom 1 zullen op beide locaties van het Streekziekenhuis Walcheren de poliklinieken, administratieve afdelingen, laboratorium en röntgenafdeling gesloten zijn. Locatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88. Locatie Middelburg: Noordpoortplein 2. Korrespondentie-adres: Postbus 640, 4330 AP Middelburg. llllll lil Na de lugubere vondst van de lichaamsdelen werd de weg door de rijkspolitiegroep West-Zeeuwsch- Vlaanderen afgezet (foto Camile Schelstraete) Inzet: politiefoto van de door een voorbijganger aange troffen weekendtas, waarin menselijke lichaamsdelen zaten. Mariniers De Nederlandse mariniers in Noord-Irak voeren een reeks ta ken uit zoals het controleren van ivegverheer. opsporen van mu nitie en zelfs het bewaken van ziekenhuizen. Het laatste is on der meer nodig om een te grote toevloed te voorkomen van Kurden, die ver- O zorgd willen ivorden. Shanty Zingen maakt dorstig. Een deel nemer had daarom zaterdag voor de zekerheid een heupfla con in de kontzak gestoken tij dens het Shanty-festival. Het zangfestijn ter gelegenheid van het jubileum van het Schelde Loodsenkoor trok deelnemers uit alle C windstreken. wmÊmtimÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊm Frans Maasen Frans Maassen heeft zaterdag de Amstel Goldrace op zijn naam geschreven. De renner uit de ploeg van Jan Raas zorgde daarmee voor het eerste Neder landse succes dit se- zioen in een xuereldbe- O kerwedstrijd. 3» Middelburg Middelburg promoveert naar de eerste klas. Op eigen veld won de Zeeuiose club met 1-0 van RKDVC uit Drunen. De vertrek kende trainer Paul Telussa vier de het feest in zijn eentje. Hij voelt zich vernederd door het be stuur en moest smeken om zijn geld UTRECHT (ANP) - Even nadat zij hun nieuw aangeschafte speelgoedpistooltjes hadden uitgeprobeerd, keken twee mannen in de loop van politie pistolen. Echte pistolen wel te verstaan. Een misverstand leid de zaterdag in Utrecht tot vreemde taferelen op de oprit van de A28. Een 30-jarige man uit Huizen en een 29-jarige Delftenaar hadden zaterdag in Utrecht speelgoed pistooltjes gekocht. Zij hadden die avond een feest waar de be zoekers werden verzocht in cow boy-uitdossing te verschijnen. Na aanschaf wilden de twee pseudo-cowboys hun „wapen tuig" even uitproberen in de au to. Toevalligerwijze bevond hun au to zich toen in de buurt van een benzinestation. Een oplettende burger zag het pistoolgezwaai, concludeerde dat de twee een overval in de zin hadden en waarschuwde de politie. De twee mannen hadden nog niets in de gaten en gingen nog even één pi stooltje dat niet werkte, ruilen voor een gaaf exemplaar. Toen zij daarna huiswaarts to gen, werden zij op de oprit van de A28 tot stilstand gedwongen door de politie. Volgens een woordvoerder van de politie met een gewoon stopteken, volgens de cowboys werden zij klemgere den. Ook de lezing over het aan tal betrokken politiewagens ver schilt: vijf volgens de woord voerder, twaalf tot veertien vol gens de ..verdachten". De twee mannen werden onder schot gehouden en verder vol gens de regels als vuurwapenge vaarlijk behandeld tot bleek dat zij hét niet waren. Na een antece dentenonderzoek op het politie bureau konden zij naar huis. (Advertentie) In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. - U hebt 'm zo in huis. «4 f\ U hoeft alleen maar' de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1