Benzinerijder zwaarder belast Europese Gemeenschap wil berechting Saddam Husayn De zon te slim af voor 99,- Vluchtelingen vechten om brood SPINAZIE, VARKENSLAPPEN, EN KNIPBROOD 1.25 Reisklokje Napoleon geveild Sancties opgeheven tegen Zuid-Afrika Maij zweeg over maatregel Parkeren fors duurder Asielzoekers op Schiphol ontsnapt wamm 534e jaargang no. 89 1 16 april 1991 DEN HAAG IGPD) - De raotor- Sjlillsenbelasting (MEB) voor heiuineauto's gaat wel degelijk «M. Di' »ndanks de forse verhoging van de benzineac- cijns met ingang van 1 juli aan staande. Woordvoerders van de ministers Maij-Weggen (ver keer) en Kok (financiën) gaven fit gisteren toe. De verhoging ral echter pas in 1993 van kracht «orden. Maij wil bovendien het fietsgebruik stimuleren ten koste van de auto. In verband hiermee denkt ze aan forse ho gere parkeertarieven. Minister Maij zei vrijdag nog dat door een forsere verhoging van de benzineaccijns op 1 juli, de til voorziene verhoging van de MRB achterwege kon blijven. Ook minister Kok heeft in de we- aan het kabi- Kouder met buien wolkenvelden, maar ook perioden met n Kans op een lokale bui. Toene mende wind. Middag tempera tuur 10 De voor 1993 geplande MRB- verhoging voor benzinerijders is lager dan in de Tussenbalans stond vermeld. Daar werd ge sproken over een verhoging van de MRB voor benzinerijders met gemiddeld 135 gulden op 1 juli van dit jaar en met gemiddeld 150 gulden op 1 januari 1993. De verhoging voor 1 juli is nu ge schrapt. In haar stuk aan de Kamer geeft Maij ook concrete cijfers over de stijgingen van de autokosten. De benzineaccijns stijgt op 1 juli met 20,8 cent per liter (exclusief BTW). Inclusief BTW is dat 24,6 cent. De accijns op diesel stijgt op 1 juli met zeven cent per liter (ex clusief BTW). Inclusief BTW is dat 8,3 cent. De verhoging van de dieselaccijns zal tot 1993 voor het wegvervoer worden gecom penseerd door een verlaging van de MRB. Daarmee is 220 miljoen gulden gemoeid. Minister Kok (financiën) liet de dat door een van de benzi- neaccïjns de MRB-verhoging he lemaal, of bijna helemaal ge schrapt kon worden. Eerst nu blijkt dat de uitspraken beide bewindslieden alleen 'ëïden voor 1991 en 1992. Metin- iat de MRB voor lenzinerijders toch omhoog. Vooreen VW Golf 1.3 is de verho- gulden, voor een Ford Siërra 1.6 is dat 117 gulden en voor een Volvo 240 181 gulden. Gemiddeld zal de verhoging tus sen 75 en 100 gulden uitkomen. Op een persconferentie na de mi nisterraad zweeg Maij vrijdag nadrukkelijk over de belasting voor benzinerijders. Zij meldde alleen dat de MRB op t'ï 1 juli zou stijgen voor dieselrij ders (met 300 gulden) en voor LPG-rijders (met ruim 300 gul den). In een brief aan de Kamer heeft Maij gisteren bekendge maakt dat de MRB voor LPG- rijders met 395 gulden stijgt. Baker weer op rondreis in het Midden-Oosten (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Ameri- i minister Baker (buiten landse zaken), die eind vorige week terugkeerde van een reis naar Israël, Egypte, Syrië en -Arabië, begint donder dag aan een nieuw bezoek aan het Midden-Oosten. De bewindsman keert zo snel te rug, aldus zijn woordvoerster Margaret Tutwiler, omdat hij ge bruik wil maken van de geble ken belangstelling van Israël en S: de Arabische staten voor vredes- rmf besprekingen. „Niemand weet hoe lang die kans blijft bestaan", aldus Ba kers woordvoerster. Ze zei dat i:o[ zowel de minister als president Bush uit Bakers reis van vorige week de conclusie hebben ge trokkendat „alle partijen nu se rieus over wede willen naden ken". kamerleden Van der Vaart en Castricum (beiden PvdA) giste ren weten dat de benzineaccijns op 1 januari 1993 opnieuw om hoog gaat. Dat gebeurt ook weer op 1 januari 1994. Totaal komen de stijgingen neer op 10 cent (ex clusief BTW). Inclusief BTW is dat 11,9 cent per liter. Over de hele periode 1991-1994 stijgt de benzineaccijns zo met 36,5 cent per liter, inclusief BTW. De Nederlander moet ook meer fietsen en het fietsen moet veili ger te worden. Het aantal fietskilometers moet groeien met 3,5 miljard per jaar-. Dat moet ten koste gaan van het autogebruik, dat met 5 miljard kilometer per jaar terug moet. Maij wil meer fietspaden, veilige kruisingen voor fietsers, auto-ar me gebieden en meer fietsenstal lingen. Bij bedrijven dienen stal lingen, kleedruimten en dou ches te komen voor fietsers. Reiskostenvergoedingen moe ten op het gebruik van de twee- wieler worden afgestemd en werkgevers moeten fietsen be schikbaar stellen. Het aantal fietsers dat jaarlijks omkomt in het verkeer moet tussen 1986 en 2010 met 50 procent dalen. Het aantal gewonden met 40 pro cent. In een brief aan de Kamer over de kabinetsbesluiten bepleit Maij verder een forse verscher ping van het parkeerbeleidr De prijs voor parkeren moet in som mige gevallen verdubbelen. De aanwezige parkeerruimte moet beperkt te worden. De minister verwacht per 1 ja nuari 1993 een combi-kaart die automobilisten recht geeft op een reductie bij de tarieven openbaar vervoer van 15 pro cent. Voor de invoering van de kaart is 440 miljoen gulden vrij gemaakt. CUKURCA - Irakese Kurden vechten in het Turkse Cukurca om brood afkomstig van een vrachtwagen met hulpgoederen. Het Amerikaanse leger heeft een operatie gelanceerd waarbij geprobeerd wordt 700.000 Kurden een maand lang van een maaltijd per dag te voorzien (foto Mike Persson/EPA) Luxemburg vandaag eerst naar Luxemburg voor gesprekken met de EG-ministers van bui tenlandse zaken. Vandaaruit 'lij mist hij door naar Israël, en ver volgens naai-Egypte, Saudi-Ara ble, Syrië en mogelijk ook Jorda- inderdaad naar Am- zoals bronnen op zijn ministerie gisteren zeiden, dan jjou dat een diplomatiek door- je zijn, Amerika heeft Jor- sinds het Golf-conflict laten liggen vanwege de 'itak Van Koning Husayn aan (Van onze correspondent) LUXEMBURG - De landen van de Europese Gemeenschap wil len dat de Verenigde Naties on derzoeken of en hoe Saddam Husayn kan worden berecht wegens misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden. De twaalf staan ook achter een Frans plan om onder bescher ming van de VN in Noord-Irak vluchtroutes te creëren waar langs de Kurdische vluchtelin gen naar huis kunnen terugke ren. Iran beschuldigde Irak er maandag van op vluchtelingen te schieten en de grens Het idee voor een internationaal tribunaal tegen Saddam Hu sayn komt van Duitsland. Vol gens minister Van den Broek biedt het Geneefse verdrag te gen de volkerenmoord voldoen de aanknopingspunten om de Irakese president voor zijn mis daden tegen de mensheid te be rechten. „Iemand die zulke wan daden heeft gepleegd mag geen leiding geven aan een land". De EG houdt Saddam Husayn niet alleen verantwoordelijk (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we •K-aanbiedingen. Spinazie, «r JJjpre varkenslappen, s%am€r993.99 C OO po o„yy knipbrood, wit of bruin, 1 jkids grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. albert heijn voor de bezetting van Kuwayt en de misdaden daar gepleegd, maar ook voor het lot van de Kurden. Husayn gaf zelf op dracht voor de vervolging van de Kurden en het gebruik van gif gassen tegen hen. De Belgische minister Eyskens sprak van 'vol kerenmoord', waarvoor de Iraakse leider volledig juridisch aansprakelijk moet worden ge steld. Proces Hoe zo'n proces in zijn werk kan gaan, moeten VN-deskundigen uitzoeken. Daarbij gaat het ook om de vraag of de Iraakse leider voor zijn berechting dient te worden aangehouden (en hoe dat dan zou moeten gebeuren), of dat hij slechts bij verstek wordt veroordeeld. De EG steunt het plan onder VN-bescherming veilige vluch troutes te creëren. Zij willen voorkomen dat de Kurden een blijvende vluchtelingenstatus krijgen. „Dan wordt het Kurdi sche probleem net zoiets als de Palestijnse kwestie', zei minister Van den Broek. Het Franse plan dat bij de VN-Veiligheidsraad SCHIPHOL (ANP) - Eenentwin tig asielzoekers zijn in de nacht van zondag op maandag ont snapt uit het opvangcentrum voor asielzoekers op Schiphol. Negen van hen zijn inmiddels weer opgespoord, de overige twaalf waren gisteravond nog spoorloos. Dit deelde een woord voerster van het Ministerie van Justitie mee. De asielzoekers zijn afkomstig' uit Nigeria en Liberia. Volgens de woordvoerster hebben ze waarschijnlijk hulp van buitenaf gehad. Met. een scheermes is het plafond verwijderd. De ontsnap ping gebeurde tussen kwart over drie en .half vier. van de VN zal worden ingediend, wil dat voorkomen. De Kurden zullen, beschermd door eenheden van de VN, veilig naar huis moeten kunnen terug keren. Volgens het plan zal moe ten worden opgetreden als- Irak die terugkeer hindert. Of dat ook tot militaire acties tegen Irak zal leiden, is nog onzeker. Iraakse troepen hebben maan dag Kurdische vluchtelingen aan de Iraaks-Iraanse grens be schoten en een vluchtroute afge sloten. Dat heeft Radio Teheran bericht. Bij de aanvallen zijn en kele vluchtelingen gedood, al dus de radio. „Iraakse troepen gesteund door 15 tanks hebben de doorgang af gesloten en schoten op vrouwen en kinderen en doodden een aantal van hen", aldus de radio. Westerse joürnalisten aan de Iraans-Iraakse grens hebben niet bericht over de aanwezig heid van Iraakse troepen. Iran heeft maandag Irak ervan beschuldigd een brigade over de grens te hebben gestuurd en een strook van drie kilometer langs de grens te hebben bezet. De Iraanse vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties heeft bij de VN protest aangetekend tegen deze inval die zondag plaats had. Gemeenteraad Utrecht achter sluiten automarkt UTRECHT (ANP) - De gemeenteraad van Utrecht staat unaniem achter het besluit van burgemeester en wet houders om de auto markt op het Veemarkt terrein tijdelijk te slui ten. De automarkt gaat van wege de grote overlast voor de omwonenden in elk geval dicht van 17 april tot 1 augustus, zo heeft een gemeente woordvoerder gister avond meegedeeld. B en w hebben toegezegd uiterlijk op 1 juni een be sluit te nemen over het voortbestaan van de, overigens voor de ge meente lucratieve, auto markt. Daarbij staat de vraag centraal of het mogelijk is de overlast door een aantal maatregelen te beperken. GENEVE (AP) - Een reisklokje dat Napoleon bij zich had tijdens zijn veldtocht naar Egypte heeft op een Zwitserse veiling 720.000 Zwit serse frank (ruim 950.000 gulden) opgebracht. Het klokje van Napoleon werd binnen twee mi nuten verkocht. Het uitgangsbod was 300.000 frank. Volgens het Geneefse veilinghuis Habs- burg, waar de veiling van historische uurwer ken plaatshad, heeft een reisklok nooit eerder zo'n hoog bedrag opgebracht foto EPA) HET MUSEUM is VANDAAG GESLOTEN Schilderijenroof Het herstellen van de drie be schadigde Van Goghs vergt waarschijnlijk een jaar werk. De schade bestaat voornamelijk uit putjes, deukjes en krassen in de vernis- of verflaag. Het restaure- ren van vijf lichter beschadigde doeken wordt de ko mende weken afge- O rond. O Podiumkunst De schooljeugd in Zeeland komt niet tekort aan podiumkunst. De organisatoreii van school voorstellingen bij het Steun punt Kunstzinnige Vorming wij zen de opvatting af, dat er op dit- terrein in de provincie een achterstand zou Qfi zijn. w t Museumdagen Het nationaal museumweekein- de, 20 en 21 april, heeft in Zee land het motto 'Wie, Weet. Wat..: meegekregen. Een publieksactie moet zo veel mogelijk mensen naar de deel nemende musea trek- ken. VC Vlissingen Voor profclub Vlissingen is het einde nu echt nabij. Het bestuur is er niet in geslaagd bedrijven bereid te vinden het laatste fi nanciële gat van twee ton te dichten, waardoor een faillissement onaf- (T wendbaar lijkt. I 3 ■■■hhhhbhi LUXEMBURG (IPS) - De minis ters van Buitenlandse Zaken van de Europese Gemeenschap hebben gisteren de resterende economische sancties van de EG tegen Zuid-Afrika opgehe ven. Daarmee is de import van Zuidafrikaans ijzer, staal en Krugerrands door EG-landen weer toegestaan. De economische sancties vorm den een onderdeel van het pak ket maatregelen dat de EG in 1986 nam, om de Zuidafrikaanse regering ertoe te bewegen een einde te maken aan het apart- heidsbeleid. De meerderheid van de minis ters was het er over eens dat Zuid-Afrika had voldaan aan de voorwaarden die in december vorig jaar door de EG-regerings- leiders in Rome waren gesteld. Op de Europese topconferentie in Rome werd de toezegging ge daan dat de sancties zouden worden opgeheven, wanneer Zuid-Afrika de laatste „pijlers van de apartheid" had afge schaft: de Groepsgebiedenwet en de twee landwetten. De EG- sanctie tegen nieuwe investerin gen in Zuid-Afrika, die ook een onderdeel was van het pakket maatregelen van 1986, werd in december 1990 al opgeheven, als een bemoedigend signaal aan president F.W. de Klerk. Sommige EG-dipIomaten ver wachten scherpe kritiek van Eu roparlementariërs. omdat het Europees Parlement niet ge raadpleegd werd door de minis ters. De parlementariërs komen deze week in Straatsburg bijeen om te praten over het besluit van de ministers. Nog maar een paar weken geleden stemde het Europese Parlement unaniem voor handhaving van de econo mische sancties. De Verenigde Staten handha ven hun sancties tegen Zuid- Afrika, omdat het Amerikaanse Congres opheffing van de sanc ties verbonden heeft aan de vrij lating van alle politieke gevan genen. Het Internationaal Olympisch Comité, dat vier dagen in Barce lona bijeen is, heeft vijf voor waarden bekendgemaakt waar aan moet worden voldaan wil Zuid-Afrika worden uitgenodigd voor de Olympische Spelen. Voornaamste eis is dat het land voor begin juli alle apartheids- wetten afschaft. Verder moeten vijf internationale sportfedera ties bereid zijn Zuidafrikaanse sporters tot hun kampioen schappen toe te laten. Zie ook pagina 15 Nu montuur met meekleurende glazen op sterkte geslepen voor maar 99,-. En toch keus uit 750 monturen. Inclusief gratis fflNSANDERS oogmeting. O P T I C l E N S Max. sterkte van -4 tot +4 enkelvoudig tot cylinder 2. GRATIS 06 - 0226776 De aanbiedin9 is geldig t/m 18 mei 1991 en bij inleve- fltijjmkmtocnrmi ring van deze advertentie. Andere kortingsregelingen zijn hierop niet van toepassing. wmuBBBammmmmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1