ROVIHCIALE ZEEUWSE COUKA ogelijk militairen naar Irak M lales kreeg voor ao 150 miljoen Oostduitsers betogen beu ind blaast olie naar Italiaanse stranden Bush: ballingschap Saddam Huseyn is overwegen waard voT\&tdeTjJ;*^ ||l)ls IptviVW&T l' sSfiSB Baarns bedrijf wil olie met zand blussen km den Broek wil verzoek VS om bescherming Kurden inwilligen SALAMANDERS City Pitbull in eigen kooi opgehangen Onbestendig aringenmaar ook perioden of buien. Maximum tempe rend 8 graden. Tot krachtig temende noordwesten wind. no. 91 jonderdag 18 april 1991 Van onze, correspondenten uxemburg/W ASHING- OiV(GPD) - Nederland is in -incipe bereid manschappen militair materieel naar het or(|en van Irak te sturen om tel te nemen aan de bescher- van de hulpverlenings- eratie voor de Kurdische en li'itische vluchtelingen in dat uJ, Dat zei minister van bui- nlandse zaken Van den Broek oensdagavond in Luxemburg |et overleg van de EG-minis- rsraet bun Amerikaanse col- .a James Baker. uister van defensie Ter Beek contact opnemen met de militaire autori tten in Irak om van hen te ho- d waaraan behoefte is, zo zei andenBroek. De Amerikaanse «ering deed woensdagmiddag o verzoek aan Nederland en de Europese bondgenoten om te helpen bij de hulpopera tie. Frankrijk en Engeland zijn al betrokken bij de gisteren be gonnen actie. Omvangrijk Volgens minister Van den Broek gaat het om 'een omvangrijke operatie', waarbij tentenkam pen zullen worden ingericht die beveiliging en bescherming no dig hebben. Volgens de EG-mi- nisters van buitenlandse zaken is in de VN-regels een voldoende juridische basis te vinden om de Amerikaans-Frans-Britse actie te kunnen steunen. Die actie is legaal en er is dan ook geen nieu we VN-resolutie nodig, zo oor deelden de EG-ministers. Het gaat daarbij om het verzeke- ren dat de hulporganisaties Irak binnen kunnen en niet door Iraakse eenheden worden gehin derd. Minister Ter Beek ver- OEN HAAG (GPD) Minister Dales (binnenlandse zaken) heeft van decollegae in het kabinet 150 miljoen gulden gekregen om voor dit jaareen ambtenaren-cao af te sluiten. Met het bedrag kon een loon- slijging van 3,4 procent voor de ambtenaren bekostigd worden. In Je Miljoenennota voor 1991 was uitgegaan van een loonstijging mei3 procent. Het kabinet moet later beslissen hoe de 150 miljoen ip;evangen wordt binnen de totale rijksbegroting. Dales kreeg het geld onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat zij de blijvende kosten van een hogere, dan eerder overeengekomen loon stijging voor de ambtenaren in de komende jaren zelf draagt. Die osten belopen 200 miljoen gulden per jaar. Indien Dales de VUT oor60-jarigen schrapt levert dit 260 miljoen gulden op. Mocht zij latniet willen dan zal het benodigde bedrag gehaald moeten worden lit de financiële ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaar de van ambtenaren in 1992. Zie ook pagina 5 (Van ome correspondent GENUA - Wat men vreesde, is woensdag gebeurd. Na een week van miraculeus windstil weer buldert nu een storm langs e Italiaanse Rivièra. Over een (stand van dertig kilometer, rofweg tussen de plaatsen Irenzano en Savona, is olie af- lomstig uit de zondag gezonken ICyprische tanker Haven op de stranden geworpen. De rotsen ifijnbedekt met een zwarte laag. m hebben al verschrikkelijk teel geluk gehad, dus laten we iietmetzijn allen klagen over de Igéstoken storm", zegt een lui- pfit van het Italiaanse leger pphetstrand van het badplaats- 'iCogoleto. Met negentig man is ijintouw om de bruine drab op ruimen. Met schoppen wor- ien vaten gevuld, terwijl specia le tankwagens van de gemeente Genua de olie wegzuigen uit de bruine meertjes die zich aan de kustlijn hebben gevormd. Alles is veroorzaakt door de .^dagnacht plotseling opge iloken zuidoostelijke Scirocco- 'ind. De zo zorgvuldig opge bouwde barrière van rubberen lijvers werd op de meeste tatsen uiteen gedreven. De j ^nd had vrij spel en stuwde de «naar de kust. Maai' in de loop lende dag draaide de wind naar het noorden en dreef een deel van de olie weer terug naar open zee. Een ambtenaar van het ministe rie van milieu is optimistisch: „De situatie is ernstig, maar on der controle. De opruimactie verloopt bevredigend". De storm heeft de werkzaamheden op zee echter vrijwel onmogelijk gemaakt. Schade De schade voor het milieu, maar ook voor de visvangst en vooral het toerisme, is groot. In de ko mende weken zal pas een defini tieve balans zijn op te maken, maar hoteleigenaren houden nu al hun hart vast. De president van de Italiaanse VW, Marino Corona, probeert paniek te voor komen. Hij beschuldigt de me dia van een overdreven negatie ve berichtgeving, die alleen maar tot gevolg heeft dat men de indruk krijgt dat de Italiaanse Riviera voor het komende sei zoen al is afgeschreven. Ook de Cöte d'Azur in het zuid oosten van Frankrijk zal waar schijnlijk niet ontkommen aan olievervuiling. Maai- de omvang van de vervuiling zal daar waar schijnlijk beperkt blijven, zo zei den Franse deskundigen woens dag. WASHINGTON (RTR/AFP.) - De Amerikaanse president, George Bush, zou bereid zijn een ballingschap van de Iraak se leider Saddam Husayn te overwegen als dat de prijs is die voor diens vertrek moet worden betaald. Gush stelde tijdens een persconferentie in Washington over de uitbreiding van hulp aan de vluchtelingen uit Irak voor bet eerst de mogelijkheid van ballingschap van Saddam aan de orde. »Ikzal u zeggen wat het belangrijkste is. Dat is Saddam daar weg te krijgen", zo zei Bush. De Amerikaanse president wees op de mogelijkheid dat de Iraakse president die hij in het verleden heeft vergeleken met Adolf Hitler in ballingschap in ben derde land zou kunnen wonen en niet voor oorlogsmidda- den zou worden vervolgd. "Alsunaar mij toe zou komen en zeggen dat u hem (Saddam) daar weg kan krijgen maar dat hij dan voortaan in een derde 'and een prettig leven moet kunnen leidenDan zou ik daar 0Ver moeten nadenken", aldus Bush. Bush noemde het idee om de Iraakse president te elimineren uuddels een door de VS opgesteld contract „onaanvaard baar". De vroegere Amerikaanse president Richard Nixon "ad zo'n idee geopperd. klaarde woensdagmiddag dat Nederland alleen aan acties in VN-verband zal meedoen. Vol gens Van den Broek wordt een Nederlandse betrokkenheid ge dekt door de VN-resoluties, en is dus geen speciale VN-operatie meer nodig. De fi-acties van VVD en D66 heb ben woensdag positief gerea geerd op het Amerikaanse ver zoek. Volgens VVD-woordvoer- der Weisglas „moet ons land al les doen wat in zijn vermogen ligt om het lot van de Kurden te verbeteren en verdere ellende te voorkomen". Weisglas, die spreekt van een „absolute nood situatie", vindt dat daarbij niet 'gewacht moet worden op een on dersteunende resolutie van de Veiligheidsraad. „De VVD is voorstander van een nieuwe geallieerde coalitie tegen Sad dam Husayn, dit keer niet om de Kuwayti's, maar om de Kurden te beschermen", aldus Weisglas. En hoewel de actie in de eerste plaats gericht moet zijn op hu manitaire hulp, zal Nederland als het op gevechtshandelingen aankomt ook „B" moeten willen zeggen, zo voegde hij daar desge vraagd aan toe. Ook D66 vindt het van het groot ste belang dat snel wordt gerea geerd op het verzoek van de Ver enigde Staten, of dat nu om mensen of om materieel gaat. In tegenstelling tot de VVD meent de woordvoerder van D66 echter dat de bescherming van vrij plaatsen voor Kurden gelijktij dig gesanctioneerd zou moeten worden door een Veiligheids- raadresolutie. De CDA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat Nederland een bijdrage moet leveren aan het Amerikaanse initiatief voor hulp aan de Kurden. Wat het SILOPÏ - Een Amerikaanse helikopter met hulpgoederen zweeft boven een tentenkamp met Kurdische vluchtelingen aan de Iraakse grens in Turkije (foto Dimitri MessinislEPA (Van onze correspondent) BERLIJN - Ook IG Metaal, de grootste vakbond ter wereld, is niet meer in staat de murw ge beukte Oostduitse massa's te mobiliseren tegen het rege ringsbeleid en de groeiende werkloosheid in de nieuwe deelstaten. In plaats van d„e ver wachte 150.000 demonstranten waren er gisteren hooguit 30.000 samengekomen rond de Berlijnse Brandenburger Poort in het hartje van Duitsland. De bond had kosten noch moei te gespaard om de naar eigen zeggen de 'grootste demonstra tie sinds de vreedzame herfstre- volutie van 1989' te organiseren. Meer dan duizend bussen en 26 extra treinen waren gehuurd, popsterren gecontracteerd en er waren gratis maaltijden. Maar de massa bleef weg. In Berlijn werd bevestigd wat zich in Leipzig al sinds weken had aangekondigd. Daar be sloot de organisatie gisteren te stoppen met de wekelijkse de monstratie. IG-Metaalvoorzitter Franz Steinlcuhler zei in zijn rede tot de betogers dat „iedereen in de nieuwe deelstaten bereid is in de handen te spugen en aan te pak ken. Maar wij allemaal willen dat jullie niet langer als de arme familieleden uit het Oosten wor den behandeld". En aan het adres van de regering-Kohl: „Hier staan vrouwen en man nen, die opeisen wat hen voor de verkiezingen is beloofd". De vakbondsleider riep de rege ring op nu eindelijk de sanering van vroegere Oostduitse bedrij ven voorrang te geven boven de privatisering. Verder wil hij dat Bonn kredieten beschikbaar stelt opdat de resterende Oost duitse industrie haar produkten aan de traditionele afnemers in Oost-Europa kwijt kan. „De mensen kunnen zelf ook iets doen. Elk westprodukt dat in het Oosten wordt verkocht, maakt de problemen hier gro ter", zo riep Steinkuhler zijn ge hoor op. CDA betreft mag die Nederland se bijdrage van militaire aard zijn. Te denken valt aan een veldhospitaal, maai' ook aan het zenden van Nederlandse solda ten ter bescherming van de Kur den, aldus de woordvoerder van de CDA-fractie. De PvdA zal vanochtend in een ingelast debat met minister Van den Broek van buitenlandse za ken over de positie van de Kur den aandringen op snelle Neder landse hulp in de vorm van me dische teams of genie-eenheden. Volgens woordvoerder Melkert ligt een dergelijk aanbod van ons land in de lijn met de jongste veiligheidsraadsresolutie tegen Irak. Het gaat immers om louter humanitaire taken. Voor dealeradressen. Tel. 013-63.88.15 Aids Op het affiche van de anti-aids- campagnc wordt de ziekte onder een mat (in de vorm van Neder land) geveegd. Maar volgens de Nationale Commissie Aids-Be- strijding (NCAB) blijven voor lichting en preventie van groot belang. In 1989 zijn 389 patiën ten gemeld, vorig jaar volgens voorlopige cij- C fers 386. Buiten schot De landbomv wordt bij een vol gende bezuinigingsronde buiten schot gehouden. Wel worden de al aangekondigde bezuinigin gen versneld doorgevoerd. Landbouiv-minister Bukman heeft dat de ZLM tij dens een kennisma kingsbezoek laten ive- O ten. O Troepen VS Washington zal tussen de 5.000 en 10.000 man troepen sturen naar het grensgebied in Noord- Irak om te helpen met de verde ling van voedsel, medicijnen en hulpgoederen voor de Kurdi sche vluchtelingen. De Ameri kaanse militairen zullen zes a ze ven tentenkampen opzetten en helpen met de verdeling van voedsel onder de Kurden in Oost-Turkije. Dinsdag zei de Amerikaanse president George Bush dat de VS de hulp aan de vluchtelingen zullen opvoeren en dat veiligheidszones in Noord-Irak zullen worden ge creëerd voor de Kurden. Hij waarschuwde de Iraakse leider Saddam Husayn de vluchtelin gen met rust te laten. Een Pentagon-woordvoerder meldde dat er buiten Irak een „snelle interventiemacht" opge zet zal worden die kan optreden tegen Iraakse acties die de hulp verlening bedreigen en dat de eerste Amerikaanse militairen al op de grond in Irak actief zijn. (Advertenties) Voet je prettig met... Bitterkoekjes Werknemers van de AKF in Goes werden gisteren door de Industriebond FNV getracteerd op bitterkoekjes. De bond dreigt de werkgevers in de metaalsec tor met acties, omdat zij onvol doende tegemoet wil len komen aan haar C cao-voorstellen. ■■■■■■■■Mi Oranje Het Nederlands voetbalelftal kon gisteravond wederom niet overtuigen. Hoetoel de formatie van trainer Rinus Michels met 2-0 ivon van Finland was de wedstrijd een oervervelende verto- O O ning. <£L O BERLIJN - Demonstranten bij de Brandenburger Poort in Berlijn foto Bernd SettJiik/DPA) FNV-leden V D accepteren reddingsplan UTRECHT IANP) - I)e loden van de Dienstenbond FNV bij het warenhuisconcern Vroom Dreesmann hebben in meerder heid ingestemd met het red dingsplan en de cao. Op de le denvergaderingen hebben 238 werknemers voor gestemd en 177 tegen. Er waren 38 onthou dingen, zo heeft de bondswoord- voerder woensdagavond mee gedeeld. Het heeft er even naar uitgezien dat de leden het reddingsplan en de cao zouden verwerpen, maar de ledenvergadering woensdag avond in Amsterdam gaf de doorslag naar een positief eind oordeel. De aangekondigde ac ties zijn hiermee van de baan. De 16.000 werknemers van de V D-warenhuizen krijgen dit jaar in elk geval prijscompensatie van 2,5 procent uitbetaald. Als de inflatie boven dit percentage uitkomt, volgt een nabetaling van maximaal 0,5 procent. Het reddingsplan voorziet in het in leveren van vier atv-dagen. Werknemers van 58 jaar kunnen eenmalig vervroegd uittreden. SINT WILLEBRORD (GPD) - In Sint-Willebrord hebben onbe kenden een pitbull om het leven gebracht. Eigenaar T. Steij- aarts ontdekte de afgelopen nacht dat onbekenden zijn pit bull Ginny hebben gedood. Het beest hing opgehangen aan een touw in zijn kooi achter de wo ning. Steij aarts noch de politie heeft enig idee waar de daders gezocht moeten worden. Steijaarts zegt nooit problemen te hebben ge had met de pitbull en ook nooit Machten te hebben gekregen over het gedrag van het beest. „Er was geen vriendelijker hond dan Ginny", zegt hij geëmotio neerd. Hij kan daarom ook geen reden bedenken waarom iemand tot deze daad heeft kunnen komen. BAARN (GPD) - Het bedrijf Huisman uit Baarn heeft een apparaat ontwikkeld om met zand brandende oliebronnen te doven. Deze 'zandwerper' kan een enorme hoeveelheid zand over een afstand van veertig meter werpen. De firma ver wacht deze week geld van een bedrijf uit het Amerikaanse Houston om een proefmodel te ontwikkelen. Groot probleem bij het blussen van brandende oliebronnen is de hitte. Blussers dienen dan ook op veilige afstand te blijven. De 'Desert Jet', zoals de zandwerper van Huisman is genoemd, be graaft met een grote hoeveel heid zand (tussen de 600 en 1000 ton per uur) de brandende olie bron. Volgens directeur L. Huisman is het een effectievere werkwijze dan de bestaande blusmetho den. Alleen moet zijn apparaat zich nog in de praktijk bewijzen. Hij hoopt binnenkort dat in Ku- wayt te kunnen doen. Huisman heeft via de handels onderneming Ipes BV in het Twentse Losser inmiddels con tacten met Amerikaanse bedrij ven die in Kuwuyt brandende oliebronnen trachten te doven, alsmede met de Kuwaytse rege ring. Volgende week brengen mensen uit de Verenigde Staten en Kuwayt een bezoek aan Ipes. H. J. Vos van Ipes zegt dat er se rieus wordt onderhandeld met een potentiële koper. Een naam wil hij niet noemen totdat et- daad werkelijk geld komt voor het maken van een proefmodel. Vos zegt dat de zandwerper posi tief is ontvangen bij betrokken Amerikaanse bedrijven. Het idee voor de 'Desert Jet' is afkomstig van de gepensioneer de ingenieur C. Doyer uit Bus- sum. Hij ontwikkelde al in de ja ren vijftig een Meinere uitvoe ring van de zandwerper. In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stgllen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1