Bewakers doen het met walkie-talkies en spierkracht Beunhazen itgebannen reportage -ZATERDAG 20 APRIL 1991 Vorig weekeinde werd ons land opgeschrikt door een brutale kunstroof: 20 schilderijen van Van Gogh verdwenen uit het Van Gogh Museum in Amsterdam. Dat terwijl in het museum twee bewakers aanwezig waren. Onmiddellijk barstte de kritiek op de beveiligingsdiensten weer los. Worden onze kunstschatten bewaakt door Jacobse en Van Es? Een inventarisatie. HMHbailIj De reactie van de politie in Groningen spreekt boekdelen. „Louche bewa kers? Nee hoor, daar is ons niets van be kend. We doen hier alleen zaken met de officiële beveiligingsbedrijven. En de PTT en V&D hebben eigen veiligheidsmen sen." De beveiligingsindustrie. Verguisd en vaak veroordeeld, maar noodzakelijk. Ze is niet meer weg te denken uit onze samen leving. Zelfs het ministerie van justitie wordt door een particulier bedrijf be waakt. Grote, door het ministerie erkende bewa kingsbedrijven, hebben het voor het zeg gen in Nederland. De tijd dat Jacobse Van Es-achtige instellingen de (beveili- gings-)markt afroomden lijkt definitief voorbij. Goed, er duiken zo nu en dan nog wel eens Italiaanse of Chinese criminelen op die onderdreiging met geweld hun diensten aanbieden, maar daar blijft het ook bij. „De laatste jaren zijn we geen malafide be wakers meer tegengekomen," zo beves tigt ook waarnemend chef H. Oldenkamp van bureau Bijzondere Wetten van de Haagse politie. „De markt raakt zo lang zamerhand verzadigd. De erkende bewa kers, die een flink pakket aan diensten kunnen aanbieden, hebben de touwtjes strak in handen. De rest komt er simpel weg niet meer tussen." De Nederlandse kunstschatten worden niet bewaakt door beunhazen, bevestigt het ministerie, al zou de opzienbarende roof van twintig schilderijen van Van Gogh zondag het tegendeel kunnen bewij zen. Dat neemt niet weg dat menselijke fouten, die weer een gevolg kunnen zijn van een gebrekkige opleiding, wel dege lijk gemaakt (kunnen) zijn. De politie beschikt over strenge richtlij nen wat er dient te gebeuren als er in een museum of bank alarm wordt geslagen. „Het gebouw wordt meteen omsingeld. We houden het pand van alle kanten in de gaten. Tegelijkertijd belt de meldkamer van de politie naar de mensen in het ge bouw. Antwoorden die niet, gaan we tot actie over, bijvoorbeeld door een arresta tieteam in te zetten." 'Te) vaak blijkt een alarm vals of heeft de eigenaar van het pand eenvoudig verge ten de kop om te zetten. Dergelijke geval len bevorderen de concentratie van het bewakingspersoneel niet. Dat bleek in Amsterdam: hoewel de meldkamer gea larmeerd was, werd pas na geruime tijd actie ondernomen. Toen waren de rovers al verdwenen. Dat neemt niet weg dat de politie in ae grote steden eensluidend is in het com mentaar: er wordt alleen samengewerkt met erkende bedrijven, zoals de VNV. Re gelmatig wordt gecontroleerd of de bedrij- VPB-voorzitter Wegstapel: kaf van koren scheiden {foto Cees ZornI ven en hun personeel nog aan de eisen vol doen. Zo niet, dan wordt er ingegrepen. „Wij hebben het probleem van de louche bewakingsbedrijven al jaren geleden op gepikt," zegt woordvoerder J. Kramer van de politie in Utrecht. „Tijdens de opkomst van particuliere bewakingsbedrijven, een jaar of twintig geleden, waren hier in Utrecht twee bewakingsbedrijven be kend, die we gewoon hun gang lieten gaan. Vanuit justitie kwam toen het ver zoek om eens wat meer controle uit te gaan oefenen." „Ik kan me herinneren dat we er toen een paar personeelsleden van die bedrijfjes tussenuit hebben gevist. Doordat er latei- werd gevraagd om diploma's en dergelij ke, werden de kleinere bewakers langza merhand uit de markt geprezen, en kre gen de grotere diensten het voor het zeg gen." „Op dit moment speelt dit probleem hele maal niet meer. Of er niet één louche be drijf meer actief is? Daarvoor kun je na tuurlijk nooit je hand in het vuur steken. Maar mocht het voorkomen, is het bij ons snel bekend, omdat ze dan toch bij de poli tie om advies aankloppen." Net als de woordvoerders van verschillen de politiekorpsen schetsen de ambtena ren op het ministerie van justitie een beeld dat het huidige toezicht voldoende is. Toch zal de wet worden aangepast: al lereerst komt er een wijziging van de wet op de weerkorpsen en later dit jaar zelfs een hele nieuwe wet op de beveiligingsor ganisaties. De bestaande wet voldoet niet meer, omdat deze bedoeld was om voor de oorlog excessen als NSB en WA tegen te gaan. Alleen als noodsprong werd tien jaar geleden besloten déze wet van toe passing te verklaren voor bewakingsdien sten. Op dit moment beschikken 126 beveili gingsorganisaties over een toelatingsver gunning. Daarnaast zijn er nog eens 306 bedrijfsbeveiligingsdiensten en beschik ken 36 alarmcentrales en zeven geld- en waardetransportbedrijven over een ver gunning. Wapens dragen de bewakers geen van allen: dat is volgens de wet ver boden. Geen van de organisaties wil er ook aan. Zelfs wapenstokken kunnen niet, behalve voor bepaalde bedrijfsbeveili- gingsmensen en dan alleen nog maar na uitdrukkelijke toestemming van de korpschef. Walkie-talkies en spierkracht: daarmee moet de bewaker het doen. Een beveiligingsbeambte mag in ieder ge val niets meer en niets minder dan wat el ke Nederlander mag. Speciale opspo ringsbevoegdheden hebben bewakers niet. De plaatselijke politie houdt toezicht op elk beveiligingsbedrijf, en verricht een diepgaand antecedentenonderzoek bij al le personeelsleden. Zoals Oldenkamp zegt: „Nemen bestaande bedrijven nieu we mensen in dienst, dan moet daarvoor toestemming bij de korpschef worden aangevraagd. Ze worden dan gescreend op persoonlijke gedragingen." Pas daarna krijgt de bewaker het grijze (voor gediplo meerden) of groene (ongediplomeerden) legitimatiebewijs. De Verenigde Nacht Veiligheidsdienst (VNV) die het Rijksmuseum Van Gogh be waakt, staat bekend als een van de best georganiseerde. Toch is het juist bij dat bedrijf nu twee keer achter elkaar goed fout gegaan: eerst het Stedelijk Museum, nu Van Gogh. De oorzaak is onduidelijk, maar mocht er aan de organisatie iets schorten dan kan het ministerie de ver gunning innemen. Dat wordt echter onwaarschijnlijk geacht. Het is een van de oudste bedrij ven, en beschikt over de eerste toelatings vergunning, onder nummer ND 1. De VNV is de voortzetting van het aloude bedrijf- van-de-blauwe-emaillebordjes: 'Be schermd door de Nachtveiligheidsdienst'. Evenals de Nederlandse Veiligheids dienst (NVD). de grootste uit de branche, beschikt de VNV over een eigen oplei dingssysteem. Grote bedrijven slagen er op deze wijze enigszins in het tekort aan voldoende ervaren krachten op te lossen. Inmiddels is op 1 januari een opleiding via het leerlingstelsel van start gegaan. Daar naast worden cursussen beveiliging gege ven op verschillende streekscholen en via het schriftelijk onderwijs (Instituut Mi nerva. LOI). Diploma Het probleem van de onervarenheid en ongediplomeerde krachten is daarmee echter niet uit de wereld: nog steeds ver- Deze doeken van Van Gogh wer den vorig- weekeinde beschadigd bij een roofoverval op het Amster damse Van Gogh-museum: Koren veld met kraaien (Auvers, 1890), Stilleven met Bijbel (Nuenen, 1885) en Stilleven met peren, ci troenen en druiven (Parijs, 1887). Beveiligingsbeambte Kapteijn op zijn werk in Zoetermeer (foto Cees Zorni richten drie van de acht werknemers van particuliere beveiligingsorganisaties hun werk zonder diploma. Op de achtduizend personeelsleden beschikken net 5.000 me dewerkers over het vakdiploma beveili ging- De wet staat toe dat ook ongediplomeer den bewakingsdiensten verrichten, maar dat mag niet langer duren dan 22 maan den, In de komende nieuwe wetgeving wordt vastgelegd hoeveel gediplomeer den elk bedrijf in dienst moet hebben te genover een bepaald aantal ongediplo meerden. Volgens het ministerie leidt de huidige situatie overigens niet tot 'enor me stapels' klachten. Als een bedrijf te veel onervaren krachten in dienst heeft, dan kan de opdrachtgever immers snel overstappen op een beter bedrijf. Waar mensen werken blijft het risico be staan dat de regels bewust of onbewust overtreden worden. Dat gebeurde bijvoor beeld bij de firma Hoogenboom: werkne mers van dit (inmiddels overgenomen) be veiligingsbedrijf namen goederen weg uit de RAI. „Af en toe", zegt de woordvoerder van de Amsterdamse politie, „komt het wel eens voor dat louche, onbetrouwbare mensen een beveiligingsbedrijfje willen beginnen. Maai- dan komen ze altijd ons tegen. Het is mogelijk dat ze hier of daar nog voorko men, vandaar ook dat we steekproeven houden." De meeste gevallen van beunhazerij of on betrouwbaarheid zullen zich voordoen bij de eenmansbedrijven, zo blijkt uit politie gegevens. Deze kleine bedrijfjes vallen nu nog niet onder de wettelijke regels. Maar dat gaat veranderen. De nieuwe wet zal ook van eenmansbedrijven eisen dat zij een vergunning hebben. De zaak-Toetanchamon is een andere ge ruchtmakende kwestie. Ook hierbij ging het om een beveiligingsbedrijf dat crimi nele activiteiten ontplooide. Maar de zaak begon juist omdat de firma geen vergun ning kreeg: vanwege het verslag daarover in de Haagsche Courant werden bedrijfs panden en privéwoningen van de directie van deze krant beschadigd, Het probleem was dat de eigenaar, Evert, Hoos, ook zonder dat hij over de noodza kelijke vergunning beschikte, zijn dien sten kon aanbieden. De politie stond dat oogluikend toe. Daar kwam pas een eind aan toen het bedrijf de criminele kant op ging. Hoos en enkele werknemers zijn in middels veroordeeld. Kwaliteit Voorzitter van de brancheorganisatie, de Vereniging van Particuliere Beveiligings organisaties (VPB), is de oud-president directeur van Schiphol en oud-burge meester van Zoetermeer, J.W. Wegstapel. Hij stelt vast dat de branche de laatste ja ren een groot aantal maatregelen geno men heeft, die beunhazerij moeten voor komen. Betrouwbaarheid en kwaliteit staan voorop. Wegstapel: „Wij proberen een systeem te ontwikkelen waardoor de kwaliteit verbe terd wordt. Er zijn hele goede bedrijven bij ons, maai- menselijke fouten komen over al voor. Daarom hebben we een gedrags code afgesproken: hoe gedragen onze be drijven zich tegenover de klant, de over heid. het personeel en - niet te vergeten - tegenover elkaar." De VPB werkt nu aan de oprichting van een onafhankelijke klachtencommissie. Wegstapel wijst erop dat in de loop van de afgelopen jaren de kwaliteit van de bevei ligingsindustrie al aanzienlijk verbeterd is. Dat gebeurde doordat steeds meer pro fessionals, zoals politie-oïïicieren, naar de particuliere sector zijn overgestapt. Daar door ontstaat ook het beeld dat de parti culiere bedrijven betrouwbare partners zijn. Wegstapel bestrijdt dat de beveiligingsbe drijven inmiddels zijn uitgegroeid tot een soort alternatieve politie. „Het werk dat wij doen moet de taak van de politie aan vullen, wij willen hen niet beconcurreren. Wij zijn him oog en oor." Beveiligingsdien sten werken volgens Wegstapel vaak op plaatsen waar de politie niet zo vaak kan komen, zoals bedrijfsterreinen. In ver schillende plaatsen zie je ook samenwer kingsverbanden ontstaan met de plaatse lijke politie, zegt hij. Kwalijk Juist daarom is een verbetering van de op leiding zo belangrijk. Dat sluit niet uit dat er ook zwakke broeders tussen kunnen zitten, maar dat kan ook bij de politie ge beuren. „Ook daar kan iemand plotseling helemaal de verkeerde kant opgaan, na dat hij jarenlang goed gewerkt heeft. U moet niet vergeten dat je te maken hebt met mensen." „De zaken van Loos en van Hoogenboom? Dat was gewoon slecht. Het is natuurlijk altijd een kwalijke zaak als zoiets gebeurt. En het is vervelend dat dat altijd op een hele sector terugslaat, Als een burgemees ter de fout, ingaat, dan zijn plotseling alle burgemeesters slecht. En zo gaat het ook met verpleegsters of met doktoren," Wegstapel wil overigens niets zeggen over de Van Gogh-zaak, Wel gaat hij in op de vraag - vaak gesteld na afgelopen zondag - of menselijke bewaking, öf elektronische bewaking de voorkeur verdient. Bij de roof uit het Van Gogh museum werden im mers de bewakers gegijzeld, maar reageer de het alarmeringssysteem in de meldka mer van het beveiligingsbedrijf direct na dat de knop was omgezet. „Het moet een combinatie zijn van mens en van apparatuur. Apparaten worden ook door mensen bediend. Deskundigen verschillen van mening over de vraag of er ook altijd mensen in een gebouw aanwe zig moeten zijn, Maar het blijft altijd men senwerk, ook als apparaten het werk doen. En waar mensen werken kunnen fouten worden gemaakt. Elke situatie moetje op zichzelf bekijken." Marcel Potters en Louis Burgers

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 29