Kabinet wil koppeling redden Geen massale herdenkingen van Tsjernobyl in Sovjetunie oalitie-kampen rak binnenkort nder VN-vlag Kaars voor slachtoffers Controleurs AID dreigen met acties /anDi aker breekt missie f na dood moeder lUi\C VAN0A: PvdA: behoud geen dogma Lubbers: uiterste poging Streekziekenhuis Walcheren I maandag 29 april en dinsdag 30 april donderdag 9 mei en vrijdag 10 mei miMiN Technische storing PZC reportage vrije tijd 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. lonnig lonnig. Middagtemperatuur rond 16 jaden. Meest matige noordoosten wind. 14e jaargang no. 99 iterdag 27 april 1991 Jg, CARAVAN- EN CAMPINGMEUBELSHOW (OOK OP 30 APRIL) dealer AKANTIELAND Hoek Rijksweg - Ringbaan 01100-11440 uüES HAAG (GPD) - Het kabi- doet een uiterste poging de ipeling tussen lonen, uitke- jen en arbeidsvoorwaarden ambtenaren in 1992 over- te houden. Premier Lub- heeft dit gisteren na afloop het kabinersberaad te ken- gegeven. Tegelijk kwamen uit de PvdA signalen dat bereid is de koppeling te la- vallen. jjbers gaf aan dat het kabinet afregelen beziet om in 1992 latere jaren de werkgelegen- dblijvend te bevorderen. Het il daarbij zowel om ingrepen Ziektewet en wao als om afregelen rond het mini- mumloon. Op deze manier moet de verhouding tussen de aantal len werkenden en niet-werken den verbeteren, althans niet ver slechteren. Voor handhaving van de koppeling is die verhou ding maatgevend. Bij een ver slechtering vervalt de koppe ling. Ramingen van het Centraal Planbureau (CPB) hebben voor 1992 aangegeven dat de werk loosheid zonder nader beleid met 10.000 toeneemt. Tevens wordt verwacht dat vooral de toename van het aantal arbeid songeschikten blijft doorgaan. Binnen het kabinet wordt te vens bekeken hoe de loonstij ging in 1992 beperkt kan wor den. Volgens schattingen van het CPB zullen de lonen komend jaar met 3,1 procent stijgen. Het kabinet is in de meerjarenramin gen uitgegaan van een loonstij ging met 1,8 procent. Het ver schil betekent een tegenvaller van 200 miljoen gulden, nog af gezien van de extra kosten in de sociale zekerheid. Die moeten gedekt worden via hogere socia le premies. De loonstijging is een andere norm voor handhaving van de koppeling. Lubbers wees erop dat het wets voorstel over de koppeling nog met de Kamer besproken moet worden. Dat vormt een extra complicerende factor. Naast de ingrepen in Ziektewet, wao en minimumloon werkt het kabi net ook aan een herziening van de opzet van de kinderbijslag (de progressie naarmate er meer kinderen zijn), en het schrappen van voorzieningen uit de aaw (de algemene arbeidsongeschikt heidswet). RUZALEM (RTR) - De Amc- aanse minister van buiten- dse zaken James Baker heeft ijdag" plotseling zijn vredes- ssie door het Midden-Oosten eten afbreken. Tijdens een tmoeting in Jeruzalem met Israëlische premier Yitzhak amir kreeg Baker het bericht zijn moeder was overleden, gens een Israëlische woord erder vertrok de Amerikaan bewindsman onmiddellijk ar huis. De vredesmissie van ker bevindt zich juist in een lieke fase. kers moeder, die in Houston- ixas, woonde, is 96 jaar gewor- amirs woordvoerder Avi Paz- zei dat het om een onderbre king gaat en niet om het einde van Bakers vredespogingen. „Baker ontving tijdens bespre kingen met de premier een tele foontje dat zijn moeder was overleden. Hij ging naar een an der vertrek, sprak met zijn zus ter in de Verenigde Staten en be sloot ter plekke naar de Verenig de Staten terug te keren", aldus Pazner. Er was niet onmiddellijk com mentaar te krijgen van Baker zelf of van Amerikaanse funktio- narissen. Het vertrek van de Amerikaanse bewindsman-bete kent een onderbreking van in tensieve onderhandelingen over brede meningsverschillen tus sen Israelis en Arabieren inzake het organiseren van een regiona le vredesconferentie. \'an onze correspondenten) 1SHINGTON/SILOPI - De renigde Naties (VN) zijn van in „binnen enkele dagen" de «chtelingenkampen over te men die de coalitie-troepen noord-Irak boüwen. Dat is jdag gezegd door de secreta- igeneraal van de VN, Perez de lellar. Alleen een aantal de- moet nog worden uitge- trkt, zo zei hij. „Er is geen pro- ;em. We moeten alleen het (trek van de geallieerden en ze aankomst op elkaar af manen", aldus Perez. 'meeste Iraakse troepen heb- vrijdag de noord-iraakse Zakho verlaten, zoals was iist door de geallieerden. Ne- rlandse mariniers hielden zich ijdagavond op in de buurt van tot 50 gewapende Irakezen, hun intrek hebben genomen douanegebouwen bij de irks-Iraakse grens. Jgens luitenant-kolonel Van inond is de sfeer tussen de Ira- m en de Nederlandse mari- »s „niet agressief'. Hij zei te len dat de gewapende Irake- in het weekeinde vertrek- „Dan hebben we minder ffiniers nodig aan de grens en nnen we ze ook voor de ten- ibouw in de buurt van Zakho ietten". Zakho zijn nu nog 50 Iraakse litiemannen aanwezig, die uit streek afkomstig zijn en be nd zijn bij de lokale bevolking, mogen blijven om de orde in tstadje te handhaven. Vrijdag (fouilleerden 650 Britse mari- Kroonprins wordt 24 Kroonprins Willem Ale xander viert vandaag zijn 24ste verjaardag. niers door de straten van Zakho. De gezamenlijke Nederlandse hulporganisaties hebben ruim 7,7 miljoen gulden binnen geke- gen voor hulp aan de slachtof fers van de burgeroorlog in Irak. Op het gironummer 800.800 is ruim 6,5 miljoen gulden binnen gekomen. Dat heeft een woord voerder van het Nederlandse Rode Kruis vrijdag meegedeeld. De Nationale Postcode Loterij schenkt daarnaast 1,1 miljoen gulden aan de gezamenlijke hulporganisaties om de Kurdi- sche vluchtelingen te steunen. Dat heeft de loterij vrijdagmid dag bekendgemaakt. Bush Inmiddels heeft de Amerikaanse president Bush gezegd dat zijn land geen normale betrekkingen met Irak zal aanknopen zolang president Saddam Husayn nog aan het bewind is. De recente overeenkomst met Kurdische leiders noemde Bush onvol doende. De Iraakse Revolutionaire Com- mandoraad heeft vrijdag beslo ten het een miljoen man sterke volksleger te ontbinden. Het le ger, dat werd gevormd voor de Iraaks-Iraanse oorlog tussen 1980 en 1988, bestond voor het grootste deel uit jongens van zestien en zeventien jaar oud, en mannen van boven de 45. Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 KIEV - Een inwoonster van Kiev gedenkt met een brandende kaars de slachtoffer van de ramp met de kerncentrale in Tsjernobyl, gis teren precies vijfjaar geleden. De radio-actie ve wolk trok indertijd over heel Europa. Ook in andere plaatsen in de Sovjetunie waren herdenkingsbijeenkomsten. In de Russische plaats Gomel, ongeveer hon derd kilometer ten noorden van Tsjernobyl, zal een polikliniek worden ingericht waar Neder landse artsen zich gaan bezighouden met de diagnose en therapie 'van slachtoffers van de ramp met de kerncentrale. De hulp van de Ne derlandse specialisten duurt twee jaar, daarna moeten Russische artsen het overnemen. De Nederlandse regering heeft voor dit project tien miljoen gulden uitgetrokken. De Nederlandse Vereniging voor Medische Po lemologie (NVMP) en de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunde (KNMG) maakten dit vrijdag be kend tijdens een persconferentie in Den Haag (foto AP) In PvdA-kring is men er langza merhand van overtuigd dat de koppeling niet te handhaven zal zijn. „De koppeling is aan de PvdA gehangen zoals de koe koek aan de klok. Maar de uit zonderingsgronden die in het wetsvoorstel staan (te hoge loonstijging en een verslechte rende verhouding tussen werkenden en niet-werkenden) zijn erg nabij. Die worden bin nenkort overschreden. Het is dan onzin om te zeggen: dit is een dogma. Daar mag niet over worden gepraat", aldus een di- rectbètrokkene in de PvdA-top. Binnen de PvdA-fractie zei een woordvoerder gisteren: „Bij de afspraken in het regeerakkoord heeft de PvdA er bewust voor ge kozen niet blind een automati sche koppeling op te nemen. De twee daaraan gekoppelde voor waarden zijn bepalend. Het gaat niet om het instrument, maar om het doel, de rechtvaardige in komensverdeling dus". PvdA-fractieleider Wöltgens gaf eerder deze week in de Kamer te kennen bereid te zijn de koppe ling op bruto-niveau los te laten, mits minimumloners en uitke ringstrekkers er netto niet op achteruit zouden gaan. Verder gaf hij aan dat alle Nederlanders zullen moeten inleveren als blijkt dat de koppeling onhoud baar is geworden. Om werkgevers aan te zetten tot medewerking aan loonmatiging, wil de PvdA-voorman kosten van scholing op hen verhalen. Andere ideeën zijn: het schrap pen van subsidies en het 'belas ten' van te hoge loonstijgingen door hogere belastingen en so-, ciale premies. Meer scholing voor mensen in de bijstand DEN HAAG (ANP) - Mensen die een uitkering krijgen krachtens de Rijksgroepsregeling Werklo ze Werknemers (RWW) krijgen meer mogelijkheden om - met behoud van uitkering - scholing te volgen. Dat geldt ook voor om-, her- en bijscholingscursus sen op het niveau van het hoger beroeps- en wetenschappelijk onderwijs. Het kabinet heeft dit vrijdag besloten. Dit is geregeld in het wetsvoor stel decentralisatie van de bij zondere bijstand. Hierdoor wordt het mogelijk om bijzonde re bijstand te verlenen voor stu diekosten, zonder toepassing van een drempelbedrag. De nieuwe regeling geldt overi gens niet alleen voor werkloze werknemers maar ook voor an dere bijstandsgerechtigden. Het gaat dan vooral om hen die geen sollicitatieverplichting hebben. (Van onze correspondent) MOSKOE - Vijfjaar Tsjernobyl werd vrijdag wel op verschei dene bijeenkomsten in de Sov jetunie herdacht, maar bracht niet de massale demonstraties die vooral in de Oekrainse hoofdstad Kiev waren ver wacht. Op het tv-journaal werd een boodschap van president Gorbatsjov voorgelezen, waar in hij „de wereldgemeenschap om intellectuele en financiële steun" vraagt om de gevolgen van de ramp met de kerncentra le te boven te komen. In de Oe krainse en Russische parlemen ten werd vrijdag een minuut stilte voor de slachtoffers in acht genomen. De vraag naar het precieze aan tal is overigens vijf jaar na de ramp nog steeds niet beant woord. Volgens de officiële gege vens maai- die neemt niemand serieus zijn het er 31, namelijk degenen die bij en direct na de ramp in blok vier van de centrale omkwamen. Maar in het Oekrainse parle ment worden andere cijfers ge noemd. De militante Vladimir Sjovkosjitny, vice-voorzitter van de republikeinse milieu commissie, heeft het over zeven duizend slachtoffers, van de op Advertentiei zullen op beide locaties van het Streekziekenhuis Walcheren de poliklinieken, administratieve afdelingen, laboratorium en röntgenafdeling gesloten zijn. Locatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88. Locatie Middelburg: Noordpoortplein 2. Korrespondentie-adres: Postbus 640, 4330 AP Middelburg. 26 april 1986 vrijgekomen stra ling. Zijn collega Javorivsky waar schuwde het staatspersbureau Tass deze week voor een nieuwe ramp. De mantel van beton en staal, waarin het reactorgebouw na de ramp werd verpakt om verdere uitstoot van radioactief afval en stof uit de reactor te voorkomen, zou zo lek zijn als een mandje. Het dak zou op in storten staan. Dat betekent niet alleen dat er nog steeds radioac tiviteit vrijkomt, maar ook dat een nieuwe ramp voor de deur staat als er niet tijdig maatrege len worden genomen. Volgens Javorivsky betekent een explosie van de ingepakte rampcentrale een tweede uit stoot van radioactieve deeltjes, maar dan in omvang twee keer zo erg als bij de explosie van 1986. Een van de methoden om de pro blemen, althans tijdelijk, op te lossen is er een nieuwe mantel om de oude te bouwen. Over zo'n constructie wordt nu nage dacht, maar het probleem blijft dat deze meest goedkope oplos sing ook maar tijdelijk is, omdat deze omhulsels nu eemnaal min der lang meegaan dan het pluto nium waartegen ze de buitenwe reld moeten beschermen. Volgens Sjovkosjitny probeert de Sovjet-regering, glasnost ten spijt, de waarheid over Tsjerno byl achter te houden. Dat geldt zowel voor de aantallen slachtof- Door een ernstige, langdurige storing van het tekstverwer- kende systeem kan de Provinciale Zeeuwse Courant van daag niet in de volle omvang verschijnen. De beperkingen uiten zich voor de lezer in een kleiner katern 'reportage', in het ontbreken van de pagina 'financiën en economie' en in een gering verlies aan actuele berichtgeving. Directie PZC p/- Bij de vuurtjes in de bergen dromen de Kurden van democratie: „zo als in Holland, zoals in de Verenigde Staten. Op bezoek bij Sherlock Holmes, terug naar Brideshead. Het kan met de MovieMap. Verder in de bijlage Vrije Tijd: Smakelijke aaltjes, hoe lang nog? In de Kleine Kaart: zuring Sedicivalvole: een bij zondere Tipo Conga Queen Gloria Estefan is terug (na een onge luk) Postzegels, puzzel en strips. DE MEERN (ANP) - Ongeveer 200 boze controleurs van de Al gemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij hebben vrijdag geëist dat hun reiskostenvergoeding gehand haafd blijft op het oude niveau. Tijdens een gesprek op het AID-kantoor in De Meern met de directie en een vertegen woordiger van het ministerie dreigden de controleurs met ac ties als aan hun eis geen gehoor wordt gegeven. Onlangs bepaalde het ministe rie op grond van de belasting hervormingen volgens Oort dat de controleurs voortaan minder reiskostenvergoeding ontvan gen. De autoritten van het woon huis naar de werkplek, bijvoor beeld een visafslag, worden niet langer beschouwd als een dienstreis, maar als woon-werk- verkeer. Het gevolg is dat de controleurs er maandelijks hon derden guldens, op achteruit gaan. Volgens een woordvoerder van de boze AID'ers is de maatregel hard aangekomen. „We hebben geen dienstauto's tot onze be schikking, maar worden ge dwongen onze eigen auto te ge bruiken. Vervolgens krijgen we daar dan ook nog een schandalig lage vergoeding voor." De verlaging van de reiskosten vergoeding is volgens de AID'er de druppel die de emmer doet overlopen. „We zijn het meer dan zat. We hebben al te maken met een reorganisatie. Daar naast is er een intern onderzoek gaande naar het functioneren van de AID. Bovendien worden onze telefoons afgeluisterd, om te controleren of er geen vertrou welijke informatie uitlekt. Dat is zo'n beetje de sfeer waarin wij werken." Volgens een woordvoerder van het ministerie hebben de contro leurs vrijdag de kans gekregen hun eisen kenbaar te maken. (Advertentie) fers als de ernst van de huidige situatie. Vladimir Tsjernosjenko, een we tenschapper die zelf werkzaam was in de 'verboden zóne' van dertig kilometer rond Tsjerno byl, onthulde recentelijk in Lon den dat er een 'zwartboek' met de namen van slachtoffers is sa mengesteld. „Het aantal is dui zenden malen hoger dan wordt toegegeven, maar geldt als top geheim, aldus Tsjernosjenko. zelf kankerpatiënt als gevolg van stralingsbesmetting. In het Oekrainse parlement is een meerderheid voor het sluiten van de overige drie reactoren van Tsjernobyl, maar Moskou wil daar niet aan. Kolonisatie Tsjernobyl speelt dan ook een grote rol in het Oekrainse stre ven naai- onafhankelijheid. Veel Oekrainers zien in de kernramp en wat in de jaren daarna door de landsregering is gedaan aan bestrijding van de gevolgen, het bewijs dat de republiek wordt 'gekoloniseerd' door Moskou. Volgens de officiële gegevens zijn in de Oekraine en de aan grenzende republieken Wit-Rus- land en Rusland ruim een half miljoen mensen geregistreerd als 'stralingsslachtoffers'. Alleen al in een kliniek in de omgeving van Minsk zijn drieduizend kin deren behandeld voor kanker symptomen. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen, U hebt 'm zo in huis, - U hoeft alleen maar \\J de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voors Naam: IW" ,4$ m Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsluren naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1