peer haast met aanpakken wao Werkgevers reageren niet op eis metaal ch Baghdad is mogelijk bereid tot Kurdisch zelfbestuur Eerste mariniers op weg naar Irak WITLOF! GEHAKT EN VOLKORENBROOD Pearle I kleintjes Kabinet komt Brinkman tegemoet Niet wachten op SER-advies 7Q Vijf kandidaat-astronauten Erf DELSCHER hier Ztsuwse mm Plan: overschotten EG voor de Kurden ftrioclen met zon ïtijwel droog met zonnige perioden. pi matig afnemende wind, eerst uit 0dwest, later draaiend naar zuid- Middagtemperatuur 11 graden. ;4e jaargang no. 95 ijsdag 23 april 1991 <;HAAG (GPD) - Het kabi- jjsnu al bezig met de voorbe rg van wetgeving om ziek- Mjuim en arbeidsonge- jktheid terug te dringen, (uier Lubbers en vice-pre- r Kok hebben dit CDA-frac- /(jgcr Brinkman laten we- De wetgeving zou al voor aderde afgerond zijn. iikman heeft dit gisteravond imaakt in het NOS-ra- Jtogramma 'Met het oog op sen'. Het afgelopen week- de eiste Brinkman van het juiet binnen enkele weken dere voorstellen ter beper- j van ziekteverzuim en ■idsongeschiktheid. Ook wil- Mj niet wachten op het advies i de Sociaal-Economische gd hierover. Als de maatrege- niet snel komen zou het !A de voorziene lastenverho- niet steunen, zo liet ïkman weten. seven de reacties van Lub- 1 -en Kok, liet Brinkman gis teren weten dat.zijn signaal ken nelijk is begrepen. Het kabinet wacht niet op een SER-advies voor ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid, maar bereidt nu reeds maatregelen voor. Die kunnen dan meteen, nadat de SER heeft geadviseerd, in de vorm van wetsvoorstellen op ta fel gelegd worden. Dat zou dan moeten gebeuren bij de presen tatie van de miljoenennota 1992. De CDA'er verklaarde met zijn opmerkingen in het afgelopen weekeinde alleen te willen aan geven dat aan verdere maatre gelen niet pas na de komst van het SER-advies gewerkt moet worden. Hij ontkende uit te zijn geweest op een kabinetscrisis. „Daar zitten wij niet op te wach ten. Dan wordt er helemaal niets opgelost, ook deze kwestie niet", aldus Brinkman. „We moeten niet blijven studeren maar wij willen panklare oplossingen op Prinsjesdag". Brinkman heeft gisteren overi gens over de zaak gesprekken gevoerd! met Kok en PvdA-frae- tievoorzitter Wöltgens. Binnen de PvdA waren zijn uitlatingen het afgelopen weekeinde zeer slecht gevallen. Het kabinet houdt overigens wel vast aan de SER-adviesaan- DOORN (ANP)- Minister Ter Beek (defensie) heeft gister? avond het eerste contingent mariniers toegesproken dat via Turkije naar Irak gaat. „U reist af als voorhoede van een Nederlandse bijdrage van duizend militairen en u zult bin nen enkele uren worden geconfronteerd met acute nood en onmetelijk leed", zo zei de bewindsman in de marinierska- zeme in Doorn. Ter Beek sprak de honderd man toe die later in de,nacht van af Schiphol naai- Turkije vertrokken. De minister omschreef de opdracht van de mariniers als „een humanitaire interven tie met militaire middelen". (zie ook pagina 3) &§KK8HHHHl£gg iltimatum maandag verstreken 0RECHT (ANP) - De Vereni- i P? FME, de werkgevers in de Staalindustrie, heeft het ulti- Htum van de industriebonden INV en CNV maandagmiddag Weg verstrijken zonder inhou- tóijk te reageren op de eao-ei- fflvan de bonden. De bonden tun daarom door met het raad- fëen van hun leden in metaal- kdrijven over het voeren van ükingsacties. 1 mei zijn sta- üngsacties te verwachten bij staalbedrijven in het gehele Md. Daarna gaan de bonden Prophet model van de estafet- Staking, waarbij de actie van kt ene op het andere bedrijf tfergaat. overleg over een nieuwe cao metaal- en elektrotech- industrie (200.000 werk ers) liep afgelopen donder ss vast. De bonden verwijten werkgevers te weinig te bie- ®op het gebied van de vut, te llingen van ziekteverzuim arbeidsongeschiktheid (on- meer aanvulling op de ^O-uitkering) en arbeidstijd- storting. fc dinsdag en woensdag hebben we ws-aanbiedingen. gram /t/ Miakth.o.h., gram Sr?5 3.99 CQQ ffi ;:,mm «M'9 O.Z/ZJ Wkorenbrood grof, 1 -7Q ""1800 gram <mxs® 259A./Ï7 -->■ hands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. albert heijn vraag over verdere beperking van ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid. Het advies van de Sociaal-Economische Raad over de wao en het ziektever zuim komt op 12 juli. Vandaag moet premier Lubbers in de Ka mer op verzoek van de D66-ka- merleden Schimmel en Groen man tekst en uitleg geven over deze zaak. CDA-minister De Vries (sociale zaken) heeft gisteren in de CDA- krant voorspeld dat het aantal arbeidsongeschikten „als we niet oppassen" zal stijgen naar 1 tot 1,2 miljoen. Eerder verbond premier Lubbers zijn politieke lot aan het bereiken van 1 mil joen arbeidsongeschikten. Brinkman wijst erop dat al zo lang wordt geroepen dat er iets aan ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid wordt gedaan. „Daarom willen wij nu de resul taten zien om te voorkomen dat het kabinet ook in zijn derdejaar niet tot beslissingen komt. En om te voorkomen dat straks wel de benzineaccijns en het huur waardeforfait omhoog gaan, ter wijl uitgavenbeperkingen te lang op zich laten wachten". Het CDA-bestuur staat achter Brinkman. Daar is men bereid een kabinetscrisis te accepte ren, met eventuele verkiezingen als een reconstructie van het ka binet na een breuk niet lukt. In de CDA-krant gaat ook minis ter De Vries (sociale zaken) op het probleem in. Kritiek op de houding van het kabinet en het wachten op het SER-advies wijst hij van de hand. Maar, zo voegt hij daaraan toe, de zaak uitstellen, wetend dat je dan in deze coalitieperiode geen wet meer in het Staatsblad kunt krij gen, kan natuurlijk niet". Perez wil VN-spionage satelliet BORDEAUX (RTR) - De Ver enigde Naties zouden over een eigen spionagesatelliet moeten beschikken om tijdig op aarde politieke brandhaarden te ont dekken. Op die wijze kan wor den voorkomen dat politieke conflicten uitmonden in mili taire confrontaties. Dat heeft VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar maandag ge steld. De FME vindt de stakingso- proep „voortijdig omdat op een flink aantal punten overeen stemming was bereikt, op een aantal andere punten bijna be reikt en op enkele overige pun ten naar onze mening bereik baar", aldus FME-voorzitter J. Blankert in een brief aan de bon den. Hij is bereid om het cao- overleg op elk moment te her vatten. Het FME-bestuur zal zich nog deze week buigen over de cao-eisen van de bonden. Onderhandelaar H. Peperkamp van de Industriebond ziet in de brief van Blankert „geen enkele aanleiding om terug te gaan naar de onderhandelingstafel". In de Rijnmond zijn maandag al de eerste ultimatums overhan digd aan onder meer Wilton Fij- enoord, Verolme Botlek, Riet schoten Houwens, RDM, Stork Gears, Fokker Ypenburg en Van Leer. „We hebben de FME om een .in houdelijke reactie gevraagd en niet om een procedureel ver- Slot zie pagina 3 kolom 1 De vijf Nederlandse kandidaat-astronauten en hun grote voorbeeld Wubbo Ockels (links). De uitgekozenen zijn vlnr. Bengt Kayser, André Kuipers, Mariët Hofstee, Peter van Aken en Peter Donkerbroek (foto Paul VreekerlANP NOORDWIJK (GPD) - Vier Nederlandse man nen en één vrouw gaan als adspirant-astro- naut proberen een plaats te krijgen bij de op leiding van de Europese ruimtevaartorgani satie ESA (European Space Agency). Eind dit jaar begint ESA met het opleiden van tien nieuwe astronauten. Elk land dat deelneemt aan ESA mag enkele kandidaten 'insturen'. In totaal zijn er vijftig gegadigden. Minister Andriessen van economische zaken maakte gistermiddag de namen van de vijf Ne derlanders bekend. Oudste is Peter Donker broek, geboren in 1952 en werkzaam als F16- vlieger bij de Nederlandse luchtmacht en ge stationeerd in de VS. Het gezelschap telt twee artsen: Bengt Kayser (1956) die als inspan- nings-fysioloog bij de universiteit in Genève werkt en André Kuipers (1958) uit Amsterdam. Kuipers bereidt bij Estec in Noordwijlc fysiolo gische experimenten in de ruimte voor. De eni-' ge vrouw, Mariët Hofstee (1964), is Amerikaan se van geboorte maai- woont en werkt nu als kernfysicus in Groningen. Ze hoopt dit jaar te promoveren. De Amsterdammer Peter van Aken (1961) werkt als specialist in de mineralo gie aan de Technische Hochschule in Darm stadt. ESA heeft tien nieuwe astronauten nodig voor twee grote programma's: in 1998 de lancering van het ruimtevliegtuig Hermes en in het jaar 2000 moet Columbus, de Europese bijdrage aan het mondiale ruimtevaartstation Free dom, klaar zijn. Voordat de vijf gisteren konden worden voor gesteld. moest er een langdurige sollicitatie procedure worden afgewerkt. Op de adverten tie in september 1990 reageerden 240 serieuze kandidaten. De uitverkorenen moesten aan een enorme reeks selectiecriteria voldoen. Ze moeten afgestudeerd zijn in een technische of medische wetenschap maar ook met de han den kunnen werken, geen eenling zijn en tegen zware (werk)druk kunnen. De vijf gaan nu meedraaien in de ten minste even zware internationale selectieprocedure. Maar alom wordt verwacht dat er wel een Ne derlander de eindstreep haalt. Ook Wubbo Oc kels, tot nu toe de enige Nederlander die in de ruimte is geweest, verwacht dat een van de kandidaten zal worden geselecteerd. JÖBES vaafacuk MARIO ROSELLA I-I— SMARTÏ STYLE Lange Vorststraat 12 Goes LONDEN/WASHINGTON (DPA/RTR/AFP) - Kurdische verzetsleiders voerden maan dag voor de derde dag bespre kingen in Baghdad over moge lijke Kurdische autonomie in het noorden van Irak. Baghdad zou in ruil daarvoor een beëin diging van de in augustus inge stelde VN-sancties verwachten. Het Britse dagblad The Times meldde gisteren van Kurdische bronnen' te hebben vernomen dat Saddam concessies zou wil len doen en een bepaalde mate van autonomie zou willen toe staan. Baghdad gaat bij de on derhandelingen uit van de ak koorden van 1970 waarbij de Kurdische leiders en de Iraakse autoriteiten overeenstemming bereikten over Kurdische auto nomie binnen Irak. Volgens The Times is Baghdad zelfs bereid de belangrijke olie- stad Kirkuk bij een akkoord over Kurdisch zelfbestuur te be trekken. Vanuit het gebied rond Kirkuk komt eenderde van de totale Iraakse olieproduktie. Kampen De werkzaamheden van de geal lieerden om vluchtelingenkam pen in Noord-Irak op te bouwen zijn in volle gang. Nadat Ameri kaanse mariniers zondag de Iraakse stad Zakho waren bin nengetrokken volgden maan dag zo'n 200 Franse parachutis ten en Britse mariniers. Parijs meldde dat Franse militairen maandag 2000 ton hulpgoederen hadden overgebracht naar Zak ho waar het eerste vluchtelin genkamp wordt opgezet. De inrichting van kampen voor de Kurden lijkt een race tegen de tijd te worden. De omstandig heden voor de Kurdische vluch telingen dreigt steeds verder te verslechteren. Hulpverleners in de Noordiraanse stad Salmas meldden dat in enkele kampen de eerste gevallen van typhus en builenpest waren geconsta teerd. VN-functionarissen spra ken maandag de vrees uit dat aan de Turks-Iraakse grens een mazelen-epidimle uitbreekt. Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) kondig de maandag aan nog eens 60 mil joen dollar (ruim 110 miljoen gul den) uit te trekken voor hulpver lening. De Duitse minister van buiten landse zaken, Hans-Dietrich Genscher, liet maandag weten Asielzoeker De commissie-Mulder is tegen opsluiten van asielzoekers op Schiphol-OostIn plaats daar van ivil de commissie, die de pro cedures heeft doorgespit, de reisdocumenten inhouden en een intensieve meldingsplicht invoeren.Staatssecretaris Kos- to (justitiei is niet en thousiast over de ad- C viezen. v Vlegel De Zeeuwse vlegel, het brood van eigen bodem, is binnenkort te koop. Op de akkers van latid- bouwer Dees in Aardenburg ver rees maandag een bord dat aan geeft dat daar de tarwe wordt verbotavd voor de vlegel. Behal ve Dees, zijn er nog acht land- bpuwers die op milieu vriendelijke wijze de Q tarwe verbouwen. w Cheque Dat vogelasiel De Mikke blij is met iedere gulden, verwoordde maandag beheerster Coby Lou- iverse tijdens het in ontvangst nemem van een cheque van 2000 gulden. „Het voornaamste is dat andere mensen zich het lot aantrekken van de vogels." I 'U' Kloppenburg Aan de vooravond van de we reldtitelstrijd in het Japanse Chiba rekent tafeltennisster Mirjam Kloppenburg meer dan ooit op de steun va?i haar trai ner, Kantebeen. „Ik kan antici peren op haar gedach ten in de ivedstrijd", C zegt Kantebeen. I w LUXEMBURG (AP) - De landen van de Europese Ge meenschap hebben maan dag besloten de mogelijk heid te bestuderen om vlees- en melkoverschotten van de EG naar de Kurdische vluchtelingen te sturen. De Luxemburgse minister van landbouw, Rene Stei- chen, voorzitter van de ver gadering van de EG-land- bouwministers, zei dat er eensgezindheid bestond over het zenden van de vlees- en zuivelvoorraden. Een EG-functionaris zei dat er alleen nog een aantal praktische problemen zijn. die betrekking hebben op het conserveren en het ver voeren van het voedsel. De EG heeft momenteel een overschot van 725.000 ton vlees en 700.000 ton aan zui- velprodukten. Tien EG-landen willen geen plafond stellen aan de subsi dies voor de boeren om te zorgen dat hun inkomen vei lig gesteld blijft. Nederland en Gröot-Brittannie steunen echter een plan om de prij zen die aan de boeren be taald worden voor verschil lende belangrijke produk- ten, te verlagen. In de ge sprekken tussen de minis ters zijn volgens Steichen geen nieuwe ontwikkelingen te bespeuren die een einde kunnen maken aan de im passe.De besprekingen wor den dinsdag voortgezet. De budgetkwestie kwam weer voor het eerst ter spra ke in februari nadat de land- bouwcommissie een prijsda ling had voorgesteld voor de meeste belangrijke produk- ten. Deze maand, bij het be gin van het nieuwe markt- jaar, zou de prijsdaling moe ten ingaan. De commissie zei dat de bezuiniging nodig is om de landbouwuitgaven te beperken tot het in 1988 af gesproken plafond van 32,5 miljard ecu (75,4 miljard gul den). Steichen zei te hopen dat er alsnog overeenstemming wordt bereikt, waarmee de weg vrij zou zijn voor een ak koord op 21 mei bij de vol gende vergadering. r (Advertentie) dat het zwaartepunt van de Duitse humanitaire hulp op Iran moet worden gericht. Vanuit kringen rond de minister werd vernomen dat ongeveer 1000 sol daten van de genie en 1000 para chutisten naar Iran worden ge stuurd voor het' opzetten van een kamp voor 5000 vluchtelin gen bij Bakhdaran, in het noor den van Iran. De Duitse regering zou op korte termijn over de troepenzending willen beslissen. Bondskanselier Helmut Kohl sprak zich maan dagavond tijdens een zitting van het CDU-bestuur uit voor het in zetten van Duitse troepen ten behoeve van de Iraakse vluchte lingen. Volgens de premier maakt de inzet van Duitse solda ten deel uit van een „puur huma nitaire operatie". De gratis bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) oril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan f100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met i j het ode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide Drillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Middelburg Goes Hulst Terneuzen Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). J ■HHH9HHH3SS5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1