Kindersterfte bij de Kurden rampzalig oalitie oneens over bezuinigen Gratis monsters. 8.99 Mariniers betrekken stellingen in N-Irak IJSBERGSLA, KIP EN VANILLE YOGHURT Mien brengt humor in cao-discussie Hoogovens niet plat door stakingsactie Saddam draagt groot deel macht aan kabinet over i CDA achter oproep Duisenberg PvdA wil nog niet extra snoeien PARIJS/NEW YORK (RTR DPA) - De kindersterfte onder ieKurdische vluchtelingen aan ie Turkse grens neemt dezelfde tormen aan als tijdens de hon- jersnood van 1984-86 in Etiopië. Dat heeft de internationale hulporganisatie Artsen zonder Drenzen (AzG) dinsdag bekend gemaakt. AzG is het gebrek aan siiver drinkwater de voornaam- sieoorzaak van de kindersterfte. De Turkse autoriteiten hebben meer in het kamp Cukur- ca elf nieuwe waterputten gesla gen maar dat heeft niet tot een verbetering van de situatie ge leid. AzG-medewerkers in Cu- kurca behandelen dagelijks ongeveer 1200 mensen. Zeventig procent van de zieken lijdt aan diarree, tien procent aan ontste kingen aan de luchtwegen. Het Witte Huis verklaarde dins dag dat aan de Turkse grens da gelijks ongeveer 510 doden val len onder de Kurdische vluchte lingen. Woordvoerder Marlin Fitzwater deelde voorts mee dat NICOSIA (AP) - De Iraakse president Saddam Husayn heeft een groot deel van zijn macht aan zijn kabinet overgedra gen, zo heeft het Iraakse persbureau INA dinsdag bericht. Volgens INA heeft de regerende Revolutionaire Commando- raad besloten een 22 jaar oude verordening"waarmee de be- voegdhedent van het kabinet aan de president werd overge dragen in te trekken. De Revolutionaire Commandoraad Wordt voorgezeten door Saddam Husayn. Het is niet duide lijk of de maatregel de werkwijze van de Iraakse regering zal veranderen. Tot nogtoe was het Iraakse kabinet volledig ondergeschikt aan Saddam Husayn. De verandering is in overeenstemming met eerder dit jaar genomen maatregelen die kennelijk bedoeld waren om de Iraakse regering een meer democratisch uiterlijk te geven, zonder dat er inhoudelijk veel veranderde. Advertentie extra aanbie fan woensdag t/m zaterdag hebben we "ogmeervers-aanbiedingen. Ijsbergsla, QQ Per krop -%J Hl Hele kip, 'OP schaal, ca.1700 g Hl Halfvolle nr\ vanille yoghurt, 1 /ld albertheijn Pak 1 liter 1,88 1.7TZJ «sasl*1 stands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. de werkzaamheden voor het op zetten van kampen goed ver loopt en dat dagelijks ongeveer 2500 vluchtelingen in de nieuwe kampen worden ondergebracht. Frankrijk en Groot-Brittannië kondigden aan de humanitaire hulpverlening aan de Kurden meer naar het noordoosten van Irak uit te breiden. De Franse minister van defensie. Pierre Jo- xe, zei daarbij te denken aan het gebied bij het drielandenpunt Tur kij e-Ir an-Ir akJoxe deed zijn uitlating na een onderhoud met zijn Britse ambtgenoot Tom King. Baghdad riep dinsdag de Ver enigde Naties op het beheer van de vluchtelingenkampen in het noorden van Irak over te nemen van de geallieerden. Minister van buitenlandse zaken Ahmed Husayn verklaarde dat hij de VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar in een brief om stappen heeft verzocht. Husayn onderstreepte dat Baghdad de door de Verenigde Staten en andere geallieerde landen opgezette vluchtelingen kampen als een „niet te rechtvaardigen en ongegronde aanval op de soevereiniteit en de territoriale eenheid van Irak" beschouwt. Iran schaarde zich achter de op vatting van Irak dat de vluchte lingenkampen onder het toe zicht van de VN moeten staan. Minister van buitenlandse za ken Ali Akbar Velayati stelde voorts dat het Westen meer hulp moet verlenen aan de Kurdische vluchtelingen in Iran. De Iraan- se minister sprak zijn ongenoe gen uit over het feit dat het me rendeel van de Westerse hulp be stemd is voor de Kurdische vluchtelingen aan de Turks- Iraakse grens. Westerse waarnemers aan de Iraaks-Iraanse grens deelden dinsdag mee dat honderden Kurdische vluchtelingen vanuit Iran terugkeren naar Noord- Irak. De vluchtelingen zoeken hun heil in de geallieerde op vangkampen of in de gebieden die in handen zijn van het Kurdi sche verzet. In Iran verblijven naar schatting ruim 900.000 Kurdische vluchtelingen. (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 HAAG (GPD/ANP) - Het jj wil extra bezuinigen bo- iopde al eerder in de Tussen- IT jins aangekondigde operatie 5 Hle voorstellen van minister li; (financiën) voor de begro- j»l992. Coalitiegenoot PvdA (nog Seen aanleiding tot ex- isnoei-operaties in de over- jisuitgaven. Dit blijkt uit de t Mies van beide regerings- ii irtijen op het jaarverslag van (Nederlandsche Bank dat gis- leiiis verschenen. VVD en D66 ja het met het CDA eens. ^.president Duisenberg gaf ;iet jaarverslag te kennen dat il kabinet tussen 20 en 25 mil- id gulden moet ombuigen om Inanciën op orde te krijgen. Tussenbalans omvatte 17 jard gulden aan bezuinigin- de begrotingsvoorstellen iKok nog eens 3,'6 miljard. isenberg waarschuwde j, fórts voor het oplopen van het ancieringstekort. Het CDA {{mt de waarschuwingen van idsenberg ter harte, aldus ka- vrlid Terpstra. De fractie ziet inn een extra stimulans om it kabinet aan te zetten tot oed bij de uitvoering van de nssenbalans „alsmede aanvul de bezuinigingen", lie groot die bezuinigingen moeten zijn, wil het CDA nader bepalen aan de hand van de ac tuele situatie. De door Duisen berg genoemde 25 miljard vindt het CDA vooralsnog te veel. De PvdA ziet de pleidooien van Duisenberg als een steun voor minister Kok en de lijn die hij voor de begroting 1992 heeft ge kozen. Somberheid over het ha len van de doelstelling om het fi nancieringstekort dit jaar op Schatkist leeg ÖISTERDAM (ANP) - De ihatkist is helemaal leeg, zo lijkt uit de weekstaat van De (jderlandsche Bank. De afgelo- jtnweek heeft het Rijk f 1.840 uiljocn aan betalingen moeten lirrichten en er zat maar f 1,7 niljard in kas. Om aan alle ver achtingen te kunnen voldoen leeft de minister van financiën üarom moeten aankloppen bij Ink-president Duisenberg en f lil miljoen geleénd. AMSTERDAM - Nederlands bekendste interieurverzorgster Mien Dobbelsteen (Carry Tefsen) was gisteren aanwezig op een FNV- bijeenkomst voor vrouwelijke vakbondsleden, werkzaam in de schoonmaak. De actrice leidde de zaaldiscussie over de verbeterde werktijden, die werden overeengekomen in de pas afgesloten cao. Ondanks de ernst van de discussie viel er door het optreden van 'Mien Dobbelsteen' ook nog te lachen (foto Marcel Antonisse/ANP) 4,75 procent te krijgen, is er bij de PvdA niet, aldus financieel specialist Melkert. Eind dit jaar zullen nog talrijke, al bij de Tus senbalans afgesproken maatre gelen, financiële effecten heb ben. De VVD, de grootste oppositie partij, is het met het CDA eens. De liberalen eisen, bij monde van oud-minister De Korte, na dere bezuinigingsvoorstellen in de begroting voor 1992. Het door Duisenberg genoemde bedrag van 20 tot 25 miljard gulden moet leidraad zijn. Volgens de fractie zal Kok er niet in slagen het tekort dit jaar tot 4,75 pro cent te beperken. De VVD over weegt een kamerdebat aan te vragen. D66 is het in grote lijnen met het CDA eens. De Tussenbalans moet snel worden uitgevoerd. „Eventuele aanvullende maat regelen kunnen noodzakelijk zijn", aldus het kamerlid Ybe- ma. Minister Kok heeft al eerder la ten weten geen aanleiding te zien voor de veronderstelling dat het tekort hoger dan 4,75 procent zal uitkomen. Hij is wel bereid zonodig dit jaar nog extra te bezuinigen. Loonmatiging De werkgeversorganisaties NCW en KNOV hebben instem mend gereageerd op de opmer kingen van Duisenberg dat ver dere loonmatiging noodzakelijk is. Stijgende rentelasten en oplo pende arbeidskosten zetten de winstmarges van de bedrijven toch al verder onder druk, aldus de ondernemers. „Doordat telkens weer verkeer de politieke keuzes worden ge maakt wordt een gezonde ont wikkeling van het bedrijfsleven (Slot zie pagina 3 kolom 1) (Advertentie) h (gSS Monstertje Moments, eau de parfum van Priscilla Presley. [graSI Monstertje Gabriela Sabatini, eau de parfum. gÉS® Feestelijke geschenk verpakking. Als je mamma echt wilt ver- ken we de kadobon extra feestelijk wennen, koop dan voor F 25,- in, samen met twee monstertjes, zo'n handige kadobon m En daar hoef je niets van Etos. Want speciaal ||ll|i ||||lfl* extra's voor te betalen, voor moederdag pak- Leuk hè. finder koud mog weer met zonnige perioden. Éakke veranderlijke wind, later op j( ciag matige wind uit zuid tot zuid- 0J5IMiddag temperatuur 13 graden. Wijnbouw De rentree van de illus tere Zweed, Björn Borg, had in Monte Carlo weinig van doen met het verleden. Na acht jaar zonder toptennis duurde Borgs heroptreden iets meer dan vijf kwartier. Borg verloor kans loos van een modale Spanjaard: Jordi Ar- 1 rese. O *1—MB— IJMUIDEN/UTRECHT (GPD/ ANP) - De poging van de Indus- tiebond FNV om Hoogovens he lemaal plat te leggen tijdens de gisteren gehouden 24-uurssta- king is niet gelukt. De bond dacht het totale produktiepro- ces te kunnen verstoren met sta kingen bij met name de zuur- stoffabriek. Maar de middag- ploeg ging daar gewoon aan het werk. Wel werden gisteravond de hoogovens 4 en 5 stilgelegd en werd verwacht dat later ook oven 6 zou volgen. Het is de bedoeling dat de och tendploegen vandaag weer ge woon aan het werk gaan. Maar het opstarten vergt tijd, zodat het volgens FNV-stakingsleider Schalkx drie tot vier uur zal du ren voordat het normale pro- duktieniveau is bereikt. Vanaf negen uur raadpleegt de bond de lokale actiegroepen over de ver dere acties. Schalkx wil de algemene sta king beslist geen mislukking noemen. In totaal, inclusief CNV-leden, lieten 1.300 mensen lieten zich inschrijven als staker. Directeur Heusdens komt tot een totaal andere conclusie. Vol gens hem is duidelijk geworden dat er slechts een zeer beperkte actiebereidheid is. De produktie is gewoon doorgegaan. Metaal De Industriebond FNV heeft dinsdag aan nog eens acht me taalbedrijven een ultimatum ge steld om de cao-eisen van de bond in de metaalindustrie (200.000 werknemers) in te willi gen. De komende dagen zal dat naar verwachting nog bij enkele tientallen bedrijven gebeuren. De bondsleden bij de acht be drijven hebben zich dinsdag in zogeheten driekwart-vergade- ringen uitgesproken voor sta kingen vanaf 1 mei. De afgelo pen dagen is al bij acht andere metaalbedrijven in principe be sloten tot staking. De Industrie- en Voedingsbond CNV heeft dinsdag bij zes bedrij ven zijn leden geraadpleegd over acties. De vereiste driekwart meerderheid werd bij vier bedrij ven gehaald. Maij: Nederland nog niet toe aan vrouw als premier DEN HAAG (GPD) - Minister Maij-Weggen (Verkeer en Wa terstaat) vindt dat Nederland nog niet toe is aan een vrouwe lijke minister-president. „Als je ziet wat voor heisa er ge maakt wordt over drie vrouwe lijke ministers, dan denk ik dat de samenleving nog niet toe is aan een vrouwelijke premier", zo zei de bewindsvrouwe gister avond in het televisieprogram ma 'In het nieuws' van de Vara. li ;4e jaargang no. 96 oensdag 24 april 1991 Björn Borg De Franse wijnbouw heeft flinke klappen gekregen door de vorst van de afgelopen dagen. In vrij wel alle ivijngebieden wordt een kleine oogst verwacht omdat de knoppen zijn bevroren. Rond Bordeaux wordt gesproken van een ramp: tachtig pro cent is daar verloren gegaan. Milieumonument Het langwerpige deel van het milieumonument op het strand bij de Boulevard Evertsen in Vlissingen is in de nacht van maandag op dinsdag door de, zee van zijn betonnen sokkel gerukt. Het stuk, gemaakt van polyester, spoelde dinsdagmorgen aan O op het strand. WIÊIÊÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^ÊÊÊÊM Reorganisatie De NV Elektriciteits-Produktie- maatschappij Zuid-Nederland ivil de kolencentrale en de kern centrale bij Borssele in één organisatie onderbrengen. Dat gaat arbeidsplaatsen kosten, maar er zullen geen ge dwongen ontslagen vallen. d I Een eenheid Nederlandse mariniers met hun vlag voorop arriveerde gisteren in Silopi op onge veer 50 kilometer van de Turks-Iraakse grens (foto Patrick BazlAFP) (Van onze speciale verslaggever; SILOPI - Nederlandse mari niers trekken vandaag of ui terlijk morgen Noord-Irak in om te helpen bij het veilig maken van hel gebied rond de plaats Zaklio. Ze zullen stellingen betrekken om Iraakse troepen op afstand te houden. De Nederlandse in breng zal uiterlijk zaterdag uit 400 man bestaan. De mariniers hebben op dracht zich op goed zichtbare plaatsen op te stellen, zodat Kurden die vanuit Turkije in het gebied poolshoogte ko men nemen, het gevoel krij gen dat zij daar veilig zijn. Volgens majoor J. Strengholt zullen de troepen controle posten bemannen langs we gen in het gebied en zich op stellen op hoger gelegen loka- ties, kruispunten en bruggen. Strengholt wil de militairen met de grootste spoed naar Noord-Irak sturen, omdat de eerste leiders van Kurdische stammen die naar Turkije zijn gevlucht, inmiddels al in de buurt van Zakho hebben rondgekeken. Amerikaanse militairen zullen ook de ko mende dagen stamleiders per helikopter uit de Turkse kam pen ophalen en in Noord-Irak rondleiden. Landmijnen Het Amerikaanse leger heeft de Nederlanders gewaar schuwd voor landmijnen in het gebied dat beveiligd moet worden. In een later stadium zullen Nederlandse genietroe pen van de landmacht naar mijnen zoeken en zo mogelijk onschadelijk.maken. De land macht zal ook helpen bij het opbouwen van de tienduizen den tenten die rond Zakho zullen worden opgezet om de Kurdische vluchtelingen op te vangen. Intussen blijft de situatie in de plaats Zakho gespannen, vanwege de aanwezigheid van geüniformeerde en bewa pende Iraakse politie. Het Amerikaanse leger heeft dins dag aan de Iraakse officieren laten weten dat ze de geüni formeerde macht in Zakho als militairen zullen beschou wen. De Amerikanen hadden tot- en met dinsdag echter nog niet opgetreden tegen deze naar schatting 300 man. Een woordvoerder van het Amerikaanse leger verklaar de dat de bewapende Irake zen, die afgelopen zondag in Zakho verschenen, intimide rend optreden. Verscheidene inwoners van Zakho zeiden dinsdag dat zich leden van de Iraakse geheime dienst en eli tetroepen bevonden onder de 300 man. Enkelen van hen droegen dinsdag een rode baret, die normaal gesproken alleen door dè Republikeinse Garde wordt gedragen. (zie ook pagina 4) Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1