ioet water pijp goed voor milieu Belang dagcentra belicht i: RIAGG betrok nieuw kantoor in beeld Westerschouwen naar bevrijdings feest Amsterdam fie Weet Wat actie In Zeeuwse musea 'Soevereiniteit is ook in grenzenloos Europa belangrijk' provincie ifoject nutsbedrijf voor Zuidbevelandse agrariërs V* Enquêteur' misleidt vrouwen Politie pakt hardrijders op Veersedam aan Psychiatrie KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN «I/fJE JANS - De aanvoer zoet water uit het Zoom- voor de Zeeuwse land- biedt veel milieuvoor- 'l Voor fruittelers ontstaat jiogelijkheid van druppelbe- jjüng en daarmee is de toe- ming van meststoffen in een Lel gesloten circuit moge- Door het beschikbaar ko- nvan het zoete water is het umeer nodig dat tuinders er allerlei kleine winningen a gaan houden. Het ?;rond- „lerwordt hierdoor gespaard, 'regening met kraanwater is el meer noodzakelijk en ook lis voordelig voor het milieu. H J. L. de Kraa van Delta jtsbedrijven maakte dit vrij- duldelijk in een toespraak >ns de tweede dag van het inosium over de drinkwater- jening in Euregio Zeeland ■Oost-Vlaanderen (op Neeltje s).Hij gaf een toelichting op project van Delta Nutsbe- jyenom via een pijpleiding de jbevelandse landbouw en jteelt van zoet water te voor posten 25 miljoen gulden; "afnemers betalen straks 90 it per kubieke meter voor dit nale water. grariërs de Kraa is het milieu- mooi meegenomen, aat het dienen van de pers bij het project voorop, ihalve druppelbevloeiïng in de iiteelt en beregening voor vol- ponds-tuinbouw, kassen en bloemen, kan het water ook ge bruikt worden voor bijvoorbeeld beregening sportvelden, het plaatsen van brandkranen in buitengebieden en het berege nen van fruit in verband met vorst. „Ik weet zeker dat er meer toepassingen mogelijk zijn. Laat de sector dat zelf maar de ko mende jaren verzinnen; die sec tor is vitaal genoeg," betoogde ir De Kraa. Hij gaf aan dat Delta Nutsbedrij ven probeert meer klantgericht te werken, door anders dan vroe ger een ruimere levering van ver schillende soorten water aan te bieden. Dat gebeurt niet alleen door de uitvoering van het zoet water-project, ook door aanleg van een transportleiding voor industrie in het Sloegebied. Een dergelijke aanpak is mogelijk als er sprake is van grote concen traties in het verbruik, aldus De Kraa. Een afzet van minimaal twee miljoen kubieke meter wa ter per jaar maakt het mogelijk een 'maatwerkpompstation' te bouwen met op de wensen van de klant afgestemde zuivering. Prijsvariaties Ir De Kraa wees erop dat voor het zoete water enorme prijsva riaties gelden. Voor inname van polderwater op Goeree-Over- flakkee betaalt Delta-N 1,5 cent en voor Belgisch polderwater 2 tot 3 cent per kubieke meter. Drinkwater kost de grootver bruikers 145 cent en de kleinver bruikers 172 cent. Voor het hoog-industriele water moet 400 cent betaald worden. De Kraa zei dat de prijzen van bronwater - 'vaak in kwaliteit nauwelijks verschillend van drinkwater' - alles slaan. ,,Voor een simpel bruiwatertje betalen we grif 600 gulden per kubieke meter, oplo pend tot 3.000 gulden per kubie ke meter voor de beroemde mer ken." [ILST - In Hulst zijn afgelo- week vijf vrouwen telefo- ;di benaderd door een man zich uitgaf als enquêteur de GGD. Volgens de politie Hulst gaat de man op zeer fikse en overtuigende wijze te tb.Hij begint meestal met de ag of de vrouwen kinderen lillen en gaat vervolgens icr in op het seksuele leven de vrouw of het gezin. Daar- iprobeert hij tot een persoon- ït afspraak te komen, wat inelkgeval al twee keer ge- klis, Eerder deze week deden ihsoortgelijke gevallen voor iNoord-Brabant. (werkwijze van de man komt stens de politie overeen met poli 1IERIKZEE - Het provinciaal wieg museumeducatie en de B°v'nc>aal museumconsulent voor het nationaal mu- weekeinde een Zeeuwse fulling gevonden. Het mu- «mveckeinde is vandaag, za- en morgen, zondag 21 fill, De bedoeling is, als van- ids, om de musea en museum- fcties bij de start van het Wen onder de aandacht van ktpubliek en met name van de jen bevolking te brengen, i meeste musea vertonen tij- te de openingsuren de on- gepresenteerde video- ta 'Het verhaal van Zeeland, reis langs de Zeeuwse mu te houden de Zeeuwse mu- fetenschapper dicht vragen (sluitvorming 1DELBURG - Dr J. Raad- leiders, wetenschappelijk «fddocent van de vakgroep stuurskunde van de rijksuni- rsiteit Leiden, houdt woens- 524 april een lezing over het «werp 'Het Waterschap: sluitvorming in de knel'. Dat wurt in de Middelburgse ^schouwburg en op uitno- !'U| van de werkgroep maat- %ijwetenschappen van it Koninklijk Zeeuwsch Ge nschap der Wetenschappen. Werkgroep wil de interessan- santen van het onderwerp be aten, 'Wat ligt er vast bij het ®en van besluiten en wat ■tut er eigenlijk geregeld en atseld'. 'Waarom gaat er zo- fout in de ogen van zoveel ^jterghebbenden' en 'Wat is de wteit van het genomen be aten hoe kun je dat eigenlijk M'. Op dergelijke vragen (beert de wetenschap een ant- ted te geven. Het wordt - vol- de organisatoren - een riet een actueel onder zee! «P. maar met een rustig we- 20 *|PPelijk kader. De bijeen- jerf1 begint om 20.00 uur. Icrdenkii mg "Middelburg 'r"j lJ^BURG - De dodenher- "'S op zaterdag 4 mei op de jnunarkt in Middelburg be- ^-om 19.30 uur. Plaatselijke Wcniginge» en brassband •norgen voor de muzikale testing. Wngsdag krijgt in Middel- t nog een staartje op maan- me>' In de Stadsschouw- ["«int om 20.00 uur het af file country- em western- de manier van werken van de man in Brabant. Er wordt niet uitgesloten dat het om dezelfde persoon gaat. De vragen die de man stelt zijn volgens de politie 'geen flauwekulvragen' en zijn er op gericht de vrouwen seksueel te benaderen. Mensen die hier mee te maken krijgen wordt ver zocht contact op te nemen met het GGD-kantoor dat door de 'enquêteur' wordt genoemd. De gezondheidsdienst is door de po litie op de hoogte gesteld van de Een duidelijk signalement van de man heeft de politie nog niet. Eventuele getuigen in deze zaak kunnen contact opnemen met de politie. sea dit weekeinde een gezamen lijke publieksactie 'Wie Weet Wat in de Zeeuwse Musea'. In elk museum wordt, op een in het oog vallende plaats, een onbekend of raadselachtig voorwerp uit de eigen collectie geëxposeerd. En aan de bezoekers wordt ge vraagd dit voorwerp te identifi ceren. Daarbij mag het gaan om een serieuze of een fantasierijke identificatie. Via een ter plekke in te vullen en in te leveren kaar tje kan worden meegedongen naar verschillende prijzen, die per regio ter beschikking wor den gesteld. Voor de jeugdige be zoekers ligt er in de musea tij dens het weekeinde een Wie Weet Wat-kleurplaat mee om gratis mee te nemen. Aan de Wie Weet Wat-actie doen dit weekeinde de volgende Zeeuwse musea mee: Aarden burg: gemeentelijke archeolo gisch museum; Axel: streekmu seum het Land van Axel; Bres- kens: visserijmuseum; Bruinis- se: Oudheidkamer en visserij museum; Goes: museum voor Zuid- en Noord-Beveland; Heil- le: streeklandbouwmuseum West Zeeuwsch-Vlaanderen; Hulst: streekmuseum De Vier Ambachten; IJzendijke: streek museum West Zeeuwsch-Vlaan deren Presenteert; Middelburg: Ramschip de Schorpioen en Zeeuws Museum: Neeltje Jans: Delta Expo; Oostkapelle: Zeeuws Biologisch Museum; Sint Annaland, streekmuseum De Meestoof; Veere: De Schotse Huizen en De Vierschaar; Vlis- singen: Reptielenzoo Iguana en Stedelijk Museum; Westdorpe: museum Oud Westdorpe; Zie- rikzee: maritiem museum; 't Zwindorp: bezoekerscentrum 't Zwin. MIDDELBURG - De afdeling verkeer van de rijkspolitie heeft donderdagochtend in het kader van de actie Gericht Ver keerstoezicht een radarcontro le gehouden op de Veerse Gat- dam. Er werden 250 automobi listen gecontroleerd, van wie 62 een proces-verbaal kregen. De hoogst gemeten snelheid was 122 kilometer, op een stuk waar 80 kilometer de limiet is. 's Avonds is een onopvallende surveillance uitgevoerd tussen Middelburg en Bruinisse. Vier bestuurders kregen een bekeu ring, opnieuw voor te hard rij den, maar ook voor gladde ban den, door rood licht rijden en het negeren van de voorsorteervak- ken. mMM ff "1 r. - s '"Z. Het verbouwde pakhuis De Hoop in de Middelburgse Nieuwe Poortstraat biedt nu onderdak aan de RIAGG (foto Lex de MeesterI MIDDELBURG - Voorzitter W. van Walraven van de Re gionale Instelling voor Am bulante Geestelijke Gezond heidszorg (RIAGG) Zeeland heeft vrijdagmiddag de nieu we behuizing van de RIAGG Middelburg en de centrale Zeeuwse RIAGG-administra- tie en -directie, officieel ge opend. Hij deed dat door de ingelijste bestekken te ont hullen, die in 1738 zijn ge maakt. Het nieuwe RIAGG- gebouw, het pakhuis De Hoop, is dan ook al 250 jaar oud. Met de verhuizing van de RIAGG-Middelburg van de Loskade naai' De Hoop in de Nieuwe Poortstraat, zitten al le RIAGG-vestigingen in Zee land er fatsoenlijk bij na lang durige huisvesting in te kleine, niet voor het doel geschikte, behuizingen. Alleen het kan toor in Terneuzen heeft weinig te klagen gehad; in Goes, Zie- rikzee, Tholen en Middelburg is het jarenlkang passen en meten geweest om, tussen de bureau's door, ook nog cliën ten te ontvangen. De Riagg Goes vond onderdak in het gezondheidscentrum Magnolia, Zierikzee kreeg een pand aan de Nieuwe Haven. Tholen werd verbouwd en Middelburg zit hoog en droog in De Hoop. De Hoop wordt te vens het hoofdkantoor, van- waaruit de centrale admini-' stratie en de directie heel Zee land bedienen. MIDDELBURG - Het dagacti viteitencentrum voor psy chiatrische patiënten 't Tref punt in Goes bestaat twee jaar. Begonnen met een pro jectsubsidie van de Zieken fondsraad, heeft het centrum zijn nut ten volle bewezen, maar een eigenschap van goed draaiende nieuwe voor zieningen is meestal dat ze ook weer nieuwe behoeften aantonen. „Eén dagactivitei tencentrum is in Zeeland ei genlijk niet genoeg", zegt J. van de Voorde, hoofd van 't Trefpunt. In Zeeuwsch- Vlaanderen en Walcheren zijn dergelijke centra ook hard no dig." En directeur J. van Nis pen van het Regionaal Insti tuut Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) Zeeland zou graag wat lijnen trekken van het activiteiten centrum naar maatschappe lijke instellingen. „Arbeids rehabilitatie is niet alleen voor de politiek noodzakelijk. De klanten van de dagactivi teitencentra zien het ook als een voorwaarde om weer prettig te kunnen functione ren." Stof genoeg dus voor een stu diedag. Niet uitsluitend om twee jaar Trefpunt te vieren, maar ook om een aanzet te ge ven voor samenwerking.. Vrij dag 3 mei houdt de Regionale Instelling Geestelijke Ge zondheid (RIGG) samen met 't Trefpunt een symposium over dagbesteding en arbeids rehabilitatie in de congreszaal van het Psychiatrisch Zieken huis Zeeland in Kloetinge. De studiedag is nadrukkelijk niet alleen bedoeld voor hulpverle ners maar juist ook voor be leidsmakers in de sociale werkvoorziening, arbeids voorziening en het bedrijfsle ven. Geld „Zeeland had één van de eer ste dagactiviteitencentra die met een projectsubsidie van start konden in 1988. Daaraan ging al tien jaar denkwerk vooraf, want de behoefte was al veel langer duidelijk. Alles was in kannen en kruiken, be halve het geld. Dat is ook nu, nu we zeker weten dat twee ex tra centra hard nodig zijn, weer het probleem. Inmiddels heeft de Ziekenfondsraad de bijdrage gestructureerd op 81 cent per inwoner per jaar. Daar komen we, met 't Tref punt, niet aan tekort maar voor centra in Terneuzen en Walcheren is het niet voldoen de. We zullen dus te rade moe ten bij provincie en gemeen ten. Overigens hebben die zich TTTI mumMM aan te sturen, versterkt het idee van Van Nispen. „De groep is te klein en te onbe kend om er een beleid op toe te snijden. Dat zal er nooit ko men als de dagactiviteiten centra er niet achteraan altijd welwillend opgesteld als we van tijd tot tijd aanklopten voor eenmalige bijdragen." Van de Voorde hoopt tijdens de studiedag te kunnen aftas ten in hoeverre lagere overhe den geld over hebben voor een uitbreiding van de voorzie ning. Dat de centra hun maatschap pelijk en financieel voordeel hebben bewezen, valt op te maken uit de investering door de ziekenfondsraad. „Het pre- ciese effect is nog niet onder zocht maar het is duidelijk dat deelname in de dagactivitei tencentra preventief werkt. Opname kan in veel gevallen worden uitgesteld en belang rijk is ook dat onze deelnemers gemiddeld veel korter in de psychiatrische ziekenhuizen verblijven. Ze hebben simpel weg wat om naar terug te gaan." In de afgelopen twee jaar heeft Van de Voorde ge zien wat het voor de deelne mers kan betekenen om wat structuur terug te krijgen in het dagelijks leven. Zeker als Workshops langzamerhand weer een so ciaal kader kan worden opge bouwd, wat voor veel psychia trische patiënten ontbreekt. Meer Van Nispen constateert, nu in Goes alles op rolletjes loopt, dat de klanten meer willen dan alleen kookclubjes, dans avonden en werkplaatsactivi teiten. „Net als voor heel veel mensen in de. samenleving, is voor onze deelnemers produk- tie heel belangrijk. Ze willen iets zinnigs doen, iets met maatschappelijk nut of iets waarmee je de kost kunt ver dienen. Daarom is het noodza kelijk om allerlei instellingen die met arbeid, vrijwilligers werk en sociale werkvoorzie ning te maken hebben, eens te wijzen op wat deze groep vraagt, maar ook wat ze te bie den heeft." Het voorbeeld van een drieën twintigjarige jongen, die na een psychiatrische behande ling bij het GMD het advies kreeg verder maar op de WAO Tijdens de studiedag zullen, behalve Van Nispen, de nieu we gedeputeerde van volksge zondheid A. Dij kwel en GMD-directeur E. Lentjes het woord voeren. In het middag gedeelte kunnen de deelne mers - inmiddels hebben zich tachtig belangstellenden op gegeven - in vier verschillende parallelsessies dieper ingaan op de aspecten van het thema. Opzet en werkwijze van een dagactiviteitencentrum, de verantwoordelijkheid van de sociale werkvoorziening, het belang van een toekomst voor een psychiatrische patiënt en het belang van dagopvang van en voor de eerste lijn worden in workshops belicht. Van de Voorde en Van Nispen hopen er contacten aan over te houden die het fundament kunnen vormen voor een structurele uitbouw van de mogelijkheden. „Ons uitein delijke doel is overbodig te worden maar dat geldt voor al le instellingen die preventief bezig zijn. Ook bij ons zal het nog even duren". Mieke van der Jagt PORT ZéLANDE - De Europese markt is bijna een feit - 1992 is nabij. Er zijn nog wel een hele boel richtlijnen en voorschrif ten nodig, maar het bedrijfsle ven heeft de weg gevonden. Het is nu hoog tijd om het begrip soevereiniteit onder de loep te nemen. Goed kijken naar de staatkundige grenzen; wat is belangrijk en wat is onzin. Dat is de volgende stap die Europa moet nemen. Dit betoogde dr J. Terlouw, se cretaris-generaal van de Euro pese conferentie van transport ministers, vrijdag tijdens een symposium over de drinkwater voorziening in Zeeland en Oost- Vlaanderen. In Port Zélande, vakantiedorp op de grens van Zeeland en Zuid-Holland, gaf hij zijn visie op de Europese een wording en de rol die de zoge naamde Euregio's daarin kun nen spelen. Terlouw was vol lof over de initiatieven die in Zee land en Vlaanderen op dit stuk van zaken genomen worden. Ook na een Europa zonder gren zen blijft de soevereiniteit van een land erg belangrijk, betoog de dr Terlouw, onder meer om de culturen en 'lijf en goed' te be schermen. Maar die grenzen mo gen niet het bereiken van een zo hoog mogelijke graad van eco nomische efficiency in de weg staan, stelde hij. Terlouw vroeg zich af wat grenzen vandaag-de- dag nog kunnen tegenhouden. Niet: liefde tussen mensen, ver vuiling, water van rivieren, gaf hij aan. „Grenzen kunnen ook de economische efficiency niet meer tegenhouden. Zoiets kan alleen nog met vrachtauto's." Terlouw vond het tegen de ach tergrond van het Europa zonder grenzen een vanzelfsprekende zaak dat ook op het gebied van de drinkwatervoorziening meer samengewerkt wordt. Als aan voer van Maaswater naar Zee land via België doelmatiger is. dan moet zo n project zonder staatkundige belemmeringen uitgevoerd kunnen worden, meende Terlouw. Hij werd op zijn wenken bediend. President-commissaris W. Don van Delta Nutsbedrijven kon digde aan dat Zeeland en Vlaan deren samen in het kader van de Euregio-gedachte projecten zul len uitwerken op het gebied van de openbare (drink(watervoor ziening. Directeur ir P. Stoter van Delta Nutsbedrijven en zijn collega dr Beernaert van de Vlaamse Maatschappij voor Wa tervoorziening zullen hiervoor een plan opstellen, deelde Don mee. Hij was ervan overtuigd dat zo'n samenwerking kans van slagen heeft, omdat de belangen van een provincie als Zeeland meer in het zuiden liggen dan in het noorden. In dit verband wees Don op het Scheldebekken, waarmee Zee land, de stad Antwerpen en West-en Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren nauw verbonden zijn. „Ook bezitten deze gebieden ge meenschappelijke culturele erf goederen." De president-com missaris van Delta Nutsbedrij ven noemde het een groot voor deel dat beide maatschappijen onafhankelijke vennootschap pen zijn, die de vrijheid hebben initiatieven te ontplooien. „Ze hoeven zich niet geremd te voe len door het staatsrechtelijke la byrinth." BURGH-HAAMSTEDE - Een delegatie van 50 inwoners van de gemeente Westerschouwen vertegenwoordigt Zeeland op bevrijdingsdag bij de Nationale Viering Bevrijding in Amster dam, die wordt bijgewoond door koningin Beatrix en prins Claus. De commissaris van de koningin in Zeeland, dr C. Boer- tien, heeft de gemeente Wester schouwen dit jaar uitgekozen. In voorgaande jaren zijn inwo ners van de gemeente Axel, Aar denburg en Westkapelle uitge nodigd. Inmiddels hebben zich via de Oranjeverenigingen in Burgh- Haamstede en Renesse, en de dorpsgemeenschappen Seroos- kerke en Noordwelle, 30 mensen aangemeld voor de reis naar Amsterdam. Bedoeling is even wel, meldt medewerker algeme ne zaken van de gemeente Wes terschouwen J. A. In 't Veld, dat de bus met 50 plaatsen volledig wordt bezet. Met de Oranjever enigingen is derhalve afgespro ken dat ook op koninginnedag nog wordt 'geworven.' De feestelijke bijeenkomst in het Rai-congrescentrum in Am sterdam staat in het teken van de grondrechten, met name het recht op vrijheid van godsdient en levensovertuiging. Charles Groenhuijsen en Robert ten Brink besteden in een journalis tiek programma aandacht aan het thema, en Karin Bloemen, Johnny Kraaykamp jr en Sjoerd Pleysier verzorgen sketches. W. L. Brugsma leest een persoonlij ke column voor over het thema. Voorts verlenen verscheidene artiesten medewerking aan de bijeenkomst, die om 20.00 uur begint en om 21.30 wordt beslo ten. Zware jaren Met de keuze van Westerschou wen, wordt aandacht besteed aan de zware oorlogsjaren die Noord-Zeeland in het algemeen heeft gekend, en Renesse in het bijzonder. Zes december 1944 pakten de Duitsers aan de Oos- terscheldedijk bij Zierikzee tien jonge inwoners van Schouwen- Duiveland op. De vijand was een afspraak op het spoor gekomen tussen het Schouws verzet en de Canade zen. De laatsten zouden een groep verzetsmensen en onder duikers aan de dijk van het nog niet bevrijde Schouwen-Duive- land ophalen. Bij het vuurge vecht dat ontstond werd een van de verzetsmensen, gemeentese cretaris Lazonder uit Renesse. dermate gewond dat hij naar het ziekenhuis moest. De tien kre gen in Middelharnis het dood vonnis te horen. Tien december werden ze opgehangen bij Slot Moermond in Renesse. Kerk gangers en anderen werden ge dwongen de doodsstrijd te aan schouwen. Het lichaam van de aan verwondingen bezweken Lazonder werd er de volgende dag bijgehangen. Het is mede wegens dit gruwelijke verleden dat dit jaar een afvaardiging uit Westerschouwen is gekozen. A. I. VERHAGE MIDDELBURG Dinsdag 23 april 1991 aanvang 14.00 uur KUNST- EN ANTIEKVEILING in Hotel Britannia Boulevard Evertsen 244, Vlissingen Daar alle zalen in Middelburg bezet zijn, veilen wij deze maal in de grote 'Ruyterzaal' van dit bekende Hotel op de Boulevard te Vlissingen. Wij veilen uit diverse Zeeuws particulier bezit o a. wegens sterfgeval en vertrek naar bejaardenhuizen, etc. Meubilair: Wotelnoten kabinet, Renaissance Hollandse vierdeurskast, mahoniehouten kabinet, eikenhouten kabinet, twee wortelnotenhouten bureau», commodes, secretaires, tafels, stoelen, etc. Schilderijen: Zeldzame crayon door Jan Toorop, 'De aardappelrooiers', geschonken aan de dichter P Boutens, (2x), J. Berg, 'Zeeuws tafereel', Koets, 'Botters'. Sal Meyer Zeeuwse met kanten muts, J. de Beijer, 'Leiden', en verder vele tekeningen, schilderijen, etsen, etc. Zilverwerk: Fraaie 18e eeuwse koffiekan, brandewijnkom, 18e eeuws schepwerk, Zeeuws mes en vork in foudraal, koektrommels, etc. Sieraden: Ringen, armbanden, goud met diamant, briljant, Zeeuwse sieraden o.a. van de Axelse dracht, chatelaine, hoofdijzer, etc. Porselein: 18e eeuws familie rose kaststel, Chinese borden, gekleurd en blauw, diverse eetserviezen, schalen, etc. Divers: Statenbijbel met koperen hoeken en sloten, tegels, Chinese en Perzische tapijten, Friese staartklok, comptoiseklokken, doofpotten, ketels, etc., totaal plm. 450 nummers. VEILINGMEESTER A. I. VERHAGE Houtkaai 9, 4331 JR Middelburg tel. 01180-27639, fax 01180-29966 NOTARIS CHR. VAN ERKEL tel, 01180-29155 Kijkdagen: Maandag 22 april van 15.00 tot 20.00 uur Dinsdagmorgen 23 april van 10.00 tot 11.30 uur Catalogus aan de zaal verkrijgbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 11