Jaar uitstel van basisvorming PZC Kelen? U vindt tfSirvoorui Irak akkoord met VN-hulp commentaar „Ik zag geloof ik De Zaaiers liggen" I PvdA verwerpt opzet sociale zekerheid O V-Studentenkaart wil deze zomer met computer controleren PZC binnen- en buitenland ]DA houdt moeite met onderwijshervorming Kurdische vluchtelingen in berggebied r Euregio: beetje samen tot3.ÖÖÖm. Baghdad hoogteyart tOOm. anp/krtn Vanuit Dlyarbaklr voedseldropplngen boven vluchtelingen- kampen Helikopters verrichten voedseldropplngen vanaf basis Silopi Diyarbakir TURKIJE Cukurca QSötndfaS ^madiyah Rawandiz Medische zorg wordt vanuit havens aan Middellandse Zee aangevoerd Sulaymaniyah 3€ste breedtegraad: V.S. hebben Irak veiboden ten noorden van deze grens te vliegen met militaire vliegtuigen of helikopters Hadithah Baqubah Ramadi .Baghdad LAGE TEMPERATUREN IN BERGEN GEVAAR VOOR VLUCHTELINGEN VRIJDAG 19 APRIL 1991 3 AMSTERDAM - Chauffeur Joop Moraal (r) krijgt van museumdirecteur De Leeuw een boek over Van Gogli als dank voor het terugvinden van de gestolen doeken. Op de achtergrond een van de teruggevonden schilderijen (foto ANP) AMSTERDAM (GPD/ANP) - Joop Moraal, de kraanwagenchauf- feur die zondagmorgen vroeg de auto niet de twintig gestolen Van Gogh's terugvond, is donderdagmorgen in het museum in het zonnetje gezet. Tijdens een bescheiden huldiging in het museum werd hij dooi de Stichting Vrienden van het Van Goghmuseum uitgeroepen tot. vriend voor het leven. „Dat betekent onder meer dat u voor de rest van uw leven gratis het museum mag bezoeken", verduide lijkte voorziter mevrouw J. Nijkerk. Daar onmiddellijk aan toe voegend: „Uiteraard wel tijdens de openingsuren." Moraal mag ook naar alle bijzondere evenementen. Bovendien kreeg hij een dik boek over de schilder. Moraal, al twintig jaar bij de Amster damse politie, hoorde in zijn kraanwagen omstreeks vijf uur zon dagmorgen de oproep uit te zien naar de vluchtauto van de inbre kers die even daarvoor de 'diefstal van de. eeuw' hadden ge pleegd. Hij sleept dagelijks gestolen auto's weg. maar dit was de eerste keer dat hij er zelf een vond. „Ik was al langs een paar adresjes geweest op enkele stille plekjes, maar dat leverde niets op. Net toen ik weer naar de post terug wilde keren, bedacht ik nog even om langs het Amstelstation te rijden. In een flits zag ik de bewuste auto.„Ik kon er niet dichtbij komen in verband met het uitwissen vaft mogelijke sporen". Maai- voorin zag hij een schilderij in een weekendtas liggen.,, 'De zaaiers' was het geloof ik". Dat de gehele buit ter waarde van enkele honderden miljoe nen guldens in de auto lag, hoorde Moraal pas nadat zijn dienst om zeven uur 's morgens was afgelopen. „Nee, ik ben niet meer gaan kijken. Ik wilde liever naai- m'n bed", verklaart hij nuchter. „Eigenlijk vond ik het niet zo bijzonder. Het was alleen leuk dat ik die auto heb gevonden." NieuwerkerkIZI Tel.0111<1-13?3 ''"«Mag geopend Zaierclag<de gehele dag 1 'Wgsvond koopavond Maandag geslolerf (Slot van paginal) echter wel op dat de inzet van de westerse troepen alleen humani taire doeleinden mag dienen en niet mag leiden tot schending van de territoriale soevereiniteit van Irak. Radio Teheran zei dat de instel ling van vrijplaatsen in Noord- Irak slechts de symptomen be strijdt inplaats van de kwestie zelf aan te pakken. Bovendien leidt de instelling van deze en claves tot nieuwe problemen, al dus Radio Teheran. De eerste 5000 Britse militairen zullen de komende 48 uur ver trekken. zo werd donderdag in Londen vernomen. De leden van de Europese Gemeenschap en Washington zijn woensdag over eengekomen dat de kampen in geval van nood militair verde digd mogen worden. Bestand Kurdische verzetsleiders zeiden dat er een „voorlopig" staakt- het-vuren is overeengekomen met het-Iraakse regime. De laat ste 48 uur hebben er geen ge vechten meer plaatsgevonden. aldus een woordvoerder van het Kurdische Democratisch Front (KDP) in Damascus. Het be stand biedt het verzet de gele genheid een voorstel van Bagh dad te bestuderen dat voorziet in zelfbestuur. De Kurdische lei ders beschouwen dit echter in een eerste reactie als „onvol doende" omdat het niet voorziet in democratische hervormin gen. Als laatste van de vijf permanen te leden van de Veiligheidsraad gaat ook China troepen leveren aan de VN-vredesmacht tussen Kuwayt en Irak. Het ministerie van buitenlandse zaken in Pe king maakte donderdag bekend dat 20 soldaten bij de VN-macht zullen worden gedetacheerd. Het is de eerste keer dat alle vijf permanente ^-raadsleden geza menlijk aan een vredesoperatie meedoen. Over degeallieerde kampen heeft China een niet erg duide lijk standpunt. Aan de ene kant onderschrijven de Chinese lei ders de noodzaak om iets te doen, maar anderzijds zijn zij zeer beducht voor een schending van de Iraakse soevereiniteit. o HAAG (GPD) - De invoe- r, Van de basisvorming f li met één jaar uitgesteld rastas 1993. De basisvor- k L js grootste reorganisa- het voortgezet onder- Isinds de Mammoetwet. Het !ebedoeling dat alle leerlin- van 12 tol 15 hetzelfde les- Let krijgen. Met het uitstel gj staatssecretaris Wallage tderwijs) tegemoet aan Khts cén van de vele wensen ca) Ijde CDA-fractie. Het is onze- L 0f het wetsvoorstel basis ding op lle7,e manier de ra [jdstreep haalt. li »CDA-fractie' koestert funda- jjteie bedenkingen tegen de 3 jerwüshervorming. De VVD i oindat de basisvorming de <i pralen teveel aan de midden- 11 [ooidoet denken. Maar Walla- ijoetweinig moeite beide frac- sUegemoet te komen. Wel is J jiiage bereid de scholen zelf te .1 i® bepalen op welk moment Di i 3 leedagenregeling iman in EG jicht ontvangen KSEMBURG (ANP) - Het idee j minister Bukman om de (iropcse visserijpolitiek om te i; wien via de zogenoemde zee- li; igenrcgeling', is niet in goede :t udegevallen bij de andere lid- jiien. Dit bleek donderdag tij- jjs een bijeenkomst van de I ministers van visserijzaken die i ill in Luxemburg voor het IS iitsl bogen over een plan van tt ^commissaris van visserijza- iii ju, Manuel Marin voor een b jjinvè tien jaar durende wgstrcgeling vanaf 1993. Bukman wil af van de huidige af- Éen' waarbij jaarlijks per linden pér vissoort de maxima- hoeveelheid te vangen vis 13 tolt vastgesteld. Op papier is i Ween helder systeem maar „in ws praktijk blijkt het lastig te piroleien", zei Bukman don- !i ïfdag. De zeedagenregeling, naibij de vissers al naar gelang iel motorvermogen een vast antaldagen mogen uitvaren, is iarentegen „effectiever en een- te üdiger" te controleren. Bo lt! rondien wil hij aan boord van elk ft hip een .zwarte doos" die con- 13 hole met behulp van satellieten i( ogelijk maakt. IjnEG-collega's bleken echter felste zien in zulke plannen. in het jaar les wordt gegeven in een bepaald vak. Dat kan gezien worden als tegemoetkoming aan de CDATractie die sterk hecht aan de programmeervrij heid van scholen. Een en ander blijkt uit een nota van wijziging op het wetsvoor stel basisvorming die Wallage gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het CDA acht het onmogelijk om het pakket van 14 verplichte vakken in 32 lesuren per week te proppen. Daarnaast blijft er voor scholen geen ruimte over om zich met vakken als timme ren, latijn of godsdienst te on derscheiden van andere scholen, schreef het CDA-Kamerlid Her mes vorige maand in een reactie op het wetsvoorstel. „De vrije ruimte is nul", luidde de tekst. Selectie Het verlagen van de eisen voor aardrijkskunde, biologie, na tuur- en scheikunde vond het CDA onaanvaardbaar. En sa men met de PvdA-fractie keerde het CDA zich tegen een strenge re selectie van kinderen als ze de overstap maken van basisschool naar het voortgezet onderwijs. Terwijl de basisvorming het CDA in veel opzichten te ver gaat is de Pv.dA juist bang dat de hele operatie zich zal beperken tot de invoering van een paar ex tra vakken, zoals techniek. Ook aan de kritiek van zijn eigen PvdA-fractie komt Wallage niet tegemoet. Tijdens de kabinetsformatie hebben PvdA en CDA vastge legd dat de basisvorming er moet komen. Opknapbeurt hunebedden IIAVELTEBORGER (GPD) - Zure regen en vorst hebben de hunebedden in Drente zo ern stig" aangetast dat toeristen het risico lopen erdoor verpletterd te worden. Om dat te voorko men en de verzakte monumen ten voor het nageslacht te be waren, moeten ze dringend wor den opgeknapt. De Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemondenzoek heeft steenhouwerij De Vries in Fra- neker opdracht gegeven de ze ventien .hunebedden in Drente te restaureren. Hoe het werk pre cies moet worden aangepakt is nog niet duidelijk. KLM blijft wilde vogels vervoeren AMSTERDAM (GPD) - De KLM weigert het vervoer van wilde vogels (en andere wilde dieren) te staken. Wel is de maatschappij bereid in interna tionaal verband te streven naar een verbod op het vervoer van een beperkt aantal kwetsbare vogelsoorten. Dat is de wat ma gere uitkomst van een conferen tie over het vervoer van wilde vogels in Amsterdam. De KLM is één van de grootste vervoerders van wilde vogels. Jaarlijks sterven als gevolg van de internationale handel miljoe nen dieren. Slechts twee procent van alle sterfgevallen heeft plaats aan boord van het vlieg tuig. Ministers blijven achter Verdrag Schengen staan VENLO (AND - De ministers Dales (binnenlandse zaken) en Hirsch Ballin (justitie) zijn niet van hun stuk gebracht door de kritiek van de Raad van State op het Verdrag van Schengen. Donderdag, op een studiedag over internationale politiesa menwerking in Venlo, onder streepten beide bewindslieden de wenselijkheid, van de snelle ratificatie van het akkoord dooi de parlementen, waardoor de controle aan de gemeenschap pelijke grenzen van zes. EG-lan- den kan worden opgeheven. Dales kondigde een aantal maatregelen aan die de politie moeten voorbereiden op de in werkingtreding van het akkoord van Schengen, waarvoor de da tum van 1 juli 1992 is voorzien. Bij de reorganisatie zal in elk van de 25 nieuwe politiekorpsen een functionaris worden aange steld, die de coördinatie van de uitvoering van de Schengen-af- spraken op zich zal nemen. Ver der kondigde ze veranderingen aan in de opleiding van de poli tie, gerieht op de eenwording- van Europa. Talenkennis, ken nis van de organisatie van de buitenlandse politieorganisatie en rechtsvergelijking krijgen meer aandacht. Leeftijd hoger voor bloeddonors UTRECHT (ANP) - De maxi mumleeftijd voor bloeddonors wordt verhoogd van 65 naar 70 jaar. Dat heeft het College voor de bloedtransfusie van het Ne derlandse Rode Kruis besloten. Volgens het college is dit in overeenstemming met de maat schappelijke ontwikkelingen, zoals ook duidelijk was gewor den uit brieven van donors die er bezwaar tegen maakten dat ze na hun 65ste geen bloed meer mochten afstaan. 's nachts 10 tot chls jij ircj tekening niet op schaal Advertentie 's nachts even boven vriespunt Mosul (Kimfecte stad) hoogle van 300 m. Cukurca vluchtelingenkamp hoogte van 1.000 m 's nachts ■15° C TURKIJE kennen dat de verantwoorde lijkheden in de sociale zekerheid nadrukkelijk gescheiden moe ten worden. Er moet een spel van krachten en tegenkrachten ontstaan. Nu werkt iedereen in dezelde richting: het geven van een uitkering. Daarbij is vol strekt onduidelijk, wie waarvoor verantwoordelijk is, wie wie con troleert en welke oppositie er is. Indien de uitvoeringsinstanties onafhankelijk worden, kunnen zij veel meer gaan functioneren als een trampoline: iemand die op een uitkering aangewezen wordt moet daar zo snel moge lijk weer van af. Volgens Buurmeijer kunnen de huidige bedrijfsverenigingen verdwijnen. Ook de huidige op zet van het GAK is verkeerd. In feite zouden alle uifckeringsorga- nen verzelfstandigd moeten worden, aldus de PvdA'er. Ter Veld beloofde een uitgebrei de schriftelijke reactie. Pas daarna wordt de discussie voort gezet. Extra mankracht milieubeleid van gemeenten DEN HAAG (ANP) - De gemeen ten krijgen tot 1994 ruim 1100 ambtenaren extra om het Natio naal Milieubeleidsplan Plus (NMP Plus) uit te voeren. Directeur drs. P. Dordregter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zei dat don derdag bij de presentatie van het 'Kaderplan van aanpak NMP', een leidraad bij het voe ren van gemeentelijk milieube leid. Het aantal van 1100 leidt de VNG af uit de geldstromen naai de gemeenten. Dordregter sprak de vrees uit dat de subsidie er „eerder zal zijn dan we mensen kunnen aantrekken". De ge zochte milieu-ambtenaren zijn vooral hbo'ers en mbo'ers met een technische achtergrond. vluchtelingen kamp veiligheidskampen 200 km DEN HAAG (GPD) - Het huidige jslccm van de sociale zeker- feidis te ingewikkeld, te kost bar, onvoldoende klantgericht Bic veel gericht op het geven ian een uitkering plaats van tel weer aan werk helpen van ie betrokkene. Het is heel ge makkelijk om een uitkering te krijgen terwijl het heel moei lik is om weer uil de uitke- ilngssfeer aan de slag te komen, fee kritiek uitte het PvdA-ka- leiilil Buurmeijer gisteren in «noverleg met staatssecretaris te Veld (PvdA, sociale zaken) «er het functioneren van de in- slanties die de sociale zekerheid toeren. Bij de Tussenbalans toe Tér Veld plannen op tafel een andere organisatie, «erdoor 250 miljoen gulden be nard zou kunnen worden. Een Miermeerderheid van PvdA. HD en D66 wees die gisteren af. CDA'er Biesheuvel zette een Wal vraagtekens achter de jannen van de bewindsvrouwe aar wees ze niet keihard af. tormeijer stelde dat het juist s? moeilijk moet worden een roering te krijgen. Indien men kimaal een uitkering heeft W'ilieperiode tot het uiterste «kort worden. 1 k sociaal-democraat gaf te Tv V' 1 wee congressen gisteren in Gent, waar initiatie- ven tot nauwere contacten over de grens heen tussen Nederland en België centraal stonden. Op de traditionele Benelux Havenstudiedag ging het voor al over de mogelijkheden tot verdergaande maritie me en waterstaatkundige samenwerking tussen Gent en Terneuzen, met uitzicht zelfs op een gezamenlijk haven schap voor deze hele Kanaalzone. En dan was er een sympo sium waar de drinkwatervoorziening in Zeeland en die in Oost-Vlaanderen naar elkaar toe werden gepraat. Het actie programma van de Euregio Scheldemond komt op stoom, zou de argeloze toeschouwer denken bij zoveel discussie vol goede voornemens. Zeker bij de vergezichten op een bestuur lijke en economische verstrengeling aan de Vlaams-Neder landse grens, die Benelux-topman Hennekam schetste. Hij attendeerde erop dat sinds begin deze maand een Benelux- overeenkomst van kracht is, die bijvoorbeeld gemeenten en waterschappen aan weerskanten van de grens in staat stelt om vormen van samenwerking op allerlei terrein op te zetten, zonder dat daarvoor nog de zegen van Den Haag en/of Brus sel nodig is. De pioniers kunnen aan de slag, volgens Henne kam. Het klinkt mooi, De Euregio Scheldemond, dat plan om Zeeland en Belgisch Oost- en West- Vlaanderen dichter bij elkaar te brengen en méér samen te laten aanpakken, is een goede greep. De drie provincies aan weerskanten van de grens zijn voor de toekomst sterker op elkaar aangewezen dan menigeen op dit moment misschien durft beseffen. Gou verneur Balthazar van Oost-Vlaanderen gebruikte gisteren de term 'welbegrepen eigenbelang', toen hij het had over de noodzaak om de samenwerking van nu af niet langer bij woorden te laten. De wil om 25 jaar lang geventileerde ideeën nu echt eens in praktijk te gaan brengen, is sterker aanwezig dan ooit tevoren. De studie van de Kamers van Koophandel in de Kanaalzone Gent-Temeuzen en van de Rijksuniversi teit van Gent, die onlangs verscheen, bewijst dat. Voor het eerst is nauwgezet in kaart gebracht wat Belgen en Nederlan ders in dit gebied samen zouden kunnen aanpakken. Er komt Europees geld voor projecten op tafel. Kortom, er ge beurt nu langzamerhand wat. Vooral de zeehavens in het Westerscheldegebied lenen zich ertoe om bestuurlijk, econo misch en op het gebied van voorzieningen - waar dat moge lijk is - naar aansluiting te zoeken. Toch moeten er nu meteen ook weer geen overdreven ver wachtingen worden gewekt. Zolang landsgrenzen be staan zal samenwerking over die grenzen heen altijd tot op zekere hoogte vrijblijvend zijn. Het ministerie van binnen landse zaken in Den Haag sluit volledige fusies van Neder landse en Belgische (of Duitse) provincies bijvoorbeeld na drukkelijk uit, zoals elders in deze krant wordt gemeld. WD-statenfractieleider Van Zwieten heeft begin deze week de mogelijkheid daartoe ter sprake gebracht. Hij vindt dat Zeeland zich in de toekomst beter samen sterk kan maken met de Belgische provincies Vlaanderen dan (door fusie) be stuurlijk een ondergeschoven kind te worden van een groot Holland of groot Brabant. Zo'n vergaande Vlaams-Zeeuws ambitie kunnen Van Zwieten en Zeeland dus maar beter ver geten. De drie provincies rond de Westerschelde mogen dan historisch, sociaal-economisch en cultureel nog zoveel ver wantschap en belangen delen, ze mogen voor de toekomst nog zo graag van alles met elkaar willen aanpakken, - een Euregio Scheldemond zal toch altijd haar beperkingen moe ten kennen: een beetje samen. vdM. UTRECHT (ANP) - Houders van OV-studentenkaarten kunnen de komende zomer rekenen op de warme aandacht van de OV- Studentenkaart BV. Speciale met draagbare personal compu ters uitgeruste ploegen zullen dan het openbaar vervoer af gaan op zoek naar frauderende kaarthouders. De computers bevatten een schijf met daarop alle nummers van kaarten die als vermist zijn opgegeven. Ook de kaarten die al ingeleverd hadden moeten zijn komen in het bestand voor. Stemt het nummer van een door een passagier getoonde kaart overeen met een nummer in de computer, dan is de houder de klos. De OV Studentenkaart BV wil zo het misbruik van de stu dentenkaart terugdringen. De BV verwacht speciaal tegen de zomer veel misbruik, omdat veel studenten hun kaart dan moe ten inleveren. Er wordt nu ook al gecontro leerd in trein, tram, metro en bus, zelfs al met zogenoemde handcomputertjes. De capaci teit daarvan is echter zo klein, dat de efficiviteit gering is. Hoe de controleploegen moeten worden samengesteld bleek donderdag overigens nog vol strekt duister te zijn. Volgens een woordvoerder van de OV Studentenkaart BV voeren de Nederlandse Spoorwegen de controles uit, maar bij het Spoor weet men van niets. Conduc teurs worden er in ieder geval niet voor ingezet, aldus een woordvoerster. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3