Mariniers gaan Kurden helpen Cao-onderhandelingen in grootmetaal afgebroken SPRINT Irak akkoord met VN-hulp Onderzoek justitie in kwestie-Rasoel itinet beslist vandaag over uitzending naar Irak kunst cultuur iewonde bij lotsing met ictietrein Hoogovens Scandinavisch bedrijf wil naar Axelse Vlakte 15Vm21 sport 23 Vm 27 DOE MEE! Criminelen persen de horeca af 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. en wisselvallig L( regen, later opklaringen en en- Mien. Maximum temperatuur *0graden. Tot krachtig toenemen- \mrdoosten mind. Wolstraat 78 t,jaargang no. 92 jjjlag 19 april 1991 jHAAG (GPD) - Het kabi- beslist vandaag over het jm van militair materieel 1 Brsoneel naar Irak. De Ne- 1 (guise militairen moeten idegrens met Turkije de veï- van de voornamelijk Jjj5C|ie vluchtelingen ga- jtien, in samenwerking met 'j tp,n van de Verenigde Sta- iGroot-Brittannië en Frank- Het staat vrijwel vast dat onge veer duizend mariniers van de Eerste Amfibische Eenheid uit Doorn naar Irak worden ge stuurd. Veldhospitaals Bovendien wordt bekeken of medisch personeel en genie troepen naar Irak gestuurd zul len worden om te helpen bij het opzetten van veldhospitaals. Minister Ter Beek (defensie) heeft zijn Britse collega Tom King gisteren op de hoogte ge steld van de Nederlandse deel name aan de militaire hulp voor de Kurden. King bedankte Ter Beek daarvoor gisteren in het Britse Lagerhuis. De Nederland se mariniers oefenen altijd sa men met de Britten in de UK-NL amphibious Landing Force. Resolutie Resolutie 688 van de Verenigde Naties vormt volgens Van- den Broek een „toereikende juridi sche basis voor deze vorm van hümanitaire hulp met een mili taire rand". De resolutie stelt dat de vervolging van de Kurden niet als een interne aangelegen heid van Irak kan worden ge zien. De situatie rond de vluch telingen bedreigt de veiligheid in de regio,, zo wordt in de resolu tie gesteld. In de Tweede Kamer kan de voorgenomen Nederlandse deel name aan de interventie in Irak op brede steun rekenen. Ook Groen Links meent dat de nood situatie het zenden van militai ren rechtvaardigt. PvdA'er Mel- kert verklaarde te beseffen dat instemming met het sturen van Nederlandse militairen ook in stemming met een mogelijk ge wapend optreden tegen Iraakse troepen betekent. Humanitaire actie Het gaat Nederland in de eerste plaats om een „humanitaire ac tie", maar het gaat feitelijk om een „humanitaire interventie". Daarover was Melkert het met Van den Broek eens. „Het risico van confrontatie moet onder Moskou en Tokio verbeteren betrekkingen TOKIO (RTR/AFP/DPA) .Japan en de Sovjetunie rijn hel donderdag- eens •eworden over verbete ring van hun betrekkin- jen op 15 verschillende terreinen. Heide landen kwamen nader tot elkaar in de kwestie van de Koeri- ien eilanden, die door de Sovjetunie op basis van afspraken van Jalta aan bet einde van de Tweede Wereldoorlog: werden bezet. Japan eist deze eilanden terug. De Sovjetunie on derschrijft nu het stand punt dat er sprake is van en territoriaal dispuut it moet worden opge- om een definitief lesverdrag tussen beide landen mogelijk te maken. HUIDEN (ANP) - Bij een actie lffl de Industriebond FNV bij I Mgovens is donderdagm id ly op het bedrijfsterrein een - ixomotief op een personenauto ikolsl, Bij de botsing heeft de Blunrder van de auto een ge- Md borstbeen opgelopen. P? Hoogovens-werknemer had Mts met de actie te maken. Bet was de bedoeling dat de lo- - «motief met twee rijtuigen het tirein zou verlaten om actie- Wers op te halen om deze [er het Hoogovens-terrein te ioen: Dit uit protest tegen het Ht toelaten door de directie fin stakers en bondsbestuur- I peen overweg is de locomotief jjj 5 de personenauto gebotst. ^grijpt iets verder dan een lu- pkeactie. Qua veiligheid loopt ■Ulit de hand", aldus de be- lijfewoordvoerder. Hoogovens töadt zich op disciplinaire ^regelen tegen de vier werk ers die de locomotief be landen. Volgens de Industrie- id'FNV gaat het om een be- SILOPI - Amerikaanse mariniers bewaken een bevoorradingsbasis in Turkije bij de Iraakse grens. Vanaf de basis worden voedsel en water per helikopter naar de vluchtelingen gebracht. Helikopters van de VS hebben woensdag de eerste 64 Kurden vanuit Irak overgebracht naar Turkije (foto Patrick BazlAFP) BAGHDAD/ANKARA (RTR/AFP/DPA) - Irak en de Verenigde Naties hebben donderdag in Baghdad een akkoord bereikt over het opzetten van vluchtelingenkampen in Irak onder toezicht van de VN. Irak veroordeelt.echter het Amerikaans-Britse plan voor de oprichting van zogenoemde vrijplaatsen voor de Kurdi- sche vluchtelingen in het noorden van het land. De VN zullen daarom niet werken in de kampen die door de geallieerden wor den opgezet, aldus VN-functionarissen. Prins Sadruddin Aga Khan, die voor de VN het akkoord tekende, zei tijdens een persconferentie wel te verwachten dat er een vorm van samenwerking met de coalitie komt. De VN zullen vluchte lingen begeleiden die vanuit de door de geallieerden gecontro leerde gebieden willen terugkeren naar hun woonplaatsen. De Iraakse vice-premier Tareq Aziz veroordeelde de komst van de westerse troepen. „Wij weigeren dat. Zij hebben niet het recht troepen op ons gebied te sturen. Dat is inmenging in onze binnen landse aangelegenheden". Volgens hem wordt de situtatie er bo vendien alleen maar gecompliceerder door. Niettemin zal de Amerikaanse opperbevelhebber van de troepen in het Turks- Iraakse grensgebied vandaag op. Raaks grondgebied een ont moeting hebben met een vertegenwoordiger van Saddam Hu- sayn. Moskou zei donderdag de internationale hulp voor de Kurden te steunen. Het Sovjetministerie van buitenlandse zaken wees er (Slot zie pagina 3 kolom 3) ZOETERMEER (ANP) - Het cao-overleg in de grootmetaal (200.000 werknemers) is donder dagavond afgebroken. De par tijen konden het niet eens wor- Werk voor 150 mensen TERNEUZEN - De invulling van de Axelse Vlakte, het be drijventerrein aan het Kanaal Gent-Terneuzen tussen Sluiskil en Sas van Gent, krijgt gestalte. Bij het Haven- schap Terneuzen, dat ettelijke miljoenen guldens investeer de in het bouwrijp maken van het gebied, heeft zich een Foot bedrijf uit Scandinavië gemeld. Dat wil er voor min stens honderd miljoen dollar investeren. De bedrijfsvesti ging gaat werk bieden aan minstens 150 mensen. De zaak wordt vermoedelijk nog deze maand beklonken. Het havenschap heeft op de Axelse Vlakte een kleine vijftig hec- tare in de aanbieding. Het nieuwe bedrijf heeft een claim ge- JjjBd op vijftien hectare. Burgemeester drs R. C. E. Barbé van kneuzen die in afwachting van de benoeming van een nieu we directeur van het havenschap optreedt als woordvoerder, donderdagavond geconfronteerd met de belangstelling van net bedrijf: „Ik kan niet ontkennen dat er onderhandelingen Baande zijn. En die zijn inderdaad in een vergevorderd sta dium. Verder zeg ik er niets over; dat is niet in het belang van de zaak." Inmiddels is wel duidelijk dat er achter de schermen een kei harde strijd is gevoerd om het bedrijf binnen te halen. Vlissin- Ben, Gent, Antwerpen, Moerdijk én Amsterdam legden het uiteindelijk af tegen Terneuzen. Het bedrijf zou volgend jaar willen beginnen met de bouw. Barbé: „Ik hou mij op de hakte, maar gaat het door dan zou dat een enorme impuls hjn voor de Kanaalzone. Er is veel in dat gebied, de Axelse ■akte, geinvesteerd, zeker wat betreft de infrastructuur. Na- hht'lijk zou ik het een prima zaak vinden als dit door gaat." den over loonsverhoging, ver vroegd uittreden, terugdrin ging van de arbeidsongeschikt heid en arbeidstijdverkorting. De bonden gaan vandaag hun leden raadplegen over acties, waaronder stakingen. De Industriebond FNV stelt vandaag al een ultimatum aan de werkgeversvereniging FME en afzonderlijke metaalbedrij ven en raadpleegt dan ook een deel van de leden over stakingen vanaf 1 mei. Die dag zijn er sta kingen bij metaalbedrijven in het hele land te verwachten. Daarna gaan de industriebon den van FNV en CNV over tot es tafettestakingen. Het cao-overleg is volgens FNV- onderhandelaar H. Peperkamp vastgelopen omdat de FME on voldoende afspraken wilde ma ken over de vut. aanvulling op de WAO-uitkering, arbeidstijd verkorting en terugdringen van ziekteverzuim. Pas als de bon den het pakket aanvaarden is de FME bereid haar loonbod van 6,5 procent in een tweejarige cao te verhogen. De werkgevers zijn donderdag al opgeschoven: tij dens het vorig overleg was nog sprake van 5,5 procent structu reel en 0,5 procent eenmalige uitkering. FME-voorzitter drs. J. Blankert gaf aan dat voor dit jaar een loonsverhoging van 3,75 procent tot de mogelijkheden behoort, evenveel als in de metaalnijver heid is overeengekomen. Blan kert verwijt de bonden dat zij het overleg op „mineure pun ten" hebben laten afketsen. „Kennelijk mocht er van de bon den vanavond geen akkoord ko men". De bonden waren op hun beurt alleen bereid met een tweejarige cao in te stemmen als er dit jaar - 4 procent en volgend jaar 5 pro cent loonsverhoging zou worden betaald. „Absurd", aldus Blan- kert. De vut-leeftijd kan in de metaal industrie op 60 jaar blijven .staan. De FME is afgestapt van het plan om de uitkering voor 60-jarigen te verlagen van 87,5 naar 70 procent. De financiering van de vut-regeling is rond. Struikelblok is de eis van de bonden om ook werknemers met veertig dienstjaren vervroegd te laten uittreden. Arbeidstijdverkorting voor werknemers in twee- en drie ploegendiensten naar 36 uur en in de volcontinudienst naai- 33,6 uur is voor de FME niet aan de orde. De FME is bereid om voor arbeidsongeschikte werkne mers van 58 jaar de WAO-uitke- ring met 10 procent aan te vul len. De bonden eisen aanvulling vanaf 55 jaar tot 87,5 procent. Zowel Blankert als Peperkamp toonde zich donderdagavond in Zoetermeer teleurgesteld dat er geen akkoord is bereikt ondanks concessies van beide kanten. Beiden zijn bereid het overleg op elk moment te hervatten, maar laten het initiatief over aan de tegenpartij. ogen worden gezien", verwees de PvdA'er naar een eventueel ge wapend optreden door Irak. Nu de Europese Gemeenschap de Iraakse leider Saddam Hus- sayn als 'oorlogsmisdadiger' heeft gebrandmerkt, moet vol gens een Kamermeerderheid worden bekeken of Iraakse am bassadeurs, gestationeerd in de EG-landen, nog kunnen blijven. Diplomaat VVD'er Weisglas suggereerde Van den Broek om in EG-ver band te besluiten tot verlaging- van het niveau op de Iraakse di plomatieke posten. Ambassa deurs zouden dan plaats moeten maken voor zaakgelastigden. De minister wil zijn 'collega's nog eens polsen over dat idee: „Ik wil nog eens nagaan met de Twaalf in hoeverre dit contact gemak kelijk kan worden gemist". Hij wees erop dat Nederland en andere EG-landen er sinds de bezetting van Kuwayt bewust voor hebben gekozen de diplo matieke betrekkingen te hand haven. Wel werden in Nederland alle Iraakse diplomaten, de am bassadeur uitgezonderd, de deur gewezen. Karig CDA'er Van Weezei vond de Ne derlandse financiële bijdrage aan het vluchtelingenprobleem in Irak „nogal karig". Hij beet minister van ontwikkelingssa menwerking Pronk toe dat deze wel steun bij de wederopbouw van Irak heeft toegezegd, maar slechts weinig geld uit zijn om vangrijke budget vrijmaakt voor hulp aan de Kurden. Pronk antwoordde dat de ruim 24 mil- jóen gulden die Nederland tot nog toe aan het vluchtelingen probleem heeft besteed „de grootste hulpoperatie van dit jaar" betekent. Advertentie Vanavond op RTL 4: ZOETERMEER - Op een met teksten versierde wagen zetten me taalwerknemers hun cao-eisen kracht bij voor het FME-hoofdkan- toor. Onder de betogers die zich gisteren in Zoetermeer verzamel den waren ook stakers van Hoogovens (foto Toussaint Kluitersl ANP) China's belangrijkste kunstuiting, de schilderkunst, is in Europa lange tijd een ondergeschoven kindje.geweest. Daarin komt veran dering. Het Amsterdamse Rijksmuseum heeft zijn collectie vorig jaar flink uitgebreid en er is nu een expositie ingericht. Verder in de bijla ge Kunst Cultuur: affaire rond kraker Hans Kok verfilmd, de polemische geest van J. de Kadt Jezuïet en Universalgelehrter Athanasius Kircher Marita Mathijsen's liefde voor historische let terkunde herkenbaar menselijk gedrag is voer voor Dennis Potter de Bretonse muziek van Ar Bleizi Ruz Claus Staeck maakt geën gageerde affichesculturele agenda. De come-back van Björn Borg in het internationale tennis Verder: Robert de Castella jaagt op een toptijd in de marathon van Rotter dam FC Groningen-voetballer Milko Djurovski speelt voor het pu bliek de sportrubriek denksportpagina. In het reclameblok na Goede Tijden. Slechte Tijden. Pak pen, papier en de Gouden Gids en Kijk vanavond naar De Gouden Gids TeJekwis en win een van de tien draad loze telefoons van PTT Telecom Model 'Sydney' LOOP EERST 'NS DOOR DE GOUDEN GIDS. DEN HAAG (GPD) - Horeca Ne derland maakt zich ernstig zor gen over het grote aantal afpex-- singen van kroegbazen en eige naren van discotheken en snackbars. Volgens J. Entius, lid van het dagelijks bestuur van Horeca Nederland, worden wekelijks op meerdere plaatsen in het land ondernemers met ge weld bedreigd als zij geen ge bruik willen maken van de diensten van een crimineel. De criminelen bieden tegen be dragen van enkele honderden guldens 'hulp en deskundigheid' aan bij het bewaken van de on derneming. Eerder dit jaar werd een Brabantse café-eigenaar in elkaar geslagen toen hij weiger de met een crimineel in zee te gaan. Het slachtoffer heeft uit angst geen aangifte gedaan bij de politie. Horeca Nederland krijgt de laat ste tijd meldingen binnen van soortgelijke afpersingen uit Utrecht, Brabant en Limburg. „Vooral cafés en discotheken, waai- louche figuren aanbieden voortaan als portier op te tre den. In bepaalde zaken wordt eveneens in drugs gehandeld. Het grote euvel is dat weinig af geperste horeca-ondernemers aangifte durven te doen. Het dreigen- met lichamelijk geweld, de zaak in brand te steken of fa milieleden iets aan te doen is daarvan de oorzaak. AMSTERDAM (GPD) - Justitie is een gerechtelijk vooronder zoek begonnen tegen de Amster damse hoogleraar tekstweten schappen drs. Theun van Dijk wegens smaad en mogelijk las ter. Van Dijk wees vorig jaar de dich- ter-columnist Gerrit Komrij aan als werkelijke man achter het schrijvers-pseudoniem 'Moham med Rasoel' en beschuldigde hem van 'elitair racisme'. Van Dijk was ervan overtuigd dat Komrij de ware schrijver was van het boek 'De ondergang van Nederland' dat vorig jaar voor ophef zorgde. In het boek wordt gewaarschuwd tegen de invloed van de islam in Neder land. De man die zich uitgaf voor Rasoel en verborgen achter hoofddoeken en een donkere zonnebril als zodanig optrad werd na enkele weken ontmas kerd als een variété-artiest van Pakistaanse afkomst die woon de in de omgeving van Amster dam. Volgens Theun van Dijk kon die man echter niet de tekst van het boek hebben geschreven. Na uit voerige bestudering van woord keus en zinsbouw meende de professor de als venijnig bekend staande columnist Komrij te herkennen als geestelijk vader. Komrij heeft daarop woedend gereageerd en een klacht bij jus titie ingediend. Onderzoek Hij is blij dat de Amsterdamse officier van justitie mr. W. Mijns- sen nu onderzoekt of Van Dijk terecht moet staan wegens zijn in de media geuite verdachtma kingen. Mr. Mijnssen zou tot het vooronderzoek hebben besloten nadat hij op het spoor was geko men van de werkelijke schrijver van De onderg'ang van Neder land. (Advertentie) In 1990 organiseerde de .PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. - U hebt, 'm zo in huis. - U hoeft alleen maar \\a& de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Ik wil de PZC vie rweken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissjngen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1