aan Borg Tenniswereld twijfelt kans op succes Björn Topsporter maakt rentree Björn Borg treedt weer aan in het internationale tenniscircuit, als vanouds met rood-wit-blauwe haarband en houten racket (foto Gerard Julien) VRIJDAG 19 APRIL 1991 sport De vierde juli 1981 geldt nog steeds als de dag waarop het einde van Björn Borgs tenniscarrière gestalte kreeg. Een 22-jarige onbeschaamde vlegel uit New York, genaamd John McEnroe, maakte op Wimbledon in vier sets een einde aan de dynastie van de Zweed, die in de vijf voorgaande jaren aan de Londense Church Road heer en meester was geweest. „Hij verliest écht", verwoordde tv-commentator Herman Kuiphof destijds het ongeloof van velen. Dinsdag 23 april 1991 is de datum die in de geschiedenisboeken voor de officiële rentree van Björn Borg komt te staan. De voormalige dictator begint op die dag in zijn woonplaats Monte Carlo aan zijn tweede tennisleven. Een wanhoopsdaad of een serieuze poging om terug aan de top te komen? De experts zijn verdeeld. De internationale sportwereld kent sinds kort een nieuwe trend. Steeds meer revolverhelden van weleer gespen hun holsters weer om en wagen zich op nieuw in het strijdperk. De 42-jarige Geor ge Foreman bokste gisteren (vrijdag) te gen Evander Holyfield om de wereldtitel in het zwaargewicht. Mark Spitz (41). de zevenvoudig olympisch zwemkampioen van 1972, kondigde anderhalfjaar geleden aan dat hij een serieuze poging ging on dernemen om zich te kwalificeren voor de Spelen in Barcelona. Afgelopen weekein de maakte de Amerikaanse glamourboy in Mission Viejo een bijna gênante ren tree. Op de vijftig meter vlinderslag tegen Tom Jager bewoog Spitz zich bijna als een nijlpaard door het water. Björn Borg is dus gewaarschuwd. Na een rustperiode van ruim acht jaar gaat ook de voormalige tennistopper. volgens ei gen zeggen niet vanwege geldgebrek, maar gedreven door het verlangen naar het spel en de competitie, het gevecht met de huidige generatie aan. De inmiddels 34-jarige Zweed klimt komende week tij dens het toernooi van Monte Carlo op nieuw op de carrousel van het professione le tennis. De vraag is hoeveel rondjes Borg het volhoudt. Volgens zijn landgenoot en de huidige nummer één van de wereldranglijst, Ste fan Edberg zullen dat er niet veel worden. .Ik geloof niet dat hij zich met de top kan meten. De tennissport is de laatste jaren veel sneller geworden. Na zo'n lange stil stand krijg je dat niet meer in de vingers", aldus de Zweed, die in zijn mening wordt gesteund door Ivan Lendl. „We hebben al lemaal kunnen zien wat er met John McEnroe gebeurde toen hij acht maanden vrijaf nam. Acht jaar wegblijven is pas echt een probleem". Veranderd De voormalige lijstaanvoerder Mats Wi- lander heeft in zijn loopbaan herhaalde lijk pauzes opgenomen. De wispelturige Zweed, die tussen september '88 en janua ri '89 de beste plaats op de mallemolen had, weet dus hoe moeilijk het is om terug te komen. „Hoewel ik voor hem hoop dat hij het redt, denk ik dat het niet realistisch is van Björn om te denken dat hij echt aan de top kan terugkeren. Misschien kan hij eens een wedstrijd winnen, maar meer echt niet. Tennis is veranderd en deze Borg is ook niet de Borg van 1978. Tennis is tegen woordig meer dan alleen spelen. Het is mentaal zeer zwaar dertien of veertien toernooien per jaar te moeten afwerken. Zeker als je vaak in de eerste ronde ver liest. En als hij veel evenementen afloopt, en dat moet hij doen wil hij weer terugko- men op niveau, is die kans groot". Ook Tom Okker, die in zijn actieve loop baan als tennisser zo'n tien keer tegen over Borg stond, gelooft dat Borg het mentaal gezien erg moeilijk krijgt. ,Zijn doorzettingsvermogen zal toch niet meer zo groot zijn als vroeger. Hij hoeft immers niets meer te bewijzen. Als het dan tegen zit en hij verliest een paai' keer in de eerste ronde van een toernooi, is het gemakke lijk om weer te stoppen". Niet kansloos Nederlands beste tennisser tot-nu-toe acht Borg echter niet geheel kansloos. ,Ik heb begrepen dat hij hard heeft getraind en dat hij fysiek fit is. Als hij een goede loting heeft en meteen wint. weet je het maar nooit. Als hij een 'wildcard' voor Wimbledon krijgt, is hij zeker in staat om daar voor een verrassing te zorgen. Hij won het toernooi vijf keer en ik denk dat hij er ook nu nog beter speelt dan menige tennisser uit de huidige top-vijftig". Tweevoudig Wimbledon-winnaar John Newcombe is één van de weinigen die op timistisch is gestemd. De besnorde Au straliër gelooft zelfs dat Borg voor de ze vende keer de open Franse kampioen schappen op Roland Garros kan winnen. „Hij was de beste gravelspeler ooit en als hij er klaar voor is. kan hij bij de beste twintig tennissers van de wereld komen". En hoe denkt de schijnbaar niet uit zijn evenwicht te brengen Scandinaviër zelf over zijn kansen? Gedurende de afgelo pen acht maanden, waarin hij dagelijks bijna zes uur per dag trainde, heeft Borg zich daarover nauwelijks uitgelaten. Hij ontweek zorgvuldig de pers, weigerde per tinent elk interview, maar verscheen eind maart wel op de Britse televisie om in een praatshow enkele vragen te beantwoor den. Verder slaagde alleen een journalist van het dagblad 'The Observer' erin om de nog altijd met rood-wit-blauwe hoofd band getooide Zweed tijdens een trai ningsstage op het heilige gras van de All England Club enkele uitspraken te ont lokken. „Om de top te bereiken, moetje fysiek en psychisch in vorm zijn. Dat ben ik nu", gaf Borg te kennen. „In het verleden heb ik mezelf altijd een ijzeren discipline opge legd. Dat is nu weer mijn stelregel. Mijn instelling is net als vroeger. Ik kan me vol ledig op één partij en één doel concentre ren. Ik ben altijd bereid daar offers voor te brengen. Ik ben daarom optimistisch. Wat echter nog ontbreekt, is wedstrijdritme". Over het waarom van Borgs terugkeer zijn sinds augustus vorig jaar, toen hij aan kondigde weer met tennis te beginnen, de vreemdste gissingen gedaan. De voor de hand liggendste was natuurlijk geldge brek. Na zijn afscheid in '83 bouwde 'Ice Borg', wiens vermogen destijds op tachtig miljoen gulden werd geschat, een aardig imperium op in de modebranche. In de zo mer van '89 ging de Björn Borg Design Group echter failliet. Als zakenman bleek de tennisser toch niet zo succesvol. Borg raakte daarna verwikkeld in enkele rechtzaken. Zo eiste Lars Skarke, zijn voormalige partner en directeur van de BB Group, een schadevergoeding van maar liefst 160 miljoen gulden. Skarke, die een belang van 25 procent in de firma had, verweet de oud-kampioen afspraken te hebben geschonden en contracten niet te zijn nagekomen. Op zijn beurt beschuldig de Borg zijn ex-compagnon van „misma nagement". De Zweedse rechter gaf Borg onlangs ge lijk in het conflict. De vijfvoudig Wimble don-winnaar bleef desalniettemin met een geschatte schuld van zestien miljoen gulden zitten en moest zijn kapitale villa op een eiland bij Stockholm verkopen. Geld is volgens Borg, die zich weer in Mon te Carlo vestigde, echter niet de belang rijkste drijfveer voor zijn terugkeer. „De meeste mensen beweren dat ik vanwege mijn schulden weer begin. Maar dat is niet waai'. Ik weet heus wel hoe ik mezelf zon der tennis in leven moet houden. Ik heb nu gewoon weer zin iets anders te doen. Daar hoort een terugkeer in de tennissport bij. Ik miste het tennis. Ik wil weer spelen en winnen. Ik zoek de bevrediging van vroe ger en beschouw mijn comeback als een grote uitdaging. Ik ben tot de conclusie gekomen dat er zich tijdens mijn afwezig heid geen spelers hebben gemeld, die net zo temperamentvol op de baan zijn als ik". Fascinerend En dat terwijl Borg acht jaar geleden nog uitriep: „Ik zal blij zijn 's ochtends wakker te worden en te beseffen dat ik die dag niet hoef te trainen. Niets, absoluut niets, krijgt mij terug in het wedstrijdtennis". Het verhaal dat vertelt hoe de eens door hem gedomineerde sport het leven van Borg weer ging beheersen, is daarom ze ker fascinerend te noemen. De enige zoon van een kledinghandelaar uit Stockholm kwam door zijn vader in aanraking met de tennissport. Deze gaf hem een racket, dat hij had gewonnen tij dens een tafeltennistoernooi. Borg junior raakte meteen verslingerd aan de sport en verliet vroegtijdig de school met het argu ment dat hij niet uren naar leraren kon zit ten luisteren. Niet lang daarna zouden de journalisten zich vermaken met de kop „A star is Björn". In 1970 veroverde hij als veertienjarige het Zweedse kampioen schap bij de senioren, waarna hij zijn land mocht vertegenwoordigen in het Davis- cup-team, In '72 won hij de juniorentitel op Wimbledon en twee jaar later eiste hij als zeventienjarige in Parijs zijn eerste 'grote' Grand-Slamwinst. op. Het begin van een verbluffende reeks van zes over winningen in acht jaar. Pas in '76 mocht Borg op Wimbledon als winnaar de hand van de hertogin van Kent schudden en begon de ogenschijn lijk stoïcijnse pupil van trainer Lennart Bergelin ook daar aan zijn regeerperiode. De tennisfans sloten de nieuwe vedette, die werd gepresenteerd als een buiten aards wezen, haast snikkend in de armen. In de wereld van de sport, de speelgoedaf deling van het leven, was de Zweed, de held, het geliefde maatje. Dit in tegenstel ling tot de relschoppers Ilie Nastase, Jim my Connors en John McEnroe. Als tiener bezat Borg echter ook een opvliegend ka rakter en was hij snél gefrustreerd. Zo schorste de Zweedse bond hem eens voor zes maanden naar aanleiding van een scheldpartij. Borg verbeterde daarna zijn gedrag op de baan aanzienlijk, maar tij dens zijn profcarrière bleef hij een stijfkop, die met name door collega-spelers en de pers regelmatig op zijn egoïsme en hebbe righeid werd aangevallen. Oninteressant Het publiek had daar lak aan en bewon derde hem als een kalme, onvermoeibare man die niet ontvankelijk was voor de druk van buitenaf. Borg werd de hemel in geprezen wegens zijn haarscherpe con centratie, zijn nauwkeurige oog en zijn on barmhartige techniek. Jammergenoeg was de in werkelijkheid eenvoudige en grotendeels oninteressante noorderling niet in staat buiten de baan zijn uitstra ling te behouden. De wereld ging er vanuit dat Borg als uitmuntend tennisser ook in zijn privé-leven wel een succesvol mens móest zijn. Niets was minder waar. Zijn huwelijk met zijn eerste vrouw, de Roemeense tennisster Marianna Simio- nescu. mislukte. Na zijn scheiding ver wekte Borg, die in 1983 na een ruzie met de tennisautoriteiten over het aantal door hem te spelen toernooien besloot te stop pen, nog een zoon bij de toen zestienjarige Jannike Björling, met wie hij overigens nooit trouwde. Vier jaar terug schokte hij zijn trouwe fans door een relatie met de zangeres Loredana Berte, niet echt het toonbeeld van kuisheid, te beginnen. Borg had geen boodschap aan de verhalen over de als mannenverslindster bekend staande Italiaanse en trouwde met haar. Cocaïne De geruchten over zijn zakelijke fiasco's en zelfs cocaïnegebruik bleven echter aan houden. Zeker toen hij in februari 1989 met spoed naar een ziekenhuis in Milaan werd gebracht, waar zijn maag werd leeg gepompt. Hij zou ruzie hebben gehad met Loredana en daarna hebben geprobeerd met slaappillen een einde aan zijn leven te maken. Borg deed het incident af als een ongelukkige combinatie van alcohol en slaapmiddelen. De echte waarheid zal nooit bekend worden. Twee jaar na dit dieptepunt in zijn leven is Borg in elk ge val klaar voor een comeback. Althans, dat zegt hij zelf. Begin deze week waren de eerste beelden van een trainende Borg te zien. De legen de werkte in Monte Carlo een oefenpartij tje tegen zijn landgenoot Lars Johnsson af en verloor met tweemaal 4-6. Zijn speel wijze bleek nauwelijks veranderd. De bes te tennisser van de laatste decennia han teert nog steeds zijn bekende tweehandi ge backhand en gebruikt zijn oude houten racket. ,Ik haat de nieuwe modellen, om dat ze me beletten controle over de bal uit te oefenen. Met moderne rackets kan ik mijn eigen spel niet spelen. En daarom heb ik alles maar bij het oude gelaten. Ik heb genoeg oude modellen bewaard", ver klaarde Borg zijn keuze voor het museum stuk. Dat laatste zou hem volgens sommigen bij zijn rentree wel eens kunnen opbreken. Tijdens zijn afwezigheid heeft de ontwik keling van het materiaal een hoge vlucht genomen. De huidige generatie tennissers is door de metalen rackets in staat veel harder te'slaan, met als gevolg dat de ser vice een steeds dominantere rol is gaan spelen. Handicap „Zijn ouderwetse racket is een enorm han dicap". meent de Australische oud-speler Fred Stolle dan ook. „Borg kan de bal er niet de vaart mee geven, die tegenwoordig' vereist is bij de slagenwisselingen. Daar om denk ik dat Borg de top niet meer kan halen". Ook Tom Okker ziet Borgs 'slag hout' als een groot nadeel. „Het materiaal is de afgelopen jaren sterk verbeterd, waardoor de spelers nu veel harder slaan. Vooral op snelle ondergronden wordt het heel lastig voor hem". Anderen, zoals Vitas Gerulaitis, bestrij den daarentegen dit argument. „Je hoeft de bal niej. met duizend kilometer per uur over het net te slaan om een goede tennis ser te zijn. Dat heeft McEnroe bewezen. Maai' wat Borg zich wel moet realiseren is dat hem eerst enkele afstraffingen wach ten". Pat Cash, in '87 de sterkste op Wimbledon, trainde de afgelopen maand in een Lon dense hal enkele malen met Borg. „Hij maakte nog wel wat fouten, maar soms sloeg hij ook fantastische ballen. Ik heb zelf ook nog even met zijn racket gespeeld en ik moet zeggen dat het best meeviel", gaf de Australiër toe. Andrew Castle, lid van het Britse Davis- cup-team, fungeerde ook als sparringpart ner voor Borg. Hij had wel zijn bedenkin gen over het kleine racket, maar ver wachtte dat de Zweed die handicap met zijn kracht en talent kan compenseren. „Hij bezit een uitstekende volley en een prima opslag, maar hij beweegt vooral goed. Borg gaat weer winnen, daar twijfel ik niet aan. Er zijn niet veel spelers die zo'n slag hebben en zo fit zijn als Borg". Dins dag zal de wereld weten of de Engelsman gelijk heeft. Eric de Bie Na zijn tennisperiode was Borg actief op verschillende terreinen in de modewe reld. Op de foto presenteert hij samen met zijn toenmalige vriendin Jannike Björ ling een parfum met zijn naam (foto Bob Dear) Björn Borg werd op 6 juni 1956 in het Zweedse plaatsje Sodertalji, onder de rook van Stockholm, geboren. Op vijftienjarige leeftijd verscheen hij voor het eerst in de internationale schijnwerpers door zijn debuut in het Zweedse Davis- cup-team te maken. Daarmee was hij de jongste tenisser die ooit in dit landentoer- nooi uitkwam. In de jaren '73 tot en met '81 stond Borg zestien keer in de finale van een Grand- Slamtoernooi. Daarvan won hij er elf: zes keer in Parijs en vijf maal in Londen. In totaal bracht Borg 65 officiële toernooien op zijn naam en was hij 26 keer verlie zend finalist. Zijn loopbaan in vogelvlucht: 1970: Zweeds kampioen bij de senioren. 1971: Debuut in het Zweedse Daviscup-team tijdens het duel met Nieuw-Zeeland. 1972: Wereldkampioen bij de junioren (Orange Bowl) en winnaar van het junioren- toernooi op Wimbledon. 1974: Borg wint in Londen zijn eerste officiële toernooi. Op Roland Garros ver overt hij zijn eerste Grand-Slamtitel. 1975: Opnieuw is hij de sterkste in Parijs. Met het Zweedse team zegeviert hij in het Daviscup-toernooi. 1976: Borg komt in Parijs niet verder dan de kwartfinales, maar behaalt op Wim bledon zijn eerste seniorentitel door in de finale Ilie Nastase te verslaan. Verlie zend finalist in New York (tegen Jimmy Connors). 1977: Borg schrijft weer Wimbledon op zijn naam en wint de Masters-finale. 1978: Derde zege op Roland Garros en op Wimbledon. Opnieuw verliezend finalist op Flushing Meadow (weer is Connors te sterk). 1979: Borg speelt in Rotterdam en schrijft het toernooi op zijn naam. Vierde zege Roland Garros en Wimbledon. 1980: Vijfde overwinning in Parijs. Born speelt in de finale op Wimbledon een bloedstollende vijfsetter tegen McEnroe en wint. 1981: Borg zegeviert voor de zesde en laatste keer in Parijs. McEnroe schrijft op Wimbledon geschiedenis door in de eindstrijd Borg te verslaan. 1983: Henri Leconte klopt in Monte Carlo Borg in drie sets. Op 26-jarige leeftijd zet de Zweed een punt achter een van de imponerendste sportcarrières in de geschie denis. 1990: Borg kondigt rentree aan. Borg in actie op het toernooi van Roland Garros in 1980 foto Henk Koster)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 23