Nutsbedrijf wil WOV exploiteren VVV In nieuw kantoor PZC Rolstoelers winnen van validen Wil samenwerking havens Terneuzen en Gent aanwezig Grote schoonmaak van Vlaams water Provincie in Gent op beurs, bedrijven niet Wellicht aandacht geval Anouk op tv provincie 10 Aanbod president-commissaris Don VRIJDAG 19 APRIL 1991 l Van onze verslaggever) GENT - De NV Delta Nutsbe drijven (Delta-N) wil een Wes- terschelde Oeververbinding gaan exploiteren. President commissaris VV. Don deed dit aanbod donderdag in Gent, tij dens een tweedaagse bijeen komst over de drinkwatervoor ziening in de Euregio Zeeland en Oost-Vlaanderen. Hij zei dat via een exploitatie door Delta-N het best kan worden gegaran deerd dat de tarieven voor de WOV zo laag mogelijk blijven. „Het bedrijf is immers niet uit op het maken van winst, wat bij particuliere bedrijven toch het eerste oogmerk is." Don beklemtoonde dat er een duidelijke scheiding moet ko men tussen exploitatie van de WOV en de andere activiteiten van het nutsbedrijf. „Bij tegen vallende exploitatie van de Wes- terschelde Oeververbinding mag het niet zo zijn, dat de wa ter- en energie-afnemers het gat dekken. De oplossing zou dan eerder in de tarieven moeten worden gezocht." Don was er Diefstal uit woonhuis VLISSINGEN - Uit een woning aan de Frans Halslaan verdween vannacht een geldbedrag. De woning werd in de nacht of vroe- ge ochtend doorzocht. Behalve het geld wordt er niets vermist. Samenwerking waterleiding (Slot van pagina 9) naert van de Vlaamse Maat schappij voor Watervoorziening (VMW), herinnerde eraan dat al in 1950 contacten werden gelegd voor levering van water uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan ge meenten in het Land van Waes. Tot 1957 werd 140.000 tot 780.000 kubieke meter per jaar geleverd. In 1954 werden vanuit Zeeland de gemeenten Kallo-Doel, Mel- sele en Kruibeke bevoorraad en in 1960 kwam een transportlei ding tot stand tussen Assenede en Philippine. Tot 1967 leverde de Vlaamse Maatschappij water aan het industrialiserende Zeeuwsch-Vlaanderen. daarna gebeurde - tot 1976 - het omge keerde. overigens van overtuigd dat een renderende WOV kan worden gemaakt. „En Delta Nutsbedrij ven beveelt zich beleefd aan." Betrokkenheid De president-commissaris stel de dat het tijdstip voor het ex ploitatie-aanbod bewust is ge kozen: voordat de verbinding is gebouwd en al in exploitatie is genomen. „Op het moment dat de publiek-private exploitatie niet naai- wens verloopt en over heidsingrijpen geboden is - zo als precies 125 jaar geleden bij de Westerschelde-veren - is de ope ratie voor Delta Nutsbedrijven uiteraard veel minder interes sant." Don zag het .aanbod van Delta-N als een bewijs van de grote maatschappelijke betrok kenheid van een openbaar nuts bedrijf. „Het heeft oog voor de noden en wensen die in de Zeeuwse samenleving leven. Vandaar de serieuze belangstel ling voor de exploitatie van de WOV. Een voorziening van openbaar nut." Voor het gemengd Vlaams- Zeeuwse gezelschap maakte Don duidelijk dat Delta-N in het verleden wel meer branche-over schrijdende terreinen heeft be treden. Hij noemde de exploita tie van het kabeltelevisienet in heel Zeeland door dochter Zeka- tel BV. En verder de steun van 50 miljoen gulden uit de nutsreser- ves voor de noodlijdende Ko ninklijke Maatschappij De Schelde. De reserves zijn sinds dien alleen maar toegenomen en ook dat is voor exploitatie van een WOV gunstig. Waterspoor Doortastende aanpak ontbreekt Vati onze verslaggever GENT - De havens van Terneu zen en Gent kunnen intensief sa menwerken, maar dat moet dan wel in een goed uitgewerkt ver drag worden vastgelegd. Vol gens de Belgische jurist mr J. Mertens is er wat dat betreft nog enorm veel werk aan de winkel. De gouverneur van Oost-Vlaanderen, dr H. Baltha zar, ziet ook mogelijkheden voor een nauwe samenwerking, maar vindt het belangrijker dat de Vlaamse havens (Antwer pen, Gent en Zeebrugge) één ge zamenlijk front vormen. Balthazar was donderdag, tij dens de Benelux Havenstudie dagen in het Internationaal Congrescentrum in Gent. heel duidelijk. Hij somde de grens overschrijdende 'samenwer kingsverbanden' op, maar miste een doortastende aanpak. Vol gens hem is er niemand die kans Wild kamperen (Slot van pagina 9) Den Boon het uitdrukt, 'efficiënt en effectief werken'. Het is de be doeling dat alle illegale kam peerders bekeurd worden en dat de zogenaamde schikking van de officier van justitie ten bedra ge van 50 gulden meteen wordt betaald. Ze worden daarbij ge sommeerd alsnog te vertrekken en krijgen weer een kaartje met een camping waar ze nog terecht kunnen. Den Boon: „We rekenen erop dat ze daar gehoor aan zul len geven. Doen ze dat niet, dan worden ze later nog een keer ge sommeerd en daarna houdt het voor ons op." Het is niet moge lijk een illegale kampeerder va ker dan één keer per nacht te be keuren. Volgens Den Boon is wel ge dacht aan fysieke maatregelen, zoals wielklemmen en wegsle pen, om het illegaal kamperen aan te pakken. „We hebben be sloten dat voorlopig in ieder ge val nog niet te doen. omdat, de nadruk dan wel heel eenzijdig op het politie-optreden komt te lig gen. En dat vertekent de werke lijkheid. De inbreng van de poli tie is een onderdeel van een to- taal-beleid. En dat willen we la ten blijken." Aan de hand van de ervaringen met Hemelvaartsdag en Pink steren kan naar de mening van Den Boon altijd nog worden be sloten bij een volgend druk weekeinde voor een andere aan pak te kiezen. valt. „Om in dezelfde beeld spraak te blijven: het lits-ju- meaux is half opgemaakt. Delta Nutsbedrijven heeft de lakens glad. de andere helft van het bed, gevormd door de water schappen. heeft nog meer weg van een rommelige twijfelaar." Hij kondigde aan dat in lande lijk verband de waterleidingbe drijven, Unie van Waterschap pen en gemeenten gaan overleg gen over waterspoor en samen werking. Don hoopte dat het in Zeeland ooit zover komt. „Delta-N en de waterschappen dienen hetzelfde doel: het afleveren van kwalita tief goed water. Hun werkterrei nen vloeien in elkaar over. Er is een hechte relatie tussen een verantwoorde drinkwaterberei ding en een goed beheer van op pervlaktewater en waterbo dems. Ook naar de klanten toe is het een uitstekende zaak op dat verband te duiden. En wat is in het zuinige Nederland dan een beter instrument dan de porte monnee? In het land waar het koperdraad is uitgevonden toen twee Nederlanders tegelijk trok ken aan een cent, kan het be wust omgaan met water het bes te ingang vinden via een gecom bineerde rekening." Don - sinds enkele dagen oud gedeputeerde - hield een plei dooi voor krachtenbundeling op het gebied van watervoorzie ning en -zuivering. Oftewel: nau we samenwerking tussen Delta- N en de waterschappen. Kritiek van de Zeeuwse Waterschaps- bond op het idee om de hoogte van de zuiveringsheffing mede te koppelen aan het waterver bruik (het zogenaamde 'water spoor') vond hij onbegrijpelijk. „Het gebrek aan zuinigheid met water is een rechtstreeks gevolg van het feit dat de kosten voor het waterverbruik niet zijn ge koppeld aan de kosten van wa terzuivering." De president-commissaris van Delta-N constateerde dat zijn idee over het waterspoor maar in een gedeeltelijk gespreid bedje ziet een plan op tafel te leggen dat op korte termijn vruchten af werpt. Hij zit er overigens wel op te wachten. Tijdens de Benelux Havenstu diedagen (ook vandaag nog) staat de grensoverschrijdende samenwerking tussen Gent en Terneuzen centraal. Ing dr H. L. F. Saeijs, vice-voorzitter van de twee havenschappen in Zee land, dacht constructief mee. „Ik wil geen misverstand laten bestaan over onze wil tot samen werking met. Gent. Die is er zeer nadrukkelijk. Afdalend van de abstractie naar de concrete mo gelijkheden komen we echter een aantal hobbels tegen. Toch meen ik dat deze barrières te ne men zijn, daarvoor zijn de weder zijdse belangen groot genoeg." Hij was blij met de bijzondere aandacht die in het kader van de vorming van de Euregio Schel- demond wordt gegeven aan het project 'maritieme en water staatkundige samenwerking', geconcretiseerd in samenwer king van de havens van Gent en Terneuzen. Het project wordt uitgewerkt door een beheers- groep, waarin de drie provincies (Zeeland, Oost- en West-Vlaan- deren), het Havenschap Terneu zen en het Havenbedrijf Gent participeren. Gouverneur Bal thazar zat op dezelfde lijn. Saeijs verwoordde het zo: „Er liggen vele onderwerpen als het ware te wachten op samenwerking. Ik hoop en verwacht dat deze stu die zal leiden tot concreet reali seerbare projecten en, wie weet, wordt hiermee de basis gevormd voor een nog verdere samenwer king. Ik zou willen zeggen: Ge noeg gesproken, laten we gaan doen!" In een lange rij van sprekers schetste de Gentse schepen van de haven R. Wijnakker het heel duidelijk „De concurrentie tus sen de havens van Hamburg tot Le Havre is zeer groot. De om vang van de concurrenten speelt hierbij een belangrijke rol. Een verbond van de havens van Gent tot Terneuzen houdt een belangrijk schaalvoordeel in." Hij wees op de gezamenlijke ver werking van ruim dertig miljoen ton aan goederen per jaar en op het feit dat beide havens elkaar heel goed aanvullen. Volgens de schepen van de haven heelt Gent geen andere keuze. „Bo vendien dringt de tijd", zei hij. Gouverneur Balthazar sprak van de noodzaak tot samenwer ken 'uit welbegrepen belang', wil Gent haar verloren positie op nieuw innemen. Een beeld uit de wedstrijd van BC Vlissingen-dames tegen Vriendenkring I, met De Vriendenkring in de aanval foto Ruben Oreel). OOSTKAPELLE - De rolstoelbasketballers van De Vrienden kring waren het behendigste tijdens het basketbaltoernooi voor rolstoelers dat donderdagavond onder redelijke belang stelling in de sportzaal van het zeehospitium Zonneveld in Oostkapelle werd gehouden. De valide sporters - leden van de BC Vlissingen - die ook in een rolstoel hadden plaats genomen, kwamen duidelijk routine te kort. Voor het publiek was het overigens vaak lachen geblazen. Menig keer kwamen de valide sporters met rolstoel en al te vallen. Twee teams van De Vriendenkring en twee teams van de BC Vlis singen (een dames- en een juniorenformatie) namen aan het spor tieve treffen deel. De finale ging tussen de beide teams van de Vriendenkring. De eerste formatie zegevierde met 14-8 over het tweede teams. De strijd om de derde plaats werd met 22-6 gewon nen door de dames van de Vlissingse basketbalvereniging, de junioren werden vierde en laatste. In de voorronden speelden alle ploegen al een keer tegen elkaar. Elke wedstrijd duurde tien minuten. Het was voor de eerste keer dat een dergelijk toernooi, als experi ment, in Zeeland werd gehouden. Het ligt in de bedoeling om bij een volgend toernooi meer basketbalploegen bij de activiteit te betrekken. Wethouder J. Bostelaar opende donderdagmiddag het vernieuwde kantoor van de VVV óp de Markt in Westkapelle (foto Rtiben Oreel WESTKAPELLE - Tiental len blauwe ballons verrasten donderdagmiddag wethou der J. Bostelaar (recreatie en toerisme) bij de opening van het vernieuwde kantoor van de VVV Westkapelle. Di;ie maanden bivakkeerden de WV-informatrices in de on gebruikte rijkspolitiepost aan de Koningin Juliana- straat, terwijl het kleine pand op de Markt werd opge knapt. Voor 100.000 gulden verander de het donkere, krappe kan toor in een lichte ruimte met een halfronde glazen pui die als blikvanger moet werken. Voor de verbouwing werd de architect in de arm genomen die ook verenigingsgebouw Westkapelle Herrijst ont wierp. Wethouder Bostelaar overhandigde VW-voorzitter A. Huibregtse een schilderij van de natuur van Westkapel le als geschenk van de ge meente. De wethouder prees het VVV- bestuur dat het de voorgeno men verbeteringen in het be- leidplan uit 1988 binnen drie jaar heeft gerealiseerd. Hij herinnerde in zijn toespraak aan de commotie die in het bestuur ontstond na enkele rapporten en onderzoeken van begin jaren tachtig over het onvoldoende functione ren van de serviceverlening voor toerisme. „Ik meen te hebben begrepen dat de on derzoekers destijds moesten zoeken naar het kantoor. Dat zal niet langer het geval zijn." Bostelaar spoorde het VW- bestuur aan open te blijven staan voor nieuwe ontwikke lingen en het beleidsplan aan te passen. Daarbij noemde hij een stijging van de eigen in komsten van de VW. „Ik pleit sterk voor aanpas sing van de tarieven voor het gebruik van de stranden - ook voor de ondernemers die pro fiteren van het werk van de VVV. Het is gevaarlijk zwaar op de gemeentelijke subsidie te blijven steunen." De VW Westkapelle ontvangt dertig procent van de toeristenbe lasting in de gemeente. De kustplaats is goed voor 385.000 overnachtingen per jaar. Van onze verslaggever GENT - Vlaanderen is serieus bezig met grote schoonmaak van het ernstig vervuilde op pervlaktewater. Naast nieuwe wetgeving en decreten, is door de Vlaamse regering ook extra geld uitgetrokken voor maatre gelen. De normen voor water kwaliteit zijn strenger dan de EG-richtlijnen voorschrijven en moeten uiterlijk 1 juli 1995 zijn bereikt. De gevolgen van deze aanpak zullen komende ja ren ook merkbaar zijn in de kwaliteit van het Westerschel- dewater in Nederland. Gemeenschapsminister van leefmilieu T. Kelchtermans stak donderdag tijdens een Vlaams/ Zeeuws symposium over de drinkwatervoorziening te Gent, zijn voldoening over de nieuwe aanpak niet onder stoelen of banken. Hij zei dat meer werk is gemaakt van het beginsel 'de vervuiler betaalt'. Ook de indus triële vervuilers vallen daar nu onder. De heffingen voor lozing op oppervlaktewater zijn fors verhoogd, van 11 naar 32 gulden per vervuilingseenheid. „Ik mag zeggen dat deze verfijn de toepassing van het beginsel 'de vervuiler betaalt' reeds van daag vele Vlaamse bedrijven heeft doen besluiten tot de drin gende installatie van aanvullen de zuiveringsinstallaties," aldus Kelchtermans. Hij vern-a de eerstkomende jarental tische vermindering van in dustriële vuilvracht die m! In het oppervlaktewater la! komt. Ook wordt sinds kort de ve» ling door mest aangepaMf een decreet voor uitgeviS en is de wetgeving verbetM plaats van de versnipperd™ lingen komt er met inganttj september een nieuw VIu Reglement voor de milieu» gunning Kelchtermans fc mee dat over de dende vervuiling in B afspraken zijn gemaakt m Brusselse Hoofdstedelijk n west saneert de Zenne endete luwe. Ook met het Wi west wordt overlegd. Minister Kelchtermans liet» ten dat dit jaar 5 miljard enm 1992 ruim 8 miljard België francs voor investeringen k schikbaar is. De uitvoering van saneringswerken is in handea gelehd van de NV Aquafin Voc rang wordt gegeven aan opr«. vlaktewater waaruit drink» wordt bereid. De bewindsnï was blij dat de drinkwaterbeë ven van Vlaanderen en Zeel® de handen ineen slaan. „Wat«. verontreiniging, en misschien morgen zelfs de drinkwater blematiek, kent immers «sj grenzen." MIDDELBURG - Volgende week krijgt de eerste uitwer king van de Euregio Schelde- mond gestalte: de deelname van Zeeland aan de tweejaarlijkse beurs Flanders Technology In ternational in Gent. Een be scheiden begin weliswaar, want de presentatie van Zee land blijft beperkt tot stands van de provincie, het Innovatie centrum en de Internationale Schelde Faculteit. Het Zeeuwse bedrijfsleven heeft de beurs, die dit jaar voor de vijfde keer wordt gehouden, nog nauwe lijks ontdekt. En dat bevreemdt directeur ir A. Maljaars van het Innovatiecen trum. „Vlaanderen betekent voor het bedrijfsleven in Zee land een enorme marktpoten- tie", zegt hij. „Vlak naast de deur. Zo'n markt is veel makke lijker te onderhouden dan één aan de andere kant van de we reld." Ook met het oog op het Bonden peilen meningen over CAO Hercules MIDDELBURG - De vakbonden willen begin volgende week de mening van hun leden bij Her cules in Middelburg horen over het verloop van de onderhande lingen voor een nieuwe CAO. Na twee onderhandelingsronden zit daar naar de mening van J. Hendriks van de Industriebond FNV weinig rek meer in. Plantmanager J. L. M. Bogers van Hercules vond juist dat bei de partijen elkaar dicht zijn ge naderd, zodat een akkoord bin nen bereik is. Bonden en Hercules zijn het nog niet eens over een verdere ver korting van de arbeidsduur, over verlaging van de Vut-leef- tijd (nu 61 jaar voor werknemers in de ploegendienst en 61,5 voor degenen die alleen overdag werken) naar 60 jaar. Ook over de loonsverhoging bestaat nog een verschil van mening. De bonden willen er 4 procent bij. Hercules heeft voorgesteld de lo nen per 1 mei met 3 procent te verhogen en per 1 oktober met 0.75 procent. De CAO bij Hercu les geldt voor 120 medewerkers. Ondernemers komen bijeen ZIERIKZEE - De Onderne merskring Schouwen-Duive- land houdt maandag 13 mei een algemene ledenvergadering in de foyer van restaurant Mon- dragon te Zierikzee. Prof dr M. P. Ch. M. van Schen- delen, hoogleraar politicologie aan de Erasmus Eniversiteit in Rotterdam, houdt een inleiding getiteld 'De relatie bedrijfsleven en overheid'. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. wegvallen van de binnengren- de Faculteit. zen van de Europese Gent® schap in 1992 is het volgensMÏ jaars van belang dat Zeeö bedrijven hun blik vermima „Want het is na 1992 geen vai zelfsprekendheid meer dal bi voorbeeld bedrijven Zeeuwsch-Vlaanderen gebn blijven maken van hun* va toeleveranciers in de omgeving Je krijgt meer internatiom concurrentie. En dat betekei dus dat je jezelf ook internatii naai moet oriënteren." Volgens Maljaars lag het aa vankelijk in de bedoeling id. een forse deelname vanuit Z« land aan Flanders Technolcg de uitvoerende activiteiten va de Euregio feestelijk in te luiden De voorbereidingstijd was eva wel te kort. Aan de beurs in Ga is maandagmiddag een semua verbonden over 'Grensoveg schrijdende technologische oei wikkeling rond de Schelde', ft organisatie daarvan is in te den van de Internationale Solid VOGELWAARDE/HOUS- TON - De Amerikaanse her- senspecialist Burzinski heeft gisteren de dosering van de medicijnen, die de driejarige Anouk Schelkens uit Vogelwaarde van een le vensgevaarlijke tumor in de hersenen af moeten helpen, drastisch opgevoerd. Het meisje kreeg donderdag 100 cc van het door Bursizns- ki ontwikkelde tumorslin- kende middel toegediend. Dinsdag werd de kuur rustig aan gestart met de helft van het middel om het lichaam Anouk met haar moeder, voor hun vertrek naar Ame rika. van het meisje aan de vreem de stoffen te laten wennen. Vandaag wordt de dos verder opgevoerd. Doordat de ouders van Anouk inmiddels van ver schillende zijden - in Neder land en in Amerika - verno men hebben dat de metho- diek-Burzinski tot resultaat heeft geleid bij tal van men sen, zijn ze vastberaden om samen met het zieken.'' de bekostiging van de be handeling in Houston nog maals aan te kaarten bij de ziekenfondsraad. J lijk", zo zei schoonzus Lida Luteijn die de familie in Houston bijstaat, „kunnen andere mensen daarmee ge holpen zijn." Vanwege deze invalshoeken vanwege de aandacht in de kranten voor Burzinskl's aanpak heeft de Avro con tact gezocht met de Vogel- waardese familie. „De k"* is groot dat in het tv-j gramma 'Vinger aan de p ingegaan wordt op het geval- Anouk. Ria Bremer heeft te kennen gegeven naar Hous ton te willen komen. Om mei Burzinski te praten, maai ook met Gerda en Danny. Dat moet dan wel binnen nu en tien dagen gebeuren, want het gezin Schelkenswil natuurlijk zo snel mor"'"1' terug naar huis", aldus me vrouw Luteijn. De terugreis wordt, als de verdere behandeling vol gens plan verloopt, rond 2S april aangevangen. (Advertentie) Koudekerke viert jaardag koningin KOUDEKERKE - De verjaar dag van koningin Batrix gaat in Koudekerke niet onopgemerkt voorbij. Sportieve evenemen ten voeren de boventoon op het programma van maandag 29 en dinsdag 30 april. Een dam- en schaaksimultaan opent 29 april de Koninginne dagfestiviteiten. De denkspor- ters kunnen vanaf 15.45 uur te recht in Hotel Walcheren. De vierde editie van de Nacht van Koudekerke, een cross-country- loop, begint om 21.15 uur op en rond het Dorpsplein. Twee lo pers probeert de snelste tijd te realiseren, Op Koninginnedag nemen ne gen teams deel aan het voetbal toernooi op sportterrein De Stoofwei. De voetballers probe ren vanaf 8.00 uur de doelnetten te raken. Een 'Kinder-Oranje- ontbijt' voor de leerlingen van de eerste vier groepen van de ba sisscholen begint om 9.00 uur op Der Boede. De groepen 5 tot en met 8 houden vanaf 9.00 uur een puzzeltocht. De scholieren ver trekken van het Dorpsplein. Het spel Zeskamp keert dit jaar weer terug. Vanaf 14.00 uur kun nen inwoners van Zoutelande op het Dorpsplein verschillende vaardigheden vertonen. Het laatste sportieve spektakel be helst het traditionele touwtrek ken dat om 19.30 uur aanvangt op het Dorpsplein. Een tent op hetzelfde plein vormt vanaf 21.00 uur het decor voor het af sluitende Oranjebal. Politie beboet 29 hardrijders MIDDELBURG - De Middel burgse politie heeft donderdag 29 hardrijders op de bon gezet. De snelheidscontrole werd ge houden op de Veerseweg. in het kader van de actie Ken je limiet. De politie controleerde in totaal 259 auto's. De hoogst gemeten snelheid was 73 kilometer. Nieuws voor ondernemers: De grootste gezinsbeurs van 1990 komt terug Wonen Wensen, de grote gezinsbeurs voor héél Zeeland 300.000 Zeeuwen en maar één beurs zoals Wonen Wensen. Het succes van 1990 ook dit jaar op het beste tijdstip voor bezoekers. In de herfstva kantie/inclusief hel weekend. Ondernemers, instellingen en verenigingen j nia sneC kunnen nog standruimte huren bij de landelijk er- P kende organisatie (Bureau Delooze, Nieuwerkerk de nieuwe a/d Ussel, 01803-15588). fotcler aan \ilQnn »Eh 17 t/m 20 okt. Beursmanagement Zeeland mevr. M. de Bree, 01110-14092

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 10