wc zeeland Crisis in PvdA-fractie Oostburg Jeugd praat over milieu De klokken luiden weer... Klinkend afscheid voor De Voogd Brouwers hadden fantastisch festival Anouk Schelkens ondergaat vandaag eerste onderzoek (indidatuur J. de Vries voor wethouderschap omstreden MIDDELBURG - Met een receptie die klonk als een klok heeft gedeputeerde J. D. de Voogd (verkeer en waterstaat) afscheid genomen van de provinciale politiek. In de Middelburgse Abdij vormde zich zaterdag een lange rij genodigden, wachtend op de beurt om Jan de Voogd en zijn echtgenote Rie uit te wuiven. De drukte deed aan die tijdens de traditionele provinciale nieuws- jaafsreceptie denken. Om al te lang in de rij staan te voorko men, werd door middel van letters aangegeven wie aan bod wa ren. De ongedwongen receptie werd onderbroken door het zingen vari enkele liedjes in het Zeeuws, het dialect dat het hart van de gede puteerde heeft gestolen. De bezoekers kwamen uit alle sectoren van de samenleving, .daarmee aangevend dat de 'uitstraling' van De Voogds activiteiten zich niet tot verkeer en waterstaat be perkte. Medewerkers van provinciale en rijkswaterstaat waren wel ruim vertegenwoordigd, evenals veel vrienden en kennissen. De provinciale politici kwamen in bescheiden mate op. Onder de politici aftredend gedeputeerde en de nieuwe fractie voorzitter van het CDA in de staten, J. B. Ventevogel; de afgetre den gedeputeerde J. A. de Boe (CDA) en de huidige en toekomsti ge PvdA-gedeputeerde G, de Vries-Hommes. Er waren ook oud statenleden, als C. Elenbaas-Murre (CDA) en L. Becu (VVD) en de PvdA'ers J. Roodenburg en N. Filius. Ook commissaris van de koningin dr C. Boertien en heel wat burgemeesters gaven-acte de présence. Van de drie gedeputeerden die de politiek vaarwel zeggen, was De Voogd de enige die dat bewust met een openbare receptie deed. W. Don (PvdA) en E. Maris-Koster (WD) wilden dat niet. Aanleiding: een motie van wantrouwen wegens de provinciale belastingaffaire. De Voogd, ook getroffen door de motie, stelde zich op het stand punt dat degenen buiten de Zeeuwse politiek met wie hij tijdens een negenjarig gs-lidmaatschap veel contact had, in de gelegen heid moesten zijn afscheid te nemen. MAANDAG 15 APRIL 1991 Tientallen belangstellenden uit alle lagen van de bevolking namen persoonlijk afscheid van De Voogd. Rechts mevrouw De Voogd (foto Ruben Oreel Een van de keurmeesters aan het werk tijdens de beoordeling van de ingezonden bieren (foto Willem Mieras) GOES - Honderd verschillen bieren, duizend bezoekers en een prachtige dag: de amateur bierbrouwers in de Walcherse en Bevelandse bierbrouwers gilden hebben zaterdag een fan tastisch bierfestival gehad. Tij dens het jaarlijkse festival in het Ambachtencentrum in Goes, waar ook brouwerij De Gans actief is, worden de beste Zeeuwse bieren geselecteerd, die door amateurs gebrouwen zijn. Natuurlijk wisselen de amateurs ook recepten en we tenswaardigheden uit, maar het belangrijkste blijft het bier, met of zonder schuimkraag, al naar gelang het soort. De jury proefde in vijf klassen, A, B, C, D en F. In de A-klasse, licht bier met een alcoholpercentage onder zes procent won T. de Bruin uit Oost-Souburg. In de B-klasse, donker bier onder zes procent, won F. Moonen uit Heinkenszand. J. Passieux uit Krabbendijke, die ook de prijs kreeg voor het beste Zeeuwse bier, ging met de prijs in de C- klasse naar huis: licht bier bo ven zes procent. De prijs voor het beste donkere bier boven zes procent, de D-Klasse, ging naar C. Koens uit Heinkenszand. De categorie F staat voor fantasie. Daarin brouwde J. Pieters uit Baarland het uitmuntendste gerstenat. Passieux mag van zijn beste Zeeuwse bier via brouwerij De Gans duizend flesjes commer cieel op de markt brengen. De brouwers streden tevens om het Zeeuws kampioenschap. De winnaar, J. Pieters, kreeg de Pompe-trofee. Tweede werd J. Reynhout uit Goes en derde weer dezelfde Passieux. TERNEUZEN/HOUSTON Anouk Schelkens en haar ou ders zijn zondag zonder proble men geland in Houston. „De reis was vermoeiend, maar we zijn tijdens en na de vlucht fantas tisch opgevangen. Anouk heeft praktisch de hele tijd gesla pen", vertelde vader Danny zon dag opgelucht over het verloop van de elf uur lange vliegreis naar de Verenigde Staten. De zenuwen hebben de over hand bij het gezin uit Vogel waarde. Vandaag ondergaat Anouk een uitgebreid onder zoek door de hersenspecialist Burzinsky. Deze week wordt een buisje ingebracht onder haar sleutelbeen. Op deze drain wordt een pompinfuus aangeslo ten. dat automatisch een spe ciaal eiwit-preparaat naar de hersentumor druppelt, waar door het gezwel langzaam wordt 'weggevreten'. „Ze wordt na veel heen-en-weer-gesleep in Neder land en België eindelijk behan deld. We kunnen nu alleen nog maar afwachten", zegt Danny hoopvol maar hoorbaar afgemat van alle opgekropte spannin gen. Het afscheid van de familie in Vogelwaarde, zaterdag voor het vertrek naar Schiphol, verliep zeer emotioneel. Niemand kon z'n tranen in bedwang houden. Anouk bleef zelf het nuchterst onder alle drukte en ging tot het moment dat in de taxi werd ge stapt onverstoord door met kleuren in haar boek. Het gezin verblijft momenteel in het West Chase Hilton hotel in de Texaanse stad. Danny: „Maar we proberen vandaag een hotel of appartement te zoeken dichter bij de kliniek van Bur zinsky. Voor Amerikaanse be grippen zitten we vlakbij, maar het is toch nog altijd een uur rij den met de auto." De Schelkens' zijn in Houston opgevangen door een medewer ker van het Belgische consulaat, die het gezin de komende twee weken zal begeleiden. Maar ook op ander niveau zetten de Vla mingen alle zeilen bij om Anouk weer hoop te geven. In het Belgi sche Klinge is dit weekeinde een actie gestart door radio Rey- naert. Middenstanders, verenigingen, kerken en 'gewone burgers' heb ben allerlei activiteiten georga niseerd om geld in te zamelen voor de nabehandeling van het driejarige meisje. De tussen stand stond zondagavond op zo'n 650.000 francs (ongeveer 35.000 gulden). „En er werd nog veel meer verwacht", aldus een uitgelaten Bram Luteijn senior van het 'overkoepelende' actie comité Anouk naar Amerika. Het benefietconcert van Piet Brakman bracht zaterdagavond een goeie 2.000 gulden op. Exclusief het geld uit Kllinge (de eindstand van de Belgische ac tie is niet eerder dan vandaag bekend) staat de balans ten bate van de behandeling van het meisje op ruim 60.000 gulden. Dit betekent dat de vliegreis, de behandeling en de eerste zes maanden nabehandeling nu ook daadwerkelijk kunnen worden betaald. Verwacht wordt dat de nazorg van Anouk zo'n drie jaar in beslag zal nemen, wat neer komt op nog eens anderhalve ton (6.000 gulden per maand) aan noodzakelijke medicijnen. Vandaag houdt de scouting in Terneuzen een collecte om Anouk weer een eind in de goede richting te helpen. Dinsdag en woensdag wordt er in Terneuzen opnieuw huis-aan-huis een inza meling gehouden. Het is een wat akelige con statering, maar ook in het rustige Zeeuwse neemt de misdaad hand over hand toe. Inbraken, diefstallen, overvallen; het is tegen woordig aan de orde van de dag. Zo was enige tijd geleden een dure kledingzaak op de Bevelqnden het doelwit van een overvaller. De man, die een bivakmuts droeg, liep de ivinkel binnen tenvijl hij dreigend met een mes zivaaide. De eigenaresse van de zaak, een dame op leeftijd, schoot van pure schrik in de lach toen ze de man zag. De overvaller keek haar verbouwereerd aan en zei: „Ik wil geld." De eigenaresse antwoord de, nog steeds lachend: „Waarom denk je dat ik hier sta?" Tegen zoveel Zeeuwse nuch terheid bleken de zenuwen van de overvaller niet be stand: hij koos het hazepad. over schoon water (Van onze verslaggever UGHT - De Schelde: moeten e die rivier redden of ruïne- mi? Is Europa gebaat bij (hoon water en zo ja, moet elk tol daarvoor dan een inspan- ting leveren? Daarover gaat de conferentie die in augustus aan owd van de zeilvloot De «uwse Stromen plaatsvindt, uit Amerika, Scandi- EG-landen, Joegosla- „arije, Rusland en Tur- ^jespelen in een rollenspel een toistersconferentie na. Maria ijkshoorn-S truij kvoorzitter i grondlegger van de Stichting lode! Europe Internatio (MEI), tó Zeeland gekozen als toneel het spel Metropia, een sa- cntrekking van Metropole De Stichting MEI is op- izetnaar het voorbeeld van een Ob in de Verenigde Naties, die ok speciaal is opgezet om j on to in rollenspelen op de hoog de brengen van de internatio- ïle politiek. ,afia Dijkshoorn, uit Vught, johc drie jaar geleden voor de ™pese Commissie een derge- stichting op poten. Ze deed JUs lerares Engels, ook met iet oogmerk jongeren de gele- «id te geven het Engels in «praktijk te leren gebruiken. .Omdat de leerlingen overal ^™aan komen hebben ze al- om met elkaar te J™nuniceren. Ze moeten wel, «aan het eind wordt van hen enspeech van een minuut en de besluitvorming ver- »-Oi subsidie Maria Dijkshoorn de Pting vorm had gegeven, ™tte ze op bezwaren bij de Eu- Jese commissie. „Het mocht ton voor de EG-landen. niet J* de Russen, de Turken, Joe- Mven, Hongaren en Ameri- ton. Maar met hen had ik al k"ifLcont?cten en bovendien "aren we de deelname van die als uiterst zinvol. Denk weerbeeld maar niet dat Ame- ®en en Britten dezelfde taal Ken. Die moeten evengoed Owholcontrole PWBURCJ,SLUIS Drie gMets zijn in de nacht van i&rri! 0p zater<3ag' geverbali- riüfrll001' het rijden onder in- lotaai a1alcoho1' El' werden in tonimi! itien bestuurders ge- role«d in Aardenburg en aan elkaar wennen. Kort en goed, ik heb vast gehouden aan mijn oorspronkelijke opzet met als gevolg dat we steeds zonder subsidie hebben moeten draai en." Zonder subsidie en met een hele boel fondswerving kwam Mete ropia overigens wel in het Ierse Cork, in Barcelona en in Buda pest terecht om ministersconfe renties na te spelen. „Via Rijks waterstaat kwam ik op de ge dachte om Zeeland te kiezen voor de volgende Metropia. De zeilvloot van de Zeeuwse Stro men was een gouden vondst. We spelen zelfs met de gedachte om er een jaarlijkse conferentie van te maken. Altijd in Zeeland en steeds over een ander onder werp". Maria Dijkshoorn is inmiddels begonnen met een strooptocht, langs Zeeuwse bedrijven en in stellingen. „De deelnemers beta len in principe hun verblijf zelf, maar voor de Oost-Europeanen heb ik sponsors nodig, die heb ben het geld niet. Overigens kunnen wij voor een bedrijf of een instelling best wat beteke nen met onze buitenlandse con tacten". Ruimte De schoon-water-conferentie be gint pas aan boord van de sche pen, die half augustus uit Zierik- zee vertrekken voor een tocht over de Zeeuwse wateren. Daar voor zijn alle deelnemers, onge veer 100, ingedeeld als minister of eerste minister van een be paald land. In Den Haag worden ze ontvangen in de ambassade van het land waarvoor ze minis ter spelen. Ze worden dan op de hoogte gesteld van de regerings standpunten. verplichtingen en beleidsruimte ten opzichte van de milieuproblematiek. Gedurende een hele week van admiraalzeilen buigen de scho lieren zich over het vraagstuk. Het uiteindelijk debat vindt plaats in het Middelburgse Roo- sevelt-Studiecentrum, waar de deelnemers hun speeches zullen houden en waar ook de uiteinde lijke resolutie naar buiten komt. Maria Dijkshoorn zoekt intus sen bedrijven en instellingen die de nuances kunnen aanbrengen waarmee ook de werkelijkheid rekening dient te houden. „Het is de bedoeling dat we excursies maken naar alles wat relevant is in de besluitvorming. Dat wordt nog een heiboel korte-termijn- planning want door de Golfoor- lag heeft alles stilgelegen" De echtgenote van burgemeester Visser en de heer Hoitsma bekijken het zojuist door hen onthulde informatiebord, waarop (in het kort) de geschiedenis en de werking van de beroemde klok van Arnemuiden uit de doeken wordt gedaan foto Oscar van Beest) zijn fractievoorzitter 'de nieuwe bestuurscultuur kan uitdragen'. Waar deze twijfels op zijn ge stoeld, kan De Vries niet zeggen. „Hij heeft zijn standpunt niet ge motiveerd." De betwiste PvdA'er was eerder voor een pe riode van bijna 3,5 jaar wethou der in Oostburg, tot de gemeen teraadsverkiezingen van 1990. Wielakker wil de ledenvergade ring afwachten en voorlopig geen commentaar geven op de kwestie. Wèl onderschreef hij de mening van De Vries dat het om een 'ernstige crisis' gaat. Een lijmpoging acht Wielakker even wel niet uitgesloten. Wethouder De Blok besloot en kele weken geleden het college van Oostburg de rug toe te keren uit onvrede met de heersende bestuurscultuur. Aanleiding was het collegestandpunt over hoogbouw in Cadzand. De Blok was tegen. Tijdens haar vakan tie gaf het college evenwel te kennen dat b en w unaniem voor hoogbouw hadden gekozen. Duo wegens gooien met bloembakken aangehouden VLISSINGEN - De gemeentepo litie van Vlissingen heeft zon dagochtend omstreeks vier uur de 20-jarige J.S. uit Vlissingen en de 21-jarige F.E. van der W. uit Heemskerk aangehouden op verdenking van openlijke ge weldpleging. De twee waren op de Boulevard Banckert bezig bloembakken op het strand te gooien. Zij bekenden verder ta fels en stoelen te hebben ver nield. Tegen hen is proces-ver- baal opgemaakt. Eerder die nacht betrapte de po litie de 25-jarige R.P. van der S. uit Middelburg op heterdaad bij een inbraak. De man was in het stationsgebouw aan de Prins Hendrikweg bezig sleutels van dienstauto's en gebouwen te ste len. Om binnen te komen had Van der S. enkele ruiten ingesla gen. Na verhoor is de Middelbur ger met een proces-verbaal op zak naar huis gestuurd. ARNEMUIDEN - Onder grote belangstelling zijn zaterdag de herstelde klokken van Ar nemuiden officieel in gebruik genomen. Burgemeester sechtgenote J. Visser, voor de ze gelegenheid in kleder dracht, onthulde samen met H. Hoitsma, de bejaarde res taurateur van het carillon, een informatiebord op de Markt. Het bord vermeldt in het kort de historie van het klokkenspel en de werking van de eb- en vloedklok. De restauratie heeft ruim zestig duizend gulden gekost. Het carillon werkte al geruime tijd niet meer door slijtage. Een inzamelingsactie onder de bevolking leverde in korte tijd 29.000 gulden op. Monu mentenzorg stond erop dat het oude uurwerk in zijn oor spronkelijke staat werd her steld. Delen van de klok wer den gedemonteerd en in Assen gerestaureerd. Het getijde- werk werd schoongemaakt en de verlichting aangepast. De toren kreeg een schoonmaak beurt en werd waai' nodig gere pareerd- De gemeente kreeg van de fir ma Koninklijke Eijsbouts een koperen bord met daarop het bouwjaar van het carillon en het uurwerk. Gespannen wacht de Arnemuidse bevolking op de eerste tonen van het carillon (foto Oscar van Beest Na het luiden van de herstelde klokken bracht het ZWN-man- nenkoor op de Markt het be kende 'Als de klok van Arne muiden' ten gehore. ..Ik ben blij dat ze het weer doen", zei burgemeester H. Visser, nadat hij in het kort de geschiedenis van het uurwerk memoreerde. Voor de officiële ingebruikna me waren twee oud-burge meesters van Arnemuiden, M. M. Markusse en J. de Jonge speciaal naai- het vissersdorp gekomen. IflSTBURG - Binnen de ge- WDteraadsfractie van de dA in Oostburg is een ernsti- vertrouwenscrisis ontstaan. Leibal is de wethoudersstoel [donderdag vrijkomt na het „Hek van mevrouw T. de lok (Dorpsbelangen en Toeris- J. onder aanvoering van MA-fractielid J. Wielakker iben de drie sociaal-demo- j-len zich uitgesproken tegen m eventueel wethouderschap in hun fractievoorzitter J. de Vries. Lns De Vries gaat het om „"serieuze crisis' binnen de ulÜ van de Arbeid. „Wielakker slt tijdens het fractieberaad it wij onlangs hebben gehou- Etl over het mogelijke verzoek rnCDA en WD aan de PvdA meen wethouder te leveren, te innen gegeven mijn eventuele indidatuur niet te willen on dermen. Hamelijnck en Ver- Zeken hebben zich vervol- =ns aarzelend achter Wielakker schaard." leenbrief aan de partijleden iezen het afdelingsbestuur van j pvdA in West-Zeeuwsch- laanderen en de twee fractie- ;lgers(de nummers 5 en 6 op de eslijst) in het conflict de kant de fractievoorzitter. Woens- agavond is er een besloten le- envergadering over de kwestie. lestuurscultuur lé reden voor de splitsing bin- lende PvdA is De Vries niet ge- tel duidelijk. Wielakker zou er wn vertrouwen in hebben dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5