n s int dreigt met opstappen PvdA SPRINT Protest Zeeuwse pomphouders tegen verhoging benzineaccijns Militairen Irak verlaten Zakho 10 m W Berlijnse beer voor koningin Gorbatsjov dreigde functie op te geven Hm lm Mm jÊsm i }&>*2 kunst cultuur 17 t/m 23 Groenteveiling Westland nu grootste ter wereld Breuk in coalitie bij uitblijven van maatregelen voor meer banen )mgeving Assen door tardschok opgeschrikt badmode 25 t/m 27 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Zonnige perioden Zonnige perioden. In de middag en avond een enkele bui. Maximum tem peratuur rond 13 graden. Matige oost tot noordoosten xoind. 34e jaargang no. 98 rijdag 26 april 1991 •ÜJlï Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en -^vice Uit Oostende De symbolenlaioine van Keith Haring dendert door Oostende. Ook in de Belgische badplaats: grootheden van Felix Labisse. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Erotiek volgens Ben Verbong Rascha Peper beschrijft een tragische liefde. Egyptische verha len van Harm Botje Het leven van Ernest Hemingway Brave jeugdboeken uit de jaren vijftig Exposities Culturele agenda. DEN HAAG (ANP) - De nieuwe Groenteveiling West in het Westland, de grootste ter wereld, is een feit nadat donder dagavond de leden van fusiepartners groenteveilingen Delft-Westerlec in De Lier en Westland West in Poeldijk daar in grote meerderheid mee instemden. De fusie is met ingang van 1 mei 1991 van kracht. De nieuwe veiling Groenteveiling Westland is dan de groot ste ter wereld, met een totale omzet van ruim een miljard gulden. Daarvan gaat 85 procent de grens over. De veiling- heeft 3.000 leden en er werken ongeveer 300 mensen. De fusie 1 Is zonder gedwongen ontslagen verlopen, door onder meer natuurlijk verloop en herplaatsing. De nu totstandgekomen fusie is de afronding van een fusie proces dat jaren geleden is begonnen. Eerst gingen de veilin gen Westland-Noord in Poeldijk en Westland-Zuid in 's-Gra- venzande samen in Groenteveiling Westland-West. In 1987 liep een poging om de derde veiling er bij te betrekken nog mis. De nieuwe veiling krijgt uiteindelijk twee veilpunten: Delft- Westerlee en Poeldijk. 's-Gravenzande sluit eind 1992. VLISSINGEN - Benzinepomp- houders uit Zeeland, Limburg en Noord-Brabant willen 7 mei massaal naar het Binnenhof in Den Haag om te protesteren te gen de voorgestelde verhoging van de benzineaccijns met een kwartje per liter. De Tweede Kamer behandelt vermoedelijk die dag het betreffende voorstel van minister Maij-Weggen van verkeer. De verhoging leidt tot een fors prijsverschil met Belgi sche pompen. De minister wil dan ook dat België de accijns eveneens verhoogt. De boosheid van de pomphou ders richt zich niet alleen op de aangekondigde accijnsverho ging. maar ook op de beperkin gen die zijn opgelegd met be trekking tot de verkoop in de shops. De pomphouders vrezen door beide maatregelen rampza lige inkomensverlagingen. 1 De accijnsverhoging leidt tot een prijsverschil met Belgische pompen dat kan oplopen tot meer dan 35 cent per liter. De verwachting is dat een groot aantal klanten in de grensstreek voortaan in België zal tanken. De pomphouders zijn bang dat dit effect nog zal worden ver sterkt als ook de accijns op ta bak wordt verhoogd. Dan wor den rookwaren in België ook weer aanzienlijk goedkoper in vergelijking met Nederland. In verband daarmee vindt op 3 juni in Maastricht een grote ma nifestatie plaats waarop gepleit zal worden voor een betere be lastingharmonisatie in de Euro pese Gemeenschap. Het besluit om tot actie over te gaan werd donderdagavond door enkele honderden pomp houders genomen op eèn verga dering in Veldhoven. Benzinetoerisme Minister Maij-Weggen vindt dat de brandstofprijzen in België, net als in Nederland en Duits land, moeten worden verhoogd. Ze vreest anders voor „benzine toerisme" vanuit Zuid-Neder land naar Belgische grensdor pen. De minister heeft de zaak in Gent besproken met haar Vlaamse collega Johan Sau- wens. Die zegde haar toe de zaak voor te leggen aan de nationale regering in Brussel, die beslist over de brandstofprijzen en/of een accijnsverhoging. Volgens de minister gaat het haar niet zozeer om de derving aan accijnzen door de Neder landse overheid, maar om de schadelijke gevolgen voor het milieu door het „benzinetoeris me". De accijnsverhoging per 1 juli is ook bedoeld om het au toverkeer terug te dringen en geld voor beter openbaar ver voer vrij te maken. ISSEN (ANP) - In de omgeving jn Assen heeft zich donder- igmiddag kort voor half één en aardbeving voorgedaan. De eving had een kracht van ogeveer twee en een half op de ihaal van Richter. Het epicen- nim lag bij Geelbroek, onge- eer vijf kilometer ten zuiden an Assen. lit heeft-het KNMI meegedeeld. !et instituut registreerde de be ing zelf, maar ontving ook en- ele reacties van mensen die in fe omgeving wonen. Voor zover ekend heeft de aardbeving- jen schade veroorzaakt. Ie laatste jaren heeft het KNMI ihet noorden van het land ver scheidene bevingen geregi streerd. In december 1986 bij As sen, in december 1987 bij Hoog halen, op 15 februari dit jaar bij Emmen. In december 1989 werd bovendien een beving geconsta teerd bij Purmerend. Het KNMI onderzoekt over lan gere tijd mogelijk verband tus sen de winning van aardgas in het noorden en de aardbevin gen. Daartoe staat een netwerk van uiterst gevoelige seismometers opgesteld. Deze instrumenten registreerden de beving donder dag. Dat gebeurde ook. door me ters in Winterswijk, Epen en Wit- teveen, aldus het KNMI. Staatssecretaris Ter Veld vindt een plan van haar eigen minister De Vries om de wao af te schaf fen, een „niet deugend voorstel Door de wao af te schaffen en de betrokkenen een minimumuit kering te geven waarbij men zelf moet bijverzekeren, ontstaan al leen meer bijstandsgenieters, al dus de staatssecretaris. Het lost dus niets op. Minister De Vries heeft bekend gemaakt een door hem voorge stelde korting op het bruto mini mumloon en de bruto uitkerin gen van een procent in 1992 (waarmee de koppeling wordt verlaten), ook in 1993 en 1994 te willen doorvoeren. Volgens hem levert dit 50.000 banen extra op. Door middel van lastenverlich ting wil De Vries de koopkracht van de betrokkenen netto wel op peil houden. SEW YORK/SILOPI (RTR 1FP/DPA) - Irak heeft al zijn nilitairen uit de stad Zakho te- nggetrokken op 50 politiemen- »n na. Dit heeft de ambassa- feur van Irak bij de Verenigde Saties donderdag verklaard. Ibdul Amir al-Anbari reageerde ipeen dreigement van geallieer- fc zijde dat de Iraakse militai- ïn voor het weekeinde weg Meten zijn uit Zakho om het ge iled veilig te maken voor Kurdi sche vluchtelingen. De Ameri kaanse minister van defensie, Sick Cheney, raadde de Irake- sn aan zich terug te trekken, iaat er geen twijfel bij hen be- 5aan over wat er gebeurt als zij lijven zitten. Wij beschikken in let gebied over voldoende man- tracht", zo zei de minister. Se spanningen in het gebied Md Zakho tussen de geallieer de troepen en de gewapende iaakse manschappen liepen de Satste dagen hoog op. In dit ge- üed bouwen de geallieerden tampen voor Kurdische vluch telingen. Donderdag raakten. Britse commando's slaags met iraakse politieagenten toen de iatsten een Kurd trachtten nee te nemen. De man was bij en auto-ongeluk gewond ge- Bakt. ïurden let akkoord tussen de Kurdi- ïhe leiders en de Iraakse presi dent Saddam Husayn over auto- romie voor de Kurden leidde donderdag onder de Kurdische vluchtelingen tot uiteenlopende reacties. Over de aanwezigheid van geallieerde strijdkrachten in het noorden van Irak „totdat er internationale garanties zijn om het bestaan van het Kurdi sche volk te verzekeren" heerst wel eenstemmigheid. Omar Sindi, een voormalig par lementslid, zei groot vertrouwen te hebben in het akkoord, maar een Kurdische guerrillastrijder, Ferman Tahir Ibrahim, zfei dat Saddam Husayn al zo vaak af spraken heeft geschonden. Het bewind in Baghdad heeft de Verenigde Naties donderdag met klem gevraagd de supervi sie over de vluchtelingenkam pen over te nemen van de geal lieerden. De Iraakse premier Hammadi zei in Baghdad dat de aanwezigheid van buitenlandse troepen in Irak helemaal niet meer te rechtvaardigen valt nu er een akkoord is gesloten met de leiders van de Kurden over autonomie. De premier zei dat Irak „met oprechtheid" had ge handeld in de onderhandelingen met de Kurden. Hammadi beweerde dat Irak geen biologische of nucleaire wapens heeft en zei dat de VN al leen maar probeerden opheffing van de economische sancties uit te stellen door Irak te beschuldi gen van leugens bij het opstellen van een door de Veiligheidsraad opgeëiste lijst van zijn wapen tuig. Politie neemt sneller auto en bromfiets in beslag DEN HAAG (ANP) - De politie zal voortaan vaker overgaan tot het in beslag nemen van auto's en bromfietsen. De automobi list die de maximumsnelheid met vijftig kilometer per uur of meer overtreedt raakt zijn auto kwijt. Dat hebben de procu reurs-generaal donderdag be sloten. Ook het voertuig van de auto mobilist, die reèds eerder is ver oordeeld wegens rijden onder in vloed, en achter het stuur wordt aangetroffen met een alcohol promillage van 1,3 of meer, wordt in beslag genomen. Dat gebeurt ook als zij een adem- of bloedonderzoek weigeren. Een bromfiets wordt voortaan in beslag genomen wanneer deze niet is voorzien van een goed- keurmerk. Slechts als er sprake is van opgevoerde onderdelen zullen in beginsel uitsluitend die onderdelen in beslag worden ge nomen. Gasreserves flink toegenomen DEN HAAG (ANP) - De Neder landse aardgasreserves namen in 1990 per saldo met 248 mil jard kubieke meter toe, voorna melijk door een forse opwaar dering van de reserves in het Groningenveld (plus 280 mil jard kubieke meter). Op 1 janua ri van dit jaar bedroeg de totale reserve aan gas 2113 miljard kuub, zo heeft het ministerie van economische zaken bekend gemaakt. lEN HAAG (GPD) - De PvdA il zich nader beraden op haar telname aan het kabinet als de lalitie deze zomer niet met een akket maatregelen komt die i werkgelegenheid bevorde- in. PvdA-voorzitster Sint ecft dit gisteren laten weten, olgens haar dient in alle dis- assies in het kabinet over kop- ding, minimumloon en wao de evordering van de werkgele- tnheid centraal te staan. [et dreigement van Sint kwam ikele uren nadat vice-premier i PvdA-leider Kok een nieuw lan voor ingrepen in de wao ad gepresenteerd. Kok stelde peen symposium in Amster- am over sociale vernieuwing aor de looptijd van een wao-uit- tring te beperken. Een wao-uit- kering mag niet meer lopen van af het moment dat iemand ar beidsongeschikt wordt ver klaard tot aan het bereiken van de aow. Na een bepaalde periode moet de uitkering automatisch stoppen, aldus Kok. Alleen voor mensen die dan nog steeds geen werk kunnen verrichten, zou een verlenging van de uitkering mo gelijk moeten zijn. Volgens hem biedt deze opzet bescherming voor mensen die echt niet meer kunnen werken, terwijl het van de andere kant een impuls betekent voor de uit keringstrekkers die dat nog wel kunnen, om weer aan de slag te gaan. De PvdA-leider zei dat al leen als het aantal mensen dat wordt afgekeurd en in de wao te rechtkomt 'drastisch' wordt be perkt, een goede uitkering mo gelijk blijft voor degenen die niet meer kunnen werken. Hij noem de het vanzelfsprekend dat het aantal arbeidsongeschikten al leen kan worden teruggedron gen door een op hen gericht ar beidsmarktbeleid. Sint haakte op dit laatste punt in: „Ik vind niet dat de PvdA tot iedere prijs in een kabinet moet blijven zitten. Dat zal altijd gere lateerd moeten zijn aan de doel stellingen die je wilt bereiken. Voor ons is de werkgelegenheid een zeer centrale doelstelling. Kok wil ook de werkgevers via financiële maatregelen aanzet ten minder mensen in de wao te laten belanden. Dat kan op twee manieren: werkgevers die veel mensen in de wao laten af vloeien, moeten daarvoor een hogere premie betalen dan an dere ondernemers. Daarnaast kan overwogen worden de kos ten van de wao voor een bepaal de periode helemaal door de werkgever te laten betalen. Door dezè ideeën wil Kok bevor deren dat de werkgevers meer doen aan het verbeteren van arbeidsomstandigheden in hun bedrijf. Bovendien zouden de ondernemers aangezet worden om gedeeltelijk arbeidsonge schikten via aangepast werk toch in dienst te houden. Kok noemde het huidige sys teem „verkeerd". Er komen on nodig te veel mensen in de wao terecht. Per jaar worden 100.000 mensen afgekeurd. Veel werkne mers zien in de wao een uitweg- voor slechte arbeidsomstandig heden en problemen met de lei ding in het bedrijf, aldus Kok. Koningin Beatrix met de (speelgoed)bëër, symbool van de stad Berlijn, die zij bij haar bezoek aan de Brandenburger Tor kreeg van een onbekende Berlijner. Naast haar de Duitse president Von Weiszacker (foto Wolfgang KummIDPA) (Van onze correspondent) BERLIJN - De eerste dag van het tweedaagse bezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan Duitsland begon gisteren in Berlijn met ver warring. De Nederlandse ko miek Ilape Kerkeling, ver kleed als koningin Beatrix, veroorzaakte chaotische ta ferelen bij de residentie van president Von Weizsacker. Een half uur voordat de „ech te" koningin arriveerde, wist „zij" in een sjieke limousine de strenge veiligheidsbewa king te passeren. De Nederlander is .presenta tor van de Duitse talkshow Totaal Normaal. Voor iedere uitzending gaat hij vermomd naai- een bijeenkomst om de boel op stelten te zetten. De aankomst van de „echte" koningin verliep een stuk rus tiger. Na een lunch met het echtpaar Von Weiszacker maakte de koningin samen met burgemeester Dipgen van Berlijn een wandeling- rond de Brandenburger Tor. Vervolgens vloog het konink lijk paai1 per helikopter naar Potsdam voor een bezoek aan de Nederlandse wijk die in de 18e eeuw op verzoek van ko ning Friedrich Wilhelm I voor Nederlandse ambachtslieden is gebouwd, compleet met klok- en trapgevels en rood witte luiken. De toespraak van de koningin tijdens het diner in Schloss Bellevue was grotendeels ge wijd aan de val van de muur. „De snelheid waarmee de gro te veranderingen tot stand zijn gekomen, eiste zijn prijs. Grote economische winst heeft de omwenteling nog niet gebracht. Integendeel, veel mensen worstelen met onze kerheden", aldus koningin Beatrix. De komiek Hape Kerkeling wordt door fotografen bestormd nadat hij vermomd als koningin Beatrix minzaam wuivend door de afzettingen had weten te komen foto Koen SuycklANP) De bikini laat zich in Zeeland niet zo gemakkelijk door het badpak verdrizigen. De strandgast kiest een maximum aan huid. Vandaag in de PZC: bijlage Badmode. (Van onze correspondent MOSKOU - Met een dramatisch aanbod om op te stappen, heeft Sovjet-president Gorbatsjov donderdag de conservatieven binnen de Communistische Par tij (voorlopig) het zwijgen we ten op te leggen. Bovendien bood premier Pavlov niet-com- munisten aan deel uit te gaan maken van zijn regering. Het gebeurde donderdag alle maal tijdens de tweede (beslo ten) vergaderdag van het Cen traal Comité, het 'parlement' van de Communistische Partij. Een geëmotioneerde Gorbats jov stapte op de microfoon af nadat negen sprekers, onder wie de Russische conservatieve communistenleider Ivan Poloz- kov, hem heftig hadden bekriti seerd. „In deze moeilijke tijden heeft de partijleider het vertrouwen nodig van de leden. Als u dat niet heeft, dien ik mijn ontslag in", aldus Gorbatsjov. De verga dering werd vervolgens ge schorst voor spoedberaad van het Politbureau, het opper machtige dagelijkse bestuur van de partij. Dat besloot unaniem, aldus don derdagavond partij-ideoloog Aleksandr Dzasochov, tot het voorstel om Gorbatsjovs ont slagaanvrage niet in behande ling te nemen. Het Centraal Co mité ging daar in overweldigen de meerderheid mee akkoord: 322 voor, 13 tegen en 14 onthou dingen. Op de eerste dag was, ook op voorstel van het Politbureau, besloten om Gorbatsjovs positie niet op de agenda te zetten. Maar de felle kritiek van de con servatieven, die Gorbatsjov be sluiteloosheid, halfzachte maat regelen en verkwanseling van het socialisme aanwreven, bracht de partijleider er toe zelf zijn ontslag aan te bieden. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in hui^ U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1