Inzie over kosten Golf-operatie J 19.- Verwarring rond nepoverval bij opnames in bank door KRO-tv 1 ib Warm welkom in Den Helder museum ftrioden met zon AKANTIELAND ulega's Ter Beek willen niet over de brug komen vrije tijd ^STOL Ifndriessen wil !G uitbreiden ot 24 staten Irak weigert kampen-akkoord IS VANDAAG GESLOTEN reportage Stichting WAO dreigt Brinkman met geding wegens smaad Kabinet wacht met begrenzer auto-snelheid CAMPINGMEUBELSHOW - inde bewolking en ruime zonni- ■ioden. Weinig of geen buien. Mveratuur S graden. Zwakke tot ■ie noordelijke wind. ACCESSOIRESSUPERMARKT Optimaal uitgerust van A tot Z voor een zorgeloze wegvakantie. Hoek Rijksweg - Ringbaan West 01100-11440 GOES 34e jaargang no. 93 iterdag 20 april 1991 pAAG (GPD) - In het kabi- heerst onenigheid over de twie de kosten van de Ne- jlandse militaire operatie in ifiolf moet betalen. De extra den die Defensie heeft ge- jjkt. in totaal ongeveer 120 joen gulden, moeten door jjjter Ter Beek (Defensie) (den gedragen. Ter Beek Bit dat hij ook de uitzending ju 1.000 Nederlandse militai- maar Noord-Irak moet beta- Advertentie) Zeeland B.V. Sterk in ieder merk IIEEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Advertentie Normaal 29.95 Briscolprijs 25.- Vóór en tijdens de oorlog in de Gólf spraken de ministers af dat Defensie de Nederlandse opera tie zou voor-financieren en naderhand zou omslaan over de de departementen. Ter Beeks collega-ministers blijken nu ech ter niet bereid om financieel bij te springen. Overigens zullen de totale kosten hoger uitkomen dan de 120 miljoen gulden, om dat op het moment nog drie Ne derlandse mijnenjagers in de Golf varen. De uitzending van 400 mariniers en 600 militairen van de land macht naar Noord-Irak voor de opvang en bescherming van Kurdische vluchtelingen, wor den door ingewijden geschat op 20 miljoen gulden per maand. Daarnaast moet eenmalig met 38 miljoen gulden worden gere kend. Minister-president Lub bers verklaarde gisteren, na af loop van de wekelijkse minister raad, er voorlopig van uit te gaan dat de militaire presentie zo'n vier maanden moet worden volgehouden. Volgens Lubbers komt een deel van de kosten van de humanitai re actie ten laste van de EG-be- groting. Maar dat betreft alleen de kosten die voor voedsel en tentenkampen moeten worden gemaakt. De beveiliging van zo'n 8 tot 10.000 vluchtelingen, een taak die vooral door de mari niers zal worden uitgevoerd, wordt door de Nederlandse staat betaald. Lubbers en Ter Beek zeiden gisteren niet precies te weten hoe hoog de maandelijkse kosten zullen zijn. Ter Beek verklaarde dat er nog „de nodige problemen" moeten worden opgelost voordat de ma riniers over enkele dagen en de militairen van de landmacht binnen enkele weken naai- de re gio kunnen worden vervoerd. De bewindsman doelde daarbij op de transport-capaciteit van de Nederlandse krijgsmacht, die niet is berekend op dit soort om vangrijke operaties. De militairen van de landmacht zullen onder andere worden be- trokkken uit het 11e geniebatal-- ijieusspray nor tegengaan tdplassen ■il 4lST (ANP) - Bedplassen kan Irden tegengegaan met een god jsspray die de stof desmo- esine bevat. Dit is vrijdag «gedeeld op een internatio- ui congres van urologen in '"A (ist. Het middel, dat door een 'ft tffdse fabrikant op de markt ei%ilt gebracht, is niet alleen schikt voor kinderen vanaf sjaarmaar ook voor volwas- pen. voorzitter van het sympo- m de Maastrichtse hoogle- irurologie prof. dr. R. A. Jank- dat 15 tot 20 procent ^Énde kinderen van vijfjaar en 1 'ePj 2 procent van de vijftienjari- «nog niet „droog" is. Neder- cl telt naar schatting 100.000 "i «plassende kinderen, terwijl peer 10.000 volwassenen scS ikmet. dit probleem kampen. n' mdinavisch onderzoek heeft en dat een tekort aan Mormoon ADH in veel geval- aeen oorzaak is van bedplas- n(enuresis nocturna). Dit hor- loon beperkt de urineproduk- edoor de nieren. ills correspondent) RUSSEL - De Europese Ge- zou binnen enkele e r i» al uit twintig tot vieren- aü Hntig leden moeten kunnen ton. De landen die dat wil- een bijzondere status Ij peten worden aangeboden la) aarbij zij wel volwaardig itra Md zijn maar niet op alle ter- Ken mogen meepraten, heeft de Nederlandse EG- mr. Frans Andries- iiiè^ vrijdag in Brussel voorge- j wil zo de landen die staan te iss|<iiigen om tot de EG toe te tre- n (Polen, Hongarije en Tsje- oslowakije, maar ook Zweden, tetenrijk en Turkije) daarop lUer uitzicht bieden. De op standelingen over een volle lidmaatschap zullen immers teniet voor hét jaar 2000 zijn teond. Zo'n B-lidmaatschap aechter al over enkele jaren in feit zijn. jon te Wezep en 121 licht-chirur- gische veldcompagnie te Erme- lo, zo maakte Ter Beek bekend. De Nederlandse militairen zul len vooral lichte wapens meene men: behalve de persoonlijke bewapening gaat het volgens de bewindsman om „lichte vormen van anti-lucht en anti-grondwa- pens". De mariniers, onder bevel van kolonel Klop, komen onder Brits commando te staan. De eerste amfibische gevechts groep vormt met Britse collega's de zogenoemde 'UK/NL landing force', die regelmatig oefent in Noorwegen. Wie het commando gaat voeren over de Nederlandse landmacht-eenheden is nog niet bekend. Ook de zogenoemde 'ru les of engagement', die bepalen in welke gevallen mag worden geschoten, zijn nog onbekend. Nederland heeft er voor gekozen militairen in te zetten, omdat „we het ons niet kunnen veroor loven" nog langer te wachten op een eventuele resolutie van de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties, aldus Lubbers. Het zou „natuurlijk veel beter zijn" als de bewaking van de vluchte lingenkampen onder de vlag van de Verenigde Naties gebeurt, vindt de premier. „Het besluit van het kabinet om op deze wijze bij te dragen aan de oprichting van beveiligde kampen in Noord-Irak vindt zijn grondslag in de overtuiging dat zonder uitzicht op een spoedige en beschermde overbrenging van de vluchtelingen uit de on toegankelijke en onherbergza me grensgebieden, hun situatie, ondanks de vele hulpinspannin gen, uitzichtloos zal blijven", schrijven de ministers Ter Beek en Van den Broek (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Twee de Kamer. (Advertentie) Gisteravond op RTL 4, vandaag op Radio 10 Gold: Een enthousiast onthaal was er op de kade van Den Helder voor de uit de Golf teruggekeerde marinemensen (foto Oscar van Beest) DEN HELDER - Enkele duizenden familieleden en vrienden hebben vrijdagmorgen aan het eind van de ochtend de beman ning van de drie Nederlandse marine-schepen bij terugkeer uit de Perzische Golf een warm welkom bezorgd. Tot de zeshonderd bemanningsleden van de beide fregatten, Ja cob van Heemskerck en Philips van Almonde, en het bevoorra dingsschip Zuiderkruis, hoorden ook een aantal Zeeuwen; en ook hun familieleden en andere dierbaren lieten zich bij de aan komst niet onbetuigd. De schepen zijn vijf maanden weg geweest. Zij maakten in de Golf deel uit van de multinationale vloot in het kader van het geallieerde optreden tegen Irak. Hoewel iedereen het erover eens was, dat de bijdrage van de marine aan de Golfoorlog nogal was meegevallen, onderstreepte eskadercommandant P.C. Kok in een toespraakje, dat de spanningen niet onderschat moesten worden. Maar vrijdag ebde de spanning bij het massaal wachten de thuisfront snel weg en maakte plaats voor geestdrift toen de schepen arriveerden. Zie ook pagina 13 Weet u het juiste antwoord? Doe mee met De Gouden Gids Telekwis en'win een van de tien draadloze telefoons van PTT Telecom! Pak pen en papier en bel tijdens het hele weekend: 06-3212288. LOOP EERST 'NS DOOR DE GOUDEN GIDS. BnlSTOL in MIDDELBURG Markt 45 (naast de N.M.B HILVERSUM (ANP) - De politie van Hilversum heeft vrijdag een 46-jarige man uit Duitsland en twee leden van het KRO-pro- gramma Brandpunt aangehou den tijdens een nep-overval op een bank. Een woordvoerder van de Hilversumse gemeente politie heeft dit meegedeeld. De overval op een vestiging van de AMRO-bank aan de Oude To renstraat in Hilversum was vol gens de politie in scene gezet door een filmploeg die werkte in opdracht van Brandpunt. Het programma, dat zondag zou worden uitgezonden, had als on derwerp: „de psychische gevol gen van een overval op bankper soneel". De KRO verldaarde dat er geen sprake was van een af spraak en de 'overval' puur toe val was. Tijdens de opnamen meldde de Duitssprekende man zich en bood spontaan aan als acteur een 'überfall' te spelen. De film ploeg ging op dit voorstel in, al dus de politie. Vervolgens volg de de filmploeg de nep-overval- ler met de camera de bank in. Het aanwezige bankpersoneel verkeerde in de veronderstelling- met een medewerker van de filmploeg te maken te hebben. De man liep met een speelgoed pistool naar een balie waar hij de baliemedewerkster om geld vroeg, wijzend op het vuurwa pen dat op een dienblad lag. Hierna begon de man een praatje met de medewerkster. De reactie van deze baliemede werkster werd door de filmploeg vastgelegd. Het personeelslid dacht met een medewerker van de filmploeg te maken te hebben en reageerde niet geschrokken, aldus de politie. Toen hierna echter door een lid van de filmploeg werd meege deeld dat de 'overvaller' niet bij hen hoorde, werd door een ande re bankmedewerker het over- val-alarm in werking gesteld waarop de politie verscheen. Die omsingelde de bank in de over tuiging' dat er sprake was van een echte overval. De 46-jarige man werd vervolgens in de bank aangehouden. De tv-opnamen werden in over leg met Justitie door de politie in beslag genomen en na te zijn ge dupliceerd aan de KRO terugge geven, Uit het onderzoek is ge bleken dat de overval niet tevo ren was gepland en dat het eer ste contact tussen 'overvaller' en filmploeg pas ontstond bij de toegangsdeur van de bank op initiatief van de nep-overvaller, aldus de politie. De drie aange houden mannen zijn na verhoor door de politie vrijgelaten. Verward In een verklaring stelt de KRO dat er van een afspraak tussen overvaller en cameraploeg geen sprake was. Tijdens de opnamen werd de cameraploeg geconfron teerd met een verwarde, half- Duitssprekende man die met een dienblad waarop een dode fazant en -naar later bleek- een speelgoed pistool, het gebouw binnen liep. „De cameraploeg, toen in gezelschap van een vei ligheidsbeambte van de bank, heeft de man gevolgd en het tafe reel vastgelegd dat zich binnen de bank afspeelde", aldus de ver klaring. Volgens de KRO is de aanvanke lijke veronderstelling dat de man op verzoek van Brandpunt aanwezig was later door de poli tie ingetrokken. De opnamen zullen vooralsnog niet worden uitgezonden. NOORD-IRAK - De Amerikaanse generaal Shalikashvili (links) in gesprek met de Iraakse briga de-generaal Nussawan Danun foto AFP) (Van onze correspondent) WASHINGTON - Een kort gesprek tussen geallieerde militairen onder leiding van de Amerikaanse generaal Shalikashvili en een delegatie Iraakse militairen heeft geen ak koord opgeleverd over de opvang van Kurdi sche vluchtelingen op Iraaks grondgebied. Amerika. Engeland, Frankrijk en Canada wil len vijf a zes kampen in het noorden van Irak inrichten, en deze desnoods verdedigen tegen Iraakse aanvallen. Om dergelijke aanvallen te voorkomen, had Shalikashvili om het gesprek met de Iraakse militairen gevraagd. Na afloop van het gesprek, dat maar een kwar tier duurde, zei de Amerikaanse generaal dat sprake was geweest van een „zeer open uitwis seling van gedachten", en dat „sommige zaken verder zullen moeten worden uitgewerkt". Uit die woorden kan worden afgeleid dat geen overeenstemming werd bereikt. Niettemin, al dus generaal Shalikashvili, zal verder worden gewerkt aan de vestiging van de kampen. Inmiddels heeft Irak de VN laten weten, dat het nog de beschikking heeft over 52 Scud-ra- ketten en 30 raketkoppen met chemische la ding. Het land zegt niet de beschikking over biologische wapens te hebben. Volgens de Amerikanen is Irak niet volledig geweest bij het opgeven van de nu verboden wapens. Woordvoerder Richard Boucher van het minis terie van buitenlandse zaken zei dat de Ameri kaanse regering onder meer ervan overtuigd is dat Irak volop bezig is geweest met de ontwik keling van biologische wapens. Verder zei hij, dat Irak in het verleden ook heeft ontkend aan kernwapens te werken, maar dat Amerika over informatie beschikt die duidelijk maakt dat deze ontkenningen leugens zijn. Ron Konings hoort alles. Hij is dan ook geluidstechnicus van be roep; een uit de hand gelopen hobby die hem geen windeieren heeft gelegd. Verder in de bijlage Vrije Tijd: in verkeerspark Assen is het een beestenboel zonwering waaraan je je hoofd niet stoot op laadbare magneetkaart voor parkeren brengt Goes in landelijke be langstelling de modebewuste man draagt bretels nineties-mu- ziek van sixties-band The LA's. 21 Vm 27 De recente kunstroof waarbij 20 meesterwerken uit het Van Gogh- museuvi werden gestolen, heeft de discussie over de kwaliteit van veiligheidsdiensten aangezwengeld. Verder in de bijlage Reportage: de Middellandse zee gaat ten onder aan gemorste olie koffie branderij Neuteboom maakte de Max Havelaar-actie een succes Johan Alvarez Manusama, president van de Molukkers in balling schap Ben van Waveren zoekt geboorterecht in de DDR viool bouwer Willem Bouma lacht zich tranen om Stradivarius. 29 Vm 37 DEN HAAG (GPD) - De Stich ting 'WAO en andere uitkerings gerechtigden' dreigt CDA-frac- tieleider Brinkman met gerech telijke vervolging wegens smaad. Stichtingsvoorzitter Verhoef geeft Brinkman tot 2 mei de tijd om terug te komen op zijn uitlatingen voor de ra dio, dat WAO'ers zich soms „met een zekere aanstellerij" hebben laten afkeuren. Zo niet, dan stapt de stichting naar de rechter. Verhoef zei gisteren voor de VARA-radio dat Brink man zijn uitspraak niet hard kan maken en dat hij „een deel van het volk heeft beledigd". In een gisteren gepubliceerde open brief heeft ook FNV-voor- zitter J. Stekelenburg scherpe kritiek geuit op de uitlatingen van Brinkman over WAO'ers. Volgens Stekelenburg zijn de opmerkingen van Brinkman „krenkend voor alle WAO'ers in het land" en „buitengewoon suggestief'. De FNV-voorzitter verwijt de CDA-fractieleider „stemming makerij", bedoeld om Neder land rijp te maken voor een be perking van de hoogte en de duur van de uitkeringen. Daarbij gaat Brinkman volgens Stekelenburg geheel voorbij aan de afspraken die een halfjaar ge leden zijn gemaakt tussen werk gevers, werknemers en kabinet over maatregelen om het ziekte verzuim en de arbeidsonge schiktheid terug te dringen. Die Man schiet zijn vier kinderen en zichzelf dood HOUSTON (RTR) - Een in de Amerikaanse stad Houston woonachtige man heeft zijn vier kinderen en zichzelf met pi stoolschoten om het leven ge bracht. Dat heeft politiewoord voerder Ralph Gonzales vrij dag in Houston meegedeeld. Volgens de woordvoerder was de uit Vietnam afkomstige man tot zijn daad gekomen omdat zijn vrouw hem had verlaten. Hij schoot zijn kinderen in de eetka mer door het hoofd nadat hij eerst een foto van ze had ge maakt. De politie was in de nacht van donderdag op vrijdag een kijkje gaan nemen in de woning op ver zoek van de buren die schoten hadden gehoord. De vier gedode kinderen - drie meisjes en een jongen - variëerden in leeftijd van 7 tot 17 jaar. afspraken moeten de tijd krijgen om effect te sorteren, aldus Ste kelenburg. Hij verzoekt Brink man in de open brief „te stoppen met het zieken van arbeidsonge schikten". „Zo maken we Nederland niet gezond", aldus Stekelenburg. Fractieleider Brinkman DEN HAAG (GPD) - Minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) mag vooralsnog geen snelheidsbegrenzer voor vrachtwagens invoeren. Eerst dient nader overleg gevoerd te worden met de betrokken be drijfstak en daarna met de Tweede Kamer. Tevens zal na der beraad in EG-kader nodig zijn. Premier Lubbers heeft dit giste ren na afloop van het kabinets beraad laten weten. De eerste minister erkende dat het „niet goed" gaat met de snelheid van vrachtwagens. „Het is een hoogst ernstige zaak", aldus Lubbers. Forse devaluatie munt Joegoslavië BELGRADO (RTR) - In een po ging de achteruitgang van de economie te stoppen heeft Joe goslavië besloten tot een forse devaluatie van zijn munteen heid, de'dinar. Premier Ante Markovic kondigde aan dat er volgens de nieuwe koers der tien dinars in een mark gaan te gen negen dinars volgens de ou de koers. Wanneer de nieuwe koers van kracht wordt is niet duidelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1