Kunstbeleid gaat op de helling hamer Twee Toorops onder de Onzekerheid logisch gevolg van keus voor nauw overleg Onderwijsinspectie weg uit de provincie Terlouw commissaris van de koningin? rfoep kinderen uit Tsjernobyl komende 5'omer naar Ellemeet 0iwse culturele raad formuleert nieuwe hoofdlijnen r'n PZC abonnement [is óók 'n evenement. VLISSINGEN- De onderwijsin spectie gaat weg uit Zeeland. Inspecteur-generaal De Jager is dat deze week in Middelburg komen vertellen. Breda wordt de nieuwe standplaats. Met de verplaatsing zijn twaalf ar beidsplaatsen gemoeid. De op heffing verloopt in twee stap pen: de inspectie voor het voort gezet onderwijs vertrekt per 1 augustus van dit jaar; de in spectie basisonderwijs volgt een jaar later. Met het vertrek van de inspectie moet Zeeland het opnieuw met een rijks dienst minder stellen. Het afstoten van de post Middel burg heeft te maken met een al enige tijd geleden in gang gezet te operatie, die een efficiënter en goedkoper werkwijze tot doel heeft. De reorganisatie leidde in middels tot een omzetting van 160 kantoren in het land tot veertien regio-inspecties. Mid delburg werd daarbij dependan ce van een regio met Breda als zetel. Die dependance wordt nu opgedoekt. Er zijn thans zes inspecteurs in Middelburg gevestigd. Met een staf van zes medewerkers heb ben ze een kantoor aan de Vrij landstraat. De verplaatsing- naar Breda heeft voor de inspec teurs geen verstrekkende gevol gen. Werkend in grote rayons zijn ze al gewend aan het maken van veel reisuren. En omdat er de laatste tijd veel minder op de naleving vari de regels wordt ge let maar het accent sterk is ko men te liggen op de bewaking van de kwaliteit van het onder wijs, is het niet meer strikt nood zakelijk om 'bovenop het werk' te zitten. Alleen moeten de men sen uit het onderwijsveld er in de nieuwe situatie meer tijd voor uittrekken wanneer ze voor een persoonlijk gesprek op de in spectie moeten zijn. De concentratie van de inspec teurs in Breda brengt het inleve ren van één taak met zich mee. Voor de overcompleet rakende inspecteur wordt een andere werkplek gezocht. De dienst commissie en de inspectielei ding hebben overeenstemming bereikt over de verplaatsing. Voor de zes personeelsleden op het kantoor aan de Vrijland straat blijft de garantie van werk bestaan als men tenminste be reid is de functie naar Breda te volgen. Advertentie Hotel Arneville**** Middelburg vraagt met spoed 2e ober -kelner m/v Bel voor afspraak 01180-38456 VLISSINGEN - Veilingmees ter Ab Verhage brengt dins dag een opmerkelijke collec tie kunst en antiek onder de hamer. Het veilinghuis is voor deze gelegenheid uitge weken naar de grote zaal van Britannia te Vlissingen. On der de topstukken bevinden zich twee werken van Jan Toorop, de gekleurde teke ning De Aardappelrooiers uit 1905 en een fijn getekend da mesportret uit 1895. Beide tekeningen zijn opge dragen aan de in Middelburg- geboren dichter P.C. Boutens, die - op zijn beurt - werk aan Toorop had opgedragen. Uit deze verzamelingstamt ook de ets Nettenboetsters die Toorop in 1907 voltooide. Opvallend is de inbreng van werken van Sal Meijer. Van de ze tot de kleine primitieve meesters gerekende kunste naar komen 25 tekeningen en etsen aan bod. Voorts 'Zeeuws' werk van onder ande ren Dirk Koets, Antoon van Dijck, Reimond Kimpe, jhr Joan Berg van Middelburg, Jacques Prince en Jos Croin. De rest van de 1095 veiling- nummers is voorbehouden aan oude boeken, glaswerk, zilver, meubelen, sieraden, munten en postzegels, tegels, bronsplastieken en porselein. Kijkdag: maandag 22 april. Veiling: dinsdag 23 april vanaf 14 uur. Jan Th. Toorop, De Aardappelrooiers, 1905. zeeland ZATERDAG 20 APRIL 1991 Een mandje oesters vrijdag voor dr. J. Terlouw (1). directeur P. Sto ter van de Delta Nutsabedrijven (m) en W. Don (derde van links) foto Pieter Honhoff). PORT ZéLANDE - Hij zei het nèt niet, maar de strekking van zijn woorden was duidelijk: D66-politieus dr J. Terlouw is geknipt om de nieuwe commis saris van de koningin in Zee land te worden. President-com missaris W. Don van Delta Nuts bedrijven stak het vrijdag tij dens een bijeenkomst in Port Zélande niet onder stoelen of banken. Terlouw is dé man die Zeeland klaar kan maken voor een Europa zonder grenzen en de provincie veilig een nieuw tijdperk binnen kan loodsen. Terlouw. oud-minister van Eco nomische Zaken, is momenteel secretaris-generaal van de Euro pese conferentie van transport ministers te Parijs. Dat gegeven vond Don een extra pluspunt, omdat een commissaris van de koningin met ruime Europese ervaring erg zinvol is. Dat Ter louw 59 jaar is, mag geen beletsel zijn. Don: ..Hij zou zeker een bij zondere inbreng kunnen hebben gedurende enkele jaren." De opmerkingen van Don kwa men niet als een donderslag bij heldere hemel. In het politieke geruchtencircuit wordt de naam van Terlouw al langer genoemd. D66 heeft, nog geen enkele com missaris van de koningin. Gelet op de politieke verhoudingen moet dat veranderen. In Zee land komt de post hetzij dit jaar, hetzij uiterlijk volgend jaar vrij door het vertrek van dr C. Boer- tien. Die is weliswaar van CDA- huize, maar dat hoeft niet auto matisch in te houden dat er weel een CDA-er komt. De zes zetels die D66 sinds de jongste verkie zingen in de staten bezet, zijn een aardige aanloop voor een be noeming van - bijvoorbeeld - Terlouw. De oud-minister - hij hield een inleiding over Euregio's - hield zich op de vlakte. „Ik heb aan een benoeming tot commissaris van de koningin geen enkele se rieuze gedachte gewijd. Het lijkt me nog erg speculatief. Ik heb het goed naar mijn zin in Parijs," stelde dr Terlouw. Een definitief 'nee' liet hij echter niet horen. De Zeeuwse visserijsector bedank te hem tijdens de bijeenkomst in Port Zélande nog eens voor zijn inzet om de Oosterschelde open te houden. Ook dat pleit voor zijn benoeming in Zeeland, merkte Don op. Auto in de sloot bij hagelbui OOST-SOUBURG - Een plotse linge en hevige hagelbui in de nacht van donderdag op vrijdag- was mede de oorzaak dat de 30- jarige J.C. B. uit Vlissingen met zijn auto bij de afrit rijksweg 58 van de weg raakte. De auto kwam in een sloot te recht en raakte zwam- bescha digd. De bestuurder bleef onge deerd. Volgens de politiewoord voerder werd het ongeval ver oorzaakt door een combinatie van snelheid en een onverwacht glad wegdek. Kaviaar Komt de buuroromo gisteren aan de deur. Of we kaviaar moesten. Nou zijn wig- vislief- hebbers en kaviaar krijgen we niet elke dagdus vertel den we haar dat we dat wel lustten. Daar had ze kennelijk niet op gerekend want ze viel stil en een wantrouwende blik maakte zich meestervan haar anders zo open gezicht. Tja, ze ivist niet of dat nou de 0 Verschillende onder aan het Zeeuwse cultuur led moeten op de helling. De oivse Culturele Raad (ZCR) aöierover binnenkort rap- uitbrengen aan het nieuwe jfinciebestuur. Het gaat om hoofdlijnen voor de ja- 2-1995. De ZCR heeft die. .„.id in samenwerking met 'provinciale cultuurambte- B; belangrijkste beleidswijzi- gendie worden voorgesteld: oeer geld voor kwaliteitsver- Kiing en repertoire-vernieu- g in de hele sector van de iteuristische kunst; sleidelijk stopzetten (bin der jaar) van de provinciale so jggen aan de muziekscholen (lessen aan jeugdleden van mioniëen, fanfares en brass- ads. De gemeenten zouden ;e subsidiëring voor rekening sten gaan nemen, stoppen met het automatisch iddiëren van koren voor het it en van beroepsdirigenten, Éten en-orkesten, uithouw van het provinciaal iinpunt voor kunstzinnige fining (ook consulenten aan- Éen voor audio-visuele kunst waarbij een einde moet aan de eenzijdige ge leid op het onderwijs. j intergemeentelijke samen- "ig stimuleren bij het pro- ieren in schouwburgen en podia. Hiervoor komt 3 jvrij, wanneer straks de tijde- provinciale subsidie aan lil Midden-Zeeuws Theaterbu- ui Uit vervalt. M iZCR benadrukt dat het pro- jiebestuur een bijzondere heeft omdat het draagvlak jx de cultuur in Zeeland be- Cis (kleine gemeenten; wei inwoners). De provincie ook de hint 'extra zuinig' ïop 'het hier aanwezige ta il', Immers veel talent ziet gedwongen naar elders te in!omtothun recht te komen en een voldoende publiek te vin den'. Het streven naar kwaliteitsver betering in de amateuristische kunstbeoefening moet niet zo zeer gericht zijn op het bereiken van goede eindresultaten, als- wel op 'de ontwikkeling van het niveau van de deelnemers'. Bij voorbeeld: wil een koor of mu ziekgezelschap een bijzondere uitvoering geven, dan is eerder steun op z'n plaats vanuit de kunstzinnige vorming, dan dat professionele gastdirigenten of - muzikanten worden ingehuurd. Binnen de amateuristische kunst hebben nu ook de koren en de popgroepen een eigen or ganisatie op provinciaal niveau (SAKO-Zeeland; Stichting Pop muziek Zeeland). Een provincia le subsidie in de algemene kos ten van dit soort organisaties 'kan noodzakelijk zijn', aldus de ZCR. De raad adviseert ook om de ver richtingen van de Zeeuwse Koorschool, het Zeeuws Jeugd orkest en het Senioren Orkest Zeeland om de vier jaar aan een kritisch oordeel te onderwerpen. Verder wordt voortdurende aan dacht bepleit voor ondersteu ning van initiatieven uit de jon gerencultuur, vooral als het om popmuziek gaat. Festivals De ZCR vindt ook dat de provin cie de steun aan groots opgezet te festival moet beperken. Het beleid zou gericht moeten wor den op het 'versterken van een klein aantal hoogwaardige festi vals'. Daarbij heeft men vooral het oog op het Festival Nieuwe Muziek, het Straatfestival Vlis singen en het Festival voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Activi teiten van de Zeeland Cultuur- maand zouden 'wat meer over voor- en naseizoen' moeten wor den gespreid. Het provinciaal onderzoek naar de wenselijkheid en levensvat baarheid van een Zeeuws Mu seum voor hedendaagse Beel dende Kunst heeft de steun van de ZCR. In dat kader heeft de raad deze week afkeuring en be vreemding uitgesproken over een voorgenomen bezuiniging van 1 ton op het provinciaal bud get voor beeldende kunst. De ZCR breekt verder een lans voor het medesubsidiëren van een beperkt aantal professionele theater-, .dans- of muziekpro- belang benadrukt van onder zoek en archivering van de Zeeuwse geschiedenis. Nage gaan zou moeten worden in hoe verre er behoefte is aan een his torie-consulent. lil 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse 'organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 a wij dit voortzetten. e organisatoren van evenementen stellen de lezers de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk u die PZC eigenlijk met kunt missen. Uhebt 'm zo in huis. 0 hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Drs Hiddinga, nieuwe topman KMS, over reorganisatie bedoeling wel was. Haar dochter had hei in de aan bieding omdat de jongste er allergisch voor is. En de kin deren hadden er altijd zo lief mee gekroeld. Er zijn nog heel wat gerust stellende woorden aan te pas gekomen om haar van het plan af te brengen de die renbescherming te bellen. Cavia's laten wij gewoonlijk met rust. dukties van Zeeuwse bodem. De provinciale steun aan musea zou moeten inhouden dat voortaan ook subsidies mogelijk zijn voor conservering, documentatie en presentatie. Tenslotte wordt het 'SMEET - Vijftig kinderen het Russische Tsjernobyl nSen deze zomer drie weken r m een kampeerboerderij Jd Schouwse Ellemeet. De :P is uitgenodigd door de «enkring Oberhausen, die ampeerboerderij beheert. War geleden werden Tsj er- men verre omgeving getroi- or de gevolgen van de P met de kerncentrale van jjSÖbyl, lens Gerrie Eickenboom uit Jhsplaat, die als vrijwillig- werkt in het vakantiekamp raeet> zijn de ouders van de L,_ o-.vmigue kinderen al- wsnret. „En er zitten een he- gehandicapte kinderen weet ze. Eickenboom kan M ^kerheid zeggen hoe (eKinderen precies zijn. „Ik «Wen 12jaar. 't Zijn in f-n Ja' kinderen die de eerste wnvanderamp zelf hébben meegemaakt." De Kerkenkring neemt wel vaker groepen kinde ren op, aldus Eickenboom. Deze keer is de keus gevallen op.de Russische jongeren, omdat het dit j aar vij f jaar geleden is dat het drama met de kerncentrale zich afspeelde. Mevrouw Eicken boom vermoedt dat het verblijf van drie weken (24 juni tot 17 ju li), aan de Schouwse kust de jon ge Russen zeer goed zal doen. „Ze zijn er even uit, hè." De groep neemt, niet in de laat ste plaats wegens te verwachten taalproblemen, eigen begelei ding mee. Het programma voor de vakantie staat nog niet vast. ,,'t Zal wel veel sport en spel aan het strand worden", veronder stelt de vrijwilligster. Uit erva ring met andere groepen weet ze dat kinderen dol zijn op een dag je Madurodam. „We zijn nog hard op zoek naar geld voor zo'n uitstapje." VLISSINGEN - Vóór de zo mervakantie zal duidelijk zijn welke gevolgen de reor ganisatie van de Koninklijke Maatschappij De Schelde voor de werkgelegenheid heeft. Drs B. P. Hiddinga, de nieuwe topman van De Schel de, is zich bewust van de onge rustheid onder de werkne mers over de plannen die thans worden uitgewerkt. „We hebben gekozen voor nauw overleg met de betrok kenen in de organisatie", zegt hij. „Dat leidt inderdaad tot onzekerheid, maar we krijgen er wel veel inbreng voor te rug. En dat is per saldo beter dan vanuit een ivoren toren een kant en klaar plan presen teren." De directie van De Schelde is bezig de bestaande structuur om te zetten in een model dat beter aansluit op de markten waarop de onderneming actief is. Een platte organisatie, met een stuk of tien zogenaamde business units, die recht streeks onder de directie val len. Scheepsnieuwbouw, scheepsreparatie, apparaten bouw, ketelbouw, constructie, offshore, utiliteitsbouw en tandwielkasten zijn er enkele van. Het is de bedoeling dat deze onderdelen een grotere ver antwoordelijkheid en meer vrijheid krijgen dan de huidige industriegroepen. Hiddinga: „Die business units moeten als zelfstandige ondernemin gen worden geleid. Dat bete kent dat ze zelf bepalen wat ze doen en hoeveel hulpdiensten ze ervoor nodig hebben. En, wat ook belangrijk is, ze moe ten zelf de markt op met een eigen commercieel apparaat." De units moeten ook uitma ken of ze gebruik willen maken van gemeenschappelijke on dersteunende diensten, zoals de tekenkamer en de admini stratie, of dat ze- dergelijke functies liever in hun eigen or ganisatie opnemen. Dat laat ste heeft dan natuurlijk gevol gen voor de omvang van deze diensten. Volgens drs Hiddin ga is het zuiver rekenkundig beschouwd logisch die alge mene taken in een centrale dienst onder te brengen. „Maar het nadeel is dat de me dewerkers van zo'n dienst zich staffunctionaris voelen. En Drs B. P. Hiddinga: ...geen kant en klaar plan vanuit ivoren toren..." (foto Lex de Meester) daar willen we van af. We moe ten zien te bereiken dat ie mand met een ondersteunen de taak zich met hart en ziel betrokken voelt bij de busi ness unit waar hij of zij voor werkt." Twee culturen De Schelde heeft zich, zo is in een strategische analyse de af gelopen jaren vastgesteld, te zeer vastgebeten in kwalita tief hoogwaardige technische produkties en te weinig op het commerciële aspect gelet. Dat geldt overigens niet voor de hele onderneming. Hiddinga onderscheidt twee culturen binnen De Schelde: „Je hebt de industriegroepen die vooral aan overheidsopdrachten werken, waaraan hoge eisen worden gesteld, zoals de mari- nebouw, de ketelbouw en de apparatenbouw in Vlissingen. Daarnaast zijn er onderdelen van het concern die gewend zijn te opereren op markten met veel concurrentie. Voor beelden: Sicon, AKF in Goes en Scheldepoort. Zij volgen de ontwikkelingen op de markt nauwgezet en weten precies tegen welke prijzen ze hun aanbiedingen moeten doen. Daar moeten we meer naai" toe." Vorig j aai- heeft de Schelde-di- rectie nog verzekerd dat de transformatie geen verlies van arbeidsplaatsen zou opleve ren. Hiddinga: „Maar sinds die uitspraak is gedaan zijn de vooruitzichten voor De Schel de anders komen te liggen. De scheepsreparatiemarkt is wat ingezakt, het ministerie van defensie heeft te kennen gege ven geen strategische waarde meer te hechten aan de Neder landse defensie-industrie, de Golfoorlog heeft duidelijk zichtbare gevolgen voor de ap paraten-, ketel- en machine bouw en we hebben in de ke telbouw een flinke order ge mist." Ontwerpafdeling Bij De Schelde is enige be zorgdheid ontstaan over de suggesties dat de twee gelei- de-wapenfregatten die in de defensienota zijn aangekon digd in samenwerking met an dere Navo-landen kunnen worden gebouwd. Zo is geop perd dat het ontwerp samen met Duitsland zou kunnen worden gemaakt. Hiddinga: „Dat kan het einde van onze ontwerpafdeling worden. En waarom? We hebben bewezen dat we dergelijke schepen uit stekend kunnen bouwen, ook tegen een concurrerende prijs. Bovendien is zo'n fregat een van de weinige militaire syste men die we hier in Nederland nog volledig zelf kunnen bou wen. We zouden daar trots op moeten zijn." Drs Hiddinga (44, getrouwd, drie kinderen) is op 1 januari dit jaar aangetreden als opvol ger van directeur financiën en bedrijfseconomie drs G. Har- tog. Hij is Fries van geboorte en opgegroeid in Groningen. Na zijn studie bedrijfsecono mie heeft hij 20 jaar in ver scheidene functies in binnen- en buitenland bij Philips ge werkt. Vóór zijn overstap naar De Schelde was hij manager bij het onderdeel van het Phi- lipsconcern dat chips produ ceert. Per 1 juni gaat hij optre den als directievoorzitter van De Schelde. Vier weken voor: Naam: Adres:s_ Postcode:Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaal sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9