Zachte aanpak wild kamperen Telefonische hulpdienst voor ouders huilbaby's Ministerie sluit samengaan Zeeland- Vlaanderen nog uit Provincies uit op Vlaamse connectie Schoolkinderen bellen vaak voor de grap 06-11 Nieuwe aardappelen op veiling Kapelle Vlaams-Zeeuwse samenwerking voor waterleiding nodig Ugslepen of gebruik wielklemmen nog niet aan orde Hogere boete illegaal kamperen gewenst zeeuwse almanak Oma zeeland VRIJDAG 19 APRIL 1991 USS1NGEN - De politie pakt hvild kamperen in Zeeland Hemelvaartsdag en Pinkste- zachte hand aan. Een ele van 50 gulden is de enige jctie tegen illegale kampeer- van aanleggen van iflidemmen bij auto's, cara vans en campers, wegslepen of wegrijden is in elk geval voorlo pig afgezien. Provincie, gemeenten, justitie, politie en de provinciale VVV gaan ervan uit dat het politie optreden tegen kampeerders die de periode tussen 21.00 's avonds VUSSINGEN - Provincie, gemeenten, de officier van justitie, politie en de recrea tiebranche in Zeeland vin den dat de boete voor ille gaal kamperen omhoog moet. De geldstraf van 50 gulden die recreanten nu in de vorm van een schikkings voorstel van de officier van justitie krijgen opgelegd omdat ze de nacht doorbren gen op plaatsen waar dat niet is toegestaan, is te laag, menen ze. ler is al gesignaleerd dat auil de noordkant van de Brouwersdam een nachtje il legaal kamperen de overtre der op 150 gulden kan ko men te staan. Aan de zuid kant zijn wildkampeerders 100 gulden goedkoper uit. Het verschil zit 'm in de ma nier waarop de kantonrech ters deze overtredingen ta xeren. Pogingen van de offi cier van justitie de Zeeuwse kantonrechters ertoe te be wegen dit noordelijke voor beeld te volgen, hebben tot nu toe gefaald. De Middelburgse kanton rechter mr B. Verhoeven gaat een vast tarief van 150 gulden te ver. „Je moet een onderscheid maken in situa ties", meent hij. „Je kunt ie mand die tien campings heeft afgereden op zoek naar een plaatsje en die ten einde raad maar in de berm is neer gestreken, niet over één kam scheren met een kampeer der die bewust in een natuur gebied is gaan staan en die ook nog eens een grote rom mel heeft veroorzaakt. Voor die laatste is 150 gulden mis schien nog wel te laag." Deze benadering door de Zeeuwse kantonrechters is er de oorzaak van dat het .schikkingsvoorstel dat de politie namens de officier van justitie aanbiedt tot 50 gulden beperkt moet blij ven. Voorzitter A. H.den Boon van het team dat de opvang van toeristen in zeer drukke weekeinden coördineert, is niet diep onder de indruk van Verhoevens redenering. „Iedereen die in dergelijke weekeinden naar Zeeland wil komen, kan zo langza merhand weten dat het hoogst onverstandig is dat op de bonnefooi te doen", vindt hij. „Wie dat toch doet en het lot treft geen camping- te kunnen vinden, riskeert bewust een bekeuring en die kan wat mij betreft hoger zijn dan 50 gulden." il'an ome Haagse redactrice) DEN HAAG - Het samengaan ran Zeeland en aangrenzende Belgische provincies is volgens kt ministerie van Binnenland- ytf Zaken onmogelijk. Vergaan- samenwerking behoort wel ol de mogelijkheden. Dit zegt woordvoerder van het mi- isterie naar aanleiding van lilspraken die VVD-fractielei- IfrJ.van Zwieten deze week in ^statenvergadering deed. k? VVD'er wil dat Zeeland zich tegen fusies met Neder- provincies. Vorige week oorspelden verschillende poli- ieke partijen in de Tweede Ka st en de verantwoordelijke Uatssecretaris van Binnen zaken dat Nederland in I? toekomst minder dan twaalf «ovincies zal tellen. Fusies tus- provincies werden niet uit boten. Zwieten waarschuwde op ijn beurt in de staten voor inlij- iogvan Zeeland door Noord- en 'Al-Holland of Noord-Brabant Limburg. Volgens de WD- actievoorzitter schiet Zeeland -ar niets mee op. Volgens hem wt de provincie in het kader an de 'Euregio-gedachte' over !?ienzen kijken en zich richten 's HERTOGENBOSCH - De provincies Zeeland, Noord- Brabant en Limburg zinnen °Phet gezamenlijk aankno pen van rechtstreekse con tacten met de Vlaamse deel- fcgering in België. Dit om grensoverschrijdende acti viteiten' in banen te leiden, p commissarissen van de kóningin en de griffiers van ac drie provincies hadden hierover gisteren een 'oriën terende' bespreking. Dat ge beurde op uitnodiging van he Brabantse commissaris "jrF. Houben in het provin ciehuis te 's Hertogenbosch. Zeeland, Noord-Brabant én umburg onderhouden tot j^ver ieder op eigen manier .heelal informele) contacten roet Belgische buurprovin- ps. Al bijna een jaar gele hen polste Noord-Brabant Vlaamse deelregering Ver de mogelijkheden van 'structureel' overleg met de drie Nederlandse grenspro vincies. De Vlamingen zagen daar toen wel wat in. De gisteren gehouden be spreking vond plaats ter voorbereiding van een ge- dachtenwisseling tussen de provinciebesturen van Zee land, Noord-Brabant en Limburg over samenwer king in de contacten met Vlaanderen, zowel met de deelregering als met de buurprovincies. De vertegenwoordigers van de drie Nederlandse provin cies zetten hun bespreking komende zomer voort. Dan is Limburg gastprovincie. Aan hun gedachtenwisse- ling liggen 'enkele basisover wegingen' ten grondslag, zo als 'de voortgaande Europe se integratie' en de 'groei van het aantal grensoverschrij dende contacten'. en 6.00 uur 's morgens buiten een camping doorbrengen, niet op zichzelf staat, maar een sluit stuk vormt van een breder pak ket van maatregelen. Voorlich ting via kranten, radio en televi sie, folders, waarschuwingsbor den, betere verwijzing via WV's en extra opvangcapaciteit door middel van overloopterreinen en tijdelijke uitbreiding van het aantal plaatsen op minicam- pings moeten het illegaal kam peren voorkomen. „We gaan er van uit dat het politie-optreden tot een minimum beperkt kan büjven als dit allemaal goed werkt", zegt Veeres burgemees ter A. H. den Boon, de voorzitter van het team dat in drukke re- creatieweekeinden de opvang van toeristen coördineert. De politie zet met Hemelvaarts dag en Pinksteren op Walcheren tien en op Schouwen-Duiveland twintig extra mensen in om ille gaal kamperen tegen te gaan. Een deel van dit personeel be staat uit leden van de reservepo- litie en medewerkers van Staats bosbeheer. In Zeeuwsch-Vlaan deren, waar overnachtingen bui ten campings in het verleden minder veelvuldig zijn voorge komen, houden de gewone sur- veillanceploegen een oogje in het zeil. Campagne Aan het politie-optreden gaat het een ander vooraf. De Provin ciale VVV is op dit moment bezig met een publiciteitscampagne. NOS-Laat besteedt binnenkort- aandacht aan de manier waarop in Zeeland wordt geprobeerd het illegaal kamperen een halt toe te roepen. En een gezelschap Duit se journalisten krijgt volgende week de boodschap mee dat de ze vorm van toerisme niet langer oogluikend wordt toegestaan. Tijdig reserveren, luidt het ad vies. Degenen die dat niet hebben ge daan, zullen zo goed en zo kwaad mogelijk toch aan een plaatsje worden geholpen. De Omroep Zeeland is de woensdag vóór He melvaartsdag en de vrijdag vóór Pinksteren 's middags in de lucht met informatie over be schikbare accommodatie. Op parkeerterreinen langs de Zeeuwse invalswegen krijgen automobilisten folders. VVV- kantoren en recepties van cam pings blijven 's avonds langer open. Op de plaatsen die in trek zijn bij illegale kampeerders, zo als de Brouwersdam, de Veerse Dam en sommige natuurgebie den worden aan het begin van de avond kaartjes uitgereikt waar op campings staan aangegeven die nog plaats hebben. Boetes Na 21.00 uur - de Zeeuwse kust- gemeenten zijn op dit moment bezig hun algemene politiever ordeningen wat dit betreft op el kaar af te stemmen - zijn kam peerders die nog geen camping hebben opgezocht, in overtre ding. Dan gaat de politie, zoals (Slot zie pagina 10 kolornl Actie tegen het illegaal k; uur (foto Pieter Honhoff) op België. Van Zwieten stelde voor in Den Haag en Brussel te pleiten voor goedkeuring van een vergaande samenwerking tussen Zeeland en België. Los van die goedkeuring zou Zee land zelf ook initiatieven moe ten ontplooien. De ministeriële woordvoerder: „Er ligt een Benelux-verdrag dat het voor publiekrechtelijke li chamen, bijvoorbeeld gemeen ten, waterschappen, provincies, mogelijk maakt over de grenzen samen te werken. Het is te verge lijken met de Nederlandse Wet Gemeenschappelijke Regelin gen (WGR)." De woordvoerder noemt ambulancediensten en brandweer als voorbeelden. „Maar er zijn talloze andere mo gelijkheden te bedenken". Binnenlandse Zaken sluit fusies of samengaan van provincies over de landsgrenzen nadrukke lijk uit. „Hoewel je natuurlijk nooit weet wat de toekomst, vooral na 1992, ons brengt." Voorlopig houdt Binnenlandse Zaken vast aan een verbod tot samengaan. De provincies in Ne derland moeten zich eerst maar eens op de mogelijkheden bin nen de landsgrenzen richten, al dus het ministerie. Hoe van een huilende l foto's Willem Mieras) een tevreden baby te maken: de telefonische hulpdienst kan de vaak radeloze ouders uitkomst bieden Thoolse Andraea Kubista helpt lotgenoten THOLEN - 'Wèèèèèèèèèè Met tomeloze energie, uit vol le borst ën trommelvliester gend blèrt de baby. Dag en nacht, onophoudelijk. Moe der doet geen oog meer dicht, vader raakt bijna overspan nen. Een baby die veel huilt kan heel wat leed veroorza ken in een gezin. Een telefoni sche hulpdienst opgezet door Andraea Kubista uit Tholen en Annemie Aerts uit Nispen steekt ouders met huilbaby's een hart onder de riem en ver schaft nuttige informatie om de kleintjes stil te krijgen. „De hulplijn biedt ouders kans om stoom af te blazen", vertelt mevrouw Kubista. „Sommi gen zijn ten einde raad als ze bellen. Ik zou dat mormel wel van de trap willen gooien, of uit het raam willen smijten, zeggen ze dan. Gelukkig komt het bijna nooit zover." Mevrouw Kubista weet waar over ze praat. Toen haar kind nog klein was. huilde het ook veel. „Het veroorzaakt psychi sche problemen. Je voelt je hulpeloos. Waarom het kind huilt, is een raddsel. Op het laatst denk je dat het aan je zelf ligt. Met iemand praten over het probleem brengt vaak al verlichting." Pas later kwam mevrouw Kubista er achter waarom haar kleintje zo'n verdriet had. Het lag waarschijnlijk aan de voeding. Verkeerde voeding, krampen, teveel rumoer, een slecht slaappatroon. Het huilen kan tal van oorzaken hebben. De medewerkers van de hulp dienst helpen ouders die te vinden. En: vertellen wat er aan te doen valt. „Het lijkt wel eens hopeloos", verzucht me vrouw Kubista. „In wanhoop zoeken mensen soms hun toe vlucht tot magnetiseurs. Of ze gaan naar aardstralingen zoe ken. Beroemd is het voorbeeld van de man die uitvond dat zijn baby stopte met huilen na een autoritje. Iedere keer moest hij midden in de nacht enkele rondjes rijden met dat kind op de achterbank. Ach teraf is wel duidelijk dat het behoefte had aan schomme ling." Knuffelen, schommelen en een slaapliedje doet het ge krijs van heel wat baby's ver stommen. In de strijd tegen het gebler kunnen ouders ook naar technische hulpmidde len grijpen. Wat te denken van een cassette met baarmoeder- geluiden of een hartslagdoos voor onder het matrasje in de wieg? „Zo krijgt de baby het gevoel dicht bij moeder te zijn." Er is nog meer voorhan den; een schelp, die het vredi ge geluid maakt van in de wind ruisende bladeren. En voor het kleintje dat graag op en neer wil wiegen is een prachtig hangmatje ontwor pen. De Stichting Steungroep Hulp met Huilkindjes zoals de tele fonische hulpdienst voluit heet, weet waar de materialen te krijgen zijn. „Het is overi gens niet zo dat we werk over nemen van de professionele hulpverlening", aldus me vrouw Kubista. „We brengen begrip op, geven tips, maar geen medisch advies. Als het nodig is verwijzen we door naar deskundige instanties. Ouders met soortgelijke pro blemen kunnen we met elkaar in contact brengen." Steunadressen De in 1987 begonnen hulp dienst werkt landelijk. Wie een nummer belt, kan worden doorverwezen naar één van de steunadressen, verspreid door het land. Om de werkdruk wat te spreiden, wordt gezocht naar extra bestuursleden af komstig uit de regio. „Vrijwel iedere dag krijg ik te lefoontjes", zegt mevrouw Ku bista. „Soms maar één, soms een stuk of vijf. Het kost veel tijd, want een gesprek duurt al snel een half uur. Er zat eens een vrouw bij die het helemaal niet meer zag zitten. We kon den niets voor haar doen want ze was zo overstuur dat ze ver zuimde adres en telefoonnum mer door te geven." Genoeg te doen dus. En dat alles onder het hulpdienst-motto: 'Huilt veel - slaapt niet. Bel dan over dit verdriet.' De contactnum mers zijn: 01660 - 3892 en 01656 - 5636. Marten de Jongh MIDDELBURG - De meld kamer van de alarmcentra le in Middelburg heeft de af gelopen drie tot vier maan den in toenemende mate last van schoolkinderen die voor 'de grap' het alarm nummer 06-11 draaien. Vooral op woensdagmidda gen en in het weekeinde, maar ook na schooltijd doordeweeks, wordt daar van ernstige hinder onder vonden. Veel valse meldin gen komen ook binnen na uitzending van het recla mespotje op de televisie, waarin gebruik van het alarmnummer wordt aan bevolen. Het onnodig gebruik van het alarmnummer neemt vol gens J.I.H. van Lare, hoofd van de meldkamer 06-11- centrale bij de rijkspolitie in Middelburg, ernstige vor men aan. De rijkspolitie van Zeeland heeft een brief aan de PTT gestuurd over de problemen. „Maar die kan er niets aan doen. De zaak is nog wel in onderzoek", aldus de heer Van Lare. Hij constateert dat het node loos bellen van het alarm nummer sterk is toegeno men. nadat dit nummer is vrijgegeven in de telefoon cel. zodat het kosteloos kan worden gebeld. Voordien moesten bellers een kwartje betalen. „Mogelijk is dat gra tis bellen een van de oorza ken voor de toename en kan het opnieuw invoeren van betalen in de telefooncel een maatregel zijn om de over last te verminderen", aldus Van Lare. Het alarmnummer werd in september 1989 in Zeeland ingevoerd. Het eerste jaar werden ruim 13.500 telefoon tjes aangenomen, waarvan ongeveer zestig procent loos was. „Dat percentage ligt nu veel hoger", aldus Van Lare, die echter geen concreet cij fer kan geven. „Soms gaat de telefoon tien tot vijftien keer achtereen. Na elke reclamespot wordt ook wel twee of drie keer ge beld. Soms zijn er kinder stemmen te horen voordat het gesprek wordt afgeno men. De centralisten zijn ver plicht alle telefoontjes aan te nemen. De consequentie van elke valse melding is wel dat iemand die dringend hulp nodig heeft op dat moment niet aan de beurt komt. om dat de zaak is geblokkeerd." i, onder meer'op de Brouwersdam. Een geliefkoosde toeristenstek, niet alleen overdag, maar ook na 21 KAPELLE - De eerste nieuwe aardappelen van bet seizoen zijn don derdag op de Coöperatieve Tuinbouwveiling Zeeland in Kapelle aangevoerd door teler T. de Rijk uit Kuitaart. Koper J. Fluyt uit Wolphaartsdijk betaalde voor deze ongesorteerde aardappelen vijf gulden per kilo. Deze vroege aardappelen zijn overigens twee weken later op de vei ling aangevoerd dan in 1990. (Van onze verslaggever) GENT - Nauwere samenwer king op het gebied van de open bare watervoorziening tussen Vlaanderen en Zeeland is zeer gewenst. De belangen gaan aan beide zijden van de landsgrens op een aantal onderdelen gelijk op. Bijvoorbeeld bij het benut ten van oppervlaktewater uit dezelfde (Belgische) polders. En bij het verbeteren van de door mest ernstig aangetaste kwali teit van het oppervlaktewater. De samenwerking kan het beste gestalte krijgen binnen de Eure- gio Zeeland/Vlaanderen. Dit verklaarde directeur ir P. Stoter van Delta Nutsbedrijven donderdag in Gent, tijdens een symposium over de drinkwater voorziening. Hij wees erop dat Zeeland voor verdere uitbrei ding van de drinkwatervoorzie ning is aangewezen op de Maas. Dat water wordt over een af stand van zo'n 100 kilometer uit de Brabantse Biesbosch naar Zeeuwsch-Vlaanderen en Mid den-Zeeland vervoerd. Een kost bare geschiedenis, waardoor de prijs van het drink- en industrie water wordt opgejaagd. Stoter maakte duidelijk dat er een logischer en beslist goedko pere oplossing mogelijk is. Zee land - en dan met name de regio Zeeuwsch-Vlaanderen - kan veel makkelijker van Maaswater worden voorzien vanuit het Bel gische Oelegem (Albertkanaal) dan vanuit de Biesbosch. De af stand is de helft korter. De direc- te.ur van Delta Nutsbedrijven (Delta-N) zei dat een dergelijke voor de hand liggende aanpak vroeger niet mogelijk was (van daar dat Zeeland naar de Bie- bosch trok). Of zo'n project in een verenigd Europa wel moge lijk zal zijn, is afwachten, be toogde ir Stoter. Hij gaf aan dat er in het verleden al is samengewerkt. Zo mocht de toenmalige waterleidingmaat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen in het Belgische Oost-Eeklo een tijdelijk pompstation bouwen (maar een definitieve vergun ning zat er niet in). En na jaren lange onderhandelingen werden afspraken gemaakt over het op pompen van overtollig water in de Isabella- en Zwartesluispol- der naar de Zeeuwse spaarbek kens in de Braakman. De poli tiek doorkruiste de samenwer king ook. vertelde Stoter. Hal verwege de jaren zestig was een plan rond om vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen drinkwater van de Antwerpse Waterwerken te ko pen. Het ging om politieke rede nen niet door. Contacten Samenwerking op technisch vlak. zonder invloed van de poli tiek, was reeds lang voor de komst van de Europese Ge meenschap geruisloos een feit. Directeur-generaal dr S. Beer- (Slot zie pagina 10 kolom 1 Best mens hoor, Oma, maar onder ons gezegd en gezwe gen, ze moet wel altijd alles regelen. Laatst ook weer. Met de hele familie naar de Knijpvennen, in een bunga- loiv. Hartstikke mooi, daar niet van. Prachtige bossen, schitte rende sportaccommodaties en wel tienduizend eek hoorns die in drie seconden vanaf de grond in de hoogste spar konden klimmen. Maar Oma bepaalde ivan- neer er gewandeld werd, ge geten, gesport en koffie ge dronken. Totdat we, alsof het afge sproken was. allemaal in bed bleven toen ze ons 's och tends het dagprograjmna door de strot wilde duwen bij een bakje thee. We kennen nu in ieder geval de overeenkomst tussen Oma en een eekhoorn: Alle bei meteen in de hoogste boom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9