Gs snijden als 'cultuurbarbaren' StiltegeMeden op komst Technische bibliotheek in de knel Vertraging komst postorderbedrijf naar Hontenisse provincie 11 bezuiniging provincie schokt Zeeuwse kunstenaars Inspectrice voortgezet iderwijs in opspraak 0 Enorm hulpkonvooi voor Polen vertrekt 28 april uit Yerseke [DDELBURG - De Zeeuwse "jjtiei zij»- bi'i het formeren een nieuw provinciebe- jaur, als ware cultuurbarba- Ic keer gegaan. Velen in de touwse kunstwereld kunnen (l „jet anders zien. Immers, id bczuinigingsmes waarmee ^nieuwe provinciebestuur in cultuurbudget heeft gesne- raakt precies de 'enige Jp van enige omvang die in #land professionele kunst J induceert': de beeldende kun- 1 [waars. nieuwe statenfracties van Jf pvdA, VVD en D66 zijn 3 (lilér gesloten deuren - en on- VRIJDAG 19 APRIL 1991 Poolse baby Mateusz heeft goede kansen MIDDELBURG - Ma- leusz Zaremba, de Pool se baby die in december in Rotterdam werd ge opereerd aan een hart kwaal, gaat een gezonde toekomst tegemoet. Het cardiogram dat enkele weken geleden is ge maakt, laat geen onre gelmatigheden zien. Burgemeester mr C. Rutten was in de Poolse zusterstad Glogow met enkele vertegenwoordi gers van de gemeente Middelburg. Bij die gele eenheid bezocht hij Ma teusz en zijn ouders. 'De baby is in maart één jaar geworden. De familie was ook aanwezig bij een feestavond in de schouw burg. De Middelburgse delega tie merkte telkens weer hoe dankbaar de bevol-- king is voor de hulp die gegeven is. „Ze willen ca deaus teruggeven. We moeten ze telkens uitleg gen dat we geen achter liggende bedoelingen hadden met de actie", vertelt Rutten. ,,Ik heb ook uitgelegd dat de ac tie voor Mateusz eenma lig was. Je kunt immers moeilijk de ellende van de hele wereld op je hals halen." verhoeds - akkoord gegaan met een bezuiniging van 100.000 gul den op de provinciale uitgaven voor beeldende kunsten. Dat be tekent dat de eigen financiële bijdrage van de provincie aan de beeldende kunst met bijna 35 procent vermindert. „Schande", oordeelde gistermiddag de voor zitter van de Zeeuwse Culturele Raad, de Goese wethouder G. Herebout, in een eerste reactie. Pas nu begint het tot de beelden de kunstenaars in Zeeland door te dringen, hoe 'nonchalant' de politici de afgelopen weken met de belangen van hun beroeps groep zijn omgesprongen. „Vreemd", zo kaartte W. de Houck (sectie beeldende kunst) de kwestie gistermiddag aan tij dens een vergadering van de Zeeuwse Culturele Raad, „dat zoiets zonder meer tijdens colle ge-onderhandelingen wordt vastgesteld." De algemene opi nie was dat de politici 'zuiver willekeurig' te werk zijn gegaan. Het nieuwe college van gedepu teerde staten krijgt van de raad (ZCR) binnenkort een gepeper de brief. „Als er al op cultuur moet worden bezuinigd, dan wil len we altijd.eerst nog zelf mee- bepalen waar het geld het beste kan worden weggehaald", zo zal de teneur van die brief zijn. De politiek heeft tot dusver niet meer naar buiten gebracht dan dat het om een jaarlijks bedrag van 100.000 gulden gaat. En dat die bezuiniging 'onder andere' de aankoopsubsidies treft. Dat zijn premies die particulieren van de provincie krijgen wan neer ze werk aankopen van er kende Zeeuwse kunstenaars. Hadden de politici eerst hun oren te luisteren gelegd bij de culturele raad, dan hadden ze kunnen vernemen dat de bezui niging, niet alleen 'inhoudelijk', maar ook 'technisch' ondeugde lijk is. Immers, de provinciale aankoopsubsidies zijn een uit vloeisel van de rijksbijdrage voor bevordering van beeldende kunst. De bezuiniging, aldus ZCR-directeur H. Koch, bete kent dat de provincie Haags geld, bestemd voor bevordering van de beeldende kunst, gaat ge bruiken om de eigen uitgaven voor beeldende kunst te vermin deren. De geldstroom uit Den Haag kwam enkele jaren geleden tot stand om de afschaffing van de zogenaamde BKR-regeling (het sociaal vangnet voor beeldende kunstenaars) enigermate te compenseren. De rijksbijdrage levert de provincie jaarlijks ruim 550.000 gulden op. Zelf steekt de provincie tot dusver jaarlijks een kleine 300.000 gulden in de beeldende kunst. De provincie gebruikt het totaal, 850.000 gul den, voor de aankoop van (Zeeuwse) kunst en voor subsi diëring van zaken als de Kunst uitleen, tentoonstellingen, aan kopen door particulieren en op drachten door lagere overheden. Het ZCR-staflid W. Hofman zei gisteren verontwaardigd dat beeldende kunstenaars, van wie de meesten enkele jaren geleden al de dupe werden van de af- schaffing van de BKR, nu ook nog eens door de provincie wor den gepakt. Overigens, los van de bezuini ging, zal de betekenis van het provinciebestuur voor de beel dende kunstenaars nog verder afnemen. Eind vorig jaar sloten de provincies in Nederland een 'convenant' dat hen verbindt een deel van de rijksbijdrage voor bevordering beeldende kunst naar de grote gemeenten door te sluizen. Dat houdt voor het Zeeuws provinciebestuur in dat jaarlijks in totaal zo'n 95.000 gulden aan de gemeenten Mid delburg en Vlissingen wordt af gestaan. Dat betekent dat deze twee gemeenten een zelfstandi ger kunstbeleid kunnen gaan voeren. De andere gemeenten moeten, willen ze enigermate van dit rijksgeld profiteren, aan de provinciale leiband moeten blijven lopen. ÏIISS1NGEN - De ook in Zee luid in verschillende onder- (ijsioorten actieve vrouwelij- It hoofdinspecteur van het voortgezet onderwijs, J. uit «myarden, is in opspraak ge- imen wegens haar betrokken- mjjj«tle verdwijning van een irsbedrag uit een schoolkas in arden. Het gaat hier om ïfl Slauerhoff College. Me- lOMv J. voerde in haar vorige uflCtïe van conrectrix het be tter over de kas van de school- wenlging. te vermissing kwam aan het dit toen onlangs een nieuwe schoolvereniging werd opge- cht. Deze vereniging had ge- iclit op een aardig erfenisje inde vorige vereniging te kuil en rekenen, maar de boekhou- ing bleek grotendeels onvind- terwijl was verondersteld 2t de kas een contant bedrag 10.000 zou bevatten alsme- etien spaarobligaties ter waar aan totaal 15.000. formatie van de leiding van ft Slauerhoff College bij me- [oaw J. naar de restanten van leverde als reactie de wrmaking op van 10.000 op 5 van de school. J. is nu angezegd de boekhouding van CNV ers laken uitlatingen Brinkman iver WAO-ers GOES - De werkgroep Anders 'dieven van het CNV in Zee vis ontstemd over de manier ,aar°p de CDA-fractievoorzit- trinde Tweede Kamer, Brink- zich over WAO-ers heeft "gelaten. In een brief aan 'inkman werpt de werkgroep voor de voeten dat hij 'Oers als profiteurs, klaplo- ltsen misbruikers van sociale '«orzieningen heeft afgcschil- «d. %ns de CNV-ers zijn er geen P"ers die bewust misbruik f®'n van de sociale voorzie- ®?en. Ze zijn het met Brink- ifiens dat het gebruik van de 0 moeten worden terugge ven: „Eén miljoen WAO-ers foor deze maatschappij te te onevenwichtig en on- p/oordelijk," Maar een Wë'Dg kan volgens de •werkgroep alleen maar en bereikt door de kwaliteit arbeid te verbeteren. Dat ^Sgen: betere werkomstan- en en meer mogelijkhe- om WAO-ers opnieuw aan "vaan te helpen. de schoojverenigingskas te ver antwoorden voor de jaren dat ze als penningmeester is opgetre den. Mevrouw J. was nog maar een paar maanden in dienst als hoofdinspectrice voor het voort gezet onderwijs. Zij heeft zich in middels bij het Ministerie van Onderwijs ziek gemeld. Een woordvoerder van het ministe rie liet weten dat nog geen actie is ondernomen tegen de hoofdin spectrice. „We willen eerst wach ten tot ze er in Leeuwarden ach ter zijn gekomen hoe de vork nu precies in de steel zit." VLISSINGEN - Nu gedepu teerde staten hebben besloten de subsidie van 200.000 gul den aan de technische biblio theek van de Hogeschool Zee land in te trekken, staat de. toekomst van de bibliotheek op losse schroeven. De hoge school moet op zoek naar nieuwe geldschieters. M. P. F. Haak, lid van het college van bestuur van de hogeschool en hoofd van de afdeling perso neelszaken en organisatie, vermoedt dat dat een zware opgave is. „Bedrijven willen geen wetenschappelijke ver handelingen meer. Ze zoeken snel een antwoord op een praktijkprobleem. Het nut van een uitgebreide biblio theek is iA hun ogen zeer be trekkelijk." Het besluit van gs komt niet onverwacht. De hogeschool moest al drie jaar zuinig zijn, want de budgetten werden be vroren en het vertrekkende personeel mocht niet aange vuld worden. „Dat is al achter uitgang", vindt Haak. „We vreesden meer bezuinigingen. Dat we zo veel geld moeten in leveren heeft ons wel verrast. De hogeschool kan het open gevallen bedrag nooit zelf aan vullen. Als we de bedrijven uit de re gio niet kunnen overhalen te investeren in de technische bi bliotheek, zal het wetenschap pelijke gedeelte van de collec tie waarschijnlijk naar de Zeeuwse bibliotheek moeten, inclusief de tijdschriften. Abonnementen op die bladen zijn erg duur. Het aanbod zal onvermijdelijk sterk vermin deren." Bedrijven lijken niet erg enthousiast voor sponso ring. Een paar grote sponsors verminderen hun bijdrage de komende jaren drastisch. Kleine bedrijven zijn ook niet erg genegen bij te dragen in de kosten. Zij vinden dat de over heid moet betalen voor het in standhouden van de biblio theek. Die heeft echter ook geen geld. „Het beleid van de regering is 'gelijke monniken, gelijke kappen'. De technische bibliotheek is echter anders dan andere instellingen; het Rijk en het bedrijfsleven dra gen gezamenlijk bij in de ex ploitatie. Als beide geen geld meer ge ven, wordt de bibliotheek een veredeld archief." Het voortbestaan is overigens niet alleen afhankelijk van de provincie. „Ik denk dat we de hand ook wel in eigen boezem rpogen steken. Veel studenten hebben een beetje hetzelfde gedrag als bedrijven. Ze zoe ken een artikel uit een tijd schrift en gebruiken dat voor hun scripties: Ik vind dat een verkeerde houding voor een HBO-student. Dat ligt trou wens niet alleen aan hen. De eisen van de docenten zijn mijns inziens niet streng ge noeg. Ze zouden hun leerlingen moe ten verplichten vanaf het eer ste jaar een theoretische on derbouwing bij hun verslag te geven. Studenten zijn dan ge noodzaakt gedegen onderzoek te verrichten. De bibliotheek heeft dan ook veel directer nut." M. F. P. Haak in de technische bibliotheek in Vlissingen (foto Oscar van Beest) MIDDELBURG - Over enkele maanden zal het provinciaal bestuur in Zeeland stiltege- bieden aanwijzen. Ze zijn in alle regio's te vinden. Het gaat om gebieden waar vogels rus ten, l'oerageren of broeden en om gebieden waar de rustzoe- kende recreant terecht kan. Uitgangspunt: de geluidsbe lasting als gevolg van mense lijke activiteiten is er zo laag, dat de van nature aanwezige geluiden niet worden ver stoord. De aanwijzing brengt beperkingen in het gebruik met zich mee, gericht op het behoud van de rust. In veel ge- vallen js al sprake van een ze kere bescherming, via de een of andere wettelijke regeling. Het vaststellen van de stiltege bieden is een verplichting die voortvloeit uit de wet Geluid hinder. De benaming is op het eerste gezicht wat misleidend. Stil te gebieden doen vermoe den dat je er voortdurend een speld kunt horen vallen. Dat is niet zo, want echt stil hoeft het in een stiltegebied niet te zijn. Dat is ook praktisch onmoge lijk; natuurlijke achtergrond geluiden, zoals bijvoorbeeld vogelzang en het ruisen van de zee, zijn altijd aanwezig. Dat geldt soms ook voor lawaai dat de mens veroorzaakt, zoals ge mechaniseerde landbouw werktuigen in de polders en vissersboten op de Ooster- schelde. Het uitkiezen van de gebieden dient niet alleen een natuurbe- lang. Rust. ruimte en groen worden tot de toeristische wer vingskracht van Zeeland gere kend. De van nature aanwezi ge rust kan voor sommige re creanten een belangrijke reden zijn de provincie te bezoeken. Bescherming van deze rust is dan ook van' economisch be lang. Er is uitvoerig akoestisch onderzoek gepleegd om uit te zoeken wat. in Zeeland de wérkelijk stille gebieden zijn. Die zullen overigens niet alle maal het predikaat stiltege bied opgeplakt krijgen. Dat ge beurt alleen met de natuurge bieden en de gebieden waar het zonder bescherming in de toekomst wel eens met de rust gedaan kan zijn. Bufferzones Bij een groot aantal van de uit verkoren gebieden zijn buffer zones opgenomen. De bedoe ling hiervan is lawaaibronnen op afstand te houden van de stille kern. Het zijn overgangs gebieden waarin enige rustver storing mogelijk is. Ze zijn on derdeel van het stiltegebied. Er zal geen hek om de stiltege- bieden gezet worden. De be grenzing sluit aan bij bestaan de herkenbare elementen in het veld, zoals wegen, sloten en dijken. Als de gebieden zijn aangewezen, zullen bordjes - vergelijkbaar met die voor wa terwingebieden - worden ge plaatst langs de wegen naar de stiltegebieden. In de gebieden horen drukke vormen van recreatie niet thuis, lawaaisporten, bijvoor beeld ultra-lichte vliegtuigen en jet-ski's, zijn zonder meer taboe. Het is wel mogelijk dat bepaalde vormen van kampe ren in een stiltegebied toegela ten kunnen worden. De aanwij zing brengt geen beperking- met zich mee voor normale agrarische activiteiten en de visserij. Plaatsing van wind molenparken is in stiltegebie den niet mogelijk. Aanleg van nieuwe wegen of aanpassingen van wegen waardoor meer ver keer aangetrokken wordt, zijn onderhevig aan zware eisen. Bij het inrichten van nieuwe industriegebieden moet reke ning worden gehouden met de geluidsbelasting in nabijgele gen stiltegebieden. Het beleid voor de stiltegebie-. den wordt vastgelegd in een provinciale verordening. Die regelt met name de geluids overlast door -mobiele geluids bronnen en luidruchtig mense lijk gedrag. Geen zwijgplicht, wél het stille karakter bewaren door onder meer het tegen gaan van lawaai maken met voorwerpen en het maken van muziek. Buiten d? openbare weg mag in stiltegebieden niet met motorvoertuigen en brom fietsen worden gereden. Ook crossen en karting zijn verbo den. Een uitzondering wordt steeds gemaakt voor mensen die beroepshalve gebruik moe ten maken van voer- of vaartui gen, zoals agrariërs. Op over tredingen van de verordening staat een gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of een geldboete van 5.000 gul den. KLOOSTERZANDE - De ge meenteraad van Hontenisse krijgt hoogstwaarschijnlijk volgende maand een nieuw voorstel van b en w voorgescho teld over de realisering van een groot postordercentrum, gespe cialiseerd in lingerie, in de ge meente. Verwezenlijking van het pro ject moet nader worden onder zocht. Mogelijk komt het post orderbedrijf zelfs niet. zoals aanvankelijk gepland, in Wal soorden, maar elders in de ge meente. Tijdens de raadsvergadering van woensdag maakte loco-bur gemeester P. J. Mangnus be kend dat het voorstel van de agenda was afgevoerd. Een dui delijke reden werd niet gegeven. Donderdag lichtte hij toe dat de plannen door Ermico bv, de eige naar van een lap grond in Wal soorden, eigenlijk iets te laat wa ren ingediend om in de april- raad al een goed afgewogen be slissing te kunnen nemen. De bouw van het postordercen trum zou gerealiseerd worden door de Pabo-holding uit Hulst, die in deze plaats reeds een klei ne verzenddienst heeft. Het centrum in Walsoorden zou zo'n 60.000 vierkante meter moe ten gaan beslaan en zou uitein delijk vijftig nieuwe arbeids plaatsen opleveren. Vanuit Wal soorden zou heel Europa van lin gerie en aanverwante (seks)arti- kelen worden bediend. Direc teur A. Boddaert van de Pabo zei donderdag op de hoogte te zijn van de vertraging van de plan nen. maar dat is in zijn ogen geen ramp. Beeld Loco-burgemeester Mangnus van Hontenisse wil nu de ko mende maand gebruiken om aan de hand van de bestaande plannen en tekeningen zich een goed beeld te vormen van de ac tiviteiten en mogelijkheden van het postordercentrum. „We hebben gewoon wat meer speelruimte nodig om alle zaken op een rijtje te zetten.'niet alles was even duidelijk. We hebben met het bedrijf al een nader ge sprek gehad en het zou bijvoor beeld ook best kunnen dat er wat dingen veranderen met be trekking tot de lokatie. Er zijn immers meer industrie terreinen binnen onze gemeente die eventueel voor het postor derbedrijf in aanmerking zou den kunnen komen. We willen gewoon het beste kie zen, en dat kost nog wat tijd." Voor realisering van het bedrijf ten oosten van de Walsoordense- straat zou de bestemming land bouw in elk geval gewijzigd moe ten worden. Voor deze lokatie werd destijds mede gekozenVe- gens de gunstige ligging aan de rijksweg 60. G. Cok van grondeigenaar Ermi co was donderdag niet voor com mentaar bereikbaar. YERSEKE - Een groot konvooi met hulpgoederen voor Polen vertrekt zonderdagmorgen 28 april uit Yerseke. De vijf vrachtwagencombinaties zit ten tjokvol met kleding, zieken- huisapparatuur, ledikanten, rolstoelen, aangepaste fietsen en voedselpakketten. Ook rijdt een busje met medicijnen mee. De goederen gaan naar zieken huizen, bejaardenoorden en kindertehuizen in Gdansk, To- run, Chelmno en Grziadz. De reis duurt een week. De Reimerswaalse werkgroep van de Stichting Zeeland Helpt Polen zet het transport op touw. „We gaan nu voor de derde keer, maar zo'n groot konvooi hebben we nog niet gehad. We beschik ken over vijf vrachtwagencom binaties, twee busjes en twee personenauto's. Die zitten alle maal barstensvol met goederen, in totaal zestig ton. Het is een gi gantische operatie", vertelt Henk Wagenaar, één van de drie organisatoren. Delta Trucks uit Goes en de Yersekse mosselbe- drijven Delta Mossel, Barbé, So lidair en Vette Verhaart stel len elk een vrachtwagen inclu sief chauffeurs beschikbaar voor de hulpactie. Daarnaast nemen ze ook de brandstofkosten voor eigen rekening. Dat geldt even eens voor de busjes van jacht werf Veere en autobedrijf Dijk- wel uit Vlissingen. De werkgroep is afhankelijk van vele helpende handen en gulle gebaren. „In principe moetje be delen om aan spullen te komen. Ik hang in de mosselveiling briefjes op, snijd de actie aan in vergaderingen en zelfs schakel ik leveranciers in. Zo heb ik via een zakkenhandelaar een partij linzen en erwten op de kop ge tikt. Het is een uit de hand gelo pen hobby, maar als je ziet hoe slecht bejaarden en gehandicap ten het in Polen hebben, dan heb ik dat er graag voor over. 't Wordt trouwens steeds moeilij ker de bevolking van de nood zaak van onze actie te overtui gen, nu veel Polen naar Neder land komen om auto's te kopen. Maar reken maar, en dat weet ik uit ervaring, dat het in Poolse te huizen armoe troef is", zegt Hans de Leeuw, een andere stu wende kracht. De 45 ton kleding is afkomstig van particulieren. Voor de rol stoelen en aangepaste fietsen zorgt een enthousiaste en handi ge A. van Weele uit Wolphaarts- dijk. De vrouwenverenigingen van de gereformeerde gemeen ten in Yerseke en Krabbendijke stellen vlijtige handen ter be schikking, die zo'n negentig voedselpakketten samenstel len. Ze bevatten eerste levensbe hoeften zoals boter, bakmeel en peulvruchten. Verder heeft Wa genaar bij de beleggingsmaat schappij AMEV 145 bedden en een groot aantal matrassen los gepeuterd, die afkomstig zijn uit vakantiebungalows in Oostka- pelle. De stichting, die financieel zwaar leunt op de Reimerswaal se werkgroep, sponsort al jaren een afdeling voor kankerpatiën tjes in het ziekenhuis van Gdansk. Zij zamelt geld in voor de aankoop van medicijnen voor chemokuren. Elk jaar is zestig mille nodig. De werkgroep heeft door een huis-aan-huis-collecte in Reimerswaal het benodigde bedrag, veertien mille, voor dit kwartaal bijeengesprokkeld. Het geld voor de medicijnen blijft de grootste zorg. De Leeuw: „Je kunt niet voortdu rend bij de mensen aankloppen. Toch zijn die zestig mille elk jaar broodnodig, anders ontstaat er een tekort aan medicijnen in het ziekenhuis en moet het chirur genteam gaan selecteren wie voor behandeling in aanmer king komt en wie niet. Het is een kwestie van leven en dood. Dat is toch intriest." Er rijst nog een ander brandend probleem. De stichting gebruikt de oude vismijn in Vlissingen als centrale sorteer- en opslag plaats. De eigenaar, de Konink lijke Maatschappij De Schelde, heeft het gebouw binnenkort no dig voor constructiewerk, waar door de stichting op straat komt te staan. „We zoeken dus een vervangende ruimte, want zon der sorteercentrum ben je ner gens." UOI 9el ,opeW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 37