industrie B en w eisen grond voor Meisjes buigen zich over techniek Op de bres voor Turkse culturele belangen Raad Westkapelle benoemt secretaris Gevangenisstraf na verkrachten ex-echtgenote Eis therapie na exhibitionisme CDA Zeeland achter intern onderzoek Domburgse Camping krijgt milieuprijs Dienstverlening en voorwaardelijk voor container-inbraken provincie *1(1(1(1 Reimerswaal beslist over onteigening in Yerseke Slecht ter been? DeArola brengt u overal been. MMIJENBERG hv Poslbus 142.3900 AC Veenendaal. i (Wiltonstr. 26®. 08385-11251 Servicepunten in heel Nederland 1 BERGEN OP ZOOM - „Landelijk gezien lopen West-Brabant en Zeeland achter als het gaat om meisjes en vrouwen in techni sche beroepen." Dat zegt Corine Schets, één van de organisato ren van de manifestatie Vakvrouw '91, die vrijdag werd gehou den in de Streekschool West-Brabant in Bergen op Zoom. Op deze beroepenmarkt konden meisjes en vrouwen uit de regio West-Brabant/Tholen bij een kleine veertig instellingen en be drijven hun licht opsteken over technische opleidingen en werken in de techniek. Met name ondernemingen in de bouw, de installatietechniek en garages zijn vaak niet bereid vrouwen op te nemen. „Meisjes zijn voor die bedrijven eigenlijk tweede keus. Ze worden pas aange nomen als er echt geen goed opgeleide mannen meer te vinden zijn", meent Schets. Zij geeft aan dat werkgevers het niet zien zitten om een vrouw samen met een man op een klus af te sturen. Ook willen met name kleinere bedrijven vaak niet investpren in aparte voorzieningen voor vrouwen, zoals gescheiden toiletten. Bij grotere ondernemingen zijn er meestal veel minder proble men bij het aannemen van vrouwen. Maai' niet alleen het bedrijfsleven toont zich behoudend, ook meisjes zijn nogal eens geneigd voor de bekende weg te kiezen, zoals een baan in de verzorging. „En vaak worden ze belemmerd door hun omgeving. Veel scholen bijvoorbeeld geven op een heel traditionele manier beroepenvoorlichting. Zo hadden we ver wacht dat alle LHNO- en Mavoscholen uit de buurt vandaag met hele klassen voor de deur zouden staan. Dat is niet gebeurd. Slechts één school heeft dat gedaan", vertelt Schets. Tevreden Ondanks de magere belangstelling van de zijde van het voortge zet onderwijs, is zij toch heel tevreden over de opkomst. Veel meis jes bezochten de manifestatie in kleine groepjes of met hun ou ders. De meeste van die leerlingen staan op het punt een vakken pakket te kiezen of moeten een beroepskeuze maken. Zij konden op de manifestatie ontdekken wat de techniek hen te bieden heeft, bij informatiestands en door deel te nemen aan praktische activi teiten: een uurtje aan de slag in een technisch beroep onder bege leiding van een ervaren vakvrouw. Volgens Schets is de kans op een baan na een technische opleiding vrijwel honderd procent. „In de regio is een enorm tekort aan technisch personeel." Voorzitter Yilmaz Qoban van de Turkse Werknemersvereniging in Middelburg en kunstenares Shahrzad Pouryaghooti laten een 'witray' zien (foto Lex de Meester) Tentoonstelling glasschilderijen MIDDELBURG - Turken hebben nog steeds een maat schappelijke achterstand. De taal en de cultuur vormen vaak een belemmering om werkelijk vooruit te komen in de maatschappij. Doordat zo weinig Turken in hoge maatschappelijke posities terecht komen is er weinig stimulans voor Turkse jonge ren om door te studeren. Dat is althans de mening van Yil maz Coban, voorzitter van de Turkse Werknemersvereni ging in Middelburg. „Wij zijn in eerste instantie een cultu rele vereniging, maar we be steden ook aandacht aan de maatschappelijke ontwikke ling van Turken. We streven naar integratie van de Turk se cultuur in de Nederlandse. Hopelijk krijgen Turkse jon geren meer kansen om zich maatschappelijk te ontwik kelen." De Turkse Werknemersver eniging is in 1973 opgericht. Sinds 1981 heeft ze een cultu reel centrum op het Oostkerk plein in het voormalige pak huis Demerary. De laatste twee jaar organiseert me vrouw Sema Erden cursussen speciaal voor vrouwen. „In de afgelopen jaren hebben we onder meer een zwemcursus voor vrouwen gehad en naai en borduurcursussen. Op vrij dag 10 en zaterdag 11 mei or ganiseren we voor het eerst een tentoonstelling van schil derwerk en 'witrays' van Shahrzad Pouryaghooti." De kunstenares zelf geeft een toe lichting op haar werk: „Een 'witray' is een glazen plaat waarop met speciale glasverf een schilderij is gemaakt. Je kunt het niet echt vergelijken met westerse kunst. Het is ty pisch Iraans." De laatste toevoeg'ing wekt een beetje verwondering. Het centrum is toch speciaal voor Turkse cultuur? „De Iraanse en Turkse cultuur verschillen niet zoveel van elkaar. Het Is lamitische geloof, dat volgens mij bepalend is voor eeri groot deel van de cultuur, is in beide landen hetzelfde." legt Pou ryaghooti uit. Zij gaat Erden helpen met de cursusbegelei ding. De samenwerking met Neder landse culturele en maat schappelijke organisaties lukt nog niet erg. Dat komt volgens Qoban doordat de in tegratie van Turken niet lukt. „Toen de eerste buitenlan ders hier kwamen, noemden de Nederlanders ze gastarbei ders. Daarna zijn ér steeds nieuwe namen verzonnen, zo als etnische minderheid, al lochtoon en medelander, maar we blijven buitenlan ders. Inmiddels zijn we echter onderdeel van de Nederland se maatschappij. We willen onze cultuur alleen niet laten opslokken door de Neder landse, al passen we ons wel zoveel mogelijk aan, We zoe ken bijvoorbeeld contact met de pedagogische academie voor huiswerkbegeleiding aan Turkse kinderen. Op die manier wennen de toekomsti ge onderwijzers aan niet-Ne- derlandse gebruiken en krij gen ze er begrip voor, hopen we. Bovendien zit de Turkse Werknemersvereniging in een Walcherse federatie van orga nisaties van buitenlanders." Meisjes proberen het technische werk op de manifestatie Vakvrouw '91 in Bergen op Zoom (foto Willetn Mieras) Opvolger wordt J. Kaland WSTKAPELLE - De gemeen- kraad van Westkapelle wijst l'jdens de raadsvergadering tan donderdag de nieuwe ge meentesecretaris aan. Het col- gedraagt J. Kaland, hoofd al gemene zaken, voor als opvol- jervanC. van Hercules, die per 'mei vervroegd is uitgetreden. Kaland heeft de post van ge meentesecretaris al enkele we ten waargenomen. De tweede kandidaat voor de vacature jeeft zich teruggetrokken. Als de raad de heer Kaland be- jjeemt, wordt hij direct beë- d'gd. »vnf00nwagens van de kermis- Jpoitanten kunnen een nieu- e standplaats vinden op het Rewterrein bij sportveld De klaat tijdens de Westkappelse crnus. Dat stelt het college 'pt omdat de oude stand- aats na de verkoop van grond Pnet industrieterrein niet lan- r^eschikbaar is. Aangezien de witvelden tijdens de kermis dagen gesloten zijn, is het par keerterrein vrij van auto's. De aanleg van waterleiding, elektri citeit en riolering voor de stand plaatsen wordt geschat op 7.500 gulden. De raad wordt gevraagd in te stemmen met een verandering in de algemene politieverorde ning (apv) om het wildkamperen in het drukke toeristenseizoen tegen te gaan. In samenwerking met provincie, politie, VW en gemeenten is er een speciaal team geformeerd dat de situatie tijdens de top weekeinden met Pinksteren en Hemelvaart in de gaten houdt. De wijziging houdt in dat er tussen 21.00 en 6.00 uur gecontroleerd kan worden op wildkamperen. Voorheen was dat tussen 22.00 en 8.00 uur. Op de korte raadsagenda staat ver der de nieuwe verordening voor lozingen op de riolering. De ver gadering begint donderdag om '20.00 uur in het gemeentehuis. MIDDELBURG - De voor- en nadelen van een test op aanwe zigheid van het HIV-virus, de zogenoemde Aids-test, worden besproken tijdens een open in formatie-avond, woensdag, van de GGD en het COC-Midden Zeeland in Middelburg. Sociaal verpleegkundige en Aids-preventie-medewerker Jo- lianne Hellemans vertelt welke afwegingen de GGD maakt om wel of niet te testen. Een lid van het COC vertelt over eigen erva ringen en over de twijfels over se ropositiviteit die kunnen on- staan na symptomen als langdu rige ziekte of vermoeidheid. Er is gelegenheid om met de twee mensen te spreken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur bij het COC in de Eigen- haardstraat. Vanaf 21.00 uur is het COC-café open. Kentekenplaten auto gestolen VLISSINGEN - De Vlissingse eigenaar van een personenwa gen merk Opel trof vrijdagmor gen zijn wagen aan zonder ken tekenplaten op een parkeer plaats aan de Kanariesprenk in Vlissingen. De vermiste kente kenplaten dragen het nummer NJ-26-GY. Een auto die geparkeerd stond op het Koopmansvoetpad in Vlissingen is in de nacht van donderdag op vrijdag gekraakt. Een portierraam was ingesla gen. De eigenaar mist een radio cassetterecorder. Bijeenkomst over toekomst Zuid-Afrika OOST-SOUBURG - De werk groep Zuidelijk Afrika belegt donderdag 25 april een informa tiebijeenkomst over de toe komst van Zuid-Afrika. Zij is benaderd door het Hmanistisch Instituut voor Ontwikkelings Samenwerking (HIVOS). Het HIVOS is begonnen met een campagne, waarin inzicht wordt gegeven in wat er na de afschaffing van de apartheid moet gebeuren in Zuid-Afrika. De werkgroep werkt voor de or ganisatie van de bijeenkomst sa men met het Centrum voor Ont wikkelingssamenwerking (COS) en de gemeentes Middelburg en Vlissingen. Zij hebben de Zuid- afrikaanse milieu-onderzoeker Zac Mabiletja uitgenodigd. Van af ongeveer 12.00 uur bezoekt hij diverse milieu-projecten op Wal cheren. 's Avonds geeft hij een le zing in de burgerzaal van het stadhuis van Middelburg. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Info-avond over voor- en nadeel Aidstest psEKE - De gemeenteraad (1n Reimerswaal beslist dins- 23april over de onteigening drie hectare grond ten jden van het bedrijventerrein jliendepolder in Yerseke. De ijjieente heeft de percelen, dirop inmiddels een bedrijfs- iglemming rust, nodig voor de Ulivikkelïng van Olzendepol- ;(f|],B en w willen de onteige- jjgjprocedure in gang zetten, isidat met de drie eigenaren tot uloegeen overeenstemming is „reikt, over de verkoopprijs. y gemeente doet bot drietal «laatste bod. Accepteren de jparen dat, dan zet ze de pro- (dure stil. #ns burgemeester A. Ver- w (bedrijfsterreinen) vragen .jfdiie een 'irreële' grondprijs, dB-tien gulden per vierkante .pier. Landbouwgrond brengt [jlsens hem normaliter vijf tot •■ven gulden op, wat de grondei genaren op hun beurt bestrij en. Het eindaanbod van de ge ënte komt erop neer dat bei- |i'partijen een beëdigd taxa- 'winschakelen. De prijs die zij samen voorstellen is bindend voor alle betrokkenen. Als de twee het niet eens worden, moe ten ze een derde, Onafhankelijke taxateur benoemen. Het huidige bedrijventerrein Ol- zendepolder is nagenoeg vol. De gemeente wil nu in zuidelijke richting uitbreiden. Zij. heeft daar indertijd rekening mee ge houden door het aangrenzende gebied planologisch tot bedrij venterrein te verklaren. Zodra meer industriegrond nodig was, zou zij de onderhandelingen openen met de twee landbou wers, die de drie hectare beza ten. Vorig jaar bleek dat het tweetal de grond had verkocht aan drie Yersekenaren. Voorwaarden Twee daarvan keerden zich te gen onteigening, omdat zij het industrieterrein zelf wilden ont wikkelen. De gemeente vond dat op zich niet problematisch, mits ze bereid waren te voldoen aan. de gemeentelijke voorwaarden. Zij eiste onder meer eén bijdrage in de kosten van nutsvoorzienin gen, waaronder een persleiding. Ook stelde de gemeente een ter mijn, waarbinnen de particulie ren de afspraken dienden te be vestigen. Zij verzuimden schrif telijk te reageren. Uit mondeling overleg bleek dat één van de twee het idee zelf het bedrijven terrein te ontwikkelen liet va ren. Hij toonde zich bereid zijn grond te verkopen. De ander wil de zijn plan doorzetten, maar vocht de hoogte van de verlang de bijdrage (aan de gemeente) aan. Beiden hebben hun bezwa ren tegen onteigening recent in de commissie van advies en bij stand naar voren gebracht. Vol gens Verbree zijn in die vergade ring geen nieuwe openingen ge vonden. De verkoopprijs blijft het grootste twistpunt. Omdat de kwestie niet minne lijk kan worden opgelost en de gemeente in Yerseke dringend behoefte heeft aan industrie- grond, stelt het college voor de bezwaren ongegrond te verkla ren en tot onteigening te beslui ten. De drie kunnen deze proce dure voorkomen als zij voor de raadsvergadering van dinsdag akkoord gaan met het eindaan bod. bank vond daarentegen dat hij 'de onaantastbaarheid van haar lichaam op brute wijze had ge schonden. Werkplaats in woonbuurt moet verdwijnen DEN HAAG/MIDDELBURG - De Raad van State heeft het be roep afgewezen dat de eigenaar van een werkplaats aan de La- zarijstraat in Middelburg had ingesteld tegen het sluitingsbe vel dat burgemeester en wet houders hebben gegeven. Het gemeentebestuur vindt dat de werkplaats niet tussen de woonbebouwing thuishoort. In de loods wordt aan auto's ge sleuteld en omwonenden had den al enkele malen geklaagd over lawaai. Nadat duidelijk was geworden dat eigenaar C. Poppe niet over de vereiste vergunnin gen beschikte, werd het slui tingsbevel gegeven. Poppe ging daartegen in beroep bij de Raad van State, maar die heeft de ge meente nu in het gelijk gesteld. Ooorweeren wind, binnen en liten de bebouwde kom. Op J volle tank 120 km! Max. t snelheid 40 km/uur. Ook lever- baarals rolstoel-inrij wagen, i Vraag documentatie over t deze fantastische twee-zitter. MIDDELBURG - De rechtbank li Middelburg heeft de 34-jarige Schiedammer N. E. G. voor het terkrachten van zijn in Middel- Surg wonende ex-vrouw con form de eis veroordeeld tot een jiar gevangenisstraf waarvan (clielft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Verder Hoct hij haar een schadever- joeding van 1500 gulden beta len. Hoewel de officier dat niet recist had voegde de rechtbank Ms bijzondere voorwaarde aan ie straf toe dat G. tijdens de proeftijd geen contact met zijn i'Ktnag zoeken. G. bleef de vrouw na de schei ding in de weekeinden in haar -roning in Middelburg bezoeken. In november wilde zij daar defi nitief een eind aan maken. Zij Kelgerde toe te geven aan zijn «ens om gemeenschap met haar te hebben. Dat dwong hij toen onder bedreiging met een mes van haar af. Omdat hij haar daarna bleef lastig vallen, kreeg h'l van de rechtbank een straat verbod-opgelegd. De man ont kende dat hij tegen de wil van de wouw seksuele gemeenschap net haai' had gehad. De recht- ZATERDAG 20 APRIL 1991 sw 1 5 GOES - 'Onpartijdige' CDA-ers, afkomstig van buiten de pro vincie, gaan de speciale com missie bevolken die moet uit zoeken wat er allemaal mis is binnen het Zeeuwse CDA. Het algemeen bestuur van het CDA-Zeeland is daar donder dagavond mee akkoord gegaan. Het plan om een onderzoeks commissie in het leven te roe pen was afkomstig van de Zeeuwse partijtop. Het is de be doeling dat vooral de persoon lijke verhoudingen binnen de CDA-statenfractie onder de loep worden genomen, te begin nen in 1982 toen de latere kem phanen Barbé en Ventevogel als gedeputeerden in het veld werden gebracht. De twee zou den tot de exponenten behoren van de 'verziekte sfeer' die ge- leidelijkaan binnen fractie en partij ontstond. Het wordt aan het landelijk CDA-bestuur overgelaten 'wijze mannen' te zoeken voor de on derzoekscommissie. De CDA- kring West-Zeeuwsch-Vlaande- ren, die zich enkele weken gele den tot het landelijk CDA-be- stuur wendde met het verzoek om in te grijpen, is er allerminst van overtuigd dat de onder zoekscommissie de lucht kan doen opklaren. „Het gaat ons niet zozeer om de verhoudingen in de fractie, maar om het be stuursbeleid, om de steken die voorzitter Verbree heeft laten vallen", zegt secretaris G. van Westrienen-Dijs van de kring West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze hoopt nog van het landelijk partijbestuur te horen wanneer die kwestie aan de orde wordt gesteld. Eerst willen het lande lijk en het Zeeuws CDA-bestuur met elkaar praten. Dat zou op 6 mei gebeuren, maar die datum blijkt niet te schikken. Oud-gedeputeerde Ventevogel, die sinds kort de CDA-staten fractie leidt, maakte eerder al bekend dat hij de uitslag van het op handen zijnde onderzoek wil afwachten, alvorens te beslissen over een eventueel vertrek uit de (Zeeuwse) politiek. MIDDELBURG - Officier van justitie mr S. Tempel heeft vrij dag voor de rechtbank in Mid delburg een voorwaardelijke gevangenisstraf van zeseneen- halve maand met een proeftijd van drie jaar geëist tegen een 39-jarige inwoner van die stad, die verdacht wordt van exhibi tionisme en een geval van on tucht. Als bijzondere voorwaar de bij de straf wil de officier dat de man in de proeftijd een the rapie volgt. De verdachte gaf toe dat hij één keer exhibitio nisme ten overstaan van een 7- jarig meisje had gepleegd. Er was hem ten laste gelegd dat hij op 25 september 1989 midden overdag op het Meiveld in Mid delburg zijn geslachtsdeel aan vier meisjes had getoond, nadat hij ze had meegetroond in de bosjes. De verdachte ontkende dat ten stelligste. Er moest vol gens hem sprake van een per soonsverwisseling zijn. Hij gaf toe dat hij 9 juni vorig jaar in Vlissingen bij de wijk Bossenburg twee jonge meisjes had aangesproken, van wie hij er één mee de bosjes in nam. waar hij exhibitioneerde. Het meisje vertelde de politie dat zij eerst van hem moest plassen, waarna hij ontuchtige handelingen had gepleegd. Dat laatste ontkende hij. Het andere meisje had een eindje verder moeten wachten, maar verteldè dat ze alles gezien had. Herhaling De man had al twee vonnissen voor soortgelijke sexuele delic ten op zijn strafblad staan. Zijn slachtoffers waren steeds jonge kinderen. Volgens het psychia trisch rapport bestaat er grote kans op herhaling. Op de zitting zei hij er alles aan te willen doen om niet weer in de fout te gaan. Hij volgt sinds september vorig jaar een groepstherapie met an dere sexuele delinquenten. De raadsman mr E. G. M. Smit bespeurde nogal wat tekortko mingen van het onderzoek in de zaak en vond dat er geen bewijs was voor de door zijn cliënt ont kende feiten. Verder had hij ho ge verwachtingen van de thera pie die deze volgt met het doel zijn sexuele impulsen onder con trole te krijgen. De dreigende tenuitvoerlegging van de voor waardelijke straf moet daarbij een extra motivatie zijn om er, zolang dat nodig is, mee door te gaan. Mr Smit vroeg de recht bank dan ook conform de eis te vonnissen. Uitspraak 3 mei. DOMBURG - De milieuprijs van de gemeente Domburg is vrijdag uitgereikt aan K. J. Cop- poolse, eigenaar van camping Ons Buiten aan de Aagtekerkse- weg in Oostkapelle. Wethouder P. Overmeen overhandigde Coppoolse duizend gulden en een oorkonde voor zijn inspan ningen om zijn bedrijf milieu vriendelijker te maken. De warmwatervoorziening voor de douches en het zwembad van Ons Buiten werkt op zonnecol lectoren. Chemische bestrij dingsmiddelen worden er niet meer toegepast, snoeihout gaat in de versnippermachine. Cop poolse stimuleert zijn camping- gasten om de fiets te gebruiken als vervoermiddel door hen kor tingen te verlenen. De jury voor de milieuprijs. die dit jaar voor de tweede maal werd uitgereikt, bestond uit me vrouw Vos van de Zeeuwse Mi lieufederatie, de heer Bomhof van de regionale inspectie voor de volksgezondheid en plaats vervangend directeur van de Centrale Dienst Gemeentewer ken Boogaard. Hondepoep Tijdens de uitreiking gaf wet houder Overmeen tevens het startsein voor een proef met ap paraten voor het opruimen van hondepoep. Eerder al peilde de gemeente Domburg de interesse voor zo'n apparaat bij inwoners. Er reageerden 74 hondenbezit ters, waarvan er tien de komen de maanden een zogeheten Ho- postick op proef gebruiken. Mevrouw Smoor uit de Toorop- straat in Domburg kreeg de eer ste Hopostick uitgereikt. In de cember worden de resultaten van de proef en de ervaringen van de gebruikers bekeken. Bij een positief oordeel wil Dom burg de resterende 64 geïnteres seerde mensen ook zo'n Hopos tick geven. MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg heeft de 25-jarige A. G. F. W. uit Wissen- kerke donderdag conform de eis veroordeeld tot 160 uur dienst verlening en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf voor een serie inbraken die hij afgelopen zomer pleegde. Hij had het in hoofdzaak voor zien op containers met bouwge reedschap. Volgens officier van justitie mr C. van Ginkel had W. zo'n twin tig delicten op zijn naam ge bracht, waarvan naar schatting tien containerkraken. Een deel ervan pleegde hij samen met een ander. De waarde van de gesto len goederen liep in de tiendui zenden guldens. Een deel van de buit werd bij W. thuis aangetrof fen. De rest verdween in het he lerscircuit. W. zei dat hij per avond twee of drie containers openbrak. Op zijn tenlastelegging stonden inbraken in containers aan de Verlengde Bonedijkestraat in Vlissingen en aan de Stations straat in Bath. Verder werd hem een kraak in een loods aan de Joost de Moorstraat in Vlissin gen verweten, waar gewerkt werd aan de uitbreiding van het ziekenhuis. W. zei geen duidelij ke reden te hebben om het inbre kerspad op te gaan. Tegelijk met W, stond de Vlis singse handelaar in oude meta len N. C. N. (27) terecht, die een partij lood en zink van W. en zijn maat had gekocht. „Ik wist dat ze in de bouw werkten en nam aan dat ze de spullen van hun baas gekregen hadden", zei N. De politierechter nam hem kwa lijk dat hij niet gevraagd had naar de herkomst van de in zak ken verpakte, verknipte metaal waren. „Dat vraag ik niet alle maal", reageerde N., „op die ma nier kan je niks meer kopen." Hij had 250 gulden geboden voor de partij, die rond de 700 gulden waard was. Zijn advocaat mr J. M. E. Schie man betoogde dat van opzethe ling geen sprake was en dat de partij voor een normale prijs van de hand was gedaan. Politie rechter mr R. A. Fibbe verschil de daarover van mening met hem en veroordeelde N. conform de eis tot twee weken voorwaar delijke gevangenisstraf en 500 gulden boete.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 15