Troepen coalitie naar Irak voor hulp aan vluchtelingen D66 streeft de PvdA voorbij 1.75 BLOEMKOOL, GEHAKT EN DUBBELVLA Twaalf tips over kunstroof mbtenaren-cao op osse schroeven Amerika en Syrië waarschuwen Israël Regisseur David Lean overleden Harde acties in horeca Advertentie "tra aanbiedingen pi woensdag t/m zaterdag hebben we pi meer vers-aanbiedingen •Sloemkool, 'Perstuk Str°ganoffgehakt, QQ Dubbelvla, diverse 1 "7Q !*ken, pak 1 liter Z89 -L./ «7 pak 1 liter -- grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. WASHINGTON (RTR/AFPI - Dc Amerikaanse president Bush heeft dinsdag gezegd dat Ameri kaanse, Britse en Franse troe pen voor de Kurdische vluchte lingen in het noorden van Irak beschermende zones zullen creëren om de verdeling van voedsel, medicijnen en kleding te vergemakkelijken. Bush zei in een verklaring dat; hij niet verwacht dat Irak zal inter veniëren bij de operatie, waar aan lucht- en grondstrijdkrach ten zullen deelnemen. Bush zei dat de verantwoor delijkheid voor de vluchtelin genkampen zo snel mogelijk zal worden overgedragen aan de Verenigde Naties en benadrukte dat de VS geen Iraaks gebied willen bezetten. Hij zei opnieuw dat de Amerikaanse troepen niet betrokken zullen raken in de burgeroorlog. Tevoren had de president de kwestie dinsdag besproken met de Franse, Britse, Turkse en Duitse leiders en secretaris-ge:- neraal Javier Perez de Cuellar van dë VN. Bush zei dat zijn besluit over eenstemt met de resoluties van de VN. ..Ik heb de Amerikaanse strijdkrachten opdracht gege ven onmiddellijk te beginnen met het inrichten van kampen in noord-Irak, waar hulp aan de vluchtelingen op ordelijke wijze mogelijk is", zei Bush. Volgens de president is het doel de Kur- den ertoe te brengen de bergen langs de grens van Irak met Tur kije en Iran te verlaten en naar gebieden te gaan waar makkelij ker hulp gegeven kan worden. Rode Kruis China is tegen een VN-veilig- heidszone. omdat dat een schen ding zou betekenen van de soe vereiniteit van Irak. Dit had het Chinese ministerie van buiten landse zaken eerder dinsdag ver klaard. China heeft als perma nente lid van de Veiligheidsraad veto-recht. De hulporganisaties hebben de situatie van de vluchtelingen ze ker niet onderschat, maar de omvang van het probleem heeft niemand kunnen voorzien. Dit zegt directeur Internationale Zaken van het Nederlandse Ro de Kruis. P. Tjittes, in reactie op de kritiek dat de hulp zo laat op gang komt. Volgens Tjittes treft zijn eigen organisatie in ieder geval geen blaam. Het Rode Kruis had al voor het uitbreken van de bur geroorlog voorbereidingen ge troffen voor de vluchtelingen. Op het actienummer van het Rode Kruis is tot nu toe 1,9 mil joen gulden binnengekomen voor de Kurdische vluchtelin gen. zouden er samen één winnen en op zeven uitkomen. Het kabinet Lubbers-Kok heeft nog slechts het vertrouwen van 37 procent van alle kiezers, zo blijkt uit de cijfers. Een kleine meerderheid (58 procent) van de CDA-aanhang ziet het nog zit ten met dit kabinet. Daarente gen geeft maar 34 procent van de PvdA-kiezers zijn steun aan de regering. Fractieleider Van Mierlo van D66 meent dat de uitermate po sitieve prognose voor zijn partij AMSTERDAM - Restauratrice Cornelia M. Peres werkt aan het olieverfschilderij De Oiran (1887), een van de Van Goghs die bij de diefstal werd beschadigd foto Paul VreekerlANP) AMSTERDAM (GPD) - Bij de Amsterdamse politie zijn tot nu toe twaalf tips binnengeko men over de schilderijendiefstal in het Van Goghmuseum. Over de waarde van die infor matie hult de politie zich nog in een stilzwij gen. Van de daders ontbreekt nog steeds elk spoor. Een dertig man sterk rechercheteam houdt zich sinds zondag bezig met het onderzoek. Ook dinsdag zijn medewerkers van de Verenig de Nacht Veiligheidsdienst (VNV) verhoord. Volgens politiewoordvoerder Klaas Wilting is inmiddels iets meer duidelijkheid ontstaan rond de gang van zaken op de meldkamer van het beveiligingsbedrijf VNV tijdens de inbraak. Hij wilde daar echter geen nadere mededelin gen over doen. Tussen het moment waarop het alarm in het museum werd uitgeschakeld en de politie van de inbraak op de hoogte werd gesteld, zat ruim anderhalf uur. De politie vermoedt dat de die ven het beveiligingssysteem tot in de details hebben gekend en gaat er van uit dat de daders de beschikking hebben gehad over informatie 'van binnenuit'. In het Van Goghmuseum, dat gisteren voor het eerst sinds de roof weer geopend was, was het iets drukker dan op een normale doordeweek se dag. Van de twintig gestolen schilderijen hangen er inmiddels elf weer in het museum. De lege plekken zijn opgevuld met andere werken van Van Gogh uit de eigen collectie. In een spoedoperatie door restaurator Corne lia Peres zijn inmiddels zeven doeken hersteld van krassen en deuken. Vast staat dat zeker drie zwaar beschadigde schilderijen een jaar lang niet voor het publiek te zien zullen zijn. Het zijn de werken 'Stilleven met citroenen, pe ren en druiven', 'Korenveld met kraaien' en 'Stilleven met bijbel'. Herfstachtig Vier weken voor: Postcode:. Plaats: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 In 1990 organiseerde de PZC in samenwerking met diverse organisatoren enkele uitstekende evenementen. Voor 1991 gaan wij dit voortzetten. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. «4 U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. weer. Wolkenvelden, mogelijk "ïl hagel en natte sneeuw. Krachtige Marie wind. Middagtemperatuur 9 •groden. ,34e jaargang no. 90 Woensdag 17 april 1991 0) HAAG (GPD) - Als er nu herverkiezingen gehouden inden worden, zou D66 na het M de tweede partij van ons worden. De Democraten jin maar liefst een winst au twintig zetels boeken. Met afgevaardigden in de Kamer- Slijes zou D66 net iets groter :i tidan de PvdA. Dit blijkt uit «n enquête door het Bureau In- «View in opdracht van de VA- n [neenreactie zei D66-leider fan Mierlo dat hij het een goede gap zou vinden als de regering de regeringspartijen de kie ns nu om een nieuw mandaat leden vragen. De opiniepeiling wijst uit dat de PvdA een dramatische neder laag zou lijden bij de verkiezin gen. De sociaal-democraten zou den niet minder dan achttien ze tels verliezen en op 31 uitkomen. Overigens komt ook het CDA niet zo sterk uit de bus als de Ne derlandse bevolking vandaag naar de stembus zou gaan. Vol gens de peiling zou de partij vijf zetels verliezen en op 49 uitko men. De WD behaalt 24 zetels, een bescheiden winst van twee. Groen Links blijft op zes zetels staan. De drie kleine christelijke partijen, GPV. RPF en SGP. LONDEN (RTR/AFP) - De Britse filmregisseur David Lean is dinsdag in Londen overleden aan de gevolgen van een long ziekte. Lean is 83 jaar gewor den. Lean heeft klassiekers op zijn naam staan als The Bridge on the River Kwai (1957), en dr. Zji- vago (1965). Hij werd geboren op 25 mei 1908 in Croydon. In totaal kreeg hij 28 Oscars. Op 81-jarige leeftijd besloot hij samen met zijn voormalige medewerker Ro bert Bold een nieuw project op touw te zetten, de verfilming van Josehp Conrads Nostromo. Het werk daaraan moest in januari van dit jaar opgeschort worden toen Lean plotseling ziek werd. Hier Lean tijdens de uitreiking van de Oscar voor 'Lawrence of Arabia' in 1963 (foto AP) WKÊÊÊÊÊKÊÊ lok fluit Dales terug (Advertentie) f j n Mierlo: kabinet moet kiezers nieuw mandaat vragen Cousteau vraagt wet tegen olievervuiling PARIJS (AP) - De bekende Fran se onderzoeker van het leven in zee, Jacques-Yves Cousteau, heeft dinsdag gezegd dat er een einde moet komen aan het „georganiseerde zwijgen" over olieverlies door tankers en dat er internationaal moet worden gewerkt aan wetten ter be scherming van de zeeen. „Ik vind het een schandaal dat niemand praat over de olievlek ken die ons teisteren", zei Cous teau. Frankrijks bekendste diepzeeduiker sprak dinsdag met premier Michel Rocard over het gevaar dat de Franse Cote d'Azur vervuild raakt door olie afkomstig van de Cyprische tan ker Haven. De Haven zonk afge lopen zondag voor de kust van Genua. Naar schatting is mini maal 5.7 miljoen liter olie in de Middellandse Zee terechtgeko men. ALKMAAR (GPD) - In de hore ca zijn de spanningen tussen werkgevers en werknemers zo hoog opgelopen dat de Horeca- bond FNV de werkgevers een ul timatum heeft gesteld. Als het door de werkgevers opgeschor te cao-overleg niet voor dinsdag- aanstaande is hervat en tot re sultaten heeft geleid komen er harde acties. De kans is groot dat de stakingskas open gaat. Een unicum, want die is al 93 jaar dicht. Zonder glans i I WASHINGTON/JERUZALEM/ BAYRUT (RTR/AFP/DPA) - De jongste Israëlische kolonie „is niet bevorderlijk voor het vre desproces, waaraan wij allen werken" en het Amerikaanse standpunt is onveranderd dat de Israëlische koloniseringspo- litiek „een hinderpaal voor vre de" vormt, zo is dinsdag ver klaard door Witte-Huiswoord- voerder Marlin Fitzwater. De Syrische minister van voor lichting, Mohammad Salma, waarschuwde voor de Libanese radio dat „er geen vrede zal zijn, als Israël zich niet terugtrekt uit alle bezette Arabische gebieden, overeenkomstig de resoluties van d Verenigde Naties". „Dit is een gezamenlijke Arabi sche eis en niet alleen een Syri sche. Mijn indruk is dat Israël poogt te ontkomen aan uitvoe ring van de VN-resoluties. Sinds de Golfoorlog zijn wij in een nieuw tijdperk van internatio nale legaliteit gekomen, waar Is raël onderuit poogt te komen. Maar er zal geen vrede zijn als Is raël niet afziet van zijn politiek, die is gebaseerd op het met ge weld innemen van gebied", zei de minister. VS-woordvoerder Fitzwater rea geerde op berichten dat rechtse Israëli's in de nacht van maan dag op dinsdag begonnen met de stichting van een nieuwe ne derzetting in Reyaya. op de be zette westelijke Jordaanoever; Met 15 vrachtwagens werd het materiaal voor prefab-huizen aangevoerd, waarifi ongeveer tien gezinnen kunnen worden gehuisvest, ten oosten van net dorp Ramalla. De eerste gezin nen zouden dinsdag al hun in trek nemen in de woningen. De internationaal, ook door de Verenigde Staten fel bekritiseer de nederzettingspolitiek van Is raël in de bezette gebieden is het grootste obstakel voor het begin van een vredesproces tussen Is raël en de Arabische landen en de Palestijnen. te maken heeft met de ernstige kritiek van de kiezer op de uit voering van het kabinetsbeleid. „Het zwakke punt van dit kabi net is dat het een regeerakkoord heeft gesloten, waarvan na een week al vaststond dat'het finan cieel niet vol te houden was. Vanaf dat moment is er veel te veel vooruitgeschoven, zijn de werkelijke keuzes ontweken. Vlak voor de verkiezingen is men bijvoorbeeld gekomen met een Tussenbalans, die niet over tuigend overkwam, en waarvan men enige weken later vaststelt dat die al weer verouderd is en- dat er enige miljarden bij moe ten komen". De D66-voorman denkt dat naar aanleiding van deze uitslag de regeringspartijen ernstig zou den moeten nadenken of het ka binet niet zou moeten aftreden. Babbeltruc kost bejaarde vrouw een ton TILBURG (ANP) - Een 82-jarige vrouw uit Tilburg is dinsdag middag met een babbel truc van ruim 100.000 gulden beroofd. Het geld had ze cash in huis lig gen. De bejaarde vrouw, bewoonster van een flat aan de Generaal Smutslaan, had een volgens de politie „zigeunerachtige vrouw" binnen gelaten die om een glaas je water vroeg. Eenmaal binnen pakte de vrouw de bejaarde beet en hield haai' vast in de keuken. In korte tijd werd de woonkamer vermoedelijk door een aantal mededaders doorzocht. Na kor te tijd verdwenen ze -een ton rij ker- en zonder een spoor achter te laten. Eilanden Van 1 april volgend jaar zou, wat Dales en het kabinet betreft, een nieuwe vorm van vervroegd uit treden moeten gelden. Bonden zegden toe in de loop van 1991 nog aan een studie naar de haal baarheid ervan mee te werken. Voor minister Kok zit het pro bleem in wat Dales vlak voor Pa sen aan de bonden heeft beloofd over het geld dat gemoeid is met het handhaven-van de vut op de leeftijd van 60 jaar. Op basis van de situatie van vandaag kost een verlenging van de 'vut-met-60' voor één jaar een bedrag van 260 miljoen gulden. Dales zegde toe dat dat geld na het aflopen van de vandaag te tekenen cao in elk geval ook in het jaar tot 1 april 1993 beschik baar blijft voor het dan te voeren decentrale cao-overleg. Omdat een deel ervan pas in het jaar 1993 nodig is, zou op 1992 slechts het deel drukken van de periode van april tot en met december (bijna 200 miljoen gulden). Minister Kok is het met de toe zegging van Dales en de kans die de ambtenarenbonden daarmee op het punt van de vut krijgen, niet eens. Hij vindt dat het geld bij het centrale deel van de cao onderhandelingen moet blijven en niet aan de vut besteed mag blijven. De bonden vrezen dat daarmee de weg naai- het alsnog in stand houden van de 'vut-op- 60' wordt afgesneden en dat de 260 miljoen in bezuinigingen zal Verdwijnen. Sovjet-president Gorbatsjov is gisteren voor een staatsbezoek in Japan aangekomen. De gesprekken in Tokyo zidlen vooral gaan over een eilanden groep ten noorden van Japan, die door de Sovjetunie is bezet sinds het einde van de Tioeede Wereldoorlog. Tokyo ivil de eilanden O terug. Het nieuwe dagelijks provincie bestuur is dinsdag zonder glans aan het iverk gegaan. Geen van de gedeputeerden kreeg de stemmen van Q alle statenleden. Pomphouders De benzinepomphouders in Zee land kunnen meepraten over de strenge aanpak van de Econo mische Controledienst, icaar liet gaat om de verkoop van 'niet aan het gebruik van de weg ge bonden artikelen' na zes uur 's avonds en in het weekeinde. Huistra Pieter Huistra is de opvallend ste nieuioeling in de selectie van het Nederlands elftal dat vanavond tegen Finland speelt. De wisselspeler van Glasgow Rangers wil weer aan tonen dat hij erbij 41 hoort. I S JEN HAAG (GPD) - Minister van binnenlandse zaken Dales 1 isdoor haar partijgenoot en col- iga-minister van financiën Rok teruggefloten van het ak- koord dat zij ruim twee weken geleden met de ambtenaren bonden overeenkwam over de l nieuwe cao voor het overheids- ii personeel. Kok vindt dat zijn i collega te veel heeft toegezegd. I Ret cao-akkoord zou vandaag formeel worden getekend. Gis- eravond is er al een spoedverga- fang over gehouden tussen be- iuurders van de ambtenaren- tonden en de directeur-generaal oor het personeelsbeleid, Pont. Vanochtend wordt het overleg ipurtgezet. De bonden vinden echter dat zij een akkoord heb- ton en dat de minister zelf maar toet zien hoe zij er met haar col- Rsa van Financiën uit komt. öaJes en de ambtenarenbonden spraken in de laatste uren van cWitte Donderdag (vlak voor feeni een loonsverhoging af wr de ambtenaren met 3,4 pro- Jit Bovendien kwamen, zij ween dat voor nog één j aar de ut-leeftijd gehandhaafd ou TOp 60 jaar. Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in. ieder merk MOS EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 j f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1