Dus familie voor Gerben Suyk Matroos 063409 gaat naar Curasao PZCprovincie De jongens zijn zo heavy, zo flink... orporaal uit Serooskerke uitbundig ingehaald Mulder ^Terminus IIEINKENSZAND - Maandag boekt Sonja Rombaut uit 'jeinkenszand een vakantie op Curasao. Dat kost wel de nodi- 5° pegels, maar matroos '53409 is toe aan een luxueus verzetje na een vijf maanden 'a"g verblijf aan boord van bot bevoorradingsschip Hr Ms Zuiderkruis. Vrijdag zette ze °P de marinekaden in Den Hel- der een punt achter het Golf- ivontuur. Pa, Ma, zus Rom baut met partner en haar le- vensgezel Jan bereiden haar |en warm ontvangst. Emoties f. "ï11611 los, tranen vloeien. -■Weet je wat het ergste was. die paar uur die we nog voor derede van Den Helder lagen le wachten. Je zag de stad, "'Mr kon niet aan wal." ®is de heldin van de Spreeu- wenhof, in het gemeentelijk Sroen wapperen vlaggetjes, doven het raam van nummer 9, «ouderlijk huis, spreekt een JNekreet: „Sonja, welkom «luis, Via den Helder naar het crnjratenzand. terug naai- Den wider en dan naar Heinkens- ^d."De buurtjes van 11 laten ach ook niet onbetuigd. Op Polaken dichten ze: ..5 maan- ornin do Golf is niet mis, maar Ms wij de buren, hebben je ge mist.» De enige die niet in het ont vangstcomité wenst plaats te nemen, is hond Anita. De vier voeter in huize Rombaut neemt het de matroos zeer kwalijk dat ze vijf maanden de plaat heeft gepoetst en mokt zichtbaar. „Dat trekt wel bij. 'Is .een tut", zegt vader Piet. Ereboogje Door een uit drie planken opge trokken ereboogje marcheert Sonja naar binnen. De plunje- zak op de rug. In het wandmeu- bel glanst een foto van de ge permanente matroos. Moeder Christina heeft het daar vijf maanden mee moeten doen. „Ze is gelukkig weer thuis. Na uit het uitbreken van de Golf oorlog haalde ik steeds dingen in m'n hoofd. Dat schip zit tjok vol olie en wie weet werden ze beschoten met raketten. Voor de familie was het, denk ik. er ger dan voor haar." Vriend Jan, zelf ook bij de marine, knikt be vestigend. „Je kunt beter zelf weg zijn. Dit was gewoon zwaar klote." Sonja is KW-er, een Kort Ver band Vrijwilliger. Twee jaar te rug tekende ze voor vier jaar. Ze had niet kunnen bevroeden dat'ze ooit het strijdtoneel zou betreden. „Maar in de herfst van vorig jaar wees alles erop dat de Zuiderkruis naar Goli moest. We kregen brandoefe ningen en de tropenpakken kwamen uit de kast. Toen de goalkeeper werd geïnstalleerd, je weet wel dat moderne rake tafweersysteem, wisten we wel hoe laat het was. En ja hoor, eind september klonk het 'alle hens aan dek'. De comman dant maakte bekend dat we in november zouden vertrekken. We zaten toen op zee, ik kon niet eens m'n ouders bellen. Die hoorden het op de radio." Trossen los Het bevoorradingschip gooit 19 november de trossen los. Voor een innig afscheid is geen tijd. Samen met de fregatten Philips van Almonde en Jacob van Heemskerck stomen ze op naar de Golf om de Witte de With en de Pieter Florisz af te lossen. Op het laatste schip zit haar nichtje. Ze zien elkaar in Djibouti. „Pas toen kreeg ik het moeilijk. Ik hoorde de scheepstoeter, zij voer naar huis en ik besefte dat ik nog maanden voor de boeg had." De Zuiderkruis wordt in het zuiden van de Golf ingezet om de naleving van het handels embargo tegen Irak te contro leren. De bemanning houdt schepen aan. inspecteert de la ding en vraagt naar de bestem ming. Maar hoe dichter de da tum waarop het aan Irak ge stelde VN-ultimatum naderdt, hoe minder De Zuiderkruis om handen heeft. „Je stond soms t.waalf uur op de brug te niksen, als uitkijk of als roerganger. Li chamelijk werd je niet moe. maar je zat en eigenlijk ieder een. aan boord, verschrikkelijk in spanning wanneer de oorlog zou uitbreken." Au Het leven aan boord is saai. Op Eerste Kerstdag is het diner het hoogtepunt. Zij heeft he laas brandpiket, de rest gaat stappen in Dubai stappen. „Je trok je op aan de post hè, dat was alles voor me. En in elke havenstad belde ik even naar huis. Die contacten had je ge woon nodig." Tweede Kerst mag zij stoom afblazen in de hotelbars van de havenstad. Nieuwjaar, een glaasje cham pagne, sans alcoöl. Ze wordt 8 januari 21 winters. 21, dat is bij de marine goed voor een ritu eel. De jarige wordt dan getrac- teerd op 21 ferme meppen op het achterwerk. „Met de vlak ke hand. op één bil. Dat deed best au..." Sonja ligt in de vroege morgen van 17 januari in de kooi. Om half drie reutelt de intercom: attentie, de oorlog is uitgebro ken. „Ik was biij dat het ge beurde. omdat je eindelijk wist waar je aan toe was." Het ge vaar voor de Zuiderkruis is be perkt. Het bevoorradingsschip doorkruist een logistieke 'box', een denkbeeldig vierkant, in de buurt van Dubai, 1600 zeemij len van Koeweit. Toch is de spanning te snijden. „Ik ging altijd met een gasmasker en een reddingsvest de brug op. want ik voelde me nooit hele maal veilig." De marineschuit komt niet verder dan het Golf- staatje Bahrein, zo'n 800 zee mijlen van wat Irak haar 19e provincie noemt. „Daar keken we vooral uit naar mijnen. Maar we kwamen d'r geen één tegen. Even dachten we: heb bes. Het waren vuilniszakken, "s Nachts leken die strikjes net op de oogjes van een zeemijn. Wel schoot ik op drijvende olie drums. ja, met een machinege weer. En met scherp, want er kon springstof inzitten." Als de landoorlog in enkele da gen is beslecht, druipt op de Zuiderkruis de spanning van de gezichten. „Het was feest, de oorlogswacht werd minder in- tenstief en we konden lekker in badpak, op het dek zonnen. Al gauw begonnen we aan de te rugreis. Veel schepen trokken zich terug, dus voor ons was er niets meer te doen. We bleven nog negen dagen in Dubai, om dat we een Nederlands nood hospitaal moesten meenemen. Kwam goed uit, konden we lek ker bakken op het strand." Als de drie schepen grote vloot het Suezkanaal nadert, lassen de bevelvoerders een dik verdiend uitstapje in. De helft van de be manningen mag een bustrip langs de Nijl maken. Matroos 063409 behoort tot de boffers. „Ik heb de pyramiden en de sfinx gezien, schitterend. Ook op een kameel gereden. Trou wens, wat stinken die beesten zeg." Nu zit ze thuis, lekker schouder aan schouder met Jan op de driezits. Maar na vijf maanden scheiding kunnen ze slechts anderhalve dag met elkaar doorbrengen. Morgen roept de plicht weer. „Dan heb ik de wacht. Bij ons zeggen ze altijd: het leven van een naut gaat niet over trossen." Frank Balkenende ZATERDAG 20 APRIL 1991 13 John Martin: ...onzekerheid was het vervelendst... (foto Camile Schelstraete) Zeeuwsvlamingen terug (Advertentie) binnenhuis HELDER - Na alle emotie uien de eerste woorden: „Ik jen uur op een. kameel gere- - Korporaal Gerben Suyk ,e| Walcherse Serooskerke in vrijdag met hel stan- ijfregat Philips van Almon- (rug uit de Perzische Golf. „a| wel het meeste indruk ien gemaakt van de hele verklaarde hij later in de ieriig naar huis. „Maar och, slinken die beesten." 1 Helder wachtte een bus- ,g vrienden en familie hem [maanden lang hadden ze gemist. Samen met het wrdecügingsfregat Jacob Heemskerck en het bevoor- «sschip Zuiderkruis zorg- !gerben en zijn maten voor Sieving van het handelsem- ,5 tegen Irak. De kameel 5 het symbool voor de jjNse korporaal in het verre pQosten, vertelt vader Suyk. De videobrief die J vanuit, de warmte naar puurde, bevatte opnamen [mp hij enkele kamelen te Bgaf. De beeldenis van het sbultige dier keerde terug op Ivan de spandoeken die de toskerkenaren vrijdag met ^meedroegen. iplan om Gerben met een bus jvnenden en familieleden op Salen, ontstond bij begin ja- inal bij Bram Suyk. Vrijdag en in de vroegte van 6.00 iwerd het plan realiteit. In [versierde touringcar die de naam 'De-Gerben-komt- kuit-de-Golf-bus' draagt, ppen 42 gespannen mensen. In het donker wordt koers gezet richting Noord-Holland. Chauf feur Rob is één van de weinigen in de bus die kalm overkomt: „Dit doet me niet zoveel, als ze na afloop die rotzooi maar oprui men." Maar niet iedereen is kalm. Ger- bens vriendin Petra sliep in de nacht van donderdag op vrijdag- maar één uurtje. „De hele nacht keek ik op de wekker. Maar ik ben blij dat we zo vroeg vertrek ken, anders vrat ik me op van de zenuwen."*Ze mistte Gerben de eerste maanden na zijn vertrek ontzettend. Alle televisiepro gramma's die maar een glimp van de Philips van Almonde zou den kunnen bevatten, bekeek ze. Maar alles went, zegt ze zelf. De zenuwachtige sfeer ebt na een uur langzaam weg. De koffie gaat rond en de tongen komen los. Vrienden en vriendinnen van Gerben knippen brilvormen uit een stuk groengelcleurd kar ton. Alle Gerben-fans zetten bet nep-montuur op hun neus en be vestigen de elastiekjes achter de oren. De eerste voorbereidingen voor de begroeting in Den Hel der zijn begonnen. Eén van de twee zussen van Ger ben, Franciska, vertelt over de spanning van de afgelopen maanden: „Ik had regelatig de kriebels." De hele familie zat ge durende de Golf-oorlog aan het televisiescherm gekluisterd. Ook Gerbens jonge neefjes en nichtjes voelden zich betrokken bij het lief en leed van de Seroos- kerkse marinier. Hun brieven en tekeningen vonden regelmatig de weg naar het Nederlandse fre gat. Schoonzus Anita is één van degenen die in een flits Gerben op het journaal dachten te zien. „Ik had gelijk de neiging om te zwaaien", zegt ze lachend. Het onvangstcomité uit Seroos kerke kent de route en ziet aan het kanaal dat het eindpunt na dert. Het is koud op de marine basis. In de kantines verzamelen zich de duizenden familieleden en vrienden van de marine-men sen op de fregatten. Het Seroos- kerke-comité ontpopt zich als een enthousiaste carnavalsver eniging en laat met hun liederen wat glimlachjes verschijnen op de strakke mondjes. Drie Gro ningse dames oefenen aan de bar hun eigen welkomstlied. Rond de klok van elf spoedt de geel gekleede familiemassa zich naar kade 21. De Jacob van Heemskerck loopt als eerste bin nen, begeleid door vier laag overscherende helikopters en klagend geloei van sirenes op de in de buurt liggende schepen: de Nederlandse zeemacht is blij en laat dat merken. Driehonderd meter verder, op kade 22, wacht de familie Sluyk op de Philips van Almonde. Luid zingend ont waren ze Gerben. en Gerben ont waart hen: het eerste oogcon tact is gelegd. Met een blauw-wit sjaaltje van de Serooskerkse voetbalclub deint hij met 'zijn' feestvierenden mee. Als uitein delijk de hekken open gaan, zijn de wachtende niet te houden. Ie der dringt zich zo snel mogelijk naar zijn geliefde. Gerben wringt tegen de menigte in de loop plank af. rechtstreeks richting- Petra. De ontmoeting is innig. Springen Na vijf maanden is een smalle loopplank voor veel gebruinde mariniers niet breed genoeg om van boord te komen. Het koude water tussen wal en schip over winnen ze met een gewaagde sprong om de armen van familie en vrienden te bereiken. De kade stroomt langzaam leeg. Enkele mariniers halen snel hun plunje van boord. Onder de bagage van de zeevarenden bevindt zich op vallend veel elektronische appa ratuur. die in het Midden-Oos ten blijkbaar goedkoper is dan in Europa. Gerben heeft zijn spullen in de bus geladen en de familie- en vriendenkring maakt zich op voor het vertrek uit het koude Den Helder. In de bus laat Ger ben het lintje zien dat de beman ning van alle schepen heeft ge kregen van baron Van Voorst tot Voorst, de staatssecretaris van Defensie. De toespraak van de hoogwaardigheidsbekleder is hem ontgaan: „De standaard complimenten en zo, geloof ik." Zijn hoofd was meer bij de eerste stappen op Nederlandse bodem die een paar uur later zouden volgen. Sinds de bemanning be gin maart te horen kreeg dat ze huiswaarts zouden gaan, was het alleen maar aftellen gebla zen, vertelt Gerben. „We hadden dinsdag al thuis kunnen zijn, maar dat strookte niet met de planning van de ontvangst van vandaag (vrijdag). Daarom heb- bën we vanaf Egypte met een snelheid van tien knopen geva ren. Normaal gaat het schip twee keer zo snel door de gol ven." Gemoedelijk Ondanks de voortdurende drei ging van een Iraakse aanval be titelt Gerben de sfeer aan boord als 'gemoedelijk'. „Natuurlijk had je je gaspak en gasmasker altijd bij de hand, of je nu werkte of sliep. De meeste dreiging ging echter uit van de mijnen." Wat de Nederlandse fregatten na het begin van het luchtoffen- sief tegen Irak precies gedaan hebben, is altijd een beetje duis ter gebleven. De Philips van Al monde begeleidde munitiebo- ten en olieschepen die oorlogs vaartuigen dichter bij Koeweit bevoorraadden, vertelt Gerben. De laatse klus van het fregat was de escorte van een hospitaal schip tot (letterlijk) onder de rook van Koeweit. „Door de olie- branden was het aan één kant van het schip hartstikke donker. We kregen het advies om niet naar buiten te gaan vanwege de smog." Gerben voelt er niets voor om nog eens zo'n tocht te maken. „Ik had al weinig zin om mee te gaan, maar als beroeps had ik geen keus." Twee uur verwijderd van Den Helder hangt iedereen als een zoutzak in zijn of haar stoel. De Climax is voorbij, de emoties zijn weggeëbd en de dag begon vrij dag voor velen al om 5.00 uur. De Serooskerkenaren zijn moe. In stilte rijden ze naar huis. En de chauffeur kan gerust zijn: een ki lometer voor Serooskerke wordt al aanstalten gemaakt om de bus op te ruimen. Fokke Zaagsma (Advertentie) ^TOTVANAVONDI Asperges in maar liefst zes varianten, eet u het best in ttjinllS:!: Bel 01100-30085. TOT VANAVOND DAN MAAR? V HOTEL RESTAURANT STATIONSPLEIN 1 - GOES De groep Serooskerkenaren op de voorgrond, nadat de Philips van Almonde was afgemeerd in Den Helder foto Oscar van Beest) Na vijf maanden Golf weer even met zijn beidjes, Gei'ben Suyk en vriendin Petra foto Oscar van Beest) HULST - Acht videobanden met een speelduur van zes uur propvol met Golfnieuws. Zeven behangboeken gevuld met kranteknipsels over de operatie 'Dessert Storm'. Het thuisfront van John Martin uit Sluis heeft de Golfoorlog nauwlettend ge volgd en voor altijd vastgelegd. „Dat zijn gewoon mooie dingen voor latex-. Nou ja, niet echt mooie natuurlijk. Ik bedoel... het zijn dingen die je niet kunt vergeten." Mevrouw Dicky Martin stond met omhooggestoken armen sa men met haar man zoon John op te wachten in Den Helder. „Wij zagen 'm op die boot. maar hij ons niet. Wat een massa volk. We konden er niet doorheen komen. Toen zag-ie ons. Ohhh, wat ex- toen door me heen ging. Tranen en blijdschap tegelijk. 'Blijf daar maar staan', riep-ie. Dat was goed, dat was beter. Het was zo'n geweldig weerzien. En toen- ...toen ja, toen pakten we elkaar vast en een minuut later zei John:'t is net of we al weer heel lang bij elkaar zijn." Eigenlijk is John die rotoorlog alweer zo goed als vergeten. „We hebben er sinds we vertrokken uit de Golf inmiddels alweer twee weken varen opzitten. En dat zonder spanning. Dan ver geet je snel. En dan zie je je ou ders en lij je met de auto van Den Helder naar Sluis. Het was echt net alsof we een dagje aan het toeren waren. Gewoon lek ker kletsen, lekker ontspannen. En dan kom je thuis eh zie je vrienden en bekenden en bloe men en een spandoek..." Duister Tuuriijk was die oorlog zelf wel 'verrekte spannend'. „Eén keer waren we in hoogste staat van paraatheid. Er zou een aanval komen, maar gelukkig bleek het loos alarm." Het vervelendste voor John tijdens de oorlog was de onzekerheid waarin de be manning leefde. Je wist niet wat er gebeurde, het was allemaal heel erg duister. Wat de meeste indruk op hem heeft gemaakt is de enorme olievervuiling voor de kust. „Echt, als je zoiets met je eigen ogen ziet...dat vergeet je niet meer. De hele dag was het schemerig. Een beetje spook achtig was het eigenlijk wel." Samen met John bevonden zich nog twee Zeeuwsvlamingen op de Hms Philips van Almonde. Edwin de Smet uit Philippine en Henk Smits uit Spui waren net als John werkzaam als machi nist bij de technische dienst op het schip. Ze hadden dus veel vuldig contact met elkaar. „Dat was wel lekker, had je een beetje steun aan elkaar." Alhoewel, zelf hebben de jongens het naar ei gen zeggen niet echt zwaar ge had. Of. zoals de moeder van de 21-jax-ige Edwin het zei: „De jon gens zelf zijn zo 'heavy', zo flink." Indruk Wat veel indx-uk op Edwin heeft gemaakt is z'n vlucht met een helikopter boven Kuwayt. De branden, de milieuramp die zich beneden hem voltrok, zal hij nooit vergeten. De vijf maanden weg van huis hebben hem veel gedaan. Ook in zeer positieve' zin, want de sfeer op het schip was prima. En dan, gisteren, die aankomst in Dexx Helder. „Het mooiste wat ik heb meege maakt. De Marinierskapel die speelde, de loper die was uitge rold en al die familieleden die op het schip wilden en wij eraf. Dan vergeet je gelijk alle ellende." Henk Smits uit Spui zit al elf jaar bij de Koninklijke Marine. Dit was niet zijn eerste 'reis', maar wel zijn meest indrukwekkende. „Het was spannend, het was ook ontspannend. Je doet tijdens zo'n tocht natuurlijk een hoop ervaring op. Er wordt veel van je verwacht, en je doet je plicht." Hij heeft ook zeker het idee dat het goed is geweest dat Neder land z'n gezicht heeft laten zien in de Golf. „Je zit immers niet voor niets in de Verenigde Na ties. Alleen het onzekere, van wat er allemaal kan gebeuren, dat vreet toch wel aan je. Steeds maar afwachten. Achteraf zeg ik: het is allemaal meegevallen. Maar ja, dat zeg je omdat het goed is afgelopen." Pierre van Damvie Voor kwaüteit en service Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077^^ Edwin de Smet: ...dan vergeet je gelijk alle ellende... Henk Smits: ...spannend maar ook ontspannend... (foto Camile Schelstraete) Deaankomst van de Zuiderkruis in Den Helder (foto Oscar van Beest) en enkele uren later: matroos Sonja Rombaut uit Heinkenszand temidden van haar dierbaren thuis: van links naar rechts haar vader en moeder, haar vriend Jan, Sonj'a zelf, zus Sandra met rechts haar vriend Wilfred foto Willem Mieras) Sonja Rombaut na de Golf toe aan luxueus verzetje'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 13